Van oud naar nieuw Nieuw Molenvliet P. van der Wal wil Thools accent leggen Stamreeks Martinus van Damme ai Op zoek naar voorouders via het gemeentearchief van Tholen Haestinge wordt nieuw stembureau in smalstad Verkiezingen op radio en tv Toppers van de week Statenlid G.D. Roeland: 'Bekijk mogelijkheid voor extra gemaal' 6,50 5,99 6.49 7,98 1,69 2.50 0,99 9,90 9,90 1,99 1,99 1,99 1,99 1,99 1,80 1,80 Donderdag 25 februari 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Het staat er bijna weer. Nieuw Molenvliet aan de Oude- landsepoort in Tholen is uit de as herrezen nadat het in juli 1996 door een brand werd verwoest. Niet hetzelfde, wel in oude stijl compleet nieuw opgetrokken. Het Sint-Annalandse SGP- statenlid G.D. Roeland pleit ervoor te kijken naar de mogelijkheid om een extra gemaal aan te leggen op juist de hoger gelegen delen van Tholen. Dat zei de politicus vrijdagavond op een verkiezingsbijeen komst in De Wingerd in Tholen. Meedenken zonder geld Meer melkveehouderij Hij staat te popelen om een Thools sociaal-democra tisch geluid in de Zeeuwse statenzaal te laten klinken. En als de landelijke peilin gen woensdag uitkomen, dan acht hij die kans ook niet uitgesloten. R.R van der Wal (48) uit Sint-Maartens dijk staat nummer twaalf op de lijst voor de PvdA. Hij is één van de 23 Tholenaren die, verdeeld over negen partijen, een gooi doen naar het statenlidmaatschap. 23 Tholenaren kandidaat voor staten Economie en milieu In de tweede helft van de 16e eeuw zijn de Ne derlanden in opstand gekomen tegen het Spaanse gezag. De strijd is bekend als de Tach tigjarige Oorlog (1568-1648). In verband met de vervolging van de ketters, doch ook uit econo mische motieven, zijn toen duizenden inwo ners van de Zuidelijke Nederlanden naar het noorden uitgeweken. In het bijzonder na de val van Antwerpen in 1585. De wijkelingen vestig den zich vooral in steden als Middelburg, Dor drecht en Leiden, doch ze streken ook neer op het eiland Tholen. Bij een verklaring van een naam als Van Damme denkt men dan al gauw aan vluchtelingen die van Damme (tussen Brugge en Sluis) kwamen. De verklaring van de familienaam van het Thoolse geslacht Van Damme zal echter dichter bij huis gezocht moeten worden. door J.P.B. Zuurdeeg Albert Heijn St.-Philipsland, Achterstraat 52. Albert Heijn Tholen, Kotterstraat 61. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Rond de eeuwwisseling is deze plaat gemaakt van het toenmalige kantoor der directe belastingen aan de Oudelandsepoort. Het is niet de eerste keer dat er een nieuw pand verrijst op de plek vlak bij molen De Hoop. Al in de vorige eeuw werd er een gebouw weggezet (zie linker foto). Het was het toen malige 'kantoor der directe belas tingen'. Nadat deze dienst hier ech ter verdween, werd het gebouw omstreeks 1909 vervangen door Nieuw Molenvliet (het woonhuis van de familie Wagemaker wier boerderij Molenvliet heette). Het huis is nu in handen van mevr. L. van Wezel uit Tholen en P.C.M. Bo- gers die er het kantoor van zijn in ternationale aardappelhandel in ves tigde. Door kortsluiting in een elektrische kookplaat ontstond er brand in de keuken in de nacht van 20 op 21 juli 1996. Ternauwernood konden de bewoners en een logé gered wor den. Het vuur richtte echter zoveel schade aan dat het pand (net een jaar op de lijst van jonge monumen ten gezet) niet meer te repareren was. Het duurde lang voordat de de finitieve beslissing voor herbouw werd genomen, maar inmiddels is men sinds vorig jaar bezig aan het karwei dat nu zijn voltooiing nadert. Het nieuwe pand lijkt nog