Lessen in waterhuishouding stellen bewoners Hoenderweg half gerust Iferburgh Waterschap is bij burger wel bekend, maar tevens onbemind Nieuwe persleiding bedrij venterrein Aanleg beplanting na verkaveling Stavenisse Vervuiling watergang alleen in slib, niet in het water Stem WD! Timmer- en bouwopleiding in één pand Bijeenkomsten in districten van waterschap Uitkomst schriftelijke enquête naar imago Zeeuwse Eilanden: Donderdag 18 februari 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Een les waterhuishouding en riolering. Dat kregen 28 bewoners van de Hoenderweg uit Sint-Annaland donder dag tijdens een informatie-avond van gemeente en wa terschap naar aanleiding van de wateroverlast in septem ber. De watergang achter de oneven kant kan niet gedempt worden, vertelden de deskundigen. En de ver vuiling die bij het delfplan werd geconstateerd, levert geen gevaar op voor de mensen. De gevaarlijke stoffen hechtten zich aan het slib en kwamen niet via het hoge water in de achtertuintjes. Voor toekomstige calamiteiten zijn waterschap en gemeente beter op elkaar ingespeeld na de recente ervaringen. Op 4 april behandelt het water schap de knelpunten en 21 juni wordt het plan van aan pak vastgesteld. Niet dempen De meeste mensen kennen het waterschap Zeeuwse Eilanden wel, maar hebben er tegelijkertijd nauwelijks een idee van wat het doet. Dit is één van de uitkom sten van het bekendheids- onderzoek dat het water schap heeft uitgevoerd onder Zeeuwse burgers. Het onderzoek is uitge voerd door twee stagiaires van de sector communica tie van de Hogeschool Zeeland, aan de hand van een schriftelijke enquête en een straat-onderzoek. Een opvallende uitkomst is dat de inwoners van Tho- len en Sint-Philipsland het meest bekend zijn met en betrokken op het water schap. Vervuiling DDT Niet overdrijven Wateroverlast Opmerkingen De uitbreiding van het be drijventerrein aan de Vei- lingweg te Sint-Annaland brengt een herziening van het rioolstelsel ter plaatse met zich mee. Daartoe moet de pompcapaciteit van het rioolgemaal wor den verhoogd. Henny Polderman Hans van Gorsel Oscar Huiskamp Bergbezinkbassins Rode Kruis Duikers eerder dicht Facelift 45 mille voor speelterrein in de Kotterstraat b.v. specialisten in - Computersnetwerkensystemen op maat - Hi-end audio(speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. In het kader van het door gedeputeerde staten vastgestel de plan voor de ruilverkaveling Stavenisse zal dit jaar op diverse plaatsen beplanting worden aangelegd. Natuurontwikkeling Bij uitbreiding in Sint-Annaland Zeg waar 't op staat. Aan de Hoenderweg - achter de Wellevaete - wordt een bergbezinkbassin aangelegd ter vermindering van de vuil uitstoot bij het overstorten. Met kaarten aan de wand en een overheadprojector gaven C. van Dijke van het waterschap en W.J. de Voogd van der Straaten van de gemeente zowel in woord als beeld gedetailleerde informatie. De be woners hadden "in het kader van de nota burgerparticipatie om de bij eenkomst gevraagd. Aan de hand van vier concrete vragen, werd de wateroverlast behandeld. Ten eerste de gedeeltelijke of alge hele afsluiting van de watergang, parallel achter de oneven kant van de Hoenderweg. Volgens De Voogd van der Straaten zouden de problemen in de rest van het dorp alleen maar toenemen, wanneer de afvoer-, bergings- en ontwate ringsfunctie van de watergang zou vervallen. „We zouden juist veel meer open water moeten hebben. Overal waar we sloten dempen, wordt het nat onder de vloer. Als we aan de Hoenderweg de water gang zouden dempen, moet er el ders ruimte komen van zo'n 600 m3 bergingsruimte. De grond in de watergang is echter zo slecht, dat je daar geen grote buizen in kunt leggen." De rioleringsspecialist van de ge meente gaf aan, dat afvoer naar de haven ook geen oplossing is, want bij eb is de waterstand slechts 30 cm lager ten opzichte van de Hoenderweg en bij vloed is de wa terstand in de haven zelfs 1.60 m hoger. Daarmee werd duidelijk dat de Hoenderweg de laagste plaats van Sint-Annaland is: 10 tot 20 