Gemeente wil Thoolse brug in nieuw logo Gewond bij kettingbotsing Thoolse brug 'Geen jongetjes meer, maar echte mannen' Uitgebreide discussie fontein te Stavenisse Wethouder Ravensteijn laveert tussen twee tegenstrijdige adviezen over palen Bibliotheek moet beter op de winkel gaan passen Zand en fietsenrekken strandje Sint-Annaland Watersportvereniging Sint-Annaland vangt bot gemeente Tholen Donderdag 11 maart 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Lezers moeten bijdragen in de kosten Gemeentewapen verdwijnt van briefpapier Per 1 juli voert de gemeente Tholen een nieuwe huisstijl in waarbij de Thoolse brug in het logo is verwerkt. De kleuren geel en grijs worden gehandhaafd, maar wel minder hard geel. „We willen meegaan met de tijdgeest, want wie werkt er nu nog met een gemeentewapen", zegt gemeentevoor- lichter F.A.P.M. Bakx. Vergeleken met de presentatie van andere gemeenten vinden b. en w. dat op het briefpapier, de enveloppen, de gemeentelijke voertuigen en andere uitin gen een nieuwe huisstijl thuishoort. De ontwerpkosten wor den betaald uit het bestaande budget voor drukwerk etc. Kleuren Landelijke finale Wethouder R. Ravensteijn zat maandagavond in een bijzonder lastig parket. Hij was persoonlijk tegen de verhoging van de pacht som voor de Sint-Anna- landse jachthaven van 251.500 naar 264.600 gul den, maar moest in de commissie gemeentelijke ontwikkeling het meerder heidsstandpunt van b. en w. verdedigen. En dat bleek moeilijk. „U neemt afstand van adviezen van uw eigen ambtenaren", concludeerde SGP-raads- lid P.W.J. Hoek toen Ra vensteijn naar zijn zin te veel afging op de adviezen van wsv-adviseur ir. Iz. Nortier. Coute que coute Van der Jagt Potenties Veel regen Krap bij kas Zeer ter harte Overvragen 4 St.-Philipslanders in wachtkamer brandweer Blijft in Stavenisse C. Lemson nog maar een paar jaar aan wegens gebrek aan opvolgers, in Sint-Philipsland staat de jeugd juist te dringen om bij de brandweer te ko men. Dat bleek vrijdag tijdens de feestavond van de Sint- Philipslandse jeugdbrandweer, waar commandant J. de Feijter vier medailles uitreikte aan leden die wegens hun leeftijd de jeugdbrandweer moesten verlaten. Sint-Philipsland, Gorishoek, Stavenisse volgen SGP zag ledental met 10 dalen tot 511 De openbare bibliotheek moet beter op de winkel passen en minder vaak een beroep doen op de gemeente. Dat was de strekking van de kritiek die de raadsleden dinsdagavond in de commissie algemeen bestuur en welzijn uitten over het verzoek van de bibliotheek om een extra subsidie van ruim 35.000 gulden. Dat geld is volgens het bibliotheekbestuur nodig na de in voering van de 36-urige werkweek en voor stijging van de salarissen. Betrokken bestuurders (en passagiers) bekijken samen met de politie de schade na de botsing op de Thoolse brug. Paul Versijp uit Bergen op Zoom, grafisch en ruimtelijk vormgever, heeft een aantal schetsontwerpen aan het college gepresenteerd, waaruit de keuze is gemaakt voor de brug. „Door de brug zal het nieuwe logo voor iedere inwoner een herkenbaar beeld oproepen", zegt Bakx. „Het ontwerp is sober, maar helder en ze ker doordacht. Het illustratief ge deelte wordt gevormd door een sti listisch en in een losse tekentrant weergegeven brug met 1 stip ervoor en 9 na de brug, geplaatst boven het verlengde van de schuinoplopende lijn. Het individu wordt uitgebeeld door de eerste stip. de gemeenschap (de negen woonkernen) als negen stippen. De gemeente vormt als geen andere bestuurslaag de schakel tus sen de individuele burger en de ge meenschap. De brug is niet alleen één van de wezenskenmerken van de gemeente Tholen (de diverse brug- vcrbindingen bij Tholen. Oud-Vos- semeer en Sint-Philipsland met Noord-Brabant) maar kan ook als symbolische betekenis worden ge zien als