Bibliotheken willen meer samenwerking DN Van Wijk Ter Tolne en de Ark winnen bij schooldammen en -schaken Drie jeugddammers van Eendracht veroveren Zeeuws kampioenschap Vieronderd jaer is nie niks 1 1 1 1 uull Comité zoekt parcours voor wielerronde Tholen Goede prijs en schaderegeling moeten bietenleed verzachten Koersballen Hans Leune, Jantien van Gorsel en Matthé van Zielst Trouw beloven via bord langs de Postweg Gevelstenen? imabo Donderdag 18 februari 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Personeelsbeleid en automatisering De openbare bibliotheken in Zeeland zijn huiverig voor een algehele fusie omdat de binding met de afzonderlij ke gemeenten hierdoor verloren kunnen gaan. Maar een vergaande samenwerking op een aantal gebieden, zoals personeelsbeleid, automatisering en vernieuwing van het bibliotheekwezen wijzen ze niet af. De Zeeuwse biblio theek in Middelburg zou een centrale rol kunnen spelen. Het gaat er echter om dat de dienstverlening van deze in stelling niet is gebaseerd op wat ze te bieden heeft, maar op wat de behoeften van de lokale openbare bibliotheken zijn, meent directeur A. Niederer van de openbare biblio theek Tholen. Behoeften Direct uit voorraad leverbaar? Dan M naar Imabo voor 'n ruime sortering en professioneel advies! V R I ENS E SCHELDE Imabo maakt het waar De oogst van suikerbieten is dit jaar zeer slecht ge weest. Zowel bij de CSM als Cosun (Suiker Unie) wordt gerept van een 'rampjaar' door de slechte weers omstandigheden. Ook voor Tholen en Sint-Philipsland verliep dat niet best. Tr Schade na brand Dragon Plastics blijft beperkt Keukens Sanitair Sauna's Tegels Molenvlietsestraat levert probleem op De wielerronde van Tholen, die traditioneel op de vrijdagavond van de braderie wordt verreden, kan niet meer op het oude parcours worden verreden. De re constructie van de Molenvlietsestraat brengt de orga nisatie in de problemen. In een brief aan de gemeente heeft het wielercomité zijn zorgen kenbaar gemaakt. Naast toestemming om op 27 augustus een wielerwed strijd te organiseren, vragen de organisatoren een re actie op een alternatief parcours dat zij hebben opge steld. Alternatief Dameskoers Smash 2 pakt ruime winst op Willemstad Matthé van Zielst, Jantien van Gorsel en Hans Leune zijn Zeeuws damkampioen geworden. Daarmee eiste damclub De Eendracht een hoofdrol voor zich op in het toernooi. Leune pakte vrijdagavond in Meulvliet de juni- orentitel door clubgenoot Rien Schakel te kloppen. Van de beide anderen zorgde Van Zielst zaterdag in 's-Gra- venpolder voor de grootste verrassing. Halve finale landelijk Hoofdklas Een en ander is naar voren gekomen tijdens een symposium in de Zeeuwse bibliotheek in Middel burg, waaraan Niederer onlangs deel nam. Een van de gesprekson derwerpen was hoe verdere samen werking het beste gestalte zou kun nen krijgen. Het onderbrengen van alle Zeeuwse openbare bibliotheken in één organisatie, in de vorm van een gemeenschappelijke regeling leek de deelnemers geen goed idee. In de praktijk blijven er voor een gemeente dan weinig mogelijkhe den over om het beleid van de plaat selijke vestiging te sturen. „Het eni ge dat dan overblijft, is de beslissing om wel of niet te betalen voor de bibliotheek. Wij hebben hier in Tholen een uitstekend over leg met de gemeente, ook op inhou delijk gebied", licht Niederer toe. De ervaringen met gemeenschappe lijke regelingen, waarin bijvoor beeld de GGD en de afvalverwer king in Zeeland