Thuishaven Sint-Philipsland blijft, al kost het bijna een miljoen gulden Opnames Zeeuwse speelfilm op Tholen Imker onderscheiden op ziekbed J. de Feijter eerste beroepscommandant Thoolse brandweer Oud-Indiëgangers willen gedenkteken in Tholen Politie zoekt met honden naar insluipers b'U Nr Tholen is traag met duurzaamheid Ger. Gem. Scherpenisse Ds. E. Venema (76) gaat met emeritaat Beroep ds. Den Hartog 'Voorstel van burgemeester en wethouders absoluut onder de maat' Dicht bij het vuur Ook al is het maar voor tien schepen rond de jaarwisse ling, de haven van Sint-Philipsland moet open blijven. En voor sommigen mag dat zelfs een miljoen gulden kosten. In een afgeladen raadzaal adviseerde de gehele commissie gemeentelijke ontwikkeling maandagavond aan b. en w. om een gedegen onderzoek in te stellen naar het uitbagge ren van de havenen minimaal de functie van thuishaven te handhaven. Een aantal fracties wil ook de verloren gegane functie-van handelshaven nieuw leven inblazen. Rapport ontbreekt Voor 189 mille Tussen Stavenisse en Sint-Maartensdijk Vomi vraagt Thoolse leden om steun Alleen SGP reageert V Gedicht Knook Deze week Koos de Feijter (42) uit Sint-Maartensdijk wordt de eer ste beroepscommandant van de Thoolse brandweer. Daarmee hebben b. en w. voor een man uit eigen huis ge kozen, die zowel de brandweer als de gemeente door en door kent. De politie heeft donderdagavond be hoorlijk wat inspanning gedaan om insluipers te vinden bij de Timpa in Tholcn. Een werknemer van het kle dingbedrijf aan de Wattstraat, zag bij het verlaten van het pand (omstreeks zeven uur) een onbekende man met donkere huidskleur het gebouw bin nengaan. Bij navraag in het bedrijf bleek niemand er iets van te weten en daarom werd de politie ingescha keld. Die kwam met vier auto's en twee honden ter plaatse. Het pand werd doorzocht, maar van de inslui pers) was niets meer te vinden. Er bleek wel het één en ander openge broken te zijn, maar er werd niets vermist. De politie is nog bezig met een onderzoek naar deze poging tot inbraak. Tholen komt niet zo gunstig uit een onderzoek van Scoop over duurzaam beleid. „We vormen een trage meer derheid", concludeerde PvdA-frac- tievoorzitter M.A.J. van der Linde in de commissie gemeentelijke ontwik keling. Hij pleitte voor ambtelijk ad vies over het onderzoek om vervol gens in de commissie te bespreken, wat er niet deugt aan het Thoolse be leid. Wethouder W.C. van Kempen noem de het blikveld van Scoop .aan de smalle kant.' Hij vond de vraagstel ling niet objectief. „Er zit een bepaal de teneur in." Scoop had het onder zoek persoonlijk aan ieder raadslid gestuurd en niet formeel aan het col lege van b. en w. In een volgende commissievergadering zal het rapport uitvoeriger behandeld worden. Wegens gezondheidsredenen gaat ds. E. Venema van de Gereformeerde Ge meente Scherpenisse met ingang van maandag 15 februari met emeritaat. Op 13 september heeft hij al voor het laatst gepreekt. Door verminderd ge zichtsvermogen kon hij zijn werk niet vervolgen. Een officieel afscheid kan niet meer plaatsvinden, want de licha melijk verzwakte predikant is inmid dels aan bed gebonden. Officieel kan een predikant bij de Ge reformeerde Gemeente op zeventigja rige leeftijd stoppen, maar ds. Vene ma wilde doorgaan. Op 6 augustus 1997 deed hij intrede in Scherpenisse na tevoren Elspeet te hebben gediend. „Hij was wel niet zo jong meer. maar toen hij kwam was ds. Venema nog vitaal", zegt ouderling J.W. Duvekot. Vorig jaar mei kreeg de predikant echter klachten over zijn ogen. Hij moest zelfs een dienst onderbreken. Ds. E. Venema. Ds. Venema beperkte zijn werk tot de avonddienst, 's Morgens en 's mid dags waren er leesdiensten. Na 13 september lukte ook dat niet meer. Op 20 september werkte hij nog mee aan een doopdienst, maar het doopformu lier werd door een ouderling gelezen, die ook de preek verzorgde. Vrijdag morgen 1 januari was ds. Venema voor het laatst zelf in de kerk. Daarna liet zijn gezondheid dat niet meer toe. De 15 juni 1922 in Leeuwarden