'De lezer moet overal in het boekje iets van zijn gading kunnen vinden' Brandweer is tegen spelen bij de kazerne Kunstroute belooft volgend jaar groter te worden met overdekte Vlasmarkt Scheepswerf bedreigd door prestigeproject Inwoners moeten voor Sloth 14 mille betalen Startproblemen kinderopvang Misschien extra afvalbakken Arie de Viet stelt fotoboek samen over Sint-Maartensdijk Donderdag 22 oktober 1998 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Het Sint-Maartensdijk uit de jaren 1920-1960 herleeft in het fotoboekje 'Sint- Maartensdijk in vroeger tij den' dat binnenkort ver schijnt. Aan de hand van negentig foto's schetst Arie de Viet een beeld van hoe zijn woonplaats was, hoe het veranderd is en hoe het is gebleven. Beelden van de Markt met maar één gepar keerde auto, het hoender park van A. Hage aan de Wouthoek, het dempen van de haven, watersnood en in undatie. Geprobeerd is om foto's te vinden die nog niet eerder gepubliceerd zijn. Witte brug Platluus JOP Kotterstraat Tholen voor 48 mille Leden van de vrijwillige brandweer Tholen hebben het gemeentebestuur gewezen op de gevaren van spelende kinderen naast de brandweerkazerne tegenover het Slachtveld. Dat bleek maandagavond in de gemeente raad bij de discussie over het beschikbaar stellen van 97.000 gulden voor diverse speelterreinen. Hangplaats Vrijdags en zaterdags GEOPEND Straatspeeldag f' f"- fpfi f !-' f y - f £r i 1 j j Aanwas van Kunstkring Tholen stad voorgesteld op jaarvergadering Aanvulling Uitgebreide route RPF/GPV, D66 en SGP trekken aan de hel Onoverkomelijk obstakel Oesterputten vaag Meerderheid raad voor opslag omroepbijdrage Bout en Ravensteijn „Er is wat aan het misgaan bij de kinderopvang Tholen", zei D66- raadslid J. van den Donker maan dagavond in de Thoolse gemeente raad. Volgens hem zijn er problemen ontstaan bij de opvang van kinderen met een sociale indica tie. „Ik heb dat nog niet ontdekt", antwoordde wethouder I.C. Moer land. „Er zijn alleen startproblemen en daarvoor hebben we een voor schot van 10.000 gulden gegeven." P. van Belzen viel het op, dat de term medisch-sociaal wel wordt ge bruikt bij de kinderopvang, maar he lemaal wordt ondergesneeuwd door economische belangen. „Het sociale aspect wordt overheerst", aldus het RPF/GPV-raadslid. Moerland zei, dat de gemeenteraad zich daarmee niet moet bemoeien. „De ene burger heeft de kinderopvang nodig we gens economische redenen en de an der om sociale redenen. Dat bepalen de mensen zelf!" De raad trok maandagavond voor de kinderopvang Tholen een krediet uit van 59.000 gulden ten laste van de reserve buitenschoolse opvang. Op 31 december 2000 dient de gemeen te Tholen 40,2 opvangplaatsen gere aliseerd te hebben. B. en w. hebben in samenwerking met de stichting Kinderopvang Tholen een plan ge maakt. Er wordt voorzichtig begon nen met een eerste groep in het kin derdagverblijf Tholen. Voor het begin van de uitbouw worden diver se kosten gemaakt en vandaar de 59 mille startsubsidie. De kosten wor den gedekt door voorschotten van het ministerie van welzijn. „Een he le goede zaak", concludeerde raads lid Van den Donker. De raadsfracties van de SGP en RPF/GPV stemden tegen het extra krediet. Het gemeentebestuur gaat bekijken of er in de verschillende woonker nen extra afvalbakken geplaatst moeten worden. Volgens de VVD staan er te weinig. Bij de afweging zal het gemeentebestuur ook het probleem van het legen van de bak ken een rol