Lijsttrekker W. Kolijn van de SGP: „Wij zeggen niet gemakkelijk nee" 'Zoomweg-noord snel aanleggen' Provincie maakt ruimte voor kleine groepjes windmolens Thoolse uitslagen laatste provinciale en Tweede-Kamerverkiezingen Statenfractie vindt provinciale verkiezingen vaak te nationaal Gedeputeerde J.L Hennekeij op verkiezingsbijeenkomst WD: Donderdag 25 februari 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 De SGP is geen partij die gemakkelijk nee zegt. Dat zei voorzitter W. Kolijn van de SGP-statenfractie vrijdag avond op een verkiezingsbijeenkomst in De Wingerd in Tkolen. Hij reageerde daarmee op uitlatingen van schei dend CDA-voorzitter E.Ph. Nieuwkerk. Karikatuur Allerlaatste optie G.D. Roeland op verkiezingsbijeenkomst SGP: Geen herindeling Sint-Philipsland niet Het zelfvertrouwen van de leden en kandidaat-leden van de statenfractie is niet gespeeld, ze zijn er stellig van overtuigd dat de VVD de enige goede keuze is voor Zee land en dat de partij eenzelfde overwinning gaat boeken als bij de verkiezingen van vier jaar geleden. Dinsdag bracht de statenfractie een bezoek aan de gemeente Tho len, waarbij onder andere de havens van Sint-Philipsland en Sint-Annaland en de Schutse werden aangedaan. Het Zeeuwse Tweede-Kamerlid A.J. te Veldhuis was er ook om de Zeeuwse WD'ers een hart onder de riem 'te ste ken, en liet natuurlijk deze kans om coalitiegenoot PvdA aan te vallen niet onbenut. Gedeputeerde J.l. Hennekeij hamerde op het belang van een snelle aanleg van de Zoomweg-noord voor het bedrijfsleven en voor Zeeland. De haven van Sint-Philipsland moet open blijven en worden ontwikkeld voor recreatie en vervoer over water, vindt de statenfractie. Auvergnepolder Trein Erfgoed De provinciale-statenverkiezin- gen staan weer voor de deur. Woensdag aanstaande maken vele Tholenaren de gang naar de stembus om vertegenwoordi gers in de provinciale politiek te kiezen. In de periode vooraf gaand aan deze dag, doen de di verse partijen hun uiterste best de kiezers aan zich te binden met leuzen en beloften. Omdat niet iedereen meer weet hoe de verhoudingen de laatste keer hebbén gelegen, hiernaast een tabel van de Thoolse uitslagen van de laatste verkiezingen voor provinciale staten (1995) en Tweede Kamer 1998 l.VV D 2. CDA 3. PvdA 4. SGP 5.D66 6. GIJ] DA 7. RPF/( 8. AOV/Unie/Senioren Overigen li bijeenkomst in hervormd ver- eiigingsgcbouw De Wingerd in Tiolcn, wordt net als eerder de atond in Sint-Philipsland maar ma- tg bezocht. Er zijn slechts 35 aan- vezigen. inclusief bestuursleden <n de voltallige statenfractie. Voor atter J.W. Duvekol van de staten- cring Tholen en Sint-Philipsland >pent de bijeenkomst met een bij bellezing uit Efeze. Naar aanlei ding hiervan roept hij de mensen op om met 'andere ogen' (het the ma van de SGP voor deze verkie zingen) naar de dingen te kijken. „We moeten het licht van God erop laten schijnen", zegt Duvekot die opmerkt dat het in Efeze buiten de christelijke gemeente een heidense boel was. „Ze vereerden er beelden als goden in tempels", zei de voor zitter die van mening is dat ook vandaag de dag 'in vele kerken openlijk de zonde wordt gepropa geerd'. Kolijn houdt voor een deel dezelf de rede als hij in Sint-Philipsland heeft afgestoken. Maar er zijn een aantal nieuwe elementen. Zo kan de fractievoorzitter het niet laten om te reageren op uitspraken van scheidend voorzitter E.Ph. Nieuw kerk van het Thoolse CDA. In een interview met de Eendrachtbode zei deze onlangs dat hij op de WD of PvdA zou stemmen als het CDA er niet zou zijn. Even had hij zelfs nog aan D66 gedacht. „Ik bewaar aan de heer Nieuwkerk goede her inneringen uit de tijd dat hij staten lid voor het CDA was. Een vrien delijk man met oog voor de belangen van het midden- en klein bedrijf. Maar dat bij zo'n vooraan staand CDA'er, zelfs