J. Westdorp volgt eerste vrouw op bij de Thoolse muziekbond Asbestonderzoek na brand in Kalisbuurt „Niet alleen om loon, maar ook om eer voor ons werk" Binnenvaartschip lek bij Sint-Philipsland AL 54 JAAR DÉ THOOLSE COURANT yit i q\- o Wandelaar vindt vermoorde man op Philipsdam Gekissebis rond ambulance kost Tholen veel geld Politie geeft boetes aan 52 hardrijders Voorzitter mevr. J. Provoost en mevr. M. Quist maken plaats Op Tholen staakt alleen De Rieburch in smalstad Schipper Merwestroom zag ernst van de situatie onvoldoende in Donderdag 21 januari 1999 BEW. EX. ■^Pdelbu5S- De eerste vrouwelijke voorzitter van de Thoolse bond van muziekgezelschappen, mevr. J. Provoost uit Tholen, heeft plaatsgemaakt voor J. Westdorp uit Sint-Annaland. Zaterdagmiddag werd de leiding overgedragen in de Sakofahal van Accelerando tijdens de jaarvergadering van de bond. Westuorp was secretaris-penningmeester en die taak wordt overgenomen door mevr. J. Bomas- Verkerke uit Sint-Philipsland. Saxofoon Niet ondergesneeuwd Federatieraad Geen gevaar voor de volksgezondheid In zes woningen aan de oostkant van de Kalisbuurt in Oud-Vossemeer, tegenover de uitgebrande showroom van Van der Zande, zijn maandag bij metingen concen traties asbestvezels gemeten die net boven de toegestane norm liggen. Specialisten zijn met elkaar tot de conclu sie gekomen dat er geen gevaar bestaat voor de volksge zondheid. De burgemeester heeft dat de bewoners maan dagavond laat op een inderhaast belegde bijeenkomst in dorpshuis de Vossenkuil meegedeeld. Aanvaardbaar risico TNO Deze week zij hf:t geluk willen De openbare basisschool De Rieburch in Sint-Maar tensdijk is de enige school in de gemeente Tholen die gisteren meedeed aan de staking voor een beter loon. Vijftien leerkrachten, inclusief de directeur leg den het werk neer. Een aantal van hen toog naar Goes waar ze zich bij hun bond lieten inschrijven. De grootste van de acht Thool se openbare basisscholen met tien klassen voor ruim 250 leerlingen bleef leeg. De leerlingen van De Ves te, de school voor speciaal basisonderwijs in Tholen kregen een aangepast les programma. Om te symp- hatiseren met de stakers werd er gevlagd èn werd er een spandoek opgehangen. Persoonlijke keuze Begripvolle reacties Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl adve rt eend rachtbodenl admin eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Wandelaars hebben zondagmidag op de Philipsdam een dode man aange troffen. Omstreeks half twee liepen de mensen te wandelen bij de uitkijk toren nabij het sluizencomplex. Vlak bij de afslag van de autoweg naar de parallelweg vonden ze een man met een donkere huidskleur dood langs de kant. Uit een eerste onderzoek is gebleken dat de man door een mis drijf om het leven is gekomen. De politie heeft een rechercheteam van twaalf mensen op deze zaak gezet. Vooralsnog richt het onderzoek zich op het uitzoeken van de identiteit van het slachtoffer. Maandagmiddag werd sectie verricht om achter de exacte doodsoorzaak te komen. Het slachtoffer was een man van onge veer dertig jaar met een donkere huidskleur. Hij droeg een witte broek en een donkerkleurig leren jack. Het lichaam van de man is ergens tussen vrijdagavond en zondagmiddag aan de Philipsdam weggelegd. Bij het ter perse gaan van deze krant wilde de politie nog geen verdere mededelin gen doen. Getuigen die dit weekein de (vanaf vrijdagavond) iets bijzon ders op de Philipsdam hebben gezien (mogelijk het slachtoffer zelf) of de man in kwestie elders nog hebben waargenomen, wordt verzocht con tact op te nemen met het recherche team in Kruiningen. Het juridische steekspel rond de er kenning van de nieuwe ambulance dienst Delta-Noord kost de Thoolse gemeenschap duizenden guldens. Vice-voor- zitter J.D. de Korte van Delta-Noord noemt dat een trieste zaak. Nadat eerder een kort geding werd afgeblazen, gaat de ambulan cedienst nu alsnog naar de rechter. De relatie met overheden en de zorgsector is