Bijna 100 banen extra in Poortvliet Budelpaek kraakte onder onvoorstelbare omzetgroei van 67 De maatschappij op de elektronische snelweg Van flexibele leerling-bakker tot koerier verpakkingsbedrijf Schot Transport wil bedrijf aan de Postweg in Tholen verkopen W.M. van Tiggele maakt de 40 jaar vol bij Nieuwkerk Mogelijk nieuwe woonwijk na herziening bestemmingsplan EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Werkgelegenheid toegenomen tot 487 De werkgelegenheid bij Budelpaek is vorig jaar gestegen van 351 tot 487 volledige banen van veertig uren. Dit is de optelsom van de vaste medewerkers en de uitzend krachten. Het aantal eigen personeelsleden bedroeg 475 tegenover bijna 400 in januari. „Vorig jaar hebben we dus zo'n honderd extra banen geschapen", zegt directeur Peter Ingelse trots. Verpakkingsbedrijf moest orders weigeren ,Een onvoorstelbaar prachtige groei.' Zo noemt direc teur P.R. Ingelse de omzetstijging van 67% bij Budel paek in 1998. Voor het eerst werd de 100 miljoen gulden bereikt van de Nederlandse vestigingen Poortvliet en Stellendam. In 1997 werd voor 61 miljoen gulden ver pakt. De explosieve groei leidde nogal eens tot (perso nele) problemen. „Af en toe heeft het wel eens ge kraakt", aldus Ingelse. Realistisch beeld Stellendam Slimmer Hydrauliekslangen Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Schot Transport wil de ge bouwen aan de Postweg in Tholen verkopen om zich volledig te concentreren op de vestiging Gilze-Rij- en. Of er een bedrijf voor terugkomt of dat het ter rein voor woningbouw ge bruikt gaat worden, is nog onduidelijk. Het grote ter rein grenst aan de woon wijk Buitenzorg en ligt te genover de toekomstige woonwijk Stadszicht. Voorbereidingsbesluit Niet alleen zon Anita Meyer Winstdeling Rabobank koopt 15% aandelen van Budelpaek Geluidsscherm Geen tijd FNV helpt leden met belastingopgaaf Binnen 1 jaar Rabobanken lichten ondernemers voor Als laatste medewerker van het eerste uur stond W.M. van Tiggele uit Poortvliet zaterdagavond op het podium van stadsschouwburg de Maagd in Bergen op Zoom. Met een geschenk onder couvert eerde directeur P.R. In gelse van Budelpaek het trouwe personeelslid ter gele genheid van het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Maar Van Tiggele blijft ook als 65-jarige door gaan bij het bedrijf van de familie Nieuwkerk, met wie hij lief en leed deelde. Voor 1999 staat daarom 'beheerste groei' en 'betrouwbaarheid' hoog in het vaandel. „De moeilijkheid is echter, dat groei niet te plannen is. Als er 20 offertes uitstaan, krijg je problemen als die allemaal door gaan, maar het wordt nog veel lasti ger, wanneer er geen opdrachten uit voortkomen. Als je het echter goed doet, dan komt de klant terug. In ju li - midden in de vakantieperiode - hadden we met zo'n piek te kam pen, dat we voor het eerst sinds ja ren grote orders van zowel bestaan de als van nieuwe klanten hebben moeten weigeren. Het risico van or derweigering is echter groot, maar als de projecten als een golf over je heen komen, moet je wat doen. En dat was in juli het geval, toen we het twee keer zo druk hadden dan in ok tober. Door de gigantische drukte konden we nieuwe medewerkers onvoldoende begeleiden, waardoor we een deel van de instroom kwijt zijn geraakt. Ook het ziekteverzuim was te hoog." In video-opnamen met verschillen de medewerkers uit Poortvliet en Stellendam kwam dat zaterdag avond tijdens de nieuwjaarsbijeen komst in de Maagd te Bergen op Zoom ook uit de verf. „De menin gen gaven een heel realistisch beeld van de gang van zaken in 1998", zegt Ingelse. Met een ge- VERVOLG VAN VOORPAGINA Het diepvriesbedrijf op Goeree Over- flakkee is