1 Provincie Zeelan Open dag provincie MAART MAART Schade in bloemzaadteelt moeilijk in te schatten Verkiezingsavond Plaatselijk nieuws AbdijNieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 PROVINCIALE STATEN VERKIEZINGEN Stemwijzer Commissies Welkom De provincie Zeeland houdt zaterdag 20 februari open dag van 10.00 uur tot 16.00 uur. Het Provinciaal Bestuur en zijn medewerkers heten u van harte welkom. Wie wil kan gratis met het openbaar vervoer naar Middelburg komen; ook voor rolstoelgebruikers is een regeling voor gratis vervoer. Elders op deze pagina staat aangegeven hoe. Alle bezoekers ontvangen een in formatieblad: een soort gids om een keuze te kunnen maken waar u heen wilt en om een route te kunnen uitstippelen. Met de ZWN gratis naar de open dag Busdienst Tholen - Middelburg Rolstoelers: gratis vervoer naar open dag PROVINCIALE STATEN VERKIEZINGEN Afstempelen buskaartje Open Dag provincie Zeeland Mens en Provincie Bon voor gratis openbaar vervoer vanaf woonplaats naar Middel burg. Uitsluitend geldig op zaterdag 20 februari 1999. Deze bon afgeven bij chauffeurs ZWN-bussen. U krijgt van hen een vervoersbewijs. Let op: voor terugreis het vervoersbewijs (buskaartje) laten afstempelen in informatie tent op Abdijplein! Zonder stempel is dit vervoersbewijs niet geldig voor terugreis. Geldt voor alle ZWN-bussen die volgens dienstregeling rijden en voor de speciale "Open Dag-bussen". Grond in de Luijster Verbetering van groen Krabbenkreekstraat Gezellige middag ouderen in Rozeboom Inbraak in de Mosselkreekstraat Steenbergen wil onderzoek naar stank varkensstal Slecht jacir door tegenwerkende weerssituatie Abdij Woensdagavond 3 maart worden in het Statenzaalcomplex in Mid delburg de uitslagen bekend ge maakt van de verkiezingen van provinciale staten. Alle zeventien gemeenten in Zee land bellen die avond de uitkom sten van hun stembureaus door aan het provinciehuis, waarna in de loop van de avond duidelijk wordt hoe het provinciaal bestuur er de komende vier jaar gaat uit zien. De uitslagen worden op een groot scherm geprojecteerd. Zodra de uitslag van een ge-meente binnen is, wordt die via de computer ver werkt en naar het scherm doorge geven. Direct nadat de stembussen 3 maart, om acht uur 's avonds, zijn gesloten, worden de eerste uitsla gen al verwacht, want nogal wat gemeenten werken met een stem computer. In de loop van de avond wordt het Zeeuwse politie ke beeld dan compleet gemaakt. Overigens gaat het om een voor lopige uitslag. De definitieve sa menstelling van Provinciale Staten wordt pas bekend bij de vaststel ling van het proces-verbaal door het hoofdstembureau, daags na de verkiezingen, in het stadhuis van Middelburg. Dan wordt duide lijk of en wie met voorkeurstem men is gekozen. Omroep Zeeland TV zendt de uit slagenavond 3 maart recht-st- reeks uit. De beelden worden af gewisseld met een optreden van Blof. Wie liever zelf naar de Sta tenzaal komt, en de lijsttrekkers en andere kandidaat-statenleden in hun toekomstige werkomge ving wil zien, is daar natuurlijk van harte welkom. Het adres is Abdij 10, Middelburg. De zaal is vanaf half acht open. Woensdag 3 maart zijn er verkie zingen voor Provinciale Staten. De politieke partijen hebben zich ondertussen opgemaakt voor het voeren van hun campagnes. De programma's voor de komende periode van vier jaar liggen klaar. Wel/niet/geen mening Twijfelende kiezers die beschik ken over een internetaansluiting op hun computer hoeven niet alle programma's door te lezen om na te gaan welke partij het beste