Half miljoen schade door brand nieuwe showroom rijwielhandel Publiek waardeert klucht Sint Joseph Verburgh u Bewoners Ten Ankerweg zien een wegreconstructie niet zitten Stro-opslag paardenstal uitgebrand Negen partijen doen gooi naar statenzetels Van derZande in Oud-Vossemeer zou tweede paasdag openen Rockin' Billy Saris vangt bot bij de provincie EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Met 'Voorzichtig breekbaar' zet toneelvereniging Sint Joseph uit Oud-Vossemeer een leuk stuk op de planken. Het publiek kon dat zaterdagavond in een uitverkochte Vossenkuil dan ook waarderen, zo bleek uit de reacties. Sint Joseph had voor deze klucht, die in een landhuis speelt, een bijzonder fraai decor in elkaar geknutseld. Komende zaterdag kan dat nog bewonderd worden, want dan wordt het stuk een tweede keer opgevoerd. Donderdag 21 januari 1999 Foute alarmering in de centrale De bedoeling was om op tweede paasdag officieel te openen, maar donderdag morgen vroeg brandde de nieuwe showroom van tweewielerservice Van der Zande in de Kalisbuurt te Oud-Vossemeer volledig uit. De brandweer wist te voorkomen dat het vuur oversloeg naar de aangren zende huizen. De schade wordt geschat op een half miljoen gulden. In verband met het opruimen van as- bestresten was de Kalis- buurt vrijdag nog de hele dag afgesloten voor het verkeer. Sinds maandag heeft het bedrijf de leve ring en reparaties weer hervat. Vonken Fietsen verbrand Uitrit Asbest Rotonde Speels gemak Parallelweg Circus Rijn en Trijn een groot succes Expositie werk Vossemeerder Kobus de Graaff in Hilversum Lijstverbinding ouderen en Zeeuwse partij voorh"®n Crusio specialisten in - Computersnetwerkensystemen op maat - Hi-end audio(speciale luisterruimte - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis - Eigen technische dienst en service afdeling Ook rotonde op kruising met Molenvlietsedijk en Parksingel onder vuur ..Het was even slikken, want die brand was voor ons", zegt bevel voerder A. van Iwaarden van de .Sint-Annalandse brandweer. Ten 'onrechte werden hij en zijn man schappen niet als tweede wagen ge alarmeerd bij de brand in de fietsen- zaak van Van der Zande in Oud-Vossemeer. „We hadden er in november nog geoefend, dus was er een stuk bekendheid met de plaatse lijke situatie bij onze manschappen aanwezig. We stonden ook op scherp, want we hoorden Tholen uitrukken en kregen al gauw door dat het om een grote brand ging." Door een fout in de alarmcentrale te Roosendaal werd echter Sint-Maar tensdijk gewaarschuwd in plaats van Sint-Annaland. Men heeft een andere volgorde genomen, zoals die bij rampenbestrijding toegepast wordt. Al verscheidene keren is de centrale daarop geattendeerd, maar nu heeft men toch weer het opscha- lingsregister in plaats van het straat- namenregister genomen. De stroberging bij de paardenstal van de familie Tebbens aan de Mo lendijk in Sint-Annaland is dinsdag avond rond half elf uitgebrand. De bewoners ontdekten het vuur zelf, lieten de paarden vrij en waar schuwden de brandweer. „Net op het nippertje konden we de stallen behouden. Die stonden maar 30 tot 40 centimeter van de stroberging af", zegt bevelvoerder A. van Iwaarden van de Sint-Annalandse brandweer. Het vuur werd direct met twee stralen hoge druk uit de watertank van de brandweerauto be streden. Vervolgens werden er nog stralen lage druk ingezet vanuit de watergang bij landbouwer A. Gun- ter aan de Oudelandseweg. Het is nog een raadsel hoe de brand is ont staan. Een paar uren tevoren was Tebbens nog bij de paarden ge weest. Koperen burgemeester. De Thoolse burgemeester H.A. van der Munnik (dit jaar 61) vierde op nieuwjaarsdag