gebo ren predikant studeerde aan de theo logische hogeschool van de Christe lijk Gereformeerde Kerken en diende de gemeenten Maassluis en Zwijnd- recht. Met een groot deel van de laat ste gemeente ging hij over naar de Gereformeerde Gemeenten. Hij werkte vervolgens in Drachten, Mid delburg. Elspeet en Scherpenisse. De kerkenraad van de Gereformeerde Gemeente Scherpenisse hoopt in maart met het beroepingswerk te be ginnen om een opvolger voor ds. Ve nema te vinden. Maandag was hij pas beroepbaar en direct kwam er ook een beroep voor de hervormde predikant ds. A. den Hartog uit Sint-Maartensdijk, name lijk uit de Utrechtse gemeente Maar tensdijk. Ruim vier jaar geleden preekte hij daar voor het laatst, name lijk op oudejaarsavond. Donderdag 18 februari hoopt ds. Den Hartog er 's avonds weer te preken en dan nader kennis te maken met de gemeente. Over drie weken moet de beslissing vallen over dit eerste beroep. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactieeendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland-Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Schippers, boeren, burgers en buitenlui uit Sint-Philipsland kwamen massaal naar het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk om het pleidooi voor het open houden van de haven kracht bij te zetten. De Feijter is er blij mee. „De brand weer is sinds 1984 mijn hobby en zo'n kans om centraal gemeentelijk commandant te worden, krijg je maar eens in je leven." De Feijter kwam in 1981 bij de gemeente Tho len in dienst en is momenteel chef van de afdeling volkshuisvesting, milieu en bouwzaken. Ook in zijn nieuwe functie, die formeel 1 juni ingaat, blijft hij kantoor houden in het gemeentehuis. B. en w. moeten nu wel op zoek naar een nieuwe chef bouwzaken. De Feijter is als adspirant brand wacht bij de vrijwillige brandweer in zijn woonplaats begonnen en via diverse cursussen opgeklommen tot onderbrandmeester/bevelvoerder. Bij de gemeentelijke herindeling van 1995 trad hij toe tot het vrijwil lig kader, waarbij De Feijter aan de piketregeling meedeed. Bij toerbeurt was hij dan officier van dienst voor de gehele gemeente. Hij zat dicht bij het vuur. want toen centraal com mandant L.T. Steenpoorte hoofd ge meentelijke ontwikkeling werd. had De Feijter al diverse taken overge nomen. Toen Steenpoorte zijn brandweerwerk niet meer kon com bineren, trad F.S.W. van Weijland, regionaal brandweercommandant van het streekgewest westelijk Noord-Brabant, als waarnemer op, waarbij De Feijter zijn rechter hand bleef. In het kader van hel project versterking brandweer, dat in 1996 door het ministerie van binnenland se zaken werd gelanceerd, besloot de gemeenteraad een fulltime pro fessionele commandant te benoe men. De Feijter denkt aan die taak zijn handen vol te hebben. „Ik ben bang, dat er aan het eind van de week nog werk over is. Je moet pro actief bezig zijn met brandweerza ken en preventief. Daarnaast is de nazorg belangrijk. Ook het perso neel (de vijf blusgroepen tellen 80 vrijwilligers), met materieel, het ar- bobeleid en de opleidingen vergen de nodige aandacht." De Feijter blijft als beroepscommandant nor maal zijn piketdiensten draaien. havenontvanginstallatie tussen schip pers en gemeente zo tegenstrijdig is. „De haven ligt er uitstekend bij en kan zo nog tien jaar mee." De commissie stond onder zware druk van de publieke tribune, die 75 mannen en vrouwen sterk uit Sint- Philipsland was gekomen om het pleidooi voor een open haven kracht bij te zetten. De acht insprekers wer den telkens met een daverend ap plaus beloond en ook de commissie leden die zich voor het openhouden van de haven uitspraken, kregen de handen op elkaar of de voeten op de grond van de Fluplanders. In vaak emotionele betogen werd de com missie voorgehouden, alsof het leven van de Sint-Philipslandse bevolking afhangt van de haven. „Je komt aan het wezen van Flupland", legde P. den Ouden uit. „De haven is onze trots. Dorpshuis de Wimpel en de scholen mag je ons afnemen, maar niet de haven want dan