het meest op het tweede (afgebrande), maar zonder balkon aan de voorkant. En zo is een gat in het stadsgezicht weer opgevuld. Het nieuwe Nieuw Molenvliet in de bocht van de Oudelandsepoort en de Zuid-Oudaan nadert de voltooiing, bijna drie jaar na de brand. Roeland ging in op de uitspraak van de Brabantse CDA-gedepu- teerde Van Geel dat als de belang stelling voor provinciale staten nog verder terugloopt, de provincie be ter een gedecentraliseerde rijks dienst kan worden. De Sint-Anna- lander vindt dat veel te ver gaan. „Wat moet je met zo'n uitspraak van een overigens toch zo verstan dig man? Er komt tegenwoordig juist heel veel op het bordje van de provincie terecht. Werk genoeg", zei Roeland waarna hij inging op een aantal werkterreinen van de provincie. „Een ervan is openbare orde en veiligheid. In verband SGP niet afwijzend tegen omzetten akkers in weiland daarmee heeft de provincie ook wat bemoeienis met de waterover last van september vorig jaar. Er is een evaluatierapport verschenen waarin ook een aantal aanbevelin gen worden gedaan. We hadden niet meer gerekend op een zo ex treme regenval. Er dreigden huizen onder water te lopen en uiteindelijk is dat ook gebeurd in Sint-Anna- land en Sint-Philipsland. Hoewel er geen persoonlijke ongelukken gebeurden, werd er wel veel scha de aangericht. De provincie houdt zich daar ook mee bezig. Onder meer met de vraag of de Ooster- scheldekering gesloten moet wor den in zo'n geval. Wij vinden dat dit mogelijk moet blijven." Roeland vond verder dat woon plaatsen beter gecompartimenteerd moeten worden. „De Hoenderweg in Sint-Annaland is bijvoorbeeld niet goed gecompartimenteerd. Daardoor liep er van hoger gelegen gebieden, water naar beneden. Ik zeg niet dat dit het waterschap di rect te verwijten valt, maar er moet wel goed naar gekeken worden. Men heeft dat niet in de gaten ge had", aldus Roeland die er dan ook voor pleitte om toch een extra ge maal op Tholen in te zetten. „We moeten die mogelijheid zeker be kijken. Juist voor een gemaal in hoger gelegen gebieden, zodat niet eerst het water van die punten via lager gelegen stukken naar een ge maal moet stromen. Zo'n gemaal zou een goede oplossing zijn, ook als dat veel geld gaat kosten." In de zaal zat ook waterschaps-hoofdin- geland J.M. Aarnoudse uit Oud- Vossemeer. Hij vroeg de statenle den of de provincie behalve in ideeën ook in geld mee wilde den ken met het waterschap. Maar Ko- lijn zei dat dit niet tot de verant woordelijkheden en bevoegdheden van de provincie behoort. „We hebben er ook eenvoudigweg de middelen niet voor. De directe in komsten van de provincie zijn maar beperkt (opcenten op de mo torrijtuigenbelasting). Wel kunnen we wat doen in de vorm van stimu leringsbijdragen uit speciale fond sen." Er is in de provinciale evaluatieno ta wateroverlast ook als aanbeve ling opgenomen dat in de laagste gedeelten van Tholen (bijvoor beeld de Weihoek) akkerland om gezet zou moeten worden in wei land om zo als buffer te kunnen dienen voor de opvang van overtol lig water. „Een weiland lijdt im mers minder als het onder water staat, dan akkerland. Je zou dan wat meer ruimte krijgen voor bij voorbeeld melkveehouderij. Op zich staat de SGP daar niet afwij zend tegenover, maar we moeten ons'afvragen of je van alle laag ge legen gebieden weiland moet ma ken." Vier Tholenaren maken momenteel deel uit van provinciale staten. Alle- vier zijn ook weer herkiesbaar. Het zijn L.J. van Doorn uit Scherpenisse (lijsttrekker AOV/Unie 55+/Senioren 2000), W. Mol uit Tholen (tweede bij RPF/GPV), mevr. H.A. Polderman- Martin (vierde bij VVD) en G.D. Roeland uit Sint-Annaland (vijfde bij SGP). Dan zijn er nog twee nieuwkomers die - bij een gelijkblij vend zeteltal van hun partij - op een zetel kunnen rekenen: R.C. Basti- aanse uit Tholen (lijsttrekker D66) en J. van de Merbel uit Tholen (acht ste bij CDA). Met een twaalfde plaats bij de VVD is oud-raadslid J.L. van Gorsel uit Oud-Vossemeer ook nog kanshebber. En dan natuurlijk Van der Wal, mocht de PvdA voor een verrassing zorgen. Nadat H. Venekamp acht jaar gele den buiten de boot viel, had de PvdA in 1995 geen Tholenaar op de lijst staan. Nu zijn het er twee, want ook G. Westerweel is kandidaat. Van der Wal was vroeger binnen de partij be stuurlijk actief binnen de afdeling en ook gewestelijk. Voor deze verkiezin gen schreef hij het economische deel van het programma. „De economie en het milieu zijn terreinen die me De oudst bewaard gebleven rekening van de ambachts heerlijkheid Sint-Annaland' van 1589/1590 vermeldt onder ontvangsten van gors- en dij ketting (recht van beweiding): 'Item van Jacob Thonisz over de zevende verhuyringe, het oostende van de Bredenvliet streckende van de St.-Anne- landschen dijck tot den dijck van Hanne Vosdijck 11 schel lingen. Item van Hubrecht Cor nells voor den dam over de VI- lle verhuyringe streckende van 't oosteynde van den Bre denvliet tot deszelfs Hubrecht Cornelisz 's dam toe 3 schellin gen en 6 groten. Item van Cor nells Jacopsz op den Weel van de 1 x verhuyringe streckende van Hubrecht Cornelisz 's dam tot ten dorp toe 3 schellingen'. Uit het bovenstaande kan wor den opgemaakt dat Cornelis Huybrechts de grasetting van een stuk zeedijk huurde tussen de in 1560 bedijkte Breeden- vlietpolder en zijn woning, die halverwege het dorp stond. Ook huurde hij daar in de buurt een stuk vroongrond van de ambachtsheerlijkheid. Met die kennis is het niet ver gezocht te veronderstellen dat deze familienaam uit een to pografische aanduiding op het eiland Tholen is ontstaan. Cor nelis Huybrechts woonde, ge zien vanuit het dorp, voor de enige decennia eerder aange legde dam in de Breedenvliet. Via Damman en Damme is de familienaam in de 17e eeuw Van Damme geworden. In 1598/1599 zal leman Jansz in de hofstede halverwege de toenmalige zeedijk tussen het dorp en de Breedenvlietpolder hebben gewoond. In de rent meestersrekening wordt hij aangeduid met de naam Dam. Waar Cornelis Huybrechts is geboren, is niet bekend. In 1575 heeft het eiland Tholen, en vooral Sint-Annaland, zwaar geleden van de Spaan se soldaten die via Tholen naar Schouwen-Duiveland trokken in verband met het be leg van Zierikzee. Sint-Anna land was toen een Spaans bruggenhoofd. De niet of slecht betaalde 'bootgezellen' die hier toen verbleven, roof den in Sint-Annaland en om geving van de inwoners vee, graan en huisraad om te kun nen overleven. Ook braken zij woningen en hofsteden af. Het hout zullen ze gebruikt hebben voor het koken en om zich warm te houden. De bewo ners die niet door gebrek of ziekte waren omgekomen, trokken weg. Slechts drie per sonen bleven achter. Na een beleg van enige maan den gaf Zierikzee zich op 29 ju ni 1576 over. Kort na de vero vering brak in het Spaanse leger muiterij uit waarna de troepen de pas veroverde stad en het gewest Zeeland verlie ten. Op 2 februari 1577 was het eiland Tholen vrij van Spaanse soldaten. Enige maanden later koos ook Tho len voor de prins van Oranje. Sint-Annaland zal toen op nieuw zijn bevolkt. Dat er veel Sint-Annalanders zijn terugge keerd, is niet waarschijnlijk. Bij het samenstellen van deze stamreeks is gebruik gemaakt van: A.J. Giljam, Families op Tholen voor 1811, deel III, 1994. 