Toekomst haven Sint-Philipsland hangt opnieuw aan zijden draad Piet gepikeerd over 'torentjesoverleg' Dwangsom 120 mille Havenzicht is terecht Muller rua«--« Weststraat schrikt van klapband Thema-avond Hoenderweg KEUKEN GILDE rlXI: Ons Dorpshuis AJP mag blijven, maar gat dichten ,Er zit een vent in mijn huis' Gemeente becijfert investeringen op ruim een miljoen gulden Kopieerapparaat in leeskamer voor een kwartje 52J* W Donderdag4J!d^«»ad4999 Het gemeentebestuur stelt opnieuw het voortbestaan ter discussie van de Sint-Philipslandse haven. De kosten om deze open te houden, liggen tussen de 5,5 ton en een mil joen, wat niet opweegt tegen het zeer geringe gebruik. Dat schrijven burgemeester en wethouders in een voor stel dat maandagavond wordt besproken door de com missie gemeentelijke ontwikkeling. Twee jaar geleden ontbrak voor sluiting van de haven elke politieke steun. Baggeren Damwand College zoekt in Renesse naar geld Inflatiepercentage Watersport Deze week Raad van State stelt gemeente in gelijk: I SOFTWARE 55e jaap^MgfoBIQJOT^N f Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin eendrachtbode .nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Ons Dorpshuis blijft! B. en w. heb ben in principe besloten om de func tie van het dorpshuis in Anna Jaco- bapolder te handhaven. Tegelijkerti jd zegt het colllege echter, dat op ter mijn zal worden bezien of Ons Dorpshuis wel in de huidige vorm en omvang kan blijven bestaan. De te korten moeten wel minder worden. Onder meer zal worden nagegaan in hoeverre de tarieven voor meer com merciële huurders verhoogd kunnen worden, waardoor een betere exploi tatie bereikt kan worden. Op korte termijn belegt de gemeente een tweede hoorzitting met de bewoners van Anna Jacobapolder. Daar zullen b. en w. benadrukken dat een zo goed mogelijke exploitatie van Ons Dorpshuis nodig is. In de commissie algemeen bestuur en welzijn deelde wethuder I.C. Moerland dinsdag avond mee dat er onderzocht zal worden of de dorpshuizen niet on dergebracht kunnen worden in ande re gebouwen. „Wellicht zullen we in de toekomst zaken moeten integre ren. Bijvoorbeeld in Scherpenisse. Daar zou het dorpshuis in de twee scholen die daar gebouwd worden (op het terrein van de gemeentelijke werkplaats -red.) ondergebracht kun nen worden", aldus Moerland. U vraagt en wij draaien. Sinds de no ta burgerparticipatie door de Thoolse raad is aangenomen, waait de wind in het gemeentehuis uit een andere hoek. De in september door de wa teroverlast veel geplaagde bewoners van de Hoenderweg (de oneven kant tenminste) schreven b. en w. een brief om eens op de koffie te komen en donderdag 11 februari gaat dat echt gebeuren in de Wellevaete. Om kwart over acht komen vertegen woordigers van de gemeente en het waterschap Zeeuwse Eilanden pra ten over de mogelijkheid tot gedeel telijke of algehele afsluiting van de watergang achter de oneven kant, een calamiteitenplan, het al of niet schadelijk zijn van de sterk verhoog de vervuiling en het eventuele ver hoogde risico van een extra overstor- triool bij de ijsbaan aan de Annewas. Dhr. Smits, woordvoerder van de be woners, is volgens het college met deze opzet akkoord gegaan. B. en w. vinden overigens, dat deze bijeen komst verder gaat dan .bestuur op de koffie.' Daarom spreekt het college liever van een thema-avond. Dat was me zaterdagavond even schrikken. Een inwoon ster van Tholen kwam thuis en trof op de bank in de kamer een slapende man aan. Ze bel de direct de politie: ,Er zit een vent in mijn huis!' De agenten hadden niet veel tijd nodig om te achterhalen hoe de vlag er bij stond. Eerder op de avond hadden ze immers een dron ken man die vlakbij de N.H.