Een volle zaal in Ten Anker tijdens bijeenkomst over slechthorendheid „Gedeputeerde De Kok behartigt belangen Thoolse burgers slecht" Belgen de grootste groep buitenlanders Geen huizen erbij in Poortvliet en Stavenisse Ruim kwart van de Tholenaren is jonger dan twintig; 14% boven 64 Aandeel bevolking Tholen per woonplaats Wedstrijd Kern met pit van Heidemij Scherpenisse bij inwoners de populairste woonplaats Bevolkingsontwikkeling in d e gemeente Tholen in 1998 75 nationaliteiten wonen in Tholen Juvenaat meet weergegevens Donderdag 21 januari 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Aangeven dat gehoor achteruit gaat belangrijk voor communicatie De voorlichtingsbijeenkomst over hoortoestellen in Ten Anker in Tholen, vorige week woensdagmiddag, begon slecht. Het ringleidingsysteem waarmee de gehoorappa raten van het publiek rechtstreeks contact moesten krij gen met de geluidsbron, in dit geval de microfoon van de spreker, werkte niet. Met twee aan elkaar gebonden mi- crofoons maakten de medewerkers van de afdeling Zee land van de Nederlandse vereniging van slechthorenden er het beste van. „Wees niet ijdel, kruip niet in uw schulp, maar kom er voor uit dat uw gehoor slecht is", drukte spreker J. Marks van deze vereniging zijn gehoor op het hart. Aankijken Juridische strijd ambulancedienst kost duizenden „We vechten voor een eerlijke zaak in het belang van de Thoolse gemeenschap, maar het is triest, dat dit Tholen zoveel geld moet kosten." Dat zegt vice-voorzitter J.D. de Korte van de ambulancedienst Delta Noord naar aan leiding van de voortdurende juridische strijd over de ver gunning van de Thoolse ambulance. Delta Noord wil het geschil nu voorleggen aan de bestuursrechter bij de ar rondissementsrechtbank in Middelburg. Te vuur en te zwaard Gemeente zwak Politiek gezeur Van de 23.601 inwoners van Tholen zijn er 1542 van buitenlandse komaf, dat is 6,5 procent. Bijna de helft van hen komt uit een Europees land, met 240 Belgen als grootste groep. Maar liefst 75 verschillen de nationaliteiten staan bij het bureau burgerzaken van de gemeente geregis treerd. 22.059 Tholenaren hebben een Nederlands paspoort. Koloniaal verleden Marokkanen Afgelopen jaar slechts 54 nieuwe woningen gebouwd in Tholen De koninklijke Neder landse Heidemaatschappij (KNHM) uit Arnhem orga niseert voor de achtste keer de wedstrijd 'kern met pit'. Wijken, buurten en dorpen kunnen zich aanmelden voor deze wedstrijd. In absolute aantallen wo nen in Tholen-stad de meeste 65-plussers (847). Maar procentueel gezien legt de grootste woonkern in de gemeente het af tegen de kleinste; in Stavenisse is 18,2% van de inwoners 65 jaar of ouder, in Tholen slechts 12,8%. Met een aandeel van 29,9% van de bevolking heeft Scherpe nisse procentueel de mees te jongeren onder de 20 jaar, zo blijkt uit de cijfers van de gemeente Tholen. Twee vrouwen verschil Oud-Vossemeer 10,6% St.-Annaland 14,7% x Stavenisse 6,8% Tholen 28,1% St.-Philipsland 10,9% Poortvliet 7,3% St.