„Op blijvende verdeeldheid kan toch geen zegen rusten" VZOS viert diamanten jubileum met optreden twee mannenkoren D66 Lijst 5 Dwangsom voor Havenzicht II Meer geld wethouders en raadsleden Tholen maakt profielschets voor secretaris STEM Donderdag 18 februari 1999 3 Verschillende predikanten gaan na vier, Vijfjaar al weer naar een volgende gemeente. Een enkeling blijft veel langer en één van die uitzonderingen is ds. A. Egas uit Poortvliet. Hij viert zaterdag zijn koperen jubileum bij de Hervormde Gemeente. Met een receptie tussen zeven uur en half negen in verenigingsgebouw Eben Haëzer wordt er aandacht geschonken aan het 12 1/2- jarig pre dikantenjubileum. In mei hoopt hij 65 jaar te worden en zijn afscheid zal daarna mogelijk niet zo lang meer op zich laten wachten. Dominee Egas 12 1/2 jaar in Hervormde Gemeente Poortvliet Hardnekkig volk Oud Gereformeerd Schoenenzaak Zonder baan Geen hoge papieren Er kan niet zoveel Afscheiding geen oplossing Het christelijk gemengd zangkoor VZOS uit Sint-Anna land bestaat zestig jaar. Dat heugelijke feit wordt gevierd met een concert op 27 februari in de Nederlandse Her vormde Kerk in Sint-Annaland. Voorzitster L. Pleune- van den Hoek en bode J.M. Vroegop Jzn. zijn respectie velijk 25 en 40 jaar lid van VZOS en weten heel wat te vertellen over de jubilerende vereniging. Sint-Annalands koor kijkt terug op zestig jaar met pieken en dalen Mannenkoor Steunpilaren Dirigent belangrijk Vergrijzing Publiekstrekker Woensdag 3 maart Prov.-statenverkiezingen STEM LIJST EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Poortvliet is de eerste en hoogst waarschijnlijk ook de laatste ge meente van ds. Egas, die pas op 44- jarige leeftijd predikant werd. Hij was eerst belastingambtenaar in Gorkum en eigenaar van een schoe nenzaak in Werkendam, voordat hij theologie ging studeren. Zeven jaar was hij voorganger van een her vormde evangelisatie in Vriezen- veen, voordat Egas op 13 augustus 1986 in Poortvliet werd bevestigd en toen voor het eerst predikant werd en de sacramenten van doop en avondmaal mocht bedienen. Hij kwam in een gemeente die een flinke aderlating had ondergaan, want in de periode van zijn voorgan ger ds. Tj. de Jong waren er veertig gezinnen vertrokken, voornamelijk naar Oud-Vossemeer. „Ik heb het al tijd als een roeping gezien om die breuk te helen, maar dat doel heb ik niet kunnen bereiken en dat is de pijn die je voelt bij zo'n koperen ju bileum." Ds. Egas deed zijn intrede met Han delingen 10:36: 'Dit is het woord, dat Hij gezonden heeft de kinderen Israels, verkondigende vrede door Jezus Christus; deze is een Heere van allen'. De predikant trof echter 'een hard nekkig volk' aan. „Mensen zijn wei nig bereid om elkaar te vergeven en fouten toe te geven, terwijl toch juist het kenmerk van een christelijke ge meente is, dat men liefde betoont. Daar heeft men echter geen antenne voor, dat spreekt ze niet aan. Men zegt niet: zand erover, want we ho ren bij elkaar en nemen eikaars te kortkomingen voor lief. De ver scheurde gemeente waar ik in 1986 kwam. is er nog steeds, al zijn er wel een aantal teruggekomen." De predikant schrijft de structurele breuk toe aan het beleid van de toenmalige kerkenraad. „Die had geheeld moeten worden, een chris telijke gemeente waardig. Als ze op de rechter wang slaan, bied dan ook de linker wang aan. Zei dr. John Owen niet: de verdeeldheid van de kerk is het scherpste zwaard van de duivel." Ds. Egas heeft in zijn leven meer verdeeldheid meegemaakt. Hij is hervormd gedoopt, maar zijn ouders sloten zich met een afgesplitste groep van de Hervormde Gemeente Werkendam in 1956 aan bij de Oud Gereformeerde Gemeente, waar hij later zelf diaken en ouderling werd en uiteindelijk ook predikant wilde worden. „Ik was Oud