Langhaar brengt fazantenhaan op de juiste wijze bij zijn baas Thoolse delegatie vijf dagen weg, waarvan vier dagen reizen De Bres overleden Muziekverenigingen naar jarig Stavenisse VVD vraagt meer ruimte toeristen aan zoute kant Oesterdam Gemeente peilt tevredenheid Metingen voor fietspad naar Stavenisse Buitenschoolse opvang van Thoolse kinderen vergt 36 mille EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Hoenderweg wil burgemeester op de koffie Het regende en waaide hard. Het water kwam vooral aan het eind van de ochtend met bakken uit de hemel. Een harde wind uit het zuidwesten joeg over de kale akkers. De omstandig heden voor de jachthonden tijdens het nationale kam pioenschap apporteren, za terdag rond Poortvliet, wa ren ronduit bar en boos. Maar dankzij het grote aan tal fazantenhanen konden de jachthonden - ondanks dat ze doornat waren - laten zien waartoe ze in staat wa ren. Vijftien van de zeventien jachthonden gekwalificeerd in Poortvliet Driften Uitslag: Zaterdag 12 juni ook met Dodi Dodi Vier van de vijf Thoolse muziekverenigingen gaan zater dag 12 juni naar Stavenisse om de viering van het 400- jarig bestaan van dat dorp op te luisteren. Tijdens de jaarvergadering van de Thoolse bond van muziekgezel schappen werden de plannen zaterdagmiddag nader uit gewerkt. Jaarconcerten Promsconcerten Vrachtwagen en busje vol met 62 rolstoelen naar Itawa in Polen Alle rolstoelen zijn gewogen en ingevouwen. Met plak band worden ze ingevouwen gehouden. Ook de losse on derdelen zijn met plakband omwikkeld. Op elke stoel staat het gewicht met viltstift geschreven; 21 kilo, 27,5 kilo. 63 rolstoelen moeten met twee vrachtwagens de lange rit naar de 'zustergemeente' Itawa in Polen maken. Het is een kwestie van het verdelen van het gewicht. Het was dinsdagmiddag in Sint-Maartensdijk passen en me ten om de rolstoelen in de wagens te krijgen. De Thoolse delegatie vertrok gisterenochtend. Ze is vijf dagen weg, waarvan er vier verloren gaan aan het reizen. Tijdelijke zaak Donderdag 21 januari 1999 Industrieschap Oost-Zeeland en West-Brabant Zeeuwse en West-Brabantse VVD'ers bepleiten het openstellen van een deel van de slikken aan de zoute kant van de Oesterdam voor recreatie. Grootschalige ontwikkelingen zijn daar niet mogelijk, doordat de Oos- terschelde een nationaal park wordt. Het idee van de li beralen staat haaks op het beleid dat de provincie en an dere overheden tot nu toe voeren. Zoomweg Bijna vijftien jaar PvdA-raadslid Op tachtigjarige leeftijd is donderdag in ziekenhuis Lie- vensberg te Bergen op Zoom oud-raadslid J. de Bres overleden. Hij was al geruime tijd ziek. Gisteren is hij begraven op de gemeentelijke begraafplaats in Gapinge op Walcheren. Gemeentepolitiek Cultuur Toren Maartenskerk Bewoners van de Hoenderweg in Sint-Annaland spelen in op het idee van het gemeentebestuur om bij burgers 'op de koffie' te gaan. Ze nodigen in een brief de burgemees ter en enkele gemeenteraadsleden uit voor een gesprek, en zouden daarbij ook graag vertegenwoordi gers van het waterschap zien. On derwerp van gesprek is de water overlast van september vorig jaar. Een viertal punten willen de bewo ners daarbij aan de orde stellen. In de eerste plaats de gehele of ge deeltelijke afsluiting van de water gang die achter de huizen aan de oostkant van de straat loopt. Verder de zekerheid dat er een calamitei tenplan voor de korte termijn komt voor de. Ten derde wil men meer weten over de vervuiling van de watergang bij de Hoenderweg, Langeweg en Veilingweg. Is