zijn koperen jubileum. Hij werd per 1 juli 1986 tot burgemeester van Tho len benoemd en vervolgens per 1 ja nuari 1995 aangesteld over de nieu we - met Sint-Philipsland uitgebreide - gemeente. Van der Munnik (van CDA-huize) begon zijn burgemees tersloopbaan in 1978 in de Groningse gemeenten Bierum en "t Zandt. De ouderpartijen zijn een lijst verbin ding aangegaan met de ZVP - wegens de vele overeenkomsten in de pro gramma's en de goede persoonlijke contacten, zegt lijsttrekker Van Doom - om de reststemmen te behouden. In totaal staan 244 kandidaten (189 mannen en 55 vrouwen) op de lijsten, waaronder 23 Tholenaren. Zes van hen staan op een direct verkiesbare plaats bij een gelijkblijvend zeteltal voor hun partij. Op dit moment zitten vier Tholenaren in provinciale staten: H.A. Polderman-Martin, G.D. Roe land, W. Mol en L.J. van Doom. Er zijn 47 statenzetels te verdelen. Groen Links/Delta Anders en de Partij voor Zeeland hebben als enige geen Thool se kandidaten. Op de zeven andere lijsten komen de volgende streekge noten voor: VVD (12 zetels): 4. H.A. Polderman- Martin, Tholen; 14. J.L. van Gorsel, Oud-Vossemeer; 23. O. Huiskamp, Tholen. Gedeputeerde staten volharden in hun weigering om de v.o.f. Strand Oesterdam van K.B.M. Saris uit Poortvliet een bedrag te betalen wegens omzetderving. De onderne mer deed in Middelburg zijn beklag omdat asfalteringswerk aan de Oes terdam, in oktober vorig jaar. een week langer duurde dan was toege zegd. De weg was die tijd voor het verkeer afgesloten. In een eerdere reactie beriepen g.s. zich op over macht: door het slechte weer nam het karwei meer tijd in beslag dan was gepland. Saris berekende zijn De bedoeling was om in de nieuwe showroom de fietsen onder te bren gen, en de ruimte aan de andere kant van het bedrijf (acht jaar gele den in gebruik genomen) voor de scooters en brommers te reserve ren, vertelt J. van der Zande. Hij is de derde generatie in het Vosse- meerse bedrijf, zijn opa begon 66 jaar geleden als fietsenhersteller. De opening van de nieuwe showroom met Pasen had een ver jaardagsgeschenk moeten zijn voor F. van der Zande die dan 65 wordt. Over hoe het nu verder gaat met de uitbreiding, kan hij daags na de brand nog niets zeggen. De schade schat Van der Zande inmiddels op zo'n half miljoen. Het bedrijf is te gen brand verzekerd. Overbuurman J.M. Duine zag rook komen uit de loods waarin ooit het transportbedrijf Van Poortvliet ge vestigd was, toen hij donderdag morgen rond zeven uur voor zijn werk werd opgehaald. Meteen sloeg hij alarm via 112 en waar schuwde daarna de familie Van der Zande. Zijn collega wekte onder tussen de omwonenden van de loods, van wie een aantal hun ge parkeerde auto's weghaalde van bij het brandende pand. „De vonken kwamen over het dak van de loods gewaaid door de westenwind", ver telt Duine. Hij belde 112 nog een tweede keer rond kwart over zeven. Ondertussen had J. van der Zande in het pand de gaskraan dichtge draaid. Hij spoot nog, tevergeefs, een brandblusser leeg, maar moest toen vanwege de rook noodge dwongen de showroon in aanbouw verlaten. Om tien over zeven werd bij brandweer en politie de melding CDA (9 zetels): 8. J. v.d. Merbel, Tholen. PvdA (8 zetels): 12. R.P. v.d. Wal, St.-Maartensdijk; 16. G. Westerweel, Tholen. SGP (6 zetels): 5. G.D. Roeland, St.- Annaland; 10. H.W. van Eenennaam, St.-Annaland; 13. J.M. Aamoudse, Oud-Vossemeer; 16. H. Geluk, St.- Philipsland; 23. J.W. Duvekot, Scher- penisse; 29. J.C. Koopman, St.-Maar- tensdijk. D66 (3 zetels): 1. R.C. Bastiaanse, Tholen; 6. D.P. Suijkerbuijk, Tholen; 23. J. v.d. Donker, Tholen. RPF/GPV (3 zetels): 2. W. Mol. Tho len; 9. J.L. Hage, Tholen; 10. J. de Feijter, St.