Robuust beeld, nietig in natuur maar standvastig op Zuiddijk Herfst langs de Zuid-Oudaan Bloedvergiftiging bij twee kinderen ontdekt AL 53 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Vrouw komt om bij botsing tussen auto en brommer Politie met honden naar St.-Annaland wk/\ 3? 61 A-J3 Voor zo'n 120 topoccasions zie pagina 10 Donderdag 22 oktober 1998 54e jaargang no. 49 Experimenteren met susploegen in de Voorstraat Weersgesteldheid past bij onthulling kunstwerk Sint-Philipsland Twee robuuste koppen kijken over het water van de Krabbenkreek. De hoofden van een man en een vrouw, gegoten in brons, trotseren sinds zaterdag weer en wind op de Zuiddijk tegenover de Voorstraat in Sint-Philips land. Man en vrouw zijn in de handen van kunstenares Hedi Bogaers met elkaar vergroeid, gepokt en gemazeld door het leven in de wind bij het water. Zuudwest heet het beeld dat wethouder W.C. van Kempen onthulde sa men met de kunstenares, haar buurjongetje en Li liana de Kok uit Sint-Philipsland. Motor kunstbeleid Noodweer Artsen: Absoluut geen reden tot paniek De afgelopen week is bij twee kinderen uit Sint-Philips land en Sint-Annaland bloedvergiftiging ontdekt. Het gaat hierbij om dezelfde bacterie die de in de volksmond 'nekkramp' genoemde hersenvliesontsteking veroor zaakt. Volgens artsen is er geen enkele reden om aanvul lende maatregelen te nemen. Het is het derde geval van ziekte door deze bacterie in de gemeente Tholen in enke le weken tijd. Meningokokkenziekte Oververmoeidheid Deze week Met 162 km over vernieuwd wegdek van de Oesterdam Kamerlid Rouvoet komt naar Tholen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert eendrachtbode.nl admin eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,- per halfjaar, 49,35 per jaar, per post 66,45 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De 51-jarige mevr. M.P. Fledderus- Fontijne uit Sint-Philipsland is dins dagmorgen bij een verkeersongeval op de splitsing van de Bram Groe- newegeweg en Bitterhoekseweg bij Poortvliet om het leven gekomen. De vrouw reed op een bromfiets uit de richting van Scherpenisse en kwam op Bram Grocnewegeweg in botsing met een 61-jarige automo bilist uit Tholen. Zie verder pagina 3. In de nacht van zaterdag op zondag zijn drie politiewagens naar Sint- Annaland gedirigeerd omdat er rond half twee sprake was van een vechtpartij waaraan 30 mensen deelnamen. De Thoolse politie kreeg assistentie van collega's uit Schouwen-Duiveland en Zuid-Be veland, die allebei een hond mee brachten. Toen die respectievelijk een kwartier en twintig minuten la ter op het Havenplein arriveerden, bleek de situatie mee te vallen. De ruzie was al een heel eind gesust. „Het publiek vond het niet leuk, dat de honden niet ingezet werden", al dus een politiewoordvoerder. Er zijn geen aanhoudingen verricht en niemand heeft aangifte gedaan van mishandeling. Volgens de politie had de uitsmijter van Havenzicht een klant buiten gezet, die zijn woe de afreageerde op een passant. "Die bleek echter over vele vrien den te beschikken, maar uiteindelijk zijn er maar een paar klappen geval len. Het leek heel wat, maar slechts twee mensen bleken gevochten te hebben." De bewoners van de Voorstraat en omgeving in Sint-Annaland zijn voor een lik-op-stuk-beleid om de overlast op zaterdagavond te be teugelen. Ze vragen om meer poli tie en meer acties (niet eenmalig), meer toezicht en het handhaven van de wet. Bij de toekomstige ac ties moet ook weer niet doorge schoten worden, want het dorpse karakter dient bewaard te blijven. De sfeer moet gemoedelijk zijn. Die conclusies trekken b. en w. in een voorstel over het veiligheids project Sint-Annaland. dat woens dagavond om half acht door de commissie algemeen bestuur en welzijn in het gemeentehuis van Sint-Maartensdijk besproken wordt. Er is daar een mogelijkheid voor spreekrecht. Duidelijk wordt gesteld, dat andere maatregelen geen zin hebben, als ze niet verge zeld gaan met meer toezicht. „Het gaat dan echter niet meteen om po litietoezicht, maar er kan ook ge dacht worden aan toezicht door de horeca zelf. Bijvoorbeeld in de vorm van extra portiers aanstellen of experimenteren met susploegen. Daarnaast is extra politietoezicht nodig. De politie zelf stelt voor om een tijdelijke post op zaterdag