Maas verkiest WHS boven onzekerheid bij Tholense Boys Den Engelsman en Perestam worden leden van verdienste bij Vogelvreugd Elf teams van Smash gaan in competitie „De duif is goed van bouw en heeft vooral zachte pluimen Tentoonstelling 100 jaar orthopedie Lievensberg Kinderhulp zoekt Thoolse gastgezinnen Koersballen RABOBANK Vogelvereniging huldigt twee leden van het eerste uur Donderdag 21 januari 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Nieuw bestuur Stavenisse in gesprek De stoelendans rondom de trainers is de laatste weken weer volop in gang gezet. Diverse voetbalverenigingen zijn op zoek naar een nieuwe trainer voor het volgende seizoen. Jonge trainers met voetbalervaring liggen goed in de markt en zijn snel van een nieuwe club voorzien. De 34-jarige André Maas uit Wouw, die als voetballer bij hoofdklasser Halsteren heeft gespeeld, werd door diver se verenigingen benaderd. Hij koos uiteindelijk voor WHS uit Sint-Annaland en haakte ondermeer voor Tho lense Boys af. Eerste keus Frans Lindhout nieuwe voorzitter Stavenisse In ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom wordt van zaterdag tot en met donderdag aanstaande een tentoon stelling gehouden over honderd jaar orthopedie (behan deling van misvormingen en verminkingen aan botten). Wachtlijsten Poppenwagen Uitslagen Schooldammen en -schaken in Meulvliet Tholen Postduivenvereniging DE REISDUIF te Scherpenisse bedankt de St.-Annaland-Poortvliet voor de hoofdsponsoring van de tentoonstelling Bijna over de kop Tropen Indeling met nieuwe tegenstanders Zeeuwse derby Handhaving van tweede team is doelstelling Mooiste doffer van P. Potappel, mooiste duivin van D.J. Menheere Sierduiven Naast André Maas trok ook Nico Voorbraak zich terug als kandidaat trainer voor Tholense Boys. Hij gaal naar HSC '28 uit Heerle, waar momenteel Maas als trainer werk zaam is. „Sportief gezien had ik voor Tho lense Boys meer interesse dan voor WHS", erkent André Maas. „De procedure bij Tholen was echter niet helder. Het bleef allemaal erg onduidelijk. Na een gesprek met Tholense Boys zou ik donderdag avond horen met wie de club in zee wilde gaan. Ik heb bestuurslid Van der Vlies die avond gebeld, maar hij kon nog steeds geen duidelijkheid geven. Het bleef vaag welke trainer bij Tholense Boys de voorkeur had. Ook voor Nico Voorbraak (die ook op de lijst van WHS voorkwam) is dit de reden geweest om af te haken. Je moet de knoop een keer doorhak ken. De contacten met WHS waren •goed geweest. Sportief gaat het minder met deze vereniging, maar organisatorisch hebben ze het uit stekend voor elkaar. Er staat een bolwerk dat mij aanspreekt", aldus André Maas. Bij zondag-vijfdeklasser HSC is Maas nu bezig aan zijn derde sei zoen. De club uit Heerle staat op een tweede plaats en maakt kans op promotie. Voor Maas is HSC de eer ste club waar hij als trainer actief is. Als voetballer heeft hij vanuit dorpsclub Cluzona de top van het amateurvoetbal bereikt. Hij voetbal de achtereenvolgens bij MOC, Hal steren en het Belgische Schoten. Wegens een knieblessure moest hij stoppen en ging hij de trainerscur sus volgen. „Wij zijn blij dat wij Maas als trai ner hebben kunnen vastleggen. Hij was voor ons de eerste keus", ver telt voorzitter Sander Westdorp, die vrijdagavond tot een akkoord kon komen. „Hij