'Andere afdelingen kijken met een beetje jaloezie naar jullie' „Een overvloed aan liefde voor de levende natuur" Regeling vorstverlet staat op de tocht Imkers willen meer bloemen op akkers Schade wateroverlast in zuidwesten 450 miljoen Jubilerende hout- en bouwbond CNV St.-Philipsland blijft kritisch Imker Koopman krijgt ereschild voor 65-jaar lidmaatschap VBBN Donderdag 11 februari 1999 9 De 50-jarige afdeling Sint- Philipsland van de hout en bouwbond CNV is met 120 leden groter dan alle drie afdelingen op Tholen samen, maar ook groter dan de afdeling in Bergen op Zoom. Een kritische af deling ook die nog be schikt over een volledig bestuur, maar wel zoekt naar jong bloed. Vrijdag vierde de afdeling met bij na veertig leden het jubi leum in De Wimpel in Sint-Philipsland. Met ge bak en sprekers, gouden speldjes voor de jubilaris sen en een spelletje bingo. Ook dames mee Prestatieloon Boerenknecht Wormenkweker Imker P.J. Koopman uit Sint-Maartensdijk ontving zaterdag op zijn ziekbed in Lievensberg het ereschild van de vereniging tot bevor dering der bijenteelt Neder land (VBBN). Koopman is 65 jaar lid van de VBBN en was jarenlang de motor achter de Thoolse bijenver eniging die onder meer op ging in De Bijmoer, Bergen op Zoom en omstreken. Za terdag zou Koopman tij dens de algemene jaarver gadering in Lepelstraat worden onderscheiden, maar de 84-jarige imker lag al sinds donderdagmiddag in het ziekenhuis. Nota be ne op de plaats waar hij vroeger zijn bijen met suc ces naar de heide bracht, bij de villa Lievensberg, kreeg hij nu het ereschild over handigd. H. Breker uit Tho len kreeg in het gemeen schaphuis Sint Anthonius in Lepelstraat de gouden speld voor zijn 25-jarig lidmaat schap. Hij was jarenlang voorzitter van de Thoolse vereniging. Zwarte bladzijde Zonder kap Dood gespoten Volle boomgaarden Moeizaam overleg over bouw-CAO Veel problemen Rekening rijden Rol voor stichting platteland Tholen De imkers van de afdeling Bergen op Zoom e.o. van de vereniging ter bevordering der bijenteelt willen meer bloe men op de akkers. Meer bloeiende planten geven meer kansen aan de bijenvolken van de imkers van de vereni ging waarvan vijf Tholenaren lid zijn. Zaterdag werd erop de jaarvergadering van De Bijmoer in Lepelstraat tijdens de rondvraag aandacht gevraagd voor deze zaak. Ruim achtduizend meldingen bij bureau Laser De meldingstermijn voor de schaderegeling waterover last (in verband met de extreme regenval in het najaar van 1998) is gesloten. Landelijk komt de totale schade boven het miljard uit, waarvan in Zuidwest-Nederland 450 miljoen wordt uitgekeerd. Slangen voor hogedrukreinigers Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Voor de gelegenheid was bonds raadslid J.J.P.A. Boulogne voorzitter van de jaarvergadering en kon de af delingsvoorzitter A. de Raat zich be perken tot de opening en de sluiting. Boulogne noemde het 50-jarig be staan een mijlpaal in de geschiedenis van de afdeling. „Met nog steeds een volledig bestuur. Dat is een grote luxe. Andere afdelingen kijken met enige jaloezie naar jullie. Jullie zijn groter dan de drie afdelingen op Tho len samen en ook groter dan de afde ling van Bergen op Z(x>m. Dat is mo gelijk door de inzet van de bestuursleden die dit werk als vrij willigers doen. Zij behandelen klach ten en zorgen er ook voor dat er jaar vergaderingen worden gehouden, die goed worden bezocht." Boulogne - die al acht jaar de verga deringen van de afdeling bijwoont - kenschetste de houding van het afde lingsbestuur en de leden als kritisch. Als voorbeeld haalde hij de discussie van