De eerste Doré's brengen ƒ1,46 op Derde generatie Brooijmans nieuwe voorzitter van veiling Veiling- en kerkewerk gewaardeerd met een koninklijke onderscheiding Toch weer rlemans CBT-uitkering van f170.000,- draagt bij aan goed resultaat A.C. Wessels uit Sint-Annaland gaf rustig en doortastend leiding Donderdag 4 juni 1998 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Aanvoer 149 ton, hoger dan vorig jaar De eerste vroege aardappelen die gisteren via de Sint- Annalandse veilingklok zijn verkocht, brachten maxi maal ƒ1,46 per kilo op. Commissionair J.W. van Houdt uit Scherpenisse kocht 126 kisten Doré's voor die prijs van teler JJ. Slager uit Sint-Annaland. De aardappelen waren bestemd voor Molenaar in Haarlem en Verrips in Amersfoort. Gelakte nagels Aanmerkelijk hoger Kriel ƒ1,50 De 38-jarige G.H.M. Brooijmans uit Tholen is de nieu we voorzitter van de veiling Sint-Annaland. Hij is de derde generatie Brooijmans die bij de veiling de lei ding van het bestuur krijgt. De vertrekkende voorzitter A.C. Wessels noemde het dan ook uniek. ,,Je grootva der heeft de veiling opgericht en dat was een doortas tend man. Je vader werd later voorzitter en die laat zich nog steeds niet in de hoek drijven. Als je wat van beiden hebt, zul je een goede voorzitter zijn. We ken nen je ook al als een hele goede bestuurder en we vin den het fijn, dat je beschikbaar bent. Ik wens je een goed inzicht toe en neem initiatief!", zei Wessels te gen zijn opvolger. Uitkering CBT Automatisering Stabielere prijsvorming Den Engelsman opent showroom op Welgelegen Steenbergen wijst bloemdijken aan Twee onderscheidingen binnen een maand, dat komt maar weinig voor. De vertrekkende veilingvoor zitter A.C. Wessels over kwam dat vrijdagmiddag in Sint-Annaland. Na de zilveren speld wegens zijn 25-jarig jubileum als kerk voogd van de Hervormde Gemeente volgde er, mede gezien die kwart eeuw vrij willigerswerk, een konink lijke onderscheiding. Burgemeester H.A. van der Munnik speldde hem de medaille op, behorend bij het lidmaatschap in de Or de van Oranje Nassau. Hij prees de grote plichtsbe trachting, deskundigheid, degelijkheid en nauwge zetheid van Wessels. Openbare les Zwartste dag Van harte gegund Bemiddeling aars- mode voor hem ep voor haar. De ƒ1,50 en zelfs ƒ1,70 die voor Pinksteren nog door vroege telers via onderhandse verkoop via de veiling werd ontvangen, werd gis teren niet meer gehaald. „De aan voer was te ruim", concludeerde handelaar M. Bijl uit Poortvliet. „En sommige partijen waren te fijn." Veilingdirecteur D.L. Hage hield maar liefst zes partijen Doré's in voor prijzen van ƒ1,10 tot ƒ1,30, twee partijen Première voor 85 en 95 cent en 151 kisten Frieslander voor ƒ1,05. Na de vei ling klopten verschillende kopers echter weer al bij de directeur aan om de ingehouden partijen alsnog te bemachtigen. Ook een aantal kisten Doré drielingen bleven in eerste instantie staan. Met een aanvoer van 149 ton was het aanbod gisteren voor de handel te groot. Ondanks de fikse buien van dinsdag, waarbij 14 mm regen viel, waren er nog veel aardappe len. „De capaciteit van de rooiers is zo groot, dat er in korte tijd veel kan gebeuren", zegt Slager. „Voor de buien was er al veel gerooid, an ders was de aanvoer nog groter ge weest." De ene teler was licht tevreden, de andere had duidelijk een hogere prijs verwacht. Van Houdt wijst echter op de concurrentie van Franse en Spaanse Doré's, die voor ƒ1,30 en ƒ1,20 te koop zijn. „Im port zat en die zijn rijp, dus vel- vast. En aangezien vrouwen met gelakte nagels geen vuile handen meer willen, kopen ze geen losse, maar verpakte aardappelen inde supermarkten. Op de markten heb je nog wel losse en ook bij groen teboeren, maar dat is een uitster vend ras", aldus Van Houdt. De nieuwe veilingvoorzitter G.H.M. Brooijmans was nog heel optimistisch