cm be neden NAP. De Schoolstraat ligt bijvoorbeeld 60 tot 70 cm +NAP. Vroeger liep er een ontwatering Daar staat weer tegenover dat het aantal Tholenaren en Sint-Philips- landers dat de toegestuurde formu lieren ook weer ingevuld retour neerde, verhoudingsgewijs het laagst was van alle Zeeuwse eilan den. In de categorie ongebouwd stuurde 42,86 procent van de aan geschrevenen - ofwel twaalf perso nen - de vragenformulieren terug, tegen 51,06 procent op Schouwen- Duiveland, 43,07 procent op Wal cheren en 48,45 procent op de Be- velanden. In de categorie gebouwd stuurden slechts negen van de 28 aangeschreven personen de formu lieren terug. Dat betekent dat Tho- len hier 32,14 procent scoorde, te gen 46,13 procent op Walcheren, 41,84 procent op Noord- en Zuid- Beveland en 37,78 procent op Schouwen-Duiveland. In de cate gorie ingezetenen was Tholen met 27,59 procent goed voor een dra matisch dieptepunt. Slechts acht mensen stuurden de formulieren terug. Walcheren scoorde 33,09 procent, Schouwen-Duiveland 42,22 procent en de Bevelanden 43 procent. Het lijkt er op dat met de geografische afstand ten opzichte van het hoofdkantoor van Zeeuwse Eilanden in Goes de animo voor deelname aan onderzoeken door het waterschap afneemt. In totaal hebben de onderzoekers 930 men sen aangeschreven. Daarvan heeft dus gemiddeld 42 procent het vra genformulier geretourneerd. Met die uitkomst is het waterschap zeer via het Domineeshof naar de ha ven, maar die verbinding is ge dempt. „Dat zou vandaag de dag nooit meer gebeuren, want daar door raak je een heleboel berging kwijt", zei Van Dijke. Uitvoerig werd gediscussieerd over de tweede vraag van de bewo ners, de vervuiling in de water gang, die op 30 september 1997 bij een onderzoek van het water schap Zeeuwse Eilanden voor uit voering van het delfplan werd ge constateerd. Van Dijke vertelde, dat er in 1992/1993 en 1998 is ge baggerd in de watergang. Daaraan voorafgaand werden er monsters genomen. In 1992 werd de kwali ficatie klasse 4 aan het slib gege ven en dat is zodanig sterk veront reinigd, dat het slib afgevoerd moest worden naar het depot 's- Gravenpolder. In 1993 was het klasse 3, dus iets minder vervuild, maar ook in die categorie mag het slib niet op de kant gespreid wor den. In 1997 was het resultaat nog net klasse 3. Van Dijke schreef dat toe aan een bloembollenbedrijf dat aan de Hoenderweg was gevestigd, waardoor er DDT, zink en koper werd aangetroffen in het slib. Hoe wel DDT al 25 jaar niet meer ge bruikt mag worden, kwam dat in de monsters uit de watergang nog voor. „We gaan ervanuit, dat de vervuilde specie nu weg is, maar overstorten van de riolering vor men nog wel een vervuilingsbron. De bergbezinkbassins die nu aan de Hoenderweg en later op de ijs baan gemaakt worden, zullen de vervuiling beperken. Als het slib een volgende keer klasse 2 is, dan mag het volgens de regels op het in zijn nopjes, want het vereiste minimum van 25 procent respon denten was daarmee ruimschoots gehaald. De meeste burgers hebben zelden contact met het waterschap en als het al plaats vindt, is het meestal telefonisch. Een ruime meerder heid heeft wel eens kennis geno men van het informatiemateriaal, zoals folders en de bijsluiters bij de belastingaanslag. De voorlichtings rubriek Waterstand, die ook in de Eendrachtbode staat, wordt door een kwart van de burgers gelezen. Inwoners van Tholen en Sint-Phi lipsland blijken de meest frequente lezers van deze rubriek. Opvallend was dat hier bijna iedereen deze in- Advertentie I.M. land gestort worden", aldus Van Dijke. C. Smits was er toch niet gerust op, want hij eet al twaalf jaar groenten uit de tuin die aan de watergang grenst. En mevr. Quaak was na de wateroverlast een paar weken ziek geweest met o.a. diarree. Ze vond dat er meer aandacht besteed had moeten worden aan het vervuilde water dat in de tuintjes en de huizpn formatie leest. Iets minder dan de helft van de ondervraagden vindt dat het waterschap veel aan voor lichting doet en een nog iets klei ner aantal vindt de voorlichting