J. van Outryve: „Wij zijn altijd de krekel geweest en jullie de mier" Onderhoudswerk waterschap is vertraagd door het slechte weer J 'CDA de enige partij die wat voor boer wil doen' ZLTO heeft flink tekort op rekening Landbouw is teleurgesteld in gemeente inzake LOP Meer melkveehouders komen naar Tholen Donderdag 4 maart 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 J.F. van Outryve voor Thoolse landbouwers Boeren behoren niet tot het kiezerspubliek van de meeste politici die aan de macht zijn. Dat zei de Belgische jour nalist J.F. van Outryve maandagavond op de jaarverga dering van de ZLTO Tholen/Sint-Philipsland. Op deze bijeenkomst werd tevens gesproken over het landbouw ontwikkelingsplan voor Tholen. Het komt niet zo vaak voor dat sprekers op een verga dering een sprankelend be toog hebben. Toch was het voor de ongeveer 40 aan wezigen op de jaarvergade ring van de ZLTO Tho len/Sint-Philipsland maandag eigenlijk een avondje cabaret. Met veel 'jeu' legde de Vlaamse journalist J.F. van Outryve de vinger op de zere plek ken wat betreft het Europe se landbouwbeleid, maar ook wat betreft het imago van de boeren. De muur Geen waterbuffer op laaggelegen landbouwgrond Gevaar Misbruik Niet denken Behoud coöperaties Het aantal melkveebedrij ven op Tholen zal de ko mende jaren toenemen. Landelijk moeten er zo'n 500 tot 600 ondernemin gen in deze sector wijken voor dorps- en stadsuit breiding of aanleg van in dustrieterreinen en velen daarvan zullen zich in het zuidwesten vestigen. Ook Tholen zal daarvan een deel ontvangen. De nieu welingen hebben een zak met geld gekregen op hun bestaande plaats en kun nen daarmee op het eiland flink wat grond kopen. Milieuverzekering Grondprijzen zullen verder stijgen Belgisch journalist voor ZLTO: Boer roept imago over zichzelf af De adjunct hoofdredacteur van het weekblad 'Boer en tuinder' van de Belgische Boerenbond en voorzitter van de Belgische vereniging van landbouwjournalisten heeft wat moeite om in het spookachtige weer het Holland Huis in Scherpenisse te vinden. Maar met de watertoren als baken valt Van Outryve toch nog net voor hij aan de beurt is binnen. De ingenieur volgt al zo'n twintig jaar de landbouwpolitiek en blijkt niet alleen over een scherp analytisch vermogen te beschikken, maar ook nog over de gave om zijn bood schap met veel humor te verpakken. En dat valt bij de stugge Tholenaren in goede aarde. „Is er nog plaats voor de landbouw in het nieuwe Eu ropa?", vraagt Van Outryve zich af waarna hij op een kaartje laat zien hoever de Europese Unie zich uit strekt. „De EU is niet alleen het midden van Europa, nee, ze strekt zich uit van de Eskimo's boven de poolcirkel tot aan de Turken op Cy prus (hoewel Cyprus er nog niet bij hoort). En in juni vorig jaar werd er in Spanje al graan geoogst, terwijl de boeren in Finland nog moesten uitzaaien. Kun je dan nog één land bouwbeleid voeren? Het moet mo gelijk zijn. Ik heb ook moeite met de EU, maar we kunnen nu niet meer terug, zeker Nederland en Bel gië niet." Het probleem zit hem volgens Van Outryve voor een groot deel in het verdwijnen van de Berlijnse muur. „De Europese Unie is ontstaan dankzij de muur. Duitsland was eerst perfect in evenwicht. Industrie in het westen en voedsel in het oos ten. De komst van de muur is voor West-Duitsland erger geweest dan voor Oost-Duitsland. Want als je je Volkswagen kwijtraakt, koop je toch een Trabant? Maar als je je voedselproductie kwijtraakt, heb