ontneem je Sint-Philipsland zijn waardigheid." Ook directeur C. de Vries van schip persvereniging Schuttevaer voelde de emoties en hij noemde de aanwezig heid van zoveel mensen indrukwek kend, maar voor hem speelden meer de zakelijke overwegingen van het open houden van een mogelijkheid voor vervoer te water. Baggeren was voor hem de enige wens. Hij noemde het ontzettend vreemd, dat het stand punt over de meerpalen, damwand en De Sint-Philipslandse haven stond al voor de derde keer op de agenda. Eerder sprak de commissie financiën erover in 1995, vervolgens de com missie openbare werken in 1997 en maandagavond dan de commissie g.o. Wethouder K.A. Heijboer begon met een fout goed te maken, want het onderzoeksrapport naar de bo demverontreiniging van de haven had niet ter inzage gelegen voor de commissie. Excuses hiervoor, zo be gon hij. 's Morgens had hij zitten mijmeren, wat de commissie over de haven zou zeggen. .Niet voldoende onderbouwd' dacht hij en daarin kreeg hij gelijk van de commissie. De wethouder benadrukte, dat b. en w. geen standpunt ingenomen had den. „We hebben als college nog geen afweging gemaakt. We laten ons eerst door de commissie advise ren, welke weg men op wil. welke richting we met de haven moeten va ren." Volgens het voorstel aan de commissie vroegen b. en w. zich echter af, of instandhouding van de haven wel verantwoord is gezien het zeer geringe gebruik en de grote be dragen die met de instandhouding gemoeid zijn: op termijn 1.070.000 gulden bij volledige handhaving als handelshaven en wanneer genoegen genomen wordt met een toevhu hts- en thuishaven zouden de kosten tot 570.000 gulden beperkt kunnen blij- veh. In een vijf pagina's tellend rapport veegde het Sint-Philipslandse RPF/GPV-raadslid drs. A L. Piet de vloer aan met het voorstel van b. en w. „Niet de kille economische reken som mag de doorslag geven. Primair gaat het om het hart van het dorp. Zoals de molen en de kerktoren bij ons dorp horen, zo maakt ook de ha ven een onlosmakelijk deel van Sint- Philipsland uit. Er zijn culturele, so ciale en historische redenen om de haven open te houden. Recent is ruim 700.000 gulden ter beschikking gesteld voor verbetering van de mo len in Scherpenisse. Helaas kost het soms grote bedragen om onze cul tuur en historie voort te laten leven. Mijn fractie kiest voor het open hou den van de haven, zelfs indien dit 1 miljoen gulden kost!", sprak Piet, die zich als een terriër in het onder werp vastbeet en 22 vragen op wet houder Heijboer afvuurde. Op geen enkele kreeg hij antwoord. „Dit zijn details waar 1 partij ingedoken is. Op dit moment geef ik daar geen antwoord op, want dat kost veel te veel tijd", aldus de wethouder. Het RPF/GPV-raadslid legde zich daarbij neer, nadat hij zich zeer kri tisch had getoond over de inhoud van het voorstel, waaraan Piet de kwalificaties natte vingerwerk en on zorgvuldigheid meegaf. Stuk voor stuk nam hij de onderdelen van de haven door: de betonnen en de stalen damwand, het egaliseren en het bag geren. het vervangen van de meerpa len en herstel van de havendam, de noodzaak van een havenontvangin stallatie en het onderhoud van het havenplateau. Ten opzichte van de becijfering van het college kwam Piet aan een enorme besparing. Voor 189.000 gulden zou de Sint-Philips landse haven voor de middenlange termijn weer opgeknapt zijn. „Hebt u er niet meer voor over dan die 189 mille", zo prikkelde de wethouder het RPF/GPV-raadslid. „Wij zijn be reid 1 miljoen uit te geven, maar wij kiezen voor het huidige gebruik als thuishaven en een zeer beperkt recre atief gebruik door de zogenaamde bruine vloot van oude zeilschepen. Het is niet wenselijk om weer op grote schaal vracht over te gaan slaan. Al zeven jaar is er geen vracht in Sint-Philipsland overgeslagen. Zowel de toegangswegen als de plaats zijn hiervoor matig geschikt. Bovendien is er op slechts 250 meter een haven van rijkswaterstaat (de werkhaven aan de Krabbenkreek- dam)." ZIE VERDER PAGINA 11 De beginnende filmmaker Erik de Bruyn gaat vanaf 21 