bij hen past. Net als alle andere pro vincies beschikt ook Zeeland over een provinciale verkiezingssite: www.provincies.nl. Voor de Stem wijzer die hierop is te vinden, heb ben onderzoekers voor iedere provincie twintig stellingen ge maakt, gebaseerd op de verkie zingsprogramma's. Na het beant woorden van de stellingen (eens, oneens, neutraal, geen mening) berekent de computer een stem advies. Op het overzicht is pre cies na te gaan hoe de antwoor den scoren bij de politieke partijen die meedoen aan de ver kiezingen. De Stemwijzer geeft in een glijdende schaal aan hoe de programma's van de partijen zich verhouden tot de gegeven ant woorden. De Stemwijzer is natuurlijk ook te gebruiken als een soort toets voor degenen die hun stem' al hebben bepaald. Aardig is ook te ontdekken welke partijen het dichtst in de buurt zitten van de partij waar de eerste keus op valt. www.provincies.nl Maar er is meer te vinden op de verkiezingssite: algemene infor matie over taken van de provin cie, bevoegdheden en organisa tie; een profiel van de belangrijkste kenmerken van de provincie; hoe de statenverkiezin gen zijn georganiseerd; welke par tijen en kandidaten meedoen en wat de uitslagen waren van de vo rige verkiezingen. De komende dagen zijn er drie vergaderingen van commissies uit Provinciale Staten (PS) en een ver gadering van een adviescom missie voor Gedeputeerde Staten. De commissievergade-ringen zijn openbaar. De com-missies uit PS zijn niet alleen openbaar, maar kennen ook het zogeheten spreekrecht voor het publiek. Wie wil kan dus het woord voeren over zaken die op de agenda staan en op die manier aandacht vragen van PS. Ruimtelijke ordening/milieu De Statencommissie voor Ruimtelijke Ordening vergadert vrijdag 19 februari, aanvang 09.30 uur. Om 12.30 uur schui ven de leden van de Statencom missie Milieu aan bij hun collegae van ruimtelijke ordening om de vergadering gezamenlijk voort te zetten. De bijeenkomsten zijn in het gebouw van de provincie aan Het Groene Woud. Ruimtelijke ordening Voor de leden van de commissie Ruimtelijke ordening staan de vol gende zaken op de agenda: Land inrichtingsplan Reuzenhoek - Za- amslag; SBNL uitgave "Inzicht in natuur" nr. 4; prestatieafspraak 1999 tussen provincie en Dienst Landelijke Gebieden en verantwo ording prestatieafspraak 1998; discussienotitie Walcheren 2000+; streekplanuitwerking windenergie met antwoordnota; MER rondweg Sluis; implemen tatie woningbouwprogramma. R.O en Milieu De commissies Ruimtelijke Orden ing en Milieu praten vanaf 12.30 uur gezamenlijk verder over de volgende onderwerpen: 4e, 5e en 6e wijziging begroting provincie 1999procedures deelname provincie in bedrijven en gemeen schappelijke regelin-gen; brieven werkgroep "Stop uitbreiding Zee land Airport nu" met convenant vliegveld Midden-Zeeland, overzichtsmemo en antwoord RLD; Thema's voor de toekomst, agenda voor omge-vingsbeleid. Algemeen Bestuur De Statencommissie voor Alge meen Bestuur vergadert maan dag 22 januari, aanvang 13.45 uur. Na afhandeling van de ingekomen stukken praat de commissie over: 4e, 5e en 6e wijziging begroting provincie 1999; nazorg gesloten stortplaatsen; beleids-kader De Vrijblijvendheid Voorbij; ambu lancehulpverleningsplan; voorkoming isolement POSO; stimulering bedrijfsvervoer; priori teitenlijst GDU 1999; financiële bi jdragen voor organisatie IPO-con- ferentie, Provinciaal Bureau in Brussel, programma millennium wisseling; opheffing Recreatie schap Veerse Meer per 1 april; flexibel budget in de jeugdhulp verlening; subsidie