Deur dicht voor varkens op Tholen Cafés eerder dicht, ouders aanspreken Bondgenoten richt zich mogelijk op beleid van gemeente Tholen Groot ongenoegen bewoners T.A.weg Laatste oven in Stavenisse weg, maar toch elke dag vers brood Verburgh Automobilisten botsen frontaal door gladheid Elly en Rikkert naar Tholen Donderdag 11 maart 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Finale bestemmingsplan buitengebied Natuurontwikkeling Happy hours Sint-Annaland onder vuur Jubilarissenavoncl nieuwe vakbond met elfhonderd Thoolse leden Het bestuur van de afdeling Tholen van FNV Bondgeno ten beraadt zich momenteel op de vraag of het wenselijk is zich als vakbond te gaan richten op het gemeentelijke beleid. „We hebben er nog geen afspraken over gemaakt en willen ook eerst met de andere bonden in Tholen overleggen", melde voorzitter J. van Akkeren vrijdag op de jubilarissenavond in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet. Als voorbeelden waarmee de bond zich bezig zou kun nen houden, noemde hij onder meer het sociale en het werkgelegenheisbeleid. Provincie 400 cao's Recepten overgenomen Hoognodig Zeeuwse vlegel De gemeente wil bieb met kopiëren niet beconcurreren Scholieren lezen voor in Zierikzee Jacht op konijnen, hazen en fazanten Onbehoorlijke behandeling door gemeente Warme bakker G.L. Eerland bakt bij collega-bakker in Krabbendijke De oven van warme bakker G.L. Eerland is koud. De bakker bakt geen brood meer in Stavenisse. Sinds januari zwijgt de machine; de kleppen zijn dicht, de bakkers- schop, de plank aan de lange steel waarmee de bakker de broden de oven in schiet, staat werkloos naast de machi ne. Ook de geur van vers gebakken brood, die de oven verspreidde, is verdwenen. voo^«fl Crusio b.V. specialisten in - Computersnetwerkensystemen op maat - Hi-end audio(speciale luisterruimte - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. De gemeente Tholen wil paal en perk stellen aan nieuwvestiging van in tensieve veehouderijen op Tholen. Ze wil dat niet toestaan. Ook om schakeling van bestaande bedrijven naar een varkenshouderij of een pluimveebedrijf wordt niet toegelaten. Alleen 'knelgevallen' worden bij uitzondering aanvaard. Dat staat in het voorontwerp bestemmingsplan buitengebied waar vanavond een inspraakbijeenkomst over wordt ge houden in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Het college verwacht veel publiek, zo zei wethouder W.C. van Kempen onlangs in de commis sie gemeentelijke ontwikkeling. Het is de aanloop naar de finale behan deling in de gemeenteraad van juni. De hcx)r/.itting wordt gehouden in de burgerzaal, die een aantal jaren gele den bijna te klein was om de ruim ze ventig aanwezigen met tal van inspre kers een plaats te geven toen nieuwvestiging in de Weihoek cen traal stond. Nu gaat het om de herzie ning van het bestemmingsplan bui tengebied Tholen (10e herziening) en Sint-Philipspland (5de) die nauw aan sluit bij het streekplan Zeeland. Volgens het voorontwerp mogen be staande bedrijven (elf op Tholen en vier op Sint-Philipsland) licht groei en. En maar eenmalig. Bedrijven klei ner dan 5000 m2 bedrijfsvloeropper vlakte mogen 20 procent uitbreiden (vier op Tholen en drie op Sint-Phi lipsland). Bedrijven van 5000 m2 en meer mogen volgens het voorstel tien procent groeien (zeven op Tholen en één op Sint-Philipsland). Agrariërs met een grondgebonden landbouwbedrijf kunnen - zij het in beperkte mate - ook een neventak in tensieve veehouderij beginnen, maar alleen als ondersteuning van hun grondgebonden bedrijf. En niet over al. De neventak is niet toegestaan aan de zuidkant van Tholen (in de zoge naamde ontwikkelingszone platte- landstoerisme, ten zuiden van de pro vinciale