laten spelen. Dat is een omvangrijk werk omdat de bakken erg verspreid staan. Voorheen leeg den verschillende onderdelen van de buitendienst de afvalbakken, en dat gebeurde incidenteel al naar gelang er aanbod van afval was. Aanpas sing van het schema van de reini gingsdienst maakt het mogelijk dat deze de bakken wekelijks leegt. Dit is in het werkschema opgenomen. Eendrachtbode-medewerker Arie de Viet had zich nog niet eerder op deze manier in Sint-Maartensdijk ver diept. „Je weet er nu veel meer van. Ik ben zelf een poos weggeweest van het dorp en dan mis je bepaalde schakels. Die heb ik nu leren ken nen", vertelt de samensteller. Hij heeft er een heel karwei aan gehad, maar is tevreden met het resultaat. „Wil je het goed doen, dan moet je met een foto waarop drie of vier mensen staan diverse mensen langs om bevestigd te krijgen wie het zijn." De Smurdiekenaar heeft voor de bijschriften veel uit mondelinge overlevering opgetekend. „Herinne ringen waren soms tegenstrijdig en dan moest je een derde consulteren om de knoop te kunnen doorhak ken." In zijn inleiding noemt hij on der andere 'de mannen van het praet- uusje op de Haven' als informatiebron. „Daar stapte ik re gelmatig binnen en vaak kwam ik dan een stap verder. Bovendien was het heel gezellig", vertelt De Viet. Bij zijn vader, de 87-jarige Marien de Viet, ging hij zowat wekelijks te rade. „Hij is een van de oudste man nen van het dorp en weet zó veel. Of hij verwees me door naar anderen die bepaalde gegevens zouden kun nen hebben." Het resulteerde in veel wetenswaardigheden en aardige de tails in de bijschriften. Om aan beeldmateriaal te komen zocht De Viet inwoners waarvan hij wist dat ze foto's verzamelen of erin geïnteresseerd zijn. Hij noemt bak ker Westerweel, molenaar Robbe en het gemeentearchief. „En niet te ver geten de familie van Piet Jasperse, die eerdere fotoboekjes samenstelde. Een zoon in Terneuzen had boeken Het gaat er vrolijk aan toe rond het kampvuur van de Christelijke Jongemannen Vereniging achter de bewaarschool aan de Markt in 1955. Samen met enkele Engelse jongens die meehielpen om de kleuterschool te bouwen aan de Rcidda Barnenstraat, wordt er muziek gemaakt en gezongen. vol materiaal." Ook uit de eigen fa miliekring en via tips achterhaalde hij afbeeldingen. Een bepaalde ordening zit er eigen lijk niet in de publicatie. „Ik ben be wust niet chronologisch te werk ge gaan. De lezer moet overal in het boekje iets van zijn gading kunnen vinden", zegt De Viet. Ook onder werpen staan niet bij elkaar, de wa tersnoodramp bijvoorbeeld is op wel drie plekken te vinden. En voor de variatie is vaak een straatbeeld naast een groepsfoto geplaatst. Een bijzon dere plaat vindt Arie de Viet zelf die van de witte brug tussen de Oostvest en het Kaadje tijdens de inundatie in 1944. „Foto's uit de bezettingstijd zijn toch al zeldzaam. En de witte brug was een heel bekend plekje in het dorp", legt hij uit. Onderwerpen die er tot zijn spijt niet in staan, zijn er ook. „Een foto van het lossen van petoaten aan de staande hor in de ko- aie is er niet ingekomen omdat er te veel onduidelijkheid was over de juiste plaats en de afgebeelde perso nen. Ook had ik nog wel een andere dan de bekende foto van de lijkkoets gewild. En door tijdgebrek ben ik er niet toe gekomen om te zoeken naar foto's van de terugkeer van soldaten uit Indië." Maar er schiet nog genoeg over wat wél in beeld is gebracht. Zoals zuster