^-2> Beveiligde parkeerruimte auto's en 's winters stalling van boten Mijmering burgemeester over nieuw gemeentehuis is verdeeld ontvangen Parallelweg bij scholen, tweede rotonde Tholen AL 54 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Vuilnisdienst in opspraak Veel glijpartijen en uitval stroom door sneeuwval Vorm van tuin in plein van Stavenisse Alleen WD blij met idee, PvdA niet verrast, de SGP huivert Donderdag 14 januari 1999 55e jj 1? mgWl Gemeente doet veel te weinig voor uitbreiding jachthaven Sint-Annaland' De watersportvereniging Sint-Annaland zoekt naar mo gelijkheden voor een beveiligde parkeergelegenheid voor auto's in de zomer, die 's winters voor de stalling van boten gebruikt kan worden. Ook wil het bestuur 100 ligplaatsen extra gezien de lange wachtlijst. Zo'n hon derd mensen hebben 750 gulden entreegeld betaald, ter wijl ze maar moeten afwachten wanneer ze een box toe gewezen krijgen. Vorig jaar zijn er slechts aan 7 watersporters van de wachtlijst een ligplaats in Sint-An naland toegewezen. De wsv verwijt de gemeente een te lauwe opstelling inzake uitbreiding van de jachthaven, die op zich kostendekkend is, terwijl de functie van han delshaven de gemeente jaarlijks 150.000 gulden kost. Geliefd Botenberging Deel Ten Ankerweg niet eens met herinrichting Vier zebrapaden Groene masten Deze week De mijmering van burgemeester H.A. van der Munnik over een nieuw gemeentehuis heeft bij de fractievoorzit ters verschillende reacties opgeroepen. Van afwijzend tot enthousiast. De ontboezeming van de burgemeester vori ge week tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst met de amb tenaren - waar hij op persoonlijke titel - een balletje op gooide over een nieuw te bouwen gemeentehuis kan alleen bij de VVD op onvoorwaardelijke steun rekenen. De andere fracties reageerden wat gereserveerder op de uitspraak van de burgemeester. Bedrijfsverzamelgebouw Losse flodder BEVV. EX- vf ^/ODEUB^S- Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactieeendrachtbode.nl advert eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Voorzitter Van Gurp (links) zei in zijn nieuwjaarstoespraak dat hij een actievere rol verwacht van het gemeentebestuur wat betreft de watersport. Voorzitter A.P.M. van Gurp maak te dat zaterdagmiddag duidelijk tijdens de nieuwjaarsreceptie in het clubgebouw de Buutengaets H. Met het zicht op de zonovergoten Krabbenkreek ontvouwde hij zijn plannen voor 1999 en haakte Van Gurp in op de recente vergadering van de beroepsvaardersbelangen- vereniging Schuttevaer, waar de suggestie werd gedaan om van Sint-Annaland een honderd pro cent watersporthaven te maken en Sint-Philipsland te bestemmen tot handelshaven. ,,Het was weliswaar een opmerking met een knipoog, maar toch", zei Van Gurp. „Het getuigt van een flexibel en breed denken, gedurfd, zoals een goed ondernemer betaamt. De wsv Sint- Annaland heeft zover nooit willen gaan. Wel hebben wij herhaalde lijk bij de gemeente Tholen gepleit voor een creatieve denkoefening over de totaalinrichting van de Sint-Annalandse haven omdat wij de watersportfunctie maximaal willen uitbreiden met inachtne ming van de belangen van de me de-havengebruikers. Je zou denken dat het gemeentebestuur daar vier kant voor is. Het gaat immers over belangrijke investeringen met een gegarandeerde terugverdienste en een aantrekkelijke impuls voor de plaatselijke economie. Maar nee hoor. Zonder enig overleg redu ceert het gemeentebestuur onze doelstelling van 100 extra plaatsen tot een magere en