verslechterd. Zie ver der ook pagina 7. Bij een aantal snelheidscontroles heeft de politie donderdag 52 bekeu ringen uitgedeeld. Eerst werd post gevat op de Poortvlietsedijk te Scher- penisse. Tussen half acht en half tien passeerden hier 630 voertuigen. Daarvan reden er 19 (3 procent) te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 106 km per uur, terwijl 80 km de limiet is. Een nieuwe stek die bij controles al tijd weer goed is voor een aantal bon nen is de.Nieuwe Postweg te Tholen. De maximum snelheid bedraagt hier 80 km per uur, maar de snelste van de overtreders die hier gepakt werden, reed 120. Van kwart over tien tot twaalf uur passeerden er 440 bestuur ders waarvan er 24 (5,5 procent) het gaspedaal te diep indrukten. Tussen een en twee uur controleerde de politie op de Oesterdam te Tho len. Daar mag 100 km per uur wor den gereden, maar van de 175 voer tuigen die passeerden reden er 8 te hard (4,6 procent). De snelste over treder liet ook hier 120 km per uur noteren. Mevr. Provoost draagt de voorzittershamer over aan Jack Westdorp. Tussen hen in MariusWierickx. Joke Bomas en Theo Steketee (rechts). een goed voorbeeld voor velen. We vinden het jammer dat je terug treedt, gezien je zeer vele bestuurlij ke mogelijkheden. Vol energie, met temperament en vol vuur heb je de Thoolse muziekverenigingen een gezicht gegeven. Na je vroegere pianolessen ga je nu op de saxofoon beginnen, zodat je toch niet voor onze verenigingen verloren gaat", zei Westdorp, die zijn dank onder streepte met bloemen. Mevr. Provoost noemde de periode van drie jaar ook eigenlijk tekort, maar nu ze als voorzitter bij Con cordia Tholen stopt (,dat heb ik ze ven jaar met heel veel plezier ge daan'), wil ze bij de bond niet verder gaan. „Ik heb een volledige baan en ook nog andere hobby's, zoals het Toonkunstkoor in Bergen op Zoom. En ik ga op de saxofoon beginnen. Ik volg alles nog met be langstelling, maar met het bestuur lijk werk ga ik toch stoppen. Harte lijk dank voor de samenwerking", zei mevr. Provoost. De vacature werd vervuld door dhr. M. Wierickx uit Bergen op Zoom, paukenist van Concordia Tholen. De opvolger van het eveneens ver trekkende bestuurslid mevr. M.H. Quist-Rijstenbil (secretaris van Ook mevr. M. Quist uit Oud-Vosse- meer nam afscheid, maar wegens ziekte was ze verhinderd. Westdorp bedankte beiden voor hun inzet. Hij wees erop, hoe mevr. Westdorp ei genlijk in de voetsporen van haar man was getreden, die in 1991 toe trad tot het bondsbestuur en in 1995 overleed. Sinds 1997 nam zijn vrouw de honneurs van OVM waar. „Zij was het moedertje van ons be stuur. Een goed voorbeeld van ie mand die zonder zelf actief muziek te maken, met een positieve instel ling toch goed kon functioneren. Ze onderschatte haar kwaliteiten", al dus Westdorp, die beloofde haar thuis een bloemetje te doen toeko men. Mevr. Provoost trad een jaar eerder, in 1996, toe tot de bond en werd te gelijk de eerste vrouwelijke voorzit ter. „Na drie jaar ga je nu al stoppen en dat staat in schril contrast tot je voorganger, M. van Damme. Jij hield het kort, maar krachtig. Als niet-muzikant heb je veel gedaan om de verenigingen op hoger ni veau te brengen. Je was positief in gesteld en enthousiast en daarmee OVM uit Oud-Vossemeer) werd dhr. A.J. Verhees van OVM. Voorzitter C. Schout van de KNFM Zeeland woonde de jaarvergad ering ook bij om o.a. Westdorp te bedan ken voor zijn inzet. Hij trad uit het bestuur in verband met zijn bank- werk, waarvoor hij ook nogal eens zaterdag present moet zijn en dan zijn er juist veel muzikale activitei ten. De vacature wordt niet opge vuld omdat het bestuur ingekrom pen wordt. Schout overhandigde Westdorp een pen met inscriptie voor zijn pro deo werk voor de KNFM Zeeland. Heel veel jaren was W.L. Bijl uit Tholen zijn voor ganger, maar die moest er wegens zijn leeftijd uit. Die leeftijdsdiscri minatie is inmiddels opgeheven, vertelde Schout, maar Tholen zit nu zonder directe vertegenwoordiger. „Ik