een jaar geleden aan toen de af deling aandacht vroeg voor een rege ling om voor het pensioen individu eel bij te moeten gaan verzekeren. De afdeling vond dat de gezamenlij ke pensioenfondsen geld genoeg heb ben om het collectief te regelen. „Dat voorstel is door jullie ingediend en bij de bondsraad in 1998 besproken. Het kreeg ondersteuning en de raad gaat zich er nu over buigen." Boulogne feliciteerde de afdeling met het jubileum. Felicitaties kwa men er ook van A. Pietjouw, voorzit ter van het rayon 43. Ook Pietjouw was het opgevallen dat er altijd veel leden op de jaarvergadering komen. „Dat is uniek, maar jullie hebben ook een bestuur waar je op kunt bou wen." Hij bood de penningmeester/ secretaris J. Ligtendag een cadeautje aan. Ligtendag meldde dat er nog 1714,82 gulden in kas zit. Dat komt overeen met het normbedrag van de bondsraad voor 121 leden, namelijk 1710 gulden. Het batig saldo was klein: 1,46 gulden. De inkomsten in 1998 waren 2962,- gulden, terwijl de rente 52,96 gulden bedroeg. Daarte genover stonden uitgaven van De jubilarissen L. Kempeneers rechts) en C. Reijngoudt met zijn vrouw werden in het zonnetje gezet. Achter de bestuurstafel vlnr: J. Joppe, I. Bolier, voorzitter A. de Raat, notulist A. Noorthoek en secretaris/penningmeester J. Ligtendag. 3013,50 gulden. Ligtendag deed in grote lijnen ver slag van de afgelopen halve eeuw bondswerk. Hij stond stil bij de hoogtepunten van de afdeling en noemde namen van oprichters en be stuurders (voor een groot deel al ver meld in deze krant van 28 januari, pagina 3). Dat de bond nodig was, bleek vol gens Ligtendag uit een voorval in 1970 toen werklozen in Sint-Philips land "door de toenmalige burge meester' werden opgeroepen om het sportveld en de begraafplaats aan te leggen. „Ze kregen er nog minder voor dan wanneer ze in de WW za ten. Piet Onderdijk was toen dis trictsbestuurder en zorgde ervoor dat de regeling werd ingetrokken." In 1972 kwamen er 12 nieuwe leden bij en in 1975 moest het bestuur van drie naar vijf man omdat het aantal leden inmiddels was gestegen naar 47. In 1978 vraagt het bestuur bij het bondsbestuur om wat meer aan recla me te doen en niet alleen maar stick ers uit te delen, maar ook een pen, aansteker of zakboekje. En vanaf 1981 dateert het verzoek van één van de leden om ook de partners mee te laten komen naar de vergaderingen. In 1984 is dat voor het eerst het ge val. Het jaar ervoor verhuisde de afdeling van café De Druiventros - vanwege overbezetting - naar De Wimpel. „We kregen er 24 leden bij. Of dat kwam doordat we verhuisden, weet ik niet." Een hoogtepunt was het inschrijven van het 100ste lid in 1987 tijdens de braderie en het grote aantal van zes jubilarissen in 1-992. „Ik zie hier veel bekende gezichten die trouw de ver gaderingen bezoeken. Maar één wil ik noemen. Dat is Dirk Breeman die sinds 1962 lid is en nog nooit een vergadering heeft gemist. „Ach, ja ik ben graag van huis," grapte Breeman. Districtsbestuurder T. van Rijssel (sinds 1985) plaatste een en ander in een wat groter kader. Zij vertelde hij dat het CNV in 1949 16.808 leden telde, waarvan 1100 in Zeeland. Nu is dat landelijk 50.600. „Er was toen sprake van één week vakantie in de bouw en de vakantiespreiding zat al in de CAO." 1949 was volgens Van Rijssel ook het jaar waarin Nederland de nieuwe staat Israël erkende, sa men met het islamitische Turkije. Ook werd de Navo opgericht. „Door het enthousiasme van een paar men sen is hier de afdeling gaan groeien. Die enthousiaste leden vind ik hier nog steeds." Van Rijssel feliciteerde het bestuur en