deze schadelijk en kan ze gesaneerd worden, is de vraag. In 1997 is de sloot gebaggerd en toen is in de baggerspecie een verhoogde con centratie DDT aangetroffen. Ten slotte willen tde Hoenderwegbewo- ners weten waarom er bij de ijsbaan eventueel een extra riooloverstort komt en of die geen verhoogd risi co vormt bij een mogelijke volgen de calamiteit. Mensen die tussen deze week en 15 februari met de gemeente in aanra king komen, krijgen een folder waarop ze opmerkingen en sugges ties kwijt kunnen over dat contact. Het tevredenheidsonderzoek wordt uitgevoerd om eventueel zaken te kunnen verbeteren. 'In ons streven onze klantvriendelijke benadering te continueren, zo nodig nog te ver beteren en vooral ook om scherp te blijven, nodigen wij u uit opmerkin gen en suggesties aan ons kenbaar te maken', schrijven burgemeester en wethouders in de folder. Deze komt voort uit de suggestie van de projectgroep 'Tijd voor kwaliteit' om een ideeënbus in het leven te roepen. De burgers kunnen, des noods anoniem, hun opmerkingen kenbaar maken over hoe ze behan deld zijn. Alle reacties worden cen traal verzameld en geïnventariseerd, waarna gemeentebestuur of ambte lijke organisatie er eventueel op kan inspelen. Ook intern komt er een ideeënbus, waar ambtenaren suggesties kwijt kunnen voor verbeteringen in bij voorbeeld de organisatie, dienstver lening of werksfeer. Hoewel golden retrievers en labra dors bij uitstek geschikt zijn voor dit onderdeel van de jacht, werd de enige Duitse staande langhaar in het gezelschap. Floor van MJ.M. Stoopen uit Heerle, winnaar. Van de 17 honden die aan de veldwedstrijd van de koninklijke Nederlandse ja gersvereniging (KNVJ) deelnamen, behaalden 15 een kwalificatie: goed, zeer goed of uitmuntend. Volgens jachtmeester W.D. van Doorn is dat een bijzondere uitslag. „Het peil was heel hoog. Meestal halen er tijdens zo'n wedstrijd vier of vijf honden een kwalificatie, nu waren het er vijftien. Ondanks de verschrikkelijk slechte omstandig heden hebben de honden laten zien waartoe ze in staat zijn. Dat kwam ook door het goede wildaanbod. Er zaten behoorlijk wat fazanten. Het was een prima jachtdag." Bij de veldwedstrijd gaat het erom dat de hond na de drift het gescho ten wild snel ophaalt en bij zijn baas brengt. De hond zit tijdens de drijf jacht naast zijn baas aan de rand van het jachtveld te wachten. Als de fa zanten opvliegen, wordt er gescho ten. De honden houden de bewegin gen nauwlettend in de gaten, hun neus in de wind, de oren gespitst. Ze onthouden de plekken waar de vogels neervallen en gaan één voor één op pad om het wild op te halen (apporteren). Als de hond het zelf niet (meer) weet, dan kan de baas het dier naar de plek sturen waar het wild ligt. Dat kan door middel van aanwijzingen (door te roepen) en het gebruik van een fluitje. Naast de eigenaar van de hond staat een keurmeester die de gedragingen van de hond beoordeelt. Hij kijkt of de hond goed oplet, of hij de 'val- plaats' van het wild goed onthoudt, of het beest rustig blijft en niet te veel aandacht vraagt, of niet zit te 'piepen' op zijn post, of ongehoor zaam is. Belangrijk is dat de hond het wild snel terugbrengt en het on- dcrweg niet loslaat om het vervol gens weer op te nemen. Het jachtveld voor acht driften was 's morgens in de buurt van gastheer M.M. Punt in Oud-Vossemeer. daar na aan de Geerweg en de Snabbeweg ten zuiden van Poortvliet en 's mid dags bij de Engelaarsdijk en de La- geweg, ten noorden van Poortvliet, in de buurt van de gastheer Van