zijn geregeld, zijn niet onverdeeld positief. De direc teur van de openbare bibliotheek is ook bevreesd voor wat hij 'arbeids- vervreemding' noemt, het verloren gaan van het contact met het pu bliek. Maar de deelnemers stonden wel positief tegenover verdere schaal vergroting. Samenwerking op het gebied van personeelsbeleid zou Niederer toejuichen. Nu moet elke directeur afzonderlijk zich nog op de hoogte zien te stellen van zaken zoals bijvoorbeeld de nieuwe flex- wet. Dat zou tot het verleden beho ren wanneer er bij de gezamenlijke bibliotheken één persoon was, die zich met dit soort kwesties bezig hield. Ook bij verdergaande auto matisering, waarbij de uitleenadmi nistratie en bedrijfsvoering van de bibliotheken zou worden geïnte greerd in één systeem, zouden de bibliotheken een gezamenlijk beleid kunnen voeren. Dit soort afspraken zouden in een overeenkomst kun nen worden vastgelegd. De Zeeuwse bibliotheek in Middel burg zou een centrale rol moeten krijgen. Deze instelling heeft als enige in de provincie een steunfunc tie als wetenschappelijke biblio theek. Voor de gemeentelijke bibli otheken is het niet haalbaar om wetenschappelijke titels in het be stand te hebben, omdat er misschien maar één persoon is die daar belang in stelt, zegt Niederer. De Zeeuwse bibliotheek kan zo'n boek op be stelling leveren. Verder zou ze op contractbasis de fi nanciële en salarisadministratie voor de Zeeuwse openbare bibliot heken over kunnen nemen, evenals de coördinatie bij bepaalde vormen van dienstverlening. Niederer noemt als voorbeelden de promotie van het lezen van boeken, waarvoor nu in Middelburg al iemand actief is, en de dienstverlening in verzor gingshuizen. Ook het opzetten van een centraal geautomatiseerd net werk is iets wat 'Middelburg' zou kunnen verzorgen. Het gaat echter om wat de behoeften zijn van de ge meentelijke openbare bibliotheken en niet op wat de Zeeuwse bibliot heken aan dienstverlening te bieden heeft, stelt Niederer. Dit jaer vier Staevenisse z'n vieronderdjaerug bestaen. Dae óór noe a zo 't êên in ander vd hedaen. Me 'n lieste had. daer aj op kan leze wat at 'r daevd zoa te doe zd weze. De klêêren motte liekene op die uut t 'n tied van Ot in Sien in ze wille da je j'n uus versiert bovendien. 'k E wè 's do re zc'hhe a tit 't derde plekje Staevenisse a is. Of a tat waereid bevat, weet 'k nie. Meschien ze 't glad mis. Ma mee tit tehenwoordehe me toch oak a vee meehemaekt. Mee t'n oorlog binne d'r toen a vee spullen kwietheraekt. In dan die evekuasie, dat was m 'n 'n toestand toen, of a je oak oahe of lae he sprong, dae was niks te hen te doen. Toen a t'n oorlog verbie was, kwam iederéén zo hauw meuheluk naer uus. Want al ooi je 't elders nog zo hoed, ieder is toch 't liefste bie z'n eihe tuus. lenkele jaeren hing oalles wéé z 'n heweune hank, mè toen, op 'n zaeterdagaeved steeg 't waeter zo oag in dae viel niks lehen te doen. Dat wier dan de waetersndödramp van l feberwoarie 1953 't vorste bekend. De ergst hetrojfe plekken lahhe in Zeeland, Flakkee in Rotterdam, in daeromtrent. In Staevenisse vie Ie d'r onderdvierenvuuftug mènselevens te betreure. A me dae op trug zie, zou 't ons as beweuners van ons durp zeker passé om as dank vd 't vieronderjaerug bestaen 'n dankstond in te lasse. In daemee onze Schepper in Behouder de dank in êêre te heve da me dat lange bestaen van Staevenisse nog muhhe beleve. Want of a je dat noe hloafd of nie, zonder Zien hulpe kunne me nie. De mééste wille dae tehenwoordug nie méér an, ma dit is de zuvere waereid, daer a je op an kan. LM. Hendrikse-Everaers Stavenisse. De afgelopen week verschenen er langs de Postweg in Tholen een paar merkwaardige borden. Eerst kwamen weggebruikers vijf borden tegen met achtereenvolgens de tek sten: 'Gilde', 'wil jij', 'met mij'. 