Gereformeerd in hart en nieren, maar ze baanden me de weg naar de Nederlandse Hervormde Kerk. Nu was die weg ook weer niet zo moeilijk omdat ik er gedoopt was. Bovendien voelde ik me sterk betrokken bij een volks kerk omdat het een bijbels model is. Je hebt gesloten en open kerkver banden en de Nederlandse Her vormde Kerk is een open kerkver band waar iedereen terecht kan. Ik ben geen man van de kerkorde of een dogmaticus. Het gaat me om de behoefte, de begeerte bij mensen om met God in aanraking te komen." Overigens speet het Egas wel, dat hij niet in de Oud Gereformeerde Gemeente terecht kon. „Ik had er vrienden, zoals ds. Gebraad en ds. A. v.d. Meer (beiden later nog in Sint-Philipsland) die bij ons regel matig over de vloer kwamen, dus daar had je toch een band mee." De jonge Egas begon als 17-jarige na de mulo bij de belastingdienst in Gorkum. Zijn eerste baan werd on derbroken voor het vervullen van de militaire dienstplicht. Op 23-jarige leeftijd nam hij de schoenwinkel van zijn grootvader Vos (van moeders kant) over in Werkendam. Egas be zocht met de auto klanten, terwijl zijn vrouw en moeder de winkel de den. Naast de hoofdvestiging in Werkendam was er nog een li haaltje in Brakel in de Bommelerwaard. „We kwamen uit een zeer religieuze familie, van twee kanten. Alles ging naar de kerk. Mijn vrouw was Gere formeerd synodaal, maar dat was toen in Werkendam een degelijke gemeente, al was de overgang naar de Oud Gereformeerde Gemeente wel groot." Afkomstig uit dat kerke lijk nest kreeg Egas op zijn 28ste de roeping om predikant te worden. „Ik zat zo'n zes jaar in de winkel, toen ik de overtuiging kreeg dat ik predi kant moest worden. Heel direct kwam het - van boven - in mijn hart: ik zal u visser van mensen maken. Net als David kreeg ik de roeping: Ik zal u stellen tot een herder over mijn volk Israël. Dat was heel sterk, maar zes jaar heb ik ermee gelopen en er tegen gevochten. Ik had een gezin van vier kinderen, dus dat was niet zo eenvoudig." Op een gegeven moment ging Egas op zaterdagmorgen in Utrecht toch studeren: Grieks, Latijn, drie moder ne talen en geschiedenis. „Ik was daar al mee bezig, toen ik me op mijn 34ste aanmeldde om predikant te worden bij de Oud Gereformeer de Gemeente, maar het was in die kringen iets negatiefs dat je studeer de. Toen ben ik weer in de Neder landse Hervormde Kerk terecht ge komen." In 1972 verkocht Egas, die ook nog raadslid voor de SGP was en op een gegeven moment zelfs kandidaat wethouder, zijn bedrijf. Toen hij aan de rijksuniversiteit in Utrecht kandi daatsexamen had gedaan, mocht hij les gaan geven op middelbare scho len: Engels, godsdienst en maat schappijleer. Hij deed dat aan de Gomarusmavo in Gorkum en het Ichtuscollege in Veenendaal. Op die manier kon in het levensonderhoud worden voorzien, want het gezin tel de inmiddels zeven kinderen: vijf jongens en twee meisjes. In het jaar dat zijn theologiestudie afgerond werd, was Egas in februari beroep baar, zodat hij zijn onderwijsbaan aan het begin van de zomervakantie opzegde. Dat werd echter het begin van een moeilijke tijd, want er kwam geen beroep. „Ik heb toen twee jaar thuis gezeten, zonder be roep en dus ook zonder inkomen, behalve dan van enkele preekbeur ten. In die periode moest ik nog ver huizen ook. want de pastorie in Bilt- hoven waar we na de verkoop van onze schoenenzaak in Werkendam naar toe verhuisd waren, had men weer nodig. We trokken naar een oud boerderijtje in Waarder en daar werden die twee jaar een hele bij zondere periode in mijn leven. Soms hadden we het laatste geld uitgege ven. maar dan lag er weer een enve loppe met geld in de brievenbus of kregen we 3000 gulden op onze re kening. We ontvingen veel steun en medeleven. Het was ook een mooie tijd omdat je dan ziet wie