maart opnamen maken voor zijn eerste eigen speelfilm Wilde mossels. Een deel van de film zal waarschijnlijk op Tholen worden opgenomen, in de polders tussen Stavenisse en Sint-Maartensdijk. Voor zijn hoofdrol heeft De Bruyn de acteur Fedja van Huët weten te strikken, die ook de hoofdrol heeft gespeeld in de Nederlandse film Karakter, naar het boek van F. Bordewijk. Voor de moederrol is hij in onderhandeling met onder an dere Monique van der Ven en Wil van Kralingen. Het scenario van Wil de mossels is ook geschreven door De Bruyn, die zelf in Terneuzen en Bruinisse heeft gewoond. Eerste kwaliteitsprijs voor ondernemers gaat naar Nestaan Holland uit Tholen Jubilerende hout- en bouwbond CNV St.-Philipsland blijft kritisch Gladheid door sneeuwval veroorzaakt ongelukken RPF/GPV en D66 tegen zware subsidie grond voor bedrijven Gedeputeerde De Kok wil ambulance op Tholen houden, maar niet samen met Goeree Zending in Tholen zamelt meeste oud papier in VVHS roept degradatie over zich af door gelijkspel tegen Neo EEN STERKE LIJDT ZONDER KLAGEN, EEN ZWAKKE KLAAGT ZONDER LIJDEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Het opnemen van de film neemt zo'n 40 draaidagen in beslag, wat neerkomt op acht weken werk. Bij de opnamen zijn zo'n 20 mensen betrokken. Een deel wordt op Tho len geschoten en een ander deel op Schou\t'en-Duiveland. Het is de be doeling dat Wilde mossels in de kleinere bioscopen gaat draaien en later door de NPS via de televisie zal worden uitgezonden. De keuze voor Tholen als opname plaats was een idee van een van De Bruyns' cameramensen. De filmma ker was zelf nog niet vaak op Tho len geweest, maar het weidse karak ter van de polders sprak hem aan, zegt hij. „Er zijn filmmakers die hun scenario op basis van de hoofd rolspelers schrijven, maar ik heb juist de plaatsen en beelden als uit gangspunt gebruikt." Overigens is de jonge filmmaker bij de keuze wel afhankelijk van de medewerking van de plaatselijke overheden, zodat de plannen nog kunnen veranderen. Het verhaal speelt op een denkbeel dig Zeeuws eiland. Er zullen dan ook geen plaatsnamen in worden genoemd. ..Alsof er nog een deel van Zeeland bestaat, dat nog werke lijk een eiland is", licht De Bruyn toe. Ondanks zijn eigen Zeeuwse afkomst benadrukt hij dat er geen autobiografische elementen in het verhaal, zijn verwerkt. „Het draait om een groepje vrienden, die samen een motorclub hebben. Een van hen werkt in de mosselen en een ander op een vissersschip. Wanneer één van hen een Ier ontmoet en het plan opvat om het eiland te verlaten en naar de Ierse hoofdstad Dublin te trekken, is dat het begin van een reeks dramatische verwikkelingen. Zijn moeder wil niet dat hij vertrekt en zet hem emotioneel onder druk en uiteindelijk loopt het fataal voor hem af." De Bruyn (1962) heeft filmkunde gestudeerd aan de Universiteit van Amsterdam. Hij heeft al een paar korte films en een televisieprogram ma voor Veronica gemaakt. Verder heeft hij als assistent gewerkt bij de Nederlandse filmmakers Paul Ru- ven (Filmpje) en Pim de la Parra en bij de Tsjechische regisseur Ota Karvotocek. Hij is geboren in Ter- neuzen, waar zijn vader bij de wa- terpolitie werkte, maar verhuisde op zijn elfde jaar naar Bruinisse. Hij ging naar school in Zierikzee. Later trok hij voor zijn studie naar Am sterdam. Onlangs heeft Kemna-casting in Zierikzee een screentest gehouden voor bijrolacteurs voor Wilde mos sels. Het lijkt De Bruyn leuk om naast de bekende acteurs ook onbe kende Zeeuwen in zijn film te laten spelen. Het gaat volgens hem om meer dan alleen figurantenrollen, want sommigen krijgen ook enkele regels tekst. De vereniging oud militairen In- diëgangers (Vomi) wil in de ge meente Tholen een gedenkteken voor de gesneuvelden in Indië en Nieuw-Guinea. Voorzitter F.J.F. Smoorenburg riep dinsdagmid dag tijdens de regiobijeenkomst in Haestinge te Sint-Maartensdijk de ruim dertig aanwezigen op hun invloed uit te oefenen op raadsleden, wethouders of de burgemeester om een plaquette geplaatst te krijgen. De Vomi