WEERPERIKELEN Van alles wat in wisselvallige februari Boeren gaan niet akkoord met het aanwijzen van waterbuffers Behoud en herstel karakter landschap Aanplant bomen langs wegen ook kritisch onthaald De winter van 1998/1999 verloopt mild met heel veel wind Groenbeheerplan waterschap: Donderdag 11 maart 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 De sprokkelmaand (februari) van 1999 gaat de boeken in als wisselvallig en vrij zacht. De maand bracht van alles wat. Opvallend daarbij waren de vele sneeuwdagen. Op twee dagen kwam het nipt tot matige vorst, maar over dag steeg de temperatuur tot boven nul. Net als in januari was er veel wind en een ruim overschot aan neerslag van 30 mm. Een meevaller was echter het aantal zonuren; 102 in Sint-Maartensdijk tegenover 68 uren normaal, al dus weerman L. van Driel. Zijn collega. J. Stouten noemt de winter die achter de rug is, aan de zachte kant met ho gere temperaturen, meer zon, maar ook een overschot aan neerslag. Voor de schaatsliefhebbers weer een teleur stellend seizoen. Februari Eerst rustiger, later weer wisselvallig Geen echte winter Winter 1999 De Thoolse boeren die donderdag op de districtsbijeen komst van waterschap Zeeuwse Eilanden in de Welle- vaete aanwezig waren, hebben zich uitgesproken tegen het aanwijzen van laaggelegen landbouwgronden als buffers voor de opvang van overtollig hemelwater. De provincie en het waterschap hebben er al vrij kort na de wateroverlast van medio september blijk van gegeven, dit als één van de oplossingen te zien voor het tekort aan waterberging. De boeren zijn echter bang dat ze gepas seerd zullen worden bij de besluitvorming. Plan van aanpak verkeersveiligheid Verkeersveiligheid Rijbaan op Knotwilgen T De eerste dag van de derde winter maand was het zwaar bewolkt en viel er wat motregen. Ook de vol gende dagen was er veel bewolking en de zon was maar weinig te zien. Met westelijke winden werd name lijk vochtige, maar wel zachte oce- aanlucht aangevoerd. Het kwik steeg naar vrij hoge waarden. Op 4 februari werd een maximum tem peratuur gemeten van 10,6 graden. Dat was ook de hoogste waarde van de eerste tien dagen van de maand. De wind nam in de loop van de morgen in kracht toe met nog enkele uitschieters van acht beaufort. Het bleef wel droog. On dertussen trok een actief lage-druk- gebied naar Scandinavië, terwijl een hoge-drukgebied positie koos op de oceaan. Daardoor draaide de wind naar het noordwesten en nam in de nacht van de vijfde nog wat in kracht toe. In de loop van de morgen vielen de eerste buien. Daarbij werd ook nog hagel waar genomen. De buien waren talrijk en de wind was hard tot stormach tig. Bij de avondaftapping om ze ven uur werd 7,9 mm neerslag ge noteerd. Zaterdag de 6e vielen er ook nog vele buien waarvan som mige met hagel en natte sneeuw (ook in de morgen, maar minder in aantal). In de middag werd het droog met flinke zonnige perioden. Ook deze dag was de regenmeter met 7,6 mm weer goed gevuld. In de nacht van zaterdag op zondag trok een klein lage-drukgebiedje via het noordoostelijk deel van Noord-Holland naar Noord-Over ijssel. Aan de noordkant van deze storing viel er 5 tot 8 cm sneeuw. Zo begon de zondag daar wit. In onze regio vielen de eerste sneeuwbuien na acht uur, meestal korrelsneeuw, maar ook buien met hagel en onweer werden waargeno men. Om zeven uur 's avonds lag er een sneeuwdekje van twee centi meter. De totale neerslag deze dag was 7,9 mm. De temperatuur daal de tijdens de buien tot het vries- In tegenstelling tot vorig jaar was de afgelopen winter niet erg winters. Strenge Vorst was er dan ook niet. St.