-Maartensdijk 14,7 Scherpenisse 7 Poortvliet weinig meisjes J. van Koeveringen (tweede van rechts) en J. de Bruijne (tweede van links) van de Nederlandse vereniging van slechthorenden Zeeland, J beantwoorden na afloop van de voorlichtingsbijeenkomst vragen van bewoners van Ten Anker. De belangstelling was aanzienlijk bij de voorlichtingsmiddag in het Thoolse zorgcentrum. Alle zorg centra in Zeeland krijgen bezoek van de medewerkers van de Ne derlandse vereniging van slecht horenden. die uit Goes en 's-Gra- venpolder afkomstig zijn. De bij eenkomsten worden georganiseerd in samenwerking met de stichting het Klaverblad, waarin de ver schillende groepen die gebruik maken van de zorgvoorzieningen in Zeeland zijn vertegenwoordigd. Veel ouderen krijgen te kampen met een verslechterend gehoor. De gang naar een specialist om zich een gehoorapparaat aan te laten meten, valt velen echter zwaar. Marks legde woensdag uit welke typen slechthorendheid er voorko men en wat daar aan te doen is, of beter gezegd, wat voor apparaten daarvoor bestaan. Hij begon met een uiteenzetting over de werking van het menselijk gehoororgaan. Bij het ouder worden kan hier ver kalking op gaan treden. In sommi ge gevallen is het mogelijk om be paalde delen van de organen te vervangen door kunstmatige de len. Het komt ook voor, dat over matige aanwezigheid van oor smeer de werking van het gehoororgaan bemoeilijkt. Het vaststellen van welk type slechthorendheid er sprake is, ge beurt door een audiometrist. Aan de hand van een reeks piepjes legt deze vast waar de achteruitgang zit. Het meest voorkomend is een verlies van hoge tonen. Hierdoor is het moeilijker te verstaan wat er gezegd wordt. Een gehoorapparaat kan hier echter wel de nodige ver betering in brengen. Veel mensen die vroeger met landbouwwerktui gen of in fabrieken hebben ge werkt, lijden hieraan. Een verlies in het vermogen lage tonen op te vangen, is iets minder problematisch, omdat gesprekken dan in het algemeen nog goed te volgen zijn. Het lastigste is het zo geheten 'gerafelde gehoor', waar bij slechts flarden van wat er ge zegd wordt, kunnen worden verstaan. Slechts een krachtig ge- i hoorapparaat kan hier soelaas bie den. Vervolgens kwamen de verschillen tussen de gangbare gehoorapparaten aan bod. Een apparaat in het oor zelf vond Marks niet geschikt vooroude ren. De vingers zijn vaak wat stijver, waardoor het instellen moeilijker gaat. Ook noemde hij het voorbeeld van een vrouw bij wie het touwtje dat aan een dergelijk hulpstuk is be vestigd, was afgebroken. Het appa raat bleek al wekenlang in haar oor te zitten. Niemand kreeg het er uit, waarna operatieve verwijdering de enig overgebleven mogelijkheid bleek. „Doet u uw gehoorapparaat 's nachts ook uit, om beschadigingen te voorkomen. Mensen zeggen vaak dat ze dan niets horen, maar dat is dan maar beter zo." Marks ging ook in op andere moge lijkheden om de communicatie te verbeteren. „Kijk iemand aan en zeg tegen hem dat u wilt zien wat hij zegt. Dat klinkt wat bruut, maar je hebt er wel profijt van. Kruipt u niet in uw schulp als u merkt dat uw ge hoor achteruit gaat, maar kom er voor uit. Ga niet thuis zitten chagrij nen." Hij wees ook op het bestaan van buttons met teksten als 'spreek duidelijk', die voor weinig geld zijn te krijgen. Roepen naar een slechthorende vindt Marks een slechte zaak. „Zelfs mijn eigen vrouw heeft dat nog niet afgeleerd. Soms roept ze mij vanuit de keuken en als ik het dan niet ver sta, wordt ze kribbig. Maar zo'n ge hoorapparaat heeft ook zijn voorde len. Als mijn vrouw vriendinnen op bezoek krijgt, zet ik hem gewoon uit." Na de pauze gingen J. van Koeverin gen en J. de Bruijne nog in op de verschillende gehoorapparaten en hulpmiddelen, zoals telefoontoestel len met lichtsignalen en regelbare toonhoogte van het belsignaal. Deze zijn gewoon te huur. Verder werd met behulp van een cassetterecorder de werking van een ringleiding gedemonstreerd. Deze wordt direct aan de geluidsbron ge koppeld