al is het maar heel even en al is het op persoonlij ke titel, het idee op kan komen om D66 te stemmen! D66, de exponent van een anti-confessionele denk richting bij uitstek! Dat tekent de tijd waarin wij leven en het isole ment waarin de SGP zich be vindt", zegt Kolijn die ook las dat Nieuwkerk het 'gemakkelijk' vond om de strenge lijn te kiezen. „Je hoeft dan niet over moeilijke vraagstukken na te denken. Over abortus en euthanasie bijvoorbeeld. De SGP zegt: 'Nee'. Het CDA zegt ook nee, maar daar volgt dan wel 'behalve' achter", zei Nieuwkerk in zijn afscheidsinterview. Kolijn ziet dat als een karikatuur van zijn partij. „Vrienden, wordt de SGP hier recht gedaan? In het geheel niet! Hier wordt een karikatuur ge schetst en dat is des te erger omdat de heer Nieuwkerk heel goed weet of kan weten dat de SGP-staten- fracties waar hij samen mee in de staten van Zeeland heeft gezeten, meer deden dan gemakkelijk 'nee' zeggen. Hij weet heel goed dat, wat zijn eerste voorbeeld (abortus) betreft, de SGP samen met het GPV een initiatief-wetsvoorstel in zake abortus heeft ingediend met een weloverwogen 'nee, tenzij'. Hij weet heel goed, of kan het we ten, dat er tegen de euthanasie-wet- geving en -praktijk door de SGP diep doordachte en verantwoorde alternatieven in de sfeer van bevor dering van adequate pijnbestrijding en palliatieve zorg zijn aangedra gen. Kortom, de SGP zegt niet al leen nee", aldus Kolijn. „Maar - en dat is de heer Nieuwkerk kennelijk ontgaan - het CDA zei in de ge noemde gevallen beslist geen 'nee, tenzij', maar voorzichtig 'ja, mits'. En dat laatste woord vooral om zichtig en met vele slagen om de arm. Vrienden, het is niet mijn ge woonte het CDA aan te vallen, maar dit vroeg om een weer woord." De SGP hoopt op het behoud van de zes zetels die de partij nu al twee periodes achter elkaar in pro vinciale staten bezet. „Als dat weer het geval is, zal de partij ook een plaats in gedeputeerde staten clai men. We zullen ons inzetten voor een beleidsprogramma op hoofdlij nen. De gedetailleerde program ma's van de laatste jaren (iets wat ook landelijk te zien is) doen na melijk te kort aan de verantwoor delijkheden en bevoegdheden van de statenleden die geen deel uitma ken van het college van gedepu teerde staten. Ze slaan de discussie in commissies en in de staten als het ware dood en komen ook de kwaliteit van het bestuur niet ten goede", merkt Kolijn op. Overi gens is hij niet erg optimistisch over de kans op een plaats in g.s. „Wat deelname van de SGP be treft, wij rekenen daar niet al te hard op. Inclusief het CDA zien namelijk alle partijen deelname van de SGP in gedeputeerde staten als een allerlaatste optie." De lijsttrekker keert zich ook tegen de manier waarop een aantal partij en zich in de verkiezingsstrijd om de statenzetels profileren. „Men zegt mij dat bijeenkomsten zoals deze niet zinvol meer zijn. Maar is dat niet omdat de meeste partijen SGP-lijsttrekker Kolijn staandepraat in de pauze met enkele kiezers die in Tholen naar De Wingerd zijn gekomen. De provincie wil niet meer zo strak vasthouden aan de eerder gestelde mi nimumgrens van 5 windmolens bij elkaar. Dat heeft SGP-statenlid G.D. Roeland vrijdagavond gemeld op een SGP-verkiezingsavond in Tholen. geen mensen meer bij elkaar kun nen krijgen - laat staan jongeren - tenzij er landelijke kopstukken op getrommeld worden. Deze worden dan nog dikwijls - bij gebrek aan een goed verhaal, ik kan het niet anders zien - terzijde gestaan door artiesten en dergelijke", houdt Ko lijn zijn gehoor voor. „Ze gaan de discussie aan over bijvoorbeeld de wao. De heren Melkert van de PvdA en Dijkstal van de VVD vlo gen elkaar hier onlangs nog over in de haren. De wao is geen onbe langrijk aandachtspunt, maar wat is de relatie met de provinciale po litiek? Deze 