economisch on aantrekkelijke 25. En nog erger: als het er op aan komt binnen de stuurgroep Oosterschelde voor die 25 te vechten, dan laten we dat ook na!" De wsv-voorzitter was temeer te leurgesteld in de houding van het gemeentebestuur omdat het de al lerlaatste keer lijkt, dat er 400 lig plaatsen in het Oosterscheldebek- ken te verdelen zijn. „De helft is daarvan nagenoeg toegewezen. Voor ons nul en we moeten straks van de resterende portie van slechts 200 ons deel zien te be vechten. Het is een voorrecht voor de voorzitter van deze wsv met zo'n droevig verhaal een nieuw jaarsreceptie te mogen opvrolij ken. Je zou bijna jaloers worden op de burgemeester van Tholen, die in zijn toespraak kon mijmeren over een geheel nieuw gemeente huis. Toch geven we de moed niet op. In het verleden hebben we voorbeeldig met de gemeente Tho len samengewerkt. Kijk naar wat we hebben bereikt: een jachthaven met moderne voorzieningen, zeer geliefd bij ligplaatshouder en pas sant. Zo geliefd, dat we plaats te kort komen. Een honderdtal leden wacht op toewijzing van een lig plaats en een valium slikkende ha venmeester weet niet waar hij de passanten een plekje moet geven." Die zoekende watersporters ver wachten volgens Van Gurp actie. „De wsv Sint-Annaland verbreedt zijn basis en is daardoor beter in staat de toekomstige kwaliteit van de haven te garanderen en de loka le middenstand wrijft zich in de handen wegens nieuwe omzetmo- gelijkheden. Daarom stellen we onze tijd en energie graag en nog maals ter beschikking om samen met de gemeente te zien hoe het maximaal haalbare alsnog kan worden bereikt." Behalve de haven heeft de wsv nog andere gespreksonderwerpen met de gemeente. Een groot aantal achterpalen moet op termijn wor den vervangen, óf of niet door vin- gerpieren. Die werkzaamheden dienen te worden gecombineerd met een baggerbeurt en -ideaal - met een uitbreidingsproject, aldus Van Gurp. ZIE VERDER PAGINA 3 Volgens de WD zou het oude gedeelte van het gemeentehuis (hier de burgerzaal tijdens de nieuwjaarsreceptie met links gebiedsgezworene J.L.C. Mol van het waterschap en CDA-raadslid J. Boutin gebruik kunnen blijven voor ontvangsten en huwelijksvoltrekkingen. het goed. Wel in een goed gebouw dat voldoet aan de arbo-wetgeving. Ambtenaren hoeven niet in kleine nert eraan dat de discussie over nieuwbouw in het begin van de jaren zeventig ook al is gevoerd na de her indeling van de gemeenten op Tho len in 1971. „Maar nu is nieuwbouw beslist niet onderzocht." CDA-raadslid M.A. van Beek en partijgenoot van de burgemeester vindt de opmerking van Van der Munnik 'een beetje voorbarig.' „We zijn nog niet eens begonnen aan de uitbreiding en dan praat hij al over een nieuw gemeentehuis." Van Beek was wel verrast door de ontboeze ming van de burgemeester. „Ik wist niet wat ik zag, toen ik het las. Ik was blij dat hij het op persoonlijke titel deed. Het was een pure verras sing voor mij. In partijverband is er nooit over gesproken." Ook Van Beek wijst erop dat de ge meentelijke taken zich uitbreiden en dat er andere ontwikkelingen (zoals het huisvesten van een centrum voor werk en inkomen) zijn die de ge meente noodzaken tot het zoeken van oplossingen. Het centrum voor werk en inkomen zou 600 vierkante meter vergen. „We moeten een klein beetje realistisch blijven. Pas als we echt helemaal uit de voegen barsten, kun je over nieuwbouw praten. De opmerking is misschien bedoeld als schot voor de boeg, maar ik ben zeer conservatief: houd de hand op de knip. Zo lang het daar nog