je een groot probleem. Voor onze boe ren was de periode na de Tweede Wereldoorlog een goede tijd. Men verwachtte dat Frankrijk als land- bouwland bij uitstek de voedsel voorziening in Duitsland op zich zou nemen, maar dat gebeurde niet. Juist Nederland en België expor teerden heel veel naar Duitsland. En daarbij kwam nog eens het geld van het Marshallplan van de Amerika nen. Maar pas op, die geven niets voor uw mooie ogen. Ze wilden dat wij zo snel mogelijk zouden herstel len om een buffer te vormen tegen het communisme. Dankzij de Muur heeft de landbouw hier een enorme ontwikkeling doorgemaakt", vertelt Van Outryve aan de verzamelde a- grariërs die aan zijn lippen gekluis terd zitten. „Sinds 1989 moeten we het zonder de bescherming van de Muur doen. Zo zie je dat zaken waar we zelf niets aan kunnen doen, veel invloed op ons leven kunnen hebben. Doordat de twee Duitslan- den zich binnen de Europese Unie herenigd hebben, staan er nu nóg 12 landen te trappelen om 'geel' te worden (de kleur die de EU-landen op het kaartje van Van Outryve heb- Het aanwijzen van aan natuurgebie den grenzende laaggelegen land bouwgronden als buffers bij over vloedige neerslag, is voor de georganiseerde landbouw niet accep tabel. ZLTO-bestuurder L. de Oude uit Sint-Philipsland heeft dat donder dag gezegd op een vergadering van de gebiedscommissie van het water schap. Gezworene J.L.C. Mol uit Sint-Maartensdijk was het persoon lijk met dat standpunt eens. „Natuur gebieden zoals de Bruintjeskreek hebben van oudsher als buffer ge diend", aldus De Oude. Wil men na tuurgebieden ontzien, dan zal elders compensatie gevonden moeten wor den. De Zeeuwse VVD-statenfractie zou juist het inruilen van 'hoge' na tuurgebieden voor 'lage' landbouw gronden als waterbuffer bespreek baar willen maken. De liberalen wijzen erop dat er in de geldende peilbesluiten mee gerekend wordt dat ook laaggelegen gebieden voor rendabele landbouw geschikt zijn. Intussen is het waterschap aan de slag gegaan met het herstellen van de door de wateroverlast veroorzaakte schade. „Het repareren van ingezak te taluds zal de aangelanden overlast geven, dat is helaas niet te voorko men", aldus Mol. Zeeuwse Eilanden is druk doende alle knelpunten te in ventariseren. De kleinere worden nu al opgelost. Zo zal het maken van muurtjes bij stuwen op maaiveld hoogte de aandacht krijgen, terwijl nieuwe peilbesluiten ook tegen het licht gehouden zullen worden. Maar buffers voor waterberging - inclusief een schaderegeling voor de grondge bruikers - of het verdubbelen van de capaciteit van de gemalen (alleen al voor Zeeland een miljardenzaak) zijn punten van langere adem. De bescherming tegen het water krijgt ook op een ander punt de aan dacht. Momenteel leggen meetploe- gen de toestand vast van de glooiing van de zeeweringen. Een toetsing die vereist is op grond van de wet op de waterkeringen. ben - red.)." Outryve vertelt dat veel boeren den ken dat het 'gevaar' voor de land bouw in Nederland en België uit het oosten komt. „Natuurlijk zijn daar allerlei ontwikkelingen gaande en trekken boeren die kant op. Maar toch zijn er ook aanzienlijke proble men. Ik ken een Belgische varkens- boer die in Budapest een unversi- teitsbedrijf met 20.000 varkens heeft opgekocht omdat hij in België niet uit mocht breiden. En zijn zoon wilde in het bedrijf stappen. Maar inmiddels is die zoon alweer terug in België. Hoe kan dat?", vraagt Van Outryve zich hardop af. „Kijk, zijn mest