jongeren-the aterproject Disco 1999; evaluatie wateroverlast Zeeland; krediet verkenning startnotitie Sluiskil; financiële regelingen met open baar vervoersbedrijven en voorzieningenniveau 1999 - 2000; beleidsplan openbaar ver voer Zeeland; subsidie Project nachtvorstberegening en zoet-wa- tervoorziening in Midden Zee-land; investering infrastructuur fruit- trafiek Vlissingen-Oost. Luchtvaart De adviescommissie voor de luchtvaart komt vrijdag 19 fe-bru- ari, aanvang 09.45 uur bijeen. De volgende onderwerpen zijn geagendeerd: wijziging in de be handeling van klachten; kosten-ve- rantwoording 1998; wijziging be groting 1999 i.v.m. nog niet uitgegeven geld voor folders; in gekomen klachten over de peri ode 1 oktober 1998 tot 1 febru ari 1999; mededelingen vliegveldbestuur over te ver wachten ontwikkelingen en acti viteiten op en rond het vliegveld. Ter inzage Tenzij anders vermeld zijn de ver gaderingen van de commis-sies in het provinciehuis, Abdij 6 in Mid delburg. De agenda's van de vergaderin gen en de vergaderstukken liggen ter inzage in het infor-matiecen- trum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Nieuws De open dag is bedoeld om te la ten zien wat een provincie is, wat ze wil, hoe de provincie aan haar geld komt en hoe ze het besteed. De verkiezingen voor Provinciale Staten op 3 maart zijn de aanlei ding te laten zien waar de provin cie zich mee bezighoudt en op welke manieren ze dat doet: ge woon, om 'de burgers' te laten zien waar de bestuurders namens hen mee bezig zijn. Vanwege de verkiezingen zullen de politieke partijen aanwezig zijn in het Sta tenzaal-complex om hun principes uit te dragen en duidelijk te ma ken welk beleid de provincie de komende vier jaar moet voeren. De provincie heeft 20 februari zo fors uitgepakt, dat het eigenlijk niet te doen is alles in zes uur tijd te bekijken. Het is dus verstandig van tevoren te bepalen waar u in ieder geval naar toe wilt. Vandaar dat elders op deze pagina een plattegrond staat afgedrukt en een overzicht wat er in hoofdlij nen te zien en te doen valt. Provincie in kort bestek Het Provinciaal Bestuur bestaat uit: Provinciale Staten (47 perso nen, rechtstreeks gekozen door de bevolking); men verga dert maandelijks op een vrij dag; Gedeputeerde Staten (het da gelijks bestuur; 6 personen die ook Statenlid zijn en die door de Staten zijn gekozen); men vergadert wekelijks op een dinsdag; Commissaris van de Koningin (benoemd door de Kroon, voor- Vanuit heel Zeeland kan iedereen gratis met de ZWN-bus naar de open dag. U moet de chauffeur de vervoers- bon tonen die op deze pagina is afgedrukt. Deze bonnen zijn op dit moment ook verkrijgbaar in de ZWN-bussen. Van de chauffeur kri jgt u vervolgens een buskaartje Deze overeenkomst tussen provincie en ZWN is bedoeld om het openbaar vervoer in Zeeland te stimuleren. Vergeet u vooral niet uw bus kaartje voor de terugreis te laten afstempelen in de ontvangsttent op het Abdijplein; anders is hij niet geldig! Voor belangstellenden uit Tholen is een speciale busdienst inge last, die door Zuid-Beveland rijdt. U vindt de dienstregeling elders op deze pagina. Zoals u ziet kun nen ook mensen uit Zuid-Beveland hiervan gebruik maken en dege nen die met de PSD-boot in Kru- iningen arriveren. (Voor de zekerheid: het personen vervoer met de veerdiensten is gratis). De busdienst vanuit Tholen brengt u naar de Balans, de toe-gang tot het Abdijplein. Wie met het gewone openbaar vervoer komt, kan op de regu liere haltes uitstappen. Er is een grote richtingaanwijzer te zien