Gedenkboek bij gouden jubileum Kon. Julianasehool St.-Philipsland Rolstoelen op transport naar een nieuw depot in Poolse stad Itawa Bankexamen leerlingen van Albedacollege W. Mol tweede bij RPF/GPV Erwtensoep in het clubhuis 'Vijftien minuten aanrijtijd' Donderdag 14 januari 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 In april wordt in Sint-Philipsland het vijftigjarig bestaan gevierd van de Kon. Julianasehool. Ter gelegenheid van dit gouden jubileum verschijnt een gedenkboek. Via een huis-aan-huis in het dorp verspreide folder zijn daarvan inmiddels een kleine 300 exemplaren besteld. De redac tiecommissie heeft het manuscript onlangs afgerond en noemt het resultaat 'boven verwachting'. Meester Labruyère Schoonvader Historie, herinneringen, foto 's over halve eeuw christelijk onderwijs Dominee De Lint Themaweek Een Thoolse delegatie reist woensdag naar de Poolse zusterstad Itawa met 63 rolstoelen. Behalve dat de ze worden afgeleverd in het recent opgezette rol stoeldepot, zal er overlegd worden over de komst van een Pools voetbalelftal naar Tholen, een vakantie trip van bewoners van de Annewas naar Itawa en een uitwisseling van maat schappelijk werkers. Ook een project met betrekking tot de Europese regelge ving zal onderwerp van gesprek zijn. Marktwerking Annewas-bewoners naar Polenvoetballers mogelijk bij Tholense Boys Annewas Asielzoekers 6 Asielzoekers 7 Asielzoekers 8 Pretpark Was aanvankelijk de gedachte om een speciaal nummer van de school krant uit te brengen, dat idee werd al snel verlaten. Vanuit het school bestuur werd een beroep gedaan op amateur-historicus Jan Kempeneers en die ging - samen met Anja Reits- ma. Peter Kunst (beiden ouder raadslid) en directeur Chris van 't Hof - aan de slag. Zonder Jan was het boek er nooit gekomen, zeggen de andere redactieleden. Kempe neers ging op zoek naar informatie, wat een tijdrovend karwei bleek. De notulen van het schoolbestuur over de periode 1949-1961 ontbraken. Daarom nam de Sint-Philipslander zijn toevlucht tot kranteverslagen en andere archiefbronnen. Ook had hij contact met mensen die op eni gerlei wijze bij de school betrokken zijn geweest. „De zoon van meester Boone - het eerste schoolhoofd - had bijvoorbeeld nog allerlei docu mentatie en herinneringen die zijn inmiddels overleden vader op schrift had gesteld", vertelt Kempe neers. In de complete serie school kranten (vanaf 1976) had hij ook een rijke bron. Uiteindelijk zal er een boek verschijnen van zo'n 180 bladzijden met ongeveer 150 foto's. In twaalf hoofdstukken belicht Kempeneers het ontstaan en de his torie van de school. Maar daarbij laat de redactiecommissie het niet. Een aantal oud-leerkrachten en oud leerlingen is gevraagd hun herinne ringen aan de Kon. Julianasehool op papier te zetten. Dat heeft mooie verhalen opgeleverd. „Het leuke is dat je ziet hoe sommigen aan de zelfde leerkracht totaal verschillen de herinneringen hebben", zegt Pe ter Kunst. „En de manier waarop een leerling en een leerkracht zich elkaar herinneren", vult Anja Reits- ma aan. Opvallend is dat bijna ie dereen in zijn verhaal meester La bruyère (onderwijzer 1949-1978) noemt, die een markant persoon was. Zijn weduwe leverde eveneens een bijdrage aan het boek. Andere oud-leerkrachten die dat deden, zijn mevr. G.C. den Engelsman, S. Dor- resteijn, A.M. Geense, H. Geluk, P. den Ouden (hij woont in de voor malige hoofdonderwijzerswoning), J. Sonneveld, D. van Vliet en de on langs overleden mevr. J.W.C. van