je ware vrienden zijn." Het gezegde 'je moet je oude schoenen niet weggooien voordatje nieuwe hebt' werd voor de oud schoenenverkoper de harde werke lijkheid. „Ik was simpel van opvatting: als God het wil, gebeurt het. Ik had echter geen goed referentiekader met nog tendenzen van de Oud Ge reformeerde Gemeente en ook geen mentor. Bovendien ging ik in Maar tensdijk naar de kerk in plaats van in Bilthoven. Ik dacht dat ik voor een beroep hoge papieren had om dat ik uit de Oud Gereformeerde Gemeente afkomstig was, maar dat leverde juist lage papieren op. Je kunt in zo'n situatie beter uit de Rooms-Katholieke Kerk komen dan uit de Oud Gereformeerde Ge meente, maar dat heb ik me toen niet gerealiseerd. We zijn er echter doorgekomen met veel tekenen van Gods zorg en trouw. In 1977 kwam er een beroep uit Vrie/.enveen. waar ik regelmatig preekte bij een her vormde evangelisatie op gerefor meerde grondslag, een afsplitsing van de N.H.-Kerk uit de tijd van meester Van Leeuwen. Toen ik arri veerde, heb ik tegelijk contact ge zocht met de plaatselijke Hervorm de Gemeente om van de evangelisatie een officiële gemeen te te maken. In het oosten vond ik het heel plezierig. De mensen heb ben er geen pretenties. Ze verbeel den zich niets, maar als je vertrou wen hebt, kan er veel. We bouwden er een nieuw kerkorgel, een vereni gingsgebouw en een pastorie." Na zeven jaar in Vriezenveen voor ganger te zijn geweest, kwam ds. Egas 13 augustus 1986 naar Poort vliet, waar hij een paar keer had ge preekt op de vrije zondag van ds. De Jong. De toenmalige predikant van Sint-Maartensdijk, ds. J.G. van Loon (hij vierde in 1992 zijn kope ren jubileum in de smalstad) beves tigde hem. „Ik koos voor de Gere formeerde richting in de Nederlandse Hervormde Kerk om dat ik o.a. een sterk voorstander ben van goed bijbels onderwijs voor de jeugd. Jaren heb ik zelf een zondagsschool geleid in Werken dam. Poortvliet is echter een sterk vergrijzende gemeente, maar wel met een verenigingsleven. Jongeren zoeken in het algemeen houvast en zekerheid, maar hier zijn ze niet zo op kerkelijke contacten gesteld. De twee jeugdverenigingen doen het echter goed. We hebben een jonge lidmatenkring en een bijbelkring, al is die niet zo groot. De vrouwen vereniging is heel actief. Ik zou graag willen dat de drempels lager waren, want onze gemeente is wei nig ontvankelijk. We zijn behou dend. Er kan niet zoveel. Met lage re drempels krijg je weer meer discussie over allerlei zaken, terwijl het er in het huis des Heeren gepast dient toe te gaan. Het dragen van een hoed is bijvoorbeeld een bijbel se traditie, maar het moet geen kernpunt worden in plaats van het werkelijke geestelijk leven. Als vormen de overhand krijgen, gaat het wezen van het geloof verloren. Een vormelijke gemeente is uitein delijk dodelijk. Je kunt vormen niet missen, maar ze moeten niet alles overheersend zijn. Wie zich in zo'n sfeer aan de vorm aanpast, hoort er dan alleen bij en dat is toch niet het criterium dat het woord van God aanlegt." Ds. Egas noemt de prediking bepa lend voor zijn werk in Poortvliet. „Ik ben niet de man die door het dorp rent, maar ik bezoek de bijeen komsten waar ik de gemeenteleden kan ontmoeten. Pastoraat dient men meer op de inhoud dan op de vorm te beoordelen." Bij alles speelt de splitsing uit de tachtiger jaren hem echter nog par ten. „Voor een pastor is dat pijnlijk en als de verdeeldheid blijft voortbe staan, kan er geen zegen op rusten. Het ergste is, wanneer de liefde ont breekt. Zelf ben ik tamelijk ruimhar tig en ik kan met iedereen praten, maar met de Afscheiding en later de Doleantie heb ik grote moeite omdat er geen zegen op rust. Afscheiding is nooit de oplossing, als je ziet wat er van die kerken geworden is." Tot 1 mei 2000 mag ds. Egas