en werkt met behulp van in- fraroodsignalen. Het is mogelijk om het signaal op te vangen zonder dat de omgeving daarbij enige hinder ondervindt. Maar het kan ook via een geluidsinstallatie worden ver spreid. zo maakte Van Koeveringe duideljk. De door de cassetterecor der voortgebrachte country wes- tern-muziek zorgde bij één van de oudere dames uit het publiek voor een zekere opleving. Iedere keer dat het deuntje te horen was, verscheen een glimlach op haar gezicht en tikte ze de maat mee. Na afloop konden de belangstellenden nog even een blik werpen op de uitgestalde ge- hoortoestellen en hulpmiddelen. Het afgeblazen kort geding bij de rechtbank in Den Bosch leidde tot een gesprek in de Brabantse hoofd stad met vertegenwoordigers van de provincies Zeeland en Noord- Brabant, maar de situatie is eerder verhard dan opgelost. Adviseur drs. J. Heijmans en advocaat mr. R.J. v.d. Wart van Delta Noord voelden zich als kleine kinderen behandeld. „We kregen amper de tijd om onze koffie op te drinken", zegt een woedende Heijmans. „Het was geen dialoog, maar een monoloog. Onze advocaat was echt in alle sta ten over het regenteske optreden van de provinciale bestuurders o.l.v. de Zeeuwse gedeputeerde De Kok. We vonden het echt schande lijk, dat het openbaar bestuur niet naar ons wilde luisteren. De Kok zou moeten opkomen voor de bur gers van Tholen, maar hij behartigt hun belangen slecht. In Den Bosch mochten we alleen het standpunt van g.s. van Zeeland aanhoren, zonder inspraak of overleg. Dat het openbaar bestuur zich anno 1999 toch zo misdraagt! We kregen geen kans om erover te praten! Dat is toch een autoritaire toestand, ja dic tatuur. We gaan nu naar de be stuursrechter en dwingen de ver gunning af." Heijmans kan er niet bij, dat het provinciaal bestuur zich zo halstar- rig opstelt. „Eerst wilde De Kok onze vergunning laten intrekken. Nu zegt hij weer: er is helemaal geen vergunning omdat die in 1988 niet goed is overgedragen van het Thoolse Rode Kruis naar de Thool se ambulancedienst. Het fusievoor- nemen van Tholen en Goeree- Overflakkee heeft een maand ter inzage gelegen, maar de provincie heeft niet gereageerd. Nu zoekt de provincie maar wat op om Delta Noord te vuur en te zwaard te be strijden, zodat dit tot liquidatie leidt. Dit gaat echter wel over de rug van de patiënten." Zolang de provincie de geldigheid van de vergunning dwarsboomt, zo lang komen de ziektekostenverze keraars niet met het extra geld over de brug dat nodig is voor opwaar dering van de ambulancedienst. „We hebben al vijf keer overleg ge had en nu willen we vrijdag duide lijkheid van de ziektekostenverze keraars. Anders stappen we naar het centraal orgaan tarieven gezond heidszorg en/of naar de bezwaren- commissie voor het bedrijfsleven", zegt Heijmans. Hij vindt dat er mis bruik wordt gemaakt van de bereid willigheid van het personeel en de vrijwilligers die de ambulance dienst met grote motivatie draaien de houden. „We accepteren het echter niet meer, dat de zeven ton die een parate dienst kost, door de ziektekostenverzekeraars in hun zak wordt gestoken. De Tholenaren betalen immers wel hun ziektekos tenpremies." Ondanks alle tegenwerking zegt Heijmans door te gaan tot het ein de. Ook De Korte is vastberaden. „Van verschillende kanten krijg ik adhesiebetuigingen: dit zal en moet gewonnen worden, vinden de Tho lenaren. Wij strijden met open vi zier op een rechtvaardige manier, maar een paar mensen frustreren onze ambulancedienst. We hebben het