is jong en enthousiast en heeft als voetballer veel ervaring opgedaan en beschikt over het di ploma oefenmeester II. Het is een trainer die goed past in de profiel schets die we voor de opvolger van Theo Moerland hadden gemaakt. Zaterdag zijn de spelers ingelicht. Voor velen is hij nog onbekend. Een enkeling heeft samen met hem als jeugdspeler in een Brabantse selec tie gespeeld." Ook voor André Maas is WHS een vrij onbekende vereniging. „Met de jeugd van Cluzona kwam ik wei eens in Sint-Annaland. Vanuit het verleden heeft de club een naam op gebouwd. Nu het sportief minder gaat, volg je de vereniging ook min der. Ik heb bij trainers die ook in de derde klas van het zaterdagvoetbal actief zijn, geprobeerd om een goed beeld te krijgen van WHS. De spe lersgroep ken ik zelf niet, maar ik heb begrepen dat er een behoorlijke verjonging is doorgevoerd. De doel stelling voor het nieuwe seizoen is volledig afhankelijk van hoe de strijd tegen de degradatie afloopt. Het is te hopen dat men zich hand haaft, want de vierde klas is sportief gezien een behoorlijke achteruit gang. Er is in deze klasse slechts een smalle top, terwijl de verschil len met de overige teams zeer groot zijn.", aldus de toekomstige trainer van WHS. Voetbalvereniging Stavenisse heeft maandagavond een eerste gesprek gehad met een eventuele opvolger van trainer Jaap Knop. De onderhan deling was één van de eerste taken van een bijna volledig nieuw bestuur dat vrijdagavond tijdens een bijzon dere ledenvergadering werd geko zen. Nadat eerder voorzitter Louis Wesdorp het bijltje had neergelegd moest vlak voor de jaarwisseling ook waarnemend-voorzitter L. Poot wegens gezondheidsredenen stop pen, terwijl Johan Smits aangaf dat hij zijn functie als bestuurslid even eens wilde neerleggen. In verband met de problemen staken enkele le den de hoofden bij elkaar en werd er een lijst met namen gemaakt, om tot het vormen van een nieuw bestuur te komen. Vijdagavond werden de plannen aan de ruim veertig aanwe zige leden gepresenteerd. Frans Lindhout uit Sint-Maartensdijk wordt de nieuwe voorzitter bij Stave nisse, terwijl Rien Hoek vice-voor- zitter wordt. Hij heeft een adviseren de rol en zal aanblijven totdat de club weer op de rails staat. Ook Ina Klippel is een nieuw gezicht in het bestuur van voetbalvereniging Stave nisse. Zij zal zich bezig gaan houden met de jeugdzaken. Wim Vermaas, die in mei 1998 terugtrad, keert terug in het bestuur, terwijl Johan Smits tot het eind van het voetbalseizoen zijn taak als bestuurslid blijft uitvoeren. Coby Westdorp en Kees van Oeve- ren blijven zitting houden in het be stuur. „Nu de nood hoog was, is het fijn dat men samen probeert de club te hel pen. Als oud-speler wil ik graag mijn steentje bijdragen om de vereniging in stand te houden. We hopen binnen een maand een nieuwe trainer te hebben gevonden", aldus Frans Lindhout. Voetbalvereniging SPS en trainer Mark de VVeerd uit Bergen op Zoom hebben besloten om de sa menwerking voort te zetten. De tentoonstelling wordt gehouden naar aanleiding van het eeuwfeest van de Nederlandse orthopedische vereniging, mei vorig jaar. Sinds dien trekt de reizende expositie langs vele ziekenhuizen. De NOV is de op één na oudste orthopedische vereniging ter wereld. Een orthopeed had honderd jaar ge leden veel