Jubilerende molen krijgt een verfje Behalve stank ook gewasschade gevaar van varkensstallen Thoolse ondernemers wijzen statenleden op belang van aanleg A4 Rouwen en trouwen in Zeeland Vrees voor salami-tactiek in de Auvergnepolder Commissie hoort bezwaar Kinderopvang Tholen Overleg met minister over ambulanceplan Donderdag 18 februari 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Fraaie polder, Zeeland zou er zuinig op zijn Niet gerust 40 a 50 hectare Bezoek Groen Links Stichting wil meer gemeentesubsidie De stichting Kinderopvang Tholen maakte woensdag be zwaar tegen de beslissing van de gemeenteraad om min der subsidie toe te kennen dan door de stichting was ge vraagd. Directeur J. Verhage van de stichting pleitte in de commissie voor de behandeling van bezwaar- en be roepschriften voor het ongedaan maken van het besluit. De stichting had voor 1999 om 150.000 gulden subsidie verzocht, maar de gemeenteraad wilde niet verder gaan dan 98.500 gulden. Deeltijdwerkers Menig Sint-Philipslander klaagt erover. Molen De Hoop op de Zuiddijk staat er behoorlijk verlopen bij. Groen aangeslagen en bepaald niet meer strak in de verf. De molen is samen met de haven een zwakke plek van veel inwoners. Molenaar J.J. Reijngoudt wordt er dan ook re gelmatig over aangesproken. Raad van State behandelt bezwaren Bodemonderzoek Stierenstal OOT: lege boerderijen onderzoeken Genoeg recreatie Leegstaande gebouwen Sint-Anthonius Bij de planologiewerkgroep Tholen bestaat nog steeds grote twijfel over de werkelijke bedoelingen van het Bergse gemeentebestuur met de te genover Tholen gelegen Auvergnepolder. Volgens de leden zijn de plan nen voor grootschalige industriële ontwikkeling nog steeds niet van de baan in dit gebied, waarin een aantal kreken liggen die als natuurkern- gcbied zijn aangewezen. Gedeputeerde J.G. van Zwieten van ruimtelij ke ordening weet echter niet beter dan dat Bergen op Zoom een gebied van 40 a 50 hectare wil ontwikkelen, dat bovendien ook nog eens zoveel mogelijk tegen de stad aan komt te liggen. Daar heeft de provincie Zee land geen bezwaren tegen. „Het is een fraaie polder. In Zeeland zouden we daar zuinig op zijn", stelt Van Zwieten. De planologiewerkgroep Tholen is opgericht uit vrees voor grootschalige industrialisatie van dit weidse gebied. Het bebouwen van een polder die grenst aan het natuurgebied Princes- seplaat en waar verschillende kreken doorheen lopen, vinden de leden uit den boze. Volgens G. Westerweel van de werkgroep is de Princesseplaat on langs aangewezen als vogelgebied van Europees belang. Hij zegt dat er contact is gezocht met de Zeeuwse milieufederatie, om na te gaan of het mogelijk is een mer- (milieu-effect rapportage) procedure te beginnen. „Want met de toename van de bedrij vigheid neemt ook de kans op vervui ling toe", denkt Westerweel. Daarnaast bleken er plannen te be staan voor een insteekhaven voor bin nenvaartschepen, recht tegenover Tholen. Wanneer binnenvaarders met uiteenlopende chemische ladingen el kaar gaan kruisen voor het stadje, be tekent dat een aanzienlijke risicofac tor. Niet alleen de Tholenaren maken zich ongerust over de Bergse plannen. De planologiewerkgroep werkt in middels onder de naam regionaal platform Auvergne samen met Bewo nersbelangen Auvergne, waarin men sen die in het buitengebied van Hal steren wonen en boeren vertegen woordigd zijn. Tot nu toe heeft het Bergse college voornamelijk rookgordijnen opge trokken rond de onderzoeken, die er met het oog op de nog te nemen be sluiten zijn verricht. Enkele maanden geleden verzocht de werkgroep de Thoolse