- kerk lag te slapen, naar huis gebracht. Het was een beken de, die meermalen te diep in het glaasje kijkt en nu door voorbijgangers was aangetrof fen. Ze hadden de dokter eerst gebeld, maar medisch was er geen eer te behalen. Thuis ontnuchteren was de beste methode. De politie wist de man wel te wonen. De sleutel in zijn zak paste echter niet op het deurslot. In overleg met de woningstichting Beter Wonen werd een ruitje ingeslagen, zodat de man toch naar binnen kon. De politie was er echter niet van op de hoogte, dat de Tholenaar pas was verhuisd, zodat hij in zijn voormalige woning was neergelegd. De niet aanspreekbare man werd toen alsnog naar zijn nieuwe onderkomen gebracht. „We kunnen ook niet alles weten", aldus een politiewoordvoer der, die vertelde dat zijn colle ga's die zaterdagavond dienst hadden, er smakelijk om ge lachen hadden. Zo ligt de haven van Sint-Philipsland er doorgaans hij. Nostalgisch, maar vrijwel leeg. In 1997 steunde zowat heel Sint-Phi lipsland de schippers in hun strijd om de haven te behouden. Liefst 1949 handtekeningen werden door schip persvereniging Schuttevaer aan de toenmalige wethouder J. van der Jagt overhandigd. In opdracht van de schippers stelde het ingenieursbureau Lievense een rapport op over de ha ven. De conclusie was dat de haven nog 30 tot 35 jaar mee kon zonder dat groot onderhoud noodzakelijk zou zijn. Baggeren hoefde niet, egalise ren zou voldoende zijn. Maar ambte lijk werd over het rapport Lievense gezegd dat dit ertoe zou leiden dat de haven achteruitging en op den duur niet meer te gebruiken zou zijn. Op termijn zou dik zeven ton geïnves teerd moeten worden. De politiek ging naast de technische ook in op emotionele, historische en land schappelijke aspecten. Alle partijen wezen sluiting resoluut van de hand, behalve de PvdA die eerst een nader onderzoek wilde zien. Het voorstel om per 1 april 1997 tot sluiting over te gaan, verdween toen van tafel. Even werd nog overwogen om de ha ven aan Schuttevaer over te doen, maar de statuten van de vereniging bleken dat in de weg te staan. Omdat het gemeentebestuur van me ning bleef dat er (ets met de haven moet gebeuren, zijn in de afgelopen periode een drietal mogelijkheden onderzocht: het handhaven van een volledige handelshaven; een handels haven met beperkingen ten aanzien van de diepgang; een soort toe- vluchts- of thuishaven voor een aan tal speciale perioden per jaar. Voorde eerste twee opties zijn de investerin gen berekend op 1,07 miljoen gul den, de derde optie kost altijd nog 5,7 ton. Gezien die bedragen en het ge ringe gebruik dat van de Sint-Philips landse haven wordt gemaakt, vragen burgemeester en wethouders zich af of het verantwoord is om de handels haven in stand te houden óf dat er te ruggekomen moet worden op het standpunt van twee jaar geleden en alsnog tot sluiting over te gaan. De commissie gemeentelijke ontwikke ling praat maandagavond over deze kwestie, tijdens een openbare verga dering in het gemeentehuis. In het voorstel worden de diverse op ties nader toegelicht. Daaruit blijkt dat het vlak maken van de zate - door de schippers destijds als voldoende bestempeld en aanmerkelijk goedko per dan baggeren - niet kan. Volgens b. en w. omdat rijkswaterstaat uit grondmonsters heeft vastgesteld dat het slib in de haven