overhandigde een bedrag van 1250 gulden, wat bij een van de aan wezigen de opmerking ontlokte: „Dan gaan we nog lang niet naar huis. Morgen is het toch zaterdag." Van Rijssel speldde bij L. Kempe neers en C. Reijngoudt gouden speldjes op voor hun 25-jarig lid maatschap (J. Quist uit Anna Jaco- bapolder was niet aanwezig). Het verbeteren van de arbeidsvoor waarden kan volgens de districts bestuurder alleen als de leden ach ter de bond staan. „Toen jullie in 1974 lid werden hadden we 44.149 leden. In 1985 zaten we nog onder de 40.000 leden. We hebben er hard voor moeten werken om bo ven de 40.000 te komen. Het is net als met de economie. In 1974 be droeg het laagste uurloon 5,90 gul den en het hoogste 7,67 gulden. De lonen zijn omhoog gegaan, maar we hebben een moeilijke tijd ge had. Een groot deel van het loon was prestatieloon en lag niet vast in een CAO. Dat is nu wel het ge val en dat kan alleen als de leden de bond ondersteunen." In 1974 waren er ook fusiebespre kingen tussen de CNV, NKV en NVV. „Dat spatte uiteen. Het CNV wilde niet mee omdat het anders zijn eigen identiteit kwijt zou ra ken. De anderen zijn gefuseerd tot de FNV. Dat wij niet mee wilden doen, werd ons niet in dank afge nomen." De ledengroei van het CNV is vol gens Van Rijssel groter dan ver wacht. „We hoopten in 2000 het 50.000ste lid in te schrijven, maar dat is anderhalf jaar geleden al ge beurd." De 79-jarige L. Kempeneers uit Sint-Philipsland werd 25 jaar gele den lid toen hij werkte bij de firma Roos die grondwerk verrichte in de Hoekse Waard. Door- zijn zwager Ko Joppe werd Kempeneers over gehaald om lid te worden van de hout- en bouwbond van het CNV. „Die kwam erover praten en nog eens een keer. Zo is het gekomen." Kempeneers was lang als boeren knecht werkzaam, onder meer bij Van Dijke. Door de mechanisatie in de landbouw was Kempeneers genoodzaakt ander werk te gaan zoeken. „Ik werkte veel met paarden. Dat was mooi werk. Je moest vroeg, maar ook laat werken, maar het was levendig. Van kind af aan ging ik al graag om met paarden." Kempeneers wisselde regelmatig van werkgever, in totaal zo'n ze ven maal. „Met de verdiensten was het nooit zo druk, maar ik heb nooit slechte werkplekken gehad, hoor." Het pendelen naar de Hoekse Waard vond Kempeneers geen be zwaar. Tot zijn 65ste bleef hij bij de firma in dienst. De bond heeft hij nooit nodig gehad, zegt hij. En omdat hij slecht ter been is, kan hij de vergaderingen niet zo makkelijk bezoeken. „Anders zou ik er wel wezen. Zo hoor je nog eens wat." Ook de 51-jarige C. Reijngoudt is door Joppe bij de hout- en bouw bond terecht gekomen. „We werk ten samen bij Roos. Als het slecht weer was, dan kon je niet werken en dan ging je in de keet zitten pra ten. Zo is het gekomen. Het was een tijd dat je nog voor je centen moest knokken, hoor. Als je alleen stond, was je niks. Nu is het beter geregeld." Reijngoudt is alweer 12 jaar als wormenkweker zelfstandig onder nemer met een bedrijf op het in dustrieterrein, maar hij blijft lid van de bond. „In de bouw was het wel makkelijker. Dan was je om vijf uur thuis en kreeg je vakantie bonnen. Als zelfstandige maak ik veel meer uren, maar het zit nu eenmaal in de familie. Mijn broers kweken witlof." De Raat besloot het officiële ge deelte met een oproep aan de jon geren om in het bestuur te komen. „En wel binnen de korste keren." Toen was het tijd voor een spelletje bingo waarmee de jubileumviering werd afgesloten. Omdat Koopman zaterdagmiddag weer wat was opgeknapt kon de uitreiking toch plaatsvinden. Op de afdeling trof het bestuur een montere