-Maartensdijk; 21. P. van Belzen, Tholen. AOV/Unie 55+/Senioren 2<XH) (1 ze tel): 1. L.J. van Doom, Scherpenisse; 14. mevr. W.A.M. Roelvink, St.- Maartensdijk; 16. B.J.M. van Gils, Tholen; 17. J.W.A. Vervaart, St.- Maartensdijk. kosten en gemiste omzet in het be treffende weekend dat zijn pavil joen langer onbereikbaar was, op 1218 gulden, door de bedragen van 1998 en 1997 met elkaar te verge lijken. Maar dat gaat volgens g.s. niet op. Ze trekken de vergelijking van beide jaren in twijfel, omdat het dit jaar erg slecht weer was en dat het bezoekersaantal nadelig zal hebben beïnvloed. Het schadebe drag vindt het college van een der mate orde, dat van een normaal maatschappelijk risico gesproken kan worden. van de brand geregistreerd (een mi nuut nadat de alarmcentrale de mel ding kreeg) en twaalf minuten latei- was men ter plaatse. Vanaf de Oud- Vossemeersedijk was het vuur al te zien. De blusgroep Tholen riep as sistentie in en daarop werd de groep Sint-Maartensdijk gealar meerd, terwijl dat normaal gespro ken Sint-Annaland is. „Daar heb ben wij ons ook over verwonderd. Hoe het kan weet ik niet, misschien is er in de alarmcentrale op een ver keerde knop gedrukt", zegt brand weerofficier J. de Feijter. De blusgroepen gingen het vuur van twee kanten te lijf. met het doel de aangrenzende panden te behou den. Aan de noordkant staat de wo ning met werkplaats en winkel van de familie Van der Zande, aan de zuidkant het huis van de familie Van de Baard. De opzet slaagde doordat de windrichting gunstig Behalve dat de bewoners van de Ten Ankerweg er niets voor voelen om een fietspad vlak langs huil deur te krijgen, zitten ze met nog een pro bleem in de maag. Een strook van hun voortuin zou nog altijd eigendom zijn van de gemeente. Die claimt de ze grond nu voor de reconstructie en heeft de betrokkenen in een brief ge vraagd de strook tijdig te ontruimen. Aan het begin van de hoorzitting zei wethouder K.A. Heijboer dat deze brief aan de vroege kant verstuurd is en zegde toe dat erop wordt terugge komen. De grond is al die jaren door de bewoners bijgehouden en er dreigt dan ook een juridische strijd. Ten eer ste over de eigendom, omdat de ge meente die - naar de mening van be woners - door veijaring verspeeld zou kunnen hebben. Verder wil men, als voorzieningen verw ijderd moeten worden, een vergoeding van de ge meente. Er zal te zijner tijd met ieder was, aldus officier van dienst G. Akershoek. Extra complicatie was, dat op het dak van het brandende pand asbestcementplaten lagen. Luid knallend knapten die een voor een door de hitte kapot. Om zes mi nuten voor acht werd het sein 'brand meester' gegeven. Van de showroom was toen niet veel meer over. De familie Van der Zande was al en kele jaren bezig om de loods te ver bouwen tot showroom. Heel veel deed men daarbij in eigen beheer. Het werk was een eind gereed. Woensdag werden het systeempla fond gelegd en de houten schuur deuren van voor de glazen pui ver wijderd (Van deze isolerende pui sprongen, ondanks de hitte, maar twee ruiten). Omdat donderdag de individueel onderhandeld worden, al dus de wethouder op een vraag van mevrouw C. Laban. In oktober is voor de bewoners al een informele bijeenkomst belegd, wat tot enkele bijstellingen van het plan heeft geleid, legde ambtenaar W.A. Blaas uit. Zo komt er ter hoog te van de T-splitsing met de Molen- singel een verkeersremmer (ook met het oog op de ontsluitingsweg van de toekomstige woonwijk Stads- zicht) in de vorm van een inritcon structie, waarbij er aandacht zal zijn voor de inrit van de familie Moeli- ker, en wordt het fietspad achter langs