Tien Thoolse vrouwen geslaagd voor ondernemerschap in kinderopvang 49 meldingen van betonrot op Tholen „Kwestie escaleert, bevolking de dupe" Zorgen openstelling van politiebureau Tien beeldjes van de Vier Vrijheden /&euor%> Asbest in toilet Ons Dorpshuis Donderdag 11 maart 1999 55e jaargang no. 17 Geheugenverlies van havenmeester? Puk en Mukhuizen in Thoolse dorpen bijdrage aan leejbaarheid' Schade 40 mille in Burg. Baasstraat Bij de stichting betonrotschade Nederland zijn 49 mel dingen uit Tholen ontvangen van huiseigenaren die pro blemen hebben met hun vloeren. Totaal 1000 huizen in de gemeente zijn gevoelig voor betonrot omdat ze Kwaaitaal vloeren hebben. Kwaaitaal Doorgeroeste wapening Franchise Samenwerking SGP wil werkgroep voor behoud ambulance Kans van slagen Deze week Naar vier uur per dag in Tholen Raadsleden van VVD, CDA en RPF/GPV maken zich zorgen over de geringere openstelling van het politiebu reau in Tholen. Ze vrezen onder meer dat er minder aan gifte zal worden gedaan als burgers voor een gesloten deur komen te staan, zo bleek dinsdagavond in de com missie algemeen bestuur en welzijn. Sint-Annaland Exclusief relatiegeschenk Tholen De gemeente Tholen bestelt tien beeldjes van de Vier Vrijheden van kunstenaar Nico van den Boezem. Het tien centimeter hoge beeldje is bedoeld als relatiege schenk dat alleen toegekend wordt aan personen die veel voor de Thoolse samenleving hebben betekend of cadeau gedaan wordt aan hooggeplaatste bezoekers. Het beeldje is gebaseerd op het kunstwerk de Vier Vrijheden dat in Oud-Vossemeer staat. Het mini-exemplaar is gemaakt van verguld zilver op een schijf van alpaca, een legering van koper, zink en nikkel. Met de aanschaf van de eerste tien beeldjes is bijna 11.000 gulden gemoeid. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5,4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactieeendrachtbode.nl advert eendrachtbode. nl admin eendrachtbode. nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het Sint-Philipslandse raadslid drs. A.L. Piet is zo gedreven, dat hij zelfs als lid van het stembureau niet rustig op zijn stoel kan blijven zitten. Van acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds kwamen er vorige week woensdag maar 181 mensen stem men, dus hij had de tijd om in Ons Dorpshuis te Anna Jacobapolder eens op onderzoek uit te gaan. En wat hij daar aantrof, was niet mis, zo vertelde hij maandagavond in de commissie gemeentelijke ontwikkeling. In het herentoilet zaten niet alleen asbest- schotten, maar die waren nog rafelig ook. Piet vond dat die nodig vervan gen moesten worden. En de kranen drupten niet zomaar een beetje, die liepen gewoon leeg. Kubieke meters per dag met drinkwater gingen verlo ren. Het RPF/GPV-raadslid vond dat de gemeente nalatig is geweest met elementair onderhoud in Ons Dorps huis. „Jij hebt je geld op het stembu reau weer terugverdiend", compli menteerde zijn D66-collega J. van den Donker. Van collegezijde werd er minder enthousiast gereageerd. Wet houder K.A. Heijboer vond dit geen zaak van openbare werken, maar van dorpshuizen en daarover gaat wet houder Moerland. Stel de vraag dins dagavond nog maar eens in de com missie algemeen bestuur en welzijn aan collega Moerland, adviseerde He ijboer, die de taken strikt wilde afba kenen. Piet was daar niet blij mee. „Er wordt wel erg bureaucratisch met gezondheidsrisico's omge gaan", vond het raadslid, doelend op het asbest in het herentoilet. De commissie gemeentelijke ont wikkeling kon zich maar moeilijk voorstellen, dat er niemand in de ha ven van Tholen iets gezien heeft, toen daar aan de loswal twee vloed- palen kapot werden gevaren. Dat laatste is het sterke vermoeden, want de juiste oorzaak blijkt niet te achter halen. De 12.000 gulden voor de twee palen vond de commissie ech ter toch aan de hoge kant, zodat er diverse fracties kritisch waren. „De havenmeester heeft toch een toe zichthoudende taak", zei J.C. Koop man. Ook A.P. Komaat vond het maar een wonderlijke zaak. „Zoiets moet de havenmeester toch weten? Het is toch bekend welke schepen waar