politiek zich uit te spreken over de Bergse plannen, om te voor komen dat men hier plotseling voor voldongen feiten komt te staan, wan neer het gemeentebestuur daar einde lijk het lang verwachte konijn uit de hoed zou toveren. Daarop verzochten de PvdA, D66 en RPF/GPV wethou der W.C. van Kempen een standpunt in te nemen omtrent de plannen met de Auvergnepolder. Die antwoordde echter dat dat onmogelijk was, omdat de plannen nog niet officieel waren en zich nog steeds op het niveau van de ambtelijke discussie bevond. Inmiddels hebben Van Kempen en collega-wethouder R. Ravensteijn, in gezelschap van F. Buermans van de gemeentelijke afdeling ruimtelijke or dening, een gesprek met onder ande ren de Bergse wethouder Jansen van ruimtelijke ordening gehad. Ze heb ben zich bij die gelegenheid uitge sproken tegen de vestiging van zware industrie tegenover Tholen-stad. Uit het concept-haalbaarheidsonderzoek Auvergnepolder hadden zij opge maakt dat dit nog niet van de baan was, evenals de insteekhaven. Die zou in de ogen van de Thoolse be stuurders op een andere plaats gere aliseerd moeten worden. Verder zou den zij graag zien dat het be drijventerrein door de aanplant van groen aan de ogen van de Tholenaren wordt onttrokken. Het regionaal platform Auvergne heeft alle reden om er nog niet gerust op te zijn. Zij heeft de zogeheten 'nul-optie' als streven, wat inhoudt dat er helemaal geen bedrijventerrein in Auvergnepolder zou moeten ko men. Doordat de Bergse plannen niet officieel zijn vastgesteld en zich nu nog steeds op het niveau van ambte lijke discussie bevinden, gonst het van de geruchten. Zo heeft de werk groep via informele kanalen verno men dat Bergen op Zoom het gebied, volgens het principe van de salami tactiek wil gaan ontwikkelen, begin nend met 75 hectare en geleidelijk groeiend naar 400 hectare. Volgens een ander gerucht zouden de plannen in hun oorspronkelijke, grootschalige opzet financieel onhaalbaar zijn. Ook de provincie Noord-Brabant houdt zich met de Auvergnepolder bezig. Daar ziet men het gebied als één van de opties voor de inrichting van een nieuw bedrijventerrein in West-Brabant. De andere mogelijke vestigingsplaatsen voor bedrijven die nu nog worden onderzocht zijn Borchwerf - aan de noordkant van Roosendaal - en Moerdijksehoek. Voor de komende jaren denkt Noord- Brabant 102 hectare bedrijventerrein nodig te hebben in West-Brabant, om aan de vraag te kunnen voldoen. Dat de Auvergnepolder in het streek plan als waardevol agrarisch land schap is aangemerkt, zoals de plano logiewerkgroep betoogt, spreekt J. Bax van de provincie Noord-Brabant tegen. Volgens hem steekt het gebied niet met kop en schouders boven an dere agrarische gebieden uit. Alleen de kreek het Lange Water is volgens hem als 'natuurkemgebied' aangewe zen, wat onder meer inhoudt dat er geen bebouwing binnen twintig me ter afstand mag plaatsvinden. Het on derzoek van de provincie houdt zich overigens niet bezig met de vraag welke soort bedrijvigheid er zou moeten komen, maar richt zich uit sluitend op de kwantitatieve vraag, zegt Bax. Herziening van het streek plan om de Auvergnepolder als be drijventerrein te kunnen inrichten, zou niet nodig zijn. Bax' collega G. Becker van de afde ling stedelijke ontwikkeling stelt dat er voor zover hij weet is gekozen voor de ontwikkeling van 55 hectare. Daarvoor moet dan wel weer een nieuw haalbaarheidsonderzoek wor den verricht. „Wanneer blijkt dat de grondaankopen duurder uitvallen, doordat bijvoorbeeld één van de ak kerbouwers in het gebied alleen wil verkopen als Bergen op Zoom al zijn gronden