Doom (de wildbeheereenheid de Li- niedijk, onderdeel van de Thoolse wbe.) Voor de wedstrijd werden be groeide percelen gebruikt (groenbe- mesting, maïsstoppels en maïs) of boomgaarden. „Op die plekken heeft het wild dekking. Fazanten kun je nu eigenlijk alleen maar op die stukken vinden. Ze zitten ook wel op ge ploegd land, maar als ze je zien, gaan ze ervandoor." Op 31 januari sluit het jachtseizoen op fazanten. Volgens Van Doom is het nationale kampioenschap een 'erewedstrijd voor alle rassen honden die het best hebben gepresteerd op de wedstrij den die vorig jaar in Nederland zijn gehouden'. Bij de wedstrijd moeten de deelne mers van de ene plaats naar de ande re worden gereden. Bij het jachtveld staan de busjes gereed om de deelne mers met hun honden te vervoeren. Er wordt volgens een strak schema gewerkt. Is Van Doorn de jachtmees ter die de leiding heeft over de jacht, samen met negen anderen (waaron der zes Tholenaren) is hij ook jager. Ondanks de beschermende kleding worden veel deelnemers nat. Het buffet 's avonds in de Wellevaete laat iedereen zich goed smaken. Van Doom bedankte namens de Zeeuwse jachthondencommissie jachtopzichter A.M. de Wit die er voor heeft gezorgd dat het jachtveld er goed bij lag, dat wil zeggen vrij is gebleven van stroperij en voorzien bleef van wild. Ook J. van Vossen, L. Kloet en J. Bosters die voor het ver voer zorgden, werden bedankt voor hun bijdrage aan de dag. Uitmuntend: 1 De Duitse staande langhaar Floor van de Crane Hoeve van M.J.M. Stoopen uit Heerle, 2 de labrador Staftly Ambassador of Bel lever van J.C. Braak uit Spijkenisse (en winnaar van vorig jaar). Zeer goed: 3 de golden retriever Harbo-or van HJ. Heijman uit Baarn. De volgende honden kregen even eens zeer goed: labrador Spioncop Bugier Bobby van D. van Doorn uit Liempde. gold. Werrington Rory of Clancallum van J. Bertels uit Oede- lem, vizsla korthaar Arany Mezo Sy- la van T. van de Bruggen uit Tilburg, gold. Lynn off Spirit van de Uilen burg van J.M. Kosse uit Hardenberg, gold. Gabber van de Woudstreek van H.J. Stefes uit Baflo en gold. Unex pected from Narrow Garden van J.J. Roos uit Rotterdam. De kwalificatie goed werd verleend aan gold. Golden Woodway Vicky van A. Schoenmaker-de Zoet uit Noordwijk, gold. Kornmo Jom van de Uilenburg van K. Blom uit Har denberg, gold. Thornproof Siskin van J. Grootaers uit Zutendaal, labr. Eastdale dynamite jack van P. Sandi- fort uit Zoetermeer en vizsla draad- haar Lump du Domaine Sint Hubert van C.L. van de Voorn uit Lutjeswin kel. Accelerando uit Sint-Annaland en Concordia uit Sint-Philipsland ma ken een rondgang, Euterpe uit Sint- Maartensdijk en Concordia uit Tho- len geven een openluchtconcert. Aan de muziekdag in Stavenisse werden ook volksdansvereniging Dodi Dodi mee, een accordeonclub uit Steenbergen en een doedelzak korps uit Ylissingen. OVM uit Oud-Vossemeer is in ver band met de plaatselijke kermis ver hinderd, maar die vereniging werkt wel mee aan de festiviteiten op ko ninginnedag 30 april en tijdens de avondvierdaagse in Stavenisse. Een ander verzoek, van het Oranje comité Poortvliet werd niet ingewil ligd. „Het is uitvoerig besproken, maar geen enkele vereniging heeft de mogelijkheid om naast het eigen drukke programma op 30 april nog in Poortvliet te gaan spelen", ver telde voorzitter mevr. Provoost. Wel is muzikale medewerking op een andere dag dan 30 april mogelijk. De vijf muziekverenigingen heb ben ook weer de jaarconcerten op het programma staan. Concordia Sint-Philipsland bijt op 12 