-Philipsland St-Maartensdijk Temperatuur Gemiddelde temperatuur 3.7 4.2 Gemiddelde maximum temperatuur 6,7 6,8 Gemiddelde minimum temperatuur 1,2 1.9 Hoogste maximum temperatuur 10,7 (28) 10,9 (4) Laagste maximum temperatuur 1,4(13) 0.9(13) Hoogste minimum temperatuur 7,3(4) 7.8(4) Laagste minimum temperatuur -6,3(14) -5,3(14) Aantal uren zonneschijn 99 102 Aantal ijsdagen - Aantal vorstdagen 9 6 Aantal vorsturen 77 63 Dagen lichte vorst (tussen 0 en-5° C) 7 4 Matige vorst (tussen -5 en -100 C) 2 2 Koudegetal van Hellmann -4.2 -2,6 Neerslag Aantal dagen met neerslag 16 19 Aantal dagen met neerslag 10 mm 1 1 Aantal dagen met hagel 10 6 Aantal dagen met sneeuw 9 7 Aantal dagen met ijzel - Hoogste etmaalsom 12,6(21) 12(21) Totaalsom 55,4 76.4 Atmosfeer Gemiddelde luchtdruk 1016 1017 Hoogste luchtdruk 1039(1) 1040(2) Laagste luchtdruk 994(22) 994 (22) Laagste luchtvochtigheid 61(12) 50 Dagen met onweer 3 3 Aantal dagen met weerlicht - I Aantal dagen met mist 1 1(15) Gemiddelde windsnelheid 5,8 4.7 Hoogste windsnelheid 30,8 (22) 23,6(22) De getallen tussen haakjes zijn de data. punt bij een harde tot stormachtige wind. Ook in de nacht van zondag op maandag vielen er nog verschil lende sneeuwbuien. Overdag bleef het droog met flinke zonnige perio den. De temperatuur steeg naar 4 graden bij een straffe noordwesten wind die tegen de avond afnam tot zwak. Bij de avondaftapping werd 3,8 mm neerslag gemeten. Dinsdag 9 februari was de eerste dag van de maand dat er (lichte) vorst werd gemeten: -1,4 graden. In de och tend viel er nog lichte sneeuw, maar verder was het een dag met veel zon en weinig wind. De neer slag bedroeg 1 mm. Woensdag wa ren er weer veel sneeuwbuien die in Sint-Maartensdijk een maxi mum sneeuwdek van 4 cm oplever den. In het noordoosten van Tholen viel er 7 cm en in Sint-Philipsland noteerde weerman Jan Stouten 6 cm. Van de voorspelde 2 graden voor onze regio kwam niets terecht en het kwik steeg naar 5,1 graden. Vooral door de zonnige perioden bleef er van het pak sneeuw weinig meer over. De neerslag bedroeg bij de avondaftapping 9 mm en daar mee kwam het totaal van de eerste tien dagen op 37 mm. In het noord oosten van Nederland lag er op sommige plaatsen wel 15 cm sneeuw. De atmosfeer was inmiddels rede lijk tot rust gekomen en van don derdag 11 tot zondag 14 februari bleef het droog met overdag veel zon en in de nacht meest lichte vorst. Dit weer werd ons gebracht door een krachtige rug van hoge luchtdruk die deze dagen over ons land trok. Vrijdag de 12e daalde de temperatuur tot -2,7 graden met overdag een maximumtemperatuur van 1,9 graden. Zaterdagmorgen was de minimumtemperatuur -5,2 graden. Onder invloed van de zon steeg het kwik tot 0,6 graden; een schitterende winterdag met heel weinig wind en geen wolkje aan de lucht. Van zondag op maandag werd de laagste minimumtempera tuur van de maand genoteerd: -5,3 graden. Op enkele plaatselijke sta tions in Groningen daalde de tem peratuur onder invloed van sneeuw zelfs tot -17 graden. Zondag 14 fe bruari was nog een mooie dag, maar in de loop van de middag kwam er bewolking opzetten en de wind nam in kracht toe. In de avond ging het regenen. Het was voorlopig weer gebeurd met het winterse weer. Maandag was een zonloze dag met in de morgen mist en het miezerde wat. Een koufront dat vanaf Schotland naar het zui den afzakte, veroorzaakte op woensdag talrijke sneeuwbuien, vergezeld van een harde tot storm achtige wind. Een gure, onaange name dag. Dinsdag de 16e was