Strien. Bij het selecteren van de oud-leerlingen is geprobeerd de to tale schoolperiode te bestrijken, met bijdragen van de dames L.E. van Halum-Beurkens, J.P.A. de Leeuw- de Kok, I. Mol-den Engelsman, M. Mol-Neele en Elsbeth Reitsma, en de heren W.A. Ligtendag Mzn., C.H. Menger, A.M. Verwijs Jzn. en J. Verwijs. De ervaringen van al de ze mensen maken veel los, heeft de redactie ervaren. Ze vindt deze bij dragen dan ook een flinke meer waarde geven aan het boek. Bestuursvoorzitter L.M. Geluk en directeur Chr. van 't Hof schreven eveneens een bijdrage en daarnaast komen vertegenwoordigers aan bod van de kerkgenootschappen die de grondslag vormen voor de christe lijke basisschool: ds. D.J. van Ecke- veld namens de Hervormde Ge meente, H. van Westen van de Oud-Gereformeerde Gemeente en M. van der Welle van de Gerefor meerde Gemeente. Klassefoto's ontbreken in een boek over een school vanzelfsprekend niet. Zoals een plaat van de groep kinderen die in 1949 de openbare lagere school verruilde voor de Kon. Julianasehool. Vorige week gingen alle klassen van de school op de foto en daarmee kunnen de huidige leerlingen (zo'n 150) een plaatsje krijgen in het boek. Ook de serie schoolfoto's van zes jaar gele den wordt opgenomen. Daarmee bereikt Kempeneers een aanvulling op zijn in 1992 verschenen boek 'Een eeuw klassefoto's'. Een vijftal bijzondere foto's verder, van fami lies waarvan drie geslachten de school bezochten. Lijsten van be stuursleden en onderwijzend perso neel worden eveneens opgenomen. Bij het zoeken naar mensen om een bijdrage te leveren, heeft het de re dactiecommissie verwonderd dat sommige mensen heel wat kunnen vertellen terwijl anderen helemaal niets meer van hun schooltijd we ten. Terwijl Kempeneers het onder zoek deed en de tekst schreef, hield de rest van de redactie zich bezig met correcties en aanvullingen én het verzamelen van foto's. "Ook Jans vrouw heeft daar veel aan ge daan", zegt Anja Reitsma. Ze moet lachen als Kempeneers een bladzij de toont met fotootjes van het eerste bestuur. Want wat is het geval? Door het ontbreken van de notulen moest er naar die samenstelling naarstig gezocht worden. Op een gegeven moment ontbrak nog één De redactiecommissie voor het jubileumboek van de Koningin Julianasehool in vergadering. Links directeur C. van 't Hof met naast hem amateur-historicus J. Kempeneers. Rechts de ouderraadsleden mevr. A. Reitsma en P. Kunst. naam en toen die eindelijk boven water kwam, bleek het om Kempe neers' eigen schoonvader te gaan! Het oprichtingsbestuur uit 1949 zag er als volgt uit: voorzitter M. den Braber, secretaris M. den Engels man. penningmeester C.M. Neele, J. Wagemaker, M. Reijngoudt, J. van Hekken en W.C. Kaashoek. De voortrekker voor een christelijke lagere school in Sint-Philipsland was hervormd predikant ds. De Lint, verhaalt Kempeneers. Maar uiteindelijk werd de school gesticht vanuit de Oud-Gereformeerde en de Gereformeerde Gemeente en ston den de hervormden buitenspel. „Er is drie jaar lang veel geredetwist, ook met de gemeente, maar op 1 april 1949 ging de school van start." Een deel van de openbare school werd toen door de christelij ke school in gebruik genomen. In 1860 was er ook al eens een christe lijke school gesticht, maar die werd na twee jaar door de gemeente over genomen. De watersnood van 1953 vernielde het schoolgebouw volledig. De pro visorische huisvesting vond geen genade in de ogen van de inspectie, waarna een nieuw gebouw werd ge