Afzet in fruitteelt krachten bundelen VVD'er J. Suurmond: Tholen doet het goed Studiemiddag ZLTO over het weer met 50 aanwezigen matig bezocht „Elektronisch kloksysteem is beter voor duiven en geeft minder werk" Prix d' Orange voor Cees Priem EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 NFO-kringvoorzitter W.C. van Kempen: Er moet landelijk één afzetorganisatie komen voor de fruitteelt. Voorzitter W.C. van Kempen van de kring Zee land en West-Noord-Brabant van de Nederlandse Fruit telersorganisatie (NFO) onderstreepte het belang daar van tijdens de ontwikkelingsdag voor de fruitteelt, vrijdag in Kapelle. Bundeling van de krachten is nodig om als marktpartij mee te kunnen blijven doen. Gewasbescherming Bestuurlijke samenwerking nodig voor Zeeland Tholen doet het goed. Tot die conclusie komt J. Suur mond, voorzitter van de VVD-fractie in provinciale sta ten. Twee zaken waaraan dat valt af te meten, noemde hij onlangs op de nieuwjaarsbijeenkomst van de Thoolse VVD in Sint-Annaland: een constante groei van zowel het inwonertal als van het aantal arbeidsplaatsen. Gebiedsregisseur Drie thema's Hydrauliekslangen In de Wellevaete werd on langs de jaarlijkse gezins studiedag van de Zuidelij ke land- en tuinbouw organisatie (ZLTO) ge houden. Het thema luidde 'het weer'; met het oog op de regenval in september een heikel onderwerp. De sprekers waren weerman J. Broeke, bekend van on der andere Omroep Zee land, en E. Bouma van de D.L.V. Mevrouw C. Stout- jesdijk zorgde met oude Zeeuwse en Thoolse volkswijsheden over het weer voor enige verstrooi ing. „Geen weerballonnen en computers, maar ge woon nuchter boerenver stand." En Broeke zat daar eigenlijk niet eens zo ver vandaan: „Ik zeg nu wel: 'er komt dit jaar geen Elf stedentocht', maar als weerman kijkje nooit ver der dan vier, vijf dagen vooruit. Je kunt beter een Enkhuizer almanak aan schaffen, dat is nog een leuk boekje ook." Weer is een heet hangijzer vanwege regenval en ziekte phytophtora Wolken Nuchter verstand J. Walpot winnaar van tentoonstelling De Zwaluw Sint-Maartensdijk De tentoonstelling van postduivenvereniging De Zwa luw uit Sint-Maartensdijk is gewonnen door J. Walpot en Zn. uit Sint-Philipsland. De Sint-Philipslander had zowel de mooiste duivin als de fraaiste doffer van de tentoonstelling. Op zich is dat best bijzonder, aangezien het jaren geleden is dat Walpot meedeed aan een derge lijke expositie. V Weduwschap Elektronisch Veel hobby's Uitslagen Oud-Smurdiekenaar Rien Koopman is sportman van 1998 Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. 3 flakkee verhuizingen b.v. Van Kempen onderschrijft in feite ren, dat we de gewasbescherming de conclusies van een onderzoek, verricht door professor G. van Dijk. De kansen om tot een krachtenbun deling te komen, zijn er volgens de Poortvlietenaar: „Fruitmasters is een feit geworden en The Greenery heeft al positief gereageerd en voor de uitwerking van het plan gete kend." Van Kempen deed een drin gend beroep op de afzetorganisaties om samen te werken. „Hoewel ik best begrijp dat niet iedereen zich kan vinden in de vorming van één afzetorganisatie, blijf ik van me ning dat het in het belang is van de Nederlandse fruitteeltsector - dus in ons belang - dat het door professor Van Dijk gepresenteerde plan goed in de steigers wordt gezet en dat het slaagt." Aandacht schonk de kringvoorzit ter ook aan het overheidsbeleid met betrekking tot gewasbeschermings middelen. Zijn kritiek was, dat de overheid het terugdringen van het gebruik van deze middelen zwaar der vindt wegen dan ervoor te zor gen dat het pakket