weg van een veredeld timmerman. De operatieve moge lijkheden waren zeer beperkt of zeg maar gerust vrijwel nihil. De ortho peed hield zich vooral bezig met het behandelen van botbreuken, beentu- berculose en aangeboren afwijkin gen. Toen de eerste operatieve mo gelijkheden zich aandienden, werd het vak van de orthopeden geken merkt door hamer, zaag en boor. De stichting Europa kinderhulp zoekt gastgezinnen voor de komen de zomerperiode kinderen uit Noord-Frankrijk, de grote Franse steden, Londen, Hannover en uit Limburg. Het gaat om kinderen uit probleemgezinnen en kindertehui zen, die in veel gevallen nog nooit op vakantie zijn geweest. Wat voor andere kinderen heel gewoon is, zoals een dagje aan het strand, een boswandeling en drie maal daags een maaltijd, kan voor een vakan tiekind heel bijzonder zijn. De kin deren worden geselecteerd door scholen, het RIAGG, het Leger de Heils, sociale diensten en andere instellingen. Het gaat om perioden van ongeveer drie weken geduren de de zomervakantie. Voor infor matie kan men zich wenden tot re gionaal medewerker W. Donken: 662919. Met 'zwaar geschut' werd er geope reerd waardoor het resultaat vaak een groot litteken en langdurige zie kenhuisopname was. Met de komst van geavanceerde technieken, werd langzamerhand de grootte van de operatiewond kleiner en de opname duur korter. Een grote doorbraak was de komst van de eerste heuppro these, begin jaren '70. Sinds de ja ren '80 is er zelfs de mogelijkheid van een zogenaamde kijk-operatie (arthroscopic) waardoor er nauwe lijks meer sprake is van een opera tiewond en men kan dezelfde dag nog naar huis. Door de vergrijzing is het aantal pa tiënten van de orthopedisch chirurg sterk toegenomen en ook de reden van operatie veranderde. Die ont wikkeling vindt tegelijk plaats met een enorme toename aan mogelijk heden zoals de nieuwe pols-, elle boog- en schouderprothesen. Patiën ten met onder meer reuma kunnen daarmee goed geholpen worden. Maar hoewel het aanbod en de vraag steeds groter worden, blijft de geld stroom achter.De wachtlijsten rijzen dan ook de pan uit. De nieuwste ont wikkeling om ook dit tegen te gaan, is het 'gezamenlijk herstelplan'. Dat houdt in dat de opnameduur voor knie- en heupoperaties verkort wordt tot één week en er een geza menlijke revalidatie plaatsvindt. De tentoonstelling in Lievensberg (van 23 tot en met 28 januari) is te bekijken in de centrale hal van het ziekenhuis. Daar staan vitrines met protheses, instrumenten, platen, schroeven en corsetten. De hele ont wikkeling van honderd jaar orthope die is er te zien. Bovendien wordt door middel van beelmateriaal voor lichting gegeven over aandoeningen, onderzoek en (operatieve) behande lingen. De expositie is een hele dag te bezichtigen. Potappel achter moeten staan. „An ders lukt het niet meer." De 11-jarige Cees de Graaf heeft steun van zijn vader, maar is zelf met de hobby begonnen. Hij had en kele duiven van zijn opa gekregen, zelf wat houten schotten uit een container gesjouwd en een hok ge maakt met stro erin. „Toen kreeg ik nog meer duiven en heeft mijn va der een hok gebouwd." Cees heeft 12 duiven in laten kor ven voor de tentoonstelling en heeft twee prijzen. Hij had zelf niet zo verwacht dat zijn duiven hoge ogen zouden gooien. „Ik vind ze nogal mager, eigenlijk." De