nog doorgaan in Poortvliet, maar hij weet nog niet of hij zo lang zal blij ven. „Iedere dominee denkt dat hij het best is, al preekt iedereen dat hij de minste moet zijn. Voor de ge meente is het misschien goed dat er na 12 1/2 jaar een ander komt. Onze familie en vrienden wonen elders. Als predikant heb je natuurlijk veel contacten - pastoraal en kerkelijk - maar geen echte vriendschappen. Predikant zijn. dat is een apart le ven. Je bent de baas van de gemeen te, maar je kunt niet doen wat je wilt. Een hechte, warme vriend schap opbouwen, dat is hier moei lijk." Ds. Egas is mede-oprichter van de landelijke vereniging voor gehandi capten Adullam en voorzitter van de afdeling Tholen. Hij zit nu in het breed moderamen van de classis Zierikzee en in het bestuur van de provinciale kerkvergadering (PKV) Zeeland. In het voor- en het najaar maakt hij al een paar jaar een reis naar Roemenië om hulpgoederen te brengen naar een school en een psy chiatrische inrichting. De bedoeling is om daar ook een winkel op te zet ten om de Roemenen meer in hun eigen onderhoud te laten voorzien en de distributie van de hulpgoede ren te verbeteren. Komt de actieve periode van ds. Egas in Poortvliet in zicht, de nieu we generatie Egas staat al klaar. Eind mei hoopt de oudste zoon, die wethouder in Werkendam is ge weest, bevestigd te worden als pre dikant van de Christelijk Gerefor meerde Kerk in Urk. Stemmen van lezers Ook ik wil als jurist, gespecialiseerd in de rechtsgebieden van bestuur en milieu, reageren op de starre houding van het gemeentebestuur van Tholen terzake van invordering van de opge legde dwangsom aan de heer De Man als uitbater van de milieuplichtige ho- reca-inrichting café-restaurant Ha venzicht te Sint-Annaland. Deze bestuurlijke dwangsom is een wettelijk middel tér bevordering van een effectief gemeentelijk handha vingsbeleid. Hierbij gaat het zeker niet om een strafoplegging, doch om naleving van wetgeving af te dwin gen. In dit geval milieuwetgeving. Door het aanbrengen van afdoende geluidsisolatie in deze inrichting is het door het gemeentebestuur nage streefde doel bereikt. Ik heb reeds op gemerkt. dat een dwangsom geen strafmiddel kan zijn. Derhalve is de kous af. Navordering van door het ge meentebestuur gemaakte aantoonbare extra kosten zou tot de mogelijkheden kunnen behoren. Voor zover de admi nistratieve kant van de kwestie. Doch ook is er strijd met de in het burgerlijk recht gehanteerde normen van redelijkheid en billijkheid. Mijns inziens maakt de heer De Man in een procedure voor de burgerlijke rechter grote kans de gemeente te doen mati- De gemeenteraad van Tholen beslist maandagmiddag over de verhoging van de vergoedingen voor de vier wethouders en de raadsleden zelf. Uitgangspunt is de stijging van het consumentenprijs-indexcijfer in sep tember (0,65%) en daardoor gaan de twee wethouders met een volledige baan 8328 gulden per maand verdie nen; de deeltijdwerkers krijgen een afgeleide daarvan. Voor de raadsleden geldt een ander uitgangspunt: de stijging van het in dexcijfer voor werknemers bij de overheid in september. En dat was 2,4%. Voor de onkostenvergoeding geldt weer het consumentenprijs-in dexcijfer. Voor de groep gemeenten tol 24.000 inwoners is de vergoeding 9767 gulden per jaar plus een tege moetkoming in de onkosten van 2059 gulden. Het maximum bedrag voor leden van gemeentelijke com missies is voor Tholen 119 gulden per vergadering. De gemeente Tholen maakt een profielschets voor de benoeming van een nieuwe secretaris. A.G. Ize- boud (56) stopt ermee per I novem ber en met alle belanghebbenden vinden momenteel gesprekken plaats. Het college van b. en w. schakelt de fractievoorzitters uit de gemeenteraad in voor advies, als mede de ambtelijke top (A.G. van de