gevoel, dat we ontzettend te gengewerkt worden, terwijl bij voorbeeld ook ons eigen gemeente bestuur achter ons zou moeten staan. Ze laten ons echter maar zwemmen en dat valt me tegen in zo'n belangrijke zaak. Delta Noord wil de gemeenteraad graag infor meren over de situatie omdat we in een commissievergadering de in druk kregen, dat de raadsfracties niet goed op de hoogte zijn. We krijgen echter de kans niet. De raad, die toch het hoofd van de ge meente is, weet heel weinig over de ambulancekwestie. Het optreden van het gemeentebestuur in deze zaak is ronduit zwak!", vindt De Korte. Het standpunt van de provincie Zee land, dat de vergunning in 1988 niet goed is overgedragen en dat er daar door eigenlijk geen rechtsgeldige vergunning is, wordt op papier ge zet. Dat stuk vormt de basis voor Delta-Noord om de bestuursrechter in Middelburg een uitspraak te laten doen. Maar dat vergt dan opnieuw veel juridische kosten en daaraan zijn al vele duizenden guldens uit gegeven. „Het is zonde dat er zo veel kosten gemaakt moeten wor den voor politiek gezeur", aldus Heijmans. Hij zegt als organisatie adviseur al heel wat conflicten op gelost te hebben, maar de opstelling van de provincie Zeeland raakt vol gens hem kant noch wal. „Mr. Van de Wart, een topadvocaat uit Lei den, was echt razend over de opstel ling van gedeputeerde De Kok in Den Bosch. Dat is echt strijdig met de democratische beginselen. Dan was ons gesprek met voorzitter Mandos van het GHOR Zeeland (geneeskundige hulpverlening bij ongevallen en rampen) heel wat openeren positiever." Volgens Heijmans heeft Delta Noord 'intern sympathie en draag vlak.' „Zowel van het personeel, als van de Thoolse huisartsen en de be volking. Die beseffen dat. als wij dit verliezen, de ambulance op Tholen weggaat. Wij willen juist, dat er in Sint-Maartensdijk een 24 uurs para te dienst komt, maar daarvoor is meer geld nodig." Heijmans maakt duidelijk, dat in een herziene opzet een steunpunt op de Philipsdam van de baan is. „Er komt nu een garage in Oude Tonge. Als de ambulance uit Sint-Maar tensdijk uitgerukt is, dan gaat de wagen van Oude Tonge wel op de Philipsdam staan om als achter- wacht voor Tholen te fungeren. En omgekeerd gebeurt dat ook." Zolang de ziektekostenverzekeraars niet betalen, krijgen de vrijwilligers die bij Delta-Noord op Tholen pi ketdienst draaien, 2,70 gulden per uur. „Volgens het sociaal plan dat we met de vakbonden hebben ge maakt, moeten we vanaf I oktober 1998 al de cao voor het ziekenhuis wezen toepassen, maar dat is ons door het optreden van de provincie en de ziektekostenverzekeraars nog niet gelukt", aldus Heijmans. De herkomst van de 'vreemdelin gen' in Tholen bekijkend, blijkt bij na 48% van hen uit Europa te ko men: 729 (inclusief de voormalige Sovjetunie). Het overgrote deel van hen (569 mensen) heeft een pas poort van een lidstaat van de Euro pese Unie. Van de vijftien EU-lan- den heeft alleen Finland geen staatsburgers die in Tholen wonen. Na België zorgt Duitsland voor een fiks aandeel, met 178 mensen (waarvan er 7 een DDR-paspoort hebben en 70 een pas van de bonds republiek) en dan volgt het Ver- enigd Koninkrijk met 54. Het kan zelfs voorkomen dat iemand een nationaliteit heeft die al lang niet meer bestaat. Zo is er één inwoner met de Oostenrijks-Hongaarse na tionaliteit; deze dubbelmonarchie bestaat echter niet meer sinds het einde van de Eerste Wereldoorlog. Uit Oost-Europa wonen in Tholen 35 Polen, 12 Roemen, 71 Joegosla- ven en 22 