kan, is hokjes te zitten, maar in een leuk kantoor én netjes." Van Beek zegt nog 'lang niet zo ver' te zijn als de burgemeester. „We moeten zuinig zijn met de middelen die we hebben en roeien met de rie men die we hebben." ZIE VERDER PAGINA Bij de Thoolse vuilnisophaaldienst is een ambtenaar ontslagen, twee heb ben via een inhouding op hun salaris een boete betaald en drie medewer kers kregen een reprimande. Wanneer ze binnen een jaar nog eens betrapt worden op een onregelmatigheid, dan wacht ook hen ontslag. De man die nu ontslagen is, heeft al eerder een boete gehad. B. en w. waren via ano nieme telefoontjes en andere informa tie te weten gekomen, dat er tegen betaling in geld of natura bedrijfsaf val door de vuilnisauto's werd meege nomen. Wanneer dat op een legale manier zou gebeuren, zouden de be drijven daar veel meer geld aan kwijt zijn. De gemeente liep aan de ene kant inkomsten mis, maai- moest aan de andere kant wel betalen voor de af voer van dat meerdere bedrijfsvuil. De onrechtmatige daden bleken al ge- mime tijd gemeengoed bij de vuilnis ophaaldienst, waardoor b. en w. heb ben ingegrepen. Dit kon niet door de beugel, hoe pijnlijk de maatregelen voor de betrokkenen ook waren, zo vond het college. De sneeuwval van dinsdagavond heeft op de Thoolse wegen voor de nodige overlast gezorgd. Op de pro vinciale weg, tussen Scherpenisse en Sint-Maartensdijk, gleed een auto van de dijk. Er vielen echter geen gewon den. Daarnaast waren er nogal wat glijpartijen, waarbij automobilisten naast de weg belandden, onder meer bij Poortvliet. Door de zachte berm en de sneeuwpap hadden veel van hen moeite om weer op de weg terug te komen, zegt P. Voorwinden van de politie Tholen die op dat moment dienst had. De politie heeft een aantal bestuurders uit de berm geholpen, maar drie voertuigen moesten door een takelwagen weer op het rechte spoor worden gezet. De meeste van deze ongevallen von den plaats op het gedeelte van de pro vinciale weg tussen Tholen en Sint- Maartensdijk. Dit is de drukste weg van Tholen, door het vele forensen verkeer dat daar langskomt. Er waren hier zoveel problemen dat de politie niet eens aan de andere wegen in Tholen is toegekomen. Maar over het algemeen heeft het verkeer zich hier redelijk aangepast, vindt Voorwinden. „Al heb je altijd mensen die 40-45 km per uur te langzaam vinden. Je loopt dan toch behoorlijke risico's." Ook in de stroomvoorziening lever den de sneeuwbuien overlast op. Met name op hoogspanningsleidingen tus sen Goes en Bergen op Zoom zette zich veel sneeuw en ijs af in een vleu gelachtige vorm. In combinatie met harde wind werden de elektriciteits draden heen en weer geslingerd. Zo nu en dan raakten ze elkaar waardoor er kortsluiting ontstond en dat had ef fect op het hele netwerk. Deltan-per- soneel was aanwezig om te zorgen dat het netwerk overeind bleef. Heel Tholen had wel last van regelmatig knipperend licht en soms uitvallende apparatuur. De verkeerssituatie op de Molenvlietsedijk tot aan de Zoekweg en een deel van de Ten Ankerweg wordt verbeterd. Voor het brengen en halen van kinderen met auto's komt er een parallelweg langs de Molenvlietse dijk bij de ingangen van de scholen. Een rotonde moet de kruising van de Molenvlietsestraat/Ten Ankerweg/Molenvlietsedijk veiliger maken. De rijbaan van de Ten Ankerweg naar de Postweg wordt smaller, maar krijgt twee gescheiden fietspaden. Het nieuwe voetpad langs de Vest komt lager te liggen dan de rijbaan. De gemeente heeft met de plannen al rond de tafel gezeten