liggen. Of lijdt men aan geheu genverlies?" J.P. Bout vond dat de gemeente de schade moet zien te verhalen. Mevr. E. Frigge-Hogestee- ger was dat met hem eens, maar is er een politierapport? Wethouder K.A. Heijboer had zich er ook over ver baasd. „Hoe kan zoiets, was mjn eer ste reactie. Ik ben het met de com missie eens, dat toezicht een taak van de havenmeester is. Wij zullen zijn instructies dan ook verscherpen en alert volgen hoe zich een en ander ontwikkelt." J. van den Donker pleit te ervoor om de stalen stepjes die de vorige keer van de palen gehaald zijn, nu te laten zitten. Mensen die in het water vallen, kunnen dan via die weg op de wal klauteren. Ambtenaar W.A. Blaas meldde echter, dat er he lemaal geen stepjes aan de nieuwe vloedpalen zitten. Laurette Harthoorn (links) en Nancy Schrauwen tekenen hij het in ontvangstnemen van hun certificaten meteen de franchise-contracten met de stichting Kinderopvang Tholen. Directrice J. Verhage kijkt goedkeurend toe. Onder begeleiding van passende achtergrondgeluiden als gebrul, vra gende kinderstemmetjes en getik met lepeltjes op lege koffiekopjes, heb ben negen Thoolse dames dinsdagmiddag in Meulvliet hun certificaat als zelfstandig ondernemer in de kinderopvang in ontvangst genomen. Twee van hen, Laurette Harthoorn en Nancy Schrauwen tekenden elk al gelijk een contract voorbeen eigen 'Puk en. Muk'-kinderopvang in hun woonplaats Sint-Maartensdijk. Het project 'partners in kinderopvang', zoals het is genoemd, is uniek in Nederland. Directeur mevr. J. Verhage van de Stichting kinderopvang Tholen sprak van een mijlpaal. De andere geslaagden waren Su zanne van Dijke en Joke Zoon uit Sint-Annaland, Irma v.d. Berg uit Oud-Vossemeer, Arina Wachters, Miranda Brok en Riek Meijers uit Tholen; Tiny van Steen uit Poort vliet en Hennie den Uil uit Sint- Maartensdijk. Mevr. Zoon was we gens persoonlijke omstandigheden niet bij de uitreiking aanwezig. Be halve de geslaagden waren echtge noten, familie en mensen die bij de cursus betrokken waren present, terwijl het eigen kroost van de da mes voor een passende ambiance zorgde. Coördinatrice R. de Feijter van het project overhandigde de ge slaagden ook nog bij hun karakter passende cadeautjes. Zo kreeg Schrauwen een lichtgevende stui terbal en een van de anderen een caleidoscoop. Het project 'partners in kinderop vang' ontstond twee jaar geleden toen directeur Verhage van de Stichting kinderopvang Tholen (SKOT) zich afvroeg hoe kinderop vang in de verschillende Thoolse plaatsen mogelijk kon worden ge- In een tiental huizen aan de even kant van de Burgemeester Baas straat in Sint-Annaland levert be tonrot schadeposten tot 40.000 gul den per woning op. Dat meldde VVD-raadslid mevr. E. Frigge-Ho- gesteeger maandagavond in de commissie gemeentelijke ontwik keling. Zij vroeg wethouder K.A. Heijboer of de gemeente subsidie uit de pot woningverbetering be schikbaar wilde stellen omdat de schade nergens te verhalen zou zijn. De bewoners van de desbetreffende huizen in de Burgemeester Baas straat hebben de koppen bij elkaar gestoken om het probleem geza menlijk aan te pakken. „Maar wij treden daarover niet naar buiten omdat het een privézaak betreft", zegt dhr. C.G. Meijer. Volgens afdelingschef volkshuis vesting, milieu en bouwzaken J. de Feijter ligt er ook geen directe rol voor de gemeente. Op verzoek van de staatssecretaris van volkshuis vesting zijn wel de bouwdossiers vanaf 1962 tot begin de tachtiger jaren nagegaan om te inventarise ren in hoeveel huizen Kwaaitaal vloeren toegepast zijn. „Kwaaitaal verkocht destijds prachtige, goed kope vloeren die snel geleverd kon den worden. Jammer genoeg blijkt de goedkoop nu duurkoop te zijn. Maar als je goedkope dakpannen hebt gekocht en het dak lekt, kun je niet bij de gemeente aankloppen. Niettemin neemt de staatssecretaris betonrot serieus gezien de inventa risatie. En de particuliere stichting probeert ook subsidiebronnen aan te boren." De inventarisatie leerde op Tholen dat er 1000 huizen gevoelig zijn voor betonrot. „Maar dat wil niet zeggen dat er overal problemen zijn. Meten