Vellekoop die ih een veedrinkbak door de ondergelopen polders roeit. Landbouw, binnenvaart, bedrijvig heid in en om de haven zijn dankba re onderwerpen. Of een beschrijving van hoe er in die tijd met de hand werd gewassen. Verdwenen buurten als de Blauwstraat, de Vijf Zinnen en de armenhuisjes in de Oudestraat ko men in beeld, de schaapherdersfami lie Van Hemert, oorlogsvrijwilligers van I 14 RI, bakkersknecht Dies van Gorsel, de reisclub in Valkenburg, de hervormde vrouwenvereniging in 1939, toneelvereniging Dilettant, de in de verkaveling verdwenen vlucht- bergjes bij de Platluus, korfbal- en voetbalclub, de begrafenis van dok ter Tazelaar, de brand in hotel Hof van Holland, muziek- en zangvereni ging, duivenclub, kerkelijke jeugd verenigingen, de klapbank en na tuurlijk de nodige klassenfoto's. Ook de eerste naoorlogse woningwetwo ningen aan de Kon. Julianastraat, de opening van Priem's kledingindus trie in 1959 - de eerste fabriek op het industrieterrein - en de frietwagen van Adam den Haan en Koos Frank ontbreken niet. Het boekje sluit af met een stukje plaatselijke folklore: rommelpotten. 'Sint-Maartensdijk in vroeger tijden' zal voor veel inwoners en oud-inwo ners vooral een feest van herkenning zijn. Vertrouwde plekjes, maar ook veel bekende gezichten. Heel veel namen heeft De Viet weten te achter halen en die passeren - al dan niet in familieverband geplaatst - de revue. Het boekje telt 84 bladzijden en is een uitgave van uitgeverij Deboek- tant te Oostvoorne. Deze gaf eerder soortgelijke werkjes uit over Sint- Annaland, Stavenisse en Oud-Vosse- meer. Buurtbewoners van de Vossemeerse- poort e.o. hadden de gemeente ge vraagd om op het grasveld bij de brandweerkazerne een combinatie toestel te plaatsen voor de jeugd tot 12 jaar. Maar de snelheid waarmee brandweerlieden uitrukken gaat niet samen met spelende kinderen, zo ci teerde raadslid P. van Belzen uit brieven van de brandweer. „Er hoeft maar wat te gebeuren of de brand weer en de gemeente - die is verant woordelijk wanneer brandweerlie den in actie komen - krijgen een slechte naam", zei het RPF/GPV- raadslid. Hij pleitte voor een afraste ring of zelfs uitstel van de aanleg van het speeltoestel wanneer in 2000 de brandweerkazerne wegens aan passing aan de arbo-eisen uitgebreid zou moeten worden, zoals onlangs in Sint-Maartensdijk is gebeurd. De burgemeester ging daar niet van uit en volgens wethouder I.C. Moerland zou het speeltoestel zo opgepakt kunnen worden, wanneer het eventu eel zou moeten wijken. Uiteindelijk keurde de raad de 15 mille voor het speeltoestel bij de brandweerkazerne in Tholen unaniem goed. Ook de 82.000 gulden voor het bijplaatsen van toestellen op diverse speelterrei nen in de gemeente kreeg goedkeu ring van iedereen. Een en ander is nog het gevolg van het veiligheids besluit, waarbij meerdere toestellen verwijderd zijn. Veel minder te spreken was de raad over de gang van zaken met de hangplaats voor de jeugd in de Kot terstraat, de zogenaamde jongeren ontmoetingsplaats (JOP). In 1997 werd besloten om 75.000 gulden uit te trekken voor een proef met een JOP. Na de Kotterstraat kwam er een soortgelijk verzoek uit de Kreef tenstraat. Er waren plannen voor het plaatsen van een combinatietoestel voor de jeugd van 16 jaar met daar naast een verhard speelgedeelte met een basketballpaal en het plaatsen van zitbanken. Tijdens een hoorzit ting werden suggesties gedaan, die serieus bekeken zullen