NPV wil kijken naar hospice op Tholen Scheidende voorzitter Nieuwkerk wordt erelid van het CDA Tholen 'Suikeroom' geeft Meestoof 2,5 mille BBA wil 1 dienst per 2 uren in St.-Annaland AL 54 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Tholenaren zingen in het Holland koor U (V Onderzoek amfetaminelab wil niet vlotten VVD haalt mevr. P. Plooij Europarlement naar Tholen Tweetal Bassie en Adriaan is populair Politieman D. Coppoolse nieuwe voorman christen-democraten Cosun deelt in kader 100 jaar coöperatieve suikerindustrie Donderd 55ej Bushalte Mossellaan Tholen vervalt De BBA wil voor de dienstregeling 1999/2000 voor zo wel Stavenisse als Sint-Annaland tijdens vakanties om de twee uur gaan rijden in plaats van nu elk uur. Volgens de BBA is de gemeente Tholen daarmee akkoord gegaan. Jonge mode Girls - Boys en Kids PLEUNE stTTZ Budget verlaagd Voor ongeneeslijk zieken en stervenden Openheid Pro-life Streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland heeft van de coöperatieve suikerunie Cosun 2500 gulden gekre gen. Het bedrijf deed deze gift in het kader van het 100- jarig bestaan van de coöperatieve suikerindustrie. De Meestoof gaat dit jaar ook een expositie over de geschie denis van de suikerbietenteelt inrichten. Positieve uitstraling Vertrouwen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert eendrachtbode. nl admin eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De lijn 107/108 rijdt vanaf mei op maandag tot en met vrijdag tijdens de vakantiedienstregeling een uur- dienst op het traject Bergen op Zoom/Sint-Maartensdijk v.v. Van uit de smalstad moeten de buspas sagiers voor Stavenisse en Sint- Annaland te voet of per fiets zien thuis te komen. Hierdoor bespaart de BBA 390 dienstregelinguren. Een andere besparing van 165 uren is het vervallen van twee ritten vanaf Sint-Annaland op de lijn 109. Van lijn 107 worden tijdens de vakantiedienstregeling twee rit ten niet meer gereden, wat 87 uren oplevert. De grootste besparing van 420 dienstregelinguren per jaar is het opheffen van de halte Mossellaan in Tholen. Dit levert op lijn 102 een rijtijdbesparing op van 4 minuten per richting. Exclusief bij: Voorstraat 5-7, St. Annaland, tel. 0166-657084 Advertentie I.M. Alles bij elkaar opgeteld is het verschil in dienstregelinguren ten opzichte van de dienstregeling 1998/1999 dan 1062 uren. Het to taal aantal uren voor de streek- dicnstregeling 1999/2000, die 30 mei ingaat, bedraagt 19.674. De provincie Zeeland kampt met het probleem, dat het budget met 8,5% is verminderd van 49,9 tot 45,7 miljoen gulden. Daarvan be taalt het rijk 30,2 en de buspassa giers zelf maar 15,5 miljoen gul den. De lonen en prijzen zijn wel met 2,86% gestegen, zodat er in de dienstverlening geschrapt wordt. De provincie heeft met de BBA afgesproken, dat het aantal dienst regelinguren en -kilometers met maximaal 5% (de ZWN maar 3%) zal verminderen. Door doelmati ger te werken en kosten voor te fi nancieren, zit er ook nog wat rek in. Een belangrijk aspect is het zo genaamde 'strekken van de lij nen.' Dit wordt in een meerjaren afspraak vastgelegd. De ZWN heft met ingang van de nieuwe dienstregeling de lijn Tho- len/Rilland v.v. op. Er worden ge middeld 150 reizigers per maand vervoerd. Hierin zijn ook de men sen begrepen die met de lijntaxi tussen Rilland en Krabbendijke reizen. leut aiiprnnif Cm nu tfiug /trliiiid-Vonrd t.n.v. MuScumbooKierij •Gocmans^oig'. Drelschor De twee verdachten in de Sint-Phi- lipslandse amfetaminezaak (synthe