gemeentelijke organisatie: burgemeester, raad, commissies, b. en w. en het ambtelijk apparaat. De vijf staanders in de brug staan daar symbool voor. De tekst in het nieuwe logo blijft beperkt tot de woorden: gemeente Tholen. Uitgangspunt voor het nieuwe De Feijter zei het goed te kunnen begrijpen, dat de jongens het niet leuk vinden om in de wachtkamer van de echte brandweer te komen. „De doorstroming daar is nu een maal minder snel dan bij de jeugd", zei de commandant tegen Albert van Kolthoorn, André van der Wel le, Cennie Reijngoudt en Karei van der Est. Behalve een medaille had hij ook nog een mooie bos bloemen voor het thuisfront. André van der Welle sprak namens de vertrekkers een dankwoord voor alle leuke jaren die ze bij de jeugdbrandweer had den. Hij overhandigde de leiders Harm Verwijs, Michel van der Est, Rien van Duuren, Jaap Verwijs en Arco Kunst een doos sigaren. Een echt brandweercadeau, aldus Van der Welle, want je moet het eerst aansteken en daarna gaat het in rook op. Behalve de nieuwe gemeentelijke brandweercommandant De Feijter was ook burgemeester H.A. van der Munnik vrijdag aanwezig. Hij was in het bijzonder gekomen om de jeugd namens het gemeentebestuur te bedanken voor de hand- en span diensten tijdens de wateroverlast in september. De burgemeester toonde zich heel tevreden over de inzet van de jeugdbrandweer, die soms tot laat in de avond of vanaf vroeg in de ochtend aanwezig waren om men sen te helpen. Ze vulden zakken met zand, hielpen bij het omleiden van het verkeer, fungeerden als or donnans en brachten zowel in Sint- Philipsland als in Sint-Annaland pa pieren rond ter informatie van de bewoners. Van der Munnik had tij dens zijn bezoeken aan de getroffen straten genoten van het enthousias me van de jeugdbrandweer. „Jullie zijn geen jongetjes meer, maar ech- Om te beginnen wil de gemeente het strandje bij de Lagune te Sint- Annaland dit jaar opknappen. Voor 40.370 gulden worden er enkele fietsenrekken geplaatst en komt er zand bij. zodat het strandje hoger wordt. De kosten worden betaald uit de reserve recreatieve voorzienin gen. In 2000 komt het strandje aan de Zuiddijk in Sint-Philipsland aan de beurt, in 2001 Gorishoek en in 2002 het strandje aan de Pilootweg (de andere kant van het veer) in Sta- vcnisse. De kosten van de drie laat ste strandjes zijn aanmerkelijk ho ger dan die in Sint-Annaland, namelijk 216.000 gulden. Ook dat ontwerp was het handhaven van de kleuren geel en grijs. De tekst en de negen stippen van de woon kernen worden in grijs afgedrukt, de brug en de stip ervoor in een warme teint geel: meer oker dan het harde geel van nu. Op het briefpapier zullen naast dat grijs en geel de overige vaste gegevens als adres, telefoon-, fax- en bank nummer voortaan tegelijk met de inhoud geprint worden. Bakx maakt duidelijk, dat het de bedoe ling is om de oude voorraden eerst op te maken. Met de laatste be stellingen is al rekening gehouden met de komende verandering per 1 juli. „Ook de auto's worden gelei delijk voorzien van het nieuwe lo go, zoals dat ook in het verleden is gebeurd. Als er een nieuw voer tuig komt. wordt die tegelijk voor zien van de nieuwe huisstijl. Alles tegelijk overschakelen, zou een heel kostbare aangelegenheid worden. Nu kan het allemaal uit de lopende begroting, ook de ont werpkosten." De vernieuwde presentatie past in de nieuwe aanpak van de gemeen te Tholen waarbij de relatie ge meente/burger en klant/centrale positie tot uiting komen. Het logo is multifunctioneel toepasbaar. B. en w. hebben de beslissing voor deze verandering helemaal zelf genomen, zonder advies van een commissie. De zaak komt ook niet meer in de gemeenteraad. te mannen! Dat kun je thuis tegen je ouders zeggen", zo complimenteer de de burgemeester de Sint-Philips- landers. De