sticht. (Tijdelijk werd er nog lesge geven in de leegstaande school aan de Lageweg in Anna Jacobapolder). Opnieuw vonden daarin beide scho len onderdak; minister Cals kwam het openen. Deze situatie duurde tot 1977, toen de openbare school De Luyster in gebruik nam als nieuw onderkomen. Na de ramp kreeg het dorp ook een kleuterschool, waarin - onder druk van de gemeente - ook de Hervormde gemeente deelnam. Nadat die school in 1981 met de christelijke school integreerde (vooruitlopend op de basisschool), werden dat jaar de hervormden op genomen in het schoolbestuur. Het jaar daarop werd de nieuwe school in gebruik genomen. Verandering en vernieuwing in het onderwijs, het project dat de school had rond het 500-jarig bestaan van Sint-Phi lipsland. zijn allemaal zaken die in het boek aan de orde komen. Het leerlingenaantal van 150 geeft in de ogen van Van 't Hof wel aan, dat veel ouders belang hechten aan een christelijke visie bij de opvoe ding van hun kinderen. Gezag, nor men en waarden zijn zaken die als belangrijk worden ervaren. De di recteur roemt de betrokkenheid van de ouders bij de school. Die komt de laatste jaren met name tot uit drukking bij het uitbreiden en in richten van het schoolplein. Het gouden jubileum van de school wordt in april gevierd en met het programma houdt een jubileum commissie zich bezig. Vrijdag avond 16 april zal in het gebouw van de Oud-Gereformeerde Ge meente een herdenkingsbijeen komst plaatsvinden. Sprekers daar zijn vertegenwoordigers van alle drie in het bestuur vertegenwoor digde kerkgenootschappen, de voorzitter en de directeur. De week aansluitend hierop vindt op de school een project plaats met als thema 'heden en verleden'. Ideeën daarvoor worden inmiddels uitge werkt, onder meer wordt gedacht aan lessen over de geschiedenis van het onderwijs en een tentoonstelling van handwerken. Op zaterdag 24 april is er een open dag in de school. K. Lozekoot uit Sint-Philipsland en M. Polderman uit Sint-Annaland zijn geslaagd voor het examen 'oriëntatie bankbedrijf' van het Ne derlands instituut voor het bank- en effectenbedrijf (NIBE). Het tweetal deed met 23 andere derdejaars leer lingen van het Albedacollege in Ou de Tonge mee aan dit buitenschool se examen. Zeventien van hen slaagden en ze behaalden een ge middeld cijfer van ruim boven de zeven, wat volgens de docent onge veer een vol punt hoger is dan ge bruikelijk bij dit examen. Het Albedacollege vindt het belang rijk dat leerlingen in staat worden gesteld om mee te doen aan een der gelijk examen, want 'oriëntatie bankbedrijf' is een in de bankwe reld gewaardeerd basisexamen. Het betekent een meerwaarde van de be roepsopleiding voor de mbo'ers. Probleem in de toekomst kan zijn, dat door onderwijsvernieuwing en een aangekondigd examen nieuwe stijl, het verschil tussen examenstof en lesstof op mbo-niveau groter wordt. Niettemin wil het Albedacol lege proberen de deelname aan de NIBE-examens voort te zetten. Zo zouden in juni leerlingen het exa men 'assurantiebemiddeling B-par- ticulieren' moeten afleggen. Wim Mol uit Tholen staat nummer twee op de kandidatenlijst van de RPF/GPV voor de verkiezingen van provinciale staten op 3 maart. De Tholenaar kwam in het voor jaar van 1997 tussentijds in de sta ten; hij was eerste reserve en nam de plaats in van burgemeester Vis ser van Arnemuiden. De gecombi neerde RPF/GPV-statenfractie telt momenteel drie leden. Fractie voorzitter J.J. van Ginkel uit 's- Gravenpolder wordt de nieuwe lijsttrekker (vier jaar geleden was dat P. Roose uit Hoek, die tussen tijds vertrok en nu laatste staat op de lijst) en nummer drie op de lijst is statenlid J.J. van Oosten uit Sint-Laurens. Bij de eerste tien na men op de kandidatenlijst staan nog twee Tholenaren: negen is J. Hage uit Tholen en tien J. de Feij- ter uit Sint-Maartensdijk. En op nummer 21 staat het Thoolse raadslid P. van Belzen (in 1995 twaalfde). De top van de lijst ziet er als volgt uit (met tussen haakjes de plaats van vier jaar geleden) 1(3). J.J. van Ginkel, 's-Gravenpolder; 2(4). W. Mol, Tholen; 3(10). J.J. van Oosten, Sint-Laurens; 4(-). H. Bouma, 's-Heer Arendskerke; 5(-) mevr. A. van Maanen, Middelburg; 6(-) mevr. T. van den Berg-van Dijk, Terncuzen; 7(-). A. Beek man, Oostdijk; 8(-). P. van der Meide, Brouwershaven; 9(-). J. Hage, Tholen; 10(13). J. de Feij- ter, Sint-Maartensdijk. Met de nieuwe partij rolstoelen er bij zullen er in Itawa totaal zo'n 130 beschikbaar komen. Een wel kome voorziening in de Poolse stad, waar men voorheen niet over dit - in onze ogen gewone - artikel kon beschikken. Anderhalf jaar ge leden is het project begonnen en leerde een Pool in Bergen op Zoom alles over de technische aspecten van deze rolstoelen. Het draaiboek van het rolstoeldepot Roosendaal is in het Pools vertaald en dient als model voor de opzet van een soort gelijke voorziening in Itawa. „Met de nodige aanpassingen, want in Nederland wordt volledig met vrij willigers gewerkt en dat kent men daar helemaal niet", legt W. van der Meer uit. Hij houdt zich bij de gemeente met de stedenband. Mevr. G. Boelhouwers-Stigter, voorzitter van de stichting Itawa-Tholen, vult aan dat de gemeente Itawa een nieuwe garage beschikbaar heeft gesteld voor de opslag van de rol stoelen. De Tholenaren gaan bekij ken hoe het met de rolstoeluitleen is gesteld en ze zullen adviezen ge ven over de opzet en andere be leidsmatige zaken. „We hebben ze bijvoorbeeld al verteld dat ze het beste met een borgsom kunnen werken", aldus mevr. Boelhou wers. Ze denkt dat een groot ver schil met Nederland zal zijn, dat de rolstoelen in Itawa veel meer voor permanent in plaats van tijdelijk gebruik bestemd zullen worden. De rolstoelen voor het project zijn afkomstig van Zorglease Neder- land/Welzorg revalidatietechniek (en ook een aantal van de rolstoel centrale Roosendaal). Dat is een commerciële instelling (onderdeel van Zorgvoorzieningen Nederland) die zich bezig houdt met voorzie ningen op grond van de wet voor zieningen gehandicapten (wvg) en de algemene wet bijzondere ziekte kosten (awbz). „Normaal verkopen we de afgeschreven rolstoelen te gen een restwaarde", vertelt J. v.d. Bemt van deze organisatie. „Om dat we met overheidsgeld werken, hebben we onze visie aangepast. We hoeven geen overmatige win sten te maken en berekenen over winsten dan ook door in de huur prijs. Aan de andere kant is er een rendementseis en dat is goed, want dan word je gedwongen om ook de kostenkant in de gaten te houden." Waar de organisatie naar toe wil. is de voor de Nederlandse markt af geschreven hulpmiddelen tegen een bepaalde prijs in het buitenland op de markt zetten. Mevr. Boel houwers kan zich in die strategie helemaal vinden. „Polen wil graag bij het westen horen en toetreden tot de EU. Dan zullen ze moeten leren dat wij niet alles kunnen blij ven geven, er zal marktwerking moeten plaatsvinden. Uit dat oog punt snijdt bij dit project het mes aan twee kanten. Zorglease kan een markt aanboren." Van