Sovjet-burgers. In de samenstelling van de Thoolse bevolking is het koloniale verleden van Nederland terug te vinden. In de gemeente wonen 39 Surina- mers, 21 Antillianen, 94 Neder lands-Indiërs, 67 Indonesiërs en 2 mensen uit Nederlands Nieuw- Guinea. Het merendeel van hen is te vinden in Tholen-stad en Sint- Maartensdijk. Het continent dat na Europa de meeste vreemdelingen aan Tholen levert, is Azië: 375 (ruim 24% van alle Thoolse buitenlanders). Hier van stammen er, zoals al gemeld, 161 uit Indië/Indonesië. Daarnaast hebben Turkije (49), Irak (34) en Afghanistan (32) een belangrijk aandeel. Maar ook Sri Lanka met 29 (waarvan 20 met een Ceylon- paspoort), Hongkong met 10 en Vietnam met 8 inwoners. Uit Afrika hebben 286 mensen (bijna 19%) een bestaan in Tholen gevonden. De grootste groep daar van wordt gevormd door de Ma rokkanen (185), op afstand ge volgd door 23 Zuid-Afrikanen, 22 Algerijnen, 14 Egyptenaren en 13 Somaliërs. Een vreemd aandoende nationaliteit is de ene Oeroendees die in Tholen-stad woont. Oeroen- di werd in 1962 als Boeroendi on afhankelijk en was daarvoor ach tereenvolgens in Duitse en Belgi sche handen. Van het Amerikaanse continent wo nen 114 mensen in Tholen (7.5%). Zoals eerder genoemd totaal 60 uit Suriname en de Nederlandse Antil len en daarnaast 25 uit de Verenig de Staten. Het werelddeel Australië tenslotte levert iets meer dan één procent (20 mensen) van de Thool se buitenlanders. De mensen met een buitenlandse nationaliteit zijn over alle woonker nen verdeeld. De grootste concen traties zijn te vinden in Tholen-stad (35,5%) en Sint-Maartensdijk (23,9%). In die plaatsen vormen de Marokkanen de grootste groep (re spectievelijk 120 en 58 inwoners). In alle andere dorpen zijn de Bel gen het talrijkst vertegenwoordigd. De aantallen buitenlanders per plaats - met tussen haakjes het aan deel in het inwonertal van die woonkern - zijn als volgt: Tholen 548 (8,3%), Sint-Maartensdijk 369 (10,7%), Oud-Vossemeer 187 (7,4%), Sint-Philipsland 114 (4,4), Sint-Annaland 107 (3,1%), Poort vliet 95 (5,5%), Scherpenisse 88 (5,3%) en Stavenisse 34 (2,1%). Slechts 54 nieuwe huizen zijn er vorig jaar gebouwd in de gemeen te Tholen. Dat is ruim de helft minder dan in 1997, toen 132 wo ningen gereedkwamen. In Stavenisse kwam er voor het tweede opeenvolgende jaar geen huis bij en ook in Poortvliet is er in 1998 niet gebouwd. Bejaardenwo ningen kwamen alleen in Oud-Vos- semeer tot stand: zes huurwoningen aan de Willem van Beierenstraat zijn afgelopen najaar opgeleverd. De resterende 48 huizen werden al lemaal in de vrije sector gebouwd. 1 Meer dan de helft (27) in Tholen- stad (in Molenhoek), dat in het streekplan als regionale kern is aan geduid. Ook in Sint-Annaland kwa- men nog tien huizen gereed. Dat zijn allemaal 'losse' woningen, waarvan verschillende in het buiten gebied (onder andere Tienhoven, Julianastraat, Ceciliaweg, Lange- l weg, Oostweg en Bruijnzeeldreef). In Oud-Vossemeer kwamen nog vijf huizen gereed in het uitbreidings Bejaarden woningen Eengezinswoningen Totaal Sociale Sociale Premie Vrije huursector huursector koop sector Tholen 27 (25) 27(25) Poortvliet - - - - (2) -(2) Scherpenisse - - 3(15) 3(15) St.-Maartensdijk - - (30) - 2(18) 2(48) Stavenisse - - - - (-) -(-) St.-Annaland - - - 10(6) 10(6) Oud-Vossemeer 6 - - 5(31) U (31) St.