inmiddels van de voormali ge ijsfabriek Den Hertog in Dirksland verhuisd naar een veel groter pand van Culi d'Or in Stellendam. „Met 2400 m2 is er sprake van een vervier voudiging", aldus Ingelse. Naast de Bens is van huis uit wiskundig in genieur. Hij werkte op de Erasmus universiteit in Rotterdam, eerst als hoofd van de automatiseringsafde ling van de faculteit bedrijfskunde en later als oprichter en directeur van het Erasmus zakelijk onder steuningscentrum. Bens bleef zich bekwamen in de vakgebieden infor matietechnologie en telecommuni catie en in transport en logistiek. Daarnaast was hij werkzaam voor het gemeentelijk havenbedrijf Rot terdam en havenonderneming SVZ en Bens was lid van een klankbord groep van het directoraat transport van de Europese commissie. Sinds ruim een jaar werkt hij bij Multi media Skills, een advies- en pro jectleidingsbureau op het gebied van informatie, communicatie en tech- nologie. Bens heeft een brede klantenkring, variërend van de ag rarische sector tot onderwijs en fi nanciële dienstverlening. De ontwikkelingen op het gebied van informatie en communicatie gaan razendsnel. Termen als inter net, multimedia en elektronisch za kendoen zijn al ingeburgerd. Vol gens Bens hebben de moge lijkheden van de hedendaagse tech nologie, met steeds weer nieuwe Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. middelde leeftijd van 33 jaar en 3,7 jaar ervaring is de bemanning van Budelpaek echter zo jong en soms nog onervaren, dat het een wonder was, dat er nog 67% omzetstijging verwezenlijkt werd. Het verlies van een half miljoen gulden in 1997 werd vorig jaar meer dan goedgemaakt met een positief resultaat van 3,5 miljoen gulden. „Daarmee zit de winst weer op het niveau van 1993 en 1994, hoewel de omzet toen lager was. De investeringen waren vorig jaar met 8,1 miljoen gulden na de fikse 10,4 miljoen in 1997 echter hoger dan geraamd. We zitten nu goed in ons jasje met moderne pan den en snelle verpakkingslijnen. De toekomst ziet er dan ook zonnig uit. Er zit 32,1 (31 in 1998) mil joen gulden in de orderportefeuille en dat is dan nog zonder onze nieu we klant Johnson en Johnson (OB tampons, cosmetica) waarvoor we net voor de jaarwisseling de enige aanbieder geworden zijn. Ook ver wachten we weer veel werk voor Always (maandverband), wat vorig jaar al in de 31 miljoen verwerkt was." Als de multinationals Euro pees inkopen, heeft Budelpaek vol gens Ingelse prima kansen. Hij schrijft dat aan de ene kant toe aan de technologische capaciteiten en aan de andere kant aan de profes sionaliteit van de mensen: in de lei ding, bij de techniek, productie en logistiek. diepvriesverpakkingen zijn de dier voedingsactiviteiten vanuit Poortvliet verplaatst naar Stellendam. „Dat pro duct geurt nogal sterk en is daarom beter geschikt voor onze vestiging op Goeree, waar 20 tot 30 mensen wer ken o.l.v. productieleider Jan Visser, Kees Dekker voor de technische dienst en Erika de Vos voor commer ciële zaken. Er komt nog een bedrijfs leider", zegt Ingelse. technieken en hulpmiddelen, ingrij pende gevolgen voor de relatie tus sen bedrijven, consumenten en overheid. De processen worden volgens de ingenieur slimmer, ef fectiever en efficiënter en vragen klanten om nieuwe diensten. Het is volgens de Rabobanken, gemeente, OOT en Bens hoog tijd dat onder nemers stil staan bij de vraag wat informatietechnologie, telecommu nicatie en multimedia voor hen zul len gaan betekenen. In het bijzon der gaat het dan over het internet.' „Vluchten of ontkennen kan niet meer en zou bovendien niet ver standig zijn", aldus Bens die op 1 april (de donderdag voor Pasen) in gemeenschapscentrum Meulvliet zijn gehoor