worden voor De gerenommeerde LUS TEN MAKER voor het eiland Tholen Molenstraat 13, telVfax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M. behandeling in de raad. De kosten van het eerste plan bedroegen 45.000 gulden en de aan de wensen van de bewoners aangepaste variant komt volgens wethouder Moerland op 48 mille uit. PvdA, VVD, D66 en RPF/GPV wezen er echter op, dat het JOP-plan niet parallellel loopt met de vraag van de inwoners. „Wat heeft de inspraak van de bewoners nu opgeleverd? Ik heb hier grote moeite mee", zei J. van den Donker, die over ,een hele lastige zaak' sprak. P.K.M. Stouten verklaarde te gen aantasting van de oorspronkelij ke 75.000 gulden te zijn. „Ik had veel liever een begrotingswijziging gezien", aldus het VVD-raadslid. Wethouder Moerland hield de raad voor, dat het voor 48.000 gulden de ze winter of in het vooijaar - afhan kelijk van het weer - een JOP in de Kotterstraat aangelegd zal worden, maar dat plan moet nog door b. en w. uitgewerkt worden. Stouten maakte ook bezwaar tegen de procedure van dit speelterreinen- voorstel. „De commissie adviseert b. en w., maar na de commissiebe handeling is dit voorstel niet terug geweest in het college voordat de gemeenteraad het kreeg. We moeten ervoor oppassen om zaken rechtst reeks van de commissie in de raad te brengen", zei het VVD-raadslid. „Er komt geen stuk in de raad, of dat heeft b. en w. gepasseerd", zo pro beerde de burgemeester Stouten ge rust te stellen, maar die bleef de pro cedure onjuist vinden, evenals Van den Donker. In tegenstelling tot het voorstel van b. en w. wilden PvdA en D66 de stichting Kinderen voorrang te Am sterdam 265 gulden subsidie geven voor de tiende nationale straatspeel dag op 9 juni 1999. „Dit is maar een gering bedrag en de stichting doet nuttig werk. Dit initiatief sluit uit stekend aan bij de gebiedsgerichte verkeersaanpak, want het thema is veilige kinderroutes", aldus het D66-raadslid. Mevr. M. Velthuis zei dat er ook op Tholen aan de straat speeldag wordt meegedaan en daar voor gebruikt men ook informatie van de stichting. „Men verwacht dan ook dat men ondersteund wordt", zei het PvdA-raadslid, die voor een heroverweging pleitte. Wethouder Moerland wees echter op een eerder raadsbesluit om de waarderingssubsidies van totaal 5000 gulden niet uit te breiden. „Dat is het probleem, al zal de stichting best sympathiek werk doen. Maar bij de komende begro tingsbehandeling kunt u op het eer dere raadsbesluit terugkomen", zei de wethouder. Dat is al a.s. maan dagmiddag. m F» ff h 1 J f 1 f J i De Rederijkerskamer Eendracht die vorig jaar tijdens de kunstroute een middeleeuws kostuumdrama opvoerde, wil volgend jaar echt straattheater brengen op de hoeken van de straten van Tholen. De Kunstkring Tholen stad breidt uit; zowel qua ledental als wat be treft de jaarlijkse kunstroute die de vereniging organiseert. Donder dagavond werd op de jaarvergadering over deze zaken gesproken. Te vens werd het bestuur van de Kunstkring uitgebreid. verden aan de kunstkring de grootste bijdrage (bij elkaar 725 gulden). Daarnaast kwam er aan contributie en bijdragen uit verkoop van eigen werk (de leden mogen vrijwillig 5 procent van de opbrengst van een verkocht werk in de kas storten) 437 gulden binnen. Ook de verkoop van de pro grammaboekjes voor de kunstroute leverde met 333 gulden een behoorlij ke duit op. Een jaar geleden begon de Kunst kring Tholen stad met als officieel be