waar u naar toe moet, namelijk de Lange Jan. Mocht u aan één bon niet genoeg hebben, ook in AbdijNieuws van vorige week stond de bon afge drukt en anders kunnen de buren u misschien van dienst zijn. Onderstaand volgen de vertrek en aankomsttijden van de speciale busli jn van Tholen naar het provinciehuis in Middelburg tijdens de open dag. Allereerst de route: Tholen - Rilland - Krabbendijke - Oostdijk - Kruiningen - Kapelle - Middelburg Balans (toegang tot het Abdijplein). Heenreis zitter van Provinciale en van Ge deputeerde Staten). De Griffier der Staten is de 'eer ste ambtenaar'; hij is altijd aanwe zig in vergaderingen van het Pro vinciaal Bestuur. Dat bestuur geeft leiding aan de provinciale organisatie die onge veer 1.100 werknemers telt. Het werk is verdeeld over: de directie Ruimte, Milieu en Water; de directie Welzijn, Economie en Bestuur; de directie Infrastructuur en Vervoer; Provinciale Stoombootdiens ten; zes stafafdelingen (Kabinet, Ju ridische zaken en Bestuurs-on- dersteuning; Voorlichting; Infor matieverzorging en Docu-mentatie; Service, Inkoop en Gebouwen; Financieel-Eco- no-mische Zaken; Personeel, Organisatie en Informatie. De provincie is een van de groot ste werkgevers in Zeeland. Hon derden medewerkers zullen tij dens de open dag vrijwillig aan de slag zijn om het beeld van de pro vincie zo compleet mogelijk voor het voetlicht te brengen. Dat bete kent informatie verstrekken over de natuur, over ouderenzorg, over havens en industrie, over jeugd zorg, over stads- en dorpsontwik keling, over ambulancevervoer, over luchtverontreiniging, over cultuurfestivals, over wegenaan leg, over, en over en over nog veel meer. Kortom: iedereen is welkom. Tholen, Ten Ankerweg bushalte V 09.15 uur en 12.15 uur Rilland, Gemeentehuis V 09.34 uur en 12.34 uur Krabbendijke, Dorpsstraat V 09.42 uur en 12.42 uur Oostdijk, Luchtenberg V 09.47 uur en 12.47 uur Kruiningen, Veerhaven V 09.55 uur en 12.55 uur Kruiningen, Zeeuwse Parel V 10.00 uur en 13.00 uur Kapelle, Motel De Caisson V 10.05 uur en 13.05 uur Goes, NS V 10.15 uur en 13.15 uur Middelburg, Balans A 10.50 uur en 13.50 uur Terugreis Middelburg Balans V 13.55 uur en 16.40 uur Goes, NS V 14.30 uur en 17.10 uur Kapelle, Motel De Caisson V 14.37 uur en 17.17 uur Kruiningen, Zeeuwse Parel V 14.45 uur en 17.25 uur Kruiningen, Veerhaven V 14.50 uur en 17.30 uur Oostdijk, Luchtenburg V 14.55 uur en 17.35 uur Krabbendijke, Dorpsstraat V 15.03 uur en 17.43 uur Rilland, Gemeentehuis V 15.11 uur en 17.51 uur Tholen, Ten Ankerweg bushalte A 15.30 uur en 18.25 uur Mensen die zijn aangewezen op een rolstoel en beschikken over een zogeheten WVG-vervoersindi- catie, kunnen gratis met de rol stoeltaxi naar de open dag van de provincie. Bellen, knippen en stempelen De rolstoelgebruiker die naar de open dag wil en gebruik wil mak en van de regeling voor gratis ver voer, kan gewoon het taxibedrijf bellen en een afspraak maken voor 'brengen en halen'. Belangrijk is wel de bon voor gratis openbaar vervoer, elders op deze pagina, uit te knippen. Bij aankomst in Middelburg moet u de bon laten afstempelen in de tent op het Abdijplein. De afge stempelde bon aan de taxichauf feur geven. En dat is echt nodig, want het taxibedrijf heeft deze afgestempelde bon nodig als 'be wijsstuk' bij het indienen van de rekening. De provincie accep teert uiteraard geen rekeningen van taxibedrijven zonder dit gel-di- ge bewijsstuk. En komt u een bon tekort: geen nood als u nog beschikt over Ab dijNieuws van vorige week. Ook daarin stond een bon