verontreinigd is (klasse 3). Verontreinigd slib mag niet over de bodem verplaatst wor den, verwijderen is wél toegestaan. Omdat het klasse 3 slib is, zou de ge meente de baggerspecie niet in de Oosterschelde mogen storten, maar moet het aan land worden opgesla gen en afgevoerd naar bijvoorbeeld Moerdijk om te worden gereinigd. Uitgaande van een hoeveelheid van 2500 kubieke meter slib raamt het gemeentebestuur de kosten daarvan op 425.000 gulden. Alleen wanneer een toevluchts- of thuishaven ge creëerd zou worden, kan het bagge ren achterwege blijven. Want bij de keus voor een haven met beperkte diepgang is er volgens b. en w. het gevaar dat schepen vastlopen en eventueel plooien, waarvoor de ge meente aansprakelijk gesteld zou kunnen worden. De scheepvaart houdt nu rekening met een diepte van de haven van anderhalve meter min NAP, maar door aanslibbing zijn er gedeelten waar dat slechts één meter min NAP is. Een andere grote kostenpost is, aldus het gemeentebestuur, het repareren van de stalen en de betonnen dam wand (en deksloof). Een gespeciali seerd bedrijf heeft dit karwei globaal geraamd op een half miljoen gulden. In het rapport Lievense wordt gesteld dat de stalen damwand nog voldoen de dik is en daarom niet behandeld hoeft te worden. De gemeente is het daarmee niet eens: 'de aantasting is niet overal gelijkmatig, met alle risi co's vandien', schrijven b. en w. aan de commissie. Reparatie van de dam wand is in alle gevallen op termijn nodig, vindt het gemeentebestuur, maar zou bij een haven met beperkin gen uitgesteld kunnen worden. Wat op korte termijn noodzakelijk wordt geacht, is het herstellen van de ha- viidain en het vervangen van elf meerpalen. Dat gaat 70 mille kosten. En dan is er nog de havenontvangst installatie (hoi), die op 75.000 gulden wordt geraamd. Mogelijk kan dit wat goedkoper uitvallen, of kan de con tainer voor klein chemisch afval - die op de gemeentewerkplaats staat - ge bruikt worden. Of een hoi werkelijk noodzakelijk is, werd twee jaar gele den al door Schuttevaer betwist bij monde van de directeur. De gemeen te zal hierover met rijkswaterstaat gaan praten. In de meerjarenraming heeft de ge meente voor het jaar 2001 een be drag van 80.000 gulden opgenomen voor onderhoudswerk aan de Sint- Philipslandse haven, zodat elders een miljoen gevonden zou moeten worden wanneer de handelshaven volledig intact .wordt gehouden. In het voorstel aan de commissie ont breekt overigens een overzicht van wat de kosten zijn van het opheffen van de haven (verwijderen dam wand en meerpalen en maken van een talud). Zie ook pagina 3. RPF/GPV-raadslid A.L. Piet heeft er ernstig tegen geprotesteerd dat zijn fractie en D66 - in tegenstelling tot de andere partijen - niet vroeg tijdig zijn betrokken bij het zoeken naar bezuinigingen voor de komen de jaren. Het beraad hierover dat burgemeester en wethouders met de ambtelijke top in Renesse hielden, betitelde hij als 'torentjesoverleg'. Tholen ziet zich vanaf 2000 ge plaatst voor jaarlijkse tekorten op de begroting van miljoenen guldens. Om die gaten te dichten, begon het gemeentebestuur dit najaar een on derzoek. Samen met de ambtelijke top trok men zich terug in Renesse om over de mogelijkheden te 'brain stormen'. Uiteindelijk rolde er een lijst uit met 17 punten. „Ik ben te leurgesteld dat met RPF/GPV en D66 niet is overlegd, terwijl het met de andere fracties tevoren is afge stemd. Nu zit ik hier voor Piet Snot, de pap is gestort", bekritiseerde Piet maandagavond