'trouwen', 'Risi'. Nadat dit bijzon dere huwelijksaanzoek enkele da gen in de berm had gestaan (provin cie kon blijkbaar van deze vorm van reclame de lol wel inzien), kwam er antwoord. Dinsdag stond er een bord 'Ja, ik wil'. Zelfs de datum was eronder al ingevuld: '9-9-99'. Overigens blijft het een raadsel wie het aanstaande echtpaar betreft. On getwijfeld zal er op het bruilofts feest nog op teruggekomen worden. Zeelandhaven 7 Telefoon: 0164 271500 Fax: 0164 245370 Bergen op Zoom Openingstijden showroom: ma: 7.30-17.30 di-do: 7.30-17.30 vr: 7.30-17.30 za: 8.00-12.00 3 Advertentie LM Slecht weer oorzaak lage opbrengst en suikergehalte „De hevige regenval heeft het op veel percelen heel moeilijk ge maakt of soms zelfs onmogelijk om te oogsten", vertelt voorzitter A.A. van Nieuwenhuijzen van de kring Zeeland Noord van Cosun. „Daarbij kwam nog eens een vroeg invallende vorstperiode en het voorjaar begon ook al slecht waardoor we pas laat konden in zaaien. Dat heeft alles bij elkaar een lagere opbrengst opgeleverd. Op Tholen en Sint-Philipsland wordt zo'n 800 hectare suikerbie ten voor Cosun geteeld. Dit jaar was er een gemiddelde opbrengst van 48 ton per hectare. Dat is nor maal gesproken toch wel zo'n 54 ton." Niet alleen de hoeveelhev. suikerbieten, maar ook het suiker gehalte van de 'peeën' was minder dan normaal. „Gelukkig zijn er op Tholen en Sint-Philipsland weinig bieten in de grond blijven zitten. Dat is een compliment voor de loonwerkers die met hun machines toch op een paar stukjes na de oogst binnen hebben weten te ha len", zegt Van Nieuwenhuijzen die denkt dat de schade voor de be trokken boeren nog enigszins mee zal vallen. „Er is natuurlijk een schaderegeling van kracht voor ons gebied. Daarnaast probeert de Cosun als coöperatie voor de leden een compensatie te bieden door een goede prijs voor de bieten te geven." Ook het coayurrerende CSM verwacht dat er een goede bietenprijs uit zal rollen, mede dankzij het feit dat er door de lage re opbrengsten geen zogenaamde C-suiker (met een lagere prijs) op de wereldmarkt hoeft te worden afgezet. De gemiddelde opbrengst was bij de CSM landelijk ruim 51 ton per hectare, tegenover 59,7 ton normaal. Overigens is er bij CSM ruim 2100 hectare bieten in de grond blijven zitten, waarvan minder dan 165 hectare in Zee land. CSM heeft dit jaar voor het eerst ook op zondag bieten opge haald en dat zou volgens het be drijf gunstig hebben gewerkt op de moeilijke campagne. De brandweer was snel klaar bij de uitslaande brand die donder dagmorgen bij Dragon Plastics in Sint-Maartensdijk uitbrak. De schade bleef beperkt dankzij kor daat optreden van medewerkers van het bedrijf. Omstreeks half acht werd de mel ding gedaan nadat medewerkers en mensen van buitenaf hadden opge merkt dat er vlammen uit het dak van het bedrijf kwamen. „De brand was ontstaan doordat een afvoerpijp van een oven los was geraakt waar door de hete lucht het isolatiemateri aal van het dak in brand zette. Toen wij ter plaatse kwamen, was het vuur al voor een groot deel door me- De uitslagen van de wedstrijden van: Tholen-stad: 1 N. Moerkerken en D. Schellinger 32 p; 2 