tische drugs) zitten nog steeds vast, maar veel vorderingen heeft de poli tie nog niet kunnen maken. Het on derzoek verloopt moeizaam en het aantal rechercheurs is al terugge bracht van vier naar twee in verband met andere prioriteiten in het Oos- terscheldebekken. Inmiddels is wel duidelijk geworden, dat de verdach ten al jaren actief waren met hun la boratorium in het pand van papier handel Bechtold op het industrieterrein bij de watertoren in Sint-Philipsland. Bij de 37-jarige man in Tholen en de 35-jarige man uit de Wouwse Plantage die nog in hechtenis zitten, werden thuis geld en goederen die verband hielden met het laboratorium, in beslag ge nomen. De man uit Wouw bleek in het verleden al meerdere strafbare feiten op dit gebied gepleegd te hebben. Bij de Tholenaar is dat niet het geval. In het kader van de komende ver kiezingen voor het Europarlement, dit voorjaar, heeft de afdeling Tho len van de VVD een Europarlemen tariër weten te strikken voor een be zoek aan Tholen. Dr. PC. Plooij-van Gorsel zal op 19 april in gemeenschapscentrum Meulvliet in Tholen een toespraak houden. Het exacte programma voor de dag is nog niet bekend. Mevr. Plooij is een geboren Thoolse en mede daarom zet de VVD-afdeling zich al sinds vorig jaar in om haar naar Tholen te krijgen. „Het kostte veel lobbyen en de zaak in de week leggen, maar het is gelukt", zegt secretaris C.J. Fos- sen die blij is dat zijn partijgenoot Tholen heeft uitgekozen als een van de plaatsen om tijdens de verkie zingscampagne aan te doen. „We hebben voor een toespraak in Tho len gekozen omdat het centraal ligt. Vanuit heel Zeeland en ook vanuit Brabant worden mensen uitgeno digd", aldus Fossen. Meer dan 400 kaarten zijn er al ver kocht voor de voorstelling van Bas sie en Adriaan op 27 maart in Meul vliet. Het bekende clownsduo verzorgt die zaterdagmiddag in de Thoolse sporthal een programma op uitnodiging van Step. Woordvoer der C. Wolvekamp is verrast door de belangstelling, die zich niet tot Tholen beperkt. Kaarten zijn nog verkrijgbaar in Meulvliet en bij boekhandel Dieleman in Tholen. Het bestuur van de Nederlandse patiëntenvereniging afdeling Tholen (NI'V) is bereid na te gaan of er op Tholen een hospice moet komen, een huis waar mensen opgenomen worden die ongeneeslijk ziek zijn en stervende zijn. Dat zei voorzitter F.D. Duine donderdagavond tijdens de jaarvergadering van de NPV in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet op een vraag van Chr. Koopman uit Sint-Maartensdijk. Duine was enigszins verrast door de vraag en stelde dat het bestuur er nog niet over had gesproken, maar dat hij er persoonlijk wel een voorstander van is om die mogelijkheid te bekij ken. „Voor ons eiland is het wel een belangrijke voorziening." Koopman stelde de vraag naar aan leiding van de lezing van verpleeg kundige J.H. Koningswoud-ten Hove die sinds een half jaar leiding geeft aan het hospice Calando in Dirks- land. In het tehuis (twee geschakelde seniorenwoningen) is plaats voor vier bewoners. De bewoners krijgen pal- liatieve zorg, dat wil zeggen dat niet de kwaal wordt behandeld maar de gevolgen van de kwaal. Geprobeerd wordt pijn, angst en benauwdheid van de bewoners in hun laatste le vensfase draaglijk te maken. Duine zei erg onder de indruk te zijn van het werk in het hospice in Dirks- land dat hij enkele malen heeft be zocht. „Ik ben er stil van geworden. Het is heel geweldig wat men daar doet. Het is een voorziening voor iets wat we ver van ons weg houden. Om een hospice