was geen probleem. Die liet hij op een eigengemaakt filter van pakken stro lopen en de rest ging zo het bos in. Maar veiligheid was wel een probleem. Elke week was hij zeven varkens kwijt. Het was ook niet gemakkelijk om aan voer te komen, want je kunt daar maar één keer aan graan komen, en wel vlak na de oogst. Er wordt enorm veel geëxporteerd en alleen via de maffia (en dan moet je heel goed ingeburgerd zijn) kun je nog aan graan komen. Dus laat die boer al zijn grondstoffen al jaren uit Bel gië komen. Dan wordt het al anders boeren hè?" Van Outryve gelooft niet dat het ge vaar voor de landbouw uit het oos ten komt. „Als men daar ooit meer zal gaan produceren dan ze zelf no dig hebben, en dat zal nog wel even duren, dan zullen ze eerder naar Rusland exporteren. Dat zijn ze van oudsher gewend en daar is ook de vraag het grootst", zegt de Vla ming. „De tuinders zeggen dat het gevaar uit het zuiden komt. Daar wordt heel goedkoop groente en fruit geteeld. Maar ook dat is wel tegen te gaan door dezelfde milieu normen te hanteren die ze ons hier De vele neerslag van het afgelo pen najaar en deze winter heeft ertoe geleid dat het waterschap Zeeuwse Eilanden op diverse fronten vertraging heeft opgelo pen met de werkzaamheden. Zo moet er nog een vijf kilometer ta lud aangepakt worden, 10 tot 15 kilometer waterloop gedolven worden en 20 tot 25 kilometer door de strot gewrongen hebben. Wij kunnen hier veel milieuvriende lijker produceren dan in die warme landen waar veel meer gespoten moet worden tegen insecten en ziekten. Pas die trucs gewoon toe en gooi het over die boeg." Ook wat betreft het westen (Amerika) ziet Van Outryve niet erg veel bedrei gingen. „Ach, Amerika bemoeit zich niet zoveel met Europa. Ze pla gen ons een beetje en sinds de komst van de euro ben ik wat min der bevreesd voor de dollar, want we hebben daar tot nu toe het mees te last van gehad. De dollar zorgde voor de schommelingen op de we reldmarkt. En wat veroorzaakte die schommelingen? Daar heb je geen invloed op. Als er bij Clinton iets omhoog gaat, gaat de dollar om laag. Met de euro zal dat effect min der merkbaar zijn. Bovendien kun nen we nu de Arabieren in euro's voor de olie betalen en dan hebben zij weer euro's om onze melk te ko pen", zegt Van Outryve tot groot vermaak van zijn publiek. „Boven dien heeft uw eigen minister An- driessen destijds bij de GATT-on- derhandelingen aan Amerika beloofd: 'Europa zal nooit met sub sidie naar Azië exporteren. Azië is voor u'. Je moet wel echt een Hol lander zijn om zoiets te beloven. Want wie denkt u dat er meer in vloed hebben op de prijs van bij voorbeeld het varkensvlees. Een paar meisjes van 14 tot 21 jaar die vegetariër worden of 1,3 miljoen Chinezen die vlees gaan eten? Toen onze premier naar China ging, meldden de kranten op een dag dat China al sinds jaar en dag de groot ste afnemer is van het 'vijfde kwar tier' van het varken in Nederland en België, De journalisten dachten de ze landbouwterm wel te kunnen ge bruiken. Ik was geschokt dat het gros van de veehouders niet wist wat het 'vijfde kwartier' van een varken is. Dat zijn namelijk de po- berrn gemaaid worden, deelde M. Anemaet mee in de gebieds commissie, die donderdag in Sint-Annaland vergaderde. In het voorseizoen zal misschien nog enig delfwerk plaatsvinden, maar waarschijnlijker is het dat dit na roven oogst wordt afge maakt, aldus de waterschapsme- dewerker. Verder is de onder- ten, oren en ingewanden. Dat