'nationalisering' van de provinciale verkiezingen is niet bevorderlijk voor het toch al erg slechte imago van de provincie als afstandelijke en ondoorzichtige be stuurslaag." Toch geeft Kolijn aan dat de provincie meer invloed heeft op het dagelijks leven dan velen denken en dat die invloed door de centralisatie alleen nog maar groter zal worden. En met een verwijzing naar woorden van reformator Cal- vijn en de Nederlandse geloofsbe lijdenis, noemt de lijsttrekker het een 'democratische plicht' om te gaan stemmen. Uit het feit dat de SGP nog steeds een vrij constante opkomst heeft bij verkiezingen, blijkt dat dit idee voedingsbodem vindt bij de achterban van de partij. In zijn rede geeft Kolijn nog een aantal punten uit het verkiezings programma aan. De SGP is bijvoor beeld tegen gedwongen gemeente lijke herindeling in Zeeland. „Wij hechten aan gemeentelijke autono mie. Wat de huidige situatie betreft, wijzen we herindelingen, anders dan op aangeven van de gemeenten zelf, volstrekt van de hand. Daar zit in Zeeland - behalve de burgemees ter van een enkele grote plaats - niemand op te wachten", denkt Ko lijn. Ook wat de politie betreft, sig naleert de lijsttrekker zorgelijke ontwikkelingen. „Er is te weinig politie beschikbaar en de pakkans is gering. Dat laatste is er ons in ziens de oorzaak van dat teveel strafbare feiten door de slachtoffers eenvoudig niet meer worden aange geven. Dat is een slechte ontwikke ling die meer aandacht verdient. Tot slot merkt Kolijn ook nog wat dingen op rond de economie. De SGP is - net als de meeste fracties in provinciale staten - voor een snelle voltooiing van de Zoomweg- noord (het nog ontbrekende stuk snelweg tussen Dinteloord en Ber gen op Zoom. De staatkundig gere formeerden vinden ook dat het be drijfsleven in Zeeland te eenzijdig is. Er moet meer verscheidenheid komen in grootte en soort van be drijven om meer trekpaarden van de Zeeuwse economie te krijgen, in plaats van het vooral op zeehavens en basisindustrie gebaseerde pa troon. Kern van de zaak is voor de SGP volgens Kolijn: „De erkenning dat elke overheid regeert bij de gratie Gods en daarom gebonden is aan de onderhouding van de wet der tien geboden, beide tafelen waar van de eerste strekt tot eer van God in het publieke leven en de tweede tot de zorg voor onze naaste. De zorg voor de zwakken. Dat is het fundament dat de 'grondwet van de staat' zou moeten zijn, volgens Groen van Prinsterer. Zorgen voor een 'stil en gerust leven, in alle godzaligheid en eerbaarheid', zo spreekt de bijbel over de primaire taak van de overheid", zegt Kolijn. Tot nog toe zag de provincie geen heil in kleinschalige windmolen parkjes van minder dan vijf turbines. Concentratie was het devies en het liefst in flinke hoeveelheden. Maar Zeeland nam te veel hooi op haar vork door te beloven dat in het jaar 2000 er 250 megawatt aan windener gie wordt opgewekt in de provincie. Dat blijkt echter heel wat moeilijker dan gedacht. Allerlei plaatsen waar van men vond dat die wel geschikt zouden zijn voor het plaatsen van turbineparken, vielen af. Het zij om praktische redenen, het zij doordat grondeigenaren, gemeenten of om wonenden niet meewerkten. Kort en goed, sinds 1991 is er in Zeeland in totaal zo'n 50 megawatt aan wind energie gerealiseerd. De tijd dringt dus wel heel erg en de provincie is dan ook naarstig op zoek naar de plaatsen voor de overige 200 mega watt die nog gehaald moet worden. Eén van de struikelblokken daarbij is de ondergrens van vijf windmolens. De provincie heeft in het streekplan een indeling in drie categorieën ge maakt. Grootschalige windmolen parken tellen twintig windmolens of meer, kleinschalige parken tellen tussen de vijf en tien windmolens en dan is er nog een categorie 'bijzon dere locaties' die daar tussenin zit. Ook op Tholen, met