een dag met flinke zonnige perioden, maar er stond wel een krachtige tot harde wind. Donderdag werd de koude lucht uit ons land verdreven. In de nacht viel er wat lichte regen, overdag was het zwaar bewolkt en in de late middag ontstond er mist, maar die verdween vrij snel weer. Vrijdag 19 februari was een zonlo ze en regenachtige dag met een ste vige wind. De temperatuur zakte naar 10 graden, maar voor het ge voel was het veel kouder. Er werd 4,6 mm neerslag gemeten. Zater dag was een redelijke dag met nu en dan zon, onderbroken door wat lichte wolkenvelden. Er stond een vrij krachtige wind bij een tempe ratuur van 9 graden. Zondag de 21e bereikte echter de volgende storing ons land. Het was zwaar bewolkt weer en er vielen veel buien waar van sommige met hagel en onweer. In de middag nam de wind toe van krachtig tot hard en draaiend van westzuidwest naar westnoordwest, 's Avonds werd er 12 mm neerslag uit de regenmeters getapt. Maan dag was het guur en koud. In de nacht waaide er een harde tot storm achtige wind, maar het bleef wel droog. In de loop van de ochtend vielen er enkele buitjes. In de mid dag nam de buiïgheid toe waarbij ook weer hagel, sneeuw en onweer werd geconstateerd. Om tien voor half zeven trok een bui over met zware tot zeer zware windstoten. Bij weerman J. Stouten in Sint- Philipsland liepen die op tot ruim 11 beaufort. Ook op dinsdag de 23e bleef het hard waaien en er vielen buien waarvan enkele verge zeld gingen van hagel. In de mid dag nam de wind in kracht af. De regenmeter was met 8,3 mm we derom goed gevuld. Na deze twee onstuimige dagen keerde de rust terug in de atmosfeer. Woensdag de 24e werd een aangename dag met zon, maar ook enkele wolken velden en een zwakke tot matige wind bij een temperatuur van 6 graden. In de avond was het helder en stil. De temperatuur daalde en tijdens de nacht en in de vroege morgen vroor het lichtjes met een minimum van -1,3 graden. Verder was het in de morgen zonnig. Er was wel wat hogere cirrusbewol- king, maar die had geen invloed op de zonneschijn. In de loop van de middag nam echter de bewolking toe. Het bleef wel droog en de wind nam in kracht toe. De oor zaak hiervan was een storing die in de avond over ons land trok. In de nacht van donderdag op vrijdag was het zwaar bewolkt, maar er viel geen neerslag. Overdag bleef het geheel bewolkt en zo nu en dan viel er lichte regen en motregen bij een vrij krachtige wind. Ondanks die wind en regen was het met 7,6 graden zacht. Ook zaterdag 27 fe bruari was er geen zon te zien en in de middag viel er lichte regen. De laatste dag van de maand - zondag - deed zijn naam eer aan en leverde behoorlijk wat zonuren op. De temperatuur steeg naar tien graden. Door de in kracht toenemende wind voelde het echter wel kouder aan. In de late avond vielen de eer ste druppels al weer naar beneden, daarmee de toon zettend voor het begin van maart dat tot nog toe voornamelijk wisselvallig en re genachtig is geweest. De metereologische winter van 1998/1999 is achter de rug. En die winter is aan de zachte kant ge weest. Alleen februari was nog een beetje winters. De gemiddelde temperatuur was meer dan normaal met 4,5 graden, tegen 3,7 graden gemiddeld. De hoeveelheid neer slag was met 206,2 mm ook ruim boven het normale (177 mm). De zon heelt de gebruikelijke 160 uren fors overschreden. De koperen ploert was 212 uren te zien. Het af gelopen winterseizoen kenmerkte zich door heel veel wind. Aan winterweer leverden de afge lopen drie maanden echter weinig op. Iets dat men in de Scandinavi sche landen