klopt niet. Er zijn heel wat veehoüders die nog nooit bij een slachterij hebben gekeken. Je moet weten waar je product naartoe gaat." Volgens Van Outryve richt Amerika zich qua ex port veel meer op Azië dan op Euro pa. „Dat is ook niet gek. De groot ste landbouwstaat is Californië en waar ligt dat denkt u? Het duurt vier keer zo lang om van Californië in Europa te komen dan in Azië." Nee, de Belgische journalist ziet de grootste uitdaging - zoals hij het zelf noemt - komen uit het noorden. „Als u dit voor het eerst hoort, ver wondert me dat. Zweden, Finland. Denemarken en ook Oostenrijk (dat zit weliswaar niet in het noorden, maar heeft dezelfde mentaliteit) ko men namelijk elke vergadering met voorstellen om milieu- en diervrien delijker te produceren. Zo stelde men bijvoorbeeld voor om antibioti ca in de veehouderij te verbieden. Maar werd dat voorgesteld omdat ze zo van bloemetjes en dieren hou den? Welnee, het gaat altijd om eco nomisch gewin. In die noordelijke landen werkte men niet met antibio tica. Men zag dat wij hier een betere voedselconversie hadden en dat we een voorsprong hadden opgebouwd. Ze konden twee dingen doen. Zelf het gebruik van anti-biotica invoe ren, maar dat was niet te doen van wege de publieke opinie. Dus dan maar proberen het bij de rest verbo den te krijgen. En men is er inge trapt. Vaak gebeurt dat om van het gezaag af te zijn. Nu al moet de an ti-biotica in voedsel worden afge bouwd. En er zijn meer voorbeelden van het feit dat dierenwelzijn wordt misbruikt voor economische doel einden. Finland wilde het Belgische ras blauw-wit verbieden omdat het 'niet natuurlijk' zou zijn. Het is een dikbilras waar in plaats van 1 op de boudstoestand opgenomen van de duikers. Op het delfplan voor dit jaar staan de Stavenisse- en Marga- rethapolder, de Smaalzij-, Baars- dijk- en Mariapolder en de Hik- ke-, Leguit, Vogelzang- en Oud Kijkuitpolder. Ook wordt twee kilometer betuining aangebracht in waterlopen. De 1118 km berm 2000, 2 op de 3 koeien dikbil zijn. Men vond dat niet natuurlijk omdat 85 procent van de kalveren met de keizersnee geboren wordt. Krijgt men zo'n ras (dat overigens Euro pees erkend is) verboden, is er weer een concurrent verdwenen, want in Finland gebruikt men geen blauw wit." De vele voorbeelden maken het ver haal van Van Outryve zeer goed te verteren. Italië dat een maatregel steunt om het transport van levende varkens te beperken tot tweemaal acht uur. Niet vanwege het dieren welzijn, maar omdat Nederlandse en Belgische varkens dan niet meer tot aan de grens van Italië kunnen komen. En dus kan Italië zelf de varkenssector uitbreiden. „Maar er wordt niet altijd consequent gehan deld. In Nederland is bijvoorbeeld de productie van 'foie gras' (gan zenlever) verboden vanwege het welzijn van de dieren. Probeer dat zelfde er maar eens in Frankrijk door te drukken waar al foie gras wordt geproduceerd sinds de Ro meinen en waar duizenden mensen werkzaam zijn in deze bedrijfstak. Als je dat Europees zou doen, stapt Frankrijk uit de EU. Hetzelfde geldt voor de stierengevechten in Span je", aldus Van Outryve die consta teert dat we van de voorstellen uit het 'noorden' het laatste nog niet gehoord hebben. Een tweede punt waar Van Outryve zich zorgen over maakt, is het ima go van de landbouw. En dan niet zozeer het imago in de maatschap pij, als wel bij de boeren zelf. „Voor een deel is het zo dat als we denken dat het slecht met ons gaat, dat het dan ook