zal informeren en ver maken. In zijn presentatie 'De maatschap pij op de elektronische snelweg', zal Bens ingaan op deze steeds sneller gaande ontwikkelingen. De aanwezigen wandelen samen met hem door de informatiemaatschap pij en komen daarbij voorbeelden tegen uit de financiële wereld, maar ook uit onder meer de autobranche, de agrarische sector, de makelaar dij, postordersector en de overheid. Naast technologische en zakelijke aspecten, komen organisatorische, juridische, beveiligings- en mense lijke vraagstukken met betrekking tot het onderwerp naar voren. Bens zegt het in zijn toespraak te zullen hebben over 'vlaggetjes, wolkjes, regie, kennis en macht'. Dc bijeenkomst op 1 april begint om acht uur in gemeenschapscen trum Meulvliet in Tholen en aan sluitend is er voor de deelnemers een buffet. Deze grote onderne mersavond wordt elke twee jaar door de Rabobanken, gemeente en OOT georganiseerd. Op 1 april zal ook internetprovider Zeelandnet met een stand aanwezig zijn. Wim van Tiggele werkte vanaf de lagere school eerst in ,de witte juun' en in de mossels voordat hij bij A.A. Nieuwkerk (de grootvader van de huidige algemeen directeur André Nieuwkerk) in de Lange- straat te Poortvliet als leerling-bak ker aan de slag ging. „Je bakte brood, speculaas en frou-frou, bracht brood rond, maar werkte ook voor de grossierderij waarmee Nieuwkerk begon. Je was in feite van alles en dat flexibel zijn, is me later goed van pas gekomen." Van Tiggele moest zijn werk in 1953 twee jaar onderbreken voor het vervullen van de militaire dienst plicht. Daarna was hij twee jaar in dienst van grossierderij De Kroon van de familie Smallegange in Oud-Vossemeer. Toen ging hij weer terug naar Nieuwkerk, die in de Paasdijkstraat een nieuwe bak kerij had gebouwd. Er werden al lerhande koekjes gebakken, zoals krakelingen en Arnhemse meisjes. Samen met andere ondernemingen Volgens directeur A. Schot van het gelijknamige transportbedrijf wordt er over verkoop van de pan den aan de Postweg gedacht. „We zitten erover te prakkizeren, maar het is nog niet definitief." Het Poortvlietse transportbedrijf De Groen, dat aan de Paasdijk straat voor de gemeente moet ver dwijnen, heeft nagedacht over ver huizing naar de Postweg in Tholen. „Intern hebben we daar naar geke ken, maar dan kom je toch al gauw tot de conclusie, dat je daar op ter mijn - 10 tot 15 jaar - weer moet verdwijnen. Je zit daar immers midden in een woongebied. Daar om distanciëren wij ons van die mogelijkheid", zegt directeur M. de Groen, die blijft zoeken naar een oplossing. Het liefst wil hij in Poortvliet blijven met nieuwbouw op het bedrijventerrein aan de Paasdijkweg. „De bal ligt nu bij de gemeente. Ik hoop dat ze met een oplossing komen waar we ons alle bei in kunnen vinden." Met de verkoop van de panden aan de Postweg door transportbedrijf Schot zou Tholen een bedrijf met een lange historie verliezen. „Dat zou jammer zijn", zegt wethouder W.C. van Kempen van ruimtelijke ordening, die inmiddels enkele ge sprekken met Schot heeft gevoerd. „Maar als overheid moeten we ook nuchter zijn. Wanneer je een be drijf qua maat en schaal onvol- vormde Nieuwkerk de Internatio nale Banket Combinatie (IBC) die met drie vrachtwagens de produc ten naar de klanten bracht. Van Tiggele werd in plaats van bakker verkoopchauffeur. „Het was soms heel druk en dan weer slap. Met een wagen vol moest je naar mini maal veertig adressen tot aan Gro ningen en Amsterdam toe. 