in Sint-Annaland in te richten", al dus b. en w. in hun voorstel aan de raadscommissie. Wanneer de com missie algemeen bestuur en wel zijn woensdagavond een advies heeft uitgebracht aan b. en w„ wordt er eind november een avond belegd met de bewoners. Er komt dan ook een aparte middag voor de horeca. Met de politie wordt het rapport deze maand nog bespro ken. Half december wordt er een werkgroep gevormd van bewoners, horeca-ondernemers (disco's, snackbars, slijterijen) politie, ge meente en winkeliers. Afhankelijk van de voortgang van de genoem de stappen, zullen de echte maat regelen op zijn vroegst in januari genomen worden. Zie verder pagina 5. Meryl de Vries uit Sint-Philipsland wordt door haar moeder op de foto gezet voor het nieuwe kunstwerk. Een half uur voor de omhulling van het kunstwerk voor Sint-Phi lipsland met het thema land van wind en water, waaide en regende het even heel hard. De vlaggen op de dijk wapperden fier, maar de microfoon, de katheder en de luid sprekers bovenop de dijk waaiden omver. En het blauwe zeil om het kunstwerk hield het maar net. Het weer speelt een belangrijke rol in het kunstwerk van Bogaers, het weer speelde een toepasselijke rol bij het onthullen van het beeld: het was, opkomend water onder een zwaarbewolkte hemel en de krach tige wind draaide van het zuidwes ten naar het noordwesten. Muziek vereniging Concordia markeerde het begin van de officiële onthul ling toen de muzikanten na een rondgang door het dorp bij de Zuiddijk halt hielden. Wethouder Van Kempen (die dijk graaf Gosselaar van het waterschap Zeeuwse Eilanden verving) wees erop dat de gemeente diverse vor men van cultuur en kunst kent, zo als muziek en zang, een museum en uitvoeringen van Uit op Tholen. Maar ook beeldende kunst hoort daarin thuis. „Het is een wezenlijk onderdeel van het gevoerde en te voeren cultureel beleid." Van Kem pen (CDA) vergeleek een kunst werk in de openbare ruimte met dat van een versiering in een woonka mer. „De woonkamer is de plaats waar het gezin verkeert en woont, de openbare ruimte is de woonka mer van ons allemaal. Zoals je in je eigen woonkamer dingen neerzet om het gezellig te maken, een vaas of een schilderij. Het doet er niet toe wat. De bedoeling is om die ruimte leefbaar te maken." In Sint-Philipsland ontbrak het vol gens Van Kempen aan een vorm van beeldende kunst. „Muziek is er, monumenten zijn er en straks wordt de bibliotheek opnieuw ge huisvest en krijgt de thuiszorg een nieuwe voorziening in combinatie met de opknapbeurt van de Wim pel." Het gemeentebestuur vindt dat het zijn taak is om vormen van kunst die nog ontbreken, toe te voegen. „Wij zijn ons ervan bewust dat de confrontatie van kunst met de sa menleving een zekere spanning kan oproepen, maar ook wel een dosis nieuwsgierigheid naar de achtergronden en de beweegrede nen van de beeldende kunstenaar. Waarom is het voorwerp gemaakt zoals het er uitziet en wat wil het uitdrukken? Hedi Bogaers is er naar onze mening uitstekend in ge slaagd uiting te geven aan het the ma. Zij koos voor twee mensen die enerzijds nietig zijn ten opzichte van de natuurelementen, anderzijds een grote mate van onverzettelijk heid uitstralen. Zij beelden het Zeeuwse luctor et emergo uit." Na zijn toespraak klommen de wethouder, de kunstenaar en drie kinderen de dijk op terwijl de ove rige gasten en belangstellenden be neden op straat bleven. De assis tenten bij de onthulling hadden alledrie iets met het kunstwerk te maken. Het buurjongetje Guido Velema (5) heeft de opbouw van het beeld op de voet gevolgd en er samen met de kunstenares uren over gepraat. Het neefje David Bo gaers (4) heeft het begin en het eind van het beeld gezien, maar durfde op het laatste moment toch niet mee te helpen, en Liliana de Kok (6) is de dochter van ambte naar Jaap de Kok. Volgens de kun stenares de motor achter het kunst beleid van de gemeente Tholen. Het kostte nog enige moeite om de ijzers die het zeildoek vasthielden uit de aarde te trekken. Toen dat toch lukte en het beeld onthuld was, rende de jeugd naar boven en bekeken even later ook de andere toeschouwers het beeld van dicht bij. Velen feliciteerden de maker van Zuudwest en velen maakten een foto van het beeld, al dan niet met hun eigen kind ervoor, ernaast of tussen