echt slecht gaat. We denken dat de niet-landbouw slecht over ons denkt. Maar u moet hier niet over denken, u moet het vragen. Hoeveel tijd verspillen we wordt weer door het bedrijf Gel ten gemaaid. Over een aantal schadeclaims van aangelanden - gevolg van het maaien in 1998 - onderhandelt het waterschap nog met dit bedrijf, kreeg L. de Oude uit Sint-Philipsland te ho ren op een vraag aan gezworene J.L.C. Mol uit Sint-Maartens dijk. niet (ook in ons privéleven) met denken over wat anderen van ons denken? Als je aan de maatschap pij vraagt: 'Is de landbouw nood zakelijk voor de samenleving?' Dan zegt de meerderheid 'ja'. Je moet degenen die tegen je zijn ook niet proberen te overtuigen. Dat lukt toch niet. Probeer de voorstan ders te behouden", aldus de Vlaamse spreker. Op zijn vraag waar boeren het eerst aan denken bij landbouw, antwoordt voorzitter E. Hage 'voedselproductie'. „Pre cies. Daar denken wij aan. Maar daar denkt de burger niet aan. Die denkt bij landbouw aan platteland, rust, fietsen, wandelen, goed eten en drinken. In tegenstelling tot de stad die staat voor werk, stress, fi les en luchtvervuiling. Ziet u dat die twee beelden een beetje wrin gen? Men denkt bij landbouw niet meer aan de zorg voor voedsel. Vroeger zorgde de landbouw voor voedsel, nu levert ze grondstoffen. Zo denkt men erover. De fabrieken maken er voedsel van. En men heeft geen ongelijk, hoe vervelend dat ook is. Kijk naar de suikerbiet die komt toch niet zo op tafel? Nee, de suikerfabriek maakt er sui ker van. En de aardappel dan? Er worden steeds minder aardappelen gegeten. Hoe komt dat? Het duurt te lang om ze te schillen en te ko ken. In de jaren '50 besteedde men gemiddeld per dag nog 1,5 uur aan het klaarmaken van het eten. Nu is dat nog twintig minuten. En onder zoekers voorspellen dat we toegaan naar zes minuten voor de hoofd maaltijd en drie voor de bijmaaltij den." De Vlaming vertelt dat in zijn land de verkoop van broodma kers explosief gestegen is. „Over een tijdje behoort dat tot de stan daarduitrusting in de keuken. 'We gaan weer zelf brood maken, net als vroeger', zegt men dan. Dat lijkt gezond en omdat je er heel weinig tijd mee kwijt bent (de in grediënten in de machine en op de knop drukken) is het gemakkelijk. Dus als ik dit zo zie, zeg ik: de landbouw blijft nodig, want die in grediënten moeten verbouwd wor den. Wat de warme bakker betreft, weet ik het echter nog niet zozeer. De landbouw krijgt te maken met een dubbele markt. Door-de-week wil men snelle maaltijden en in het weekeinde wordt er als hobby nog uitgebreider gekookt met verse producten. Daar moet de boer op inspelen. Men koopt steeds minder aardappelen en meer snel-klaar- producten. Weet waar je producten naartoe gaan. Dan kun je leren wat kwaliteit is", zegt Van Outryve. De landbouw heeft vrees voor con currentie uit de Oost-Europese lan den. „Maar waar zal er verbouwd worden? Waar de verwerkende in dustrie staat. Zorg dan dat hier die verwerkende industrie komt te staan. Jullie hebben hier in Neder land geluk gehad, want hier zijn nog veel coöperaties. In België is dat niet zo en veel bedrijven zijn aan het buitenland verkocht. Het grootste deel van de melkindustrie is naar Nederland verkocht en de vleesindustrie is grotendeels in Duitse handen. Dat ligt ook een beetje aan de mentaliteit van de Belgen die niet zo uit de voeten kunnen met de verplichtingen die aan zo'n coöperatie zitten. Wat dat betreft, is het net als het verhaal