in pzijn openings woord. Hij had daarvoor drie rede nen. De oude oogst 1997 brengt naar verhouding een meervoud op in vergelijking met 1996. Ten tweede is de import nieuwe oogst naar verwachting niet zo massaal en ten derde zal de aanvoer ge- spreider kunnen verlopen omdat er in drie fasen is geplant: half febru ari, eind maart en de laatste pas be gin mei. „Dit alles rechtvaardigt de hoop op een beter prijsverloop voor dit seizoen. De afgelopen week hebben we daar al wat van kunnen merken: het prijsniveau ligt aanmerkelijk hoger dan vorig jaar", aldus Brooijmans. Toen brachten Doré's op 3 juni 92 cent tot ƒ1,35 per kilo op, Premiè res 81 tot 92 cent, Frieslander 80 tot 87 cent en Gloria 85 cent. Was vorig jaar de aanvoer bij de eerste veiling 124 ton, gisteren 149 ton, dus 25 ton meer, waardoor de prijzen toch weer in een gunstiger daglicht komen te staan. De mini mumprijs lag met ƒ1,10 ook veel hoger dan de 92 cent vorig jaar. Een aantal fijne en vuile partijen viel gisteren bij de handelaren niet in de smaak, waardoor de directeur ze inhield. De eerste aardappelen die gisteren de klok passeerden, waren 82 kis ten Doré's van J.S.C.F. van Leijs- sen uit Poortvliet, die door Bijl werden gekocht voor ƒ1,45. Naast een aantal partijen rond de ƒ1,35 kregen veel telers gisteren rond de ƒ1,25 voor hun Doré's. De eerste Premières waren 119 kis ten van de maatschap Van Gorsel- Kleppe uit Scherpenisse, die voor ƒ1,15 door Bijl werden gekocht. De hoogste prijs werd behaald door W.H. Hage uit Poortvliet, die voor zijn 108 kisten ƒ1,20 van Bijl kreeg. Bij de Frieslanders voerde K. de Boer uit Poortvliet de eerste partij aan: voor 42 kisten drukte Bijl ƒ1,19 af. De prijs werd nog een fractie hoger, want Van Rooijen uit Naarden had voor 36 kisten van de fa. Guiljam ƒ1,20 over. De krielaardappelen waren zoals gebruikelijk gewild bij de eerste veiling. De Doré kriel liep dan ook op van ƒ1,35 tot ƒ1,42. Van de Guchte uit Wijk bij Duurstede kocht voor die hoogste prijs 42 kis ten. De Première kriel bracht nog meer op: ƒ1,50, waarbij eveneens Van de Guchte de koper was. Er waren gisteren 22 aanvoerders en 9 kopers/commissionairs bij de eerste aardappelveiling in Sint-An naland. Veiling 3 juni 1998: Doré 1,10- 1,46, drielingen 85-90, kriel 1,35- 1,42, Première 85-1,20, drielingen 80, kriel 1,45-1,50, Frieslander 1,05-1,20, drielingen 85, aanvoer 149 ton. De 38-jarige Gerard Brooijmans als de derde generatie van de familie die het voorzitterschap van de veiling op zich neemt. Naast hem zijn vader Jos Brooijmans die ook eerder veilingvoorzitter was, in gesprek met burgemeester en mevrouw Van der Munnik. stemmen gekozen in de plaats van J. Goedegebuure. Brooijmans, die vrijdagmiddag tijdens de algemene jaarvergade ring in Havenzicht periodiek af tredend was en unaniem herkozen werd, zit negen jaar in het veiling- bestuur. In de vacature Wessels, die wegens het bereiken van de 70 jaar stopte, werd J.J. Slager uit Sint-Annaland unaniem gekozen. Het bestuur verdeelde daarna di rect de taken, waarbij Brooijmans voorzitter werd. M. Gunter bleef vice-voorzitter, M. van Gorsel se cretaris. In de financiële commissie werd W.H. Hage met 15 van de 18 De veiling meldde over 1997 ver rassend goede resultaten, ondanks een teleurstellend aardappeljaar. De opheffing van het centraal bu reau van tuinbouwveilingen (CBT) door de vorming van de fusievei ling the Greenery was daar de be langrijkste oorzaak van. Het CBT keert in vijf jaar 170.000 gulden uit, waarvan 118.867 gulden in 1997. De baten stegen daardoor van 717.282 in 1996 tot 841.260 gulden vorig jaar. De lasten namen echter ook met meer dan een ton toe van 682.040 tot 783.439 gul den. De nettowinst steeg van 66.910 naar 94.599 gulden. Door de opheffing van het CBT heeft de Sint-Annalandse veiling nu wel een assurantie eigen