-Philipsland - - - 1 (5) 1(5) Totaal 6 - (30) - 48(102) 54(132) plan Dorpsweg. In Scherpenisse (3), Sint-Maartensdijk (2) en Sint- Philipsland (1) was de nieuwbouw geen schim van wat er in 1997 nog is gerealiseerd. De cijfers (met tus sen haakjes die van 1997) zijn terug te vinden in bovenstaande tabel. In een aantal plaatsen zijn inmid dels projecten in uitvoering. In Tho len is dat de tweede fase van be stemmingsplan Molenhoek, in Scherpenisse is de uitgifte van bouwgrond in plan Oost aan de gang en in Sint-Annaland worden 30 aanleunwoningen voor ouderen gebouwd bij De Schutse. Verder gaan de gemeente en F. Lindhout in Sint-Maartensdijk in de Muijepol- der een gebied ontwikkelen dat ruimte biedt aan vijftig woningen.In Poortvliet staat voor dit jaar de bouw van een woonzorgcentrum aan de Molenstraat op de rol. Sinds een jaar verrichten de tweede jaars leerlingen van Juvenaat Heilig Hart in Bergen op Zoom dagelijks weermetingen voor het zogenaamde Globeproject. In dit project verza melen leerlingen uit de hele wereld weergegevens die via internet wor den doorgezonden naar ruimtevaart organisatie NASA in Amerika. De deelnemende scholen hopen zo mee te werken aan een betere klimaat voorspelling. De gegevens die het Juvenaat en andere scholen verza meld hebben zijn te zien op de in ternetsite http://globe.fsl.noaa.gov. Het gaat erom dat men een project bedenkt, en dat ook zelf uitvoert, waardoor de leefbaarheid in de woonomgeving verbeterd wordt. De bewoners kiezen zelf het pro ject en voeren dat uit tussen 1 april van dit jaar en 31 augustus 2000. Een regionale jury beoor- deelt of de projecten - die voor 1 april aanstaande aangemeld moe ten zijn - voldoen aan de toela tingscriteria. Er is een maximum aantal deelnemende projecten ge steld van 200. De groepen die hun project voor 31 augustus 2000 re aliseren, krijgen het predikaat 'kern met pit' en verdienen 1000 gulden. De tien opvallendste van heel het land kunnen daar nog eens 1500 gulden bovenop verdienen. Voorbeelden van projecten uit voorgaande jaren zijn: de inrich ting van een woonerf of speelter rein, de verbouwing van een oude school tot dorpshuis, de inrichting van een streekmuseum en het uit zetten van een natuurpad. Voor meer informatie kan men terecht bij de regionale coördinator L.T.J.M. de Wit uit Goes tel. 0113- 228822 of bij de KNHM in Arn hem tel. 026-4455146. Daar kan men ook de handleiding opvragen. Heel wat jaren geleden deden er ook al eens Thoolse projecten mee. De aanleg van twee speelter reinen in Anna Jacobapolder en in Poortvliet wonnen toen een prijs. In totaal zijn 6712 inwoners (28,4%) jonger dan twintig, 3266 (13,8%) ouder dan 64 en 13.623 in woners (57,7%) zitten daar tusse nin. Liefst 110 Tholenaren zijn 90 jaar of ouder. Van hen wonen er 42 in Tholen-stad en 30 in Sint-Anna land, de plaatsen waar een bejaar dentehuis staat. Oud-Vossemeer kent met een aandeel van 11,9% de minste 65-plussers onder haar in woners. De minste jongeren onder de twintig zijn in Sint-Maartensdijk te vinden: een aandeel van 26%. Vorige week meldden wij al de groeicijfers van de verschillende woonkernen. Daarbij dient opge merkt te worden, dat de nu door het bureau bevolking van de gemeente gehanteerde begincijfers (per I ja nuari 1998) afwijken van de getal len zoals die een jaar geleden zijn verstrekt. Alleen hel inwonertal van Scherpenisse wijkt niet af, hoewel de verdeling naar mannen en vrou wen wél anders is. Het totale aantal inwoners verschilt er in de beide opgaven twee. Een jaar geleden pu bliceerden wij een inwonertal van 23.428 op 31 december 1997, nu gaat de gemeente uit van 23.430 (er zijn twee vrouwen