Feijter was blij met die lovende woorden. Zelf gaf hij de leiders een pluim, want die steken heel veel vrije tijd in de opleiding van de le den van de jeugdbrandweer. „Ook de jeugd wordt professioneler en dat betekent meer theorie en moei lijkere oefeneningen. De leiders moeten daarop in haken en gelukkig is dat in Sint-Philipsland geen pro bleem. We hebben daardoor een goed jeugdkorps, dat ook landelijk zijn partij volop meeblaast. Zo speelden in 1998 zowel de junioren als de adspiranten mee in de lande lijke finale, wat altijd weer een hele eer is", aldus De Feijter. Ook de teeravond van vroeger is uitgegroeid naar een echte feest avond met een officieel gedeelte, zo vertelde hoofdleider Arco Kunst. „Vroeger werd de pot verteerd: het geld dat bijeengebracht was door contributies, werd opgemaakt aan eten en drinken. Maar naast de con tributie is er tegenwoordig meer. De jeugdbrandweer staat met een stand op de braderie en na dat evenement worden de straten geveegd, wat ook weer geld oplevert. En verder wordt meegedaan aan de collecte voor Jantje Beton, waarvan een deel overblijft voor de jeugdbrandweer. Daardoor krijgen leden die afscheid nemen en hun tijd volledig hebben uitgediend, een medaille. De Sint- Philipslandse jeugdbrandweer staat niet alleen qua bezetting maar ook wat financiën betreft, sterk in de schoenen. bedrag komt uit de pot recreatieve voorzieningen. B. en w. vinden deze kwaliteitsverbetering gewenst. Voor klein onderhoud en het schoonma ken is jaarlijks een budget beschik baar. Dit betreft met name het egali seren en schoonmaken van het zand dat er ligt. Het opspuiten van extra zand vergt veel meer. Uit onderzoek is het college gebleken, dat er geen gelijke prioriteit is, zodat - gezien de forse investeringen - de verbete ring over vier jaar wordt uitge smeerd. De commissie gemeentelij ke ontwikkeling moet nog advies uitbrengen over het voorstel van b. en w. Een 43-jarige vrouw uit Tholen is vrijdagmiddag gewond ge raakt bij een kettingbotsing op de Thoolse brug. Het ongeval zorgde voor files op de Nieuwe Postweg. Een nog onbekende au tomobilist veroorzaakte het on geval. Omstreeks vijf uur reed deze bestuurder over de brug in de richting van Tholen. Plotse- De gemeentelijke kiesvereniging van de SGP heeft vrijdagavond uitgebreid gediscussieerd over de voorgenomen havensluiting van Sint-Philipsland en de werking van de fontein in Stavenisse. Er was toegezegd, dat de fontein regelmatig in werking zou worden gesteld door de gemeente, maar de praktijk is anders, zo maakten SGP-leden uit Stavenisse duide lijk. De fontein is destijds gemaakt met geld dat na de ramp voor de wederopbouw werd geschonken, zodat er in Stavenisse sprake is van een emotionele waarde. Wet houder K.A. Heijboer zegde toe te zullen onderzoeken, of de werking van de fontein kan verbeteren. Ten aanzien van de haven in Sint-Phi lipsland werd gepleit voor het on derzoeken van meer alternatieven. De wethouder meldde echter, dat alleen de financiële gevolgen van twee mogelijkheden bekeken wor den: thuis- of handelshaven. In het verenigingsgebouw van de Oud Gereformeerde Gemeente te Het verschil van inzicht betrof de vervanging van meerpalen in de jachthaven tot een bedrag van 450.000 gulden. Ravensteijn vond met de watersportvereniging (wsv) dat dit karwei beter uitgesteld kon worden totdat baggerwerk en uit breiding van de jachthaven aan de orde zou zijn. Door te combineren, valt er volgens de wsv dertig pro cent voordeliger te werken. Secretaris C. Nuyten somde uit voerig de bezwaren op van de wsv. Vroeger was de verhouding met de gemeente, een schoolvoorbeeld van samenwerking' maar nu is de liefde danig bekoeld. „Ten eerste is de verhoging erg laat aangekon digd. In september hebben we er al naar gevraagd, maar nog