overneemt, drukt dat op de' prijzen. Het probleem van deze stad is dat ze eigenlijk geen ander kant uit kan groeien dan in de richting van de Auvergnepolder." Zeeland heeft bezwaren gemaakt bij Noord-Brabant wat betreft de plan nen voor de vestiging van industrie tegenover Tholen. Gedeputeerde sta ten zouden liever zien dat bij Rei- merswaal een gezamenlijk bedrijven terrein van Zeeland en Brabant wordt ontwikkeld. Volgens Becker ziet zijn provincie dat weer niet zitten, omdat daar de voorkeur wordt gegeven aan de ontwikkeling van bedrijventerrei nenen in stedelijk gebied en niet mid den in de polder. De Zeeuwse gedeputeerde van ruim telijke ordening, J.G. van Zwieten, zegt intussen niet beter te weten dan dat er in de Auvergnepolder 40 a 50 hectare bedrijventerrein wordt ont wikkeld, dicht tegen Bergen op Zoom aan. „Het onttrekt zich aan mijn waarneming omdat het gebied in Brabant ligt, maar volgens mijn in formatie zijn de plannen voor groot schalige ontwikkeling definitief te ruggedraaid. Wij hebben als provincie Zeeland onze bezwaren kenbaar gemaakt, met name wat be treft het plan voor de insteekhaven. Met de plannen zoals die er nu lig gen, hebben wij als provincie geen problemen, dus hebben we onze be zwaren ingeslikt. Als nu zou blijken dat men toch weer tot grootschalige ontwikkeling over wil gaan, komen die weer terug." Van Zwieten betitelt de Auvergnepolder overigens als een 'fraai gebied'. „In Zeeland zouden we daar heel zuinig op zijn." De statenfractie van Groen Links/ Delta Anders zal volgende week zaterdag een bezoek brengen aan de Auvergnepolder, in het gezel schap van mevrouw K. van den Berg, nummer twee van de kandi datenlijst van Noord-Brabant en het Bergse gemeenteraadslid me vrouw I. de Wolf. Een gesprek met bewonersbelangen Auvergne staat ook op het programma. In een toelichting stelde ze dat een kindplaats per jaar 18.750 gulden kost, 'een uitgeknepen prijs, waarin geen ruimte meer zit tussen de kost prijs en de vraagprijs.' Het bedrag bestaat voor een groot deel uit personeelskosten (80 pro cent). De rest is bestemd voor admini stratie, schoonmaak, onderhouds werkzaamheden aan het gebouw Puk en Muk in Tholen en directiekostcn. Het belangrijkste is volgens Verhage de dienstverlening die door de ge meente wordt ingekocht voor inwo ners die op sociale- of medische indi catie kinderopvang nodig hebben. Volgens de directeur moet de stich ting dertig procent van de capaciteit hiervoor beschikbaar houden. „Dan doen *;e ook, maar de laatste jaren is de subsidie gelijk gebleven, terwijl de kosten zijn gestegen, onder meer door hogere CAO-lonen." De stichting kon vorig jaar nog 8 kindplaatsen voor de gemeente be stemmen, maar door het niet verho gen van de subsidie kunnen dat er nu maar 5,5 zijn, zo rekende ze de com missie voor die wordt voorgezeten door C. Meertens en bestaat uit raads leden van alle fracties (de VVD ont brak). Volgens de directeur ontvangt de ge meente echter wel gelden via het ge meentefonds voor 9,5 kindplaatsen (volgens haar 170.000 gulden in 1997). „De subsidie wordt absoluut niet gebruikt voor het rondmakS van de exploitatie, maar gebruikt voor Vanaf het havenplateau van Sint-Philipsland valt er een mooi plaatje te maken van molen De Hoop. „Heel vaak zeggen mensen tegen aansprakelijk zie je. En een ongeval mij 'Jan, wat ziet die molen er slecht uit. Waarom doen ze er toch zo weinig aan?' En ik kan ze geen ongelijk geven", zegt Reijngoudt. „De molen ziet er inderdaad niet zo best uit. Ik heb zelfs van diverse mensen al de aanbieding gehad om er met z'n allen wat aan te