weg tussen Tholen en Sint-Maartensdijk). Daarbuiten kan men hoogstens 500 m2 bedrijfsvloeroppervlakte voor var kens of pluimvee inrichten. Met een vrijstelling tot 1600 m2, die echter pas verleend wordt nadat de provinciale agrarische adviescommissie er zich over heeft gebogen. Het college wil - net als de provincie - de nieuwvestiging om knelgevallen elders op te lossen wel tegemoet ko men, maar verbindt daar allerlei voor waarden aan. Bij deze gevallen gaat het om het verplaatsen van bedrijven vcx)r stads- of dorpsuitbreiding of een natuurontwikkelingsproject, of we gens landinrichting. Deze bedrijven mogen zich alleen vestigen in zones waar de agrarische ontwikkeling het belangrijkste is en voor maximaal 5000 nr. Dat kan alleen via een wij zigingsbevoegdheid, maar het college wil die bevoegdheid niet opnemen in het bestemmingsplan omdat ze 'rui me mogelijkheden biedt voor nieuw vestiging van intensieve veehouderij en in de gemeente'. Het college wil nadrukkelijk de grondgebonden landbouw behouden en versterken. Ook andere factoren spelen daarbij een rol, zoals milieu aspecten, landschap en ecologie, toe risme, recreatie en verkeer. Verplaatsen van bedrijven binnen de gemeentegrens is ook niet wenselijk, zo schrijft het college. Dat zou weer ruimte bieden aan bedrijven van el ders. Op 22 maart zal de commissie ge meentelijke ontwikkeling erover spre ken. Een maand later, op 22 april, wordt het voorontwerp bestemmings plan behandeld door de provinciale planologische commissie. „Dat is ruimschoots op tijd," zegt Van Kempen. Het voorontwerp komt dan op 21 juni nogmaals in de commissie gemeentelijke ontwikkeling, waarna de gemeenteraad het bestemmings plan in de vergadering van juni kan vaststelllen. „Maar als het vroeger kan, dan doen we het vroeger," zei de wethouder over de vijfde en tiende herziening van het bestemmingsplan buitengebied in de commissie ge meentelijke ontwikkeling. Om de overlast van uitgaande jeugd in Sint-Annaland te beperken zou de gemeente de happy hours in cafés, een uur op de avond waarin de drank goedkoper is, moeten verbieden. Het sluitingsuur zou moeten wor den vervroegd. Er moet overleg komen met bewoners, en de ouders van de jongeren die overlast veroorzaken moeten aangesproken worden over het gedrag van hun kroost. Dat waren enkele aanbevelingen van de PvdA en de SGP dinsdagavond in de commissie algemeen bestuur en welzijn. Happy hours en zelfs happy evenings zouden het drankgebruik opvoeren waardoor jongeren vaker overlast ver oorzaken, zo zei M. Velthuis. Tijdens deze uren worden 'gigantische hoe veelheden' alcohol genuttigd, maar burgemeester H.A. van der Munnik zei dat daarover gegevens ontbreken. M. Dijke stelde voor het sluitingsuur 'aanmerkelijk' te vervroegen. „Wij willen u dat in ernstige overweging geven. Maak van uw bevoegdheid ge bruik in het belang van de openbare orde en veiligheid," betoogde hij. En kreeg bijval van P. van Belzen, maar de burgemeester vond het geen ge schikte maatregel. „Gegeven de om standigheden is 2 uur niet zo'n slech te oplossing. Hou het boompje bij het huisje, zou ik zeggen. Ik begrijp niet wat we met het eerder sluiten van de cafés kunnen bewerkstelligen wat be treft het terugdringen van de over- Op 30 december 1998 diende ze een bezwaarschrift in, waarop geen ont vangstbevestiging volgde. Dat gebeur de wel bij een aanvullend stuk dat 25 januari 1999 werd verzonden. Op 10 februari was de termijn van beant woording - zes weken - van het be zwaarschrift volgens mevr. Laban ver streken. „Rekening houdend met het ziekzijn van dhr. Steenpoorte zijn er inmiddels nog vier weken zonder be antwoording verstreken. Zelfs een in formatief briefje waaruit kon blijken dat de