maart de spits af, gevolgd door Euterpe uit Sint-Maartensdijk op 13 maart. Op 20 maart volgen er twee: Concordia uit Tholen en OVM uit Oud-Vosse meer. Hoewel een goede afstem ming van de activiteiten juist hoog in het vaandel staat bij de bond, is dat hier mislukt. OVM had oor spronkelijk een andere datum ge pland, maar de dirigent was toen niet beschikbaar, zodat men op de datum van Tholen is uitgekomen. De rij wordt 16 en 17 april gesloten door Accelerando uit Sint-Anna land, dat zowel vrijdag- als zater dagavond een uitvoering geeft. J. Geuze van Concordia Tholen riep de collega's op om gastspelers te laten meedoen aan de jaarconcer ten. Naar aanleiding van een eerde re oproep had Albert van Driel van Accelerando in Tholen meege speeld en Geuze vond, dat dit voor beeld navolging verdiende. „Het kan een kleine aanzet zijn voor een groot orkest", concludeerde voor zitter mevr. Provoost. De play-in staat 30 oktober op het programma in Sint-Philipsland. Di rigent Walter Siol werkt het een en ander nader uit. Voor het organiseren van proms concerten in het jaar 2000 gaat de bond een gezamenlijke werkgroep in het leven roepen met van elke vereniging twee afgevaardigden. „Elke woonkern heeft zijn eigen sfeer en mogelijkheden, zodat ie dere vereniging het plaatselijk in vult. Maar er vindt wel een geza menlijke coördinatie plaats", aldus voorzitter mevr. Provoost. De op zet is via sponsoring de promscon certen geen cent te laten kosten voor de verenigingen. Euterpe bijt 7 januari 2000 de spits af, OVM doet het in juni 2000 ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van de Oud-Vossemeerse muziekver eniging. Accelerando geeft het promsconcert pas in december 2000. Concordia Tholen en Con cordia Sint-Philipsland hebben nog geen periode vastgesteld, maar zul len daar ergens tussenin gaan zit ten. Dit jaar is er een tamboer-maïtre- dag op 27 maart in Wilhelmina- dorp, een solistenconcours in Heinkenszand, een studieweekein de voor de jeugd in Domburg en een winterfestival in zowel Mid delburg als Sas van Gent. In samenwerking met de Zeeuwse muziekschool wordt er op de basis scholen in Tholen en in Sint-Anna land informatie gegeven over het 'zwaar koper' bij de fanfares. Twee docenten van de muziekschool ko men een uur naar de basisscholen waaraan dan ook muzikanten me dewerking verlenen. De bedoeling is, dat deze muziekinformatie rou leert in de andere woonkernen. In opdracht van de provincie is deze week begonnen met meetwerkzaam- heden voor het fietspad langs de pro vinciale weg tussen Stavenisse en Sint-Maartensdijk. De verbinding, al vele jaren een grote wens van met na me de inwoners van Stavenisse, is opgenomen in het Zeeuwse meerja- renprorgramma infrastructuur. Aan de gemeente is toegezegd dat de ver binding in het uitvoeringsprogramma voor het jaar 2000 wordt opgenomen. Maar voor het drie kilometer lange fietspad moet nog zeker tweederde van de benodigde grond aangekocht worden. De metingen die nu plaats vinden, zijn dan ook bedoeld om op de tekentafel een ontwerp voor de fietsverbinding te gaan maken. Op de Markt voor het gemeentehuis zijn dinsdagmiddag de rolstoelen ingeladen. Links A. Quist van de stichting Itawa-Polen, in de vrachtwagen J. van den Bemt van Zorglease NederlandAVelzorg, tweede van rechts ambtenaar W. van der Meer en uiterst rechts T. Jansen- Poot van de stichting. Hel zijn elektrische exemplaren die 80 tot 100 kilo per stuk wegen, loodzware stoelen die voor een te grote balast zouden zorgen in het gele busje van de