's Och tends om drie uur weg en 's avonds om elf uur thuis. Dan was je blij dat het zaterdagmiddag was." Toen André Nieuwkerk in Budel met verpakken begon, reed Van Tiggele vaak met vrachtwagens op en neer naar Poortvliet. De koekjes verdwenen uiteindelijk helemaal en het verpakken werd hoofdzaak. „De onderneming groeide en bloeide, maar het zonnetje heeft niet altijd hoog gestaan. We heb ben ook wel eens zwarte sneeuw gezien. Hele moeilijke perioden doende kunt bieden, dan kun je dat betreuren, maar dan is het niet an ders. Gilze ligt voor Schot centra ler ten opzichte van de klanten dan Tholen en het bedrijf wil ook groeien in een ander soort ver voer." «- soms, maar dan ging het weer heel hard vooruit. Dan dacht ik soms: nou, nou, kan dat zo doorgaan?" Nadat hij tien jaar magazijnchef was bij het verpakkingsbedrijf, kreeg Van Tiggele met gezond heidsproblemen te kampen. Hij kwam uiteindelijk in de wao te recht. „Zowel financieel als moreel ben ik toen gesteund en daar ben ik nog steeds dankbaar voor. Heel mijn leven heb ik bij de familie Nieuwkerk gewerkt en eerlijkheid en betrouwbaarheid vormden de basis. Evert was mijn leermeester en dan ontstaat er een band. Ik heb geweldig flexibel moeten werken, maar ik heb het er heel goed naar mijn zin gehad. De familie Nieuw kerk ben ik ook veel verschuldigd, zeker voor de periode dat het slecht met me ging." Toen Van Tiggele weer zodanig hersteld was, dat hij terug kon, ver zorgde de voormalige magazijn chef koeriersdiensten. „Grote rit ten naar Brussel en naar Kampen bijvoorbeeld. Dan dacht ik wel eens aan de routes met de vracht wagens van IBC vroeger. Het weg- net was toen beperkt, maar het was ook minder druk. Het koerierswerk doe ik echter graag en daarom blijf ik ook na mijn pensioen de post verzorgen. Je houdt je sociale con tacten en blijft bij in het verkeer. Maar Budelpaek als bedrijf is te groot voor mij geworden. De saam horigheid van de kleine onderne- De bestemming van het terrein aan de Postweg is momenteel bedrij venterrein, maar volgens de wet houder kan dat veranderen. De Thoolse gemeenteraad nam maan dagavond zonder enige discussie een voorbereidingsbesluit voor zo ming van voorheen mis ik wel", aldus Van Tiggele, die sinds 5 sep tember I960 onafgebroken in dienst is bij Nieuwkerk/Budelpack en als koerier de veertig jaar nog hoopt vol te maken. Budelpaek eerde zaterdagavond tij dens de nieuwjaarsbijeenkomst ook twee koperen jubilarissen: Elly Groen uit Sint-Maartensdijk en Ko van Driel uit Oud-Vossemeer, bei den werkzaam bij Budelpaek II. De eerste bedient verpakkingsmachi nes, de tweede houdt zich nu bezig met de personeelsplanning. De bijeenkomst in De Maagd trok 550 mensen tegenover een jaar eer der 330. De grote opkomst werd o.a. toegeschreven aan het optre den van zangeres Anita Meyer, die de zaal goed meekreeg. En zelf had ze er ook schik in, want ze zong langer dan gepland, maar na half tien moest ze toch weg. In Bussum wachtte haar nog een volgend op treden. Behalve de medewerkers uit Poort vliet was ook de directeur van de Engelse vestiging van Budelpaek aanwezig, evenals de kersverse president-commissaris C.G. Jansen Venneboer. Budelpaek houdt op 24 en 25 sep tember a.s. open dagen voor fami lieleden van het personeel in Poort vliet. wel de Grindweg als de Postweg in Tholen. Er wordt een herziening van het bestemmingsplan voorbe reid. In het raadsvoorstel werd ge sproken over .mogelijke ontwikke lingen die gaande zijn op het bedrijfsterrein aan de Postweg in Hij presenteerde zaterdagavond sa men met bedrijfsleider Marines La- gemaat van Budelpaek I (voedings middelen en maandverband) en bedrijfsleider Jan Bakker van Bu delpaek II (cosmetica en wasmid delen) de resultaten van de werk maatschappij met vestigingen in Poortvliet en Stellendam. Alge meen directeur André Nieuwkerk van de holdingmaatschappij was voor het eerst