stuur toen alleen nog maar voorzitter mevr. S. Bout-Sakko, secretaris J. Mosmans en mevr. A. Boxhoorn-Ur- banus. Sinds die tijd doet mevr. V. Rens-Havermans ook al het penning meesterschap en ook mevr. A. Deur- loo-v.d. Velde maakte informeel deel uit van het bestuur. Beiden werden op de jaarvergadering officieel gekozen als bestuurslid en Mosmans - die af tredend was - werd herkozen. In nu merieke aantallen was het niet erg druk op de vergadering. Er kwamen zo'n 15 mensen op af. De vereniging telt echter zo'n veertig leden, dus in procenten was het nog zo slecht niet. Penningmeester mevr. Rens had goed nieuws voor de aanwezigen, want het financieel verslag liet een overschot van 835 gulden zien. De sponsors le- Om nog wat aanvulling te krijgen van de Kunstkring met voornamelijk jong talent, stelde mevr. Bout tien adspi- rant-leden voor, allen komen ze uit Tholen of gaan er binnenkort wonen. Doreen v.d. Dop is balletdanseres en werkt bij Laura Ouwens. Tessa Joosse studeerde aan de kunstacademie in Den Bosch en maakt video- en film kunst en fotografeert. Sjoerd van Oe- velen studeerde architectuur en won een prijs met het ontwerpen van een 'droomhuis'. Daardoor studeerde hij nog een jaar door in Engeland. Joan de Ruiter maakt illustraties met pen en ecoline en Loedwin Schouten stu deert aan de kunstacademie in Ant werpen, maar de voorzitster kon nog niet aangeven wat hij precies maakt. Verder werd Ties Mellema voorge steld. Hij is conservatoriumstudent in Amsterdam en speelt klassiek saxo foon. Jules Thanhauser komt pas in november naar Tholen, maar werd wel alvast genoemd als potentiële kandidaat. Hij speelt piano en key board (van dat laatste merkten som mige aanwezigen op dat dat geen kunst was) en hij maakt portretteke ningen. Helma Abis-Bout maakt de coratieve panelen, maar beschildert ook bijvoorbeeld dakpannen en geeft cursussen in deze technieken. Maurits Fondse is pianist en geeft veel uitvoe ringen. Samen met Pien Schneider heeft hij een duo dat onder meer jazz en Franse chansons brengt. Volgend jaar hoopt Fondse een cd uit te bren gen, aldus de voorzitster. Tot slot pas seerde ook Ine Telderman de revue. Zij maakt poppen (was ook eigenaar van het inmiddels niet meer bestaan de winkeltje 't Kreatiekje in de Brug straat in Tholen. Hoewel er over een aantal zaken nog wel wat werd ge sproken, ging toch iedereen ermee akkoord dat het bestuur de genoemde mensen verder zou benaderen en hun werk zou beoordelen. Dit ondanks het feit dat bij de stemming niet iedereen voor alle namen stemde. De volgende kunstroutc (op 30 april en 1 mei 1999) kwam tijdens de ver gadering ook nog aan de orde. De route is uitgebreid en voert nu langs de Botermarkt, Kerkstraat, Regentes- sestraat. Oudelandsestraat, Vlas markt, Vcnkelstraat, Markt, Stoof- straat en Hoogstraat. Vooral de Vlasmarkt had extra aandacht van de voorzitster, mevr. Bout. „Men wilde daar meer actie en dat zullen ze krij gen", pi\ ze. Mevr. Bout gaf aan, ge sproken te hebben met een onderne mer over het overkappen van de Vlasmarkt zodat ook bij slecht weer er iets gedaan kan worden (bijvoor beeld een aantal muzikale optredens). „Er kwamen positieve reacties, dus daar komen we zeker nog op terug. Uit een enquête onder de leden bleek, dat er ook gevraagd werd om de scholen te betrekken bij de kunstrou te. Daarover waren de meningen nog al verdeeld. Mevr. J. Meerman-Otte- vanger waarschuwde ervoor: „Je moet dat zelf