imker aan die allerlei her inneringen ophaalde over de bij enteelt. Namens de vereniging bood H. van der Scheer van de groep Zeeland, het schildje aan. Van zijn kinderen kreeg Koopman een boekje - een verzameling krantenartikelen en foto's - met als titel: Een leven vól met bijen. Koopman schreef voor deze krant in 1993 elke maand een artikel over zijn bijen en wordt gezien als een groot kenner op dit gebied. Ook haalde hij regelmatig zwer men met bijen uit bomen en strui ken in de bebouwde kom, verdelg de hij nesten met wespen bij particulieren of gaf advies daar over. Koopman was vereerd met het ereschild. Voorzitter R. Boon van De Bijmoer overhandigde een ver sierde waskaars en feliciteerde Koopman met zijn 65 jaar lid maatschap. Het kostte Koopman begin dit jaar veel moeite om zijn bijenvolken weg te doen. J. de Jager uit Oud- Vossemeer nam ze over. De laatste jaren stonden de kasten van de im ker in de boomgaard bij R Alkema in Sint-Maartensdijk. De imker Voorzitter R. Boon van De Bijmoer speldt de gouden onderscheiding van de VBBN op bij H. Breker. Op de achtergrond kijkt Zeeuws voorzitter H. van der Scheer toe. zocht het - vanwege zijn gezond heid - dichter bij huis, maar ooit ging hij zelfs naar Schiermonnik oog om er bijen te halen. Een andere 'zwarte bladzijde' in zijn bestaan van imker vormde de opheffing van de zelfstandige Thoolse vereniging, zo'n vijfjaar geleden. Door de terugloop van het aantal leden, was de vereni ging genoodzaakt op te gaan in verenigingen in de buurt met meer leden. Verschillende leden sloten zich bij een vereniging in Steen bergen aan. Anderen, waaronder Koopman, bij De Bijmoer in Ber gen op Zoom. Deze club telt 26 leden, waarvan Koopman de oudste is. Vijf Thool se imkers zijn lid van De Bijmoer. Tijdens de vergadering las Koop- mans jongste zoon Kees een brief voor, geschreven door de imker aan zijn collega-imkers waarin hij terugkijkt op zijn loopbaan als bij enhouder. „Mijn eerste bijenkast jes timmerde ik zelf van Ameri kaanse appelkistjes, want het was toen op het dieptepunt van de we reldcrisis. We waren vaak werk loos en hadden weinig centen, maar een overvloed aan liefde voor de levende natuur en alles wat groeit en bloeit." Koopman had als landarbeider met die natuur te maken en ging vaak met zijn buurman mee die bijenhield. „Al spoedig had ik mijn hart aan dat wonderlijke volkje verpand. Ik kreeg mijn eer ste volkje in 1934 en ben nooit meer zonder geweest." Koopman leerde al doende en al lezende. Hij ontdekte dat het ver schil in verzamelwoede onder de volken groot was en betrok boe ken uit de bibliotheek van de VBBN in Wageningen waarmee hij tijdens de wintermaanden zijn kennis vergrootte. Eenmaal stond zijn buurman de jonge imker bij toen hij een bijenkast inspecteer de. Een tweede maal werd hij van een afstand gadegeslagen en deed hij de inspectie alleen. Hij kreeg het advies om het voortaan maar alleen te doen, een raad die Koop man opvolgde. „We werkten altijd heel rustig in de bijen, meestal zonder kap of handschoenen, maar wel met een elastiek om de polsen opdat er geen bijen tussen de kleding zou den komen. Want als ze in de ver drukking komen, dan bijten ze." Koopman herinnert de eerste jaren van zijn imkerschap als 'de mooi ste van het bijenleven.' „Er wer den nog geen insecticiden ge bruikt. En hadden we door de natuur een slechte opbrengst, dan kon men via de vereniging gede natureerde suiker kopen voor ze ven cent per kilo, franco thuis be zorgd." Het was ook nog de tijd dat de schaapherders hun schapen de bermen langs de wegen lieten afgrazen. „Dat