van de krekel en de mier. Wij zijn altijd de krekel geweest en jullie de mier. Houdt die coöperaties vast. U be paalt dat zelf", zegt de Belgische landbouwjournalist die na een be toog dat veel langer duurt dan ge pland was, afsluit met een wijze spreuk: „Mensen die genoeg te eten hebben, hebben vaak veel proble men. Mensen die honger hebben, hebben er maar één. Ik heb dan lie ver meer problemen." Dat maakte J.H. Uenk. directeur a- grarisch advies van het accountants kantoor Accon, dinsdagavond duide lijk in de Weilevaete, waar de Rabobank Sint-Annaland-Poortvliet een voorlichtingsbijeenkomst organi seerde onder de titel .agrarische toe komst door samenspel.' Uenk. die voor zijn Accon-tijd bij het Land bouwschap, de provincie Gelderland en de mestbank werkte, somde voor de tachtig belangstellenden een aan tal kansen en bedreigingen op. Voor het eerste aspect noemde hij o.a. het telen van specifieke producten als bloemzaden en vroege aardappelen, alsmede windenergie (het waait veel op Tholen, volgens Uenk) of huisver koop als neventak. J.L. Goedege- buure was er niet van onder de in druk. „Je mag geen bord aan de weg zetten voor huisverkoop, je mag geen varkens meer houden of kippen. Wat mag er eigenlijk nog?" Uenk noemde daarop de melkveehouderij, waarbij hij goede samenwerkingsmogelijk heden zag met de akkerbouw. Die kan op de eigen percelen gras telen voor de melkveehouders en de akker bouwers kunnen op grond van de melkveehouders aardappelen e.d. verbouwen. „Maar iedereen moet niet hetzelfde gaan doen, anders wordt de spoeling te dun." De Ac- con-medewerker voorspelde dat de Tijdens de discussie in de jaarverga dering ging Van Outryve in op de het feit dat de landbouwministers tijdens de vergaderingen over het beleidsplan Agenda 2000 in Brussel zo weinig bevoegdheden meer heb ben. Het akkoord dat de ministers bereikten, werd door diverse rege ringsleiders afgewezen en de minis ters kunnen nu weer terug rond de tafel. „Het politieke landschap is veranderd. Op dit moment zitten er in dertien van de vijftien lidstaten socialisten in de regering. En die hebben de boer niet als kiespubliek. Die maken zich niet druk om de boeren. De publieke opinie is ge richt op milieu. In Nederland is de enige partij die nog iets voor de boeren wil doen, het CDA", zegt de Vlaming die zelf kandidaat is voor het Europees parlement namens de Vlaamse collegapartij van het CDA, de CVR Overigens stond Van Ou tryve aanvankelijk op een onver kiesbare plaats, maar doordat oud premier W. Martens zich terugtrok, schoof Outryve een plaatsje op. „Je ziet dat het zelfs bij een partij als de CVP van zo'n ongelukkig toeval af hangt, of je als landbouw een verte genwoordiger in het Europees par lement krijgt." De rekening over 1998 laat voor de ZLTO-afdeling Tholen/Sint-Philips- land een fors tekort zien van dik 12.000 gulden. Dat is ruim 8500 gul den meer dan begroot was. Redenen hiervoor zijn de extreme waterover last in september vorig jaar en extra bestuurskosten. De wateroverlast le verde een schadepost op van dik De Thoolse landbouw is wat te leurgesteld in de gemeente Tho len. De afdeling Tholen en Sint- Philipsland van de ZLTO wil graag een landbouwontwikke lingsplan (LOP) uitvoeren op Tholen, maar de gemeente wei gert hieraan mee te betalen. Een dergelijk plan houdt eigenlijk in dat de boeren via een uitgebreide enquête inventariseren wat de goede en zwakke punten van de Thoolse landbouw zijn. „Die punten