Muller Gemeentesecretaris Izeboud kondigt verrassend vertrek aan Groei Tholen 150 dankzij geboorten Beurkens leidt nieuwe afdeling Noord-Zeeland van Schuttevaer KEUKEN GILDE Burgemeester mijmert over nieuw gemeentehuis B. en w. voeren derde gesprek over asielboot Mishandeling van buurman Per 1 augustus opvolger voorA.G. Izeboud nodig fHEIJNEN lp, GELUID EN F^lkOEDVOOR V$Ek£0MF0RTi INHU& Drie mannen melden zich voor hennepzaak Alarmpistool gaat af bij ruzie tol Donderdai 55e ///*HEI|NEN W&W E-TECHNOLOGIE Jubileum Zelfs het college van b. en w. werd op de eerste werkdag van het nieuwe jaar totaal verrast met de mededeling van gemeentesecretaris A.G. Izeboud, dat hij er dit jaar mee stopt. „Het was de bekende donderslag", vertelt burgemeester H.A. van der Munnik, die er altijd vanuit was gegaan, dat hij eerder zou vertrekken dan zijn jon gere secretaris. Izeboud zelf had anderhalf jaar geleden al samen met zijn vrouw de beslissing genomen om als gemeentesecretaris te stoppen wanneer hij 40 dienstja ren zou hebben. Puntjes op de i Van de Sande Ontboezeming op bijeenkomst ambtenaren We gaan fris het nieuwe jaar in. Tijd voor wat prikkelen de gedachten met het laatste jaar van dit millennium voor de boeg. Zo ongeveer moet burgemeester H.A. van der Munnik maandagmiddag gedacht hebben toen hij het personeel toesprak tijdens de jaarlijkse nieuwjaarsbij- beenkomst in het gemeentehuis. Aanwas inwonertal bijna gehalveerd Voor het eerst in zeven jaar blijft de groei van het inwo nertal van Tholen beneden de tweehonderd. Het afgelo pen jaar kreeg de gemeente er 150 inwoners bij. Op 31 december woonden er 23.578 mensen op Tholen en Sint- Philipsland, 11.770 mannen en 11.808 vrouwen. De groei is volledig te danken aan het geboorteoverschot, want dat bedroeg 147 tegenover een minimaal vesti gingsoverschot van drie personen. Oktober grootste groei Taakverdeling Zeeland „Als geen van beiden er een bittere smaak aan over houdt, als het zo zoet blijft, dan is het goed." Met die woorden gaf oud-schipper J. Domenie woensdag zijn goedkeuring aan de fusie tussen de afdelingen Stavenis se en Sint-Philipsland van Schuttevaer. Daags na Stave nisse gaven ook de Sint-Philipslandse schippers groen licht en stemden er verder mee in dat hun preses A.W. Beurkens voorzitter wordt van het interim-bestuur. Slechts twee leden tegen fusie schippers Stavenisse en Sint-Philipsland Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert eendrachtbode. nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Hcrclsestraat 121, Hcerle, Tel. 0165 - 304050 j Drie tot nog toe voortvluchtige mannen hebben zich bij de politie gemeld in verband met de ontdek king van de grote hennepkwekerij in het bedrijfsverzamelgebouw te Sint-Maartensdijk. „Kennelijk wa ren ze het voortvluchtig zijn beu", zegt een politiewoordvoerder. Na verhoord te zijn door de recherche van het district Oosterscheldebek- ken werden de drie Rotterdammers van 38, 33 en 43 jaar heengezon den. Eerder werden al een 39-jarige inwoner uit Gouderak en een 41-ja rige man uit Rotterdam aangehou den. In het bedrijfsverzamelgebouw ontdekte de politie destijds 8000 hennepplanten. Het college van burgemeester en wethouders gaat voor de derde maal rond de tafel zitten met het COA, centraal orgaan opvang asielzoekers over de mogelijke komst van een woonboot voor asielzoekers in Tholen. „Er is nog geen nee en nog geen ja gezegd," zei burgemeester H.A. van der Munnik dinsdagavond in de com missie algemeen bestuur en wel zijn op een vraag van E. Frigge- Hogesteeger (VVD). „We hebben het COA teruggestuurd met een aantal vragen. Als daar antwoord op komt, gaan we ons verder bera den. Er gaan nog maanden over heen." Het