risico gevormd van 15.500 gulden. Een debiteurenverzekering zou zeker 25 mille vergen en dan krijg je nog maar 70% uitgekeerd. Bovendien zouden de kopers dan flink be perkt worden, zei voorzitter Wes sels en die belemmeringen wilde het veilingbestuur niet. De voorzitter was in zijn nopjes met de cijfers. „De laatste twee ja ren waren niet best voor de vroege aardappelen. En als je dan toch zulke resultaten boekt, dan zitten we heel goed. Dit wekt vertrouwen voor de toekomst", aldus Wessels. Nu de 68ste algemene jaarverga dering de laatste was onder zijn voorzitterschap, had hij nog eens naar resultaten in het verleden ge keken. Zo was het tekort in 1977 maar liefst 95 mille en in 1978 was het tekort 54 mille. Het jaar daarop werd 45.000 gulden winst ge boekt. Later kwamen er nog ver liezen voor van 50 en 24 mille, zo dat Wessels met zijn laatste twee boekjaren zeer tevreden was. Hij zei niet met weemoed terug te kij ken. "Ik heb het heel graag ge daan, maar als je ouder wordt, ben je minder scherp. De interesse wordt wat minder. Jongeren, die veel meer scholing hebben dan ik, kunnen mijn werk overnemen. Volg de ontwikkelin gen en verander mee. We hebben het altijd heel goed kunnen vinden in het bestuur", zei Wessels, die ook de leden bedankte, al waren die er op dit ongebruikelijke ver gadertijdstip - vrijdagmiddag om twee uur - niet zoveel. Wegens de afscheidsreceptie en een daarop aansluitend etentje was de verga dering zo vroeg. De leden hadden nauwelijks vra gen en namen de goede resultaten voor kennisgeving aan. In de vorig jaar gebouwde overkapping van 1500 m2 zal dit jaar elektriciteit worden aangelegd. Het nog niet verharde gedeelte onder de over kapping van 87 x 2,60 meter zal worden verhard met beton. Verder ligt het in de bedoeling om appara tuur aan te schaffen, zodat de ver lading, fustloods en de bloemzaad drogerij aangesloten kunnen wor den op het computersysteem. Daar het ook de bedoeling is, dat de fi nanciële administratie wordt geau tomatiseerd, zal voor het kantoor een nieuwe computer en een boek- houdprogramma worden gekocht. R Oosdijk uit Stavenisse is als loodschef aangesteld in plaats van C. Vroegop, die vorig jaar van de vut-regeling gebruik maakte. In de fustloods maakte C.J. Knuist plaats voor L. Neele en op het kan toor is mej. De Jonge voor het aardappelseizoen aangetrokken. De verdere automatisering houdt in, dat Oosdijk in de neerzethal de afleveringsbonnen voor de kopers van de aardappelen uit de printer laat komen. Voorzitter Wessels verwachtte een gunstiger prijsvorming voor het nieuwe seizoen, onder meer gezien het enorme verschil tussen de vroegste met de laatste pootdatum: 2,5 maand. Een spreiding van de aanvoer ligt dan voor de hand. Nu nachtvorsten uitbleven, kunnen de opbrengsten goed zijn, zeker na de regen. De poot- en de rooicapaci- teit is zodanig vergroot, dat er in korte tijd heel veel werk kan wor den verzet. Wanneer er vroeg aan voeren van 200 tot 300 ton per dag komen, terwijl er nog import en oude oogst is, dan worden de prij zen gedrukt. Dat bleek vorig jaar wel. Daarom ging de veiling in op het verzoek van Nedato voor het contracteren van 60 ha vroege aardappelen, die niet in kisten, maar los worden afgeleverd. „De afzet van Alvantho's wordt hier mee vergroot, wat zal leiden tot een stabielere prijsvorming", zei Wessels. De veiling boekte vorig jaar een omzet van 6.128.694 gulden waar van 34 mille uien en de rest aard appelen. Via C.H.Z. Barendrecht werd voor 554.960 gulden geveild en via R.B.T. Breda 39.704 gul den. fe veiling gaat telefonisch vfif een speciaal bandje toch weer aardap pelprijzen vermelden. Vorig seizoen werd dat afgeschaft omdat men el ders ,mooi weer' zou spelen met de prijzen van de Sint-Annalandse vei ling. „Maar we hebben niet anders dan klachten ontvangen, van zowel