met de scholen, verkeersouders en Veilig Verkeer Nederland, bewoners van de Molenvlietsedijk en van de Ten Ankerweg. De reacties waren over het algemeen genomen positief. Alleen een aantal bewoners van de Ten Ankerweg is het niet eens met de reconstructie. Ze maakten be zwaar tegen het fietspad vlak naast de stoep. Vanavond (donderdag) is er om half acht een hoorzitting in Meulvliet over de herinrichting. De Molenvlietsedijk gaat eindelijk op de schop. Al jaren is door Veilig Verkeer Nederland en de drie ba sisscholen langs deze straat aan dacht gevraagd voor de verkeers- onveilige situatie. Met de recon structie van een deel van de Ten Ankerweg en het herinrichten van een deel van de Molenvlietsedijk komt een oplossing in zicht. De Molenvlietsedijk bestaat nu nog uit asfalt, maar dat verdwijnt. Er ko men klinkers voor in de plaats. Ook al mag op dit deel 50 kilome ter worden gereden, hij wordt inge richt als een straat in een 30 km- zone. De wegas. schuift iets naar het westen. Het openbaar groen voor de school pleinen van de Eben Haëzer en Ter Tolne wordt benut om een parallel weg aan te leggen die met groen stroken wordt gescheiden van de rijbaan. Er komen 26 parkeervak ken, waarvan drie voor busjes die leerlingen vervoeren uit onder meer Dinteloord. Op deze nieuwe weg zal eenrichtingsverkeer inge steld worden. De drie oversteekplaatsen die er nu zijn, worden op verzoek van de verkeersbrigadiers teruggebracht tot twee: eentje in de buurt van de Jan van Bloisstraat en eentje in de buurt van de Machteld van Gelre- straat. Beide worden opgenomen in een plateau, een verhoogde T-split- sing in dit geval. De ingang van Ter Tolne wordt op verzoek van de school verplaatst van de Zoekweg naar de Molen vlietsedijk. Voor de kinderen van De Kraal en bezoekers van de gymzaal wordt de stoep in de Zoekweg met 60 centimeter ver breed. Voor de ingang bij De Kraal en de gymzaal komt ook een ver hoging in het wegdek. De Molenvlietsedijk krijgt ook twee fietsstroken, die van de rij baan onderscheiden worden met een andere kleur en een ander for maat straatsteen. Tholen-stad krijgt een tweede ro tonde. Al in 1994 bestonden er plannen om de kruising met stop lichten te vervangen door een mi ni-rotonde, maar de plannen gin gen de ijskast in om nu deel uit te maken van een groot reconstructie plan voor de Ten Ankerweg/Grind- weg. De nieuwe rontonde is het zelfde als het exemplaar bij de Grindweg. Er is geen gescheiden fietspad, wel een rode markering in het asfalt. Anders is het gesteld met de voorzieningen voor voetgan gers. Er komen bij de nieuwe ro tonde in alle vier straten zebrapa den om het oversteken voor schoolgaande kinderen te verge makkelijken. Ook een klein deel van de Ten Ankerweg dat al aan de beurt is geweest, wordt opnieuw onder handen genomen. Zo worden de klinkers bij de bushalte vervan gen door asfalt. In de Molenvlietsestraat komt bij de Parksingel een verhoogd ge deelte (zoals bij de Simon Lind- houtstraat en de Prins Clauslaan). Aan de Ten Ankerweg richting Postweg verandert er aan het tracé niet veel. Wel wordt de rijbaan met 60 centimeter versmald. Waar nu het voetpad langs de Vest ligt komt een fietspad, het voetpad komt in het talud van de singel en daardoor iets lager te liggen dan het fietspad en de rijbaan. Het voetpad sluit aan op het voetpad in het park ('Bos je'). De weg krijgt een nieuw laagje as falt. Op plaatsen waar het asfalt slecht is, worden stukken verbe terd. Bij de Molensingel komt een verhoogd gedeelte en wordt de rij baan