termijn van beantwoording niet gehaald werd, is ons niet toegezonden. Dhr. Blaas meende, bij navraag op 3 maart, dat beantwoording had plaats gevonden op 14 januari tijdens de hoorzitting. Vraagt dit nader commen taar?", aldus mevr. Laban in haar brief aan de commissie. Ze trok aan de bel bij de provincie Zeeland, waar dhr. Assink haar 'bin nen een uur spontaan meer informatie gaf dan dat ze vragen had kunnen be denken'. „Ik ervoer volledige open heid, zelfs over termijnen, en kreeg al le medewerking bij het vergaren van informatie. Voor de onderbouwing van de subsidie-aanvraag verwees hij me naar de gemeente. Op 3 maart vroeg ik dhr. Blaas die beschikking te krijgen, maar hij moest eerst nagaan of deze gegevens verstrekt konden worden. Geldt er in Tholen een andere Algemene Bestuurswet of Wet Open baarheid Bestuur dan in Middelburg? Wordt door de ambtenaren bewust ge last." Van der Munnik wilde weten hoe de raadsleden het overleg met be woners gestalte willen geven. „Over leg tussen horeca en bewoners levert niks op." Volgens Velthuis en E. Frig- ge-Hogesteeger gaat het om de direct omwonenden van de horecabedrij ven. M. den Haan had uit de stukken begrepen dat de overlast door steeds dezelfde personen wordt veroorzaakt. „Is er wel eens contact met de ouders gezocht. Het is toch van de zotte dat enkelen het voor alle anderen verpes ten?" Dijke herinnerde de burge meester nog eens aan de ernst van de situatie. „Mensen gaan op zaterdag avond gewoon weg of verhuizen zelfs." Van der Munnik zal een en an der door geven aan de werkgroep die zich over deze materie buigt. Voor de zomer verwacht het college daarvan aanbevelingen om de overlast in het uitgaanscentrum te beperken. wacht met informatie geven of het be antwoorden van vragen tot 12 maart provinciale staten beslissen over het subsidieverzoek? Vanwaar de terug houdendheid? Wat zou in de open baarheid komen, voordat de staten hun fiat geven, als de onderbouwing van de subsidieaanvraag voor degenen die direct bij de Ten Ankerweg III be trokken zijn, inzichtelijk wordt? Ligt de nadruk teveel op de Zoekweg en de Molenvlietsedijk?" Mevr. Laban vroeg de commissie te bewerkstelligen dat de bewoners op zo kort mogelijke termijn antwoord en daarmee duidelijkheid krijgen. Wethouder K.A. Heijboer bracht op vragen van mevr. E. Frigge-Hogestee- ger naar voren, dat in de openbare hoorzitting van 14 januari meegedeeld is dat de brieven - dus ook die van 30 december - meegenomen worden bij de behandeling van het reconstructie plan. Hij was er ook van op de hoogte, dat er 3 maart vragen gesteld zijn dcxir mevr. Laban. „Die worden ambtelijk bekeken", vertelde Heijboer. D66- raadslid J. van den Donker zei het ge voel te hebben dat de gemeente Tho len terughoudender is met het geven van informatie dan de provincie en an dere gemeenten. „Wees wat openlij ker en gemakkelijker, want bij de pro vincie kreeg mevr. Laban de inlichtingen binnen een uur!" Ambte naar W.A. Blaas zei zich over de gang van zaken te verwonderen, want zo wel de provincie als de gemeente had den volgens hem de gewenste infor matie gegeven over de derde reconstructiefase Ten Ankerweg. Het bestuur van de half november vo rig jaar gevormde afdeling (Bondge noten is een fusie van de industrie bond, de voedingsbond, de vervoersbond en de dienstenbond) bekijkt momenteel vooral met welke zaken men aan de slag wil gaan. „Le denservice en het kleine-bedrijven- werk blijven we doen", aldus Van Akkeren. Verder wil men thema avonden gaan organiseren (over enke le maanden is er een gepland over de flexwet, kondigde de voorzitter aan) en wordt bekeken of elk bestuurslid een bepaalde bedrijfsgroep onder zijn hoede kan nemen. „Op die manier