goed en duidelijk. Ongeveer een kwart van hen vindt Zeeuwse Ei landen een onbekende organisatie. Op de stellingen het waterschap: 'is deskundig', is milieuvriende lijk' en 'weegt alle belangen tegen elkaar af' scoort het waterschap goed. Maar op de stellingen 'heeft voldoende oog voor de kosten van maatregelen' en de hoogte van het belastinggeld is redelijk in verhou ding tot wat er voor gedaan wordt' schiet het waterschap te kort. Ver der is Zeeuwse Eilanden volgens de geënquêteerden een betrouwba re, klantvriendelijke en toeganke lijke organisatie, die echter wel enigszins wordt ontsierd door een zekere vorm van bureaucratie. Bijna de helft van de burgers be oordeelde de inzet van het water schap tijdens de wateroverlast van september goed tot zeer goed. Op elk eiland was dat meer dan 40 procent. Maar op Schouwen-Dui veland en Tholen/Sint-Philipsland vinden res-pectievelijk 20 en 26 procent dat de inzet matig is ge weest, tegen 18 en'vier op respec tievelijk de Bevelanden en Walche ren. Het percentage dat de inzet van Zeeuwse Eilanden tijdens de wateroverlast slecht vond, lag op alle eilanden rond de tien procent, met uitzondering van Walcheren, waar het op vijf procent uitkwam. Wat betreft de interesses van de was gekomen. „Hier worden veron derstellingen geuit", zei burge meester Van der Munnik. „We moe ten elkaar niets aanpraten. Vervuild slib van klasse 3 en 4 is afgevoerd. En die vervuiling zit in de grond van de watergang, niet in het wa ter." Van Dijke stelde dat de baggerspe cie voor mensen niet gevaarlijk is. „Mijn ouders wonen ook aan de Hoenderweg en eten er groenten uit de achtertuin en zelf heb ik veel pa ling gevangen in de watergang. Met burgers, scoorden in alledrie de ca tegorieën dijkbewaking en -onder houd hoog. Onderling verschilden de interesses per categorie wel aan zienlijk. Zuivering van afvalwater bijvoorbeeld, komt bij ingezetenen en gebouwd op de derde plaats, terwijl de categorie ongebouwd dit slechts een achtste plaats toekent. Aan het einde van de vragenlijst kreeg de respondent nog gelegen heid om opmerkingen of toevoe gingen te plaatsen. Van de 393 re spondenten hebben er 92 gebruik gemaakt van deze mogelijkheid. Klachten over inefficiëntie, geld verspilling. te hoge tarieven en on nodige verhogingen hiervan, na men de eerste plaats in met 18 procent. De informatievoorziening en openheid kon wat betreft 15 procent beter. Vragen en opmer kingen over het onderzoek en wat er met de uitkomsten wordt ge daan, namen een derde plaats in. Tien procent had klachten over wa terbeheer, slecht onderhoud van sloten en wanbeleid. Nog eens tien procent gaf te kennen zich meer in het werk van het waterschap te wil len gaan verdiepen en negen pro cent zei er weinig van te weten, maar er verder alle vertrouwen in te hebben. Vijf procent vond dat Zeeuwse Eilanden de oren te veel naar de milieuorganisaties laat hangen. Een ander onderdeel van de enquê te was het straatonderzoek waarbij voorbijgangers de logo's van een aantal organisaties - waaronder het de waterhoeveelheid die er in sep tember is geweest, was er ten aan zien van het vervuilde slib geen pro bleem. Deskundigen denken dan ook geen moment aan gevaar. De bemonstering zoals die destijds in de watergang gebeurde, is bij het laatste delfplan op drie plaatsen el ders uitgevoerd met dezelfde resul taten." De burgemeester merkte op, dat de concentratie zodanig licht is en de milieuregels zo streng, dat de vervuiling naar voren komt. Ook wethouder K.A. Heijboer vond dat waterschap - onder de neus kregen, zonder dat de naam erbij stond. Ondanks de verwachte weerstand naar aanleiding van de waterover last -'met angst in de benen gingen we naar Tholen toe'- verleenden alle aangesprokenen zonder beden kingen hun medewerking. Om on opgehelderde redenen zijn de en quêteurs alleen in Oud-Vossemeer, Stavenisse en Sint-Maartensdijk geweest. Hierdoor hebben ze geen stedelingen ondervraagd op Tho len. Niet iedereen bleek bekend met het logo van Zeeuwse Eilan den. Van de dorpelingen herkende 53,3 