niet als vereniging op je nek halen. Je moet het dan namelijk elk jaar opnieuw organiseren. En we hebben het al druk genoeg met de kunst-route zelf." A.G.M. Sauter was het daarmee eens, maar wilde het idee ook niet meteen van tafel vegen. „Vraag aan Tholen Stad Actief of die er wat mee kan. Die organiseert na melijk al een puzzeltocht." Dat idee vond weerklank onder de aanwezi gen. Leanne de Kok gaf nog een sug gestie die de goedkeuring van de le den kon wegdragen: „Het is misschien leuker om de kinderen op straat zelf iets aan kunst te laten doen." Hoe dat allemaal invulling moet gaan krijgen, is nog niet hele maal duidelijk. Op 3 februari verga dert de Kunstkring hierover verder. Enkele expositieplaatsen zouden nog wel welkom zijn, want het aantal deelnemers stijgt. „Als ik Van Duivendijk of De Jonge heette, zou ik niet zo gerustgesteld zijn. Ze moeten nu nog meer in het defensief." Dat zei RPF/GPV-raads lid drs. A.L. Piet maandagavond in het debat over het waterfront Tho len en dan met name de gevolgen voor de scheepswerf van de fa. M. van Duivendijk en het mosselbedrijf van De Jonge. Volgens de SGP'er P.W.J. Hoek wordt monumentale scheepsbouwhistorie bedreigd door een prestigeproject. I)66-raadslid J. van den Donker vond, dat de brief die de Hiswa aan de raad had gestuurd, feilloos aangeeft, hoe de beeld bepalende jachtwerf ernstig in zijn voortbestaan bedreigd wordt door het plan waterfront. Naast de brief lag er ook een voorstel op tafel voor het sluiten van een ex ploitatie-overeenkomst met de Ster ner groep b.v. De Hiswa, de Neder landse vereniging van onderne mingen in de bedrijfstak waterrecre atie, had zich tot de Thoolse raad ge wend ,in 'een laatste poging om de werf Van Duivendijk van een langza me ondergang te redden.' „De uit 1872 daterende werf is een van de oudste jachtwerven van heel Zeeland en is gespecialiseerd in de houtbouw. Op deze werf, waar nog veel van de vroegere scheepsbouw is te zien, is nog de ouderwetse vakkennis aanwe zig, maar de werf wordt op een mo derne wijze gerund. Dit stuk levende maritieme geschiedenis mag uniek genoemd worden in Nederland. Zo zijn er niet veel meer!", aldus de His wa. De komst van woningen op de land tong aan het Schelde-Rijnkanaal te genover de jachthaven bedreigt het voortbestaan van de fa. Van Duiven dijk. De werkzaamheden aan sche pen brengen geluid met zich mee. „Een werf/jachthaven maakt zelfs geluid als alleen de wind door de tui gage waait. En over water draagt ge luid erg ver. Daarom kan verwacht worden, dat er in de toekomst klach ten van de bewoners komen. Aan die klachten kan door de jachtwerf niets gedaan worden, want veel van de werkzaamheden gebeuren buiten, in de open lucht en daar is het onmoge lijk om afdoende maatregelen te ne men." De in het plan waterfront opgenomen voetgangersbrug noemt de Hiswa ,een onoverkomelijk obstakel voor een watersportbedrijf, zelfs als de brug automatisch/elektronisch be diend wordt.' „Het is noodzakelijk, dat schepen onbelemmerd naar de werf toe kunnen varen, anders blij ven ze weg. Als de bewoners inder daad te voet naar het centrum moeten kunnen, leg dan een ouderwets trek- pontje neer. Dat past beter bij de ge hele sfeer van de baai van Van Dui vendijk, een beschermd stadsgezicht! Het kan toch niet zo zijn, dat de ge meenteraad besluit grond te verko pen en huizen te laten bouwen, waar door deze unieke, historische jachtwerf ernstig in zijn voortbestaan