„Je moet er een tic voor hebben om in de brandweer te willen zitten" 'Vernietigende' brief ANWB Ten Ankerweg Onvrede over manier van informeren raad Parkeerterrein aan Paasdijkweg tussen Schapenweg en Heijboer „Het is of ik betoverd ben" Budelpack zoekt met de gemeente naar oplossing Leider A.P. van der Est verlaat St.-Philipslandse blus groep Sloth verhuist van Botermarkt naar Voltstraat Nuchter neemt hij afscheid, want hij wist immers al ja ren dat het eraan zat te komen. De 55-jarige A.P. van der Est uit Sint-Philipsland is gestopt als leider van de plaat selijke blusgroep. Hij wordt opgevolgd door Peter Ver wijs. Enige hobby Hechte groep Mevr. H. Rijstenbil-Zeedijk wordt J00 jaar Helena Rijstenbil-Zeedijk is de derde nog in leven zijnde inwoner van Tholen die de 100 jaar heeft bereikt. Maan dag vierde ze in zorgcentrum De Schutse te Sint-Anna- land haar eeuwfeest. Niet groots, want zo is ze niet. Niet op voorgrond Pril stadium Capaciteitsgebrek College 'woekert'met ruimte bij rotonde De ANWB heeft kritiek op de reconstructie van de Ten Ankwerweg in Tholen. In een brief aan het college van b. en w. vraagt de koninklijke Nederlandse toeristenbond zich af of de rotonde bij de Ten Ankerweg/Molenvlietse- dijk wel ruim genoeg is om de veiligheid van fietsers te waarborgen. Dinsdagavond stelde A.L. Piet (RPF/GPV) de brief aan de orde tijdens de rondvraag in de commis sie gemeentelijke ontwikkeling. De brief was bij de ove rige raadsleden niet bekend. Wethouder K.A. Heijboer reageerde enigszins gepikeerd: „De ANWB heeft geen kennis genomen van onze plannen." Welhaast onmogelijk Uitdijende map onbeantwoorde vragen Leeshoek J I Eendrachtbode, de Thoolse Courarit Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De bij zijn uniform horende pet heeft groepsleider A.P. an der Est nooit gedragen, maar voor zijn afscheid moet het een keer kunnen. Op het schilderij staat zijn zoon Emiel die inmiddels lid is geworden van de jeugdbrandweer in Sint-Philipsland. Adrie van der Est kwam dertig jaar geleden (voorjaar 1969) bij de toen nog zelfstandige brandweer Sint- Philipsland. „Mijn vader zat in de brandweer, dus dan krijg je vanzelf wat mee. Het heeft mij altijd wel getrokken en dus kwam ik er ook bij", zegt Van der Est. „Je had ook toen al een opleiding nodig, al is die tegenwoordig natuurlijk veel uitge breider. Die opleidingen (theorie en praktijk) werden toen verzorgt door de regiobrandweer uit Roosendaal. Voordat je werd aangenomen in het korps, liep je eerst een paar maan den mee en dan mocht je echt aan het werk. Slangen uitrollen en aan koppelen en later spuiten. Tja, je moet alles leren." In de tijd dat Van der Est bij de brandweer kwam, be stond de jeugdbrandweer nog maar net in Sint-Philipsland. „En dat scheelt toch wel een heel stuk. Het is voor die jongeren natuurlijk heel leuk en leerzaam, maar voor de brandweer is het ook een dankbare bron van nieuwe personeelsleden", zegt Van der Est wiens zoon Emiel inmiddels ook bij de jeugdbrand weer is gekomen. Daarmee is hij de derde telg in het geslacht die in de brandweer van Sint-Philipsland heeft gezeten. De Sint-Philipslandse groepsleider neemt afscheid van het korps. Niet vrijwillig, maar vanwege het feit dat 55 jaar de maximum leeftijd is. De vraag of hij het betreurt dat hij weg moet, houdt Van der Est niet zo be zig. „Daar heb je niets aan. Ik weet al jaren dat het eraan