name aan de noordkant, zijn door de provincie mogelijke gebieden voor windener gie aangewezen. De Oesterdam en de Philipsdam werden eveneens on derzocht. maar die zijn afgevallen vanwege natuurbezwaren. „Je zit bij die dammen met het probleem dat ze midden in natuurwaarden liggen, de Oosterschelde en het Volkerak/ Zoommeer. Daar moet verplicht een bepaalde afstand gehouden worden en dat zou weer betekenen dat je ze praktisch op het asfalt weg moet zet ten. Dat kan ook weer niet, vanwege de verkeersveiligheid", legt provin cie-ambtenaar F. Caan van de afde ling ruimtelijke ontwikkeling uit. „Maar dat wil niet zeggen dat er he lemaal geen windmolens komen. Er kan in principe nog wel een klein schalig park worden weggezet bij de sluizencomplexen op de dammen." Naast de Philipsdam en Oesterdam bekeek de provincie nog twee andere plaatsen in de gemeente Tholen voor grootschalige windturbineparken. De ene was Sint-Philipsland en de andere de Annavosdijkpolder bij Sint-Annaland. Maar in de milieu- effectrapportage kwam Sint-Philips land als plaats zo negatief uit de bus dat het onwaarschijnlijk is dat hier ooit grootschalig windenergie zal worden opgewekt. Qua landschap zou het plaatsen van twintig of meer windmolens nog wel gaan, aldus de MER-rapportage, maar op het ge bied van natuur en geluidsoverlast sc(X)rt het gebied uiterst laag. Dat komt omdat het rondom in de na tuurgebieden ligt, met zelfs binnen de dijken nog enkele natuurgebieden zoals de eendenkooi en Bruintjes- kreek. Verder blijkt ook Anna Jaco- bapolder een probleem omdat de mi nimum afstand van een eventueel turbinepark tot de bebouwing niet gehaald kan worden. Wat betreft de Annavosdijkpolder liggen de zaken anders. Qua landschap en geluid komt deze plaats er niet gunstig en ook niet ongunstig af. Voor wat be treft natuurwaarden is er een lichte negatieve score. Tot zover de grootschalige projecten. Maar het streekplan spreekt ook over een kleinschalige opzet. Tot nu toe ging de provincie uit van minimaal vijf windturbines. Maar diverse orga nisaties en bedrijven - onder andere Newin, Zeeuwind, High Energy uit Poortvliet en landbouwer G.J. Hoek uit Sint-Maartensdijk - hebben aan gedrongen op verlaging van die norm naar drie windmolens. „In de com missie ruimtelijke ordening hebben we vandaag over die kwestie gespro ken", zei Roeland op de SGP-verkie- zingsbijeenkomst. „De commissie heeft gedeputeerde staten gevraagd om die norm van vijf inderdaad te verlagen naar drie. Dat zou meer mo gelijkheden voor kleinschalige wind energie opleveren." Op de vraag van één van de aanwezigen of Tholen dan niet een 'windmoleninvasie' te wach ten staat net als de varkensinvasie, antwoordde Roeland: „Dat zal niet gebeuren, want de gemeente moet zelf eerst een beleidsvisie ontwikke len voor deze kleinschalige projec ten. Daarin kunnen de beperkingen en mogelijke plaatsen worden aange geven. Het is niet de bedoeling om her en der losse windmolens weg te gaan zetten." Volgens provincie-amb tenaar Caan zijn er enkele gemeenten in Zeeland die al zo'n beleidsvisie hebben of er mee bezig zijn. Tholen heeft zo'n visie nog niet, want de ge meente wil dat meenemen in de alge hele herziening van het bestem mingsplan Buitengebied die mo menteel in voorbereiding is. De dames en heren WD'ers ver zamelden aan het begin van de middag bij café-restaurant Haven zicht te Sint-Annaland. Daar van daan gingen ze met een bus door de gemeente. In Sint-Annaland en Sint-Philipsland stelden ze zich op de hoogte van de problematiek van de havens aldaar. Later op de dag kwamen de leden en kandidaat-le den van de statenfractie nog terug op laatstgenoemde haven. Het Walcherse statenlid I. Ovaa ver wonderde zich erover dat deze mooie haven niet voor recreatie en toerisme wordt ingericht. Ondanks wethouder