gemeente en de gehuurde vrachtwagen die ieder een laadvermogen van 900 kilo verte genwoordigen. J. van den Bemt, regiohoofd voor zuidwest Nederland van Zorglease NederlandAVelzorg, heeft een bij zondere rolstoel meegebracht. Het is een lichtgewicht, een moderne paar se sportrolstoel voor de secretaresse van de burgemeester Zylinksi van Itawa die een ernstig auto-ongeluk heeft gehad. Technisch zijn de rol stoelen nog goed, zo benadrukt Van den Bemt. „Alleen voldoen ze niet meer voor de Nederlandse markt. Als ze niet goed zijn, gaan ze naar de schroot, maar als ze mechanisch niks mankeren worden ze in de regel verkocht in Nederland of in het bui tenland. in voormalige Oostbloklan den of ontwikkelingslanden." De rolstoelen vallen voor Zorglease onder 'beleidsschenkingen'. „Het is een forse schenking. Dat is ook de reden waarom ik meega om onder meer uit te leggen dat het een tijde lijke zaak is." Er zijn acht personen mee naar Po len. Namens de gemeente Tholen burgemeester H.A. van der Munnik en een ambtenaar, van de stichting vier leden waaronder de voorzitter G. Boelhouwers-Stigter, dp regio- manager van Zorglease en een me vrouw uit Hoogerheide die al jaren correspondeert met een Poolse fa milie. Bij het vertrek was het onzeker hoe lang de wachttijd bij de Duits-Pool se grens zou zijn. Bij een vorige reis was geduld een schone zaak. Toen duurde het zeven uren voordat er groen licht werd gegeven voor de doortocht. De doorvoerpapieren zijn nu door een verlader in Olden- zaal in orde gemaakt, wat verzege ling van de vracht wellicht mogelijk maakt. De rolstoelen werden van de zolder van het gemeentehuis met de lift naar beneden gebracht. Drie. vier tegelijk met losse steunen en een papegaai (een stalen arm die boven een bed bevestigd kan worden om het rechtopzitten te vergemakkelij ken). Toch blijven er acht achter. De stichting Kinderopvang Tho len heeft bij de gemeente subsidie gevraagd voor de groep buiten schoolse opvang, waarmee is be gonnen in het kinderdagverblijf Puk en Muk. Op grond van de fi nanciële prognose is 36.172,40 gulden nodig. Vorig jaar kreeg de stichting van de gemeente al een startsubsidie en een bijdrage in de exploitatie voor de laatste vier maanden van het jaar (in september was met de groep ge start). Ook dit keer wil een meerder heid van burgemeester en wethou ders de subsidie verlenen uit de re serve buitenschoolse opvang. Al leen SGP-wethouder K.A. Heijboer maakt bezwaar. Hij is principieel te gen het verstrekken van subsidie voor kinderopvang uit de gemeente kas. Overigens krijgt Tholen sinds vorig jaar van het ministerie een doeluitkering voor het realiseren van buitenschoolse opvang Op grond van een tijdelijke stimule- ringsregel) en dat geld is in de ge noemde reserve gestopt. De ge meenteraad beslist maandagavond over het verzoek. Zeeuwse en Brabantse statenleden van de VVD én partijgenoten uit de gemeenteraden van Tholen, Rei- merswaal, Woensdrecht, Bergen op Zoom en Steenbergen overleggen al twee jaar regelmatig in het zoge naamde Zebra-platform over de ontwikkelingen in Oost-Zeeland en West-Brabant. Daaruit is een visie op de ontwikkelingen in dit grens gebied tot stand gekomen. Zo stelt de groep voor, een industrieschap voor dit gebied in het leven te roe pen. Dat zou een regionaal beleid ten aanzien van bedrijventerreinen kunnen coördineren, alsmede de ontwikkeling, regionale financie ring, verdeling en acquisitie. De VVD'ers komen met dit idee omdat er in het gebied gezamenlijke belan gen zijn bij economische