jonge duivenmelker heeft 18 koppels duiven en heeft in twee sei zoenen dertien keer meegedaan aan wedvluchten waarbij zijn dieren tien keer in de prijzen vlogen. Het kweken van de duiven vindt hij leuk, maar ook het opwachten na een vlucht spreekt Cees wel aan. Dat zijn liefde voor de duiven ver gaat, blijkt wel uit het feit dat hij eens drie jonge duifjes meenam in een poppenwagen er er buiten mee ging wandelen. De Reisduif overweegt na de vol gende tentoonstelling een Luikse markt te houden, waar liefhebbers onder meer voerbakken en broed- hokken kunnen verkopen, waar een film over duiven wordt vertoond en waar een keurmeester tekst en uitleg geeft. Dit om de duivensport te pro moten. Vooral de jongeren in de vereniging zetten zich hiervoor in. Jan Jaap Bolier uit Scherpenisse is in Roosendaal gehuldigd als Zeeuws jeugdkampioen. Het was de laatste keer dat hij in de jeugdcate- gorie kon uitblinken. De 18-jarige Jan Jaap stapt over naar de volwas senen en vormt nu met zijn vader de combinatie Bolier en Zn. Oude doffers: 1 W. Wols, 2 J A. Ca- pelle, 3 H. Krijger, 4 W. Wols, 5 A.J. Hage, 6 J.A. Capelle, 7 P. Pot appel, 8 L. Potter Jarige doffers: 1 P. Potappel, 2 C. de Graaf, 3 M. Ponse, 4 P. Bevelan der, 5 H. Krijger. Eervolle vermel ding: P. Bevelander. Jonge doffers: 1 J.A. Capelle, 2 R. Hendrikse, 3 H. Bouman, 4 en 5 J.A. Capelle, 6 L. Potter, 7 en 8 P. Potappel, 9 D.J. Menheere, 10 L.C. Hage, 11 A. van Daalen. Late doffers: 1 A.J. Hage. Oude duivinnen:l J.A. Capelle, 2 L.C. Hage, 3 A.J. Hage, 4 C. de Graaf. 5 A. van Daalen. Jarige duivinnen: 1 D.J. Menheere, 2 Comb. Hage-de Jager, 3 H. Bou man. Eervolle vermelding: J. Moer land. (B>Jonge duivinnen: 1 en 2 D.J. Menheere, 3 A. van Daalen, 4 A.J. Hage, 5 A. van Daalen, 6 Comb. Hage-de Jager, 7 T. Winkels, 8 Comb. Bolier, 9 D.J. Menheere, 10 C.D. Uyl, 11 L. de Kwak-Koolaard, 12 L. Potter, 13 H. Bouman. Late duivinnen: 1 Comb. Wols. Jeugd: 1 C. de Graaf, 2 R. Hendrik- se (Oud-Vossemeer), 3 H. Bouman, 4L. Potter, 5 M. Ponse. Uitslagen van de wedstrijden van: Meulvliet: 1 mevr. D. Lindenberg 26 p; 2 mevr. T. Goode 25 p; gedeel de 3e plaats mevr. T. Soomers en B. Melching 20 p; 4 J. Vroegop 19 p; gedeelde 5e plaats mevr. G. Mel ching en F. Leemreijze 17 p; mevr. R. Vroegop 14 p; 7 mevr. J. Bos 10 P Sint-Maartensdijk: 1 mevr. C. van Mierlo-F. Leemreijze 38 p; 2 mevr. S. Wolse-C. van Gorsel 35 p; 3 mevr. T. Goode-mevr. W. Lutt 22 p; 4 mevr. M. Dane-A. van Splunter 17 p; gedeelde 5e plaats mevr. G. Ver wijs-W. Bijl en mevr. C. van Splun- ter-mevr. N. van Driel 13 p; 6 mevr. L. Verschoor-mevr. C. Free 4 p. Tholen-stad: 1 mevr. F. Schellin- ger-J. Geuze 27 p; 2 mevr. R. Nagte- gaal-mevr. C. Wilsing 21 p; 3 mevr. R. van Driel-mevr. Y. Verkamman 18 p; 4 M. v.d. Houten-L. Soomers 16 p; 5 mevr. C. Praat-D. Schellin- ger 14 p; 6 mevr. R. Burrows- N. Moerkerken 13 p; 7 J. Bal- A. Verkamman 11 p; 8 mevr. J. Moerkerken-mevr. D. Pigmans 10 p. Op de woensdagen 27 januari en 10 februari worden in gemeenschapscen trum Meulvliet in Tholen de Thoolse schooldam- en schoolschaakkam- pioenschappen gehouden. Er doen twintig dam- en acht schaakteams aan het toernooi mee en dat is meer dan vorig jaar. De deelnemende scholen zijn: De Regenboog, Ter Tolne, Eben Haëzer en De Kraal uit Tholen, De Die Heenetrechtschool, De Ark en de St.