der Meer be nadrukt daarnaast het belang voor de gezondheidszorg. „In Itawa ligt de nadruk nu wel erg op het ont wikkelen van het toerisme. Ge zondheids- en ouderenzorg komen op een lager plan. Maar wanneer een voorziening er eenmaal is, creëer je vanzelf een behoefte." Onderdeel van het project is ook, dat dit jaar drie artsen van het zie kenhuis in Itawa naar Lievensberg komen om er een aantal orthopedi sche operaties mee te maken. „Dat kan weer belangrijk zijn bij de in dicatiestelling voor rolstoelen. Zelf willen ze graag een kijkoperatie zien", aldus mevr. Boelhouwers. Behalve de rolstoelen gaan ook re- serve-onderdelen mee naar Polen. En een speciale rolstoel, waar bur gemeester Zylinski bij zijn bezoek in juni om heeft gevraagd. „Voor zijn secretaresse, die een auto-on geval heeft gehad", vertelt Van der Bemt. „Het is een sportrolstoel en die verkopen we meestal, zodat we ze niet voorradig hebben. Maar via leverancier Sunrise medical heb ik er een op de kop getikt, die bij Welzorg Bergen op Zoom is opge knapt." Het vorige rolstoeltransport vanuit Tholen ondervond nogal wat pro blemen aan de Duits/Poolse grens, waar men met ruim zeven uren op onthoud te maken kreeg. „Je bent volledig afhankelijk van de welwil lendheid van de douane", zegt mevr. Boelhouwers. Van der Meer legt uit dat een nieuwe constructie bedacht is met de bedoeling aan die vertraging te ontkomen. „Een verlader in Oldenzaal zorgt voor doorvoerpapieren en dan hoop ik dat de lading verzegeld wordt." Het korte bezoek - de delegatie vertrekt woensdag en is zondag weer terug - wordt benut om een aantal zaken nader te bespreken. Onder meer de vakantietrip van een groep bewoners van het ge zinsvervangend tehuis de Annewas in Sint-Annaland naar de stad in het noordoosten van Polen. „De Polen wilden iets terug doen, na dat ze van de Annewas een gift van 4040 gulden hadden gekregen voor hun sociaal opvangcentrum. We zullen onder mee praten over de accommodatie", aldus mevr. Boelhouwers, die hoog opgeeft van Itawa als vakantiebestemming. „De natuur is er ontzettend mooi. Je kunt er een bergwandeling ma ken, en zwemmen, varen of vissen in het meer." De Annewas-bewo ners zijn in feite de eerste groep die uit Tholen naar de zusterstad reist (omgekeerd was een Poolse muziekgroep drie jaar geleden te gast in Tholen). Mevr. Boelhou wers denkt dat er bij de Tholena ren een zekere drempelvrees be staat. Ze gaat met het hoofd van het sociaal opvangcentrum ook nog praten over de wens voor uit wisseling van maatschappelijk werkers: „Het is me nog niet dui delijk wat ze precies wil. Boven dien denk ik dat zij onder maat schappelijk werker iets heel anders verstaan dan wij." En mogelijk komt er in mei een voetbalelftal uit Itawa naar Tholen, om mee te doen aan het driedaagse internationale toernooi van Tholen se Boys voor A-junioren. „Er zijn al contacten gelegd en het. verzoek is gekomen om de Polen in gastge zinnen onder te brengen", vertelt A. Quist van Itawa-Tholen. „Daar is Tholense Boys nu mee bezig. Of de Polen ook definitief komen, is nog niet zeker. Daar hopen we bij dit bezoek meer over te horen." Tenslotte grijpt de gemeente het bezoek aan om te spreken over een project van de Vereniging van Ne derlandse gemeenten. Die wil de bestaande jumelages tussen Neder landse en Poolse gemeenten ge bruiken om het Oost-Europese land - vooruitlopend op de toetre ding tot de EU - met de Europese regelgeving vertrouwd te maken. „Er zal gekeken worden hoe de ge