doen. Maar daar begin ik liever niet aan. Als er wat gebeurt, is de gemeente zit in een klein hoekje. Maar on langs heb ik de toezegging van de gemeente gekregen dat de molen deze zomer geverfd gaat worden. En dan mag ik aannemen dat er ook wel een enkel kapot plankje wordt vernieuwd. Verder zijn er nog wat kleine reparaties nodig aan een windbord en het dak." Reijngoudt ziet op zich nog niet echt grote mankementen aan de mo len. „Maar het is minstens tien jaar geleden dat er iets aan gebeurd is. Vorige zomer is er een onderzoeks bureau uit Goes gekomen om de staat van de molen te bekijken. Maar die lui hadden nog nooit een molen onderzocht. Ze zijn ook bij Kodde in Sint-Annaland geweest, maar die heeft geweigerd mee te werken omdat ze er totaal geen ver stand van hadden", vertelt Reijn goudt. „Dat onderzoek is meer dan een half jaar geleden uitgevoerd en ik heb nooit de uitslag vernomen. Vroeger - onder de gemeente Sint- Philipsland - werd er een onderzoek uitgevoerd door een molenmaker." Reijngoudt laat De Hoop nog regel matig draaien en ook malen. „Elke maand wel een keer. De molen kan dat prima aan. Het is puur voor de aardigheid en voor het meel zijn al tijd wel mensen te vinden." De Hoop is dit jaar op de kop af 275 jaar oud. Een hele leeftijd voor een molen. In de productbegroting van de gemeente staat de restauratie van het monument gepland voor 2001. Daarvoor is 380.000 gulden be stemd. Maar eerst krijgt de molen dus een nieuw jasje waardoor hij er weer stralend uit zal komen te zien.„Als nu ook nog die moderne lantaarnpaal bij het praathuisje wat wordt verplaatst, krijg je helemaal een prachtig plaatje", zegt Reijn goudt. Bezwaren tegen de milieuvergun ningen voor twee varkensstallen in Tholen, zijn vorige week be handeld bij de Raad van State. Het betreft de stal die A. Straathof wil bouwen aan de Kei- zersweg te Sint-Maartensdijk, alsmede een uitbreiding van de stal van Van Balkom b.v. aan de Bram Groenew^geweg te Poort vliet. Beide ondernemers gingen ook zelf in beroep, evenals P.C. Fase die een stal wil bouwen aan de Annavosdijk te Sint-Annaland. Het drietal ageerde tegen het uit blijven van een beslissing van het gemeentebestuur op hun vergun ningaanvraag. In twee van de drie gevallen was het slechts te doen om de proceskosten vergoed te krijgen, want ten aanzien van Straathof en Van Balkom is in middels een beslissing genomen, be toogde mr. J. van Groningen. Maar voor Fase eiste hij dat er binnen veer tien dagen een besluit wordt genomen (zoniet, dan zou een dwangsom opge legd moeten worden). De Raad van State heeft dit burgemeester en wet houders al in maart vorig jaar opge dragen, maar verder dan een ontwerp besluit dat in december ter inzage lag, is het nog niet gekomen. Ambtenaar C.J. Stouten van de gemeente zei dat de definitieve besluitvoriming ten aanzien van Fase (een stal met 4992 varkens) 'zeer binnenkort' zal plaats vinden. De vertraging weet hij aan de jurisprudentie die er inmiddels ligt ten aanzien van de categorie-indeling van woningen met betrekking tot stank cirkels. Het door de provincie geëiste milieu-effectrapport (mer) noemde hij ook nog, maar niemand (ook de gemeente Tholen niet) verwacht dat dat voorschrift uit de provinciale mi lieuverordening overeind blijft. Stank- en geluidsoverlast en aantas ting van het landschap waren de be zwaren die tegen de plannen van Straathof uit Kapel-Avezaath (stal met 6720 varkens en 3696 gespeende biggen) en Van Balkom (inpandige uitbreiding van 6144 naar 7488 var kens) te berde werden gebracht door onder meer vertegenwoordigers van Varkens