aan beschikbare middelen voldoende breed is. „Het is de taak van de overheid een zo danig ruim toelatingsbeleid te voc als sector op een verantwoorde ma nier - op onze bedrijven zo doelma tig en effectief mogelijk - kunnen uitvoeren." Als de teler het goede gereedschap ontbeert om kwali teitsproducten aan te kunnen bie den, helpen goede afzetplannen en een voortreffelijk werkende afzet organisatie niet, aldus Van Kempen. In dat geval moet er niet beschuldi gend naar de sector worden gewe zen, maar naar de politiek, zei hij. Onderwijl signalerend dat ook bin nen de EU het beleid niet uniform is. In zijn praatje keek Van Kempen te rug naar het afgelopen jaar. Geen best jaar, was de conclusie, met zeer zware hagel in het voorjaar en in september de overvloedige re genval. Het oogsten liep vertraging op en dat kwam de kwaliteit van het fruit niet ten goede. Telers wer den tot een vervroegde afzet ge dwongen, waardoor de markt over voerd raakte en de prijzen teleur stelden. Ondanks alles is de oogst toch weer binnen, stelde de voorzit ter vast. De NFO zal er zich samen met LTO-Nederland voor inspan nen om te bereiken dat de inzet van asielzoekers bij het oogsten minder papieren rompslomp met zich mee brengt. Sinds de jaren zeventig is de bevol king in Tholen meer toegenomen dan in de rest van Zeeland, aldus Suurmond. Het is zelfs de enige Zeeuwse gemeente waarvoor in prognoses een stabiele groei wordt voorzien. Naar verwachting zullen na het jaar 2020 zo'n 30.000 men sen de voormalige eilanden Tholen en Sint-Philipsland bevolken. Nu wonen er ongeveer 23.500, dus wordt een toename voorspeld van 30%, een gemiddelde jaarlijkse groei van anderhalf procent. „En ook bij het aantal arbeidsplaatsen is een constante groei waar te ne men", aldus het statenlid uit Schoondijke. Hij betitelde Tholen als een grens gebied in Zeeland, maar vond dat zelfde gelden voor Schouwen-Dui- veland en Zeeuws-Vlaanderen. Groot voordeel is, aldus Suurmond, dat je je blik kunt verruimen door over de grens te kijken en samen werking te zoeken met anderen. Onder meer met West-Brabant, waarmee statenlid Henny Polder man uit Tholen intensief bezig is. Zij maakt deel uit van het Zebra platform, dat zaterdag in Hooger- heide een visie presenteert op de ontwikkelingen in het grensgebied Zeeland-Brabant. Zebra is een libe raal overlegplatform van staten- en gemeenteraadsleden van de VVD uit Oost-Zeeland en West-Brabant. Vervolgens ging Suurmond. met het oog op de verkiezingen voor provinciale staten in maart, in op de rol van de provincie in het bestuur. Van een 'vader-en-moederrol voor lagere overheden' in de jaren tach tig tot die van 'gebiedsregisseur' in de jaren negentig. „Provincies zijn niet langer de voogden van lokale besturen, maar werpen zich op als gebiedsregisseur en vooral ook als schakel tussen rijksoverheid en de burger en de gemeenten. Het uitoe fenen van toezicht is veranderd in het zoeken naar samenwerking", aldus het VVD-statenlid. De regio nale economie, de infrastructuur en ouderenzorg noemde hij als terrei nen waarop de provincie een rol vervult. En de ruimtelijke ordening: „Samen met lagere overheden borg staan voor een goed ruimtelijk be leid, waarbij ongewenste ontwikke lingen - bijvoorbeeld op het gebied van intensieve veehouderij - een halt wordt toegeroepen. Zoals hier in Tholen het geval is." Wie gebiedsregisseur wil zijn, moet willen samenwerken met anderen, maar ook kennis hebben van het gebied en de ontwikkelingen, aldus Suurmond. Hij noemde vervolgens enkele trends die in zijn ogen om actie vragen van de politiek. Zoals de