procent het logo van het wa terschap. De plattelanders bleken beter op de hoogte, want van hen koos driekwart het juiste logo uit. Dit is opvallend, want op de Beve landen wist geen van de plattelan ders het te herkennen, terwijl de enquêteurs op Walcheren en Schouwen-Duiveland geen platte landers hebben gesproken. De uitkomsten van het imago-on derzoek werden vorige week woensdag gepresenteerd na afloop van de algemene vergadering van het waterschap. Sommige hoofdin gelanden plaatsten vraagtekens bij de uitkomsten van het onderzoek. Zo vroeg G.R. Heerebout zich af in hoeverre de respondenten 'sociaal wenselijke' antwoorden hebben ge geven. Voorlichter A. van der Wel gaf toe dat degenen die het formu lier geretourneerd hebben, in het algemeen welwillend ten opzichte van het waterschap staan. Daar staat tegenover, vond hij, dat zo'n kwart van de ondervraagden de kans heeft gegrepen om het hart te luchten over het waterschap. niemand kan bewijzen, dat er 1 mm vervuild slib is losgelaten en met het hoge water in de tuintjes of in de huizen is gekomen. „We moeten de zaak niet overdrijven." J.K. Boerman vertelde echter, dat er door de wc-pot een uitermate ver vuilde sliblaag in zijn woning te recht gekomen is. „Dat is heel ander slib dan uit de watergang", ant woordde De Voogd van der Straat en. „Je kunt er heel paniekerig over doen en onrust zaaien, maar het zijn verschillende zaken. De toiletten bij Verhoging van de capaciteit van de huidige persleiding die langs de Langeweg loopt, is niet mogelijk omdat de diameter hiervan te klein is. Vervangen is echter moeilijk om dat de weg ter plaatse is verbreed, waardoor de leiding onder het asfalt is komen te liggen. In de berm die nog resteert, liggen al kabels. Omdat het waterschap Zeeuwse Eilanden ook bezig is met de aanleg van een extra persleiding van Sint-Annaland naar Sint-Maartensdijk - in verband De stichtingen samenwerkingsver band praktijkopleiding bouw (SSPB) en samenwerkingsverband praktijkopleiding timmer- en meu belindustrie (SPTM) regio West- Brabant en Tholen, gaan de oplei dingen samenvoegen in één gebouw. De SSPB leidt jongeren op Vmbo Groen. Het Vmbo Groen in Sommelsdijk heeft van het ministerie van onderw ijs toestemming gekregen per augustus van dit jaar de gemeng de leerweg aan te bieden. In de ge mengde leerweg omvat het examen pakket minimaal 5 algemeen vormende vakken en 1 beroepsgericht de Hoenderweg-bewoners werkten na de wateroverlast bij sommigen nog goed, maar bij anderen niet. Uit de rest van het dorp kregen we geen klachten." Gezworene J.L.C. Mol van het waterschap zag ook geen enkele reden om zich ongerust te maken. De bewoners vreesden in de derde plaats voor een verhoogd risico door de bouw van een bergbezink bassin, die ze ten onrechte als extra overstort aanmerkten, op de ijsbaan aan de Annewas. De Voogd van der Straaten legde uit dat de gemeente volgens richtlijnen van het water schap een reductie van 50% moet zien te bereiken van de vuiluitworp via de riolering op het oppervlakte water. Bij een hevige bui blijft er 50% van het vuil achter, bij regen val over een langere periode is dat 90%. De bergbezinkbassins die aan gelegd worden (nu vlakbij de Wel levaete en later dit jaar op de ijs baan) zullen de vervuiling ver minderen. Bij de Veste in Tholen is dat eerder gedaan en de situatie daar is er enorm verbeterd. Ook in de watergang achter de Hoenderweg zal het water na het in gebruik ne men van de bergbezinkbassins niet meer zwart worden, aldus de ge meente-ambtenaar. Als vierde en laatste punt vroegen de bewoners op korte termijn om een calamiteitenplan. Mol zei dat de algemene vergadering van het wa terschap de knelpunten uit het hele werkgebied gaat bespreken en daar is ook de Hoenderweg bij. Via een plan van aanpak zal geprobeerd worden die knelpunten op te lossen, maar daar hangt dan wel een prijs kaartje aan. De burgemeester bracht naar voren, dat de provincie, de gemeente en het waterschap alledrie plannen ma ken om situaties zoals in september beter te kunnen beheersen. „Er