steeds staat het niet vast, terwijl de lig geldnota's voor 1999 de deur uit zijn." Volgens Nuyten, vroeger zelf amb tenaar bij de gemeente Tholen, wil de technische dienst het werk dat een aantal jaren geleden op het meerjarenprogramma is gezet, nu coute que coute uitvoeren. Hij zet te een groot vraagteken bij de 450.000 gulden die het karwei vol gens de gemeente zou vergen. „Onze deskundigen schatten het werk ruwweg op 250 tot 270.000 gulden." Eén van die deskundigen bleek oud-Stavenissenaar ir. Iz. Nortier, voormalig hoofd van het bouwbu reau Schclde-Rijnverbinding van rijkswaterstaat, docent aan de hts te Dordrecht, adviseur van bureau Lievense te Breda en zelf lid van de wsv. Volgens Nortier is vervan ging van de palen ,op dit moment absoluut niet nodig.' Die kunnen nog best 2, 3 tot 4 jaar mee. „Ver gelijk het met een band die nog voldoende profiel heeft en vol doende veilig is. Dan ga je toch niet die band vervangen. Dat is geld weggooien en het gaat toch om de besteding van gemeen- Iing remde hij af waardoor ach terop komende voertuigen vol in de remmen moesten. Dat veroor zaakte een kettingbotsing waar bij zeven auto's betrokken wa ren. De veroorzaker reed door. Van de zeven auto's bleef er één onbeschadigd. De overige liepen forse schade op en moesten wor den afgevoerd met een takehva- Stavenisse waren ongeveer veertig leden present: bestuur, afgevaar digden van de acht plaatselijke kiesverenigingen en andere be langstellende leden. De informa tie-avond die de gemeenteraads fractie onlangs hield voor de SGP-leden is goed bevallen en zal een vervolg krijgen, stelde voorzit ter J.W. Duvekot uit Scherpenisse. Bij de bestuursverkiezingen was hij zelf periodiek aftredend, even als secretaris A.J. Aarnoudse uit Oud-Vossemeer en penningmees ter J.C. Bevelander uit Poortvliet. Met overgrote meerderheid wer den ze herkozen. Ten aanzien van het financieel ver slag zei M. Griep uit Tholen dat uitgebreidere informatie noodza- schapsgeld", aldus Nuyten. De wsv bleek al menig overleg met gemeentewerken achter de rug te hebben. „Het enige verweer was, dat het werk op het meerjarenpro gramma 1999 staat en daarom uit gevoerd moet worden", zei Nuyten. Hij noemde het .onzin en buiten proportie' dat de technische dienst verder had geschermd met aanspra kelijkheid voor de veiligheid. „Al lereerst zijn we voor dat risico ver zekerd, maar bovendien zitten er aan die palen glijdraden, waarvan er jaarlijks tientallen breken. Een der gelijke breuk geeft hetzelfde effect als een paalbreuk en in het 30-jarig bestaan van de wsv heeft breuk van de glijdraden geen enkel probleem gegeven. Bovendien zijn die palen werkelijk overgedimensioneerd. In dat opzicht is het degelijk werk ge weest, destijds ontworpen door oud wethouder J. van der Jagt en daar plukken we nu de vruchten van." Volgens Nuyten is de kwaliteit van de palen een welles-nietes discus sie. „Maar als een autoriteit als ir. Nortier bevestigt dat uitstel verant woord is, dan zegt dat toch iets. De- gem De beschadigde voertuigen waren van een 41-jarige man uit Tholen, een 35-jarige automobi list uit Sint-Annaland, een 43-ja- rige vrouw uit Tholen, een 54-ja- rige bestuurder uit Driebergen, een 46-jarige man uit Rucphen en een 28-jarige bestuurder uit Halsteren. De vrouwelijke be stuurder raakte gewond en is ter kelijk is. „De leden hebben hier recht op", aldus Griep. Voorzitter Duvekot zegde toe, dat hier een volgende keer rekening mee ge houden zal worden. Er komt dan meer op papier, zoals bij vele ver enigingen gebruikelijk is, in plaats van alleen maar een aantal bedra gen oplezen. Overigens werd de administratie door de kascommis- sie in orde bevonden. Vanuit Oud-Vossemeer werd ge pleit voor een soepeler procedure voor het indienen van vragen en voorstellen, wat