voorzien van verkeersrem- mende maatregelen door middel van zogenaamde middengeleiders. De parkeerhavens tussen de huis nummers 74 en 58 komen te ver- valllen. Tussen de parkeervakken en het fietspad komt een groen- strookje. Al het openbaar groen wordt overi gens vervangen. De wilgen achter het bushokje op de hoek van de Ten Ankerweg en de Molenvliet sestraat worden gekapt. De open bare verlichting wordt aangepast. Naast de hoge masten komen er la gere die net als in de gereconstru eerde Ten Ankerweg groen zijn. De hoge grijze masten krijgen op ver zoek van de bewoners ook een groen kwastje. De gemeente wil het werk zo snel mogelijk uitvoeren. Na de hoorzit ting wordt het plan voorgelegd aan de commissie gemeentelijke ont wikkeling. Als alles meezit, kan de raad er eind februari geld voor be schikbaar stellen en kan er half maart of eind maart met het karwei worden begonnen. Gouden jubileum Koningin Julianaschool aanleiding voor maken gedenkboek Jubilerende dokter Padt wil cadeau patiënten bestemmen voor algemeen nut Goedhart bereikt voor het eerst omzet van 40 miljoen en huldigt zes jubilarissen Smalstad, Vossemeer en Poortvliet groeien het hardst Belangstelling voor landbouwstudiemiddag is, net als het weer, niet best Rolstoelen op transport naar nieuw depot in Pools Itawa Heeft het Thoolse voetbal nog wel een toekomst? Batho pakt naast het kampioenschap WOORDEN DRUKKEN NIET IMMER DE WARE GEVOELENS UIT Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De tuin van het slot Stavenisse heeft kunstenaar R. Mullié uit Gapinge geïnspireerd bij het ontwerpen van een kunstwerk voor de bestrating in het Van der Lek de Clercqplein. Hij mag een deel van het plaveisel ter gelegenheid van het 400-jarig be staan dat dit jaar wordt gevierd, op nieuw bestraten. Hij zal dat doen met zwarte en witte stenen in vor men die in zwang kwamen in de re- naissancetuinen die omstreeks 400 jaar geleden ontstonden, toen ook Stavenisse ontstond. Het 'Slot tot Stavenisse' werd in 1653 door Jeronimus van Tuyll van Serooskerken gebouwd en beschikte over een siertuin. Het kunstwerk van Mullié beslaat vier vakken en wordt uitgevoerd in steen. De gemeentelijke kunstcommissie koos unaniem voor Mullié. Er waren drie kunstenaars die ontwerpen in dienden. Naast Mullié, de schilder Piet Dieleman uit Middelburg en T. van Holten uil Burgh-Haamstede. (A.G. Mes uit Middelburg en M. Barends uit Utrecht waren ook ge vraagd ontwerpen in te dienen, maar zij vielen af). Burgemeester H.A. van der Munnik zal het kunstwerk voor de officiële opening van de festiviteiten rond ko ninginnedag op 30 april onthullen. Voor het liberale raadslid E. Frigge- Hogesteeger is het idee uit 'een wel kome mijmering'. „We zijn heel blij dat hij ons idee heeft overgenomen. Nieuwbouw is veel beter dan steeds maar weer uit te breiden of allerlei lapmiddelen toe te passen. Een nieuw gebouw kun je helemaal naar de moderne eisen inrichten." Volgens Frigge is het van belang om uit te zoeken wat de gemeente de komende twintig jaar kan verwach ten aan uit te voeren taken. „Zorg dat je in ieder geval zo lang vooruit kan. Dan heb je een gebouw dat vol doet aan de arbo-wetgeving en ben je af van alle hokjes en kun je de af delingen beter inrichten." De VVD lanceerde het idee volgens Frigge ongeveer een jaar geleden, toen er voor het eerst sprake was van het uitkopen van schildersbedrijf Hage in de Ds. de Bresstraat, de richting waarin de raad heeft beslo ten dat het gemeentehuis vergroot moet worden. „Hel geld voor ontei