de bushalte gelegd. Met A.J. v.d. Berge - die op de hoek van de Ten Ankerweg en de Molenvlietse- dijk woont - vinden inmiddels ge sprekken plaats. Voor de uitrit van vloer aangebracht zou worden, was een temperatuur van 18 graden ver eist. Daarom bleef 's nachts, in te genstelling tot wat gebruikelijk was, de kachel in de loods aan. En juist dat lijkt nu de brand te hebben ver oorzaakt, aldus de technische re cherche die brandstichting uitsluit. De kachel hing aan de voorkant aan de zolder en precies aan die kant zag Duine de rook. Het vuur ver spreidde zich over het bovenste deel, de galerij, van de showroom. Wegens het geplande karwei stond er nauwelijks iets in; brommers en scooters waren weggehaald om de vloer vrij te houden. Alleen een ou de brommer was blijven staan en op de galerij was een partijtje fietsen uit de winkel neergezet dat had moeten wijken voor de scooters. De vijftig tweewielers moeten als ver loren worden beschouwd. De admi nistratie en computer in het nieuwe zijn garage komt namelijk een ver keersgeleider te liggen naast de ge plande rotonde, zodat het voor hem een probleem wordt om die uitrit te bereiken. De problematiek is niet nieuw, want vier jaar geleden is ze op een hoorzitting ook al aan de or de geweest toen er gepraat werd over een rotonde op deze kruising. Mocht met de verkeersgeleider ge schoven gaan worden (en als gevolg daarvan met de bushalte), dan ver wacht mevr. Laban gevolgen voor alle verkeer, zo stelde ze. „We praten alsmaar over verkeers veiligheid, maar door uw plan wordt het alleen onveiliger. En ik zit niet om werk verlegen", merkte verze keringsman J. Overbeeke op. Hij doelde op het geplande fietspad langs de woningen, waarvan proble men verwacht worden voor automo bilisten die uit een inrit komen. Het verdwijnen van de nu bestaande groenstrook werd ook genoemd, maar volgens de heer Muller van ad viesbureau DHV dat de plannen ont wikkelde, komen er boompjes en mogelijk een haag. Het tracé van de Ten Ankerweg blijft hetzelfde, maar de rijbaan wordt 60 centimeter smaller. Ook dat vinden de bewo ners geen goed idee, onder meer omdat landbouw- en vrachtverkeer kantoor liepen schade op door het bluswerk. Vanwege het asbest werd de straat donderdag meteen afgezet en om wonenden aangeraden ramen en deuren gesloten te houden. De brandweer verspreidde in de loop van de dag een brief. Daarin werd gemeld dat het risico van inade ming van asbestvezels inmiddels was geweken, maar werd tegelijk gewaarschuwd voor verspreid lig gende stukjes asbestcement. Gead viseerd werd kinderen uit de buurt te houden van het gebied waar dit kon liggen. Donderdag werd vast gesteld hoe groot het gebied was waar asbestresten lagen, vrijdag werden controlemetingen verricht en begon een bedrijf met het oprui men van de resten. van de weg gebruik maakt. Com mentaar was er ook op het langs de Vest geplande voetpad, dat minstens een halve meter lager komt te liggen dan het aangrenzende fietspad. Mul ler legde uit dat er een schuin aflo pend talud komt en dat de rietkraag langs de waterkant gehandhaafd blijft. Hoewel de betere veiligheid door diverse sprekers in twijfel werd getrokken - L.M. Andriesse nam in dat verband zelfs de woorden 'weg gegooid geld' in de mond - zei de wethouder dat het scheiden van de verschillende soorten weggebruikers altijd tot meer veiligheid leidt. De Ten-Ankerwegbewoners kondigden aan Veilig Verkeer een 'vos-advies' te zullen vragen (vos staat voor: ver- kcersonveilige situatie). Met een rotonde op de kruising was ook niet iedereen ingenomen. De verkeerslichten bij de huidige over steekplaats verdwijnen. „Dan wordt het levensgevaarlijk