zit te komen. Dat is nu eenmaal zo. Er zijn in on ze blusgroep al zoveel mensen van wege hun leeftijd vertrokken. Maar het is duidelijk dat ik het altijd met veel plezier heb gedaan, anders hou je het geen dertig jaar vol", zegt Van der Est. „Je moet er ook wel een beetje een tic voor hebben. Je offert er toch zo'n 25 avonden per jaar voor op om te oefenen. Dan heb je nog je wedstrijden en je daadwer kelijke uitrukken, soms bij nacht en ontij." Van der Est kan niet even uitleggen wat er zo leuk is aan de brandweer. Eigenlijk is het een beroep dat al leen maar met ellende in aanraking komt. Iemands huis of bedrijf staat in brand of onder water of er is een ongeval gebeurd waarbij geassis teerd moet worden. „Ja, dat is wel zo. Maar er moet toch iemand zijn die hulp verleent in die situaties. Bovendien geeft het wel een goed gevoel dat je die mensen nog kunt helpen. En hoe vervelend het voor de betrokkenen ook is, voor een brandweerman is het bestrijden van een brand iets moois", zegt de scheidend groepsleider. „Voor mij was dit de enige hobby die ik had." Vrijblijvend is het lidmaatschap van de brandweer zeker niet, ook niet als het om vrijwillige brandweerlieden gaat. „Je hebt toch duidelijk meer verplichtingen en verantwoordelijk heid dan bij een vereniging. De op leidingen zijn ook pittig. Steeds weer wordt er bijgeschoold. De oe fenavonden gaan nu richting de 40 per jaar en onderwerpen als hulpver lening en gevaarlijke stoffen zijn er bijgekomen", vertelt Van der Est. „Wat dat betreft merk je ook dat het wel goed is dat er een leeftijdsgrens wordt gesteld. Je kunt toch niet meer zo goed mee met die jonge gasten. Zowel qua conditie als qua kennis niet. Er moet ruimte zijn voor de jonge garde." De blusgroep van Sint-Philipsland is volgens Van der Est een goed team. „De sfeer onderling is heel goed en we werken ook prima samen. Maar hei blijft een aparte club, die brand weermannen. Een hechte groep." De blusgroep bestaat uit een aantal functies. Er is bijvoorbeeld een be velvoerder, spuitgasten en een pompbediende. Iedereen heeft in principe zijn eigen taak. „Maar als je met vijf of zes man bent, moet je oppakken wat er voorkomt", zegt de scheidend groepsleider die ook wat moeite heeft met het principe dat een brandweerman moet wonen en werken in het gebied dat de blus groep beslaat. „Het aantal mensen dat hier op Sint-Philipsland de kost verdient, is niet zo erg groot. De spoeling wordt dunner. En wat moet je nou als iemand eerst op het eiland werkt, je die aanneemt en hij later over de brug komt te werken omdat hij bijvoorbeeld zijn positie kan ver beteren? Moet je tegen die mensen zegggen: Nou, tot ziens? We hebben gelukkig altijd genoeg mensen voor de uitrukken en als het echt een gro tere brand of ongeval is, dan is Sint- Annaland onze versterking." ZIE VERDER PAC.INA 5 Mevr. Rijstenbil werd op 25 januari 1899 geboren als eerste kind van een molenaar te Sint-Maartensdijk. Al spoedig - een jaar na de geboorte van Helena - verhuisde het gezin echter naar Bruinisse waar vader Zeedijk het molenaarsvak ging uit oefenen. Tot haar 23e woonde mevr. Rijstenbil bij haar ouders, maar in 1922 trouwde ze molenaar Rijsten bil die de molen van zijn oom in Scherpenisse kon overnemen. „Die mensen hadden geen opvolgers, dus kregen wij de kans", zegt mevr. Rijstenbil. Het was hard werken voor het gezin. „Je bent afhankelijk van de