mevr. F. Schellinger en J. Geuze 27 p; 3 J. Bal en M. v.d. Houten 18 p: 4 mevr. J. Moerkerken en mevr. C. Wilsing 16 p; 5 mevr. R. Nagtegaal en mevr. D. Pigmans 11 p; 6 mevr. C. Praat en L. Soomers 9 p. Meulvliet: 1 J. Vroegop en mevr. G. Melching 32 p; 2 B. Melchin» en mevr. T. Soomers 30 p; 3 mevr. R. Vroegop en F. Leemreijze 27 p: 4 mevr. T. Goode en W. van Bale 25 p; 5 mevr. L. van Bale en mevr. J. Bos 24 p. Sint-Maartensdijk: I J. v.d. Kloos ter en C. van Gorsel 34 p; 2 mevr. C. van Mierlo en mevr. M. Dane 33 p: 3 mevr. L. Verschoor en mevr. L. v.d. Klooster 26 p; 3 mevr. C. Pree en mevr. R. van Driel 26 p; 5 A. van Splunter en W. Bijl 24 p; 6 mevr. C. van Splunter en A. Leemreijze 18 p; 7 mevr. N. van Driel en mevr. S. Wolse 12 p. dewerkers geblust. Zij hadden daar bij alle poederblussers van het be drijf leeggespoten", zegt staflid J. de Feijter van de Thoolse brandweer. Het korps Sint-Maartensdijk had echter nog wel werk te doen. „Er was een dermate grote rookontwik keling in het pand dat men eigenlijk niet meer kon zien of er nog ergens vlammen waren. Omdat er op dat moment geen sprake meer was van een uitslaande brand, hebben we be sloten het gebouw wat te ventileren zodat de rook weg zou trekken. Toen het zicht beter werd, zagen we dat alleen een stukje van het dak be schadigd was. We hebben er nog wel een straal bij gehad, maar dat was maar om kort na te blussen." Volgens De Feijter is de schade aan gericht door het vuur niet zo groot. „Er zal een stukje van het dak moe ten worden vernieuwd. Maar voor de rest is er weinig beschadigd door het vuur. Toch zal er nog wel wat vervolgschade zijn. Er is natuurlijk heel wat poeder uit die blussers in het productieproces terecht geko men. En dat is agressief spul." Beregening. De provincie is bereid de coöperatie voor zoetwatervoor ziening in Zeeland drie ton subsidie te verlenen voor het project nacht- vorstberegening en zoetwatervoor ziening in Midden-Zeeland. KEUKENCENTRUM 4P Steenbergseweg 85, Lepelstraat Telefoon: 0164-682871 Advertentie I.M. stelde datum in ieder geval een koers te organiseren. Deze datum ligt immers bij de KNWU vast. Nu nog van wedstrijddag veranderen is moeilijk, want wil je een rede lijk deelnemersveld aan het ver trek hebben, dan moet er niet in de omgeving al een wedstrijd worden verreden. Het is voor ons nu wach ten op een reactie van de gemeen te", aldus Tineke Fopma, die vorig jaar het voorzitterschap overnam van Jan van 't Hof. Wielrennen „Het is haast uitgesloten dat er op het oude parcours met start en fi nish op de Molenvlietsestraat kan worden gereden.", aldus voorzitter Tineke Fopma. „Ook als de werk zaamheden klaar zijn betwijfel ik of deze straat nog wel voldoet aan de veiligheidseisen voor een aan komst van een wielerwedstrijd.", aldus Fopma, die in haar wieler- carriére zelf op internationaal ni veau succes heeft geboekt. Bij de reconstructie van de Molen vlietsestraat komt er een plateau van 26 meter en wil men tevens twee cirkelvormige verhogingen aanleggen. Door het uitvoeren van deze verkeersmaatregelen komt de Thoolse wielerronde in gevaar. De organisatie wil graag de koers tijr dens de braderie houden, zodat het evenement meer publiek trekt. Met het oog hierop is het ook niet een voudig om een ander parcours te vinden. „Als alternatief is gedacht aan een wedstrijd bij de Molenvlietsedijk, Mossellaan, Julianastraat, Mach- teld van Gelrestraat. Voor andere opties kom je verder uit het cen trum te