komt een calamiteitenplan, maar u krijgt daarmee geen garantieplan. Wel is het zo, dat we als gemeente en waterschap sneller bij elkaar zit ten. Tijdiger waarschuwen en direct een beleidsteam opstellen, vormen daarvan ook een onderdeel. We gaan onze afspraken nauwgezet op schrift zetten", aldus Van der Mun nik. Mevr. Quaak had in september de met de komst van een nieuwe afval waterzuiveringsinstallatie aldaar - is gekeken of aansluiting hierop moge lijk is. Deze komt langs het bedrij venterrein te liggen, waardoor een eenvoudige oplossing binnen hand bereik leek te liggen. Aansluiting bleek echter niet mogelijk, ten ge volge van de grote opvoerhoogte van de persleiding van het water schap. De grote opvoerhoogte in combinatie met de pompcapaciteit vanaf het bedrijventerrein vraagt om een zodanig grote pomp, dat een compleet nieuw rioolgemaal met voor timmerman, metselaar of te gelzetter. Sinds dit jaar kunnen schoolverlaters ook op werkplaats aan de Parallelweg in Bergen op Zoom terecht voor een vakopleiding machinaal houtbewerker timmerin- dustrie en meubelindustrie en werk plaatstimmerman. Behalve dat de twee stichtingen bij elkaar in één pand zijn gaan zitten, wordt er ook op het gebied van voorlichting, wer ving, selectie, administratie en leer lingbegeleiding samengewerkt. De samenwerking duurt voorlopig vijf jaar. vak. Leerlingen kunnen ermee door stromen naar de lange opleidingen binnen het mbo. Het Vmbo Groen biedt nu al de basis- en kaderberoeps gerichte opleidingen. In het 4e leer jaar wordt gekozen voor één van de 4 doorstroomprofielen: economie, tech niek, zorg en welzijn en landbouw. inzet van het Rode Kruis gemist. „Die had ook gewaarschuwd moe ten worden." De burgemeester was dat niet met haar eens. „Er was geen sprake van gewonden, dus was er geen taak voor het Rode Kruis." J. Guiljam meende, dat in september de duikers in de Joanna Mariapolder en de Sluispolder eerder afgesloten hadden moeten worden. Van Dijke legde uit dat er bij de uitvoering van het basisplan watervoorziening (voor een betere peilbeheersing en later eventueel zoet water) aan de Oude Zeedijk en in de Van Haaften-/Sluis- polder nieuwe duikers zijn aange bracht. maar zonder afsluitmiddel. Bij de evaluatie van de knelpunten komen die zaken echter op 4 april wel aan de orde. Van Dijke vertelde verder dat Sint- Annaland onder het gebied van ge maal de Ncx>rd, tussen Sint-Maar tensdijk en Stavenisse, valt. Het is één van de vier afvoergebieden op het eiland. De suatiesluis bij Stave nisse kan nog aanvullend werken, maar alleen als het water in de Oos- terschelde lager staat. Het verschil tussen de hoger gelegen polders op het eiland Tholen en de lage Oude- landpolder bij Sint-Annaland is 1 meter. En het water stroomt altijd naar de laagste punten., „Het moei lijkste voor ons was om de pijn te verdelen, maar de duiker in de Van Haaftenpolder is op een veel te laat tijdstip dichtgezet. Met grotere ge malen ben je er echter ook niet. Dan zullen ook de waterlopen groter moe ten worden en dat vergt gigantisch hoge kosten. De overheden zullen moeten bepalen of de nonnen voor waterbeheer - we kunnen nu 11,5 mm regen per etmaal verwerken - nog van deze tijd zijn", aldus het dis trictshoofd waterbeheer van het wa terschap. De Voogd van der Straaten vulde aan dat er de laatste jaren al heel wat ver beterd is aan het gemeentelijk riole ringsstelsel in Sint-Annaland. In de Hoenderweg is een grotere rioolbuis gekomen en ook in de Schoolstraat, Van den Bosstraat en Anna van Bourgondiëstraat zijn verbeteringen aangebracht. „We hebben de proble men van vroeger nu aardig onder de knie." De burgemeester, die geen behoefte had aan een welles-nietes-spel, hoop te dat de bewonèrs van de Hoender weg na 2 uren iets wijzer geworden waren van deze informatie-avond. een enorm vermogen en een grotere pompput noodzakelijk zouden wor den. De gemeente heeft nu gekozen voor de mogelijkheid om bij de aanleg van de persleiding als het ware 'mee te liften' in de sleuf die het water schap graaft voor de