wind hè? Soms moesten we ook 's nachts werken omdat er dan wind op kwam zetten." Het echtpaar Rijstenbil kreeg één zoon die inmiddels al is overleden, net als de echtgenoot van mevr. Rijstenbil. Dat is de trieste ervaring waar veel mensen die erg lang leven mee te maken krijgen. „Maar mijn schoondochter komt nog heel vaak langs", zegt mevr. Rijstenbil die nog twee kleinkinderen, vier achter kleinkinderen en één achter-achter- kleinkind heeft. Van de laatste telg laat ze trots een foto zien die op tafel staat. Haar schoondochter woont nog steeds in de molenaarswoning in Scherpenisse. „Ze kan er nog weg", zegt haar moeder. Hoewel ze heel vriendelijk is, is mevr. Rijstenbil geen grote prater. „Ik wil niet zo op de voorgrond ko men. Voor mij hoeft er dan ook geen groot feest te komen. Het moet je eenvoudigweg gegeven worden om zo lang te leven. Daar is niets van je zelf bij", zegt de eeuwelinge die het haast ongelofelijk vindt dat ze al zo lang leeft. „Honderd jaar. Dat kun je bijna niet geloven. Als ik daaraan denk, is het of ik betoverd ben." In De Schutse heeft mevr. Rijstenbil het goed naar haar zin. Hoewel ze natuurlijk zwakker is geworden, een beetje doof is en moeite heeft met diverse activiteiten, is ze toch nog verbazingwekkend gezond. Ze leest ook de Eendrachtbode nog trouw elke week. „Anders weet je hele maal niets meer van wat er ge beurt", zegt de jarige die niet verle gen zit om erg veel bezoek. „Ik kan heel goed alleen zijn. Ik vermaak me prima. Bezoek is natuurlijk heel leuk. maar het moet ook weer niet te druk worden." Wat ze wel een beetje jammer vindt, is dat het uit zicht van haar kamer zo veranderd is. „Er was hier zo'n schitterende tuin. Die was echt heel mooi. Nu zijn ze er aan het bouwen", zegt mevr. Rijstenbil over de bouw van 30 aanleunwoningen die al een heel eind gevorderd is. Ze heeft overi gens geen last gehad van lawaai. „Nee, ze doen het met stille trom. Dat moet ook wel hè?" Mevr. Rijstenbil is nu één van de drie Tholenaren ouder dan 100 jaar. In De Schutse woont ook nog mevr. M.H. van Dijke-Verkerke die op 7 maart 103 hoopt te worden. In zorg centrum Ten Anker in Tholen woont mevr. W.G. Geluk-Bierens die in december haar 100e verjaardag vierde. De burgemeester bracht maandagmiddag - zoals gebruike lijk - een bezoek aan de eeuwelinge in De Schutse. Budelpack wil met medewerking van het gemeentebestuur aan de over kant van de Paasdijkweg - tegenover het bedrijf - een groot parkeerter rein aanleggen. De grond van akkerbouwer W. de Rijke is al eigendom van Budelpack. Het verpakkingsbedrijf heeft op de hoek van de Paasdijkstraat/Paasdijk- weg zelf een parkeerterrein aangelegd op de plaats van het voormalige slachthuis, maar dat is bij pieken in de productie veel te klein. Budelpack biedt werk aan bijna 500 mensen. Met name bij wisseling van de ploe gen, ontstaan er problemen met ge parkeerde auto's op de openbare weg. De gemeente heeft Budelpack laten weten, dat daarvoor een oplossing moet komen. Aangezien het bestaan de parkeerterrein nodig is voor een re constructie van de Paasdijkweg/Paas- dijkstraat, wil de gemeente volgens Budelpack meewerken via een zoge naamde artikel 17 procedure. Het zou dan om een tijdelijk parkeerterrein gaan met een verharding van gravel. Oversteken van de weg vormt in die nieuwe situatie wel een knelpunt, maar met verkeersremmende maatre gelen op de Paasdijkweg zou