liggen en dat is voor de pu blieke belangstelling ongunstig. Onze intentie is om op de vastge- Twee jaar geleden bracht de recon structie van de Dorpsweg het wie lercomité van Oud-Vossemeer in problemen. Bij de discussie over de vorm van de verkeersmaatrege len kreeg de oudste Thoolse wie lerronde veel sympathie van de be stuurders, zodat in plaats van een versmalling gekozen werd voor een verplaatsbaar obstakel. Zater dag 20 maart zullen de wegver smallingen weer worden wegge haald om de wielrenners vrij baan te geven voor de 51 ste wielerron de. Opnieuw wordt er een wed strijd georganiseerd voor de da mes, die vorig jaar wegens het gouden jubileum aan het program ma werden toegevoegd. Verder zijn er wedstrijden voor cyclo- sportieven en de neo- en elite amateurs. In St.-Maartensdijk worden er op zaterdag 17 juli wed strijden gehouden voor cyclo-spor- tieven en amateurs. Tafeltennis In verband met het carnaval waren er dit weekeinde vrijwel geen com petitiewedstrijden voor de teams van Smash. Alleen het tweede jeugdteam speelde een inhaalpartij tegen Witac uit Willemstad. Het werd een 1-9 zege voor Smash. Harm Westdorp en Merijn v.d. Klooster bleven ongeslagen en pak ten samen ook het dubbelspel. Rudi Hage won tweemaal. In de derde partij verloor hij echter in drie ga mes van de sterkste speler van Wi tac. Aanstaand weekeinde is er weer een beperkt programma voor Smash, want dan komt uitsluitend de jeugd aan bod. Het eerste jongensteam speelt daarbij in de landelijke B- klasse uit tegen Rijnsoever in Kat wijk aan den Rijn. Gabriël Gunter zal daar vanwege een handblessure niet bij zijn. Programma 20 februari jeugd: Rijnsoever-Smash, meisjes Smash- Tanaka, Smash 2-Tanaka 3, Smash 3-Markiezaat 2, Smash 4-Hotak 3, Smash 6-Nitak 1. Alle thuiswed strijden beginnen om twee uur in de Wellevaete in Sint-Annaland. M.J. Hoek van de Rabobank Tholen overhandigt de spelers van De Ark de schaakbeker. Het team van Ter Tolne won de Thoolse schooldarntitel. Denksport Met moeite komt leerkracht O. Huiskamp van Ter Tolne, sinds jaar en dag de drijvende kracht achter het Thoolse schooldam en - schaakkampioenschappen, boven de schreeuwende en roepende kinderen uit, om hen tot stilte te manen. De deelnemertjes geven luidkeels blijk van hun opwin ding; welke scholen gaan er dit jaar met de eer strijken? M.J. Hoek van de Rabobank die de bekers ter beschikking heeft ge steld. maakt een einde aan de ze nuwachtige stemming. Ter Tolne 1 uit Tholen heeft bij het dammen ge wonnen. De leden van dit team zijn Nordin Ben Jilali, Ibrahim El Jilali, Mohammed El Jilali en Hilda de Waal. Het team 1 van de School met de Bijbel uit Sint-Annaland komt op de tweede plaats. Ter Tolne heeft het goed gedaan want het team 2 bezet de derde plaats. Bij het scha ken eindigt nieuweling de Ark uit Oud-Vossemeer op de eerste plaats. De leden van dit team zijn Gert-Jan van Gorsel, Dinant van Gorsel, Rens Goedegebuure en Ron Zwij- nenburg. Sint-Annaland heeft het weer lang niet slecht gedaan, want ook hier wordt een school uit deze plaats, de Casembrootschool, num mer twee. De Regenboog uit Tholen eindigt op de derde plaats. Bij de damcompetitie gaan de teams die op de eerste en tweede plaats zijn geëindigd naar het Zeeuws kampioenschap, dat 3 maart in 's- Gravenpolder wordt gehouden. De eerste drie teams van de schaak competitie gaan naar het Zeeuws kampioenschap, dat 13 maart in Zierikzee wordt gehouden. De overige uitslagen bij het dam men: 4 Eevliet 15 Eben Haëzer 1 6 Rieburch 2; 7 Die Heenetrecht; 8 School met de Bijbel St.