bedreigd wordt. Dit zonder dat de ge meenteraad maatregelen neemt - in overleg met de jachtwerf - om een rendabele bedrijfsvoering blijvend mogelijk te maken." De Hiswa ver trouwt erop, dat het voortbestaan van de jachtwerf niet in gevaar komt. De organisatie stuurde de raad ook nog een rapport van Vrolijks uit Breda over de economische betekenis van de watersport in het Deltagebied. Het advies van b. en w. was om de brief van de Hiswa door het college te laten afhandelen, maar verschillen de raadsfracties wilden nu al een re actie van b. en w. „Hoe denkt het col lege aan de vragen van de Hiswa tegemoet te komen?", wilde Van den Donker weten. Hoek pleitte voor 'keiharde randvoorwaarden om te voorkomen dat de jachtwerf in zijn bestaan bedreigd wordt.' M.A.J. van der Linde stelde vast, dat de werf op zeker wil spelen. „De werf moet ook kunnen blijven functioneren, want het bedrijf draagt bij aan de sfeer in de baai", aldus de PvdA-fractievoor- zitter. J. Bout (CDA) zei, dat de brief meegenomen moet worden bij de verdere planontwikkeling. Dat was ook het antwoord van wethouder W.C. van Kempen. „We nemen uw opmerkingen mee bij de totale beoor deling van het plan waterfront." Van den Donker was daar niet tevreden mee. „Als b. en w. nu geen kans zien om iets te realiseren ten gunste van de werf, dan kunnen we de brief van de Hiswa nu toch moeilijk voor ken nisgeving aannemen." Van Kempen vond, dat de raad de afhandeling aan het college moest overlaten. Daarbij wees hij er nog op, dat de exploitatie verordening en het bestemmingsplan waterfront ,twee verschillende za ken' zijn. De exploitatie-overeenkomst kwam later tijdens de raadsvergadering maandagavond aan de orde en alleen met de stemmen van de SGP-fractie tegen, werd dat voorstel aangeno men. Dat gebeurde overigens pas na een flinke discussie. Zo begrepen Van den Donker en Piet niet, waarom de brug nog in de overeenkomst stond, terwijl die er niet zal komen omdat die een te grote belemmerende factor voor het plan vormt. „Als we dit tekenen, is er geen weg terug", vond Piet. Hij noemde de juridische structuur van de Sterner groep niet doorzichtig en de borgstelling be perkt. Ook A.P. Kornaat (PvdA) had opmerkingen over juridische zaken en de bankgarantie. Piet noemde het ontzettend vaag', dat in de overeenkomst over het op knappen van de oesterputten wordt gesproken met de toevoeging mits haalbaar.' Het RPF/GPV-raadslid pleitte voor harde garanties voor de werf van Van Duivendijk en mossel- bedrijf De Jonge dat ze overlast kun nen blijven geven na verwezenlijking van het plan waterfront. Piet bena drukte, dat er alleen over permanente bewoning mag worden gesproken en niet over zomerhuizen. „De prijzen zullen dat wel uitmaken!", Hoek sprak over .vergaande verplichtingen voor de gemeente.' „We willen ons niet binden aan dit prestigeproject en zijn tegen dit waterfront omdat we liever een groen, open woongebied zien." Het SGP-raadslid noemde de invulling van de multi-functionele voor horeca- of recreatieve doelein den niet duidelijk. Wethouder Van Kempen antwoordde, dat de gemeen te geen enkele verplichting op zich neemt, maar Hoek bestreed dat. „In procedurele zin gaat u wel degelijk verplichtingen aan!", zei hij. Dat gaf de wethouder tenslotte ook toe. „Krachtens de wet heb je verplichtin gen bij exploitatie-overeenkomsten." Alle andere punten schoof hij door naar de discussie over de nog te be handelen planologische