op te richten, kost echter heel veel werk vooraf. Maar we zou den de mogelijkheid voor zo'n huis op Tholen wel willen onderzoeken," zei Duine tegen bijna veertig aanwe zigen. Mevr. Koningswoud legde uit dat het in de palliatieve zorg gaat om het be handelen van de persoon die ziek is en niet om de behandeling van de ziekte. „Wanneer iemand ongenees lijk ziek is en zijn ziekte kan niet meer behandeld worden, is het van belang dat de symptomen van de ziekte zo goed mogelijk behandeld worden." Dat betekent het bestrijden van pijn. „Soms gebeurt dat met mid delen die je niet zou gebruiken als je weet dat iemand nog een leven voor zich heeft." De bewoners verblijven in de regel maar heel kort in het hospice, onge veer 12 dagen. De zieken sterven er of gaan weer terug naar huis, want Calando vangt ook zieken op om de genen die thuis mantelzorg verrich ten (zoals familie en buren) even te ontlasten. Bewoners hebben vaak last van ademnood of kortademigheid. Vol gens Koningswoud kan dat niet wor den weggenomen, maar de benauwd heid kan wel worden verminderd door 'velerlei maatregelen.' Ook angst speelt een rol bij iemand die ongeneeslijk ziek is: angst om alleen te zijn, angst voor het alleen sterven, angst voor de pijn die er nog niet is, maar wel kan komen. Maar ook de geestelijke pijn door het lichamelijk aftakelen en de wetenschap dat er af scheid genomen moet worden van de dierbaren. „Omgaan met ongeneeslijk zieke mensen betekent de werkelijkheid onder ogen zien. Dit moet de patiënt zelf. maar moeten ook de omstan ders. Dat is niet gemakkelijk en vraagt een sfeer van openheid en eer lijkheid." Een en ander vraagt ook veel van de hulpverleners met verschillende ach tergrond. „Voorwaaide om goed te helpen is dat men elkaar accepteert." De hulpverleners staan allerlei tech nische vaardigheden ten dienste en ze beschikken over kennis van behan delmethoden en medicijnen, maar 'de betrokkenheid bij de lijdende en ster vende mens is iets wat niet uit een boek te leren valt.' Volgens de ver pleegkundige is het een kunst om in de nabijheid van de patiënt afstand te nemen van het lijden. „Dat kan nie mand alleen. Je hebt daar collega's, je patiënten en hun familie bij nodig. Als christen mag je hier ook mee naar de Grote Helper, die ook in die situaties wil helpen om te doen wat Hij als plicht op je schouders heeft gelegd." Het is niet eenvoudig om de palliatie ve zorg betaald te krijgen. „De zorg mag alleen betaald worden met geld dat op andere plaatsen in de gezond heidszorg niet gebruikt wordt. Om dat te vinden, moet je dus heel knap zijn." De zorgaanbieders op Goeree- Overllakkee leveren een stukje van hun budget in om deze zorg mogelijk te maken. Maar volgens de verpleeg kundige stuit het ook op problemen omdat de zorgverzekeraars gebonden zijn aan bepaalde regio's. Calando heeft een jaar de tijd gekregen zich te bewijzen. Koningswoud ziet een rol weggelegd voor de NPV. De patiëntenvereniging die een pro-life standpunt inneemt (tegen euthanasie) kan er toe bijdra gen aan te tonen dat de palliatieve zorg noodzakelijk is en aanvaard wordt. „Deze zorg is bedoeld om het leven wat nog rest zo draaglijk moge lijk te maken, zodat mensen niet om euthanasie vragen uit angst voor on nodig lijden." De verpleegkundige wijst erop dat het hospice geen plaatsvervangend verpleeghuis is en dat iedereen er 'ongeacht geaardheid of achtergrond" welkom is. Voor het personeel geldt dat ook, als er maar gewerkt wordt uit 'breed aanvaarde christelijke nor