bijgeteld). De af wijkingen leiden ertoe, dat Tholen- stad 190 inwoners meer toebedeeld krijgt, maar alle andere dorpen krij O Eendrachibodt 1999 gen er minder. De nu gehanteerde verdeling op 31 december 1997, met tussen haakjes de cijfers die een jaar geleden verstrekt werden, zijn: Tholen 6770 (6580), Poortvliet 1662 (1689), Scherpenisse 1614 (1614), Sint-Maartensdijk 3388 (3454), Stavenisse 1599 (1614), Sint-Annaland 3438 (3452), Oud- Vossemeer 2440 (2468) en Sint- Philipsland met Anna Jacobapolder 2519 (2557). Een woordvoerder van de gemeente heeft geen verklaring voor de verschillen, dit is nog niet uitgezocht. Ging Tholen-stad er in 1998 qua in wonertal op achteruit, de andere woonkernen kenden een toename. De cijfers van geboorte, overlijden, vestiging en vertrek per plaats zijn af te lezen in onderstaande tabel van de bevolkingsontwikkeling (daarin staat M voor man, V voor vrouw en T voor totaal). Als we de verhuizin gen binnen de gemeente bekijken. valt op dat Scherpenisse bij Thole naren het populairst is. Hier kwa men 35 mensen meer uit de andere plaatsen wonen, dan er uit het dorp naar die plaatsen vertrokken. Ook voor Oud-Vossemeer (+13) en Sint- Annaland (+11) viel deze balans in 1998 positief uit. In alle andere plaatsen was het omgekeerde het geval. Het opmerkelijkst is dat voor Tholen-stad, want al een reeks van jaren viel een beweging waar te ne men dat bewoners van de dorpen zich in het stadje vestigden. De stagnerende woningbouw is moge lijk debet aan deze omslag. Van de 346 kinderen die vorig jaar in Tholen zijn geboren, kwam onge veer een derde in het stadje ter we reld. Er werden 180 jongens en 166 meisjes geboren. Daarbij valt in Poortvliet op, dat van de 27 kinde ren er maar zeven een meisje waren. In de andere plaatsen ontlopen die aantallen elkaar in veel geringer mate. Als gekeken wordt naar de leeftijd van de moeder, dan zien we dat ruim tweederde (248) van de kinderen is geboren uit moeders in dc leeftijd van 25 tot 34 jaar; uit moeders van 20 tot 24 jaar zijn 51 kinderen geboren en uit moeders van 35 tot 39 jaar 35. Drie kindjes hadden een moeder tussen 15 en 19 jaar en één een moeder tussen 45 en 49 jaar. Het afgelopen jaar overleden 191 inwoners: 84 mannen en 107 vrou wen. Van hen waren er 161 ouder dan 64 jaar, met iets meer vrouwen dan mannen (88 tegen 73). En van de 28 mensen die in de leeftijd van 25 tot 65 jaar overleden, waren er liefst 18 vrouw (drie van hen jonger dan 40). Twee kinderen jonger dan vijf jaar kwamen het afgelopen jaar in Tholen te overlijden. Stand per 1-1-1998 Geboren Overleden Gevestigd Vertrokken Binnen Tholen Stand per 31-12-1998 M V T M V T M V T M V T M V T T M V T Tholen 3323 3447 6770 56 55 111 28 35 63 86 89 175 178 190 368 -4 3259 3366 6625 Poortvliet 865 797 1662 13 16 29 4 - 4 34 36 70 20 14 34 -14 888 835 1723 Scherpenisse 832 782 1614 20 7 27 6 7 13 34 30 64 20 23 43 +35 860 789 1649 Sint-Maartensdijk 1681 1707 3388 25 19 44 10 12 22 62 62 124 32 38 70 -15 1726 1738 3464 Stavenisse 794 805 1599 8 12 20 7 11 18 16 9 25 14 6 20 -11 797 809 1606 Sint-Annaland 1690 1748 3438 21 23 44 15 18 33 25 32 57 23 24 47 11 1698 1761 3459 Oud-Vossemeer 1218 1222 2440 17 11 28 4 8 12 40 57 97 17 25 42 13 1254 1257 2511 Sint-Philipsland 1277 1242 2519 20 23 43 10 16 26 48 61 109 33 48 81 -15 1302 1262 2564 Totaal 11.680 11.750 23.430 180 166 346 84 107 191 345 376 721 33 7 368 705 0 11.784 11.817 23.601 i;

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 7