R. Ravensteijns tegen werping dat uitbaggeren wel enige miljoenen gaat kosten, sprak de statenfractie het voornemen uit om met de gemeente Tholen om de ta fel te gaan zitten, wat betreft de toekomst van de Fluplandse haven. Gedeputeerde J. Hennekeij bena drukte daarnaast dat de overheid het vervoer over water een grotere rol wil gaan toekennen, om het vervoer per vrachtwagen terug te dringen. De haven van Sint-Phi lipsland zou daar ook een functie in kunnen krijgen. Verder brachten de WD'ers een bezoek aan de vier landinrich tingsprojecten in de gemeente Tholen, om zich van de vorderin gen op de hoogste te stellen. Kan didaat-statenlid J.L. van Gorsel is voorzitter van dat in Oud-Vosse- meer. Volgens hem bestaat in land- bouwkringen de angst dat de be zuinigingen die de rijksoverheid wil gaan doorvoeren ten koste zul len gaan van de land- en tuinbouw, omdat de milieubelangen zwaarder wegen. Verder bezochten de dames en heren de milieustraat in Sint- Maartensdijk, waar ze zagen hoe bijna honderd Thoolse boeren met wagens en tractoren in de file ston den om hun zwerfasbest in te leve ren. Een en ander was niet speciaal voor de WD'ers in scene gezet, aldus het Thoolse statenlid me vrouw H. Polderman-Martin. Dinsdag werd in de hele provincie een inzamelactie gehouden voor van boerenerven afkomstig zwerf asbest. In de Schutse werd het gezelschap ontvangen door het bestuur van het Sint-Annalandse zorgcentrum. Daar werden de WD'ers uitge breid voorgelicht over de wacht- lijstenproblematiek. Te Veldhuis gaf te kennen dit contact met de dagelijkse praktijk zeer nuttig te vinden, al keek hij wel erg donker De Thoolse WD'ers J.L. van Gorsel rechtsen statenlid mevr. H. Polderman-Mart in bekijken met gedeputeerde J.L Hennekeij en Tweede- Kamerlid A.J. te Veldhuis (links) de asbestinname op de milieustraat van de Olaz in Sint-Maartensdijk. toen kandidaat-statenlid mevrouw C. Koster te kennen gaf dat er toch geld bij moet in de zorgsector. Mevrouw H. Polderman-Martin ging daarna in op het overleg dat de WD-fracties van Zeeland en Noord-Brabant geregeld met el kaar voeren, onder de titel 'Zebra- platform'. De vraag wat er met de Auvergnepolder moet gebeuren is hierin aan de orde gekomen. Met de fractie aan gene zijde van de provinciegrens blijkt hoegenaamd geen verschil van mening te be staan over de invulling van dit ge bied. Dat Bergen op Zoom moet kunnen uitbreiden, daar zijn ze het zonder meer over eens. Polder man-Martin: „We kijken niet hoe we elkaar kunnen dwarszitten, maar hoe we elkaar kunnen hel pen. De werkgelegenheid in zowel Tholen als Halsteren is gebaat bij uitbreiding. We hebben afgespro ken dat we zullen bekijken welke soort bedrijvigheid waar thuis hoort. We zitten met het bescherm de stadsgezicht van Tholen. Zware industrie zou daarom beter in Rei- merswaal kunnen komen. De VVD is de enige partij die over de pro vinciegrenzen heen kijkt, want bij bijvoorbeeld het CDA spreekt men elkaar nog wel eens tegen, hebben we gemerkt." Verder noemde Pol derman-Martin de overeenstem ming tussen beide WD-fracties omtrent de toekomst van het Zoommeer. Wanneer dat weer zout wordt, zullen de bewoners van de Bergse Plaat geen last van muggen meer hebben, terwijl de recreatie op de Speelmansplaten er ook mee gebaar is. Hennekeij ging door op het belang van een snelle totstandkoming van de Zoomweg-noord langs Bergen op Zoom. Het landelijk beleid is er op gericht het verkeer tussen de randstad en de Vlaamse steden driehoek Brussel-Antwerpen-Gent om Zeeland heen te leiden. „We zien nu al dat de verkeersstroom steeds westelijker komt te liggen, waardoor de verkeersdruk op de noord-zuid-verbindingen door Zeeland toeneemt. Als je Zeeland wilt sparen, moet de Zoomweg- noord er snel komen. Ook het be drijfsleven in de oostelijke Zeeuwse gemeenten, waaronder