meente Itawa daar tegenover staat. Het gaat om regels voor bijvoor beeld minderheden- en milieube leid", zegt Van der Meer. „Je moet daarbij denken aan forse stages van drie maanden. Mensen van hier zullen naar Polen moeten en van daar zullen mensen naar Nederland moeten komen." Stemmen van lezers In zekere zin ben ik het eens met dhr. Bruijnzeel en zeker weten: ve len met mij! Hij had enkel niet var kens met asielzoekers in één adem mogen noemen. Dat kwam een beetje vertekend over, maar dan ben je echt nog geen racist. En dat er problemen met deze groepen zijn. is iets wat zeker is. Dat is alom be kend. Hongerstakingen (in onze kerken), demonstraties, vechtpartij en, vernielingen en nog ontevreden heid ook. Iedereen durft er niet voor uit te komen, dat we ze liever kwijt dan rijk zijn en als er dan toch plan nen zijn om hier een boot af te me ren, laat dan de bevolking hierover meebeslissen. Dus enkel niet de paar mensen die het zielig vinden. Die zouden er één of twee in huis kunnen nemen. Dan is het probleem helemaal opgelost. J. van 't Hof Verbrandestraat 39 4691 CL Tholen. Stemmen van lezers Met verbazing heb ik het commentaar gelezen op de brief van dhr. Bruijn zeel. Ik denk, dat men hem verkeerd begrepen heeft. Ik denk dat hij be doelt, dat er nu wel genoeg buitenlan ders zijn in Nederland. Kijk maar in de grote steden. Daar wordt een Hol lander een bezienswaardigheid. En dat men een echte vluchteling moet helpen, dat zeker, maar ze kunnen niet allemaal naar hier komen. Dit jaar verwacht men er 85.000. Bij de vele echte vluchtelingen zitten echter ook veel echte criminelen, die in hun eigen land gemoord, verkracht en ge roofd hebben en die daar de dtxxlstraf voor zouden krijgen als ze gepakt worden. Nederland zet daar zijn gren zen wijd voor open, want hier geldt geen doodstraf. Hier worden deze mensen overal van voorzien en wor den door talloze hulpverleners bege leid. Zoals die twee massamoorde naars uit Joegoslavië die hier zitten: ze hebben duizenden moorden op hun geweten. Deze mensen kan men hier niet weigeren omdat ze daar mis schien de doodstraf zouden krijgen. Dat zou toch vreselijk zijn. Pas gele den kon je op de radio horen, dat een hulpverlener uit het asielzoekerscen trum in Middelburg veel problemen had met de 200 asielzoekers daar. Bij na allemaal alleenstaande mannen, die een eigen kamer wensten en niet met een paar anderen de ruimte wil den delen. Ik denk dat Bruijnzeel die bedoelt. Zelfs de minister kwam er vorige week achter, dat er wel erg veel buitenlanders in de gevangenis zitten en in Nederland kom je daar zomaar niet in. Dagelijks kun je er in allerlei kranten over lezen. Een ande re plaats in Zeeland kreeg er pas gele den 200 asielzoekers bij. Tegelijk zouden er 12 politiemensen bij ko men. Waar denkt u dat dat voor is? Dat zou overigens het enige goede zijn als die boot er komt. Dan krijgt men er eindelijk politie bij op Tholen. Dal Bruijnzeel spreekt voor het groot ste deel van de bevolking en niet al leen op Tholen, dat kun je ook dage lijks horen, zien en lezen. Ik denk dat Bruijnzeel dat bedoelt en anders ik wel. J. v.d. Berge Sleepboot Zephyrus Stavenisse. Stemmen van lezers Naar aanleiding van de vele reacties op mijn ingezonden brief in de Een- drachtbode van 30 december heb ik behoefte om het een en ander recht te zetten. Gezien de vele positieve reac ties is de strekking van mijn betoog bij een groot gedeelte van de lezers goed overgekomen. Er zijn echter ook een