worden centraal opgesteld en daarna gaat een werkgroep aan de slag om er ook actiepunten uit te halen", zegt penningmeester L. de Oude van de ZLTO-afdeling. „Als we eerlijk zijn, zien we eigenlijk dat het steeds moeilijker wordt om in de akker bouw een boterham te verdienen. Daar moeten we iets aan doen. Via zo'n LOP kun je de mogelijkheden en onmogelijkheden in beeld bren gen." Volgens het ZLTO-bestuur is er een afspraak tussen de vereniging van Zeeuwse gemeenten (VZG), de provincie en de landbouw dat deze ieder een derde van het LOP zullen betalen. „In Reimerswaal is zo'n plan al opgesteld en ook in Axel. grond, mede door de komst van de melkveehouders van elders, steeds duurder zal worden, terwijl daarente gen de rendementen in de landbouw verminderen. „Landbouwers gaan dus steeds armer leven en rijk ster ven." Verlaging van de garantieprijzen door de EEG noemde Uenk als een bedreiging voor de agrarische sec tor, terwijl ook het saldo van de tar- weteelt een zwak punt is voor de toekomst. Meer samenwerking zal daarom noodzakelijk zijn. Het leve ren van een toegevoegde waarde aan de zelf geteelde producten en het be ter benutten van agrarische gebou wen en machines. En als het op het eigen a-grarisch bedrijf niet meer gaat, neem dan een nevenbaan, advi seerde de Accon-adviseur. „Daar is niks mis mee. Stoppen of emigreren zijn verdergaande beslissingen. Laat de ontwikkelingen niet zomaar op je afkomen. Kies een planmatige aan pak en neem doelbewust beslissin gen." Volgens Uenk past daarin het vaststellen van een bedrijfsmissie - 'waar droomt u van' - een externe en interne analyse van hel bedrijf en het formuleren van lange en korte ter mijn doelstellingen. Voor de soep (die in de pauze werd geserveerd) kregen de bezoekers in de Weilevaete twee inleidingen opge diend. Eerst van C.F. Roodenburg, in specteur agrarische sector van verze keraar Inteipolis en vervolgens van J. Francke, hoofdvertegenwoordiger ak kerbouw bij de landbouwcoöperatie CZAV. De eerste maakte melding van een klankbordgroep van 600 boe ren die de maatschappij kritisch volgt ten aanzien van bestaande en nieuwe producten. Roodenburg ging nader in op de noodzaak van een milieuverze kering gezien de gevolgen van asbest, Ook over de quota is in Brussel door de ministers gesproken. Het plan is om de quota af te schaffen. Maar dat zal niet in één keer gebeu ren. Maar ik denk dat in 2006, als een aantal andere landen bij de EU komen, de quota zullen verdwijnen. Want kun je in Polen een quotarege ling invoeren? Ik denk het niet." Van Outryve uitte zijn onvrede nog over het feit dat er zo weinig Neder landers waren bij de betoging van boze boeren in Brussel. „Vijftig Ne derlanders op 45.000 betogers is niet veel", zei Van Outryve. Voor zitter E. Hage van de ZLTO merkte op dat men in Nederland niet zulke geweldige ervaringen heeft met boerendemonstraties (zie de uit de hand gelopen acties van varkens- boeren die een overheidsgebouw bezetten en dossiers ontvreemd den). „Bovendien hebben de minis ters in Brussel nauwelijks iets ge merkt van de betogingen en de nadruk in de media is komen te lig gen op de onlusten", zei Hage. Van Outryve meende dat het wel dege lijk was opgevallen bij de bewinds lieden. „Ik heb Nederland een beet je gemist." Voorzitter Hage besloot met: „Die zullen we in onze zak ste ken." 5300 gulden (extra vergaderingen enzovoort) en ook de fusie tussen ZMO, GLTO en NCB tot de ZLTO. samen met overleg over de