weten we als bestuur wat er speelt." Ook de jubilarissenavond, bekend van de industriebond, blijft gehand haafd. Van Akkeren verhulde niet dat het in het elfkoppige bestuur nog wennen was aan elkaar, want de leden hebben uiteenlopende achtergronden. Hoofdbestuurslid M. Spanjers (oud voorzitter van de dienstenbond) was naar Poortvliet gekomen om de trou we vakbondsleden te huldigen. Maar hij vroeg de aanwezigen ook een ap plaus voor het bestuur, omdat deze mensen hun vrije tijd beschikbaar stellen om de belangen van werkne mers te behartigen. „Mensen als bij voorbeeld Kees Kloet, al 42 jaar ka derlid en daarv<x>r zelfs koninlijk onderscheiden, zijn de ruggengraat van de afdelingen", aldus Spanjers. Met ruim 1100 leden is de Thoolse afdeling van Bondgenoten de groot ste vereniging in de gemeente, bena drukte Van Akkeren, die Spanjers vroeg in te gaan op de verwikkelin gen binnen de nieuwe bond. „Het loopt nog niet allemaal gesmeerd, maar de leden zullen daar weinig van merken. Al zijn de uitnodigingen voor deze avond, die vanuit het bondsbureau verstuurd zouden wor- ren dat je neemt." De Stavenissenaar is nu bij een colle ga bakker in dienst, bij bixxxl- en ban ketbakkerij D. Hirdes in Krabbendij- ke. „Het is een splinternieuwe zaak. De mooiste van Zeeland, een ultra modem bedrijf. Op dat gebied ben ik er een stuk op vooruitgegaan. Ik ben nu halve dagen bij hem in dienst en hij heeft mijn volledige recepten overgenomen. Als ik bij een fabriek mijn bnxxl was gaan betrekken, dan krijg je een ander artikel. Nu is het brood hetzelfde gebleven. Een recept is belangrijk, brood is een gevoelig product. We maken het nu samen, maar zoals ik het wil hebben. Zo heb ik een oplossing gezocht. Op zo'n manier dat er voor de klanten weinig verandering in zit." In december stelde Eerland zijn klan ten via een brief op de hoogte van de veranderingen. Bnxxl en banket zou toen vanuit Poortvliet worden gele verd, maar dat is nu Krabbendijke ge worden. Dat Eerland de Oesterdam over moet. deert hem niet. „Het gaat snel. Als ik den. bij niemand aangekomen." Met name de postverzending en de bereikbaarheid op het bondsbureau zijn nog niet optimaal, gaf Spanjers toe. Vooral kaderleden ondervinden daar last van, maar het hoofdbe stuurslid zei er alle vertrouwen in te hebben dat het goed komt. „Overal worden fouten gemaakt, maar het af gelopen jaar is er ongelooflijk veel gebeurd. Er zijn ruim 400 goede cao's afgesloten en meer dan 70 so ciale plannen, bovendien zijn 200 woonafdelingen van onze bond in el kaar gezet." Momenteel worden re giokantoren ingericht, dat in Roosen daal is er al. Het is vooral van belang dat het vakbondswerk gewoon door gaat, aldus Spanjers. Hij zei dat de vakbeweging zich in feite met dezelf de thema's bezighoudt als begin deze eeuw. „Destijds waren slechte werk omstandigheden, de 16-urige werk dag en kinderarbeid de onderwerpen. Maar al lijken de werkomstandighe den tegenwoordig luxe, er zijn toch 's ochtends vroeg terug kom, rijdt er niemand." Volgens Eerland zijn er wel dorpsge noten die elders hun brood zijn gaan halen, toen ze hoorden dat hij het brood niet meer in de eigen bakkerij bakte. „Er zijn altijd klanten die weg lopen, maar ik heb zo goed als geen daling in de omzet. Er zijn er ook die het een paar weken aangekeken heb ben, maar ik probeer aan hun wensen te voldoen." De beslissing van Eerland staat niet op zichzelf. Volgens de bakker heb ben de warme bakkers in Nederland het moeilijk. „De laatste twee jaren zijn er in totaal 291 gestopt. Het gaat druppelsgewijs. We hebben te maken met de hygiënische eisen en economi sche factoren. Een gebakje produce ren voor 2,10 gulden kan eigenlijk niet. Dat zou 2,75 gulden moeten