paar reacties gevolgd, met name in de vorige editie van de Een- drachtbode, waarbij ik de behoefte heb om enige nuances aan te bren gen. Uit mijn vorige brief zou even tueel de indruk hebben kunnen ont staan, dat ik asielzoekers zou vergelijken met varkens. Dit is echter geenszins het geval. Wat ik bedoeld heb is, dat de gemeenschap op ons ei land genoeg heeft aan één probleem en er niet aan toe is twee problemen tegelijkertijd op te lossen. Want voor mij staat als een paal boven water, dat de komst van asielzoekers wel dege lijk tot overlast kan leiden. Ik wijs er ten overvloede op dat bij bestaande asielzoekerscentra elders, de crimina liteit bewezen is gestegen. Dit laatste houdt echter niet in dat ik te allen tij de tegen de komst van vluchtelingen ben, mits dit mensen zijn die wegens een voor hen levensbedreigende situ atie hun moederland moeten verla ten. Voor mensen die vanwege eco nomische motieven op het vliegtuig stappen, kan ik dat respect niet op brengen. Ons land zal zich gastvrij moeten opstellen ten opzichte van de mensen die willen laten zien, dat ze dat verdienen. Maar ten opzichte van gasten die door crimineel gedrag to nen, dat ze die gastvrijheid niet waard zijn, zal de overheid veel en veel strenger moeten optreden. Ik hoop, dat door deze brief beter duide lijk wordt, wat ik in mijn eerste brief heb bedoeld te zeggen. D. Bruijnzeel Nieuwstraat 1 4697 CA Sint-Annaland. VERVOLG VAN VOORPAGINA Veiligheid in en rond de haven noemde hij een vast agendapunt. In dit verband kondigde de voorzitter aan, dat het toegangshek vlak voor het clubgebouw op slot gaat. Hij zei ook graag te willen meedenken over herinrichting van het gebied gren zend aan de haven. „Voldoende ge meenschappelijke terreinen dus. waar een goede verstandhouding es sentieel is, willen partijen samen een maximale opbrengst bereiken." Ten aanzien van het parkeerterrein/annex de botenstalling is er nog een ge meenschappelijk belang met het wa tersportbedrijf Busman maritiem aan de Havenweg, die bij de gemeente al tevergeefs heeft geprobeerd om on benut parkeerterrein 's winters als botenberging te mogen gebruiken. Het fraai gelegen clubhuis de Buut- engaets II, met uitzicht op de Krab- benkreek, blijkt ook te klein voor de groeiende wsv Sint-Annaland. In de laatste ledenvergadering is afgespro ken dat de mening van de leden ge peild zal worden en het bestuur komt dan terug met de conclusies, wat men wil en wat er kan. Met genoegen meldde Van Gurp, dat de vereniging zich verheugt in een groot aantal clubactiviteiten, zoals zeil-, vis- en jeugdwedstrijden, dijk- feesten, leden koken voor leden, e.d. Meestal komen die tot stand via de inzet van een betrekkelijk klein aan tal leden en de voorzitter vroeg daar voor een warm applaus. Hij vond echter, dat er van iedereen inzet ver wacht mag worden bij het schoon maken van gladde steigers, analoog aan de sneeuwvrije stoep. „Mis schien een leuke winteractiviteit, te belonen met erwtensoep in het club huis", opperde Van Gurp. Vangroot belang voor het functioneren van de wsv noemde hij de havenmeesters C. Smits en Joh. den Engelsman en hun helpers, alsmede het echtpaar Coe- lers dat het clubhuis beheert. De wsv-voorzitter hoopte op een mooi watersportjaar. VERVOLG VAN VOORPAGINA P. van Belzen (RPF/GPV) zegt wel bereid te zijn 'mee te mijmeren'. „De gedachte is niet nieuw en komt voor mij niet onverwacht. Nieuwbouw is natuurlijk ooit wel eens genoemd, maar er is nooit serieus naar