men.' Volgens Koningswoud zijn er geen gronden om iemand te weigeren. Ook niet voor iemand die geen fami lie heeft, principieel niet is verzekerd, of voor een zwerver. Deze week Koperen Poortvlietse predikant Egas: op blijvende verdeeldheid rust geen zegen Zeeuws CDA niet gelukkig met Thoolse nmhulancefusie PvdA-statenleden verdiepen zich in openbaar vervoer op Tholen VZOS Sint-Annaland viert diamanten jubileum met optreden van twee mannenkoren Veel carnavallers met 'anhenaemc joekte' op de been in Groot Pesöot Lessen waterhuishouding stellen bewoners Hoenderweg half gerust Thoolse ondernemers wijzen statenleden op belang van aanleg A4 Waterschap is bij burger wel bekend, maar tevens onbemind Drie dammers Eendracht veroveren Zeeuwse titel jeugddammen DE RIVIER ONTSTAAT UIT BRONNEN, DE BOOM GROEIT OP UIT WORTELS Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Drie inwoners van Sint-Maartens dijk zingen in het Holland koor, dat woensdagavond om acht uur in de St. Janskerk te Roosendaal optreedt ten bate van Israël. Mevr. J. Sturris, mevr. L. Koopman en dhr. C. den Nederlander vormen samen met 250 tot 300 andere mannen en vrouwen het Holland koor, dat zingt o.l.v. di rigent Jan Quintus Zwart uit Kam pen ter bemoediging van het Joodse volk. Tijdens de regionale concerten door de weqk is de bezetting kleiner, want totaal telt het Holland koor meer dan duizend leden uit het ge hele land. Het is het grootste koor van Nederland en wellicht ook van Europa. De koor- en samenzang wordt begeleid door organist André van Vliet. De verbindende teksten worden gesproken door ds. W.J.J. Glashouwer, voorzitter van Christe nen voor Israël uit Nijkerk. De toe gang is gratis. Er zijn Israël-produc- ten te koop en er is een collecte voor de actie 'Breng de Joden thuis.' De overhandiging van de cheque ge beurde donderdag op de algemene vergadering van de kring Zeeland Noord van Cosun. Voorzitter van de ze kring (Tholen, Sint-Philipsland en Schouwen-Duiveland) is A.A. van Nieuwenhuijzen uit Sint-Philipsland. Hij hield de aanwezige leden een stuk historie van de coöperatieve sui kerindustrie voor. „Zeeuws Vlaamse bietentelers protesteerden tevergeefs tegen de lage betaling naar gewicht en eisten betaling naar suikergehalte. In 1892 werd op de vergadering van de algemene vereniging van land bouwers die suikerbieten verbou wen, de vraag gesteld of het niet wenselijk was een eigen suikerfa briek op coöperatieve basis te begin nen", vertelde Van Nieuwenhuijzen. „Op 27 juli 1899 viel het besluit tot oprichting van de eerste Nederlandse coöperatieve beetwortelfabriek te Sas van Gent. Andere fabrieken volgden snel: Stampersgat (1908), Puttershoek (1912), Zevenbergen (1912), Groningen (1913), Roosen daal (1917)." Van Nieuwenhuijzen vertelde dat er diverse fusies volg den. Eerst tussen Zevenbergen en Stampersgat (jaren '20) en daar kwam later Roosendaal bij (1947). In 1966 werd de Suikerunie opge richt waarin allezes de fabrieken wa ren opgenomen. De unie telde toen zo'n 20.000 leden. Momenteel zijn dat er 14.000, terwijl er in 1991 nog 17.000 waren. Die toenemende te rugloop weet Van Nieuwenhuijzen aan het afnemende aantal landbouw bedrijven. In 1996 veranderde de structuur van de coöperatie en kreeg deze de naam Cosun met als werk maatschappijen Suikcrunie (produc tie van suiker) en Sensus (koolh-1- draatderivaten). Verder heeft Cosun deelnemingen in Sucrca (suikerspe cialiteiten), SVZ en Jonker Fris (groente- en fruitproducten), Unifine (sauzen en specerijen), Advanta (zaaizaden), Theeuwen (champig- noncompost) en Nedalco (alcohol). Cosun heeft landelijk drie suikerfa brieken. telt 4300 medewerkers en heeft een jaarlijkse omzet van ruim twee miljard. Elk van de 18 kringen van Cosun mocht ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan in totaal 5000 gulden weggeven aan een goed doel. Het kringbestuur Zeeland Noord koos voor de twee streekmusea De Meestoof uit Sint-Annaland en Goe- manszorg uit Dreischor. „Zij beste den veel aandacht aan de geschiede nis van de landbouw in ons gebied. Daar gaat een zeer positieve uitstra ling vanuit", zei Van Nieuwenhuij zen bij de overhandiging. „Het is be langrijk dat die geschiedenis voor het nageslacht bewaard blijft en dat de bezoekers het belang van de land bouw door de jaren heen kunnen zien en waarderen." Voorzitter T.G.A. Westerveld van de Meestoof nam de symbolische che que in ontvangst. Wat het museum met het geld gaat doen, is nog niet precies bekend. Bekend is wel dat De Meestoof dit jaar een expositie over de geschiedenis van de suiker bietenteelt gaat inrichten. Die kleine tentoonstelling over het hoe en wat van de suikerindustrie, wordt inge richt in de nieuwe landbouwschuur van het Sint-Annalandse museum. De hoofdmoot van de nivdwe exposi- Scheidend bestuurslid W.L. Bijl (links) geeft de eveneens vertrekkende voorzitter E.Ph. Nieuwkerk ten oorkonde namens het CDA-bestuur. Voorzitter T.G.A. Westerveld van de Meestoof (links) met de cheque die hij en W.P. de Vrieze van Goemanszorg ontvingen uit handen van Cosun-kringvoorzitter A.A. van Nieuwenhuijzen (midden). ties van De Meestoof gaat over ge bruiken die te maken hebben met het eten. Onder de titel 'De gestampte pot' zullen vele oude streekrecepten, kookboeken en dergelijke te /Jen zijn. Alles wat te maken heeft me .de slacht, het inmaken en de weck komt aan de orde. Er worden ook panelen geplaatst van het Nederlands centrum voor volkscultuur. De tweede expositie in De Meestoof gaat over schoolplaten met betrek king tot Zeeland, Noord-Brabant en Antwerpen. Op het gebied van ge schiedenis en aardrijkskunde zullen allerlei wandplaten te zien zijn. Op 10 maart om acht uur houdt De Meestoof haar ledenvergadering in de Wellevaete te Sint-Annaland. Hans Siemes zal dan een lezing hou den over de geschiedenis van de sui kerbiet. In het bestuur zijn voorzitter Westerveld en penningmeester J. Be- velander aftredend en herkiesbaar. daar moeten zijn waar de stem des volks is." Dat hij eerst de Christelijk Histori sche Unie en daarna hel CDA zo'n lange periode mocht dienen, stemde Nieuwkerk dankbaar, zo zei hij. Rond 1950 werd hij lid van de CHU en in 1960 voorzitter van de afdeling Poortvliet. Weer tien jaar laten deed hij zijn intrede in de Zeeuwse staten. Een periode die 17 jaar zou duren. In 1982 was Nieuwkerk zelfs lijsttrek ker. De huidige lijsttrekker L. Cop poolse, op de bijeenkomst in Tholen als spreker aanwezig, was toen als nummer dertig lijstduwer, vertelde de Poortvlietenaar. „De een trekken en de ander duwen, samen vulden we toen 17 zetels, een aantal waarop we nu niet mogen hopen." Voor de terug val van het CDA gebruikte Nieuw kerk een beeldspraak van oud-minis ter J. de Koning: de rogge staat er dun bij. „De grond is schraal en het klimaat zit niet mee. Plant- en zaad veredeling zijn nodig om weer een goed gewas met een rijke oogst te krijgen." Nieuwkerk benadrukte dat in de politiek vertrouwen belangrijk is. „Het is een geschenk van de kie zer waarop we mogen worden aange