Nee. In beide gevallen maak te Van Groningen namens de onder nemers bezwaar tegen de eis van de gemeente van een bodemonderzoek. Dit is namelijk ook al uitgevoerd voor de bouwaanvraag, toonde geen ver vuiling aan, en is daarom in dit geval onnodig bezwarend, aldus de raads man. Hij verwees naar een uitspraak van de Raad van State uit oktober, waarin met die eis korte metten werd gemaakt. Stouten gaf toe dat dit voor schrift geschrapt moet worden omdat het niet overeind gehouden kan wor den, gezien eerdere uitspraken. Ten aanzien van de uitbreiding van Van Balkom vonden de bezwaarma kers de mer-plicht van toepassing omdat er een stal met meer dan 5000 mestvarkenseenheden ontstaat. Een eis die volgens Van Groningen iedere juridische grondslag mist: uitbreidin gen staan op zichzelf en zijn niet mer-plichtig als ze kleiner zijn dan 5000 mestvarkenseenheden. Ten aan zien van de afstand tot woningen vonden de bezwaarmakers het niet juist dat bedrijfswoningen bij inten sieve veehouderijen niet individueel beoordeeld worden; het verschil in omvang van veehouderijen zou die benadering in de weg staan. Waarop Van Groningen aanvoerde dat in het geval van Van Balkom de nabijgele gen bedrijfswoning al een dermate geurbelasting van het eigen bedrijf ondervindt, dat die van de 180 meter verderop gelegen stal van zijn cliënte daarop nauwelijks van invloed kan zijn. Straathof maakte zelf bezwaar tegen enkele voorschriften in de vergun ning. Zoals de verplichting om ramen en deuren gesloten te houden, met als argument dat de gemeente hier aan vankelijk geluidsoverlast voor aan voerde en nu met stankoverlast aan komt. Ook de beperking om brijvoer alleen voor de eigen varkens te ge bruiken, werkt volgens de varkens houder niet. Hij wil de mogelijkheid openhouden om, wanneer dat nodig mocht zijn, collega's van dienst te zijn. Verder speelden bij deze varkensstal de aanwezigheid van burgerwoningen in de buurt én de teelt van ammoniak- gevoelige gewassen in de omgeving mee. De gemeentewoordvoerder wees erop, dat alle betreffende wo ningen bedrijfswoning zijn, ofwel voormalige agrarische woningen. Van Groningen vulde aan dat naast één van de woningen een stierenstal (Pro- vincialeweg) staat, wat nooit tot klachten over stank heeft geleid. Hij vroeg de Raad van State nadrukkelijk, deze omstandigheid zwaar te laten wegen. Zowel gemeente als raadsman maakten verder bezwaar tegen het re kenen met wederzijdse versterking van de stank, door de bezwaarmakers. De stankcirkels raken of snijden el kaar namelijk niet, betoogde de ge meentevertegenwoordiger. De mogelijke gewasschade (aan bij voorbeeld bloemzaden) door ammo niak uitstoot werd door een getuige- deskundige van de Dienst landbouwkundig onderzoek uit de doeken gedaan. Namens de gemeente werd tegengeworpen dat er, toen een beslissing op de aanvraag werd geno men. in de omgeving geen bloemza den geteeld werden. Noch is er in de ingediende bezwaren melding van ge maakt. Van Groningen onderschreef dat en vulde aan dat 'een kwaadwil lende grondeigenaar' door het inzaai en van kwetsbare gewassen tijdelijk omstandigheden zou kunnen creëren waarop de milieuvergunning gewei gerd zou kunnen worden. Het Wach ten is nu op de uitspraak van de Raad van State. Thoolse ondernemers willen dat de aanleg van de A4 in West-Brabant snel wordt aangelegd. Ze reageerden tijdens de ledenvergadering van het ondernemers overleg Tholen (O.O.T.) in 't Veerhuis in Anna Jacoba- polder positief op het voorstel van het VVD-statenlid H.A. Polderman- Martin die wil onderzoeken of de verbinding tussen Bergen op Zoom en