is echter weten", zegt De Feijter. Betonrot komt met name in vloeren van Kwaaitaal op de begane grond voor, in een vochtige omgeving die chloride-aantasting bevordert. Het probleem zit aan. de onderkant van de vloeren. De beton komt los van de doorgeroeste wapening en raakt daardoor zijn sterkte kwijl. „In het ergste geval ontstaan er constructie gebreken, maar als je er vroeg bij bent, kun je de zaak mogelijk op lossen", aldus De Feijter. maakt, in de wetenschap dat ieder een zo dicht mogelijk bij huis te recht wil kunnen. Tegelijkertijd moet de klant deskundige opvang worden geboden. Maar gastouders, waar kinderen nu vaak nog worden ondergebracht, kun je niet verplich ten om zich te laten scholen op dit gebied. Aan professionele kinderopvang is grote behoefte onder mensen die in ploegendienst of in deeltijd werken of bijvoorbeeld tijdelijke arbeids contracten aangaan. Verhage stelde dinsdag dan ook dat met het beha len van de certificaten, naast de tot standkoming van professionele kin deropvang, een bijdrage wordt geleverd aan de leefbaarheid van het platteland en de werkgelegen heid voor vrouwen. In overleg met onder andere de ge meente en in de veronderstelling dat er vast wel Thoolse vrouwen zouden zijn met interesse voor het zelfstandig ondernemerschap in de kinderopvang, kwam uiteindelijk deze bijzondere cursus tot stand. Financiële steun vond SKOT bij het ministerie van landbouw, natuur en visserij, in het kader van het project leefbaar platteland, en vanuit de Europese gemeenschap. De Thool se kinderopvang werkt als franchi- se-aanbieder. Het principe hiervan is dat de eigenaar van een formule zijn handelsnaam, ervaring en ken nis ter beschikking stelt aan de franchise-nemer. De kinderopvang zal bij de deelneemsters thuis ge beuren onder de naam Puk en Muk huizen. Verhage gaf aan dat de rela tie is gebaseerd op wederzijds vertrouwen, dienstverlening en een efficiënte taakverdeling. De cursus bestreek twee perioden, vijf weken voor en vijf weken na de kerstvakantie. De cursisten meldden zich in september aan via advertenties in onder meer de Een drachtbode. Grofweg bestond het programma uit drie onderdelen: al gemene ondernemersvaardigheden, pedagogische vaardigheden en communicatie. Dat laatste is er vooral op gericht om de vrouwen te leren publiciteit voor hun bedrijf te zoeken. De opleiding werd ver zorgd door het ROC Zeeland. Alle dames hebben serieuze plan nen om het geleerde in praktijk te gaan brengen. Laurette Harthoorn en Nancy Schrauwen tekenden dinsdag gelijk hun franchisecon- tracten met SKOT. Zij beginnen respectievelijk per 1 april en uiter lijk begin september met een eigen Puk en Mukhuis in hun woonplaats Sint-Maartensdijk. Tiny van Steen hoopt in de loop van dit jaar in Poortvliet voor zichzelf te begin nen. Wethouder I.C. Moerland, die na mens de gemeente verantwoorde lijk is voor het project, was ook bij de uitreiking van de certificaten aanwezig. Uit de contacten is hem gebleken dat de kinderopvang de 4ot nu toe beschikbare gelden als onvoldoende beschouwd. Ook zei hij zich zorgen te maken over de continuïteit bij SKOT, en dan met name op het gebied van bestuurs kracht en de omvang van de orga nisatie. Samenwerking met andere welzijnsinstellingen zou een moge lijkheid zijn, meende Moerland. Daar zouden beide partijen bij ge baat zijn. De wethouder zei al lo vende artikelen te hebben gelezen over het Thoolse initiatief in vak bondsbladen. Ook bestaat er vol gens hem in Groningen belangstel ling voor de ervaringen en resultaten van partners in kinder opvang die men hier heeft opge daan. Docente E. Davidse, die de dames pedagogische vaardigheden heeft bijgebracht, gaf ten overstaan van de belangstellenden aan wat de er varing van de deelneemsters zo bij zonder heeft gemaakt. „De cursus was ook een zoektocht naar de ont wikkeling van kinder. Je moet kun nen afdalen naar de kinderwereld. Elke keer weer sta je er van te kij ken waar een kind mee bezig is. Ze lopen dichter met hun neus bij de grond en dichter bij de werkelijk heid. Ze zijn rechtlijnig en vertel len je de