-Anthoniusschool uit Oud-Vosse meer, de De Casembrootschool en de School met de Bijbel uit Sint-Anna land, De Schalm uit Stavenisse, De Rieburch uit Sint-Maartensdijk, De Oosterscheldeschool uit Scherpenisse, De Eevliet uit Poortvliet, De Luyster uit Sint-Philipsland en Het Kompas uit Anna Jacobapolder.De schaak teams spelen een poule in zeven ron den. De dammers spelen volgens het 'Zwitsers systeem'. Een computer be paalt de tegenstander naar aanleiding van de uitslagen. Daardoor blijven teams van gelijke sterkte tegen elkaar spelen. Alle deelnemers krijgen een prijs en de winnaars ontvangen de wisselbeker. De prijsuitreiking is op 10 februari omstreeks half vier. Op beide speeldagen beginnen de wed strijden om half twee. Advertentie I.M. Voorzitter K.A. Bicker (rechts) van Vogelvreugd overhandigde lid van verdienste J.J. den Engelsman Azn. (links) de oorkonde en speldde M. Jansen (midden) de zilveren bondsspeld op. Vogelvreugd eerde vrijdagavond twee leden van het eerste uur. J.J. den Engelsman Azn. uit Sint-Annaland en J. Perestam uit Tholen werden benoemd tot leden van verdienste. Een oorkonde was het bewijs van de waardering voor beiden, die 45 jaar geleden de vogelkwekersvereniging nieuw leven inbliezen. Ook hoeven ze geen contributie meer te betalen. „Laat de penningmeester gewoon dat het financieel erg mager was. de maar langs komen", zei Den Engels man, die het lidmaatschap van ver dienste en de oorkonde al meer dan voldoende eer vond. Ko Perestam. al tijd actief met het maken van vitrines, kon in verband met zijn gezondheid niet aanwezig zijn. Eigenlijk was er nog een derde 45 jaar lid, zo zei voor zitter K. Bicker: A. Schot uit Tholen. Op hem kan altijd een beroep gedaan worden, maar een verenigingsman is hij niet, vertelde de voorzitter, zodat hem geen oorkonde ten deel viel. Bij het veertigjarig bestaan waren er vijf jaar geleden nog vijf jubilarissen. De leden van Vogelvreugd vierden vrijdagavond in de Wellevaete te Sint-Annaland feest met een buffet, bingo en muziek. En daar tussendoor waarderende woorden van voorzitter Bicker. Hij wees erop, hoe in een tijd vereniging door mannen als Den En gelsman en Perestam weer op poten werd gezet. Vogelvrcugd kwakkelde 45 jaar geleden, zo wist Den Engels man nog goed. De vereniging ging bijna over de kop. Er waren 7 leden uit Sint-Annaland, zes uit Tholen, 1 uit Oud-Vossemeer en 1 uit Sint- Maartensdijk. Den Engelsman be sloot voorzitter te worden en W. Quist penningmeester om de kar weer te trekken. Voor die tijd wissel de het bestuur heel sterk. Toon Deur- loo was de eerste voorzitter, maar hij deed dat slechts even. En ook Bram Bout uit Tholen, A.M. van Engelen uit Oud-Vossemeer, dhr. Bimmel en J. van Hout uit Sint-Annaland had den maar kort de leiding. Zangkanaries voerden de boventoon, maar er waren ook enkele tropen en parkieten. Op een tentoonstelling in café Rijnberg waren 40 tot 50 vogels. Een expositie in de oude gasfabriek te Tholen trok slechts één bezoeker: de burgemeester. Geld voor de keur meester was er bijna niet. ..Penning meester A. Kramer, die vrijgezel was, stond altijd paraat en bleek bereid de vijftien gulden voor te schieten. Vo gelvreugd biedt 45 jaar later een heel ander beeld: een gezonde vereniging met een actief bestuur