Willemstad voorgefinancierd kan worden. De SGP, AOV en RPF/GPV werd gevraagd de A4 hoog op hun prioriteitenlijstje te plaatsen. De re creatie op Tholen zou ook meer ruimte mogen krijgen, vinden de onder nemers. Het O.O.T. wil zelf onderzoeken wat er gedaan zou kunnen worden met boerderijen die leeg staan of leeg komen te staan. Het uitblijven van de aanleg van de A4 blijkt de gemoederen onder Thoolse ondernemers bezig te hou den. De vier statenleden Polder man-Martin (VVD), G.D. Roeland (SGP). W. Mol (RPF/GPV) en L.J. van Doorn (AOV) werd op het hart gedrukt hier de hoogste prioriteit aan te geven. Volgens Polderman heeft het rijk er nu geen geld voor, maar kan de weg wel eerder aange legd worden als de beide provin cies, samen met de kamers van koophandel en andere belangheb bende gemeenten zoals Tholen en Reimerswaal er hun schouders on der zetten. Liberale gemeenteraads leden in Dinteloord zouden volgens haar dit initiatief ook steunen. Haar voorstel leverde bijval op maar ook enige scepsis. Zo kon de vertegenwoordiger van de kamer van koophandel de financiële gevol gen er niet van overzien en was het maar de vraag of het rijk later als nog de kosten zal dekken. Maar vol gens Polderman zijn daar afspraken over te maken. Gevraagd naar de mening van de andere statenleden bleek Mol voor stander van de A4 te zijn omdat het verkeer uit Zeeland zal weren. Van Doorn zag wel brood in het onder zoek van het voorfinancieren, maar vroeg zich af welk aandeel de pro vincie erin heeft. Hij vond het uit eindelijk beter wanneer het rijk de weg bekostigd. Roeland is ook voorstander van de A4, maar noem de de wijze van financiering van Polderman 'twijfelachtig.' „We moeten realistisch zijn. De prioritei ten van de provincie liggen elders, ook van de VVD, namelijk bij de aanleg van de Sluiskiltunnel." Vol gens Roeland was het zaak voor de A4 te lobbyen in Den Haag. C. van Gils (Dragon Plastics) erger de zich aan de discussie. Hij vond het geen pas hebben om op de on dernemersavond over de tunnel in Sluiskil te praten. Een afspraak met het rijk dat de weg in 2015 of 2018 aangelegd zal worden, was hem even lief. Hij wilde weten of de sta tenleden voor of tegen de snelle aanleg zijn en of ze het tot prioriteit nummer 1 wilden verheffen. Gezien de verkiezingen op 3 maart gaven de statenleden daar min of meer aan toe. Alleen Roeland zei de onderne mers 'geen worst te willen voorhou den zoals mevrouw Polderman.' Tijdens de forumdiscussie bleken niet alle statenleden bij de onderne mers bekend, noch bij welke partij ze behoren. Zo opende Roeland zijn betoog ermee dat iedereen hem wel kende uit de staten. Het kwam hem prompt op een reactie van P. Swart- hoff (Amphi-distributiecentrum) te staan. „Ik ken u helemaal niet." En ook voorzitter E. Streng (Kli maatservice Zuid) deed een duit in het zakje toen hij Van Doorn 'van de SGP' om een reactie vroeg. Roeland zei in zijn inleiding dat de recreatie op Tholen niet hoeft te groeien. „Waar recreatie is, mag het blijven, maar er is genoeg. Ons eiland hoeft geen recreatiegebied te worden." B. Busman (Bus mari tiem) had begrepen dat de SGP in het streekplan voorstander is van groei van de recreatie, behalve op Tholen. Roeland legde uit dat de SGP dat niet heeft beweerd, maar dat in het streekplan voor Tholen en Sint-Philipsland de landbouw richtinggevend is voor de economi sche ontwikkeling. „We zijn niet voor groei, wel voor verbetering van de kwaliteit. Heel Zeeland hoeft voor ons geen openluchtmu seum te worden." Volgens Busman kan kwaliteitsverbetering echter niet zonder uitbreiding. Van Doorn