ziekte phytophthora creëerden een schade post van meer dan 1200 gulden. De totale rekening kwam daarmee op ruim 37.000 gulden. Overigens ver wacht penningmeester L. de Oude het bedrag voor de wateroverlast te rug te krijgen uit een vergoeding via de ZLTO. Voor dit jaar is een begro ting van meer dan 42.000 opgesteld. Grootste post is daarbij de bestuurs kosten (22.000 gulden). De afdeling heeft overigens een eigen vermogen van ruim 212.000 gulden. Op Walcheren is men ermee bezig. Zo'n LOP kost in totaal ongeveer 60.000 gulden. Het probleem is dat de gemeente Tholen zegt: 'Wij ho ren wel bij de VZG, maar als we jullie subsidie geven, komen er straks anderen ook om geld vragen. Dus we doen het niet.' En daardoor hebben we nu al een jaar verspeeld, want in de landbouw zet je zulke dingen in de winter op stapel. Van het voorjaar tot het najaar is daar geen tijd voor. En de provincie wil alleen meedoen, als de gemeente ook een derde betaalt", zegt De Ou de. Voorzitter E. Hage sprak maan dagavond op de jaarvergadering van de ZLTO-afdeling nog de hoop uit dat de belangstelling die de provin ciale politiek op dit moment voor de landbouw heeft, ook tot het ge meentehuis van Sint-Maartensdijk zal doordringen. Crohn en Colitis Ulcerosa. De af deling Zeeland van de Crohn en Co litis Ulcerosavereniging Nederland houdt woensdag een bijeenkomst in hotel Terminus in Goes. Deze avond - die om half acht begint - is be stemd voor nieuwe leden. mest en olie. Hij sprak overigens niet alleen over verzekeren, maar ook over het opheffen of verminderen van risi co's. Francke behandelde het mineralen aangifte systeem (minas), waarop el ke agrarische ondernemer zijn bemes- tingsbeleid moet afstemmen. Kosten besparende maatregelen zijn nodig, want de richtlijnen worden aange scherpt. Zo zullen er voor schapen en meststieren in 2000 ook geen vrijstel lingen meer gegeven worden. En wie wel vrijgesteld is, dient voor controles dier- en grondkaarten voor handen te hebben. Uenk zag in minas voor de akkerbouwer overigens veel meer een kans dan een bedreiging. De akker bouwer kan met zijn grond namelijk andere agrarische ondernemers de helpende hand bieden om hun mest problemen op te lossen. Na de drie inleidingen volgde er nog een korte discussie, waarna de be langstellenden zich tegoed konden doen aan een buffet. Het programma was ook al om half zeven begonnen. Behalve dat ongebruikelijke tijdstip had directeur A. Slieker ook de vrou wen van de boeren uitgenodigd. „Man en vrouw zijn immers het beste voorbeeld van samenspel, het thema dat de Rabobank in het jubileumjaar 1998 heeft gelanceerd en dat voor de Rabobank Sint-Annaland-Poortvliet het begin is van continue samenspel met leden en klanten." Volgens Slie ker hadden zich buiten de leden en klanten nog mensen spontaan aange meld die deze agrarische voorlich tingsavond niet wilden missen. Ge zien de grote animo - .we vinden het bijzonder verheugend dat we stoelen moeten bijzetten' - concludeerde de bankdirecteur een goede formule te hebben gevonden, geheel passend in de visie 2000 die het bestuur heeft vastgesteld. Hij kondigde aan, dat er nog meer van deigelijke activiteiten georganiseerd zullen worden. Aan de Oudelandsedijk tussen Stavenisse en Sint-Annaland wachten oude rioolhuizen op hun nieuwe bestemming. De boeren verbouwen geen voedsel meer, maar slechts grondstoffen, aldus journalist Van Outryve. 3 «gs§ t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 17