resulteerde in zeer veel witte klaver. Bij warm weer was dit een ware honingbron." Koolzaad was volgens Koopman ook een goede 'honinggever'. Hij herinnert zich het jaar 1938 toen er een aardbeving was. „We waren juist bezig met het slingeren van de honing (met een machientje de honing uit de raat halen - red.), in het witte koolzaad. Toen was er zo'n overvloedige dracht (een vlucht waarop honing aangedra gen wordt -red.), dat er niet één bij de slinger bezocht. Tijdens de oorlog was koolzaad verplicht en kregen we ook suiker in ruil voor het inleveren van honing, plus een kilo tabak voor de normale prijs. Velen namen toen een paar bijen volken vanwege de tabak en kre gen de naam tabaksimkers." Het gebruik van ziektebestrij dingsmiddelen in de land- en tuin bouw (insecticiden) na de oorlog, trof niet alleen schadelijke insec ten, maar ook de nuttige bijen. „Als men op open bloemen spoot, was het met de bezoekers gebeurd. Vijf keer hebben ze mijn vliegbij en dood gespoten. De zesde maal ontdekte ik zelf de dader. De scha de werd door de verzekering ver goed." Het doodspuiten deed Koopman pijn. „Er gaat heel wat in je om als je zoveel zorg en aandacht besteed aan die ijverige beestjes. Vaak heb ik aan de dichter De Genestet ge dacht die schreef: 'Men heeft de boer zijn hof verbrand, zijn vrouw en kind vermoord, toen spande hij zichzelf voor de ploeg, maar de boer, hij ploegde voort.' En zo de den wij ook." Koopman heeft genoegen beleefd aan de bijenhouderij. „Als er pu bliek stond te kijken terwijl je on beschermd een zwerm bijen schep te of in een kast bezig was, was je soms in de ogen van de toeschou wers een beetje een wondermens." Begin dit jaar moest Koopman zijn lange loopbaan als imker - om ge zondheidsredenen - beeïndigen. Hij zocht contact met J. de Jager uit Oud-Vossemeer. „Want geen van mijn kinderen of kleinkinde ren had er enig gevoel voor, wat mij pijn deed. Maar nu ik weet dat mijn bijen in goede handen zijn, is dat voor mij een geruststelling." Koopman wenste zijn collega's via zijn zoon een goed honingjaar toe. Zijn dochter A. Moerland-Koop man vertelde aan de leden dat de kinderen een boekje hadden sa mengesteld waarin onder meer Koopmans eerste pennevruchten over de bijenhouderij in het tijd schrift Het Groentje van de VBBN uit 1951. Voorzitter R. Boon be dankte de familie Koopman voor hun bijzondere bijdrage aan de jaarvergadering. H. Breker uit Tholen werd in 1973/74 voorzitter van de afdeling Tholen, van de VBBN. Er waren toen dertien leden. De veiling meester uit Tholen herinnert zich dat Koopman toen al de motor van de vereniging was als secretaris/ penningmeester. „Omdat het le dental onder de tien zakte, werden we veel te duur. Er was een bepa ling van het hoofdkantoor dat we ons dan moesten opheffen. Zulke kleine verenigingen gingen dan te veel kosten. Dat was ook wel zo. Toen we stopten, hadden we ne gen leden, maar wel een positief saldo." Breker heeft elf bijenvolken. Op Tholen zijn voldoende mogelijk heden voor de bijen om honing te vinden, zegt hij. „Er zijn nogal wat volle boomgaarden en bloem zaadveldjes op Tholen. We hoeven niet ver te reizen." Had Koopman na de oorlog te ma ken met insecticiden waardoor menig bijenvolk het loodje legde, nu is de situatie volgens Breker een stuk verbeterd. „Vroeger wa ren er gemenere spullen. De boe ren waarschuwden me als ze 's ochtends gingen spuiten. Dan liet ik de bijen tot 11 of 12 uur bin nen." Steeds meer bouwvakkers worden niet meer betrokken bij de onder handelingen voor een nieuwe CAO. Het zijn werknemers van kleine ge