dat te ondervangen zijn. Hoewel de ge meente volgens Budelpack-directeur P.R. Ingelse wel medewerking wil verlenen, zijn er over de procedure nog veel vraagtekens. Afdelingschef openbare werken W.A. Blaas vindt de zienswijze van Budel pack nog een beetje voorbarig: „We zijn wel aan het zoeken naar een op lossing voor het parkeerprobleem aan de Paasdijkweg. maar dat is nog in een pril stadium. Er moet eerst een goed plan komen." Het geplande par keerterrein ligt tussen bloemen- en plantenhandel P.C. Heijboer en de Schapenweg. Eerder werd bekend, dat de gemeente tussen Heijboer en de Hogeweg in het weiland van vee houder K.M. Deurloo een terrein voor kleine bedrijven heeft gepland. In middels bekijkt de landinrichtings commissie Poortvliet of er voor Deur loo nog vervangende grond te vinden is, hoewel dat in een laat stadium van de procedure aan de orde is gesteld. Budelpack wil snel oplossingen voor de grote problemen bij de verwezen lijking van de groei. „Aan extra trans portkosten naar Mepavex in Bergen op Zoom zijn we een kleine miljoen gulden kwijt omdat we zelf onvol doende magazijnruimte hebben en het bedrijfsverzamelgebouw in Sint- Maartensdijk niet aan de eisen vol doet", zegt directeur P.R. Ingelse van Budelpack. „Alle opslag is nu gecon centreerd bij Mepavex en Meeus transport, dat verschillende Thoolse chauffeurs heeft, rijdt voor ons. Naast Budelpack II hebben we wel een plan voor de bouw van een nieuw maga zijn (hoogbouw) van 3500 m2 in voorbereiding, maar hoe langer we wachten, hoe meer er onzeker wordt. Het wachten en zoeken naar andere oplossingen heeft al vreselijk veel ge kost. De gemeente steunt onze groei op zich, maar kan ons tempo niet vol gen. Er ligt al erg veel werk op het bord van de gemeente en we merken daar een zwaar capaciteitsgebrek. We voelen dat het ambtenarenapparaat de werklast niet aan kan die gepaard gaat met een bedrijf van onze omvang." Ingelse maakt duidelijk, dat eerst de nieuwbouw van Bouman-Potter ver wezenlijkt moet zijn, voordat Budel pack in de bestaande magazijnen van de woninginrichter kan trekken. Na forse aanpassingen van de panden, wordt de technische dienst van het verpakkingsbedrijf er gevestigd. En als het aan Ingelse ligt, verdwijnt daarna de zuiveringsinstallatie van het waterschap nog om verder ruimte te maken voor groei van Budelpack I. ZIE VERDER PAGINA 7 Voorzitter E.E.A. Kooijman van Sloth heeft gistermiddag de huur overeenkomst voor het nieuwe on derkomen van de omroep getekend. De verhuizing van de Botermarkt naar het nieuwe pand in de Volt straat betekent een verdrievoudiging van het beschikbare vloeroppervlak en dat de omroep ook voor ouderen en gehandicapten toegankelijk wordt. Vanaf 1 april vinden de uit zendingen hier vandaan plaats. De huurovereenkomst geldt voor vijfjaar. In het pand, dat eigendom is van Oturia Properties, is op dit moment de muziekwinkel Wilde man gevestigd. Het is de bedoeling dat Wildeman en Sloth tegelijker tijd hun verhuizing ter hand nemen, zodat de uitzendingen zonder één dag onderbreking voort kunnen gaan. De studio krijgt een ont vangsthal, receptie, twee opname cabines en een muziekarchief. Op de bovenverdieping komen de kan tine en een redactiekantoor. Sloth heeft met het nieuwe pand ook een betere gelegenheid om mensen te ontvangen. De verhuizing luidt wat het bestuur van de omroep betreft een profes sionalisering in. Zo komt