die alles in huis heeft en waar iedereen waarde ring voor heeft. Volhouden maar en op naar het vijftigjarig bestaan in 2000", zei Den Engelsman. Hij leidde Vogelvreugd acht jaar en de weg omhoog werd gevonden ge zien de groei van 20 naar 60 leden. Inmiddels zijn dat er 110 en daarmee is Vogelvrcugd qua grootte de derde van Zeeland, zodat dc Thoolse vogel kwekersvereniging sterk geworteld is. „Maar de beginjaren waren niet gemakkelijk", herinnert Den Engels man zich nog. „Pas toen we voor het eerst een loterij organiseerden, die 650 gulden opbracht, kregen we geld en daarmee armslag. We waren in het begin ook bij Brabant ingedeeld, maar we wilden liever bij Zeeland horen en samen met penningmeester P. Ketting gingen we daarvoor met succes op pad." Velen zijn inmiddels gestopt, maar Den Engelsman (bij Vogelvreugd ,de kleine Jap' genoemd om hem goed van de andere J.J. den Engelsman Jzn. - ,de lange Jap' - te kunnen on derscheiden) is met zijn 69 jaar het oudste actieve lid gebleven. Verschil lende keren werd hij algemeen kam pioen. „Tropen is mijn specialiteit, maar voorheen had ik meer kleurka- naries en parkieten. Ik doe het puur uit liefhebberij en hoeveel vogels ik nu heb, weet ik niet eens. In het begin tel je ze elke dag. maar tegenwoordig houd ik me maar bij vijftien broedpa- ren", aldus Den Engelsman, die geen vergadering van Vogelvreugd over slaat. Voorzitter Bicker verrichtte vrij dagavond nog een tweede huldi ging: M. Jansen uit Tholen ontving een zilveren speld wegens zijn 25- jarig verenigingslidmaatschap. Hij was dertien jaar bestuurslid van Vogelvrcugd, waarvan negen jaar penningmeester. I)e Thoolse tafeltennisvereniging Smash '76 heeft zich met elf teams in geschreven voor de voorjaarscompetitie die zaterdag van start gaat. Met vier herenteams, 1 meisjesteam en zes jongensteams gaan de Sint- Annalanders zich meten met andere ploegen. ">7| Tafeltennis Het eerste herenteam ontmoet in de eerste klas allemaal nieuwe tegen standers. De klasse wordt naast Smash '76 gevormd door: V.Liemp/TTVS 1 uit Schijndel, TICS *51 uit Tilburg. OTTC 2 uit Oss, Roosendaal 1 en Luto 2 uit Tilburg. Secretaris Christian van 't Hof toont zich met deze indeling tevre den. „De afstanden zijn redelijk de ze keer. Slechts twee keer moeten wc richting Oost-Brabant. Van Liemp en Roosendaal zijn gepro moveerd uit de tweede klas, terwijl Luto een degradant is uit de vierde divisie. De twee Tilburgse vereni gingen zijn de grootste kanshebbers voor promotie. Voor Smash is handhaving het allerbelangrijkste", meent Van 't Hof, die samen met Ad Verhage en Thools kampioen Marco Saarloos het hoofdteam vormt. Reservespeler is Johan Snoep uit Dordrecht. Het jeugdteam, dat opnieuw uit komt in de landelijke competitie, ontmoet eveneens veel nieuwe te genstanders. Alleen Rijnsoever 1 uit Katwijk a/d Rijn was in de vori ge competitie ook bij de Sint-Anna- landers ingedeeld. Naast deze te genstander moeten Anné van Dijke, Gabriël Gunter, Peter Bazen en Matthijs Bruijnzeel het ook opne men tegen: Belcrum 2 uit Breda, Wibats 2 uit Den Haag, Arnemui- den 1 en Pecos 2 uit Oegstgeest. Secretaris Van 't Hof is blij dat ook Arnemuiden bij de Sint-Annalan- ders is ingedeeld. „Bij het voetbal was jaren terug Amemuiden-WHS altijd iets bijzonders. Ook voor Smash is dit