vraag van de burger om aan dacht voor zaken dichtbij huis, wat van de politiek concrete keuzes en beslissingen vereist. En de indivi dualisering - overigens in de ogen van de liberalen een heel goede zaak, zij gaan uit van het individu als uniek mens dat vrij en verant woordelijk is. Op dit terrein noem de Suurmond het vrijwilligerswerk: van de ruim een miljoen Nederlan ders tussen 55 en 65 jaar die niet meer werken, houden zo'n 300.000 zich bezig met vrijwilligerswerk. „Vrijwilligerswerk moet gekoes terd worden." Vereenvoudiging van de wet- en regelgeving is een ander punt, evenals een terugtredende overheid die meer overlaat aan het particulier initiatief. In de verkiezingsstrijd voor provin ciale staten zal de VVD drie the ma's benadrukken: werk, veiligheid en zorg. „Werkgelegenheid blijft de hoogste prioriteit voor de VVD. De provincie moet niet alle kaarten in zetten op ontwikkelingen in de ha vens of de industrie, maar bijvoor beeld ook steun verlenen aan de landbouw", aldus Suurmond. Op het gebied van de veiligheid kan de provincie volgens hem optreden als intermediair in Den Haag. Ten aan zien van de ouderenzorg vindt de VVD dat dit zoveel mogelijk door lopend moet zijn, van lichte onder steuning tot zware verzorging. Het beleid moet gericht zijn op zelf standigheid en participatie, aldus statenlid Suurmond in Sint-Anna land. Cees Priem heeft zaterdagavond in het Arsenaaltheater in Vlissingen de Prix d' Orange in ontvangst genomen van de afdeling Zeeland van de Neder landse vereniging van journalisten (NVJ). Hij kreeg deze uit dank voor zijn open houding tegenover de Ne derlandse pers gedurende de periode dat hij in Frankrijk vast werd gehou den in verband met de dopingaffaire bij de Tour de France van de afgelo pen zomer. Ondanks waarschuwingen van zijn advocaat dat de Franse justitie het hem nog moeilijker zou kunnen maken wanneer hij met de pers zou Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. praten, gaf hij volledige openheid van zaken. Burgemeester Spahr van der Hoek van Middelburg kreeg de Prix de Ci tron, omdat hij zich ondanks allerlei geruchtmakende affaires steevast in stilzwijgen hulde. Hij kwam het afge lopen jaar in opspraak door - niet be wezen -beschuldigingen van seksuele intimidatie en zijn moeizame verhou ding met het Middelburgse ambtena renapparaat. Hij laat zich voortdurend afschermen door zijn afdeling voor lichting en komt geregeld afspraken met journalisten niet na. De burge meester bivakkeerde een jaar lang in een hotel in de Zeeuwse hoofdstad, omdat hij zijn huis in zijn vroegere ge meente Coevorden niet verkocht zou krijgen. Hij kreeg al twee keer een no minatie voor de Prix de Citron. Vergoeding staten. De fiscaal onbe laste onkostenvergoeding voor de le den van gedeputeerde staten is vastge steld op 6522,81 gulden op jaarbasis. Voor leden van provinciale staten is de tegemoetkoming in de kosten 2264 gulden en de normale vergoeding 20.795 gulden per jaar. De elf staten fracties krijgen over de periode januari t/m april samen 51.044,22 gulden als vergoeding betaald. De bijeenkomst was georganiseerd in samenwerking met het Agrarisch jongeren kontact (A.J.K.). De op komst was niet echt overweldigend volgens beheerder H. van Maaren van de Wellevaete. Er zat zo'n vijf tig man in de grote zaal. „Andere jaren was er toch altijd wel zo'n tachtig negentig man. Misschien komt het door het mooie weer", merkte Van Maaren toepasselijk op. C.W. Groenewege van het A.J.K. opende de bijeenkomst. Elk seizoen van het afgelopen jaar is afwijkend geweest, vertelde hij. „Een zachte winter, gevolgd