kos ten, maar dat kan op het platteland niet. Dat is te duur. Een bakker kan niet te veel vragen. Je moet de prijs binnen de perken houden, maar het is allemaal handwerk en de uren zijn ge woon te duur." De bakker ontsloeg een personeelslid en heeft bij het arbeidsbureau ook een ontslagaanvraag ingediend voor de meer dan 800.000 wao'ers. Veel mensen zijn ziek vanwege psychi sche klachten en ik denk niet dat dat flauwekul is. Kijk maar eens rond in bedrijven hoe er gewerkt moet wor den en dan zeg ik: we moeten nog steeds op onze tellen passen." Ook scholing is zo'n item, aldus de be stuurder. Volgens hem moet de bond er energie in stoppen om werk te houden voor vijftig-plussers. „Veel oudere werknemers kunnen in de nieuwe werkzaamheden niet meer mee zonder bijscholing. Maar je doet als werkgever mensen onrecht aan als je ze wegstuurt na een heel leven werken." Spanjers illustreerde zijn verhaal met enkele voorbeelden uit de praktijk en vertelde ook over het uitwisselingsprogramma van de vak bond met Zambia en Zimbabwe, waar dezelfde problemen blijken te spelen. „Het is allemaal niet zo van zelfsprekend dat die bond er is, daar is door de jaren heen voor gevoch ten", aldus het hoofdbestuurslid. Dertig jubilarissen had de afdeling te huldigen, maar daarvan waren er slechts acht in Poortvliet aanwezig. De 79-jarige D. Schellinger uit Tho len is een halve eeuw vakbondslid. „Ik had destijds een probleem met mijn werk en daarom ben ik lid ge worden. Dat was toen nog de alge mene Nederlandse metaalbewerkers- bond", vertelt hij. Schellinger woonde destijds in Den Haag. Hij is altijd lid gebleven. „Ik vind het hoog nodig, want met zijn allen heb je ten minste nog iets te vertellen. Boven dien heeft de bond al die tijd voor je gewerkt en dan wil je ze ook niet af danken", aldus de Tholenaar, Hij kreeg van Spanjers een gouden speld met briljant. Goud wegens veertig jaar lidmaatschap was er voor A.C. Verhees uit Sint-Philipsland, J. van Poortvliet uit Sint-Annaland en A. van Daalen uit Oud-Vossemeer. Vier zilveren jubilarissen kregen een bij behorende speld: P. Baaij en L. van Dijke uit Tholen, L. Bolier uit Scher- penisse en K. Sfrintzeris uit Oud- Vossemeer. Na de huldiging werd de avond vervolgd met een aantal ron den bingo. De resterende jubilarissen krijgen hun speld thuisbezorgd. Onder hen is P. Bout uit Sint-Maartensdijk bijzon der, hij is al 70 jaar lid van de vak bond. Vijftig jaar lid zijn J. van 't Hof, P. Overbeeke en W. van Zetten uit Sint-Maartensdijk. Veertig jaar lid: P. den Engelsman, A. Lindhout en J. Vroegop uit Sint-Maartensdijk, P. de Leeuw uit Oud-Vossemeer en L. Scherpenisse uit Sint-Annaland. En 25 jaar lid: C. Baaij, L. den Boef, L. Deurloo en M. v.d. Zande uit Tho len, J.J. Geuze en J. Kloppenburg uit Oud-Vossemeer, J. v.d. Hoek uit Sint- Annaland, J. v.d. Kleijn en A. de Kor te uit Sint-Philipsland, J. v.d. Reest uit Scherpenisse, J. de Korte, J. v.d. Reest en A. Vroegop uit Sint-Maar tensdijk. twee winkelmeisjes. „Dat duurt nog even, maar het moet. Samen met mijn vrouw en mijn zeven kinderen wil ik kunnen overleven. Mijn dochter van vijftien kan straks in de weekends mee gaan helpen." Eerland zegt nu beter te kunnen in spelen op de vraag van de klanten. „Het assortiment is veel breder. Ik kan Zeeuwse Vlegel, multicorn en maïsbrood bakken. Dat kon ik hier niet. Zeker in de vakantietijd is dat belangrijk. In het weekend staan we daar met 17 man te bakken. Hier deed ik het alleen en was je nooit op tijd klaar. Daar wel. Voorheen kon ik geen meergranenbrood of meergra- nenbolletjes leveren, nu wel." Eerland zit al zo'n 26 jaar in het vak. Na de technische school in Sint- Maartensdijk ging hij parttime wer ken bij bakker