en Rusland niet kan zeggen. Daar was het soms goed raak met de kou. Uitzonderlijk lage temperaturen werden daar geme ten. Ook in de wintersportlanden Oostenrijk en Zwitserland waren meer dan winterse taferelen te zien. Kou was er genoeg dus, maar de luchtdrukcirculatie in onze om geving was van dien aard dat de oceaan met de nodige depressies steeds de boventoon voerde. De kou kreeg hierdoor bij ons weinig kans. Een enkele keer wat lichte vorst en af en toe een sneeuw- of hagelbui (met name op 5 decem ber). Zo verliep december. De wind deed deze maand duidelijk van zich spreken. Een aantal dagen bereikte de wind een kracht van 7 of meer. De maximale windkracht was 24,6 meter per seconde (onge veer 89 km per uur). De gemiddel de maandtemperatuur lag met 4,7 graden viertiende graad boven het gemiddelde. De neerslag was ook iets hoger dan normaal met 78,4 mm, tegen 70 mm normaal. Wat de zon betreft, hebben we iets minder gehad in december. Normaal is er 42 uren zonneschijn, deze keer wa ren dat er 36. Voor januari was het niet anders, met dien verstande dat de gemid delde temperatuur veel hoger lag dan normaal. Een zestal dagen vroor het 's nachts licht, maar dat was dan ook alles. Er waren even eens zes dagen waarop de tempera tuur boven de tien graden uitkwam met als uitschieter 13,3 graden op 5 januari. In deze periode leek het meer lente dan winter. Terugko mend op de gemiddelde tempera tuur, kwam januari 2 graden hoger uit dan normaal en dat is heel veel. Voor januari is 3,2 graden een nor maal gemiddelde, maar deze keer kwamen wc uit op 5,2 graden. Ook in de eerste maand van 1999 werd er wat meer neerslag opgevangen dan gebruikelijk: 72,4 mm tegen 60 mm normaal. Ook in januari was er heel veel wind. Op niet min der dan 15 dagen kwam de wind uit op kracht 7 of daarboven. De hoogste windsnelheid bedroeg 23,2 m/sec (bijna 84 km per uur). Maar ook qua zon kwamen we ruim schoots aan onze trekken. De zon scheen namelijk 77 uren, terwijl dat gemiddeld 50 uren is. De eerste helft van februari verliep licht winters. Voor het eerst sinds jaren viel er weer eens sneeuw en dat zorgde voor veel overlast. Het wintertje in februari beet zich wat langer vast dan de voorgaande speldenprikken. Het vroor enkele nachten matig. Toch kunnen we niet zeggen dat we echt winter heb ben gehad met strenge vorst, zodat de winterperiode in totaal aan de milde kant is verlopen. De zon scheen in februari 99 uren en dat is ruim boven het gemiddelde van 68. Aan neerslag viel er 55,4 mm, ter wijl 47 mm normaal is. De gemid delde maandtemperatuur was met 3,7 graden slechts een tiende graad lager dan normaal. Opnieuw was er veel wind met op 22 februari een hoogste snelheid van 30,8 m/sec (111 km per uur) en dat is bijna orkaankracht. Temperatuur Gemiddelde temperatuur 4.5 Gemiddelde maximum temperatuur 7,1 Gemiddelde minimum temperatuur 2,3 Hoogste maximum temperatuur 13.3 Laagste maximum temperatuur -1,3 Hoogste minimum temperatuur 8.6 Laagste minimum temperatuur -6,3 Aantal uren zonneschijn 212 Aantal ijsdagen 2 Aantal vorstdagen 23 Aantal vorsturen 229 Dagen lichte vorst (tot -5°C) 21 Dagen matige vorst (-5 tot -10°C) 2 Dagen strenge vorst (-10 tot -15°C) - Dagen zeer strenge vorst (lager dan -15°C) - Koudegetal -10,5 Neerslag Aantal dagen met neerslag 63 Aantal dagen met hagel 16 Aantal dagen met sneeuw 13 Aantal dagen met ijzel 1 Aantal dagen met neerslag 10 mm Hoogste etmaalsom 12,6 mnt Totaalsom 206,2 mm Atmosfeer Gemiddelde luchtdruk 1016 Hoogste luchtdruk 1042 Laagste luchtdruk 992 Laagste luchtvochtigheid 