door een vroeg voorjaar. In februari gingen de eer ste gewassen al de grond in. Half maart was het gedaan met het mooie weer en moesten de werk zaamheden uitgesteld worden tot mei. Daarna volgde een echte Hol landse zomer, somber en koel, en kwam de phytophtora. Het leek een complete ramp te worden. We heb ben er tegen gespoten, maar de grootste hulp kregen we uiteindelijk van het weer. Door een paar warme en droge weken droogde de schim mel uit. De graszaad- en tarweoogst kregen we op tijd binnen. We dach ten het ergste achter de rug te heb ben." De regenval van vooral mid den september maakte een einde aan deze illusie. De boeren onder vinden nog steeds de gevolgen van het zeer natte najaar. Een geanimeerd gesprek achter de bestuurstafel tussen C. W. Groenewege en weerman J. Broeke (rechts) in de pauze van de ZLTO-vergadering. Na de openingswoorden was de beurt aan de weerman. Broeke ver telde hoe hij begon bij het Konink lijk Nederlands Meteorologisch In stituut (KNMI) in De Bilt en na onder andere een tijd lang op één van de toenmalige weerschepen te hebben gewerkt, uiteindelijk op het KNMI-station in zijn geboorte plaats Vlissingen terecht kwam. Toen deze in 1996 werd gesloten, kwam hij op straat te staan en is hij voor zichzelf begonnen. Met behulp van dia's schetste hij vervolgens een beeld hoe de weersvoorspelling tot stand komt. Het KNMI bedient zich van een groot aantal verschillende meetin strumenten. Zo zijn er meetpalen waarvan er één in het Marollegat bij Stavenisse staat. Deze meten de temperatuur van het water, de golf hoogte, de windrichting en de wind kracht. Verder werkt men met ge avanceerde regen- en zonnemeters. Overigens is gebleken dat de een voudige regenmeters zoals die te koop zijn bij elk willekeurig tuin centrum, op slechts enkele procen ten afwijken van de door het KNMI gebruikte instrumenten, vertelde Broeke. In elk geval blijft de afwij king binnen de toegestane marges en daarom zijn verschillende scha declaims van particulieren na de wateroverlast, die op metingen met eigen regenmeters waren gebaseerd, gehonoreerd. Ten opzichte van de waarnemingen in De Bilt ligt Zeeland overigens ongunstig, vertelde Broeke. Wat be treft de weersvoorspellingen zou mén hier meer hebben aan het Bel gische weerbericht, of zelfs aan dat uit het Engelse Reading. Metingen boven de wolken worden verricht met behulp van weerballon nen. Deze zijn gevuld met helium en stijgen op tot zo'n tien kilometer hoogte. Daar meten ze de tempera tuur, vochtigheidsgraad, luchtdruk, windrichting en -snelheid, die van belang zijn voor de weersvoorspel ling. Wanneer de ballon op zo'n 25 tot 30 kilometer hoogte is, zet hij steeds verder uit en klapt op een be paald moment, waarna het instru mentarium aan een parachuutje naar de aarde terugkeert. Degene die zo'n apparaatje vindt en terugbe zorgt bij het KNMI kan een kleine vergoeding tegemoet zien. Het in strumentarium wordt niet opnieuw gebruikt, maar de accu die erin zit, is schadelijk voor het milieu. Nog veel hoger dan de weerballon nen, op zo'n 36 duizend kilometer afstand van de aarde, cirkelen de weersatellieten. Deze maken opna men van de aarde waarop allerlei weerkundige verschijnselen te zien zijn, zoals wolkenformaties. Deze stellen de weerkundigen in staat om ook de weersomstandigheden ver der weg vast te stellen. Het weer in de Verenigde Staten of in Afrika is immers van invloed op het weer in Nederland. Een hogedrukgebied boven de Middellandse zee bijvoor beeld. zorgt hier voor een zuid-wes tenwind. Hierna kwamen de verschillende ty pen bewolking aan bod. Zo