De Ruiter. Hij volgde de bakkersopleiding die hij met goed gevolg afrondde. „De Ruiter gaf me de kans. Die heb ik gepakt. Omdat hij geen opvolgers had, kon ik de zaak in januari 1988 overne men." Eerland blijft brood en banket voe ren, koekjes, verpakte (fabrieks) koekjes, noten, kaas, artikelen voor diabetici, los en verpakt snoep, rol len snoep, bonbons en chocolaatjes. Stavenisse heeft nu geen warme bakker meer die in het dorp het brood bereidt. Voor Eerland hield Hendrikse in de Wilhelminastraat ermee op. Westdorp aan de Molen dijk en Tazelaar in de Voorstraat wa ren er toen al mee gestopt. Eerland: „Nu gaat het praatje op het dorp dat er vroeger wel vier of vijf bakkers op een dorp konden leven, maar ze vergeten dat ze ook bij de bakker geld gingen lenen als ze een huis wilden kopen. Vaak gaat een zaak ook over van vader op zoon en hoeft de zoon er geen vreemd kapitaal in te steken. Dat is bij mij niet zo ge gaan. Het ambachtelijke is nu offi cieel gestopt, ja. Noodgedwongen. Maar we mogen van geluk spreken; op Schouwen zijn al dorpjes waar helemaal geen bakker meer is en moeten de mensen naar een ander dorp om brood te halen." Bij een frontale botsing op de Phi- lipsdam zijn gisterenmorgen even na zeven uur twee automobilisten ge wond geraakt. Een 35-jarige bestuur ster uit Hellevoetsluis moest door de brandweer uit haar auto worden be vrijd. Zij én een 38-jarige bestuurster uit Sint-Maartensdijk zijn naar het ziekenhuis gebracht. De twee auto's waren totaal vernield. Oorzaak van het ongeval is volgens de politie de gladheid, die zich plot seling voordeed. Het was die ochtend erg vochtig - er hing zelfs mist - en toen de temperatuur naar net onder het vriespunt daalde, vroor het weg dek op. De vrouw uit Hellevoetsluis, die in de richting Sint-Philipsland reed, raakte in een slip en kwam rechts van de weg in de berm terecht. Toen ze haar auto naar links de weg op stuurde, belandde ze op de linker weghelft waar juist de vrouw uit Sint-Maartensdijk kwam aanrijden. Een botsing was onvermijdelijk. Het duo Elly en Rikkert treedt op 24 april op in Meulvliet in Tholen. 's Middags is er een kindervoorstelling, 's avonds zijn tieners en volwassenen welkom. Elly en Rikkert zijn al ongeveer dertig jaar actief als liedjesschrijvers en - zangers. In hun liedjes klinkt de laat ste 25 jaar door dat ze christen zijn. Ook brengen ze er maatschappelijke ontwikkelingen en vraagstukken in naar voren. Het duo begeleidt zichzelf op gitaar, bouzouki, mandoline en an dere instrumenten. Daarnaast zijn Jan Borger (accordeon en synthesizer) en Dick le Mair (percussie) de vaste mu zikanten. In de loop der jaren hebben Elly en Rikkert een dertigtal elpee's en cd's uitgebracht. De kindervoorstelling in Tholen be gint om drie uur, het volwassenencon cert om acht uur. Vanaf 22 maart zijn toegangskaarten in de voorverkoop verkrijgbaar. In Tholen bij Hage tex tiel, Sint-Maartensdijk cafetaria Cep- trum, Sint-Annaland fa. Pleune en Sint-Philipsland De kleine winst. In elk van de drie vestigingen van de openbare bibliotheek Tholen worden jaarlijks zo'n tienduizend fotoko pieën gemaakt. Gezien die aantallen kan de bibliotheek drie apparaten leasen zonder dat dit één cent kost. Door in de leeshoek in het gemeente huis te Sint-Maartensdijk eenzelfde prijs per kopie te rekenen, zou de ge meente onbedoeld een concurrent van de bibliotheek kunnen worden en op termijn de 'lease-positie' van de bieb ondermijnen. Om die reden re kent de gemeente een kwartje per ko pie voor het kopiëren uit stukken die in de leeshoek ter inzage liggen. Daarvoor is het geplaatste kopieerap paraat ook bedoeld en de gemeente wil eigenlijk geen andere gebruikers lokken. Burgemeester en