deze werkwijze. Hij noemde het Renesseberaad 'toren tjesoverleg' (naar de werkwijze van de ministers en regeringsfracties in Den Haag), een kwalificatie die wet houder R. Ravensteijn van de hand wees. „Dit is niet meer dan een lei draad om de begroting 2000 op orde te krijgen. Dus u hebt nog alle mo gelij ldieden om alternatieven aan te dragen." Volgens de wethouder waren de voorgestelde maatregelen afgestemd in b. en w. en bij de ambtelijke top. Maar Piet zei zwart op wit te hebben dat er vooroverleg had plaatsgevon den. (Het raadslid had aantekeningen over een dergelijk overleg aangetrof fen bij de stukken die voor de com missie ter inzage lagen). „Dus ik vraag u op de man af of dit juist is." De wethouder herhaalde dat b. en w. en ambtenaren in Renesse over deze zaak hadden gesproken. „En daarbij koppelen de wethouders dat natuur lijk terug naar hun fracties." A.P. Kornaat (PvdA) interrumpeerde hem met de mededeling dat er wél dege lijk overleg had plaatsgevonden. „Maar geen torentjesoverleg. En het was wel zo netjes geweest om de partijen die geen wethouder hebben, op de hoogte te brengen." Zijn frac tiegenoot mevrouw M.A.E. Velthuis vulde aan dat de partijen niet tevoren waren gepolst, maar wél eerder van de uitkomsten van het Renessebe raad op de hoogte waren gesteld. Ook P.K.M. Stouten (VVD) was er voorstander van om de 'oppositie' eerder te informeren in dergelijke gevallen. Piet zei nog dat RPF/GPV en D66, ondanks dat ze geen deel uitmaken van het college van b. en w„ medeverantwoordelijk zijn voor het gevoerde beleid. „Daarom willen wij ook over dezelfde informatie kunnen beschikken." Ten aanzien van de voorstellen, spraken D66 en RPF/GPV zich uit tegen het voorstel om de belastingen en heffingen jaarlijks met gemiddeld 5% te verhogen. „Houd het op het i nflatiepercentage. Tariefsverhogi ng moet het laatste middel zijn om een begroting sluitend te krijgen", advi seerde Piet. Maar CDA'er M.A. van Beek kon achter het voorstel staan: „Dit is neergelegd in het collegepro gramma." Het collegeprogramma maakt echter melding van een infla- tievolgende verhoging en daarnaast kan extra verhoogd worden voor uit breiding van bestaand of ontwikke len van nieuw beleid. Ravensteijn zei dat b. en w. weliswaar voorstan der zijn van een laag belastingni veau, maar prioriteit geven aan het sluitend maken van de begroting. Verder wees hij erop dat de verho gingen in Tholen, vergeleken met andere gemeenten nog wel meeval len. A.P. Kornaat (PvdA) stelde dat een eventuele verhoging pas bij de begrotingsbehandeling aan de orde komt. Het vervroegd afschrijven op inves teringen kon niet de goedkeuring wegdragen van RPF/GPV en D66, zolang daarover niet eerst meer dui delijkheid wordt verstrekt. En Stou ten hield (evenals D66 en RPF/GPV) een slag om de arm ten aanzien van de verlaging van de ren tebijschrijving op reserves. „Wij willen eerst een open discussie over de toegezegde notitie over het reser- vebeleid." Geprobeerd wordt dat stuk in mei bij de commissie te heb ben, zei de wethouder. De voorgestelde verlaging van de rente ontmoette begrip van de mees te fracties omdat de marktrente ook laag ligt. Maar J. van den Donker stelde vast dat de watersportvereni gingen er schade van ondervinden. De rente op het financieringstekort gaat van zes naar vijf procent en de rente op bestemmingsreserves naar drie procent. Via de onderhoudsre- serve die in de pachtsom van de jachthavens wordt verrekend, gaat de gemeente nu verdienen aan