duiden windveren op naderende buien. Dat geldt ook voor kringen om de zon. Deze worden veroorzaakt door bre king van het licht door de ijskristal len waaruit wolken bestaan. „Krin gen om de zonne, water in de tonne", zou ook mevrouw Stoutjes- dijk later zeggen. Schapenwolkjes duiden eveneens op verslechterend weer. Ze ontstaan door het langs el kaar schuren van verschillende luchtlagen. Nemen ze in aantal toe, dan volgt er gegarandeerd neerslag, vertelde Broeke. Stapelwolken ontstaan door het op stijgen van waterdamp ten gevolge van het stijgen van de temperatuur. Op een gegeven moment regenen ze uit, waarna het 'kapje' of 'aam beeld', dat zich op zo'n tien kilome ter hoogte bevindt, over blijft en verwaait ten gevolge van de enorme windsnelheden die daar heersen. Onweer is in de winter ook gevaar lijker dan 's zomers. Het is minder intensief, maar de bewolking hangt lager door de lagere temperaturen op aarde. Het volgende verhaal was aanzienlijk technischer. E. Bouma van D.L.V. (de landbouwvoorlichting) zette uiteen hoe de weersgesteldheid zijn invloed heeft op het gebruik van gewasbe schermingsmiddelen. Luchtvochtig heid en temperatuur zijn zeer bepa lend in hoeverre de middelen in het onkruid dan wel in de schimmels doordringen. Zonlicht is van invloed op de werking van groeimiddelen. Bij hoge temperaturen en veel zon zijn kleinere hoeveelheden nodig. Verder Horeren de meeste schimmel ziekten bij koel en vochtig weer, met weinig zon. Ook de sporen van de be ruchte phytophtora verspreiden zich gemakkelijker bij een hoge lucht vochtigheid. D.L.V. verzorgt ook een speciaal op de landbouw toegesneden weerbericht. Mevrouw Stoutjesdijk gooide het over een geheel andere boeg. „Geen computers en weerballonnen, maar gewoon nuchter boerenverstand. Ik wil de kennis van de heren niet onder schatten. maar ze zitten er wel vaak naast met hun weerberichten." Som mige van haar oude weerspreuken sloten rechtstreeks op de door haar voorgangers gedebiteerde wijsheden. „Als in februari de muggen zwèrre- me, dan is 't in maert j'n öören werre- me', bleek dit jaar zeer toepasselijk. De meeste van deze volkswijsheden zijn gebaseerd op ervaring. 'Een rienk rond de maene, dè's ies op de baene. Ma kraoit d'n aene op 't nist, dan kriehe m'n rehen of mist.' Of 'Heb ben de wolken 's morgens rode ran den, altijd is er wind en nat voorhan den.' Na de pauze konden de aanwezigen nog vragen stellen aan Broeke en Bouma. J.L.C. Mol, landbouwer en gebiedsgezworene van waterschap Zeeuwse Eilanden, beklaagde zich er over dat van een onlangs gedane ijzel voorspelling niets bleek te kloppen. Het waterschap had aanzienlijke kos ten gemaakt, omdat er ter preventie van gladheid alvast gestrooid was. „Vroeger zette de kantonnier van het waterschap om twee uur 's nachts de wekker en ging hij buiten kijken. Gleed hij van zijn stoepje, dan werd er gestrooid", antwoordde Broeke on der luid gelach van de belangstellen den. Op vragen uit de zaal of het weer daadwerkelijk aan het veranderen is, wellicht onder invloed van menselijke activiteit, kon Broeke noch Bouma bevestigend antwoorden. Weliswaar heeft het afgelopen jaar een aantal ex tremen gekend en is er de afgelopen 10-15 jaar bijvoorbeeld opvallend weinig sneeuw gevallen, maar vol gens Broeke is het klimaat door de eeuwen heen aan voortdurende wisse lingen onderhevig geweest. Na afloop van de studiemiddag bood de organi satie de aanwezigen een consumptie aan en konden zij nog wat na blijven praten. r~ J I t t' i 1» 't v .f HIS SS* «w»n - p ÊÊtëË ÉÉP i§Ê i mêwMmms!f a m®, m 0 s m* J. Walpot met zijn zoon