toeschouwer. Ingelse noemde 1998 ,een jaar van herstel' voor Budelpaek na het ver liesgevend 1997. „We waren te groot geworden en daarom zijn er reorganisaties doorgevoerd met on der meer een decentralisatie. De kennis van een grote organisatie en de flexibiliteit van een kleine orga nisatie hebben we in de nieuwe si tuatie samengebracht." Het uitstekende jaar leidt tot een uitkering van 300 gulden aan alle medewerkers die 1 juli vorig jaar in dienst waren. „In 1999 gaat er een nieuwe, voor het personeel aanmer kelijk betere winstdelingsregeling gelden", zegt Ingelse. Iedere Bu- delpack-medewerker die minimaal twee jaar in dienst is en goed func tioneert deelt in die pot. Daarvoor is 13,5% van de winst beschikbaar, wanneer het resultaat minimaal 4,5% van de toegevoegde waarde is. Het uitkeringspercentage zal 10% bedragen en per kwartaal uit gekeerd worden. Iemand die 3000 gulden bruto salaris ontvangt, krijgt dan 300 gulden per kwartaal of to taal 1200 gulden per jaar. „Hiermee willen we de betrokkenheid vergro ten", zegt Ingelse, die de aanzien lijke verruiming van de winstde lingsregeling een belangrijke verbetering vindt om mensen trou- De familie Nieuwkerk heeft 15% van de aandelen van de holding maatschappij Budelpaek interna tional verkocht aan de Rabo parti cipatiemaatschappij. „Voor een verdere internationale groei van de onderneming is dat een nood zaak", zegt algemeen directeur André Nieuwkerk. Oktober vorig jaar is de transactie geregeld. „Bu delpaek heeft nog een lange groei- weg te gaan, zodat ik in de toe komst nog meer participaties van professionele investeerders ver wacht. In onze Engelse vestiging staan er enorme investeringen op de rol. Daar komt op termijn net zo'n bedrijf als in Poortvliet." In verband met de Europese ontwik kelingen heeft Budelpaek interna tional sinds 1 januari 1999 ook een raad van commissarissen. Twee van de drie posten zijn inmiddels bezet. De raad heeft vorig jaar al schaduw gedraaid, maar is sinds 1 januari of ficieel in functie. „Voor een betere ondersteuning van het concern wil len we gebruik maken van de wijs- Tholen.' Er zou sprake zijn van een projectontwikkelaar die het gebied wil gaan aanpakken. Er geldt nu nog een oud bestem- wer te laten blijven aan het verpak kingsbedrijf. Het personeelsverloop was vorig jaar namelijk fors met 18,2% bij Budelpaek I tegenover 12,3 voor de overige onderdelen. „We hadden te weinig Budelpac- kers en teveel uitzendkrachten", stelde Lagemaat vast. „Dat en een onduidelijke organisatie gaf veel onvrede en verloop, maar deson danks zijn door keihard werken de leveringen gelukt, al was het soms erg spannend. Eind goed, is echter al goed gezien het enorme volume en het redelijk resultaat." Met de nieuwe ondernemingsraad praat Budelpaek over de eigen ar beidsvoorwaarden, waarbij voor het eerst vertegenwoordigers van de werkgeversvereniging en de vak bonden aanwezig waren. „Als di rectie en o.r. kennen wij Budelpaek goed en adviseurs hebben weer kennis van arbeidsvoorwaarden. Daar maken we gebruik van als di rectie en o.r., die uiteindelijk beslis sen", aldus Ingelse. Een verhoogde opleidingsinspanning en kennis-op bouw staat hoog op het program ma. „Daarin gaan we zwaar inves teren, want kennis vormt een plus in de dienstverlening", zegt de di recteur. Met medewerking van het Nederlands Verpakkings Centrum zijn vorig jaar 15 medewerkers bij Budelpaek begonnen aan een maat werk verpakkingsopleiding. Bakker wees erop, dat groeien tijd vraagt van een bedrijf, maar dat had Budelpaek juist niet in 1998 door de explosieve stijging tot 139 mil joen verpakkingen, 77.000 ver werkte pallets en 296.000 gewerkte uren in Budelpaek