denk echter niet, dat jullie een ondergesneeuwd kindje zullen wor den. Er is voldoende communicatie en hopelijk laat Tholen zich op de vergaderingen in Wilhelminadorp ook horen." Schout was jaloers op het functio neren van de Thoolse bond. „Alle verenigingen zijn hier vertegen woordigd en dat kun je in provinci aal verband niet zeggen. Door de overkomst van verenigingen uit Zeeuws-Vlaanderen zijn we wel ge groeid van 83 naar 100 leden, maar meestal zijn er maar 30 afgevaar digden en dan soms nog twee van dezelfde vereniging. Wat u als Thoolse bond doet, is dus zeer goed met een goede afstemming van de activiteiten op elkaar." Schout prees nog wel de federatie- raad aan, het hoogste orgaan van de KNFM. Zeeland heeft daarin vier vertegenwoordigers, waarbij er een vacature is voor de majoretten. Mevr. M. van Treijen-Heijboer van OVM Oud-Vossemeer zou volgens Schout geschikt zijn om die vacatu re te vervullen, maar ze wimpelde dat af. Voor de harmonie- en fanfa re-zetel is er nog een vaste vervan ger nodig en ook hiervoor deed Schout een beroep op de aanwezi gen. „Dan krijgt Tholen weer een hand tussen de deur", zo probeerde hij ze warm te maken. De Zeeuwse voorzitter complimenteerde ook mevr. Provoost met de leiding van de vergadering. „Wie weet, zien we u nog eens terug bij een toekomsti ge vacature binnen de KNFM", fi- losfeerde Schout. De asbestresten zijn afkomstig van het dak van de bijna voltooide showroom, dat bestond uit asbest- betonplaten. Die klapten door de warmte kapot en de snippers wer den door de wind en de rook mee gevoerd. Nadat donderdag was vastgesteld hoe groot het met as best verontreinigde gebied was, zijn de volgende dag controleme tingen verricht om de soort vezel en de concentratie vast te stellen. Het bleek dat de vrijgekomen res ten voor 30% uit witte en voor 2 tot 5% uit blauwe asbest beston den. In de buurt werd door de brandweer een brief verspreid waarin op de risico's werd gewe zen, en werd uitgelegd wat men wel en niet kon doen. Maandagmorgen bleek een veeg- monster, afkomstig van de zolder van Kalisbuurt 92, hier en daar as bestvezels in het stof te bevatten. Maar in het monster van nummer 98 werd niets aangetroffen. Op grond hiervan werd 's middags in de woningen nummers 74 t/m 98 de lucht onderzocht op de aanwe zigheid van asfaltvezels. Om tien uur 's avonds was de uitslag hier van bekend. „Bij mij thuis is ver volgens met specialisten overlegd. En om de bewoners niet in het on gewisse te laten, besloot ik hen uit te nodigen voor een bijeenkomst om kwart voor twaalf", licht de burgemeester toe. Beheerder Istha van de Vossenkuil werd uit zijn bed gebeld en zo'n twaalf tot veertien bewoners kwamen naar het dorpshuis. „Daar is door de specialisten, onder meer van GGD Rotterdam en GGD Zeeland, nog druk overlegd en werd de conclu sie getrokken dat er geen gevaar bestond voor de volksgezond heid." Dat werd de aanwezigen - die volgens de burgemeester heel rustig waren - meegedeeld. Op de bovenverdiepingen van de huizen werd de'norm nergens overschre den. De woningen aan de west kant (nummers 45 t/m 53) hadden als gevolg van de westenwind geen last van asfaltresten. „We hebben het aan de mensen zelf overgelaten of ze voor de nacht el ders onderdak wilden zoeken, maar zover bekend heeft niemand dat gedaan", aldus Van der Mun- nik. Hij zegt de bijeenkomst te hebben belegd om zoveel moge lijk openheid richting de bewoners te betrachten. Het onderzoek is via lichtmicro- scopische metingen gebeurd, legt GGD-milieuarts H. Jans uit. „Bij die methode worden ook kleding en houtvezels gemeten. Vastge steld is dat er meer vezels voor kwamen dan normaal bij een ar beidssituatie." De norm is 0,01 vezel per kubieke centimeter en in zes woningen werd iets meer ge meten: variërend van 0,013 tot 0,068 vezel per kubieke centime ter. Jans benadrukt dat in iedere woonruimte in Nederland asbest vezels te vinden zijn, zo'n tien- tot vijftienduizend. „Maar in de ge