nu zo. We kennen het team van Arnemuiden redelijk goed en weten dat ze tot de titelkandida ten behoren. De eerste competitie wedstrijd moet de jeugd al in Arne muiden de derby spelen. Het wordt dus spannend", aldus Van 't Hof. Om wedstrijdritme op te doen, speelde het jeugdteam zaterdag te gen een combinatie van heren 1 en 2. De jeugd troefde de senioren met 6-4 af. Matthijs Bruijnzeel en Ga briël Gunter wonnen twee partijen. terwijl Anné van Dijke één keer won. Ook in het dubbelspel won nen de jeugdspelers. Bij de senio ren verloor Kees van Poortvliet al zijn partijen. Rafaël Frucluoso won één partij, terwijl Christian van 't Hof al zijn enkelpartijen won. Voor de Sint-Annalandse tafelten nisvereniging is het nog onduide lijk of de trainer kan aanblijven, aangezien deze in de komende tijd andere verplichtingen krijgt. Het eerste meisjesteam, dat wordt gevormd door Arjky Vroegop, Le- ontien van Keulen, Diana Heijboer en Jantien Vroegop is in de tweede klas ingedeeld. Het tweede seniorenteam moet na de promotie de krachten gaan me ten in de vierde klas, waarbij hand having de doelstelling is. Het derde herenteam wil weer snel terugkeren naar de zesde klas. Het is nog onze ker of Johan Geluk voor dit team blijft spelen. Hij heeft aangegeven dat hij weinig voelt voor deze klas se. Jos IJzerman is als reservespeler toegevoegd en zal samen met Chris Hage, Jos Bakker en Piet van Dijke moeten proberen om het team weer op een hoger niveau te brengen. Bij het vierde herenteam, dat even eens in de zevende klas speelt, wordt Marnix v.d. Graaf als basis speler toegevoegd. Voor het vijfde jongensteam zijn er nog problemen. David Ketting stopt met tafeltennissen en de broers Koppejan zijn niet elke week beschikbaar. Het bestuur zoekt nog naar een oplossing. Bij de jeugd gaan Ellen Hage, Kees-Jan Bruijnzeel, Marinus Prins, Tom Overbeeke, Bart-Jan Quist, Aron Rijnberg en Hans van Popering hun debuut maken in de NTTB-competitie. Programma zaterdag 23 januari: Heren 3-Pingpongers 2, Meisjes 1- Hotak 2, Jongens 2-Hotak 2, Jon gens 3-Sios 1, Jongens 5-TCS 2, Smash beginners-Pingpongers. De thuiswedstrijden worden vanaf 14.00 uur in de Wellevaete ge speeld. Het eerste seniorenteam speelt vrijdagavond in Tilburg te gen Luto 2. Het landelijk jeugd team speelt zaterdag tegen Arne muiden. Een dochter van D.J. Menheere (links) houdt de mooiste duivin vast. Naast haar winnaar hij de jeugd Cees de Graaf en P. Potappel met de mooiste doffer van de tentoonstelling. Duivensport De geschulpte doffer van P. Potappel uit Stavenisse en de rode duivin van D.J. Menheere uit Scherpenisse waren zaterdag de mooiste duiven op de tentoonstelling van De Reisduif in café Tolrust in Poortvliet. Bij de jeugd won 11-jarige Cees de Graaf uit Poortvliet. In totaal brachten 24 duivenliefhebbers 184 dieren ter keuring. Het tentoonstellingseizoen van de Thoolse verenigingen zit er weer op. De Reisduif denkt er aan om vol gend jaar een Luikse markt te houden om de duivensport te promoten. Tolrust. Hij had de mooiste doffer van de tentoonstelling maar sleepte in totaal vier prijzen in de wacht, een zevende en een achtste bij de jonge doffers en een zevende bij de oude doffers. „Ik heb er niks bijzon ders aan gedaan." vertelt de Stave- nissenaar. „geen extra voer of ver warming. De