heeft in Zeeland ruim 600 leden en groeit nog steeds. In vele Zeeuwse gemeenten is de Vomi erin geslaagd een gedenkteken te plaatsen. Op 25 maart wordt er een gedenkteken in Serooskerke (gemeente Veere) onthuld. Verder onderhandelt de Vomi met Middel burg en Vlissingen en Borsele over de plaats van een gedenkteken. Het gaat meestal om een plaquette in brons of natuursteen met de namen van de gesneuvelden uit desbe treffende gemeente. Vomi hanteert de periode van 1945-1950-1962 toen de militairen actief waren in In dië (1945-1950) en Nieuw-Guinea (1962). „Het doet pijn als gemeenten mede werking weigeren. We hebben ze nu bijna in alle regio's, behalve in Tho len en Noord-Beveland. Een ge denkteken is belangrijk voor dege nen die na ons komen. Zij moeten ook weten dat wij in Indië zijn ge weest en er offers hebben gebracht. Als u een raadslid kent. een wethou der of de burgemeester, spreek ze erover aan. Maak in de wandelgan gen reclame voor deze zaak." Smoorenburg riep de leden op om bij de nationale dodenherdenking op 4 mei de gedenktekens te bezoeken. Op 5 mei nemen zo'n 50 oud mili tairen van de Vomi-Zeeland deel aan het défilé van twee kilometer voor Prins Bemhard in Wageningen. Smoorenburg nodigde de leden uit mee te doen. Degene die geen baret (meer) had. kon er eentje in de foyer van het recreatiecentrum kopen. Vomi zet zich ook in voor het uitke ren van 1000 gulden aan degenen die bij de eerste toewijzing door de regering buiten de boot vielen omdat ze geen twee jaar achtereen in Indië dienden. Het gaat om weduwen of naaste familie die hun man of zoon verloren een week of twee weken binnen die termijn van twee jaar. De Vomi wil dat de regeling aangepast wordt voor 'schrijnende gevallen' en heeft daarvoor alle politieke partijen aangeschreven. Alleen de SGP heeft op het verzoek van de Vomi gere ageerd. De staatkundig gereformeerden zeg gen dat ze bekend zijn met deze ge vallen en willen dat de regering 'niet naar de letter van de wet, maar naar de geest handelt, zo zei Smooren burg. Een afvaardiging van de Vomi was maandag aanwezig bij de crematie in Den Haag van kolonel en oud In- diëganger S.A. Lapré, oud voorzitter van de stichting Japanse ereschul den. Lapré genoot veel aanzien on der oud-militairen en was voor veel veteranen een aanspreekpunt. ..Het was een aangrijpende gebeurtenis. Er waren vele hooggeplaatsten, maar ook de kleine man was er, zo als wij." De as van Lapré zal tezij- nertijd bij het nationaal Indië-monu- ment in Roermond (met de 61194 namen van de gesneuvelden) wor den uitgestrooid, zo deelde de voor zitter mee. Smoorenburg las ook een gedicht voor dat F. Bentschap Knook uit Sint-Maartensdijk had gemaakt over de voorbereidingen van de militai ren, het verblijf in de tropen en de terugkeer naar Nederland. Het ge dicht werd met een applaus gewaar deerd. Op dinsdag 16 maart houdt de Vomi de jaarvergadering in Motel Goes. Volgens de voorzitter zal daar een aantal oud-militairen (Vomi-leden) worden onderscheiden. Na het officiële gedeelte was er tijd om herinneringen op te halen. „We spelen een thuiswedstrijd, lekker on der elkaar," zei Smoorenburg nadat eerst een minuut stilte in acht werd genomen voor de overleden 'sobat' (vrienden) in het voormalig Neder lands Indië. De 84-jarige PJ. Koopman, imker uit Sint-Maartensdijk, kreeg zaterdagmiddag het ereschild van de vereniging ter bevordering der bijenteelt in Nederland (VBBN) omdat hij al 65 jaar lid is. Hij ontving de onderscheiding in het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom, vlakbij de plaats waar hij vroeger zijn bijen bracht, namelijk op de heide bij villa Lievensberg. Koopman was verguld met het schildje dat alleen uitgereikt wordt aan imkers die meer dan zestig jaar lid zijn. Zie verder pagina 9 Drugslaboratorium ontmanteld in Sint-Philipsland Interkerkelijk jeugdkoor Polyhymnia brengt eerste cd uit J. Moerland uit Stavenisse en M. Potappel uit Tholen stoppen noodgedwongen als brandweerman

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1