specialiseerde bedrijven die alleen maar voegers, ijzervleehters, tim merlieden of metselaars in dienst hebben. Voor deze werknemers is het bijvoorbeeld niet langer nodig uit te keren bij vorstverlet, vinden de werkgeversorganisaties in de bouwnijverheid. De bouw- en houtbond van het CNV is het daar niet mee eens. Dat bleek vrijdag tijdens de jaar vergadering van de afdeling Sint-Philipsland in dorpshuis De Wimpel. Districtsbestuurder T. van Rijssel terd." schetste de problemen bij de onder handelingen tussen de werkgeversor ganisaties en de vakbonden. Volgens Van Rijssel zijn de onderhandelin gen nog nauwelijks begonnen en proberen de werkgevers de gespecia liseerde bedrijven te dwarsbomen door allerlei voorwaarden te stellen voor deelname aan het overleg. Be halve over arbeidstijdsverkorting is er nog geen vooruitgang geboekt. „Dat is vervelend. Ik blijf me verba zen over de behoorlijk arrogante houding van de werkgevers. Zij stel len allerlei voorwaarden aan de ge specialiseerde aannemers. Het is slikken of stikken. De twee zijn niet gewend om met elkaar om te gaan. Ik ben bang dat het niet lukt om de gespecialiseerde bedrijven erbij te betrekken." Volgens Van Rijssel gaat het om een groep van ruim 30.000 bouwvakkers in Nederland. De veranderingen in de bouw hangen volgens Van Rijssel samen met het streven van de grote bedrijven en hoofdaannemers om de 'risico's weg te schuiven' naar de onderaannemers. Daardoor zijn ge specialiseerde bedrijven ontstaan. Vaak nieuwe bedrijven met minder eigen personeel. „Bij vorst moeten die gewoon blijven werken. De vorstverletregeling is niet meer no dig, zeiden de grote bedrijven. Er zijn regelingen met eigen risico voor de werkgever van nul, drie en negen dagen. Volgens het Nederlands ver bond voor ondernemers in de bouw (NVOB) is de regeling wel goed, maar ik hoor dat er in de regio veel problemen mee zijn. Er wordt niet voldoende naar de achterban geluis- L. Bolier wilde weten met welke voorstellen de bond de onderhande lingen is ingegaan. Van Rijssel ant woordde dat het CNV onder meer een loonsverhoging wil van 3,5 pro cent en een eenmalige uitkering van 1000 gulden. F. Felius wees erop dat er steeds meer atv-dagen worden gebruikt voor scholing of voor het betalen van de vut-regeling. Het nut van scholing riep hij in twijfel als het ten koste gaat van de atv-dagen. Van Rijssel wees echter op het nut van scholing voor ondernemingsraadsleden, maar Felius vond dat belastend als het bui ten de werktijden gebeurt. Volgens van Rijssel kan dat echter gewoon onder werktijd. „Bij grote bedrijven is zelfs zo dat de voorzitter van de ondernemingsraad er de hele week voor wordt vrijgesteld." De bestuur der spoorde de leden aan zich in het werk van de o.r. te gaan verdiepen. Felius wilde ook weten wat de bond vindt van het rekeningrijden dat de minister van verkeer en waterstaat in wil voeren om de files rond de grote steden tijdens de spitsuren (tussen zeven en negen) tegen te gaan. Vol gens Felius worden bouwvakkers die naar Rotterdam rijden voor de werk gevers duurder. „Straks moeten we andere tijden gaan rijden. Dan moe ten we 's ochtends om vier uur al weg. En dan krijg je nog meer agres sie in het verkeer." Maar volgens bondsraadslid J.J.P.A. Boulogne zullen de werkgevers voor de rekening gaan betalen. „Anders gaan we met de bus. Dan komt er niemand op tijd op zijn werk. Dan is het zo afgelopen." Landbouwers zaaien vaak 'groen- bemesters' in maar de planten wor den onder de grond gewerkt voordat de planten tot bloei komen. Imkers betreuren dat, maar begrijpen dat het niet