II. „Maar geen rozen zonder doornen", zo troostte Bakker zich. heid van anderen", legt Nieuwkerk uit. President-commissaris is Gerard Jansen Venneboer, voorheen lid van de raad van bestuur van Ceteco Van Ommeren. Hij deed daar de interna tionale contacten. Commissaris is Emiel van Veen, tot 1 mei vorig jaar de financieel directeur van Nutricia. Hij begeleidde de acquisities van de sterk internationaal gegroeide on derneming, bekend van de babyvoe ding. Nieuwkerk is nog op zoek naar een commissaris uit de productie- /transportsector. De FN V-afdeling Tholen gaat haar leden weer helpen bij het invullen van de aangiftebiljetten voor de in komsten- en vermogensbelasting en teruggavebiljetten. De FNV verleent die service omdat veel mensen moeite hebben met het invullen van deze belastingpapieren. Landelijk zijn er 5000 FNV'ers in de weer. Vo rig jaar werden er ruim 120.000 bil jetten ingevuld voor FNV-leden. Thoolse FNV'ers die gebruik willen maken van de belastingservice, kun nen bellen met M.A.H. den Haan in Sint-Annaland tel. 0166-652148. mingsplan met een zogenaamde negatieve lijst van bedrijven die er niet mogen komen. Een modern bestemmingsplan heeft daarente gen een positieve lijst wat er wel mag komen. In principe wordt het huidige gebruik vastgelegd, dus opslag en transport, maar de ge meenteraad kan ook besluiten om er een woonwijk van te maken, te genover Stadszicht. Voor het naast Schot gelegen be drijf van Overbeeke werd destijds bij de aanleg van de woonwijk Bui tenzorg na jaren van discussie een geluidsscherm aangebracht. Het pand wordt momenteel gebruikt als opslagruimte. Overbeeke is niet op de hoogte van de recente ontwikke lingen. „Maar met mij is alles be spreekbaar. Ik zeg nooit nooit. In het verleden heeft de Nettomarkt mij wel eens benaderd en later de Cl000, maar dat is toen niet door gegaan." Achter de loods van Overbeeke ligt nog een flink stuk grond, dat niet afzonderlijk bereik baar, zodat her al jaren braak ligt. Behalve de gebouwen van Over beeke en Schot valt ook de boom gaard van J. v.d. Berge in de bocht van de Postweg binnen de grens van het bestemmingsplan. Van den Berge weet zelf echter niets van veranderingen. De herziening van het bestem mingsplan aan de Grindweg in Tholen was een voorwaarde van de provincie voor het verkrijgen van goedkeuring voor het bestem mingsplan waterfront. Om onge wenste ontwikkelingen te voorko men, zowel aan de Grindweg als aan de Postweg, is maandagavond het voorbereidingsbesluit geno men. Als er aanvragen voor de twee gebieden komen, kunnen die worden aangehouden totdat er meer duidelijkheid is over de her ziening van de bestemmingsplan nen. Overigens moet dan wel bin nen 1 jaar het nieuwe ontwerp-plan ter inzage worden gelegd. De ge meenteraad had in december al geld uitgetrokken voor herziening van bestemmingsplan Noord, het bedrijventerrein aan de Grindweg. Ir. W.E.J.M. Bens gaat de Thoolse ondernemers alles vertellen over hoe ze de elektronische snelweg op kunnen. De gezamenlijke Rabobanken, de gemeente en het ondernemersoverleg Tholen organiseren samen donderdag 1 april een informatie-avond voor ondernemers met als thema 'De maatschappij op de elektronische snelweg, doen wij het, of doen zij het?' Ir. W.E.J.M. Bens van het ma nagement- en adviesbureau Bens en Partners maakt de Thoolse onder nemers wegwijs in de wirwar van onder meer internet en multimedia. Directeur P.R. Ingelse zet de gepensioneerde W.M. van Tiggele in het zonnetje en zijn vrouw in de bloemetjes. Op de plaats van het transportbedrijf Schot aan de Postweg in Tholen, komt misschien een nieuwe woonwijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 7