gening.kunnen we dan beter gebrui ken. Een nieuw gebouw kost meer, maar je kan dan ook naar een centra lere plaats verhuizen, nu Sint-Phi lipsland erbij is gekomen. Een plaats die met het openbaar vervoer voor iedereen goed bereikbaar is en met meer parkeergelegenheid." Tholen komt dan als vestigings plaats in het vizier omdat alle buslij nen over het stadje aan de Eendracht lopen, maar Frigge wil zich daar (nog) niet aan binden. Het raadslid ziet een fonkelnieuw gebouw al helemaal voor zich: „Je spreekt dan wel over een stadskan toor, waar je ook andere diensten in onder kan brengen. Kijk meer eens naar Bergen op Zoom, waar het postkantoor in het gemeentehuis is ondergebracht." Voor het leegkomende gemeente huis in de smalstad ziet het raadslid verschillende mogelijkheden: „Het oude gebouw is geschikt voor trouwplechtigheden en representa tieve doeleinden. De nieuwbouw kun je van de hand doen. Je kan er kantoren in onderbrengen, een soort bedrijfsverzamelgebouw of wonin gen voor één persoonshuishoudens. Misschien heeft de Rabobank ook wel interesse. Ik denk zeker dat een projectontwikkelaar er wel wat in ziet." Volledige nieuwbouw verdient vol gens haar de voorkeur. „Nu blijven we aanpassen. Het is beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald." M.A.J. van der Linde, fractievoor zitter van de PvdA reageert terug houdend. „Ik ken de toon niet waar op de burgemeester het heeft gezegd. Ik heb hem er ook nooit over gehoord. Een nieuw gemeente huis is nu niet ter sprake. Er wordt nog steeds gesproken over uitbrei ding op de bestaande plaats." Dat Van der Munnik een ballonnetje oplaat over een compleet nieuw on derkomen voor de ambtenaren, kan Van der Linde wel begrijpen. „Er zijn voorbeelden in de regio. Maar als je kijkt naar de gemeente Schou wen Duiveland die voor 43 miljoen gaat bouwen, waar zijn we dan mee bezig?" Volgens Van der Linde is de opmer king van de burgemeester een vorm van 'hardop denken' geweest en moet er verder niet te veel waarde aan gehecht worden. „Ik ben ook niet van plan om erachter te komen of het serieus is bedoeld." De voorman van de sociaal-demo craten erkent wel dat er op het ge bied van het afstoten van taken door het rijk een en ander gebeurt en dat dit tot ruimtegebrek leidt bij het uit voeren van die taken. „Tholen is heus niet de enige gemeente die daarmee worstelt. We hebben net de discussie gehad over het centrum voor werk en inkomen. Dat zou eerst in het gemeentehuis moeten worden ondergebracht, nu maken ze pas op de plaats en komt het in de arbeidsbureau." De discussie over uitbreiding (5,6 miljoen) is volgens Van der Linde al meer dan vijf jaar oud, al voor de vorige verkiezingen. „Het laatste woord zal er dus nog niet over ge zegd zijn. Ik ben niet van plan er schriftelijke vragen over te stellen, hoor. We bouwen nu een traditioneel kantoor, aansluitend aan het eigen gebouw. Wij vinden dat de ambtena ren goed gehuisvest moeten worden. Er is nooit gerekend naar de kosten van nieuwbouw. Door de opmerking ben ik ook niet compleet verrast." M. Dijke van de SGP zegt niet goed te weten wat hij met de persoonlijke opmerking van de burgemeester aanmoet. „Als het serieus bedoeld is, wil ik er best over meedenken, maar mijmeren doet mij huiveren. Als het zo als losse flodder is ge zegd, dan kan ik er weinig mee. Ik weet de achtergrond niet. Ik geef geen commentaar als er niet een aanleiding voor is." De fractievoor- zetter en nestor van de raad herin

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1