in het belang van de boer is om de groenbemesters tot bloei te laten komen. H. van der Scheer, groepsvoorzitter van het district Zeeland met zes af delingen, wees op een project in Groningen waar imkers samenwer ken met de boeren die grond braak laten liggen. „De imkers zetten hun kasten op het land en betalen dan vijf gulden per volk als vergoeding aan de boer voor het meerwerk dat hij heeft om bepaalde bloemsoorten in te zaaien. Bovendien is het een toeristische attractie waar een ge meente ook wat aan heeft. Op de bloemen komen niet alleen bijen af, maar ook vlinders. Die vindt men over het algemeen mooier dan bij en. De honing heeft ook een eigen etiket dat verwijst naar het gebied waar de honing vandaan komt." Volgens Van der Scheer is er een omslag in het denken bij de land bouwers op gang gekomen en staan ze niet zo afwijzend meer tegenover het zaaien van 'vuulte' op hun ak ker. „Het is een goede mogelijkheid om meer dracht te krijgen." Volgens imker De Groen is er op Tholen al het een en ander moge lijk. Hij wees op het inzaaien van akkerranden ten behoeve van het patrijzenproject. A. Moerland-Koopman, dochter van imker P.J. Koopman - die door ziekte was verhinderd - stelde het bestuur voor om contact op te ne men met de stichting leefbaar plat teland Tholen. Volgens haar zou de stichting wel oor hebben naar een opzet zoals in Groningen. Op de jaarvergadering waren behal ve het driekoppige bestuur acht le den aanwezig, waarvan drie afkom stig van Tholen. Vanavond is er een regiovergadering in Goes. In Zeeland en Noord-Brabant liepen veel particulieren en boeren schade op door enorme neerslag van meer dan 100 mm in een etmaal op 13 en 14 september. Landbouwpercelen kwamen onder water te staan en ook bedrijven en woningen kregen water binnen. Op 26 en 27 oktober gebeur de hetzelfde in Noord-Nederland. Het kabinet besloot om voor de twee gebieden de wet tegemoetkoming schade bij rampen en zware ongeval len in werking te laten treden. Het bureau Laser van het ministerie van landbouw voerde de coördinatie van de schadevergoedingen uit. In onze regio (Zuidwest-Nederland) zijn in totaal 8200 meldingen van schade binnengekomen bij Laser. Daarvan zijn er 5500 van agrarische bedrij ven, 700 van overige bedrijven, 1450 van particulieren en 550 van overhe den en andere instanties. Volgens een voorlopige raming van Laser zal er in totaal voor ongeveer 450 miljoen aan schadevergoedingen worden uit gekeerd. Inmiddels zijn voor ruim 3600 aanvragen, voorschotten uitbe taald, waarmee een bedrag van 100 miljoen gemoeid is. De definitieve beschikking voor boeren, een aantal andere bedrijven en overheden wordt binnen dertien weken na de tweede taxatie gegeven, mits Laser over alle noodzakelijke papieren beschikt zo als nota's en accountantsverklarin gen. Omdat vele gedupeerden die papieren nog niet hebben opge stuurd, loopt de toekenning vertra ging op. Begin deze maand werden de definitieve beschikkingen voor particulieren en niet-agrarische be drijven verstuurd. Laser heeft nog geen uitsplitsing per gemeente be schikbaar. In Noord-Nederland wer den 8100 aanvragen ingediend: 6000 van boeren, 500 overige bedrijven, 1000 particulieren en 600 overheden en andere instanties. De uit te keren vergoedingen liggen ook hier in to taal rond de 450 miljoen. Voor be drijven die buiten de toegewezen schadegebieden liggen, maar toch schade hebben opgelopen, heeft de overheid de regeling oogstschade 1998 van toepassing verklaard. Daarvoor zijn ruim 3000 meldingen binnengekomen. Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 9