afge-drukt. En anders: even vragen in de bu urt. De buskaartje voor gratis busvervoer is voor de terugreis alleen geldig na afstempeling; het stempel is verkrijgbaar in de tent op het Abdijplein. Het is verstandig dit meteen te doen bij aankomst, zodat u zich er voor de rest van de dag niet meer om hoeft te bekom meren. Rolstoelgebruikers moeten de ZWN vervoersbon uit AbdijNieuws lat en afstempelen en de afgestempelde bon aan de chauffeur van de taxi geven. Uitsluitend de afgestempelde vervoersbon geeft recht op gratis vervoer. Provincie Zeeland Op vrijdagavond, 26 februari, zal de TROS (Ned. 2) een film uitzen den over de provincies en de Statenverkiezingen, onder de titel 'Mens en Provincie'. De uitzending begint tegen de klok van zeven uur en duurt tot na half acht. Er wordt uitgebreid uit de doeken gedaan wat provincies allemaal ondernemen en wat dit betekent voor de Nederlandse bevolking. Het aardige is ook dat men kan zien dat de provincies een eigen beleid voeren, dat per provincie behoorlijk kan verschillen. Uiteraard wordt ook duidelijk gemaakt wie hier verantwoorde lijk voor zijn: Provinciale Staten en Gedeputeerde Staten. En daarom is het heel verstandig om op woensdag 3 maart te gaan stemmen. 'Mens en Provincie' is gemaakt in opdracht van de provincies en ook door de provincies betaald. VERVOLG VAN PAGINA 2 Sint-Philipsland In bestemmingsplan de Luijster hebben b. en w. grond verkocht aan De Ridder's onroerend goed ex ploitatie-verhuurbedrijf te Oude Tonge. Het openbaar groen in de Krabben- kreekstvaat wordt verbeterd. De vaste houten bloembakken worden vervangen door betonbielzen. Er komt ook andere beplanting en en kele kwijnende bomen moeten het veld ruimen voor nieuwe. De ge meenteraad beslist er maandagmid dag over. De werkgroep activiteiten van de commissie ouderenbeleid houdt volgende week donderdag een bij eenkomst in woonzorgcentrum de Rozeboom. Het wordt een gezellige ontspannen middag. De bijeen komst begint om half drie. Voor vervoer kan men contact opnemen met mevr. Verwijs-Faasse: 572345 of mevr. Quist-van Dijke: 5723.99. Onbekenden hebben vrijdag in de middag of aan het begin van de avond ingebroken in de Mossel kreekstraat en een poging daartoe ondernomen in de Schelpkreek-' straat. In de eerstgenoemde straat werd het raam van een woning ge forceerd, waarna deze werd door zocht. Het is nog niet duidelijk of er iets wordt vermist. Bij de wo ning aan de Schelpkreekstraat werd getracht eveneens een raam te forceren, maar daar er zeer de gelijk hang- en sluitwerk was aan gebracht, ging het niet open. Ge zien het tijdstip van de inbraken kunnen diverse mensen de dader(s) hebben gezien. De politie verzoekt eventuele getuigen dan ook om contact op te nemen met het politiebureau in Tholen, tel. 0166-601700. Maandagmorgen probeerde men ook aan de Bos dreef een woning binnen te drin gen. Ook hier is het nog niet be kend wat er vermist wordt. De gemeente Steenbergen gaat de stankoverlast van varkensmesterijen aanpakken, maar wil tegelijkertijd slechts een fractie van het daarvoor benodigde geld beschikbaar stellen (38 mille van de geraamde 140.000 gulden) zolang rijk en provincie niet ook een bijdrage leveren in de onder zoekskosten. Dit omdat het geen plaatselijk, maar een landelijk pro bleem is. Het gemeentebestuur trekt de conclusie dat de leefbaarheid in Kruisland en De Heen door de stank wordt aangetast en dat die stank voor al wordt veroorzaakt door de brijvoe ders (hoewel dat niet onomstotelijk vaststaat) die de varkensmesters ge bruiken. In