waarheid, waarbij ze je soms laten blozen." Om te voorkomen dat de kwestie verder escaleert, moet er een gemeen telijke werkgroep komen met een onafhankelijke voorzitter die advie zen opstelt voor het behoud van de ambulance op Tholen. Dat stelde M J. Klippel (SGP) dinsdagavond in de commissie algemeen bestuur en welzijn. Zijn fractie kreeg steun van de VVD, en D66, maar PvdA en RPF/GPV keerden zich tegen het voorstel omdat de ambulancekwestie bij de rechtbank wordt behandeld. Klippel maakte zich ernstig zorgen over de ontwikkelingen van de laat ste maanden (het getouwtrek om de vergunning, de stap naar de rechter van Delta Noord, de onenigheid tussen gemeente en de stichting over de toekomst van de ambulan cedienst). „Het escaleert tot een on verkwikkelijke kwestie waarvan de bevolking en de ambulancedienst de dupe dreigen te worden. Is het niet tijd voor bezinning? We kun nen nu wel allemaal blijven roepen, maar we komen er geen steek ver der mee. We zouden eens een ande re bril op moeten zetten. Formeel zijn we wel geen partij, maar als Thoolse samenleving zijn we wel belanghebbende." Klippel stelde voor een werkgroep in het leven te roepen. Met een voorzitter van buitenaf, die advie zen kan opstellen om de ambulan cedienst op Tholen te behouden en wat de SGP betreft het liefst in Sint-Maartensdijk. Hij vroeg het college of zij bereid was het initia tief te nemen voor een dergelijke werkgroep. E. Frigge-Hogesteeger (VVD) sloot zich aan bij Klippel. Zij riep de ge meente op als tussenpersoon op te treden. „Als het zo doorgaat, heb ben we straks geen ambulance meer. Neem nog één keer het voor touw." J. van den Donker (D66) zei dat hij zich niet aan de indruk kon onttrek ken dat er 'krachten aan de gang zijn die voorbijgaan aan de belan gen van de gemeente Tholen.' Hij zei Klippels voorstel te willen steu nen. „Wat je nu allemaal leest, is heel vervelend." Wethouder I.C. Moerland zei dat het college de rechter niet voor de voeten wil lopen. En dat er wel contacten zijn met een aantal instel lingen, maar meer wilde hij niet zeggen. Het antwoord stelde Frigge en Van den Donker teleur. M.A. van Beek (CDA) wilde weten of een werk groep kans van slagen heeft, maar kreeg daar geen antwoord op. Klippel stelde dat het geen kwaad kon om actie te ondernemen terwyl de zaak bij de rechter ligt. „Er is nog geen uitspraak." Van den Donker vond het antwoord van de wethouder mager. „Ik zie geen bezwaar om de rechter voor de voeten te lopen. Ik vraag me zelfs af of de informatie die de rechter heeft wel objectief en juist is." Die opmerking ontlokte bij burgemeester H.A. van der Munnik een blik van verontwaardiging en een nee-schudden op. maar hij ont hield zich van een reactie. P. van Belzen (RPF/GPV) nam ook afstand van de opstelling van zijn overbuurman Van den Donker. „Ik conformeer me aan het college standpunt. De zaak is nu onder de rechter. Het is het wijst om er niet op vooruit te lopen." Moerland was het daar roerend mee eens: „Zodra wij meer weten, krijgt u dat te ho ren. Het is er nu geen geschikt mo ment voor." Laatste oven in Stavenisse weg, maar toch elke dag vers brood Niet herkozen statenlid L.J. van Doorn denkt aan vorming van lokale partij Euterpe zet koperblazer A. v.d. Ree en oud-voorzitter M. van Damme in het zonnetje voor veertig jaar lidmaatschap Boeren gaan niet akkoord met het aanwijzen van waterbuffers Commissie ergert zich mét chauffeurs aan parkeerplan bussen en vrachtwagens Automatiseringsbedrijf verlaat voormalig gemeentehuis St.