vond op dit punt dat er meer natuurcampings op Tholen zouden moeten komen. „Eentje bij Poortvliet is te gering. Het zouden er vier of vijf moeten worden. Het is een andere vorm van recreatie. Duidelijk iets anders dan huisjes bouwen bij campings." Van Gils had zich erover verbaasd dat de gemeente nu pas toiletten gaat plaatsen bij de Oesterdam. „Had dat niet veel eerder moeten gebeuren?" Volgens Polderman zou een stuk van de Oesterdam aan de zoute kant 'opengegooid' moeten wor den. Ze pleitte voor meer dijkrecre- atie tot aan het dagrecreatiecentrum De Speelmansplaten. Ook toeristen met campers zouden op de Speel mansplaten moeten kunnen over nachten. „Dan geef je de onderne mer de kans om wat te verdienen en kan hij ook wat meer investeringen doen, door elektricteit aan te leggen bijvoorbeeld." Mol wees erop dat er geen groei in de recreatie op Tholen zit. „In een park voor 200 bungalows bij Goris- hoek zien ondernemers geen brood, maar ook het vakantiepark bij Sint- Annaland komt niet van de grond." K. Hennekens, de winnaar van de kwaliteitsprijs, vond dat er niet al leen gekeken moet worden naar toeristen, maar dat er ook voorzie ningen moeten zijn voor de eigen bevolking. Hennekens noemde als voorbeeld een golfbaan. Maar vol gens Mol zijn er voldoende moge lijkheden voor de Tholenaren om zich te verpozen. Ook nu werden de forumleden ge vraagd een duidelijk standpunt in te nemen: voor of tegen recreatie. Roeland wilde daar niet in mee gaan. „We zijn voor verantwoorde recreatie. Voor onthaasting en het behoud van de recreatie op Tholen zoals die nu is." Op de vraag wat er met leegstaande agrarische gebouwen moet gebeu ren, had eigenlijk niemand een ant woord. J.P. Moerland (aannemings bedrijf en bestuurslid O.O.T.) stelde de kwestie aan de orde. Streng vond dat er kleinschalige bedrijven in zouden kunnen. Mol wees erop dat "mensen met genoeg geld' de boerderijen kopen en er gaan wonen en het op die manier voor een groot deel wordt opgelost. Van Doorn vind dat er geen 'pro- ductproducerende' bedrijven in thuishoren. Wel zou er gekeken moeten worden of ze als stalling gebruikt zouden kunnen worden. Ook een architectenbureau hoort erin thuis, zo zei hij. Streng stelde voor om er eens in eigen kring over te praten. kinderen die op sociale- en medische indicatie worden geplaatst." P. van Belzen (RPF/GPV) wilde we ten of al het gemeentegeld ook wer kelijk gebruikt wordt voor de groep kinderen die ze noemde. Verhage be vestigde dat. „Bij de oprichting is ge steld dat we 70 procent van de kind plaatsen zouden bestemmen voor het bedrijfsleven. De subsidie die we daarnaast zouden krijgen, is voor de ze groep bedoeld." J. van den Donker (D66) vroeg wat er met het geld zou gebeuren als het wel zou worden toegekend op de manier die Verhage suggereerde. „Is dat geld dan ook voor die kinderen?" Volgens de directeur ligt het aan de gemeente. Die kan omschrijven voor welke doelgroep het geld bestemd wordt, zoals deeltijdwerkers of kleine zelf standigen. M.A. van Beek (CDA) had snel bere kend dat de stichting in 1998 41.800 gulden te kort was gekomen. Hij wil de weten of dit uit de reserve is be taald en of het in de exploitatiereke ning staat. Volgens Verhage heeft de stichting er vorig jaar geld op moeten toeleggen en is een en ander in het exploitatie overzicht terug te vinden. De te subsidiëren ouderbijdrage was in 1998 gesteld op 5000 gulden per kind, maar Meertens ontdekte in de ingediende begroting van de stichting dat er 5000 gulden gerekend was per kindplaats terwijl in de exploitatiere kening was uitgegaan van 5400 