noemde gevallen komen er voor twee tot drie dagen tussen de tien en veertigduizend bij." Volgens Jans is dat nog binnen het aan vaardbare risico. De risico's met asfalt doen zich uitsluitend op de lange termijn voor, wanneer zich eventuele ziekten (kanker) kunnen openbaren. Mensen moeten daar voor langdurig en in een verhoog de mate aan asbestvezels blootge steld worden. Omdat met de nu gebruikte onder zoeksmethode niet de juiste vezel vastgesteld kan worden, noch de noodzaak om woonruimten even tueel te reinigen, komt er een ver volgonderzoek door TNO. Dat ge beurt met een elektronenmi croscoop en zal waarschijnlijk nog voor het weekeinde plaatsvin den. De resultaten daarvan laten 48 uur op zich wachten. Maar het zou kunnen dat op grond daarvan wordt besloten alsnog een of meerdere huizen schoon te maken, zegt Jans. Overigens zou hij niet Asbestprobleem en half miljoen schade na brand bij Vossemeerse rijwielhandel Plotselinge gladheid leidt tot ongevallen Bewoners zien reconstructie Ten Ankerweg Tholen helemaal niet zitten Gemeente gaat verzelfstandiging openbaar onderwijs onderzoeken Belgen grootste groep buitenlanders in Tholen Ook muziekverenigingen moeten zich aan regels geluid houden Langhaar brengt fazantenhaan op juiste wijze bij zijn baas Oud PvdA-raadslid Jan de Bres is overleden Federatievoorzitter noemt integratie van voetbalclubs onontkoombaar, maar fusie een slechte zaak Potappel en Menheere mooiste duiven bij Reisduif Scherpenisse HET IS HET ONGELUK VAN VELE MENSEN, DAT DAT NIET BIJ HEN PAST Dit nummer bestaat uit 22 pagina's graag zien dat bewoners zelf met een stofzuiger de asbest te lijf gaan: „De vezels zijn zó fijn, die worden door de zuiger heen gebla zen en komen er aan de achterkant weer uit. Je ruimt dus niets op." Dat er geen gevaar voor de volks gezondheid is, betekent volgens Jans niet dat er dus niets gedaan hoeft te worden. „Want laat je alle flinters liggen, dan verpulveren die doordat ze vertrapt worden of fijngereden. En dat betekent meer vezels, dus een verhoogde bloot stelling", zegt de GGD-arts. De ouders van De Rieburch waren maandag schriftelijk op de hoogte gesteld van het sluiten van de school tijdens de staking. Eén leer kracht en de klasse-assistente waren wel op school. Zij deden om princi piële redenen niet mee met de re gionale stakingsdag die gisteren in Zeeland en Zuid-Holland werd ge houden. Voor zover bekend is het de eerste keer dat een openbare basisschool sluit vanwege een staking van het onderwijzend personeel. Volgens bovenschools directeur L. Helle- mons zorgt De Rieburch voor een doorbraak. „Ouders en kinderen zijn er gebaat bij dat er volwaardige leerkrachten bijkomen in de toe komst. Dat is een grote zorg. Jonge ren kiezen er niet zo gauw meer voor om in het onderwijs te gaan werken. De Rieburch steekt in we zen zijn nek uit voor de andere scholen. Ik sta er volledig achter, maar ik respecteer ook het besluit van andere scholen." Directeur Hellemons van de federa tie van acht Thoolse basisscholen had zelf ook de deur van zijn kan toor dicht kunnen doen, maar koos ervoor op zijn plaats te blijven. „Ik vond het als bovenschools directeur raadzaam om de zaak in de gaten te houden." Vorige week heeft een leerkracht al le basisscholen een fax gestuurd om op te roepen mee te doen. Wie dat is geweest en van welke school, wil Hellemons niet zeggen. „Er is in ge vraagd welke scholen er mee zou den doen. Het was een individuele aanmoediging." Donderdagmiddag werd de actiebe reidheid van het personeel op De Rieburch gepeild. Een grote meer derheid bleek voor meedoen aan de stakingsdag. Van de vijftien leer krachten zijn er maar vijf aangeslo ten bij een vakbond. Vestigingslei der W.J.J. Brevet: „Het heeft me blij verrast dat de meerderheid zich so lidair verklaarde. De stakingsdag kost ze geld." Duidelijk was toen ook dat leer kracht J. Uijtdewillegen en zijn vrouw, die klasse-assistente is, niet mee zouden doen. „We zijn princi pieel