Michel die de winnende duivin van de tentoonstelling van De Zwaluw te Sint-Maartensdijk in zijn handen houdt. Duivensport Jan Walpot was aanvankelijk lid van De Reisduif in Sint-Philips land, maar deze kleine vereniging kon uiteindelijk niet blijven be staan en ging ter ziele. De leden gingen voor het grootste deel over naar De Zwaluw in Sint-Maartens dijk waar al een tijdje een samen werking mee bestond wat betreft het inkorven van de duiven. De Reisduif had geen tentoonstelling. „Ik moet zeggen dat het me per soonlijk ook niet zo aanspreekt. Ik doe hier mee om de vereniging te steunen. Maar de vluchten zijn het belangrijkste", zegt Walpot die sa men met zijn zoon Michel een combinatie vormt. Hij stuurde tien duiven in waarvan er zeven prijs hadden. Vier werden er eerste en verder sleepte Walpot nog een tweede, derde en zevende prijs in de wacht. „Ik heb mijn duiven vroeg gekoppeld deze keer, al op 19 december. En als ze broeden, dan tonen ze wat mooier", zegt de Sint-Philipslander. De reden waarom Walpot zijn dui- t ven zo vroeg koppelde, is dat hij van spelmethode is veranderd. „Tot nu toe heb ik altijd op nest gespeeld. Omdat een duif per broedsel één slagpen verliest, moet je zo laat mogelijk koppelen. An ders kun je ze niet meer goed in zetten op de vluchten. Jarenlang heb ik op nest gespeeld en daar mee heb ik heel goede resultaten geboekt. Maar nu ga ik enkel we duwschap spelen (alleen met doffers - red.). Dat is minder be werkelijk en de duiven bereiken hun vorm wat gemakkelijker. Je kunt een doffer op weduwschap best drie keer per seizoen meege ven. Als je op nest speelt, is dat moeilijker", aldus Walpot. Het is niet overdreven dat hij goede re sultaten boekte. Jarenlang vloog hij diverse malen binnen de 32 na tionaal. En dat is hoog. Meerdere malen pakte hij grote prijzen. Walpot is een echte overnacht-lief hebber. De kortste vlucht bij het overnachtfond is voor Walpot 830 km vanuit Bordeaux. Verder zijn Perpignan, St-Vincent en Barcelo na bekende vluchten. Vanuit die laatste plaats wordt de langste vlucht gelost, 1147 km. Walpot speelt op alle overnachtvluchten nationaal mee. Dat trekt een be hoorlijke wissel op zijn duiven. „Ze hebben toch wel tien dagen of langer nodig om weer helemaal bij te komen. Tussendoor laat je ze dan wel kortere vluchten vliegen om de vorm en het ritme erin te houden. Dat is belangrijk." Het afgelopen vluchtseizoen ver liep voor Walpot overigens niet best. „Nee, het is heel matig ge weest. Mijn beste vluchten waren 116e op St.-Vincent (waarbij zo'n 20.000 duiven werden gelost) en 114e op Perpignan", zegt de dui venmelker. „Ik weet niet precies waardoor dat komt. Het weer is slecht geweest. Alleen op St.-Vin cent en Perpignan was het mooi weer en voor de rest allemaal re gen. Dan komen je duiven minder goed in conditie. Maar dat is maar een gedachte van mezelf, bewijzen kan ik dat niet." De winnende dui vin van de tentoonstelling van de Zwaluw is al tien jaar oud en doet inmiddels niet meer mee aan wed- strijdvluchten, maar ze was wel goed. Zo kwam ze ooit als 38e in ternationaal binnen op St.