voor kinderen", zei C. v.d. Putten. Een rotonde werkt snelheidsremmend en er komen vier oversteekplaatsen, legde Muller uit. Omdat daar geen extra maatregelen bij worden getroffen, had ook een an dere aanwezige er weinig vertrouwen Het verhaal gaat over een jonker die zijn landgoed over wil doen aan een neef, maar eerst wil uitvissen of de ze daartoe wel bekwaam is. Hij be denkt een plan dat - natuurlijk - tot de nodige verwikkelingen leidt. De jonker en zijn vrouw zijn zoge naamd naar de Bahama's, maar houden in werkelijkheid als wassen beelden een oogje in het zeil. Alleen het personeel is op de hoogte, maar niet het beheerdersechtpaar dat over het landgoed wordt aangesteld en de neef moet begeleiden. Het was vermakelijk om te zien hoe Rien Goedegebuure en Nel Zeeman-v.d. Zande zich van hun rol als wassen beeld (als jonkheer Hubert van Wa teringen en zijn vrouw Constance) kweten. Ze vertrokken nauwelijks een spier van hun gezicht en hielden zich ook helemaal stijf op momen ten dat ze versjouwd werden. Het beheerdersechtpaar Krijn en Anna de Boer sprak als enige in het stuk Thools dialect. Voor Dré Hom mel en Jacoline de Reus was dat ge makkelijk, maar op een gegeven moment liet ook een andere speler zich - in een dialoog met Krijn - meeslepen en verviel ongemerkt in dialect. Zonder anderen tekort te doen, moet gezegd worden dat Jacoline de Reus haar rol met speels gemak vertolkte. Een lust om naar te kijken. Ook de debuterende Petra Zeeman deed het prima. Ze was een landbouwingenieur die doorging De Plattelandsjongeren Zuid geeft op zaterdagavond 6 februari om half acht in Haestinge een voorstelling van het komische toneelstuk 'Van Thoolse boer tot rockin' Billy'De auteur Piet Kuyper neemt, samen met Annemarie de Wit, ook de regie en één van de rollen voor zijn rekening. De acteurs zijn Gert-Jan Boudeling, Herberien Theunissen, Ilona van Splunter, Anja Goense, Hans Kosten, Mario Riedijk, Hel ma van der Slikke, Han de Rooy, Elseline van Nieuwenhuijzen, Robert Theunissen en John Goedegebuure. in. „Maar op dit moment wordt er ook volop door het rode licht gere den", reageerde mevr. J. van Zetten, coördinator van de verkeersbri- gadiers en verkeersouder. Mevr. M. Leemreijze wilde weten of de ge plande rotonde aan bepaalde normen voldoet en of de verkeersintensiteit is onderzocht. Dat laatste was niet het geval, zei Muller. Blaas vulde aan dat er gegevens zijn van vijf jaar geleden. Toen maakte de Grontmij een ont werp voor een rotonde, maar in de commissie openbare werken was voor zo'n voorziening destijds nau welijks politieke steun (met als ge volg dat de aanpassing van de Mo- lenvlietsedijk, tot ongenoegen van Veilig Verkeer en de scholen, op de lange baan werd geschoven). Directeur A.J. Nederlof van de Eben- Haëzerschool gaf de raad mee om te letten op hoogteverschillen, zodat niet dezelfde technische problemen zullen optreden als bij de reconstruc tie van het eerste deel van de Ten An kerweg. „Daar hebben we van ge leerd", zei de wethouder. Mevrouw Laban hield Heijboer voor, dat bij veel bewoners het gevoel leeft dat al les al in kannen en kruiken is. De wethouder sprak dat tegen. De parallelweg die ter hoogte van de scholen aan de Molenvlietsedijk komt, stemt Veilig Verkeer tevreden, zo liet afdelingsvoorzitter H. de Wit horen. Deze weg krijgt eenrichtings verkeer en is bedoeld om leerlingen bij de scholen te brengen. Nederlof vroeg zich af of het verkeer niet gaat stroppen, omdat men komend uit de richting van de Ten Ankerweg 180 graden moet draaien om de parallel weg in te rijden. Bovendien begint deze weg bij de Zoekweg. Muller gaf toe dat dit één van de