Sande, F.W. Keur en L.T. Steen- poorte) en de ondernemingsraad. Daarnaast wordt er op onderdelen mogelijk ondersteuning gevraagd van een extern selectie-adviesbu reau. In verband met de vele vrije dagen die Izeboud nog tegoed heeft, vertrekt hij in de praktijk al per 1 augustus. Het streven is om de op volger per 1 september te benoe men, zodat de tijd zonder gemeen tesecretaris zo kort mogelijk is. De gemeenteraad zal Izeboud maan dagmiddag eervol ontslag verlenen onder dankzegging voor de aan de gemeente bewezen diensten. Hij heeft 40 dienstjaren en voldoet daar mee aan de regels voor flexibele pensionering en uittreding. gen in haar invordering, dan wel dat de invordering wordt gestopt. In dit verband is het tevens interessant te bekijken hoe de dwangsom tot stand is gekomen, namelijk door cumulatie van dwangsommen. Hierbij merk ik op dat in het Nederlands recht het 'ne bis in idem' beginsel bestaat, het geen wil zeggen: niet tweemaal voor het zelfde feit vervolgen. Als gespecialiseerd jurist heb ik eer der kunnen constateren dat kleine ge meenten niet goed om kunnen gaan met problemen als hierboven ge noemd. Ook rancune kan in het spel zijn en wel voornamelijk door politie ke partijen die een fundamentalistisch religieuze overtuiging hebben. Drs. K. van den Hoek Korte Weide 7 5397 AN Lith. De jubilerende voorzitster L. Pleune- van den Hoek en bode J.M. Vroegop Jzn. met de oorkonde die ze van de KNZB hebben gekregen. In de woning van de familie Pleune zitten de voorzitter en de bode bij elkaar. Netjes in het pak voor de fo to, mevr. Pleune met een sjaal van de koninklijke Nederlandse zan- gersbond en Vroegop met de speld jes van diezelfde bond en van het ei gen koor. „Die kreeg je destijds als je bij de vereniging kwam. Ik denk niet dat er veel zijn die het speldje nog hebben, want ik zie niemand die ze draagt", zegt Vroegop. VZOS (vooruitgang zij ons streven) is opgericht op 25 februari 1939. Het initiatief kwam daarbij van ds. Van Griethuizen, Hervormd predi kant in Sint-Annaland. „Voor die tijd was er ook al een zanggroepje geweest onder leiding van David Manteau. Dat werd dan ook gewoon 'de zang van David Manteau' ge noemd", zegt de 45-jarige voorzit ster mevr. Pleune. „K. Koetsdijk was de eerste dirigent en voorzitter. Hoewel deze man in Oudenbosch woonde, was hij onderwijzer hier in Sint-Annaland. Zo zijn ze aan die man gekomen." Het eerste bestuur van VZOS telde vijf leden. Behalve Koetsdijk waren dat: secretaris D. Hendrikse, penningmeester C. v.d. Klooster, bibliothecaris A. Dake en algemeen adjunct A. van Luijk. Ds. Van Griethuizen werd tot erevoor zitter benoemd. Ter gelegenheid van het jubileum van VZOS zijn er zestig mannen kijk en luister naar onze tv- en radio uitzendingen op Omroep Zeeland DEMOCRATEN Advertentie I.M. uit Sint-Annaland gevraagd om te zingen in een gelegenheids-man nenkoor. Vroegop verrast zijn voorzitster nog met een wetens waardigheid uit het verleden. „Er was al eens eerder een mannen koor, naast VZOS. Daar ben ik eerst lid van geweest. Samen met mijn broer ging ik erop. En daar ben ik ook bode geworden", zegt Vroegop die puur uit eigen interes se naar het mannenkoor ging. „Daar was geen sturing van mijn ouders bij. Ik was achttien en vond het wel mooi zo'n koor. Wel waren ze bij ons thuis muzikaal. Behalve mijn ene broer die ook naar het koor ging, zit mijn andere broer bij de muziekvereniging. Toen het mannenkoor werd opgeheven, ben ik overgestapt naar VZOS." De jubilerende vereniging begon destijds met 23 leden: 18 heren en 5 dames. „Gek eigenlijk. Toen waren er veel minder dames en tegenwoor dig zijn er juist minder heren", zegt mevr. Pleune. „Het bestuur bestond toen ook helemaal uit heren en ook dat is nu totaal anders. Er zit maar één man meer in