-Sebas- tian en 50e nationaal op Perpig nan. De winnende doffer van de tentoonstelling werd in 1997 nog 29e nationaal vanuit Barcelona. Wat het wedstrijdvliegen betreft, heeft Walpot zijn hok behoorlijk gemoderniseerd. In plaats van de ouderwetse klok waar de meeste duivenliefhebbers hun tijden nog op registreren, is de tentoonstel lingswinnaar overgegaan op een computersysteem. Daarbij ont breekt de rubberring die normaal gesproken in de klok geduwd wordt. „De duif heeft maar één vaste ring. Daarop staat een vaste code die altijd hetzelfde blijft, maar bij het inkorven wordt er elektronisch een bepaalde geheime code aan toegevoegd. Als een duif het hok in komt. dan wordt auto matisch dat nummer geregistreerd en is er in feite afgeklokt", legt Walpot uit. „Sinds vorig jaar mag er officieel mee gevlogen worden en ik denk dat toch al zo'n tien procent van de duivenmelkers met het apparaatje werkt. Het werkt ook prima. Je hebt niet alleen een zo zuiver mogelijke registratie, maar ook de duiven voelen zich veel rustiger omdat ze niet meer telkens vastgepakt hoeven te wor den. En de kosten vallen best wel mee. Een beginnerssetje kostje on geveer 1400 gulden. Een goede klok, kost nieuw ook 1000 gulden. Dus zoveel scheelt dat niet. Ik denk dat het steeds meer ingeburgerd zal raken. In Duitsland is het bijvoor beeld al standaard geworden. Het scheelt veel werk in de uitvoering en zo'n vereniging draait per slot van rekening helemaal op vrijwilli gers. Ook voor oudere mensen is het ideaal, want je kunt vanuit je luie stoel precies zien welke duif wanneer is binnengekomen. Walpot heeft momenteel zo'n 110 duiven. Zijn jongste zoon Michel- is ook voorzichtig begonnen met de 'duivensport. „Ik heb zelf vier duiven", zegt hij. Michel is niet altijd even blij met het feit dat hij de duiven schoon water moet ge ven, maar de sport vindt hij toch wel leuk. Dit seizoen werd een van zijn duiven 3e op de vlucht vanuit Tours. Maar Michel heeft meer no ten op zijn zang. Zo speelt hij graag tennis, vist hij, speelt trom mel bij muziekvereniging Concor dia in Sint-Philipsland en hij damt in het schoolteam van Het Kompas uit Anna Jacobapolder. Als hij zou moeten kiezen tussen deze hob by's, wordt het lastig. Uiteindelijk komt de jonge Sint-Philipslander uit op tennis en muziek. Of hij la ter het hok en de duiven van zijn vader over zal nemen, weet hij nog niet. Wat Walpot zelf betreft, is het ui terst fanatieke er een beetje af. „Vroeger waren de prestaties het allerbelangrijkste voor me. Nu heb ik nog steeds enorm veel plezier in mijn hobby, maar het presteren doet er nu minder toe. Ik kan iets beter relativeren." Toch moet je er een echte liefhebber voor zijn, want zeker met een zo'n groot aantal duiven, kost de duivensport al snel een paar duizend gulden per jaar." Oude doffers: J. Walpot en Zn. 1, 2; comb. Bolijn 2; J.A. Capelle 3, 5; A.D. v.d. Ree 4; D. de Wilde jr. 6. Jarige doffers: A. Gebraad 1, 5, 6; J. Walpot en Zn. 2, 3; C. v.d. Berge 4. Jonge doffers: A. van Dalen 1L. v.d. Berge 2; mevr. I. Quist 3; J.A. Capelle 4; D. de Wilde jr. 5, 6. Late doffers: j. Walpot en Zn. 1. Oude duivinnen: J. Walpot en Zn. 1; A. Gebraad 2, 3; A. van Dalen 4. Jarige duivinnen: A. Gebraad 1, 2 en 3. Jonge duivinnen: D. de Wilde jr. 1, 5; A. van Dalen 2; J.A. Capelle 3; mevr. I. Quist 4. Late duivinnen: J. Walpot en Zn. 1. De uit Sint-Maartensdijk afkomsti ge Rien Koopman uit Halsteren is door de Bergse sportraad gekozen tot sportman van het jaar van de ge meente Bergen op Zoom. Koopman is voetbalscheidsrechter en staat dit seizoen voor de tweede keer op de A-lijst van de KNVB. Het was voor het eerst dat een Halsterenaar met de eer ging strijken (Halsteren is pas onlangs samengegaan met Ber gen op Zoom). Rinus Bennaars (oud-speler van het Nederlands elf tal) was uitgenodigd om de prijzen uit te reiken. Koopman is in het da gelijks leven directeur van Hemi in- terieurbouw in Halsteren. Kellevoetsluis Zkwikzee Oud-Beijertand Tel. 0187-482188 Tel. 0181-320016 Tel. 0111-413163 TeL 0186-613624 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 9