de wa tersportverenigingen en dat kan vol gens de Dóó'er (zelf penningmeester van De Kogge) niet de bedoeling zijn. Maar volgens de wethouder is daar geen sprake van. Van M. Dijke (SGP) zou de drie ton voor nieuw beleid ook gebruikt mo gen worden om tekorten terug te dringen. „Maak ruimte voor nieuw beleid door oud beleid in te leveren." Dat er in de drie ton ook geld voor klassenverkleining zit, stemde hem tot tevredenheid. De PvdA'ers Kor naat en Velthuis lieten, evenals D66, een waarschuwend geluid horen ten aanzien van een verdergaande priva tisering bij sportclubs. „Dat moet in goed overleg gebeuren en de vereni gingen niet door de strot, geduwd worden", aldus Kornaat die zich af vroeg op het haalbaar zal zijn. „De insteek moet nieuw beleid zijn en niet een bezuiniging", vulde me vrouw Velthuis aan. Oud-infanterist A. Eindhout uit Scherpenisse valt terug op acties in Indië Christelijk Gereformeerde Kerken Tholen en Oud-Vossemeer krijgen A. van der Zwan als predikant CDA-voorzitter Nieuwkerk neemt na 40 jaar afscheid van de politiek Normen en waarden zijn niet los te koop volgens SGP-statenlid W. Kolijn in Sint-Philipsland Kwart eeuw brandweer voor M. de Viet, P. Nuyten en J. Hage uit Sint-Maartensdijk Politie versterkt met surveillancehond Castor Gemeente wil industriegrond in St.-Annaland kwart duurder maken en premieregeling bedrijven afschaffen Noad en SPS kunnen publiek niet boeien met behoudend spel MEN SPREEKT ZELDEN OVER DE DEUGDEN DIE ONS SIEREN, ZOVEEL TE MEER OVER DIE ONS ONTBREKEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's In korte tijd kan er veel veranderen, ook bij de gemeente Tholen. In plaats van een hoge drempel voor het verkrijgen van informatie over bestuurszaken, worden nu de rem men los gegooid. Er is al een lees kamer waar de agenda van de ge meenteraad en de drie commissies ter inzage ligt en dinsdag besloot het college om er ook nog een ko- pieerapparatuur bij te plaatsen. Het motto is daarbij: bedien uzelf. Er hoeft geen dure ambtenaar meer aan te pas komen, waardoor voorheen een kopie een gulden vergde van de burger. Een kwartje in de automaat en er rolt een kopie uit. Dat is dan nog wel meer dan het dubbeltje bij het kopieerapparaat van de biblio theek, maar een stuk goedkoper dan tot nu toe. Het initiatiefvoorstel dat PvdA, RPF/GPV en D66 in decem ber indienden, heeft daarmee bijval gekregen van b. en w. De legesver ordening moet er nog wel voor ge wijzigd worden, maar dat is maar een formaliteit. De gemeente Tho len maakt binnenkort echt werk van de openbaarheid van bestuur. Voor een kwartje per kopie. De gemeente heeft eigenaar B. de Man van café Havenzicht in Sint- Annaland terecht een dwangsom opgelegd om naleving van de mi lieuvergunning af te dwingen. Tot die conclusie komt de Raad van State. Het hoge rechtscollege heeft de horeca-ondernemer op alle punten in het ongelijk gesteld. In de vergunning die de gemeente in april 1995 heeft verleend, zijn voor schriften opgenomen ten aanzien van het geluid dat wordt geproduceerd. Dat mag overdag 35 decibel zijn, 's avonds tusseh 7 en 11 uur 30 dB en 's nachts tussen 11 en 7 uur 25 dB. Om dat die normen werden overtreden (zoals bleek uit twaalf metingen in de periode januari tot juli 1996, na klachten van omwonenden), som meerde de gemeente de uitbater in augustus om binnen vier weken In de Service Bouwmarkt vindt u alles voor de vakman en de doe-het-zelver. KEUKENGILDE MULLER biedt u een schitterende collectie keukens, zeer