liberale raadslid wilde weten hoever het college was in de be sprekingen met het COA. En of er al gekeken was naar de begeleiding door vrijwilligers, naar de veilig heid en de controle op de woon boot die mogelijk afgemeerd wordt in de vluchthaven van rijkswater staat. Ze vroeg of de mening van de be volking niet gepeild zou kunnen worden door middel van een refe rendum. Maar de burgemeester vond dat Frigge 'iets te ver voor de muziek uitliep.' „We gaan uiterst zorgvuldig te werk. Je moet wel eerst weten waarover je praat. In nauw overleg wordt bekeken welk traject we moeten volgen. We heb ben een bezoek aan Werkendam gebracht en daar vele vragen ge steld. Er is een tweede verkennend gesprek met het COA geweest. Een derde is nodig, maar er is nog niks concreet." Een 29-jarige inwoner van de Kui- persdreef in Tholen werd een aantal uren na de jaarwisseling aangehou den op verdenking van mishande ling van zijn buurman. Deze liep een ernstig beschadigde oogkas op bij een duw- en trekpartij in zijn woning. De verdachte had zich eer der in de week geërgerd aan de buurman wegens geluidsoverlast. Toen hij zag dat diens voordeur open stond ging hij naar binnen en zette de aardlekschakelaar uit. Bij de hierop volgende schermutselin gen kwam de buurman te vallen, waarbij hij zijn verwondingen op liep. De dader werd ingesloten door de politie. Een 54-jarige inwoner van Tholen werd kort na de jaarwisseling aange houden omdat hij op straat een pis toolschot had gelost. Er vielen geen gewonden. Een en ander gebeurde tijdens een woordenwisseling bij een vreugdevuur. Bij het wederzijd se duwen en trekken ging het pis toolschot af. Toen de politie ter plaatse arriveerde, bleek het om een alarmpistool te gaan. Het wapen, dat slechts luide knallen kan produce- ten, werd in beslag genomen. De man had het alarmpistool in het bui tenland gekocht en zei niet te weten dat dit type hier verboden is. In de Service Bouwmarkt vindt u alles voor de vakman en de doe-het-zelver. KEUKENGILDE MULLER biedt u een schitterende collectie keukens, zeer scherpe prijzen en ouderwets vakmanschap. Mullers Doe Het Zelfmarkt bv Nijverheidsweg 4, 4695 RC SINT-MAARTENSDIJK Tel. 0166-667181 Fax. 0166-667185 OPENINGSTIJDEN: Maandag tot en met donderdag 8.00-18.00 uur Vrijdag 8.00-20.00 uur Zaterdag 8.00-17.00 uur Advertentie I.M. Sint-Philipsland sloot af met een vermogen van 145.19 gulden (daarvan moeten de kosten van de jaarvergadering nog betaald wor den). Er was al 1064,80 gulden aan contributie ontvangen voor 1999, maar dat is voor de nieuwe afde ling Noord-Zeeland. En aan het hoofdbureau is voor elk A-lid en Het was voorA.G. Izeboud de laatste nieuwjaarsreceptie als gemeentesecretaris van Tholen. Hier neemt hij samen met zijn vrouw de beste wensen in ontvangst van oud-chef financiën C. Meertens. Rechts een enigszins gehandicapte mevr. Van Kempen. En dat feit doet zich in 1999 voor, waardoor de Tholenaar de moge lijkheid aangrijpt om van een overheidsregeling gebruik te ma ken om vervroegd te kunnen stop pen. Izeboud had zijn plannen echter nooit op de gemeentesecre tarie ontvouwd, ook niet in de kleine kring van het college van b. en w. Die lichtte hij maandagmor gen eerst in, voordat hij zelf 's middags op de nieuwjaarsreceptie van alle ambtenaren zijn besluit bekend maakte. „Overigens moet de gemeenteraad eerst mijn ont- slagverzoek nog inwilligen", maar die formaliteit zal de raad voor lief nemen. De zes raadsfrac ties zullen zich drukker maken om de benoeming van een opvolger. Antonius Gilles Izeboud ging 1 juli 1989 aan de slag bij de ge meente Tholen als opvolger van T.C. Benou, zodat hij straks een tienjarige periode afsluit. Izeboud werd in Koudekerke geboren