Ruimte voor (regen)water Kom een kijkje nemen in de vernieuwde computerzaak en de sauna met turks-stoombad. ujigens suCCts OOK HET ADRES VOOR SAUNA MET TURKS STOOMBAD Provincie Zeeland Grindweg 15, 4691 ES Tholen, Tel.: 0166-607050, Fax:0166-607235 GEPROIONGEEW AANBIEDING: Nieuwe staten gekozen Donderdag 11 maart 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 AbdijNieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118)63 13 92 Prijswinnaars Milieutijdingen De gigantische regenbui die in één etmaal in september vorig jaar delen van Zeeland, de Zuid-Hollandse eilanden en West-Brabant onder water zette en de plens regenwater die later het noorden van het land vrijwel onbegaanbaar maakte, hebben de overheden stevig aan het denken gezet. In beroep Intel PII-333 MMX 64 Mb S-DRAM met SPD 6.4 Gb IBM U-DMA 9ms. 512 Kb cache geheugen 4 Mb S3-Trio 3D AGP videokaart 15" 501P Hansol monitor V/2NEC floppydrive 1.44Mb Genius Netmouse Pro met mousemat Miditower ATX-2 235W. Windows 98 toetsenbord Onze systemen worden bij U op locatie geinstalleerd met uitleg Abdij Nieuws De 47 statenzetels in Provinciale Staten van Zeeland zijn 3 maart door de kiezers als volgt ver deeld: WD, 10(12); CDA, 10 (10); PvdA 8 (8); SGP 7 (6); PvZ 4; GroenLinks/Delta Anders 4 (2); RPF/GPV 3 (3); D66, 1 (3). De cijfers tussen haakjes zijn het aantal zetels die zijn behaald bij de verkiezingen in 1995. Nog even De nieuwe statenleden moeten nog even geduld hebben voor ze Zeeland mogen gaan besturen. Donderdag 1 april is de af- scheidsvergadering van Provin ciale Staten in oude samenstel ling. De nieuwe Provinciale Staten komen dinsdag 13 april voor het eerst bijeen. Die dag zal de Commissaris van de Koningin alle statenleden de eed of belofte afnemen. Dinsdag 25 mei komen de Statenleden wederom voor een vergadering naar Middelburg. Meer een verkiezingsbijeenkomst trouwens. De Statenleden kiezen dan de leden voor de Eerste kamer der Staten Generaal. Gedeputeerde Staten De komende twee maanden gaan de lijsttrekkers van de fracties van de politieke partijen die in de Staten zijn gekozen met elkaar in de slag voor een 'regeerprogram ma' voor de komende vier jaren. Tijdens deze onderhandelingen zal ook blijken welke partijen met elkaar in zee gaan om een College van Gedeputeerde Staten te vormen. Het huidige college bestaat uit zes gedeputeerden: WD, PvdA en CDA leveren elk dagelijkse provinciebestuurders. Hoe het nieuwe college er uit gaat zien, zal de toekomst uitwij zen. Maar hoe dan ook, vrijdag 18 juni komen PS bijeen voor de algeme ne beschouwingen. En dat gebeurt op grond van het nieuwe collegeprogramma. Dan is het nieuwe college bekend en pre senteert ze haar plannen voor de komende vier jaar. Afhankelijk van hoe de onderhandelingen in de voorgaande weken zijn verlo pen, zullen partijen instemmend of misschien wel scherp afwij zend reageren. Een partij immers die zijn best heeft gedaan een zetel in Gedeputeerde Staten te bemachtigen en geen meerder heid achter zich heeft gekregen, zal de plannen van het nieuwe college toch aan de politieke kaak willen stellen. De deelname aan de foto- en videowedstrijd van de PSD over trof de verwachtingen van de organisatoren. In de categorie foto's leverden 38 inzenders zo'n 80 foto's in. In de categorie video's kreeg de jury vijf inzendin gen te beoordelen. Vijf fotografen en twee videoma kers vielen in de prijzen. Tijdens de open dag van de provincie, zaterdag 27 februari, zijn de win naars bekend gemaakt. De nummers 1 tot en met 5 bij de foto's zijn achtereenvolgens: dhr. C.D. Bijl uit Brunssum, dhr. I.A. Schoonen uit Oost-Souburg, dhr. P. Buteijn uit Vlissingen, mw. S. Haak uit Axel en de dhr. A.W. Kik. De eerste prijs bij de video's ging naar mw. N. Bom uit Schore. Dhr. D.E. Boers uit Terneuzen kon de tweede prijs in ontvangst nemen. Er is weer een nieuw nummer van Milieutijdingen verschenen. Wie belangstelling heeft kan het blad gratis bestellen, of een gra tis abonnement nemen, bij het informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118-631400. Het blad bevat de volgende arti kelen: Verkiezingen in de ecologi sche mainport van Noord-West- Europa; Supermarkten en het milieu; Sanering camping in Schouwse duinen; Integraal omgevingsbeleid in discussie; Meer ruimte voor (regen)water; Brainstormen over nieuw water huishoudingsplan; Milieuprijs uit gereikt; Permanent debat over duurzame stedenbouw; Scenario's voor Regiovisies Walcheren. Overheden zien de wateroverlast van vorig jaar niet als een inci dent. Als gevolg van veranderin gen in het klimaat, rijzing van de zeespiegel en daling van de bodem zal wateroverlast in de toekomst vaker voorkomen. En daar moet de samenleving op zijn voorbereid. Meer neerslag De evaluatie van de gebeurtenis sen in het najaar wijzen uit dat de waterschappen hebben gedaan wat ze konden om de overlast te beperken. Natuurlijk binnen de mogelijkheden die het bestaande afwateringssysteem biedt. Bij regens als die van sep tember is overlast niet te voorko men. Extreme regenval zal in de toe