1. Huybrecht Cornelisz voor den Dam (van den Dam) overleden na 1589 en voor 1603. Hij huwde N.N. Uit dit huwelijk is vermoedelijk geboren: 2. Cornelis Huybrecht Dam man geboren circa 1570, over leden na 30 mei 1613. Hij huwde N.N., vermoedelijk overleden voor 9 maart 1610. Mogelijk huwde hij II voor 14 februari 1615 Jocomijna Ru gerts. In een boedelrekening van 9 maart 1610 (rechterlijk archief Zeeuwse eilanden 5860 fol. 12- 13) legt hij verantwoording af als stiefvader van de wezen van Jan Pietersen Smidt. In een rekening van 24 november 1612 en 30 mei 1613 wordt hij schepen van Sint-Annaland genoemd. Uit dit huwelijk is vermoedelijk geboren: 3. Pieter Cornelis Damme geboren circa 1610. Hij huwde circa 1635 Sara Ma- rinus. 4. Marinus Pieters Damme geboren Sint-Annaland 14 ja nuari 1639; schoolmeester en voorzanger in Westkerke 1686- 1702, overleden Westkerke tussen 1701 en 1703 (Archief dorp Westkerke inv.nr. 18a, fol. 35). Hij huwde I Stavenisse 14 mei 1662 met Maritje Jans, gebo ren Stavenisse 30 maart 1642, overleden voor 24 januari 1688. Zij was een dochter van Jan Leendertsen (Schaft) en Leentje Marinis of Haddewijfs. Hij huwde II, ondertrouw Scherpenisse 24 januari 1688, met Maatje Jobs, geboren Westkerke, gedoopt Scherpe nisse 17 december 1653, be graven Sint-Maartensdijk sep tember 1713. Zij was een dochter van Job Willemse (Croech) en Tanneke Leen- derts. 5. Jan Marinus Damme/Van Damme geboren Sint-Anna land circa 1670, begraven Scherpenisse september 1733. Hij huwde Scherpenisse 23 ja nuari 1697 met Lysbeth Corne lis Gras, geboren Scherpenis se circa 1673, begraven aldaar september 1733 (de weduwe van Jan Marinus van Damme). Zij was een dochter van Corne lis Jansen en Janneken Jans. 6. Marinus van Damme ge boren Westkerke, gedoopt Scherpenisse 20 mei 1709, aangenomen tot lidmaat van de Nederduits Gereformeerde Kerk 1730, begraven Scherpe nisse april 1793. Hij huwde I circa 1732 met Hu- berdina Hendrikse Voshol, we duwe van Adriaan Willemse Guiljam, gedoopt Scherpenis se 8 december 1697, overle den Westkerke 12 juni 1741. Zij was een dochter van Hendrik Hubrechtse Voshol en Anna Boudewijnse (Bakker). Hij huwde II circa 1741 met Corne lia de Kok/Koek, gedoopt Scherpenisse 20 juni 1717, overleden Westkerke 25 febru ari 1756 (de vrouw van Mari nus van Damme). Zij was een dochter van Pieter Cornelisse Koek en Dingentje Hubereghse Oom. Hij huwde III, onder trouw 9 december 1757, met Lena van der Loo, gedoopt Sint-Annaland 3 april 1729, be graven Scherpenisse decem ber 1768. Zij was een dochter van Marinus van der Loo en Jacoba du Pree. Hij huwde IV Scherpenisse 18 januari 1774 met Tannetje Abrahams - ook wel Tan netje van den Berg ge noemd - gedoopt Scherpenis se 7 januari 1725, overleden Westkerke 16 maart 1781, be graven Scherpenisse. Zij was een dochter van Abraham Cor nelisse van den Berg en Mag- dalena Anthonisse Kaasboort. 7. Marinus Marinus van Damme geboren Westkerke, gedoopt Scherpenisse 31 de cember 1747, aangenomen tot lidmaat van de N.G. Kerk 1769. Hij huwde, ondertrouw Poort vliet 20 februari 1770 en Scher penisse 20 april 1770, met Lu- cretia van de Sande, gedoopt Poortvliet 7 mei 1747, aange nomen tot lidmaat van de N.G. Kerk in 1766. Zij was een doch ter van Jan van der Zande en Elisabeth Zuerland. Marinus en Lucretia zijn in 1798 ver trokken naar Nieuwerkerk. 