tegen het stakingsmiddel. We vinden dat er nog andere mogelijk heden voorhanden zijn om tot een oplossing te komen," zegt Uijtde willegen die op school aan begelei ding van kinderen doet en alleen op maandag en dinsdag voor de klas staat. „Maar we hebben respect voor eikaars opvatting. Dat leren we ook de kinderen, dus hebben we dat ook voor elkaar." Brevet bevestigt dat het een persoonlijke keuze is, om wel of niet aan de staking mee te doen. Maandag ging er een brief naar de ouders waarin Brevet 'namens het bijna volledige team' laat weten dat de deuren van de school woensdag gesloten zijn. Hij legt daarin uit wat het probleem is. De onderwijsbon den vragen om een salarisverhoging van 3,5 procent (zoals bij de meeste bedrijven), terwijl de minister voor 1999 iets meer dan 1 procent biedt. Een extra verhoging is ook nodig omdat de salarissen van de onder wijzers sinds 1992 achtergebleven zijn bij de rest van werknemers. Ver der wil de minister de eindejaarsuit kering halveren. En ook wil het mi nisterie de ziektekosten niet langer vergoeden, aldus de toelichting. Maar volgens Brevet gaat het niet alleen om loon. „Het gaat ook om het aanzien van de beroepsgroep en problemen die al jaren spelen in het onderwijs. Dat uit zich in onder waardering van salarissen. Je moet het beroep mee laten concurreren met andere beroepsgroepen in de maatschappij." In de brief schrijft hij dat 'mensen die heel goede onderwijzers en lera ren zouden kunnen zijn, steeds va ker een ander beroep kiezen.' Vol gens de leerkrachten krijgen ze behalve te weinig geld, ook te wei nig eer voor hun werk. ZIE VERDER PAGINA 9 Sint-Philipslandse schoolkinderen verzamelen zich op het slik om getuige te zijn van het overladen van het zand uit de gebroken Merwestroom. In de Krabbenkreek, even buiten de werkhaven van Sint-Philips land, is dinsdagmorgen in alle vroegte het binnenvaartschip de Merwestroom uit Werkendam om hooggelopen. Doordat de schipper nogal lang heeft gewacht met het inroepen van sleepboothulp, kreeg het schip de kans in een kuil te zakken waardoor het brak. De schade loopt in de hon derdduizenden guldens, denkt schip per J. van de Berge uit Stavenisse, die met zijn sleepboot Zephyrus as sistentie heeft geboden. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voor gedaan. De Merwestroom kwam dinsdag ochtend om ongeveer zes uur bij de werkhaven aan met een lading van 800 ton zand. Doordat hij even niet oplette verzeilde het schip, dat vol gens Van de Berge zo'n twintig jaar oud is, in het ondiepe zanderige ge deelte ten noorden van de havenin gang en liep vast. De schipper dacht echter dat er geen gevaar was. Pas om negen uur riep hij sleepboothulp in. maar toen was het schip door het zakkende water al in een kuil in de bodem gezakt, die zich ongeveer halverwege het schip bevond. Daar door plooide de romp en liep het water via scheuren en gaten in het dek en aan de zijkant het schip bin nen. Om een uur 's middags kon Van de Berge aan de slag en heeft hij de grotere gaten gedicht, terwijl de la ding zand in een andere binnenvaar der werd overgebracht. Later arri veerde een kraanschip ter plekke, waarmee het ongelukkige schip ge licht kon worden. Om drie uur lag het in de werkhaven waar het verder werd gelost door de havenkraan. Van daaruit is het naar een werf ver sleept, waar de schade kan worden vastgesteld. Volgens Van den Berge was er spra ke van een menselijke fout. Dat gaf de schipper zelf ook eerlijk toe. „Meestal geven ze de schuld aan een motorstoring of zoiets, maar deze gaf eerlijk toe dat hij even niet had opgelet. Dat is vrij bijzonder." De kinderen van de Koningin Julia- naschool uit Sint-Philipsland had den aan de stranding een leuk mid dagje uit. Met hun schoenen in de slik dromden ze samen langs de wa terkant, om toch vooral niets te mis sen. Het onderwijzend personeel had de grootst mogelijke moeite ze weer bij de les te krijgen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1