nu geruime tijd voor de ledenvergadering moet ge beuren. Het ledental van de SGP in de ge meente Tholen was per 31 decem ber met 10 gedaald tot 511. De zelfde palen die zes jaar geleden bij de verbetering van- de jachthaven vrijkwamen, zijn gebruikt voor een steiger bij Gorishoek, dat nog 20 jaar dienst moet doen. De techni sche noodzaak voor vervanging van de palen is er dus niet." De wsv-secretaris noemde het niet correct en een onjuiste voorstelling van zaken om de pachtverhoging als gemeente eenzijdig, als een dicaat op te leggen. „Er moet in redelijk heid en billijkheid naar overeen stemming gestreefd worden." Nuy ten betreurde het zeer, dat b. en w. niet inhoudelijk willen discussiëren over uitbreiding van de jachthaven met 55 tot 100 ligplaatsen in plaats van 25, wat zo weinig is, dat het fi nancieel niet verantwoord zal zijn. „Het is één van de weinige poten ties die Sint-Annaland nog heeft voor verbetering van de lokale eco nomie en het toerisme. Uitbreiding van de jachthaven zou de plaatselij ke middenstand belangrijke econo mische impulsen geven." Nuyten vroeg de commissie om ten aanzien van de palen als de jachtha venuitbreiding de patstelling te observatie opgenomen in zieken huis Lievensberg te Bergen op Zoom. Omdat één rijbaan van de brug geblokkeerd was, werd het verkeer door de politie beur telings over de overgebleven strook geleid. Daardoor ontston den er enige tijd 'files', terwijl andere voertuigen via de paral lelweg reden. verdeling per woonkern is: Tholen 173, Sint-Philipsland 95, Sint-An naland 74, Stavenisse 54, Oud- Vossemeer 32, Poortvliet 30, Scherpenisse 29 en Sint-Maartens dijk sluit de rij met 24 leden. De voorzitter blikte met genoegen terug naar de recente statenverkie zingen. waarbij de SGP groeide van zes naar zeven zetels. „Dat hadden we niet verwacht, maar we zijn er zeer blij mee. Wat is de Heere nog goed. Hij regeert en wil mensen gebruiken om voor Zijn woord op te komen en Zijn getui genis uit te dragen. De Heere geve de gekozen statenleden wijsheid en kracht om hun werk te doen, in het bijzonder fractievoorzitter Ko- lijn bij de komende besprekingen voor de vorming van het nieuwe college van g.s." Duvekot stond in zijn openings woord stil bij de vele regen van de afgelopen tijd. Het blijft maar nat. doorbreken en ruimte te scheppen om beide zaken te heroverwegen. De grote partijen SGP. PvdA en CDA steunden echter het college. Alleen de VVD wilde samen met D66 en RPF/GPV de wsv tegemoet komen. Van den Donker bracht naar voren, dat het college slecht geluis terd had naar wethouder Raven steijn, die het overleg met de wsv had gevoerd. „Het is uitermate vreemd, dat dc wethouder niet ge volgd wordt, want de wsv heeft des kundigheid en kennis in huis. Je moet zo'n vereniging ook vroegtij dig bij de zaak betrekken. Nu is het college eenzijdig bezig geweest", vond het D66-raadslid. Drs. A.L. Piet onderstreepte het tij- diger beschikbaar stellen van de ge gevens aan de wsv. Hij concludeer de verder, dat een onafhankelijk iemand naar de palen zou moeten kijken, want nu spreken de deskun digen van de gemeente en de wsv elkaar tegen. Overigens stelde het RPF/GPV-raadslid vast, dat de ge bruikers van de jachthaven tevreden zijn. terwijl de gemeente de situatie wil verbeteren. „En dat terwijl we „Daar gaan we weer," zei P. van Bel- zen (RPF/GPV), „elk jaar komt er zo'n vraag. Er schort iets aan de plan ning bij het bestuur. Het wordt gepre senteerd als een verrassing. Dat wil er bij mij niet in. Begin september is het ons al door het bestuur voorge schoteld." Van Belzen had er geen goed woord voor over. „Men gaat simpelweg uit van een declaratieregeling. Is het niet beter om de bibliotheek een budget te geven?" M. Dijke (SGP) herhaalde de kritiek van zijn fractie (bij de