8. Marinus van Damme ge boren Westkerke, gedoopt Scherpenisse 20 oktober 1770, arbeider, begraven Tholen 15 december 1799. Hij huwde Tholen 10 juli 1793 met Tannetje Manse, gedoopt Tholen 3 augustus 1766, over leden aldaar 21 januari 1842. Zij was een dochter van Jan Manse en Suzanna de Vogel. 9. Jan Adriaan van Damme geboren/gedoopt Tholen 7/16 februari 1800, dijkwachter, po litiebeambte, overleden Sint- Maartensdijk 2 juni 1864. Hij huwde I Sint-Maartensdijk 9 december 1824 met Maria de Witte, geboren Sint-Maar tensdijk 13 januari 1803, over leden aldaar 1 mei 1842. Zij was een dochter van Andries de Witte en Maglientje Oom/Noom. Hij huwde II Sint- Maartensdijk 22 maart 1849 met Machelina van 't Veer, we duwe van Marinus Kloet, ge boren Stavenisse 25 augustus 1812, overleden Sint-Maar tensdijk 26 december 1893. Zij was een dochter van Jan van 't Veer, landman en Pieternella van Oudenaare. Uit het eerste huwelijk werd geboren: 10. Andreas van Damme ge boren Sint-Maartensdijk 5 no vember 1827, timmerman, overleden aldaar 20 januari 1892. Hij huwde I Sint-Maartensdijk 16 februari 1854 met Helena Catharina de Graaf, geboren Sint-Maartensdijk 15 april 1831, overleden aldaar 26 no vember 1857. Zij was een dochter van Willem de Graaf, landman en Jannetje Wester weel. Hij huwde II Sint-Anna land 27 oktober 1859 met Pie ternella van der Welle, geboren Sint-Annaland 27 ok tober 1840, overleden Sint- Maartensdijk 20 mei 1914. Zij was een dochter van Adriaan van der Welle, kleermaker en Anna Bergers. Uit het tweede huwelijk werd geboren: 11. Johannes van Damme geboren Sint-Maartensdijk 25 februari 1873, commissionair, overleden Bergen op Zoom 25 mei 1936. Hij huwde Sint-Maartensdijk 18 juli 1895 met Susanna Mar- garetha van IJsseldijk, gebo ren Sint-Maartensdijk 15 mei 1870, overleden aldaar 3 maart 1929. Zij was een doch ter van Cornelis Pieter van IJs seldijk, schipper, en Huigje Steketee. 12. Andreas Pieter van Damme geboren Sint-Maar tensdijk 2 juni 1896, koopman, commissionair, gemeente-ont vanger, overleden Bergen op Zoom 17 december 1965. Hij huwde Sint-Maartensdijk 1 juni 1921 met Cornelia Adria- na Hoek, geboren Sint-Maar tensdijk 4 maart 1900, overle den Tholen 24 april 1989. Zij was een dochter van Martinus Hoek en Maria Pieternella van Gorsel. 13. Martinus van Damme geboren Sint-Maartensdijk 4 juni 1932, koopman, expedi teur, directeur Dacomex B.V., raadslid (en fractievoorzitter VVD) gemeente Tholen 1974- 1986, voorzitter van de muziek vereniging Euterpe tot 1994 en van de Thoolse bond van mu ziekgezelschappen 1965-1995. aan het hart gaan", zegt de inwoner van de smalstad die zestien jaar op Tholen woont. „De economie moet door, maar niet ten koste van alles." De provincie kan in de ogen van Van der Wal een regiefunctie vervullen en proberen bij gemeenten een bepaalde denkwijze ingang te doen vinden, zo dat ze kiezen voor schone of duurza me bedrijven. Hoewel je als statenlid voor alle Zeeuwen werkt, denkt Van der Wal dat hij best een Thools accent kan leggen. „Het is goed om ook een ge luid te laten klinken van de buiten rand van de provincie", meent hij. De Tholenaar werkt momenteel bij het ROC in Goes als bureaucoordina- tor studentendienstverlening. „Ik heb managementvakken gedoceerd en doe nu leerlingenbegeleiding. Daar naast heb ik voor mezelf nog een or ganisatie-adviesbureau." Van der Wal werkte eerder in de industrie en was toen een periode voorzitter van de Thoolse industriebond FNV en actief in het Zeeuwse districtsbestuur. Ook bij de stichting kinderopvang Tholen was hij in de beginperiode betrokken. „Ik ben altijd maatschappelijk bewo gen geweest", aldus het kandidaat statenlid dat in spanning