en begon zijn ambtelijke loopbaan bij de gemeente Sint Laurens. Via Zoutelande, Almkerk en Goes kwam hij in december 1978 in Zierikzee terecht, waar hij ge meentesecretaris werd. Van daar uit kwam hij na goed tien jaar naar Tholen. Izeboud staat bekend als een nauwgezette secretaris die 's morgens bijtijds present is en 's middags als één van de laatsten het gemeentehuis verlaat. Hij zet te de puntjes op de i, maar was voor iedere medewerker aan spreekbaar. Intern maakte hij de omslag mee van de ambtelijke cultuur naar de meer bedrijfsmati ge aanpak via het zogenaamde mottho-project. Izeboud, die maandagavond voor de laatste keer samen met het col lege van b. en w. de nieuwjaars wensen van vele bestuurders en burgers in ontvangst nam, vertelde zijn werk heel graag te doen. Maar minder uren maken is als gemeentesecretaris niet mogelijk en aangezien het leven in zijn ogen uit meer bestaat dan werken, besloot hij om per 1 november ontslag aan te vragen. In verband met de vele vrije dagen die Ize boud nog tegoed heeft, zal hij in de praktijk al 1 augustus vertrek ken. Met het oog op de vakantie periode is zijn afscheid in het na jaar gepland. Izeboud (getrouwd, vier zoons en actief in de Gereformeerde Kerk als voorzitter van de commissie van beheer) werd in 1989 uit 29 sollicitanten gekozen. Een vijftal werd voor een nader onderzoek geselecteerd, waarbij er gesprek zin gevoerd werden met de toen malige fractievoorzitters, een per- soneelsdelegatie en het college van b. en w.. Daarna was er een gezamenlijke vergadering van de drie .commissies'. Het college vroeg tenslotte de fractievoorzit ters advies, waarna er een aanbe veling kwam van twee personen, naar voorkeur van het college: Izeboud op de eerste plaats en A.G. van de Sande uit Tholen op de tweede plaats. De laatste was de interne kandidaat en hij is nog steeds werkzaam als hoofd alge meen bestuur en welzijn. Van de Sande is ook de eerste plaatsver vanger voor de gemeentesecreta ris. Izeboud kreeg in 1989 alle zestien stemmen van de Thoolse raad. P. van Schetsen ontbrak des tijds als zeventiende. Inmiddels telt de gemeenteraad negentien le den. Van de Sande wilde dinsdagavond geen commentaar geven of hij nog belangstelling heeft voor de func tie van gemeentesecretaris. Al mijmerend liet hij de ambtenaren én het college weten dat het wel licht geen gek idee zou zijn om een geheel nieuw gemeentehuis te bou wen. in plaats van maar steeds het bestaande uit te breiden. Tenslotte zijn er meer gemeenten die daar voor kiezen. Zoals de gemeente Veere. Ook de Brabantse gemeente Werkendam (waar hij onlangs was om een woonboot voor asielzoekers te bezoeken) kiest voor nieuwbouw. Van der Munnik zei tegen zijn ge hoor 'op persoonlijke titel' te spre ken. Hoe de reactie op de persoon lijke ontboezeming van de eerste burger was bij zijn collegeleden en de ambtenaren is niet geheel duide lijk. Werd er geklapt of werd een en ander met kromme tenen aange hoord? De bijeenkomst was besloten en Van der Munnik wil desgevraagd geen commentaar geven. Wel wil hij kwijt dat er aan dergelijke mij meringen geen enkele betekenis ge hecht dient te worden. „Soms zeg je in de beslotenheid van zulke bijeen komsten wel eens wat ter stimule ring van de gedachten. Het was een interne zaak. Ik treed daar niet over naar buiten." Of de mogelijkheid van complete nieuwbouw ooit door het college is overwogen, antwoordt de burge meester met een pertinent neen. De palen voor het nieuwe gemeen tehuis van Veere zijn inmiddels in Domburg de grond ingeslagen. Ge raamde kosten voor de gemeente (alle dorpen op Walcheren zonder Middelburg en Vlissingen met 22.108 inwoners) bedragen 17 mil joen gulden. In Werkendam (vijf