grootste knel punten in het plan is, maar hij zag geen andere oplossing. De heer Van de Berge stelde voor het keerpunt een meter of twintig in de richting van de Ten Ankerweg op te schuiven, zodat de Zoekweg ontlast wordt, maar vol gens Muller wordt de situatie daar door rommeliger. In de Zoekweg zelf komt een stopverbod en - ter hoogte van de toegang naar De Kraal - een oversteekplaats. En het fietspad wordt zo'n halve meter verbreed zon der dat de rijbaan smaller wordt. Mevrouw Van Zetten vroeg om de volgens de tekening geplande bos schage bij Ter Tolne achterwege te laten, zodat op die plaats bij de nieu we ingang (die naar de Molenvlietse dijk wordt verplaatst) een fietsenstal ling kan komen. Volgens Blaas is dat een zaak voor de school. Maar leraar O. Huiskamp vond dat zowel het ver plaatsen van de ingang als het plaat sen van een hek de verkeersveilig heid dienen en daarom niet door de school betaald zouden moeten wor den. maar uit de pot van de recon structie. De aanpassing van de derde fase van de Ten Ankerweg is op zeven ton be groot. De resultaten van de hoorzit ting worden in het college van burge meester en wethouders besproken, daarna buigt de commissie gemeen telijke ontwikkeling zich over het al dan niet aangepaste plan en uiteinde lijk stelt de gemeenteraad een krediet beschikbaar. voor het dienstmeisje, en dochter van tuinman Wobbe (Chris Burgers) en zijn vrouw Geesje (Maddy Geu- ze-Hoek). Dit drietal is ingewijd in het geheim van de jonker. Neef Martin (Alfred Vis) blijkt een los bol, die zijn maandelijkse toelage naar het café brengt in plaats van te studeren, wat zijn vriendin Molly de Bruin (Greta Heijboer-Havermans) niet zo op prijs stelt. Zij spoort de jongeman aan om meer ruggengraat te tonen. En dan was er ook nog no taris Joop Maris, prachtig neergezet door Erik van Hees. Uiteindelijk lekt via Geesje uit dat de wassen beelden in feite de échte jonker en jonkvrouw zijn, waarop Martin tot inkeer komt en belooft zijn leven te beteren. Het slot van het stuk komt wat ab rupt en dat is jammer. Vooral in het eerste bedrijf betrokken enkele spe lers souffleur Jan Egberts regelma tig in het spel. Sint Joseph zou Sint Joseph niet zijn als regisseur Geert Uijtdewilligen niet ook een paar plaatselijke en actuele zaken in de teksten liet doorklinken. Zo komt het echtpaar De Boer uit Sint-Maar tensdijk, passeert de naam van een Vossemeerse winkelier en blijft zelfs de affaire van de Amerikaanse president Clinton niet onvermeld. Voor het publiek was er in ieder ge val genoeg te lachen. En toen Eg berts aan het einde alle betrokke nen, inclusief de mensen achter de schermen, bedankte met een bloe metje, klonk dan ook een gul ap plaus. De stichting tot Behoud van Rood kapje en de boze wolf bracht vorige week met de voorstelling Circus Rijn en Trijn een bezoek aan Sint- Annaland. 'Circustent' de Wellevae- te was geheel uitverkocht. De spe lers waren Cécilia Meinders en Reint Laan. De voorstelling was ge organiseerd door Uit op Tholen. Het 'hooggeachte publiek', kon zich geheel inleven in de wereld van het circus. Rijn en Trijn slaagden erin de aandacht van de kinderen in de zaal te vangen. Al snel liep de temperatuur in de zaal op en deden kinderen in hun enthousiasme hun trui uit. Volgens Adriaan Noteboom (7) was de ene keer Trijn boos, waarop Rijn dan gek deed en kunst jes vertoonde. Ze speelden voor paardje en dansten, zongen liedjes en speelden viool. Adriaan was met zijn zusje, neetje, nichtje en oma gekomen. Josephine (9) vond het paardje Pony het leukst. Volgens haar was zijn staart van de Hema. Diewertje was met name onder de indruk van de zweep van