54 Dagen met onweer 4 Aantal dagen met weerlicht -> Aantal dagen met mist 9 Gemiddelde windsnelheid 5,4 m/sec Hoogste windsnelheid 30,8 m/sec In de waterbuffers zou akkerbouw plaats moeten maken voor veehou derij, omdat die aanzienlijk minder schade ondervindt bij een overstro ming. Dat ging de Thoolse boeren duidelijk te ver. Met milieuvriende lijke, afgeschuinde oevers, die ook voor een aanzienlijke toename van het beschikbare volume aan water berging zorgen, hebben de boeren minder problemen. Voorwaarde is wel dat hier regelmatig onderhoud aan wordt gepleegd. De boer aan wiens perceel de betreffende sloot grenst, moet ook mee kunnen den ken over het onderhoud. De districtsbijeenkomst werd voor gezeten door hoofdingeland J.L. Noom uit Scherpenisse. Hij verving J.M. Aarnoudse, die op studiereis in het buitenland was. Verder was dijk graaf J.A. Gosselaar aanwezig. De meerderheid van de belangstellen den voor de bijeenkomst werd ge vormd door Thoolse boeren. Noom sprak het openingswoord waarbij hij onder meer inging op het onderzoek naar het imago en de naamsbekendheid van Zeeuwse Ei landen, dat enkele stagiaires van de sector communicatie van de Hoge school Zeeland hebben verricht. De resultaten werden in januari tijdens de algemene vergadering van het waterschap gepresenteerd. Hieruit bleek dat de inwoners van Tholen en Sint-Philipsland het meest be kend zijn met het waterschap. „Het waterschap leeft", constateerde Noom tevreden, maar hij gaf tege lijkertijd aan dat Zeeuwse Eilanden niet op zijn lauweren kan gaan rus ten. Er is nog een belangrijke taak op het gebied van voorlichting weg gelegd, want afgezien van de vast stelling dat de geënquêteerden over het algemeen wel bekend bleken met het bestaan van het waterschap, wist een groot deel van hen niet veel te vertellen over de taken en het nut. Verder bracht Gosselaar de water overlast nog maar eens ter sprake. Zeeuwse Eilanden heeft ten gevolge van de overvloedige regenval in september een schade van naar schatting 2,5 miljoen gulden gele den. Het gaat om onder meer inge zakte oevers en schade aan de ge malen en materialen. Het ministerie van verkeer en waterstaat komt Zeeuwse Eilanden met een miljoen gulden tegemoet, maar de rest zal het waterschap zelf moeten ophoes ten. De dijkgraaf liep verder vooruit op het plan van aanpak om een eventu ele nieuwe wateroverlast het hoofd te kunnen bieden. Dat zou in de al gemene vergadering van juni al aan de orde moeten komen. L. de Oude uit Sint-Philipsland vroeg zich af of het daarvoor niet wat vroeg is. „Hoe kunt u nu al keuzes maken als de landelijke discussie over de vergro ting van de waterberging nog volop gaande is. Straks moet u uw huis werk weer over doen", stelde hij. Gosselaar antwoordde dat het gaat om opheffing van bestaande knel punten. Als voorbeeld noemde hij het verwijderen van overbodige dammen en te kleine duikers. Tot 12 april ligt het groenbeheer- plan van het waterschap ter inzage in het gemeentehuis. Daarnaast wordt er volgende week donderdag om half acht nog een inloopavond gehouden in Meulvliet in Tholen. Aan de hand van de ingekomen re acties zal een definitieve versie wor den opgesteld, die tijdens de alge mene vergadering van 21 juni moet worden goedgekeurd. De Oude sprak zich namens de boeren uit te gen het voornemen om opnieuw meidoorns en iepen langs de wegen te gaan plaatsen. De angst bij fruit telers voor het overslaan van ziek ten op hun gewassen zit diep bij de landbouwers, zo bleek uit de reac ties uit de zaal. „Ik vraag mij af waar u mee bezig