wethouders hebben dit geantwoord op vragen van PvdA, RPF/GPV en D66 naar aanlei ding van het plaatsen van een ko pieerapparaat in de leeshoek. Als woensdagmiddag in Zierikzee de regionale ronde plaatsvindt van de nationale voorleeswedstrijd, zijn daar drie Thoolse scholieren bij. Evi van Tilborg van Ter Tolne in Tholen, Janneke Ouwersloot van De Regen boog in Tholen en Rosalinda Goe- degebuure van de Sint-Anthonius- school in Oud-Vossemeer zijn bij de voorronden op hun scholen als beste voorlezers uit de bus gekomen. Sa men met vijf kinderen van scholen uit Schouwen-Duiveland lezen zij fragmenten voor uit een kinderboek. Een driekoppige jury kiest de win naar, die doorgaat naar de volgende ronde. Wie uiteindelijk voorlees- kampioen van Zeeland wordt, mag op 19 mei in Utrecht meedoen aan de landelijke finale. De provincie adviseert positief over een vergunning aan de wildbeheer eenheid Tholen en Sint-Philipsland voor de jacht op hazen en fazanten in de gesloten periode en op konijnen met behulp van kunstlicht. De aan vraag, waarover het ministerie moet beslissen, is gedaan in verband met de bestrijding van schade aan landbouw gewassen. Voor hazen en konijnen geldt 15 februari tot 15 oktober waar in ze bejaagd mogen worden, voor fa zanten 15 maart tot 15 oktober. Mevr. C. Laban heeft namens de bewoners van de Ten Ankerweg (het stuk tussen de stoplichten en de Molensingel) in Tholen haar 'grote on genoegen' kenbaar gemaakt bij de gemeente over 'de onbehoorlijke be handeling' en het gebrek aan informatie over de derde fase van de re constructie. In de commissie gemeentelijke ontwikkeling drongen VVD en D66 maandagavond aan op meer medewerking en openheid. Eerland stond voor zware investerin gen, maar vond het niet langer ver antwoord om diep in de buidel te tasten voor een dorp dat nauwelijks groeit. Dit jaar bestaat de plaats 400 jaar, maar er wordt sinds nieuwjaar geen brood meer gebakken in Stave nisse. Toch voorziet Eerland zijn klanten dagelijks van vers brood. Vanuit Krabbendijke waar hij sinds kort in dienst is bij bakkerij Hirdes. „Het wordt voor bakkers steeds moeilijker. De eisen van de keu ringsdienst van waren worden aan gescherpt. Je moet voldoen aan strenge hygiënische voorschriften. Zo moeten alle machines en bakken van roestvrij staal zijn bijvoorbeeld. Een kleine bakkerij moet daar net zo goed aan voldoen als een grote bak kerij. Daarnaast moest ik een deeg- bewaarkast en een rijskast vervan gen. Die waren aan vernieuwing toe. Dat zijn zulke hoge bedragen. Die investeringen vond ik voor een bak kerij in dit dorp niet meer verant woord," zegt de 42-jarige Eerland. De winstmarge stond bij Eerland al onder druk. Bovendien kampte de bakker met zijn gezondheid. Eind 1997 ontsloeg hij zijn knecht. „Alles bij elkaar genomen was het een pro bleem. Moet ik nog wel verder gaan, heb ik toen gedacht. Als ik had kun nen stoppen, had ik het gedaan." Behalve de eisen van de keurings dienst, de vervanging van de kasten, zou ook de oven zelf een keer aan de beurt komen, legt hij uit. „De oven is ongeveer 27 jaar oud. Die kwam ook al om de hoek kijken." Eerland heeft gewikt en gewogen en uiteindelijk de knoop doorgehakt: „Het is tenslotte een besluit voor ja- Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 fax 245360 T V f'^ZLio^t Advertentie I.M. Vakbondsbestuurder M. Spanjers (tweede van rechts) huldigde in Poortvliet de trouwe leden. V.I.n.r. K. Sfrintzeris, L Bolier, A. van Daalen, J. van Poortvliet, D. Schellinger en A. Verhees. De laatste oven van Stavenisse zwijgt. Bakker G.L. Eerland gebruikt de machine niet meer, maar brengt dagelijks vers brood mee uit Krabbendijke.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 5