scherpe prijzen en ouderwets vakmanschap. Mullers Doe Het Zelfmarkt bv Nijverheidsweg 4, 4695 RC SINT-MAARTENSDIJK Tel. 0166-667181 Fax. 0166-667185 OPENINGSTIJDEN: Maandag tot en met donderdag 8.00-18.00 uur Vrijdag 8.00-20.00 uur Zaterdag 8.00-17.00 uur Advertentie I.M. maatregelen te treffen. Daarbij werd hem na die periode een dwangsom in het vooruitzicht gesteld van 5000 gulden per geconstateerde overtre ding, tot een maximum bedrag van 120.000 gulden. Begin 1997 - toen de verschuldigde dwangsom al tot 70 mille was opgelopen - isoleerde De Man zijn bedrijf. Raadsman E.G. Karei voerde namens de horeca-ondememer voor de Raad van State een reeks van argumenten aan om het besluit van het gemeente bestuur onderuit te halen. Zo werd de juistheid van de metingen in twijfel getrokken omdat de apparatuur niet zou deugen, stem- in plaats van mu- ziekgeluid de oorzaak van de over schrijdingen zou zijn, stoorgeluid van andere bronnen zou zijn opgetreden, slechts één ambtenaar had gemeten en De Man geen mening had mogen wer^overjiej^ con- DISCOUNT DE COMPUTER-KOOPJES-BEURS TEGEN DUMPPRIJZEN ZATERDAG 6 FEBR 10-16 uur ZEELANDHALLEN-GOES INFO EN REDUKTIEBON MET VOORDEEL VERDER IN DIT BLAD |mTIRiXP^ÏMIDI^70^58892y Advertentie LM. troles noch de gelegenheid kreeg voor een contra-expertise. Staatsraad Boll vond dat een aantal van deze stellingen geen doel trof en dat ande re door de gemeente voldoende wa ren weerlegd. Hij komt tot de slot som dat de gemeente bevoegd was een dwangsom op te leggen. En ze heeft dat in redelijkheid gedaan, al dus de staatsraad, die daarmee andere bezwaren van De Man van de hand wijst. Die voerde zaken aan als niet inspelen door de gemeente op toe komstige wetgeving en oneigenlijke motieven van klagers. Dat geluidwe- rende maatregelen niet gegarandeerd een einde aan de overlast zou beteke nen, was volgens de staatsraad ook geen reden. Dan had De Man op an dere manieren moeten zorgen dat hij voldeed aan de voorschriften, was het oordeel. De ondernemer had ook be zwaar tegen de hoogte van de dwang som gezien zijn financiële draag kracht, maar de Raad van State vond het - gezien de beoogde werking - niet onredelijk. Het beroep van De Man is dan ook ongegrond verklaard. De ondernemer is het met de uit spraak niet eens, maar wil verder niet reageren. Er loopt bij de rechtbank nog een verzetprocedure van De Man tegen de hoogte van de dwangsom, maar de rechtmatigheid ervan is niet meer in het geding. In de smalle Weststraat in Scherpenisse sprongen de ruiten van twee woningen kapot nadat een vuilniswagen van de gemeente een klapband kreeg. Een kennis van één van de gedupeerde bewoners ruimt de scherven op. Bewoners van de YVesLstraat in Scherpenisse werden dinsdagmid dag rond kwart voor vier opge schrikt door een enorme knal toen de rechtervoorband van de vuilnis auto klapte. Door de druk die dat in het smalle straatje veroorzaakte, sprongen bij twee woningen drie ramen kapot. Niemand raakte ge wond. Het bejaarde echtpaar Bo- lier-de Zwarte op nummer 11 kwam met de schrik vrij, maar in hun voorgevel sprongen twee ra men kapot. Ook in het pand daar naast waar de bewoners niet thuis waren, sprong een raam stuk. De scherven kwamen in de kamers en op de stoep en de straat terecht. Over de oorzaak van de klapband was een stoeprand die de band te ver indrukte. De ophaaldienst heeft wel eens te maken met lekke banden, maar een klapband komt bijna niet meer voor.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1