de koppen in. In de bovenzaal van café de Drui ventros vertelde Bogaers hoe kort de periode is geweest tussen het krijgen van de opdracht en het plaatsen van het beeld: van 6 juli midden in de vakantie tot 15 okto ber, voor het stormseizoen. „Dat is onvoorstelbaar kort. Maar het had geen zin om erover in te zitten." Overigens had de kunstcommissie twee ronden nodig om tot een keu ze te komen. Eerst waren vier kun stenaars uitgenodigd een ontwerp te maken. De commissie kon daar echter geen keuze uit maken zodat er nog twee kunstenaars werden uitgenodigd een ontwerp in te die nen. Een van deze was het ontwerp van Hedi Bogaers, met wie de commissie uiteindelijk in zee ging. Bogaers zei vooral vervuld te zijn van dankbaarheid. Voor de op dracht die zij van het gemeentebe stuur had gekregen, maar ook voor de samenwerking met de kunst commissie. de gemeente ('Ik kende hier niemand') en alle anderen die hun steentje hebben bijgedragen tot het verwezenlijken van het beeld. „Samen hebben we het zien groeie zei ze ontroerd. Pas begin augustus kon het model van het beeld naar de bronsgieterij in Brummen (onder Zutphen) wor den gebracht. „Door het noodweer in september en de wateroverlast kwam Sint-Philipsland steeds meer in het nieuws. Kan het beeld nog wel geplaatst worden, dacht ik toen. De kunstcommissie had zich geen beter thema kunnen bedenken." Het plaatsen werd echter uitgesteld om dat het dijklichaam te nat was om er een fundering in aan te brengen. „Eindelijk kwam er groen licht en kon Jan Kot met de fundering be ginnen. Op 8 oktober konden we de nog warme portretten (ze worden gegoten bij een temperatuur van 900 graden - red.) ophalen." ZIE VERDER PAGINA 3 De huisartsen waren er snel bij. Een 1,5 jarige peuter uit Sint-Annaland en een zeven maanden oude baby uit Sint-Philipsland werden door de dok toren bij het constateren van de symp tomen van hersenvliesontsteking met een doorverwezen naar het ziekenhuis. Beiden bleken inderdaad ziek te zijn van de bacterie haemofilus influenza B, een van de drie bacteriën die hersenvliesontsteking en bloed vergiftiging kunnen veroorzaken. „Dankzij het feit dat het in zo'n vroeg stadium is ontdekt, is de behandeling vrij simpel", zegt de behandelend kinderarts van ziekenhuis Lievens- berg in Bergen op Zoom. „Beiden hadden een sepsis, dat is bloedvergif tiging. In principe is dat de ernstigste vorm waarin de bacterie zich kan ont wikkelen, maar omdat men er op tijd bij was, is de behandeling uitstekend verlopen. De twee kinderen zijn in middels al weer naar huis." De huisartsen A. v.d. Berge van Sint- Annaland en A. van Doesburg uit Sint-Philipsland zijn met vakantie. Ze worden waargenomen door E.H. Veldman van Stavenisse en C.H.M. de Groot uit Nieuw-Vossemeer. „Er is absoluut geen reden tot paniek", zegt Veldman. „De ziekte is in een zeer vroeg stadium ontdekt en als het ware in de kiem gesmoord. Het kind is wel opgenomen in het ziekenhuis voor behandeling, dat is altijd nodig. Maar het gaat nu al weer beter. Er bestaat nogal wat verwarring over de term 'nekkramp' die eigenlijk de lading niet goed dekt. „We praten nu liever over de meningokokkenziek te". zegt sociaal verpleegkundige L. v.d. Berge van de GGD Zeeland. „Het gaat om een verzameling van aandoe ningen door bacteriën. Er zijn in prin cipe drie bacteriën waar het hier om gaat. Ten eerste is dat de haemofilus influenza B. Dat is de enige in de Westerse wereld voorkomende vorm waartegen men ingeënt kan worden. Dat gebeurt bij de meeste kinderen ook. Daarnaast is er de meningokok- bacterie die in drie types voorkomt: A, B en C. De types A en C komen in het Westen eigenlijk niet of nauwe lijks voor. Maar dat zijn nou net wel de types waarvoor inenting mogelijk is. Voor het type B dat hier voorkomt, is nog geen vaccin gevonden. Behan deling is in alle gevallen wel mogelijk met anti-biotica. En dan is er nog de pneumokok-bacterie. Maar ook die komt eigenlijk niet voor in de Wester se wereld." Deze bacteriën kunnen allemaal twee ziekten tot gevolg hebben. Eén ervan is de zogenaamde eigenlijk een die vaak als sy nekstijfheid heeft, zeker niet altijd zo schuwt Van de Beige. V( schijnselen zijn spierpijn, lingen, misselijkheid en tweede vorm van ziekte door bacteriën is bloedvergiftiging (sep