bent en heb mijn twijfels over uw deskundigheid. Ie pen aanplanten is pure geldverspil ling, omdat ze later toch weer ge rooid moeten worden wegens ziekte." Het hoofd van de sector we gen bij Zeeuwse Eilanden, J.C. Fili- us, antwoordde dat het zeker niet de bedoeling is om deze bomen in heel Zeeland langs de waterschapswe- Knotwilgen aan de Veerdijk bij Scherpenisse zijn bepalend voor het landschap. gen aan te planten. Hij dacht meer aan delen van Walcheren, waar wei nig fruitteelt voorkomt. Ook het plan om op polderwegen aan beide kanten bomen aan te planten, kon niet op bijval van de boeren rekenen. Ze ondervinden hiervan ernstige hinder bij het verla ten van hun gronden. Gezworene J.L.C. Mol zegde toe dat de ver keersdrukte mee zal wegen bij het nemen van de beslissing om al of niet aan beide zijden van een weg bomen te plaatsen. De verkeersveiligheid op de water schapswegen vormde een belang rijk gespreksonderwerp. Gosselaar: „Per jaar vallen op onze wegen ge middeld zes doden en 47 gewonden die in het ziekenhuis moeten wor den opgenomen. De vermindering van het aantal slachtoffers blijft achter bij de doelstellingen. We willen nu gaan proberen om in ruil- verkavelingsverband veiligheids maatregelen te nemen. Daarbij wil len we speciale aandacht geven aan het bromfietsverkeer. Tegelijkertijd moet ook de handhaving in orde zijn, dus de politie moet ook zijn medewerking verlenen." Voor de aanleg van de gevreesde kantelwe- gen en hobbels, waar landbouwver- keer en ambulances zoveel last van ondervinden, hoeven we echter niet bang te zijn, aldus Gosselaar. Wel wordt op 800 van de 2200 kilome ter aan waterschapswegen in Zee land de maximumsnelheid van 80 naar 60 km teruggebracht. Waar dat op Tholen zal gebeuren is nog niet bekend. Op vragen uit de zaal of hier dan ook het bromfietsverkeer de rijbaan op moet, antwoordde de dijkgraaf dat dat hier in Zeeland waarschijn lijk niet zal gebeuren. Jaarlijks ge beuren er veel ongelukken waarbij fietsers en bromfietsers betrokken zijn en er is een landelijke ontwik keling gaande om de laatste de rij baan op te krijgen. „Maar wij zijn daar net zo sceptisch over als u", stelde Gosselaar ter geruststelling. Het waterschap gaat een communi catieplan opstellen rond het thema verkeersveiligheid. „We willen met de burgers gaan praten. We willen ze niet pesten, maar het aantal ver keersslachtoffers moet wel worden verminderd op onze wegen." Daar naast gaat het waterschap ook wat doen aan de veiligheid van de eigen mensen, onder meer door het orga niseren van rijvaardigheidstrainin- gen. Chr. Koopman vroeg tijdens het vragenuurtje naar een mogelijke fu sie met andere waterschappen. Gosselaar stelde echter daar, gezien de recente waterschapsverkiezin gen in Zeeuws-Vlaandefen._ liever even geen uitspraken over te willen doen. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft onlangs een groenbeheerplan opge steld voor verbetering van de beplanting langs dijken en wegen. Enerzijds moeten de bonien die ten gevolge van bijvoorbeeld bacterievuur en iep ziekte in slechte conditie verkeren, worden gekapt, anderzijds dient het ka rakteristieke landschap te worden behouden of hersteld. Voor Tholen geldt dat er een onderscheid zal worden gemaakte tussen oud- en nieuwland, terwijl op Sint-Philipsland het open karakter moet worden benadrukt. Tholen kent oud- en nieuwlandgebie- den. Door ruilverkavelingen is dit verschil echter niet overal meer te zien. Het weer zichtbaar maken er van, is een belangrijk uitgangspunt van het groenstructuurplan voor Tho len. Dit