gul den voor alle kinderen gezamenlijk. „Dat is moeilijk verklaarbaar." De directeur keek ervan op dat de stukken op deze manier waren inge diend. Ze was daar niet van op de hoogte. En kon het ook niet verklaren. P.W.J. Hoek (SGP) vroeg zich af of het bedrijfsleven geen hogere prijs kan betalen voor een kindplaats. Ver hage: „Er zijn wel bedrijven die een hogere prijs kunnen betalen om^t het belastingtechnisch beter uitkomt. maar wij hebben een vaste prijs ge steld. Het is niet eerlijk om bij het be drijfsleven hogere prijzen neer te leg gen." Volgens Hoek was er intussen wel een en ander verbeterd, maar Verhage vond dat dit niet zonder meer kon worden ingevoerd. De raad beslist in maart over het be zwaar van de stichting Kinderopvang. De commissie besprak daarna in be slotenheid het bezwaar van de Lowys Porquinstichting voor rooms-katho- liek onderwijs waarbij de Sint-Antho- niusschool in Oud-Vossemeer is aan gesloten. De stichting in Bergen op Zoom is het niet eens met de financië le formule die door de gemeente wordt toegepast als vergoeding bij verbouwingen van scholen. Van de stichting was niemand aanwezig om het bezwaar toe te lichten. Gedeputeerde staten willen overleg met minister E. Borst van Volksge zondheid, welzijn en sport over de tekorten bij de ambulancevoorzie ningen in Zeeland. Het gaat om een bedrag van in totaal 3,8 miljoen gul den. Het onlangs door provinciale staten goedgekeurde ambulancehulpverle ningsplan Zeeland is realistisch en gedegen, zij het uiterst sober, menen gs. Afgezet tegen het huidige budget leidt uitvoering van het plan tot een tekort van 3,8 miljoen. Een bijko mend probleem is dat de nieuwe op zet van de ambulancezorg in deze provincie gefaseerd zal worden inge voerd, waardoor het benodigde geld slechts in delen beschikbaar komt. Op basis hiervan verzoeken gs de minister te erkennen dat Zeeland op dit punt een uitzonderingspositie in de k ten kunnen worden opgelost. neemt en te bezien hoe de knelpun- Deze foto van een 25-jarige bruiloft in Sint-Annaland (in 1933) is één van de prenten die op de tentoonstelling 'Rouw en trouw' te zien is (foto Zeeuws documentatiecentrum). Het Zeeuws documentatiecen trum in Middelburg heeft op de tweede verdieping van de Zeeuw se Bibliotheek een tentoonstelling ingericht met als titel 'Rouw en trouw' over huwelijk en begrafe nis in Zeeland gedurende de laat ste vier eeuwen. Op tien panelen kan men foto's, gelegenheidsgedichten, adverten ties, prentbriefkaarten, rouwbrie ven, huwelijksaankondigingen en bidprentjes bekijken, zij hebben allemaal betrekking op trouw feesten en uitvaartplechtigheden in de periode 1650 tot 1965. Het materiaal voor de tentoonstelling is afkomstig uit heel Zeeland, ook van Tholen zijn er spullen te be kijken. Om onderscheid aan te brengen, zijn de panelen die gaan over huwelijken lichter van kleur gemaakt dan die welke over begr- ven en rouwverwerking gaan. Er zijn enerzijds gedichten en tek sten van liederen die op bruilof ten ten gehore zijn gebracht, en aan de andere kant afbeeldingen van rouwstoeten waar paarden ee lijkkoets door de straten trekken. Ook rouwadvertenties uit de 19e uw contrasteren met familief- o's ter gelegenheid van huwe lijksjubilea uit de periode tussen de twee wereldoorlogen. De expo sitie duurt nog tot 27 maart en is te bezichtigen tijdens de ope ningsuren van de Zeeuwse Biblio theek aan de Kousteendijk in Middelburg: maandag van half zes tot negen uur, dinsdag tot en met vrijdag van tien tot negen juur en zaterdag van tien (pt één uur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 15