begrotingsbe handeling) over de hoogte van de ge meentelijke bijdrage. De SGP vindt die veel te hoog. „Bijna negen keer zo groot als de bijdrage van de lezers. In 1999 draagt de gemeente bijna een miljoen bij. De eigen bijdrage zou een stuk hoger moeten worden of de kosten moeten naar beneden." Het college wil wel bijdragen, maar niet uitkeren wat het bestuur vraagt. Volgens b. en w. is het bedrag geba seerd op een verkeerde berekening en is men uitgegaan van de begrote sala riskosten, terwijl de werkelijke lager waren. De SGP stemde overigens in met het voorstel omdat het om loon kosten gaat. M.A. van Beek (CDA) zei dat het verzoek geen schoonheidsprijs ver diende. Hij wees op de gevolgen van de invoering van de 36-urige week en vond dat de regeling maar op de hel ling moest. Wel steunde hij het colle ge omdat ook hij vond dat de biblio theek een onmisbare voorziening is „Wat zal er worden van onze ak kers. Zullen we nog mogen zaaien en planten Of zal de Heere door gaan met zijn oordelen? Hel zou rechtvaardig zijn." De voorzitter verwees in dit verband naar Gene sis 45: 1 tot en met 15 dat hij gele zen had over Jozefs bekendmaking aan zijn broers. „Ze hadden hem verkocht, naar Egypte, maar er kwam honger in het land Kanaan. Als ze om koren gaan in Egypte, ontmoeten ze Jozef, maar ze ken nen hem niet. Jozelf gaat zijn broers beproeven, in het nauw brengen. En als de broers zich ver nederen en verootmoedigen, maakt Jozef zich bekend. We zien in deze geschiedenis hoe de Heere met een zondaar omgaat. Die wordt overtuigd en dan komt er plaats voor de borg en middelaar, voor de zaligmaker Jezus Christus. Dat we hier persoonlijk iets van mogen leren", aldus de voorzitter. krap bij kas zitten! Als er geen vei ligheidsrisico's zijn, is er ook geen reden om onderhoud te plegen", al dus Piet. Hoek bracht naar voren, dat de wsv een sterke koppeling had gemaakt met uitbreiding van de jachthaven en het baggerwerk. Gezien de op stelling van de stuurgroep Ooster- schelde is uitbreiding volgens het SGP-raadslid echter onzeker. „Ik zie dan ook geen reden om te wach ten totdat de palen in elkaar zakken met alle aansprakelijkheid van dien. Daarvoor durf ik de verantwoording niet aan, want de stuurgroep staat uitbreiding van de jachthaven niet toe. Vele varkens maken de spoeling dun." A.P. Kornaal wilde met de palen wachten wanneer er over 1 of 2 jaar gebaggerd zou moeten worden, an ders niet. Volgens ambtenaar W.A. Blaas is er op korte termijn geen on- derhoudsbaggerwerk nodig. „Er ligt wel een ander verzoek van de wsv, namelijk om de haven te verdiepen om de gebruiksmogelijkheden te verbeteren. Die verdieping is voor de gemeente niet nodig, maar wel vervanging van de palen omdat er bij hoog water problemen zijn aan de bovenkant", zei Blaas. in de gemeente. M. Velthuis (PvdA) was het eens met Van Belzen en kenschetste het ver zoek als een 'sluipende subsidiever hoging.' De VVD stelde bij monde van E. Frigge-Hogesteeger dat de biblio theek geen 'waterhoofd' moet wor den. Zij wees op de eigen verant woordelijkheid van het bibliotheekbestuur en vond dat de ei gen bijdrage van de lezers maar moet worden verhoogd. J. van den Donker (D66) tapte uit een ander vaatje. Hij vond dat het college maar eens moest uitleggen hoe de toekomst van de bibliotheek eruit moet zien. „De gemeente kan meer duidelijkheid scheppen, zodat de organisatie weet wat wel en niet kan. En dan voorkom je deze discus sie." Wethouder C. van Kempen voelde wel wat voor het voorstel om in de toekomst een budget toe te kennen aan de bibliotheek. „Maar het is de bevoegdheid van de raad om te zeg gen: daar moet de bieb het maar mee zien te rooien." De wethouder wees erop dat de helft van de kosten van de bibliotheek loonkosten zijn. Het ging hem te ver om het verzoek