de verkie zingsuitslag afwacht. Phone-in PvdA. In het kader van de statenverkiezingen kunnen Zeeu wen maandag bellen met PvdA- kandidaten uit hun provincie, als mede met minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid. Tussen 7 en 9 uur 's avonds kan gra tis het nummer 0800-3300033 ge draaid worden om de politici een vraag voor te leggen. Er zijn zeven lijnen beschikbaar. Bij de statenverkiezingen van woeasdag 3 maart moet een deel van de kiezers uit Sint-Maartensdijk de gang maken naar een nieuw stembu reau. De voormalige kleuterschool in de Kiidda Barnenstraat is als zoda nig vervangen door recreatiecentrum Haestinge. „Mensen in een rolstoel of inva- lidenwagen hadden in de kleuter school altijd problemen met de toe gang, onder meer door het schot in het portaal", legt chef burgerzaken van de gemeente L. den Braber uit. Qua afstand maakt het voor de in woners niet uit, want de kiezers van dit stembureau wonen voorname lijk in de Muijepolder. „En er is volop parkeerruimte, wat weer han dig is omdat ook de kiezers van buiten het dorp naar dit stembureau moeten komen", aldus Den Braber. Met de wisseling van stembureau loopt het gemeentebestuur vooruit op het plan om de oude kleuter school op termijn af te stoten. De 17.091 opgeroepen kiezers kun nen op 3 maart tussen 8 uur 's mor gens en 8 uur 's avonds terecht in dertien stembureaus. Met 1790 kiesgerechtigden is de Vossenkuil in Oud-Vossemeer het grootste, ter wijl Ons Dorpshuis in Anna Jaco- bapolder met 342 kiezers het klein ste stembureau is. Vier jaar geleden bleef de opkomst steken op 56%. Ieder stembureau wordt bezet door drie personen: twee leden van een politieke partij en één ambtenaar. Alle gemeenteraadsleden, uitge zonderd A.P. Kornaat (PvdA), zijn daarbij. De SGP levert de meeste leden: 8; de PvdA 5, CDA en VVD elk 4, D66 3 en RPF/GPV 2. Elk stembureau kent een voorzitter. De SGP levert er daarvan 4, PvdA en VVD ieder 3, CDA 2 en RPF/GPV één. Vanuit het provinciehuis in Middel burg wijden Omroep Zeeland radio en televisie woensdagavond recht streekse uitzendingen aan de ver kiezingen voor provinciale staten. Vanaf acht uur is het programma te zien en te beluisteren, met het be kendmaken van de uitslagen in de 17 Zeeuwse gemeenten en com mentaren. Als alle uitslagen bekend zijn - naar verwachting rond half elf - volgt een debat met de overwin naars over de prioriteiten in de pro vinciale politiek. In de late avond en nacht brengt de televisie de uitsla gen en het slotdebat in een samen vatting. Morgen (vrijdag) om drie en vijf uur is bij Omroep Zeeland radio een debat te horen tussen alle lijsttrek kers. I/on gate vleeteifeCeiiKQ Schouderkarbonade kilo Ribkarbonade 500 gram Haaskarbonade 500 gram Rundergehakt kilo 1/OK Mie 4*<i€Mte<ijdeU*t4 Ijsbergsla per krop Broccoli kilo dJan Mie Gebraden gehakt 100 gram Goudse belegen kaas 48+ kilo Goudse belegen komijnenkaas 48+ kilo 1/cut wpe 6>vMdajdeliK4 Boerenwit met sesam Boerenbruin met sesam Boerenvolkoren met sesam Witte bollen 10 stuks Bruine bollen 10 stuks Chipolatakwarkpunt Slagroomhoorn fuxetpe-veyelactie Alleen vriidaq tussen 8 UUI en 11 uur morgens 4 tompoucen van 7,00 nu maar 3,48 Alleen zaterdag tusisen 8 uur en 11 uur !s morgens 10 warme oliebollen voor maar 3,95 albert heijn Advertentie I.M. Installatie van de gemeenteraad van Tholen op 5 september 1978 in de raadzaal in het stadhuis te Tholen. Links vooraan op de hoek raadslid M. van Dammenaast de heer A.J. Scherpenisse en mevrouw N.M. Boissevain-van Riet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 9