woonkernen met ruim 25.000 inwo ners) is bekeken wat aanbouw aan het bestaande gebouw zou gaan kosten (11 miljoen) en wat een vol ledig nieuw onderkomen voor de ambtenaren gaat kosten. De keuze is daar op nieuwbouw gevallen. Ge raamde kosten 13,2 miljoen gulden. Tholen is één van de acht Zeeuwse tóch 21 hoger uitviel dan een jaar gemeenten die er in 1998 - volgens de voorlopige cijfers - qua inwoner tal op vooruit zijn gegaan. Negen an dere - waaronder Vlissingen, en alle Zeeuws-Vlaamse gemeenten uitge zonderd Hulst - zagen het inwonertal dalen. Tholen is nummer vier geke ken naar de omvang van de aanwas, na Goes. Schouwen-Duiveland en Kapelle. En evenals deze drie zag Tholen de bevolkingsgroei aanzien lijk teruglopen (in 1997 was die nog 263). Zo zelfs, dat voor het eerst sinds 1991 de groei onder de 200 mensen bleef steken. In de jaren 1993 t/m 1995 lag de aanwas in Tho len zelfs nog boven de 300. Het afgelopen jaar werden in Tholen 335 kinderen geboren en er overle den 188 inwoners. In 1997 waren die cijfers respectievelijk 347 en 221. Vooral het aantal sterfgevallen lag in 1998 dus lager en dat leidde ertoe dat het geboorteoverschot met 147 eerder. Van elders vestigden zich 707 mensen in Tholen. Maar doordat er bijna net zoveel uit de gemeente ver trokken (704) is het vestigingsover schot minimaal: 3. In 1997 lag dit nog op 137. Ten aanzien van de geboorten waren september en oktober topmaanden met respectievelijk 40 en 39 baby's. In maart (22) en augustus (20) wer den de meeste overlijdens genoteerd. November springt in het oog doordat in die maand meer inwoners overle den dan er geboren werden: 17 tegen 14. Diezelfde maand kende ook de meeste vestigingen van buiten de ge meente (87), terwijl in juli het hoog ste aantal vertrekkers werd geno teerd: 79. Februari, maart, juni, juli en september waren de maanden met een vertrek- in plaats van een vesti- tientje en voor ieder B-lid vijf gul den betaald als bijdrage aan de vie ring van het 150-jarig bestaan van Schuttevaer. Die staat voor 21 en 22 mei in Rotterdam gepland, ver telde hoofd mevr. L. van Tooren- burg van het secretariaat. Behalve een officiële viering met genodig den en een themamiddag staan dan de jaarvergadering, de behandeling van de voorstellen, een vrij pro gramma en een feestavond op het programma, legde ze uit. Op de al gemene vergadering en de aanslui tende onderdelen zijn alle leden, in het bijzonder de varende schippers, welkom, zo benadrukte ze. Voorzitter Beurkens reikte vier Schuttevaer-spelden uit aan jubile rende leden: E. Wagemaker is 40 jaar lid, J. Verkamman en de be stuursleden M. en J. den Braber een kwart eeuw. Het tijdelijke bestuur van de nieu we afdeling Noord-Zeeland verga derde zaterdag al in Sint-Anna- land. Een aantal afspraken werd gemaakt, de op de ledenvergade ringen ingediende voorstellen doorgesproken en de taken ver deeld. A.W. Beurkens wordt waar nemend voorzitter, Ph.J. de Rijke tweede voorzitter, M.J. Faasse se cretaris, J. Sturris tweede secreta ris, J. Hout penningmeester en G.L. Verkamman tweede penning meester. Verder maken L.H.M. Kosten, M.J. den Braber. J.M. den Braber, W. Aarnoudse, J.H.J. Voge laar, M. Hout, J. van Oeveren en C. Smits deel uit van het overgangs- bestuur. Sturris en Verkamman zijn de vertegenwoordigers in het re giobestuur. Op 29 december zal in Sint-Annaland de eerste jaarverga dering plaatsvinden en dan wordt een definitief bestuur gekozen be staande uit negen leden: vijf van de oude afdeling Sint-Philipsland en vier van Stavenisse. Zorgcentrum De Schutse in Sint-Annaland op zoek naar nieuwe directeur voor vertrekkende J. YVesdorp Recordaantal uitrukken Thoolse brandweer Sint-Annalander Wim Hage