eigen perslei ding. Het college van b. en w. zal Zeeuwse Eilanden daarom verzoe ken om hier bij het opstellen van het plan rekening mee te houden, voor wat betreft het gedeelte tussen het gemaal bij de Hoenderweg en dat aan de Veilingweg/Bronsgeestweg. Het waterschap Zeeuwse Eilanden houdt volgende maand de jaarlijkse informatiebijeenkomsten in alle dis tricten. Voor Tholen zal deze plaats vinden op 4 maart in de Wellevaete te Sint-Annaland. Dijkgraaf W.A. Gosselaar zal spreken over de wa teroverlast van vorig jaar september, de invoering van 60 km-zones in het kader van het project Duurzaam veilig en de plannen ter verbetering van de beplanting langs water schapswegen. Na de pauze is er ruimschoots gelegenheid om vragen te stellen. De voorzitter is hoofdin geland J.M. Aarnoudse. Aanvang 19.30 uur. Voor herinrichting van het speelter rein aan de Kotterstraat in Tholen wil het gemeentebestuur 45.000 gulden beschikbaar stellen. Ook de oudere jeugd moet zich hier kunnen verma ken. Voor verlichting, zoals bewoners tijdens een hoorzitting vroegen, voelt het college echter weinig. Dat is ner gens in de gemeente. Bovendien zou verlichting een aantrekkende kracht op jongeren kunnen uitoefenen, ter wijl op bepaalde delen van de dag/nacht rust gewenst wordt. Niette min willen b. en w. het verlichtings aspect nog eens bezien, maar daarop hoeft de herinrichting van het speel terrein niet te wachten. Het geld is er. Van de in oktober beschikbaar gestel de 97 mille voor aanpassing van speelterreinen aan de nieuwe veilig heidseisen is namelijk nog maar 54.600 gulden gebruikt. Het tekort wordt uit de onderhoudspot gehaald. In de commissie algemeen bestuur en welzijn was P. van Belzen (RPF/GPV) tegen deze opzet, terwijl de SGP nog geen standpunt had inge nomen. Zonder deze fracties is er echter nog een meerderheid in de ge meenteraad voor de herinrichting van het speelterrein in de Kotterstraat in Tholen. De gemeenteraad beslist maandagmiddag over het voorstel. Advertentie I.M. Voorheb OllSiO Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 fax 245360 r Eén van de taken van het waterschap is het vrijmaken van de wegen na een storm, zoals hier op de Lange Kruisweg te Sint-Maartensdijk. Ten zuiden van Sint-Maartensdijk, aansluitend bij de bebouwde kom en camping de Pluimpot zal ongeveer tien hectare bos worden aangelegd, dat een natuur- en recreatieve functie krijgt en bekend is als het Muyebos. Het zal worden overgedragen aan het Bureau beheer landbouwgronden. De kosten van de inrichting zullen geheel worden vergoed door de rijksoverheid. Daarnaast zullen de Eerste, Tweede en Derde Dijk, de Ruigendijk en de Mallandsedijk worden voorzien van opgaande beplanting. Het gaat in dat geval om zowel struikgewas als bo men. De kosten hiervan komen voor rekening van de Landinrichtings- dienst. Het eigendom, beheer en on derhoud komen bij de eigenaar van de betreffende dijk. Deze dijken zijn van belang voor de hoofdstructuur van het landschap. Ten oosten van Stavenisse zal een zogeheten landschapselement wor den aangelegd. Het betreft hier het gebied Buitenkamer, waar een wan delgebied met groen en wat bomen worden aangelegd. In het gebied ten noorden van Sint-Maartensdijk, tus sen de rioolwaterzuivering en de be bouwde kom wordt het Slotbos aan gelegd, dat eveneens voor de wandelrecreatie wordt bestemd. De aanleg van beide voorzieningen wordt voor 75 procent gesubsi dieerd. Het overige deel, dat zo'n 225 duizend gulden bedraagt, komt voor rekening van de gemeente. Voor het beheer en onderhoud mag zij vanaf volgend jaar ook opdraaien. Verder zullen dit jaar drie natuuront wikkelingsprojecten worden uitge voerd. Het gaat om gebieden nabij de Heideweg, de Gemaalweg en in het verlengde van de Kastelijnsweg. Het gaat hier voornamelijk om grondwerkzaamheden. De gemeente neemt een kwart van de in totaal 226.200 gulden die hiermee ge moeid is voor haar rekening. De dienst landelijk gebied betaalt het andere gedeelte. Woensdag 3 maart.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 7