-Philipsland Politiek: Bibliotheek moet beter op de winkel gaan passen SGP discussieert over fontein Stavenisse Tholense Boys gaat met troostprijs in vizier voor laatste kans op goud Renate Geuze naar de Europacup W ETEN IS MET ALTIJD HET WATER DAT DE GEBREKEN WEGWAST Dit nummer bestaat uit 20 pagina's P. van Belzen (RPF/GPV) vergeleek zaak'. „Ik vrees dat de burgers min de openstelling van Tholen met die van het bureau in Goes, die 24 uur open is. Hij noemde vier uur voor de bevolking 'erg minimaal'. „Dit stemt niet hoopvol en het is niet erg klant gericht." Ook M.A. van Beek (CDA) uitte zijn bezorgdheid. Hij stelde dat de pro blemen verplaatst worden. „Elke wijk krijgt een aanspreekpunt, maar de openingstijd is gehalveerd. Op die manier verleg je het probleem van A naar B." En E. Frigge-Hogesteeger (VVD) noemde het terugbrengen van de openingstijden een 'kwalijke dere aangifte zullen doen als ze voor een gesloten deur komen te staan." Volgens burgemeester H.A. van de Munnik was de openstelling van het bureau al gering. „Nu weet je echt wanneer het bureau open is. Die vier uur is gewaarborgd. Bovendien is de politie wel bereikbaar op andere uren en dagen wanneer het bureau gesloten is. We moeten proberen eruit te halen wat erin zit. Ik geef toe dat vier uur mager is, maar het is nu wel duidelijk. En het streven is altijd om meer uren open te zijn: vier uur is de minimum-garantie." De burgemeester probeerde de som bere stemming wat weg te nemen. „We moeten niet ach en wee roepen naar de bevolking. We komen wat ruimer in het jasje te zitten. Andere regio's doen het met minder politie mensen. Er zijn hier weer een aantal vacatures gevuld en er worden meer mensen toegelaten op de opleidin gen." Frigge had uit het districtsbeleids plan 1999 van het Oosterscheldebek- ken begrepen dat er voor Sint-Anna land voor vrijdag- en zaterdagnacht 16 uur politie beschikbaar was. „Ik kan me voorstellen dat het op zater dag nodig is, maar ik betwijfel of het ook op vrijdagavond nodig is. Kan die zestien uur niet flexibel worden ingezet." De burgemeester beaamde dat meteen, maar Van Beek vroeg aan zijn liberale overbuurvrouw in de raadzaal of zij wel eens op vrij dagavond in het uitgaanscentrum van Sint-Annaland was geweest. „Ik heb me er over laten informeren en ik ben er wel eens geweest. Het viel me mee," antwoordde ze. „Dan zal ik u eens opbellen," zei Van Beek. Frigge nam de uitnodiging aan. De gemeente beschikt wel over re latiegeschenken, maar het ontbrak volgens voorlichter F.A.RM. Bakx aan iets exclusiefs, een geschenk dat bij hoge uitzondering wordt uitgereikt. „Het gemeentebestuur heeft de wens uitgesproken om het alleen in bijzondere gevallen uit te reiken. Aan elke toekenning ligt dan ook een collegebesluit ten grondslag. Dat benadrukt ook nog eens het bijzondere karakter. Het wordt niet zomaar uitgedeeld." Bakx kreeg een aantal jaren gele den de opdracht om eens te zoe ken naar een dergelijk relatiege schenk. „Het moest iets typisch Thools zijn, maar om een beeld te vinden voor heel de gemeente, is moeilijk. Yerseke heeft een oester, Goes een gans, maar Tholen?" De voorlichter werd op het idee ge bracht toen hij vernam dat de Rooseveltstichting in Middelburg enkele opdrachten had verleend aan Van den Boezem om een mini beeld van de Vier Vrijheden te maken. „We waren daar niet blij mee. Wij hadden de kunstenaar destijds de opdracht verleend voor het beeld in Oud-Vossemeer. De rechten op dat beeld liggen bij ons." Met de kunstenaar is inmiddels overeengekomen dat hij het beeld je alleen voor de gemeente Tholen maakt. Op de voet van het beeldje staat bij elke zuil de tekst uit de verklaring over de vier vrijheden die Franklin D. Roosevelt op 6-1- 1941 aflegde: Freedom from want, freedom from fear, freedom of Het mini-beeld van de Vier Vrijheden, het nieuwe relatiegeschenk van de gemeente. speech, freedom of worship. De naam van de president wiens voorouders uit Oud-Vossemeer af komstig zouden zijn, staat in een cirkel binnen de zuiltjes. Het ge meentewapen van Tholen komt in het centrum van de voet. Over twee maanden zijn de beeld jes klaar. Nu zijn de kosten van de mal berekend, maar bij een even tuele volgende bestelling verval len die en kost een beeldje 875 gulden per stuk. Op de lijst van relatiegeschenken van de gemeente staan stropdas sen, damesshawls, verschillende boekwerken, pennen met opschrift en afdrukken van pentekeningen en zelfs nog een grammofoonplaat van het Smalstads mannenkoor. Straks dus ook de Vier Vrijheden. Bakx: „We denken het beeldje een, hooguit twee keer per jaar uit te reiken." r

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1