het bestuur." Van de leden van het eerste uur zijn er momenteel nog drie in leven: A. Soeters, M. Fase en mevr. J. Ket ting. Nu telt VZOS 39 leden. „We hebben best wat pieken en dalen ge had in die zestig jaar. Er zijn tijden geweest dat we maar zo'n 27 leden hadden. En het hoogste ledental van 97 was er in 1943, in de oorlog. Het bestuur bestaat nu uit: voorzitster mevr. L. Pleune-van den Hoek, se cretaresse mevr. A. Geluk-Heijboer, penningmeesteresse mevr. S. Bruijnzeel-Ridderhof. A. den Haan en mevr. D. Fase-Burgers. Het koor wordt altijd op orgel begeleid door L. Heijboer. Enkele leden zijn in al die jaren voor VZOS van groot belang ge weest. „C. Scherpenisse was zo ie mand. Vanaf de oprichting heeft hij diverse malen als dirigent gefun geerd en hij is ook voorzitter van de vereniging geweest. Bij het vijftig jarig bestaan is hij nog als erelid ge huldigd", vertelt mevr. Pleune. Op datzelfde feest werd W. Fase tot ere voorzitter benoemd. „Fase is een grote steun geweest voor VZOS. Tot driemaal toe was hij dirigent in een periode dat er een vacature was. Ook hij is voorzitter geweest. In zijn actieve periode kregen we ook veel steun van zijn vrouw die het koor op orgel begeleidde. En ook erelid C. v.d. Repe heeft veel voor de vereniging gedaan. Hij is bijna 50 jaar lid geweest, maar vanwege zijn gezondheid moest hij stoppen." VZOS had in het algemeen dirigen ten die vrij lang bleven. En dat is qua werkwijze prettig voor een koor. „Iedere dirigent heeft toch weer zijn eigen stijl en het kost toch wel een jaartje om aan elkaar te wennen", zegt Vroegop. Zelf is de 59-jarige bode ook een trouwe steunpilaar voor de vereniging. Hij nam het bodeschap bij het mannen koor over van zijn broer. Vanaf het moment dat hij bij VZOS kwam, was hij ook al bode. Deze functie behelst een aantal werkzaamheden: „Ik breng de uitnodigingen voor de jaarvergadering rond en ik haal de contributie op. Alleen in en rond Sint-Annaland hoor, want sinds we meer donateurs hebben gekregen, wonen er ook een heel aantal op de rest van het eiland", vertelt Vroeg op. „Verder zet ik de stoelen gereed en leg ik de liedboeken klaar in Het Trefpunt, waar we repeteren." Vroegop is ondanks zijn leeftijd en de lange periode dat hij al bode is. niet van plan te stoppen met het werk. „Ik vind het leuk om te doen. Op mijn gemak op de fiets. Zo kom je gelijk nog onder de mensen. En ik zit momenteel in de wao, dus tijd heb ik genoeg. Zo lang het nog kan, wil ik het blijven doen." Doordat Vroegop de contributie nog aan de deur ophaalt, kent VZOS nog geen automatische incasso's of over schrijvingen (behalve bij donateurs van buiten Sint-Annaland) die bij veel verenigingen wel gemeengoed zijn geworden. Die contributie be droeg overigens bij de oprichting 20 cent per maand. Nu is het 27,5 gul den per kwartaal. Het aantal dona teurs is de laatste jaren fors geste gen. Dat heeft een niet zo voor de hand liggende oorzaak. „VZOS gaat al heel lang elk jaar naar het Doelenconcert. Eerst alleen met de leden en aanhang, maar later kwa men daar steeds meer mensen bij. Nu rijden we met zes bussen naar dat concert. Mensen hoeven alleen maar een kaartje te kopen en de rest regelt VZOS. Daardoor zijn er heel wat mensen donateur geworden van de vereniging." Na Koetsdijk kende VZOS in het zestigjarig bestaan zeven dirigen ten. Koetsdijk stopte in 1946. In 1949 kwam er pas een nieuwe diri gent in de persoon van J. Ridder hof. In 1959 werd hij opgevolgd door J.C. Geluk uit Sint-Maartens dijk die tot 1971 de scepter zwaaide over VZOS. In de jaren zestig en zeventig werd er veel aan concour sen gedaan, waarbij het koor ver schillende eerste prijzen in de wacht sleepte. J. Wesdorp kwam in 1972 als dirigent en bleef zeven jaar aan. Daarna werd het roer