leden als de handel", zei voorzitter A.C. Wessels op de jaarvergadering. „De prijs wordt gevormd door vraag en aanbod, daar helpt geen één bandje aan. Daarom verstrek ken we de gegevens weer, maar dan kortere informatie. Van de gewone aardappelen alleen klasse 1 en van zowel de drielingen als de kriel een middelprijs. In het verleden gaven een paar afwijkende partijen van soms maar tien kisten een slechte indruk. Dat ondervangen we met het nieuwe systeem", zei de vei lingvoorzitter. Bouwkundig bureau en wooninrich ting E. den Engelsman heeft op het industrieterrein Welgelegen in Tho len een bedrijfspand met showroom aan de Ondernemersweg geopend. De 31-jarige Erik den Engelsman is al zes jaar zelfstandig tekenaar en werkt daarnaast gedeeltelijk als werkvoorbereider/calculator bij een aannemersbedrijf. „Het werd steeds drukker met tekenwerk voor bedrij ven en particulieren. Ook kreeg ik veel vragen van mensen die in de voorontwerpfase van hun bouwplan zaten. Bijvoorbeeld over monsters van laminaat e.d. Bij mijn huis kon ik niet uitbreiden en daarom besloot ik naar Welgelegen te gaan en daar heb ik beslist geen spijt van. Ik heb nu een mooie kantoorruimte om te tekenen en een grote showroom voor alle soorten laminaat, wat te genwoordig erg in trek is", aldus Den Engelsman. Daarnaast heeft hij een groot assortiment wand- en pla fondsystemen, verlichting, grind- woonvloeren, binnen- en buiten deuren, hang- en sluitwerk, enz. Voor Tholen, Sint-Philipsland en West-Brabant heeft Den Engelsman het dealerschap'van Parador lami naat verworven. De gemeenteraad van Steenbergen heeft een aantal bloemdijken aan gewezen met de bedoeling de vesti ging van grootschalige intensieve veehouderijen te bemoeilijken. De betreffende verzuringsgevoelige gebiedjes zijn kleiner dan vijf hec tare en daarom door een wijziging van de uitvoeringsregeling ammo niak en veehouderij niet langer au tomatisch beschermd. De Steenbergse raad heeft al in 1994 een motie aangenomen die er op was gericht om mega varkens stallen te weren. Via een deelher- ziening van de bestemmingsplannen buitengebied wil men nieuwvestiging van derge lijke bedrijven onmogelijk maken, omschakelen alleen nog toestaan in 'agrarisch gebied' en slechts be staande bedrijven de mogelijkheid geven (overeenkomstig de provin ciale richtlijn) intensieve veehou derij als neventak te beginnen met een bebouwing beperkt tot 2000 vierkante meter. De aanwijzing van bloemdijken kan tot gevolg hebben dat de vee houderij wordt beperkt in een vol ledig vrije vestiging dan wel moge lijkheden voor uitbreiding of omschakeling, maar voor de akker bouw vormt het geen belemmering, aldus b. en w. in hun voorstel aan de raad. Uitgangspunt voor de aan wijzing is het tegengaan van een verdere toename van de uitstoot van ammoniak omdat die schade lijk kan zijn voor bepaalde waarde volle vegetatie. Aangewezen zijn dijken bij De Heen, Welberg en Nieuw-Vossemeer. De burgemeester was één van de ve le receptiegangers die naar Haven zicht waren gekomen voor het af scheid van de Sint-Annalandse veilingvoorzitter. Leden, bestuur ders en (oud-)personeelsleden van de veiling waren er, familieleden en afgevaardigden van andere instellin gen waarvoor Wessels bestuurlijk werk deed en doet. Hoewel het kerkewerk met 25 jaar langer was dan het 20-jarig be stuurslidmaatschap bij de veiling, had de laatstê organisatie in overleg met de kerkvoogdij het initiatief ge nomen om de onderscheiding aan te vragen. Op 19 mei 1978 werd Wessels be stuurslid van de veilingvereniging en een paar maanden later gelijk vi ce-voorzitter. Op 7 juni 1984 kreeg hij de voorzittershamer in handen. Niet alleen van de Sint-Annalandse veiling, maar ook van de Thoolse fustcombinatie. Tot eind 1995 was Wessels lid van de landelijke pro ductencommissie vroege aardappe len bij