ontwikke ling en werkgelegenheid. Planning en ontwikkeling van nieuwe terrei nen zou in overleg moeten gebeuren en in samenhang met het beleid aan weerskanten van de provinciegrens. Het platform vindt bijvoorbeeld dat Tholen betrokken moet worden bij de uitwerking van de plannen voor de Auvergnepolder omdat men di rect betrokkene is. Maar het gebied moet in de ogen van de liberalen niet alleen voor industrie bestemd worden. Dat laatste zou tegen het Schelde-Rijnkanaal kunnen, maar daarachter zou een agrarisch gebied gewenst zijn als buffer met een landschapspark dat tot tegen de Brabantse wal zou lopen, en een eenheid vormt met de Bathse schor- Ten aanzien van de A4, de Zoom- weg-noord, vinden de VVD'ers dat die er zo snel mogelijk als autosnel weg moet komen. Daartoe zou be keken moeten worden of de over heid kan samenwerken met private partners en andere overheden, op voorwaarde dat de verbinding een rijksweg blijft. De A4 is van Zee land voor belang om de Midden- Zeclandroute te ontlasten als straks de Weslerschelde-oeververbinding er ligt. De grote natuurgebieden in de streek - Markiezaatsmeer, Princes- seplaat. Molenplaat en Oosterschel- de - zijn vrijwel geheel voor het pu bliek gesloten, maar in de ogen van het Zebra-platform moet er in deze streek zowel ruimte zijn voor wer ken als voor recreëren. Vooral voor West-Brabant is voor dat laatste meer ruimte gewenst, vinden de VVD'ers. En dan in de regio zelf. Men denkt aan een beperkte toe gang in het gebied Markiezaat smeer, met wandel- en fietsroutes. Verder zou bekeken moeten worden of het Markiezaatsmeer en de Bin nenschelde zout gemaakt kunnen worden. Niet alleen met het oog op de recreatie, maar ook om de bewo ners van de Bergse Plaat in Bergen op Zoom tc verlossen van de mug genplagen die zich nu voordoen. Door de begaanbare slikken aan de Oesterdam open te stellen voor oe verrecreatie, krijgt het toerisme ook daar meer kansen. Dagrecreatieter rein De Speelmansplaten zou de ui terste grens moeten worden van het open gebied, dat met auto, fiets en boot bereikbaar is, maar sinds het schrappen van de ZWN-lijn niet meer per bus. In het platform komt de Thoolse in breng van statenlid H. Polderman- Martin. wethouder R. Ravensteijn en raadsfractievoorzitter E. Frigge- Hogesteeger. Jan de Bres blijft in de herinnering als een bevlogen raadslid, die vaak met emotie in zijn stem in de raad zaal van Sint-Maartensdijk was te horen. Daar was de domineeszoon na zijn opleiding aan de rijks h.b.s. te Bergen op Zoom ook zijn eerste werk begonnen: van oktober 1936 tot oktober 1939 maakte hij als ge meenteambtenaar kennis met de ge meenteadministratie. Voorschoten was zijn volgende standplaats en daar promoveerde hij in juni 1946 tot gemeentesecretaris. Bijna twin tig jaar leidde De Bres er de secreta rie van de sterk in ontwikkeling zijnde Zuid-Hollandse gemeente. Om strikt persoonlijke redenen kreeg hij per 1 januari 1966 op ei gen verzoek eervol ontslag met een uitkeringsregeling tot aan de pen sioengerechtigde, leeftijd. De Bres zat echter niet stil. Als se cretaris van de commissie rechtspo sitie overheidspersoneel werkte hij bij de Nederlandse bond van ge meenteambtenaren. Schrijven deed de voormalige gemeentesecretaris ook: als wetenschappelijk mede werker van het instituut voor be stuurswetenschappen en als mede redacteur van de boekwerken Bestuurlijke organisatie van ons land. In de jaren zeventig kwam De Bres weer terug naar Sint-Maartensdijk, waar hij wel niet was geboren (Kerkwijk. Gelderland), maar