komst vaker voorkomen als gevolg van veranderingen in het klimaat. Het KNMI voorspelt min der koude winters, langere hitte golven in de zomer en een toena me van de neerslag met drie pro cent tot 2050 en zes procent tot 2100. Ook het neerslagpatroon verandert. Er zullen grotere pie ken optreden. Mede door rijzing van de zeespiegel en daling van de landbodem zal kans op water overlast toenemen. Meer risico's Tegelijk nemen de risico's toe. Want de toenemende kans op wateroverlast kan leiden tot gro tere schade. De overlast doet zich immers niet alleen voor in leeg land. Veel laaggelegen gron den zijn tegenwoordig in gebruik als akkerland. En dat is kapitaal intensiever dan grasland. Óf er probleem bestaat ook nog); veer krachtige en robuuste watersys temen zoals dat in notataai heet, ofwel, grotere wateren. Kortgezegd komt het ér op neer dat water meer ruimte moet krij gen om te stromen en waterbe heer moet het startpunt zijn voor inrichting en gebruik van gebie den: startpuntbeginsel in de vak taal. Dit in tegenstelling tot het zeer recente verleden waarbij het water werd aangepast aan de gekozen vorm van gebruik van een gebied. Herschikken Toepassen van het startpuntbe ginsel kan nogal wat gevolgen hebben. Om er een paar te noe men: herschikking van landbouw kundig gebruik en van andere bedrijvigheid in bepaalde gebie den; aanwijzing van gebieden die bij sterke regenval water moeten ophouden en aanwijzing van gebieden die met voorrang droog moeten blijven; aanwijzing van laaggelegen gebieden die als gecontroleerd overstromingsge bied kunnen dienen, bijvoorbeeld weiland of natuurgebied; verrui ming van het beschikbare opper vlaktewater en oeverzones om de bergingscapaciteit te vergroten; stimuleren van de vorming van zoetwaterbellen in de bodem en het aanleggen van zoetwaterbek kens. Vergroten van de berging in de bodem zal in Zeeland weinig soe laas bieden, verwacht de provin cie. Vergroten van de berging in oppervlaktewater, zeg maar het scheppen van een groter opper vlak aan open water, kan daaren tegen nuttig zijn om de eerste klap op te vangen bij overvloedi ge regenval. Grote winst is ver der te behalen in de buffergebie- den, gebieden die water ophou den, en in de overstromingsge bieden. Waterhuishoudingsplan De manier waarop de provincie de waterproblemen het hoofd denkt te bieden, komen aan bod in het nieuwe Waterhuishoudingsplan. De voor bereidingen voor dit plan zijn in gang. Later in het jaar en vol gend jaar is meer bekend over de precieze inhoud van de plan nen. Het nieuwe plan moet in 2001 in werking treden. zijn woonwijken gebouwd op laag gelegen gronden. Structurele veranderingen in het waterbeheersysteem en in het gebruik van de ruimte zijn nodig. Die veranderingen kosten tijd en zijn pas op de lange termijn te realiseren. Maar er zijn ook aan passingen op de kortere termijn mogelijk. Maatregelen Zo moeten de overstorten in rio lering in geval van wateroverlast afgesloten kunnen worden. Op die manier is te voorkomen dat polderwater de dorpen instroomt. De waterschappen moeten de beschikking krijgen over meer en betere noodpompen. Het aantal dammen en duikers in de waterlo pen moet verminderen, omdat zij de afvoer van water remmen. Vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft rietgroei in de smallere waterlopen de opstuwing van water in de hand gewerkt. De suggestie riet chemisch te be strijden en zo dit probleem te voorkomen, wijst de provincie af. Ze zoekt de oplossing eerder in de richting van verruiming van de waterlopen. Stroomgebieden Bij het zoeken naar oplossingen wil de provincie proberen de doeleinden van eerder beleid overeind te houden. Die doelein den zijn onder meer vastgelegd in het Provinciaal Waterhuishou dingsplan en in de Vierde Nota Waterhuishouding: zuinig omgaan met schoon water; water zoveel mogelijk vasthauden voor doelein den als natuur, drinkwater, zoet waterbuffer voor de landbouw; tegengaan van verdroging (dat Woensdag 17 maart zijn er twee openbare zittingen van de Hoor- commissie bestemmingsplannen. De zittingen zijn in het provincie huis, Abdij 6 in Middelburg. Bezwaarmakers en betrokken gemeenten zijn uitgenodigd hun standpunten te komen toelichten. Een inwoner van 's-Heer Hendriks kinderen is in het geweer geko men tegen het bestemmingsplan "'s-Heer Hendrikskinderen Zuid west" van de gemeente Goes. De zitting begint om 09.15 uur. Om 09.45 uur is het bestem mingsplan 'Buitengebied, 5e her ziening Windturbinepark Anna- Mariapolder' van de gemeente Reimerswaal in het geding. Tegen dit plan zijn door vijf per sonen instanties, onder meer de gemeente Woensdrecht en Benegora Milieuvereniging uit Putte, bedenkingen ingebracht. Wie belangstelling heeft deze zaken te volgen kan een plekje zoeken op de publieke tribune. A utomatUerinmC mtrum thdm Grindweg 17, 4691 ES Tholen, Tel. 0166-607236 Sauna, Koudwater bad, Turks stoombad, Whirlpool, Relax room Voor privé en groepsverband, bel voor een afspraak (binnen een straal van 30 km)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 19