Tholen en Reimerswaal, is bij de aanleg gebaat." De schuld voor het ontbreken van deze weg legde Hennekeij bij de Tweede-Kamer fracties van PvdA en D66. Die wilden tot teleurstelling van de gedeputeerde een motie van de WD-kamerfractie, in samen spraak met de Zeeuwse statenfrac tie, om tot een snelle aanleg te ko men niet steunen. Ook Te Veldhuis stelde dat deze zogehe ten 'flessenhals' zo snel mogelijk dient te worden aangepakt en zeg de toe daar overleg over te zullen plegen met collega-kamerleden. De Zoomweg-noord is volgens hem belangrijker dan de eveneens nog aan te leggen weg Schiedam- Delft. 's Avonds werd het programma vervolgd in café-restaurant Ha venzicht te Sint-Annaland, nadat de dames en heren daar een copi euze maaltijd hadden genoten. Een aantal onderwerpen passeerde de revue, waaronder wederom de Zoomweg-noord en Auvergnepol der. Te Veldhuis ging daarnaast in op de plannen van minister J. Pronk van volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieu om het reiskostenforfait af te schaffen. Juist de Zeeuwen, die niet over voldoende openbaar vervoer kun nen beschikken en veelal buiten hun provincie werkzaam zijn, zouden hier de dupe van worden, betoogde hij. Ook de plannen met het rekeningrijden konden niet op zijn instemming rekenen, al vond hij wel dat het fileprobleem in de randstad moet worden aangepakt. „Maar Zeeland moet daar niet de dupe van worden, doordat er een soort sjabloon wordt gebruikt voor het hele land", stelde hij. Overi gens neemt Te Veldhuis zelf de trein wanneer hij naar Den Haag gaat. „Er zijn meer liberalen die de trein nemen, dan socialisten die niet de auto pakken." Voorzitter J.C. Schout van de ka mercentrale Zeeland, die de dis cussie in goede banen leidde, gooide nog een balletje op over het plan van het ministerie van VROM om grote delen van de Zeeuwse wateren als beschermd vogelgebied aan te wijzen in het kader van de Europese vogelricht lijnen. Te Veldhuis: „Je moet goed oppassen waar je mee bezig bent. De economische activiteiten, zo als het toerisme, visserij en scheepvaart mogen niet in gevaar komen. Zeeland moet niet op slot gaan." Op een brief hierover aan het ministerie is echter nooit een antwoord gekomen, zei Henne keij. Bij de WD'ers bestaat de vrees dat de plannen intussen ge woon doorgaan. Het Thoolse kandidaat-statenlid O. Huiskamp nam nog zijn kans waar om te hameren op het belang van het bewaren van cultureel erf goed. Wanneer gebouwen en mo numenten worden gerestaureerd, is het volgens Huiskamp van groot belang, dat ook de kennis van hun geschiedenis bewaard en overge dragen wordt. Lokale geschiede nis zou daarom moeten worden geïntegreerd in het onderwijs, stelde de leerkracht van basis school Ter Tolne, die kort tevoren een congres over cultureel erfgoed had bezocht. ;pv 9. PvZ PS provincale stalen TK= Tweede Kamer PS 99 PS 95 TK 98 PS 99 PS 95 TK 98 PS 99 PS 95 TK 98 PS 99 PS 95 1 k 98 I'S 99 PS 95 TK 98 I'S 99 PS 95 TK 98 PS 99 PS 95 TK 98 PS 99 PS 95 TK 98 PS 99 PS 95 TK 98 Tholen 558 754 431 476 325 801 719 772 170 181 66 126 330 375 73 20 20 Oud-Vossemeer 227 314 219 244 171 391 109 120 61 60 16 52 58 74 31 4 21 57 St.-Annaland 274 353 135 220 235 518 470 444 53 64 18 35 120 164 44 19 5 59 Stavenisse 94 97 59 63 96 204 318 349 13 19 4 17 46 64 10 13 7 21 St-Maartensdijk 248 342 103 174 372 693 302 310 61 90 20 53 48 111 99 38 20 89 Scherpenisse 93 126 72 114 219 306 315 30 36 8 23 29 36 17 5 8 25 Poortvliet 107 141 129 143 70 170 225 245 58 40 11 36 45 74 22 8 5 34 St.-Philipsland 143 177 81 130 57 228 490 493 30 49 11 13 75 91 22 10 8 54 Anna Jacobapolder 30 53 66 73 33 64 19 22 7 20 7 4 II 11 9 4 - 10 TOTAAL 1774 2357 1295 1619 1473 3288 2958 3070 483 559 161 359 762 1000 327 121 94 476

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 7