-Annaland 2; 9 Rieburch 1; 10 Oosterschelde 1; 11 Sint-Antoniusschool; 12 het Kompas. Overige uitslagen scha ken: 3 Regenboog; 4 Rieburch; 5 de Luijster; 6 Ter Tolne 1; 7 School met de Bijbel St.-Annaland; 8 Ter Tolne 2. Dammen Dat de twaalfjarige Matthé van Zielst uit Tholen de titel zou pak ken bij de pupillen, dat had vooraf niemand durven hopen. Sterren burg uit Aagtekerke was immers al twee jaar achtereen kampioen ge worden. Maar deze verloor verras send in de zevende ronde, waar door de enige Tholenaar in het dertig dammers tellende deelne mersveld de leiding overnam met één punt voorsprong. Zelf had Van Zielst toen al twee klinkende over winningen geboekt door de omsin gelingstactiek toe te passen. In de onderlinge confrontatie tussen de twee koplopers zag het er in de opening niet hoopvol uit voor de jeugdige Tholenaar. Hij kwam eerst één en later zelfs twee schij ven achter. Maar Van Zielst bleef geconcentreerd en brak in het mid denspel door naar dam, waarna hij in de eindfase de wedstrijd afwik kelde naar een gelijkwaardige re mise. In de negende en laatste ron de wist Matthé van Zielst zijn punt voorsprong vast te houden, wat hem de Zeeuwse titel opleverde en deelname aan het nationaal kam pioenschap in mei in Dedemsvaart. Jantien van Gorsel (15) uit Tholen begon bij de aspiranten (13 deelne mers) met één punt voorsprong op de concurrentie aan de finaledag. De koppositie die de kampioene van 1997 vanaf het begin bezet had, kwam alleen in de voorlaatste ronde even in gevaar, want ze ver loor toen haar enige partij. Maar in de laatste ronde bleef Jantien de zenuwen de baas en won overtui gend, zodat met twaalf punten uit 21 wedstrijden haar tweede aspi- rantentitel een feit was (in 1995 werd ze ook al kampioen bij de pu pillen). In deze leeftijdsgroep ein digde John de Rooij uit Sint-Anna land als vijfde met 16 punten, Wim van Dijke uit Tholen werd zevende met 13 punten. Om de juniorentitel streden slechts drie dammers, allen Tholenaren. Vorig jaar moest Hans Leune in de barrage nog zijn meerdere erken nen in Mathijs Binkhorst uit Tho len, maar dit keer toonde de 17-ja- rige Sint-Annalander zich de sterkste. Hij deelde de koppositie met Rien Schakel uit Tholen, zodat de lafste ronde uitkomst moest brengen. Leune won deze boeiende partij en plaatst zich, evenals Jan tien van Gorsel voor de landelijke halve finales. Mark Schot uit Tho len werd derde bij de junioren. In de Zeeuwse hoofdklas is het competitie-achttal van de Een dracht (een combinatie met DSVF uit Sint-Philipsland) op de vierde plaats geëindigd. De laatste wed strijd, tegen BDV uit Bergen op Zoom, werd doriderdag met 10-6 gewonnen. Al snel nam de combi natie een 6-0 voorsprong via André Kousemaker, Aart Slager en Henk Gunter. Na nederlagen voor Han en Gerben v.d. Velde bracht Willem Drenth de marge weer op vier pun ten, zodat Hans van Akkeren en Si mon Schot met remises de zege veilig konden stellen. Eendracht/DSVF won van Souburg (12-4) en PWG 's-Gravenpolder 3 (9-7), speelde gelijk tegen Middel burg 2 (8-8) en Aagtekerke (8-8), en verloor van Goes/Zierikzee (6- 10) dat de titel in de wacht sleepte, en van Lammerenburg (7-9). Jantien van Gorsel met achter haar Matthé van Zielst en rechts Hans Leune, pakten de Zeeuwse damtitels. Links verliezend finalist bij de junioren Rien Schakel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 11