gaat gebeuren door verdich ting van de beplanting op kreekrug gen en randen van het oudland. Voor de Poortvliet- en Mallandpolder wordt in het groenbeheerplan voorge steld de beplanting langs de Bram Groenewegeweg, Weihoekweg, Sluisweg, Essendijkweg en Pelleweg te verwijderen omdat die afbreuk doet aan het open karakter van het voor malige poelgebied de Weihoek. De populieren langs de eerstgenoemde weg zouden plaats moeten maken voor laagblijvende hagen, met het oog op het gewenste open landschap en verbetering van de verkeersveilig heid. De veldiepen en meidoorns langs de andere vier wegen worden ook verwijderd, evenals de - in slech te staat verkerende - populieren. Langs de Weihoekweg statui enkele jonge essen, waarvan er een aantal zullen verdwijnen. De Randweg, Engelaarsdijk en Paas- dijkweg lopen over een kreekrug. In de landschappelijke opbouw van het oudland vormen deze ruggen als het ware de beplante tegenpolen van de poelgebieden. Langs de Engelaars dijk, het traject Kalfdamseweg-Rand- weg en de Nieuweweg groeien voor namelijk iepen en meidooms die er slecht voor staan. Deze moeten plaats maken voor laanbomen zoals linden en essen. De beplanting langs de Krokkcweg ligt niet op een kreekrug en wordt weggehaald. Langs de Lan- geweg. die wel weer op een kreekrug ligt. zouden essen en struiken kunnen komen. De populieren en veldiepen langs de Hogeweg bij Sint-Maartensdijk wor den vervangen door eiken. Bij de kruising met de Oudelandseweg wordt de beplanting uitgebreid, ter wijl de iepen en meidoorn* verderop plaats maken voor essen en lage strui ken. De essen die al langs de Oude landseweg staan, kunnen blijven. Vanwege de aanwezigheid van riool leidingen in de wegbermen, is uitbrei ding van de beplanting naar het oos ten, zuiden en noorden niet mogelijk. In de Annavosdijkpolder en de Oud- kempenshofstedepolder worden in de as van de polders knotwilgen geplant. Daar de kwaliteit van de wilgen langs de Buurtweg en de Zandweg slecht is, worden deze vervangen. Dat werk zou gecombineerd kunnen worden met de aanplant van knotwilgen langs de zuidkant van de Groeneweg en de Withoekseweg. In de Uiterst Nieuw- landpolder zijn in de bennen van de Lange Kruisweg en de Langeweg- Groeneweg knotwilgen voorzien. De oude wilgen langs de Meliasweg zul len worden gekapt in verband met de verkeersveiligheid en worden vervan gen door knotwilgen. In de Scherpenissepolder is niets meer van het oudlandgebied herken baar. hoewel die behoort tot de oude eilanden waar Tholen uit is ontstaan. Voorgesteld wordt om langs de pol derwegen populieren en wilgen te planten. De oude wilgen langs de Ha venweg kunnen de komende planpe riode worden vervangen. De elzen langs de Lageweg hebben geleden onder brand- en windschade en moe ten worden vervangen. Langs de Krengeweg, Brijhoekscweg, Platte- weg en Koningsweg wordt de aan plant van wilgen en populieren op een paar plaatsen uitgebreid. Sint-Philipsland kent weinig bomen (en veel onbeplante dijken), afgezien van wat erfbeplanting en enkele bos jes. Daarom heeft het waterschap er voor gekozen slechts beide zijden van de Rijksweg te beplanten. Zo ontstaat er een groene as. De knot wilgen en populieren die bij de Bruintjeskreek staan, maken plaats voor zwarte populier of abeel. De kosten voor de uilvoering van het plan op Tholen worden geraamd op 1.021.000 gulden tot 2004 en 1.600.000 gulden van 2004 tot 2009. De kosten voor Sint-Philipsland zijn met 217.000 gulden voor één plant seizoen beduidend lager. 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 9