gaat in TYirkeij houten zeiljachten bouwen Jubilerende huisarts R.H. Padt zal niet tot zijn pensioen aanblijven Schuttevaerleden zien woonboot met asielzoekers niet zitten en willen vinger in de pap bij nationaal park Oosterschelde Ouders positief over stichting Kinderopvang Tholen Ondernemers overleg Tholen is voor industrie in Auvergnepolder en stelt kwaliteitsprijs in Poetsen en vegen als straf voor te vroeg afgestoken vuurwerk Trainer Paul van Buuren verruilt Tholense Boys voor Rood Wit Een sportieve blik op 1998 met het sportjaaroverzicht DRIE DINGEN MAKEN EEN GOEDE MEESTER: WETEN, KUNNEN EN WILLEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's gingsoverschot, in augustus hielden vestiging en vertrek elkaar precies in evenwicht. In drie van de twaalf maanden was er een daling in plaats van een stijging van het Thoolse inwonertal te zien. De grootste aanwas viel in oktober te noteren. De (groei)cijfers per maand zijn: januari +22, februari -9, maart - 13, april +21, mei +29. juni +2, juli - 14, augustus +13, september +23, oktober +41, november +26 en de cember +9. Het betreft hier voorlopi ge cijfers van het bureau bevolking, dat ook nog niet de gegevens per woonkern kan verstrekken. Op grond van de voorlopige gege vens kan vastgesteld worden dat de groei ook provinciaal afvlakt, met een toename van 649 ten opzichte van 1538 in 1997. Op 31 december woonden er 370.613 mensen in Zee land. Per gemeente ziet de toe- of af name er als volgt uit: Goes +449, Schouwen-Duiveland +259, Kapelle 163. Tholen +150, Reimerswaal +64. Borsele +57, Hulst +52, Mid delburg +33, Hontenisse -4, Temeu- zen -20, Noord-Beveland -23, Sas van Gent -24. Sluis/Aardenburg -37, Veere -64. Axel -81Oostburg -118 en Vlissingen -225. Het overgangsbestuur van de gefuseerde Schuttevaer-afdeling vergaderde zaterdag voor het eerst. Achter de vlag zit links voorzitter A.W. Beurkens met rechts van hem zijn plaatsvervanger Ph.J. de Rijke. Aan weerszijden zitten de overige leden van het dagelijks bestuur. „Voorzitter, ik heb begrepen dat als het geen fusie .was geweest, dan was het foetsie geweest voor Schuttevaer Sint-Philipsland", al dus Domenie die altijd een smaak maker is op de jaarvergaderingen. Niemand had verder op- of aan merkingen, zodat beide afdelingen sinds vrijdag samen als Noord- Zeeland door het leven gaan. Eind 1997 hadden beide ledenvergade ringen al ingestemd met fusiebe sprekingen en in maart kon men zich schriftelijk uitspreken. „Van de 75 leden waren er maar twee te gen", vertelde Beurkens. Hij maakte melding van aangename besprekingen met de leden van Stavenisse in de fusiecommissie. De aanwezigen in De Wimpel kre gen te horen dat eind 1999 een de finitief bestuur van negen perso nen zal worden gekozen, waarvan vijf leden van de voormalige afde ling Sint-Philipsland en vier van de oude afdeling Stavenisse. Tot die tijd vormen de beide afdelings besturen een tijdelijk bestuur on der voorzitterschap van Beurkens. Hoe het met die vertegenwoordi ging van beide oude afdelingen in het nieuwe bestuur moet, was voor sommige leden niet duidelijk. „Destijds bestond in onze afdeling ook de angst dat Sint-Annalanders de overhand zouden krijgen in het bestuur, maar dat verliep na een paar jaar en was al lang geen dis cussiepunt meer", zei voorzitter Ph. de Rijke van de afdeling Sta venisse (hij woonde met zijn com plete bestuur de vergadering in De Wimpel bij). Namens het hoofdbe stuur van de schippersvereniging feliciteerde penningmeester Struik beide afdelingen met het fusiebe- sluit en bood een rondje aan. „Zelf sta ik nooit zo te springen bij een fusie, ik vind dat zoiets moet groeien."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1