aspecten. „Het is mede aan de raad om daar dan scherper over te zijn. Zo zijn we nog met Sterner in discussie over de brug. Daar is nog geen definitief be sluit over genomen." Van Kempen wilde nog wel kwijt, dat het bij het plan alleen om permanente huizen gaat en niet over zomerwoningen. De haalbaarheid van het opknappen van de oesterputten moet nog onderzocht worden. Bodemverontreiniging speelt volgens de wethouder geen rol omdat de oude stortplaats blijft zitten waar die zit. Met ingang van 1 januari a.s. krijgen de inwoners van Tholen voor het eerst met een omroepbijdrage voor de lokale radio te maken. Alleen de SGP-fractie stemde maandagavond in de Thoolse gemeenteraad tegen. Voor omroepbijdrage A (wie een radio en een t.v. bezit) moet 2 gulden per jaar extra betaald worden en voor omroepbijdrage B (alleen ra- diobezitters) is de opslag 60 cent per jaar. Ieder huishouden dat een radio of t.v. bezit, wordt verplicht met ingang van 1999 de extra bij drage te betalen. wijzing van zendtijd aan Sloth voor de periode 1998-2003. Het Commissariaat voor de Media heeft het gemeentebestuur van Tholen gevraagd om een stand punt. Eén van de toetsingscriteria is, dat er een orgaan moet zijn dat het programmabeleid bepaalt, dat representatief is voor de belang rijkste in de gemeente voorkomen de maatschappelijke, culturele, godsdienstige en geestelijke stro mingen. Dit orgaan wordt door b. en w. benoemd, op bindende voor dracht van de omroep. Het probleem is, dat bij Sloth de stichtingsraad ook programmaraad is en daarin zitten twee gemeente bestuurders: wethouder R. Raven- steijn (VVD) en raadslid J.P. Bout (CDA). Het Commissariaat voor de Media benadrukt, het onwense lijk te vinden dat raadsleden zitting hebben in de programmaraad. Dit in verband met de noodzakelijk ge achte scheiding tussen overheid en omroep. Sloth-voorzitter E. Kooij- man heeft b. en w. inmiddels toe gezegd, dat dit probleem wordt op gelost. Aangezien Sloth geen aparte programmaraad wil benoe men, zullen zowel Bout als Raven- steijn zich terugtrekken uit de stichtingsraad. Wethouder K.A. Heijboer is uit principiële overwe gingen tegen het verstrekken van een positief advies aan het Com missariaat voor de Media. C. Rijnberg uit Sint-Maartensdijk protesteerde daar eerder in een brief aan de gemeenteraad tegen, maar hij kreeg geen gehoor. De lo kale radio-opslag geldt voor een periode van vijf jaar. De dienst om roepbijdragen betaalt de opbrengst per kwartaal aan de gemeente, die dan op haar beurt Sloth van geld voorziet. De geraamde opbrengst is 14.000 gulden. Voor de gemeen te, die nu nog 10.000 gulden subsi die verstrekt, betekent de invoering van de lokale opslag een bezuini ging. In 1999 ontvangt Sloth nog zowel de 14 als de 10 mille, dus to taal 24.000 gulden, maar vanaf 2000 wordt de subsidie met 2000 gulden per jaar afgebouwd. Door de opslag hopen b. en w. ertoe bij te dragen, dat Sloth de kwaliteit kan verbeteren om zo een grotere luisterdichtheid te krijgen. Volgens het beleidsprogramma 2003 van Sloth wil de lokale radio van maat schappelijk nut zijn. Over onge veer 3,5 jaar zal er een evaluatie plaatsvinden, mede op basis van een nieuw luisteronderzoek. Vol gens gegevens van Sloth luistert 11 van de Tholenaren naar de lo kale radio. De commissie algemeen bestuur en welzijn moet b. en w. woensdag avond advies uitbrengen over toe-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1998 | | pagina 9