toch heel veel (jeugdjjaren had doorge bracht. De smalstad, waar de straat bij het gemeentehuis later naar zijn vader werd genoemd, trok. De Bres raakte politiek betrokken bij de Pv dA, waar hij bij de verkiezingen in 1974 voor het eerst, als zesde, op de kandidatenlijst kwam. Toen zijn dorpsgenoot L. Kloet om gezond heidsredenen in november 1975 stopte, was eigenlijk eerst A. Goud zwaard uit Oud-Vossemeer op de vijfde plaats aan de beurt, maar De Bres mocht de vele PvdA-kiezers uit Sint-Maartensdijk in de raad verte genwoordigen. In 1978 stond hij vierde, in 1982 tweede en dat lever de hem het fractievoorzitterschap op tot april 1990, toen De Bres op 71- jarige leeftijd stopte. Hij was een echte raadsnestor en niet voor niets ook voorzitter van de Thoolse stich ting Welzijn voor ouderen. De Bres nam samen met wethouder L.J. Koopman afscheid. Beiden stelden geen prijs op een afscheids toespraak, zeer tegen de zin van burgemeester H.A. van der Munnik. Zo sober en kort dat vertrek verliep - hij kreeg wel de gebruikelijke wandtegel met gemeentewapen - zo kleurrijk was toch altijd het optre den van De Bres, die geen blad voor de mond nam en in vergaderingen langdurig aan het woord was. Een solist vaak, een verstrooide dichter soms, maar steeds integer en op recht, het dualisme hoog houdend. J. de Bres. Alsof hij nog geen 65-pIusser was, zo deed hij mee aan de Oosterschel- de zwemtocht en een sponsorloop. Als fietser was De Bres ook altijd in beweging, maar op cultureel gebied was hij nog actiever. Hij liet de ge meente nog onderzetters met een spreuk na, want schrijven en dich ten was zijn hobby. Dat was ook te merken op de I-meivieringen. Als fervent aanhanger van het openbaar vervoer (bus en trein wanneer hij niet op de fiets zat) had hij altijd 'leesvoer' bij zich. Cultuur had zijn grote belangstelling en na zijn raadslidmaatschap hield hij in het gemeentehuis van Sint-Maartens dijk een tentoonstelling onder de ti tel 'Zonder kunstgrepen'. De Bres kwam in de Zeeuwse cultu rele raad en de stuurgroep welzijns planning, maar landelijk ook in het dagelijks bestuur van de stichting nationaal overleg voor gewestelijke cultuur en de raad voor cultureel werk. Als voorzitter van de initia tiefgroep Omroep Zeeland was De Bres één van de grondleggers van de huidige regionale omroep. Na zijn afscheid bij de gemeente raad raakte De Bres op Tholen wat uit beeld. Hij verbleef meer in Mid delburg, waar zijn vriendin woonde, dan in Sint-Maartensdijk. Op 13 november vorig jaar nodigde De Bres in hotel Roelant aan de Koepoortstraat in Middelburg een aantal mensen, waarmee hij de laat ste dertig jaar in onderscheidene verbanden verbonden was geraakt, uit om zijn 80ste verjaardag te vie ren. Het aantal Tholenaren was heel beperkt en de cultuur voerde de bo ventoon. De politiek was afwezig, maar wel hing aan de wand de kerk toren van Sint-Maartensdijk tussen allerlei gedichten. En de sober le vende tachtigjarige wilde geen ca deaus voor zichzelf, maar alleen li mericks van de gasten. Wie toch wat wilde geven, kon een bijdrage kwijt voor Artsen zonder grenzen. Het was voor het laatst dat hij veel mensen om zich heen had. Toen zijn ziekte - kanker - doorzette, kwam hij in het ziekenhuis terecht, waar hij vorige week overleed. Jan de Bres werd gisteren in Gapinge be graven. D. van Doorn zendt zijn labrador Bobby het veld in om een fazant op te halen. Bobby was lang in de race om bij de eerste drie te eindigen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 3