duif is goed van bouw en vooral zacht van pluimen." De prijswinnende duif is geen eigen kweek van Potappel maar een duif die aan is komen vliegen. In duiven melkersjargon wordt zo'n duif een opvanger genoemd. „Maar wel een tje van een bekende fokker." Voor Potappel is het meedoen met de wedvluchten hoofdzaak, maar de duivenmelker doet ook graag aan tentoonstellingen mee. Bij de vluchten neemt hij aan het hele pro gramma deel, maar zijn voorkeur gaat uit naar midfond en dagfond. „Overnachtvluchten zijn ook wel mooi, maar ik heb er ee^paar goede Met 184 duiven voor keurmeester G. van Tilburg uit Wouw, kijkt De Reisduif met 31 leden terug op een geslaagde tentoonstelling. Secreta ris A.J. Hage van De Reisduif: „We zijn wat laat in januari. Er zijn al duivenmelkers die met koppelen van de duiven zijn begonnen en wil len dan niet meer naar een tentoon stelling. We waren wat bang voor de opkomst. Maar vergeleken met de andere verenigingen hebben we dit seizoen de meeste duiven op de ten toonstelling." Van de 24 deelnemers kwamen er vier van de Oud-Vossemeerse zus tervereniging en 1 van de Thoolse. Een op de vier duiven kon in de prijzen vallen. P. Potappel bracht 11 duiven naar duiven bij verspeeld. Als kleine lief hebber lig je er dan zo uit." Potappel zegt de laatste drie jaren in het vliegprogramma met zijn duiven 'goed mee te komen.' „Maar ik heb geen uitblinkers." Potappel speelt op weduwschap (met doffers) en kweekt uit de dui ven waarmee hij vliegt. De Stave- nissenaar heeft nu vijftig duiven, maar met de 'kweek' zitten er al gauw 25 tot 30 duiven meer in zijn hok. De 55-jarige Potappel is al vanaf 1965 lid van De Reisduif in Scherpenisse. Hij was gewoon om ook duiven op de tentoonstelling van De Zwaluw in Sint-Maartens dijk in te zetten, maar kreeg daar dit jaar geen bericht van. „Dat is wel jammer, het is de eerste keer in 33 jaar dat ik er niet mee heb gedaan." Voor D.J. Menheere uit Scherpenis se is hel niet helemaal een verras sing dat zijn duiven het goed doen op de tentoonstelling. Zijn winnen de duivin was vorig jaar ook al nummer een bij de jonge duivinnen. „Meestal zit ik wel goed op de ten toonstellingen." Van de tien dóen die Menheere naar Tolrust bracht, vielen er vijf (1 doffer en 4 duivin nen) in de prijzen; twee eerste prij zen. een tweede prijs en twee ne gende prijzen. De 33-jarige Menheere is een be scheiden liefhebber. Met zijn 28 duiven in het hok, speelt hij wel het hele vliegprogramma, behalve de overnachtvluchten. „Ik heb er geen duiven voor en ik heb ook geen zin om er de hele dag op te zitten wach ten. Ik kan goed meekomen, maar speel niet mee voor het generale kampioenschap. Daarvoor heb ik te weinig duiven. Het kost ook te veel om er meer te gaan houden." Menheere brengt alleen bij de eigen vereniging duiven ter keuring. De duivin die met de hoogste eer ging strijken is eigen kweek. Een dochter daarvan legde beslag op een tweede plaats. Menheere is al sinds 1974 lid. Hij begon op 8-jarige leeftijd met een vriendje met een paar sierduiven en postduiven die ze opvingen. Meest al zijn er ouders of ooms die de jon geren stimuleren, maar dat was bij Menheere niet het geval. Willen de verenigingen zich verzekeren van jeugd, dan zullen ouders er volgens

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 19