te vergelijken met het indienen van een declaratie. Hij benadrukte nog eens dat de biblio theek een belangrijke functie heeft, maar dat de lezers hun bijdrage ook wat zouden kunnen verhogen. Alle fracties stemden in met het voorstel. Ds. J. Lohuis, hervormd predikant te Scherpenisse, verzorgde de slui ting aan de hand van Mattheüs 27:11 tot en met 26. Hier wordt Je zus door de Joden voor de Ro meinse stadhouder Pilatus ge daagd, maar zijn ondervraging levert geen strafbare feiten op. Naar de Romeinse wet is Jezus on schuldig, maar toch laat hij Hem niet gaan. Hij vraagt het volk of hij Barabas of Jezus die genaamd wordt de Christus, moet loslaten. „Pilatus sluit als het ware een compromis met de Joden. Hoe vaak sluiten wij, persoonlijk of als SGP'ers een compromis? Durven we nog voor de naam en de zaak des Heeren uit te komen? De Hee re geve dat we in ware vernedering en veroormoediging terecht mogen komen om te leren bukken onder Hem." Ds. Lohuis eindigde met dankgebed na samenzang van Psalm 25:2. Nuyten voerde aan, dat dit pro bleem bezworen is omdat er in de winter geen boten liggen. „Het vei ligheidsaspect speelt geen rol", vond ook mevr. E. Frigge-Hoge- steeger, die afging op de deskundig heid van ir. Nortier. Wethouder Ravensteijn zei dat de gemeente jarenlang de adviezen van hem heeft gevolgd. „We hebben dus het volste vertrouwen in hem. Vol gens Nortier is vervanging van de achterpalen technisch gezien nood zakelijk omdat er bij een waterstand van 3.55 +NAP gevaren zijn. De meerderheid van het college is be ducht voor aansprakelijkheid in de ze en wil daarom de palen nu ver vangen, want de gemeente is ten allen tijde aansprakelijk." Ravensteijn zei de adviezen van de eigen ambtenaren ,zeer ter harte te nemen.' Volgens hem ging de ziens wijze van Nortier ook niet tegen de opstelling van de eigen ambtenaren in, maar dat kon de commissie moeilijk rijmen. De VVD-wethou- der gaf wel toe, dat de raming van 450.000 gulden voor vervanging van de palen ,iets aan de ruime kant' was. Hij benadrukte nog, dat het karwei de gemeenschap geen cent kost. „Het wordt betaald uit de onderhoudspot, die gevuld wordt door de pachtsom van de wsv en de waterrecreatiebelasting." D66. RPF/GPV, VVD en aanvanke lijk ook de PvdA wilden de pacht som niet verhogen met 13.100 gul den, maar slechts met het prijsindexcijfer. Uiteindelijk teken de zich in de commissie een raads- meerderheid van 13 tegen 6 leden af voor vervanging van de palen en de daaraan gekoppelde verhoging van de pachtsom met 13.100 gulden. De commissie voerde ook nog een discussie over de door de wsv ge wenste uitbreiding van de Sint-An- nalandse jachthaven. „Waarom zet de gemeente niet hoger in dan 25 ligplaatsen? Je moet er 75 tot 100 vragen om er 50 te krijgen", aldus Van den Donker. „Je moet nu een maal meer vragen dan je binnen krijgt", zei ook mevr. Frigge, die uitbreiding een economische im puls noemde. Daarentegen ver klaarde Piet zich tegen overvra ging. „Je moet betrouwbaar overkomen als overlegpartner en dan moet je niet meer vragen dan je nodig hebt." Het VVD-raadslid meende dat je toch betrouwbaar kunt zijn als je meer ligplaatsen vraagt. „In bestuurlijk Zeeland werkt dat toch niet zo", zei wet houder Ravensteijn. „Je moet een plan hebben en bij de eerste verde ling hebben wij onze beurt voorbij laten gaan. Nu zijn er nog 190 plaatsen door de stuurgroep Ooster- schelde te verdelen. Daarvoor moe ten we een plan indienen na een compromis van alle betrokkenen, zoals Schuttevaer. Er zit echter geen schot, in", bekende de wet houder. Het nieuwe logo van de gemeente Tholen. De meerpalen in de jachthaven van Sint-Annaland zijn aan vervanging toe, maar er is discussie over wanneer dat moet gebeuren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 17