er binnen afzienbare tijd nieuwe apparatuur, waaronder een zogeheten pc-radio. Hiermee kunnen programma-on derdelen en muziek op een harde schi jf worden gezet, om op een van tevoren ingesteld moment te wor den afgespeeld. Nu wordt de mu ziek nog met behulp van bandjes afgedraaid, die vaak van slechte kwaliteit zijn. Met de pc-radio zul len uitzendingen door kunnen gaan, zonder dat er noodzakelijkerwijs medewerkers van Sloth aanwezig hoeven zijn. Kooijman hoopt ook dat de uitzending van kerkdiensten op zondag nu eindelijk gerealiseerd kan worden. Voor de nieuwe appa ratuur wordt 35 duizend gulden uit getrokken. Verder wil men het NOS-nieuws gaan uitzenden. Se cretaris mevrouw N. Aalbrechtse verwacht dat het wegdraaien van Sloth om zo het nieuws te kunnen horen, hiermee tot het verleden zal behoren. Het NOS-nieuws kost de omroep duizend gulden per jaar. Ook wil de omroep eventuele nieu we medewerkers interne opleidin gen gaan geven. Er zijn momenteel 42 mensen bij de uitzendingen be trokken. De zender zal ook worden verbeterd zodat Stavenisse en Sint- Annaland niet langer met een slechte ontvangst te kampen zullen hebben. De uitgaven worden moge lijk door een toename van de in komsten, onder meer uit de om roepbijdragen. Verder ontvangt Sloth per jaar tienduizend gulden subsidie van de gemeente. Het stre ven is om op den duur quitte te draaien, zonder overheidssteun, zegt Kooijman. „Wij zijn geen zendamateurtje meer. We hebben een bestuur dat toezicht houdt op het reilen en zeilen van de lokale omroep." Eind april of begin mei wordt het nieuwe onderkomen van Sloth officieel in gebruik genomen. De situering van de rotonde roept men komen omdat ze in de binnen- voor de ANWB vragen op. Volgens de belangenorganisatie voldoet de ro tonde niet aan de maat die is voorge schreven. Ook zou ze niet voldoen aan andere voorwaarden die aan een rotonde worden gesteld. Zo kan een rotonde 'beter niet voorzien worden van fietsstroken omdat deze een min der gunstig effect hebben op de vei ligheid'. Ook zouden grote voertui gen gevaar op kunnen leveren voor fietsers 'terwijl het lijkt alsof ieder een eigen strook tot zijn beschikking heeft.' De ANWB wil graag weten hoeveel verkeer er per etmaal gebruik maakt van dit kruispunt. ,Als dat boven de 8(XX) voertuigen komt, zijn er in feite vrijliggende fietspaden nodig. Nu hebben we de indruk dat er met de ruimte gewoekerd is en is het wellicht beter om af te zien van een rotonde ondanks het feit dat dit een zeer veili ge oplossing is.' De ANWB erkent dat ze over beperk te gegevens beschikt, maar wijst op een aantal aspecten die 'voorgelegd zijn door leden.' Ze vraagt zich of de inritten naar diverse huizen aan de Ten Ankerweg nog veilig te gebrui ken zijn vanwege de 'zeer smalle' scheiding tussen fietspad en rijbaan. De huizen met nummer 74 en 72 kun nen volgens de ANWB in de proble- bocht liggen. Erger is het voor de woning met num mer 58 vlakbij de rotonde. Het veilig gebruik maken van de inrit is 'wel haast onmogelijk' geworden, omdat er een scherpe draai van bijna 180 graden gemaakt moet worden. De be woner kan ook een stukje doorrijden om achteruit zijn erf op te rijden, maar in beide gevallen kan dat tot aanrijdingen leiden, aldus de ANWB. Bovendien kunnen ook fietsers gevaar lopen omdat het moeilijk is in te schatten of het fietspad vrij is. Het versmallen van de rijbaan en het aanbrengen