Trijn. Als laatste werden de kinderen getrac- teerd op een echt jongleernummer met brandende fakkels. In het Goois Museum te Hilversum is vanaf zaterdag werk te zien van de in Oud-Vossemeer geboren kun stenaar Kobus de Graaff (1876- 1936). Morgen wordt de expositie 'Sierkunst in het Gooi rond 1900, meubels en beelden van Kobus de Graaff' geopend door de van het tv- programma 'Tussen kunst en kitsch' bekende kunsthandelaar F. Leidelmeijer. De Graaff trok op 17-jarige leeftijd uit zijn geboorteplaats naar Amster dam en werkte naderhand in Blari- cum, Hilversum, Laren en Eemnes. Hij maakte deel uit van een vernieu wende stroming - de Nieuwe Tijd - die zich keerde tegen de druk ver sierde kunst uit de negentiende eeuw. Versieringen worden beperkt en de beeldhouwkunst sterk gesti leerd, de samenwerking tussen kun stenaar en ambachtsman hersteld. In zijn jonge jaren maakte De Graaff vooral meubels, die hij deco reerde met eenvoudig houtsnijwerk. Van 1903 tot 1912 had hij in het Gooi een eigen meubelwerkplaats. Nadat deze failliet was gegaan, richtte hij zich op de beeldhouw kunst en ging houtsnijden, beeld houwen en steenhakken. Veel van zijn gipsmodellen zijn uitgevoerd in keramiek en hout, een enkele in brons. In de jaren dertig maakte hij een aantal grote stenen beelden, zo als van de romanfiguur de Water man van zijn vriend Arthur van Schendel. Het laatste werk van Ko bus de Graaff was een onvoltooid gebleven stenen vierluik, het ont werp voor zijn eigen grafsteen. De samensteller van de expositie, de kunsthistorica C.Y.A. Camphuis- Haakman, heeft geprobeerd be waard gebleven werk van De Graaff op te sporen. Uit zijn geboorte streek heeft dat niets opgeleverd. 'Sierkunst in het Gooi rond 1900' is tot en met 11 april te zien. Het Goois Museum is geopend op dins dag t/m zondag van 13 tot 17 uur. Zang in Sionkerk. In de Sionkerk in Goes wordt op 13 februari om half acht een zang- en orgelavond gehou den. Jongerenkoor Herman uit Ca- pelle a.d. IJssel en mannenkoor De Lofstem uit Goes werken er aan mee. Voor de verkiezing van provinciale staten op 3 maart zijn dinsdag negen kandidatenlijsten ingeleverd en dat is er één minder dan vier jaar gele den. Groen Links en Delta Anders komen dit keer met een gezamenlijke lijst uit. De Zeeuwsch Vlaamse Volkspartij doet nu mee als Partij voor Zeeland (PVZ), in samenwerking met de tussentijds uit het CDA gestapte M.A. Stoffels en lokale Zeeuwse partijen. Ook de ouderenpartijen werken samen en zodoende heet de AOV-lijst nu AOV/Unie 55+/Senioren 2000. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 fax 245360 W- 70jaar.I Advertentie I.M. De bewoners van de Ten Ankerweg in Tholen zijn niet blij met de re constructie die de gemeente aan deze weg wil gaan uitvoeren. In een brief aan de gemeenteraad adviseren ze om geen tweede tietspad aan te leggen, de rijbaan niet te versmallen, één doorlopende parkeerstrook te realiseren en de stoplichten op de kruising met de Molenvlietsedijk en de Parksingel. Op een hoorzitting, donderdag in Meulvliet, trokken ze in twijfel of de door de gemeente beoogde maatregelen meer veiligheid opleveren. De voorgestelde aanpassing van de Molenvlietsedijk en Zoekweg leverde nauwelijks bezwaren op. In de vernielde showroom bekijkt de technische recherche samen met brandweerofficier G. Akershoek (links) en politieman P. Voorwinden rechts) de brandhaard. Links aan het plafond hangt de kachel die de brand moet hebben veroorzaakt. Lang Jiiet iedereen juicht het verdwijnen toe van de stoplichten bij de reconstructie van de Ten Ankerweg. Er wordt een rotonde aangelegd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 5