sproken." De scheidende voorzitter ging nog in op het vraaggesprek dat hij eerder met deze krant had. Daarin zei hij, te zullen kiezen voor VVD of PvdA in het onwaarschijnlijke geval dat er geen CDA zou zijn. in plaats van voor de andere christelijke partij en. „Dat meende ik. Want als er drie partijen nodig zijn onder de 'C-titel', herken ik me onder die separatie niet. Dat zal wel te maken hebben met mijn CHU-achtergrond." Tholenaar W.L. Bijl komt uit diezelf de partij en kent Nieuwkerk dan ook al vele jaren. Maar hun contacten wa ren ook weer niet zo veelvuldig dat hij er anekdotes uit kon putten, zo vertelde hij. Bijl was door het bestuur gevraagd om de vertrekkende voor zitter toe te spreken. „We hebben nog met Tilanus als voorzitter gewerkt, gingen samen naar vergaderingen in Apeldoorn en naar Breda om te lob byen voor onze kandidaten", riep hij in herinnering. Het tweetal zat ook samen in het bestuur van de staten- kring. „Bedankt voor het vele werk dat je voor het CDA in Tholen hebt gedaan", sloot Bijl af, waarna hij Nieuwkerk een ingelijste oorkonde overhandigde. Deze vermeldde dat de Poortvlietenaar het erelidmaat schap was toegekend. „Ik ben er zeer blij mee", was zijn reactie. Tot slot van de bijeenkomst had Coppoolse een boeket voor de echtgenotes van beide teruggetreden CDA-bestuur- ders. Nieuwkerk zei het CDA vanaf de zijlijn te zullen blijven volgen; Bijl blijft nog actief in de advies groep die de gemeenteraadsfractie bijstaat. Bij zijn afscheid als voorzitter is E.Ph. Nieuwkerk benoemd tot erelid van de afdeling Tholen van het Christen Democratisch Appèl. De Poortvliete naar droeg de leiding dinsdag over aan zijn dorpsgenoot D. Coppoolse, na veertig jaar politiek actief te zijn geweest. Ook W.L. Bijl uit Tholen zette een punt achter zijn lange bestuurlijke loopbaan. Tot vice-voorzitter van de afdeling is oud-wethouder J. de Jager uit Anna Jacobapolder gekozen. in zijn woonplaats. Een blik op de le denlijst en de wetenschap dat slechts een beperkt aantal leden ook daad werkelijk actief is binnen het CDA. hadden de nieuwe voorzitter geleerd dat het bestuur flink aan het werk zal moeten. Hij riep alle leden op om daaraan op een creatieve manier mee te werken. Zelf gaf hij al een voor zetje gebaseerd op het groeiende ge bruik van de computer: „Misschien moeten we een CDA-discussiegroep via internet beginnen." Als binnen de afdeling de zaken goed geregeld zijn, zal dat vanzelf doorwerken naar buiten, zei Coppoolse. Nieuwkerk heeft in elk geval alle vertrouwen in het vernieuwde be stuur, zo zei hij. Maar een gemakke lijke opgave zal het volgens hem niet zijn om het vertrouwen van de kiezer te behouden en te herwinnen. Nu het CDA in Den Haag geen deel meer uitmaakt van de regering, zal de par tij in Tholen zelfde identiteit van het CDA moeten uitstralen, de herken baarheid moeten zoeken en vinden, aldus de vertrekkende voorzitter. Be stuurlijke contacten in het persoon lijke vlak zullen daarbij nodig zijn: „Ik vind dat wij bestuurders altijd De nieuwe voorzitter van het CDA Tholen. L. Coppoolse. Coppoolse en De Jager waren bij en kele kandidaatstelling voorgedragen en kregen tijdens de ledenvergade ring in Meulvliet de steun van alle twintig aanwezige leden. „Bedankt voor het vertrouwen en ik zal mijn best doen om het CDA Tholen op de kaart te houden", zei Coppoolse, in het dagelijks leven politieman (oud groepscommandant van Tholen) en ouderling in de Gereformeerde Kerk

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1