gekeken. Kijk, het hele gedoe om het gemeen tehuis roept bepaalde frustraties op. De uitbreiding komt maar niet van de grond. Er is lang gesteggeld over hoe groot het moest worden. Je kunt niet na vier jaar zeggen: het is te klein. Die noodgebouwen zijn er niet voor niks gekomen, maar die moeten er na verloop van tijd wel uit. De vraag is: doen we half werk of doen we het goed. Eerst zou het centrum voor werk en inkomen in het gemeente huis moeten komen. Het idee is even vrolijk weer teruggefloten. Dat be doel ik niet verwijtend: zulke ontwik kelingen worden van hogerhand in gezet." Volgens Van Belzen zal het probleem van de huisvesting en de taken van de gemeentelijke overheid 0111 aanpas singen blijven vragen. „Een overheid die zich meer op het bedrijfsleven oriënteert zal flexibel op de ontwikke lingen moeten reageren. Soms denk ik ook wel eens, nieuwbouw zou zo gek niet wezen. Alleen we praten nu altijd nog over een uitbreiding die on der de tien miljoen ligt. Schouwen Duiveland zit met nieuwbouw op 43 miljoen." Van Belzen vindt het filosofietje van de burgemeester 0111 een nieuwe start te maken 'niet gek'. „Alleen de mij mering komt wat laat. Er is al heel veel politiek bloed gevloeid. Er zijn al zoveel problemen geweest. Ik vind het erg moeilijk zijn uitspraak in een reëel kader te plaatsen. Een tweede vraag is natuurlijk waar het nieuwe gemeentehuis dan zou moeten ko men. Naast de kosten moetje dan uit zoeken waar het hart van de gemeente ligt. In het verleden is er altijd geko zen om het westelijk deel van het ei land te ontwikkelen, maar we worden ingehaald door de ontwikkelingen. Het industrieterrein in Sint-Maartens dijk is bijvoorbeeld bevroren." De voorzitter van de tweemansfractie heeft wel een voorstel over de plaats waar het nieuwe onderkomen zou moeten komen: „Met een aanrijtijd van vijftien minuten, net zoals bij de ambulance." J. van den Donker (D66) is als enige tegen uitbreiding van het gemeente huis. Hij noemt het een ramp, maar is wel bereid mee te denken: „Onmoge lijk is er niks. Het kan misschien een oplossing brengen, maar wat krijg je voor het oude gebouw? Het roept wel allerlei vragen op. De verbouwing wordt wel 6,5 tot 7 miljoen schat ik en ik schrik van de bedragen die met nieuwbouw zijn gemoeid." Van den Donker noemt de 17 miljoen voor het nieuwe gemeentehuis van de gemeente Veere in Domburg en de 13,2 miljoen in Werkendam 'erg veel'. Van den Donker (die een week uit de roulatie is geweest door griep) be schouwt de opmerking van Van der Munnik niet als een serieuze aangele genheid. „Het is meer een prikkel. Het is moeilijk om daar nu even zo een mening over te geven. Ik vraag me ook af met welk doel dit is ge zegd." Van den Donker is kritisch over de plek van het huidige gemeentehuis: „Uitermate ongeschikt en het zal daar nooit optimaal worden. We hebben ook al zoveel echt goede alternatieven laten schieten. Zo mag de Rabobank niet bij Scherpenisse bouwen (langs de Provincialeweg in de buurt van de Spuidam-red.) En wat moet je met een gebouw dat leegkomt. Misschien voor de bank. Een hotel? Dan mag er wel een pretpark als Disneyland ko men, wil je daar klanten voor vin den." Een delegatie van Itawa op bezoek in Tholen, Waar de Polen ontvangen werden door het burgemeestersechtpaar Van der Munnik, leden van de stichting Tholen-Itawa en diverse raadsleden. Onder de Polen was ook burgemeester A. Zilynski (vooraan tweede van rechts).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 3