van een middenberm (ge leiders) bij de Molensingel om de snelheid te beperken, vindt de ANWB logisch, maar ze vraagt zich af of landbouwvoertuigen daar dan nog wel van de weg gebruik kunnen ma ken. De bond vraagt het college om een reactie. „De brief is vrij vernieti gend", zei Piet. Heijboer vond het nog te vroeg voor een reactie. Hij noemde de brief (van 14 januari) zeer recent en zei er in een volgende ver gadering van de commissie op terug te zullen komen, maar benadrukte nog eens dat de ANWB zich onvol doende in de materie heeft verdiept. Een deel van de commissie gemeentelijke ontwikkeling is niet tevreden over de manier waarop het college de raadsleden informeert. Zo klaag de E. Frigge-Hogesteeger (VVD) er dinsdag over dat ze niet alle stuk ken toegezonden had gekregen die voor de vergadering ter inzage wa ren gelegd. Zo wil ze alle ingekomen stukken thuis kunnen lezen, zo stelde ze. Commissievoorzitter - en fractie genoot - P.K.M. Stouten zei het eens te zijn met haar, maar liet weten dat de ambtenaren de kwes tie bestuderen. Hij wees er ook nog op dat er geen inspreekrecht bestaat op ingekomen stukken, in tegenstelling tot de punten die op de agenda staan. M.A.J. van der Linde (PvdA) vroeg of er bij de verslagen van de vergaderingen een lijst gevoegd kon worden waarop puntsgewijs staat wie welke 'actie' onder neemt. Hij ergerde zich aan de uit dijende map met vragen die bij de stukken liggen en die maar niet beantwoord worden. Frigge sloot zich bij Van der Lin de aan, en vond (weer) Stouten aan haar zijde: „De lijst die er nu ligt, moet in handen komen van ieder commissielid." A.L. Piet (RPF/GPV) zou op deze 'actielijst' ook willen zien binnen welke termijn iets wordt afgehan- Deze week CNV Sint-Philipsland viert gouden jubileum Zeegroente snijden sterft uit volgens Jan Stoutjesdijk uit Sint-Maartensdijk Brandweermannen A. van Iwaarden en A. van der Reest kwart eeuw- bij blusgroep Sint-Annaland Budelpack groeit onvoorstelbaar hard en wil nieuw parkeerterrein Geen asbest in huizen na brand rijwielhandel in Oud-Vossemeer Schot Transport wil vertrekken van Postweg in Tholen Thoolse politiek niet onverdeeld gelukkig met aanwijzing Zeeland als 'groen hart' Cliëntenraad behartigt belangen bewoners van zorgcentra SPS en WHS spelen gelijk en dreigen samen vrije val te maken BETER EEN SCHERP VERSTAND DAN EEN GEWIJD AMULET Dit nummer bestaat uit 20 pagina's deld, maar dat vond Stouten wat te ver gaan. J. van den Donker (D66) tenslotte pleitte nog maar eens voor een ko pieerapparaat bij de leeshoek voor geïnteresseerde burgers die stukken in willen zien. Nu wordt een gulden voor een kopie gerekend en moet er een ambtenaar worden ingescha keld om die kopie te maken. „Met zo'n apparaat heb je de ambtenaar niet nodig en kan het een stuk goed koper." Volgens wethouder K.A. Heijboer ligt het verzoek al bij de afdeling in terne zaken waar voorlichting onder valt: „Jullie worden op je wenken bedient, zonder dat je er erg in hebt." Overigens opende Stouten de eerste vergadering van de commissie in het nieuwe jaar hoopvol. Hij zei niet te hopen dat de commissie te maken krijgt met het millenniumprobleem. Bij de SGP ontbrak J.C. Koopman. Recht tegenover het hoofdgebouw van Budelpack aan de Paasdijkweg, moet een parkeerterrein komen. Rechtsachter het bedrijf van P. C. Heijboer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1