sis). „In wezen is dat de meest bedrei gende vorm vanwege het feit dat de ziekte een heel snel verloop kan heb ben. Een kind kan 's middags nog 'gezond' aan het spelen zijn en 's avonds zijn overleden", aldus Van de Berge. Bij sepsis hoeft helemaal geen hoofdpijn of nekstijfheid op te treden. Wel verschijnen er rode vlekjes die met de vinger of een dik glas niet 'weg te drukken zijn'. Overigens heeft volgens Van de Ber ge 15 tot 20 procent van de Nederlan ders de bacteriën gewoon bij zich in de neus- en keelholte. „Op zich is dat onschadelijk. Je bouwt er zelfs extra weerstand door op. Maar als de bacte rie door het slijmvlies in het bloed te recht komt, kun je ziek worden." De ziekte kan eigenlijk dus niet voorko men worden, maar een belangrijke factor (ook volgens de kinderarts in Lievensberg) is oververmoeidheid waardoor de weerstand verlaagt. In alle gevallen van hersenvliesontste king of bloedvergiftiging door de me- ningokok-bacterie moet de GGD en de inspectie volksgezondheid worden ingelicht. Bij de twee andere bacte riën is dat niet verplicht, maar gebeurt het vaak wel. In het geval van de Thoolse kinderen is de GGD wel op de hoogte gesteld, maar aanvullende maatregelen op scholen of in de fami lie zijn niet noodzakelijk. Overigens waren beide kinderen niet ingeënt te gen haemofilus influenza B. Enkele weken geleden deed zich al een geval van hersenvliesontsteking voor op Tholen. De GGD Zeeland krijgt per jaar 15 tot 20 meldingen van 'hersen vliesontsteking of bloedvergiftiging binnen. „Maar het is puur toeval dat er nu een paar gevallen achter elkaar op Tholen zijn. Het is ook zo dat de 'pieken met name in het vroege voor jaar en de herfst liggen", aldus Van den Berge. De omzwervingen van een merklap die drie jappenkampen overleefde Drank, drugs en dreigend gedrag in Sint-Annaland Kunstroute Tholen belooft volgend jaar groter te worden Brandweer is tegen spelen bij de kazerne Arïe de Viet beschrijft laartensdijk in Jaren Stavenisse Iwe eigenaar sterland Afscheid van mooie, diepe bariton Smaistads mannenkoor Lage opkomst tijdens sportdag voor 55-plussers in Meulvliet Aftocht Noad-spelers voorkomt gezichtsverlies Tholense Boys DE EEN MANKEERT HET AAN EEN BRIL, DE ANDER A AN OGEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Nog vers is de nieuwe asfaltlaag op de Oesterdam en zondag meende ie mand al te moeten proberen hoe hard men erop kan rijden. Helaas voor deze snelheidsduivel bleek de politie die dag een snelheidscontro le te houden. Van half vijf tot zes uur stond de radarwagen op de Oes terdam. Er passeerden 366 voertui gen waarvan er 22 (zes procent) te hard reden. De snelste reed 162 km per uur en dat is toch ruim boven de toegestane snelheid van 100 km per uur. Eerder stond de politie van kwart voor twaalf tot kwart over vier (4,5 uur dus) te controleren. Van de 574 voertuigen die passeerden, reden er 49 (8,5 procent) harder dan de li miet van 80 km per uur. De snelste reed 126 km per uur. Advertentie I.M. Tweede Kamerlid mr. A. Rouvoet spreekt donderdagavond 5 novem ber om acht uur in Meulvliet op uit nodiging van de RPF-afdeling Tho len. Hiermee start de campagne voor de statenverkiezingen, die vol gend jaar maart op het programma staan. Voor de RPF is het huidige statenlid ir. W. Mol uit Tholen weer kandidaat. Verhaal bijstand. Een wijziging in de financiële verhouding tussen rijk en gemeente pakt negatief uit voor Tholen. Het gaat om de terugvorde ring en verhaal van bijstand. B. en w. hebben zich al tot de vereniging van Nederlandse gemeenten ge wend om hier wat aan te doen. Wind en regen bepalen niet alleen de herfst, al lijkt het daar veel op dit jaar. Ook kleuren blazen hun partijtje mee in het seizoen tussen de zomer en de winter. Gedempt onder een zwaarbewolkte hemel of helder als de zon schijnt. Het palet in deze overgangsperiode is soms bruin, geel of dieprood en een heleboel schakeringen daartussen. En het verandert snel als de wind er vat op krijgt. Ook langs de Zuid-Oudaan bij de Oudelandsepoort in Tholen is de herfst in alle hevigheid aanwezig; met regen op het water van de Vest. bomen die hun hlad verliezen in de wind en voorbijgangers die zich wapenen tegen de nattigheid.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1998 | | pagina 1