overgenomen door R Bout uit Tho len en die werd in '83 opgevolgd door dhr. Van der Kaa. J. van Broekhoven - die tevens organist was - dirigeerde het koor van 1987 tot 1993. Daarna kwam de huidige dirigent, M. van Gorsel uit Sint- Maartensdijk. „Voor hem was het best moeilijk, want hij is eigenlijk helemaal geen dirigent. Hij heeft er geen opleiding voor gehad. Hij is natuurlijk wel een heel goede zan ger en vandaaruit heeft hij het op gepakt. Èn het gaat heel goed", zegt mevr. Pleune. Een dirigent is volgens de voorzit ster en bode Vroegop belangrijk voor een koor. „Niet alleen voor het instuderen van een lied, maar ook voor de uitvoering. Een dirigent geeft aan wanneer je harder, zach ter of aanzwellend moet zingen en wanneer er pauzes in een stuk zit ten. Ook geeft hij de inzet van de partijen aan. En tijdens de repetities geeft hij een stukje muziekonder- richt en uitleg over het te zingen werk", zegt mevr. Pleune. VZOS is een christelijk gemengd koor. Dat betekent dat het ook christelijke lie deren zingt. „Vroeger waren het hoofdzakelijk psalmen en gezan gen. De werken werden door de di rigent uitgezocht", vertelt Vroegop. De voorzitster vult hem aan: „Nu is dat anders. We hebben een muziek- commissie die van de KNFB een selectie liederen op zicht krijgt toe gezonden. Daaruit worden de nieu we nummers gekozen, ongeveer zes per jaar. Het zijn vaak bewerkingen van psalmen en gezangen of andere geestelijke liederen. De meeste lie deren zijn in het Nederlands, maar we zingen ook wel eens wat in hel Duits of Engels." De bezetting van VZOS is momen teel vrij goed wat verhouding tus sen mannen en vrouwen betreft. „Ons probleem is meer dat het koor aan het vergrijzen is. Veel leden zijn vijftig jaar of ouder. En dat kun je goed merken", zegt mevr. Pleu ne. „Als je opnamen van twintig jaar geleden hoort, dan merk je toch dat de stemmen veel krachti ger klinken. Het wordt voor oude ren steeds moeilijker om nieuwe stukken in te studeren. Daarbij komt dat tegenwoordig minder mensen muziek kunnen lezen dan vroeger. Daar moet je bij de keuze van de werken wel rekening mee houden. Al willen we bij VZOS ook weer niet te eenvoudige liede ren zingen. Gelukkig zijn er de laatste tijd weer een paar jongere leden bijgekomen. Maar we kunnen nog heel wat aanvulling gebrui ken." Twee leden van VZOS zijn inmiddels meer dan een halve eeuw bij het koor: mevr. C. Wessels- Snoep (52 jaar lid) en J. Vroegop (53 jaar lid waarvan 37 jaar als be stuurslid). Bode Vroegop heeft het uitstekend naar zijn zin bij het Sint-Annaland- se koor. „Het is een gezellige, hechte club. De mensen komen al lemaal voor hun ontspanning naar VZOS en de prestatie staat niet voorop, hoewel je natuurlijk wel zo mooi mogelijk wilt zingen. Je leert er ook nog allerlei dingen, zoals bijvoorbeeld een goede ademhaling en je merkt dat je stem geoefender wordt naarmate je langer op zo'n koor zit." Ter gelegenheid van het 60-jarig be staan wordt op 26 februari een feest voor de leden gehouden in gemeen schapscentrum de Wellevaete in Sint-Annaland. De volgende dag, zaterdag, wordt er een concert gege ven in de Nederlandse Hervormde kerk van Sint-Annaland. Behalve VZOS zingt daar ook het gelegen heids-mannenkoor en als extra pu bliekstrekker komt het christelijk Sliedrechts mannenkoor Ichthus on der leiding van Martin Zonnenberg en begeleid op orgel door de Thool- se organist Peter Wildeman. Na het concert dat om kwart over zeven be gint, volgt nog een receptie in de Wellevaete tot half twaalf. Voor een goede en prettige leefomgeving ZONDER VARKENS!! Advertentie l.M. Ds. A. Egas zal na zijn koperen jubileum niet zo heel lang meer in Poortvliet op de kansel staan. In mei hoopt hij 65 jaar te worden

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 3