de landelijke regelgeving is met deze problematiek geen reke ning gehouden en dat moet, aldus het gemeentebestuur, veranderen. Overi gens laat het ministerie van volks huisvesting. ruimtelijke ordening en V milieubeheer momenteel zowel de geuruitstoot uit groen-labelstallen als de stankbeleving van mensen onder zoeken. Steenbergen wil onderzoek laten doen (door de regionale milieu dienst) naar de bronnen en de aanpak van de stankoverlast, en tegelijkertijd voorschriften opleggen ten aanzien van het gebruik van brijvoer: het zal aan bepaalde eisen moeten voldoen, er zullen analyserapporten aanwezig moeten zijn, uiensap en vismeel zou den niet gebruikt mogen worden. Ver der wil de gemeente vaker gaan con troleren. Het onderzoek zal moeten aantonen dat het gebruik van brijvoer inderdaad meer hinder oplevert, zodat de gemeente meer eisen kan gaan stellen aan varkenshouderijen. Zeeland televisie. Een kijkonderzoek wijst uit dat een kwart van de Zeeu wen dagelijks het programma van Omroep Zeeland televisie bekijkt. Van hen vindt 57% de programma's de moeite waard en 14% zeer de moeite waard. De gemiddelde kijk dichtheid is 2,1%, terwijl de waarde ring met gemiddeld 6,8 hoog is. Het voorbije jaar was er ook voor de bloemzaadtelers één otn snel te vergeten. Dat blijkt uit het jaar verslag van de studieclub voor groente- en bloemzaadteelt Tho len. Daarbij komt nog eens dat de schade moeilijk in te schatten is. Ook de zaadteelt ondervond veel schade van de overvloedige regen val in september. Het probleem bij de zaadteeltsector is de diversiteit aan soorten en opbrengsten. Daar door hadden de taxateurs heel wat moeite om de schade in te schat ten, zeker in het begin van de taxa tieperiode. Maar eigenlijk was het hele jaar slecht. Het zaaien moest in het voorjaar meestal uitgesteld worden tot begin mei. Daarna volgde droog, schraal weer en met IJshei- ligen zelfs een hittegolf. In sep tember kwam daar een bizarre hoeveelheid neerslag bij waarna er half november ook nog eens een vroege vorstperiode overheen ging- Dankzij de schaderegeling die de overheid trof, wordt de schade voor een groot deel gecompen seerd, maar het jaarverslag van de zaadteeltstudieclub vermeldt dat het 'erg is dat veel bedrijven niet meer in staat zijn om de risico's van dergelijk natuurgeweld te (ver)dragen'. De studieclub hoopt op een beter jaar, maar de beginsi tuatie is niet best. Er is nog veel grond ongeploegd. Dat moet nor maal voor de winter gebeuren zo dat de grond wat kan verweren en dat komt de structuur ten goede. En op de percelen waar er wel ge ploegd is, staat er vaak nog heel wat water tussen de voren. De vraag is hoe die grond zich houdt als er van de zomer een droogtepe riode overheen komt. Een gevolg van de vochtigheid was ook dat de gewassen eigenlijk niet droog ge oogst konden worden en het op ruiters zetten van de planten, ge beurde tussen de buien door. In Sint-Annaland waren er zelfs in ja nuari nog ruiters op het land te zien.Financieel sloot de studieclub 1998 in elk geval wel positief af, zij het met het geringe saldo van 13,27 gulden. Veiligheid op straat. Voor het pro ject veiligheid op straat waren za terdag 22 extra politiemensen in dienst in het district Oosterschelde- bekken. Zij hadden de opdracht dui delijk zichtbaar aanwezig te zijn op straat en te werken met een lage to lerantiegrens, dus weinig door de vingers te zien. Dat heeft gewerkt gezien het geringe aantal inciden ten. De politie gaat hiermee dopr.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 17