het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland. In bredere zin was hij actief in de agra rische wereld, want Wessels was in 1986 ook mede-oprichter en vice- voorzitter van de studieclub voor groente- en bloemzaadteelt Eiland Tholen. In 1989 stopte hij daar met zijn bestuurlijk werk. Toch bleef Wessels bij de bloemzaadteelt be trokken, namelijk als lid van de ge westelijke raad voor het Landbouw schap in Zeeland. Daaruit vloeide zijn voorzitterschap van de landelij ke commissie algemene teeltvoor- waarden voor bloemzaden voort en zijn lidmaatschap van de eilandelij- ke geschillencommissie bloemza den. De koninklijk onderscheiden Wessels met zijn vrouw en de fiets die ze van de nieuwe veilingvoorzitter Brooijmans (rechts) ontvingen. En een laatste bestuurlijke functie in de agrarische sector betrof zijn lid maatschap van de landinrichtings commissie Sint-Annaland, vanaf 1988 tot 1 oktober 1993. Maar zijn kerkewerk voor de Her vormde Gemeente telde ook volop mee. Vanaf 1972 notabel, sinds 1975 kerkvoogd en vanaf 1978 pre sident-kerkvoogd, welke functie sinds 1996 voorzitter wordt ge noemd. In 1976 en 1977 maakte Wessels zich als lid van de orgel commissie verdienstelijk om het kerkorgel te vernieuwen en in zeer korte tijd kwam de financiering van 210.000 gulden rond. „Het lijkt wel een openbare les", zei de burgemeester na zijn opsom ming, maar hij vond het karakteris tiek voor een ,stuk leven vt^i en voor Sint-Annaland.' „Ik kan de ka raktertrekken van het gezicht van dhr. Wessels aflezen: slimme oogjes, wat afwachtend en behoedzaam, een gezond verstand met wijsheid door de jaren heen en besluitvaardig." De burgemeester had dat ook uit eigen ondervinding, want hij had een aan tal jaren met Wessels in de landin richtingscommissie gezeten. „En als hij eenmaal een besluit heeft geno men, dan krijg je hem daar met geen tuig paarden meer van af." Van der Munnik stelde vast, dat Wessels 20 jaar voor de belangen van de veiling was opgekomen. „En je hebt die pe riode mooi afgesloten met een winst van 95 mille. Al die jaren heb je een groot vertrouwen gekregen van de leden. Je bent een man waar de te lers veel aan te danken hebben", al dus de burgemeester, die Wessels tenslotte de koninklijke onderschei ding opspeldde. „Je valt van de ene verbazing in de andere", zei Wessels in een eerste reactie. „In februari moest de verga derdatum van de algemene vergade ring al bekend zijn en dat hadden we nog nooit zo vroeg vastgesteld." Nu kwam de aap uit de mouw, maar niettemin was hij verrast. Wessels liet weten eerder wel eens gezegd te hebben, dat een koninklijke onder scheiding voor hem niet hoefde. „Een onderscheiding krijg je im mers pas wanneer je niet meer zo jong bent." Hij relativeerde zijn ver diensten ook. „Er wordt een beroep op je gedaan voor een bestuursfunc tie en je wordt gekozen. Je kunt dan zomaar geen nee zeggen als dat wordt gevraagd. Je doet je best en wordt voorzitter omdat meestal nie mand anders dat wilde. Als nadeel heb ik ervaren, dat ik niet meer heb gehad dan de lagere school, maar met praktische kennis kun je ook wel komen." Wessels, die de konin gin bedankte voor de onderschei ding, vond echter niet dat mensen veel eer toekomen. „Alleen God komt de eer toe, van wie ik de krachten en de wijsheid voor dit werk gekregen heb." Veilingdirecteur D.L. Hage zei zeer trots te zijn op de extra waardering voor de vertrekkende voorzitter. Hij was blij, dat de burgemeester voor de tweede keer bij de veiling een koninklijke onderscheiding kon uit reiken. „Een zeer terechte onder scheiding", zei de nieuwe veiling voorzitter G.H.M. Brooijmans. „Op een afscheid zit niemand te wachten die het naar zijn zin heeft, maar de statuten geven het aan. Je wilde ook al eerder stoppen, maar gezien de vele belangrijke zaken als de lande lijke veilingfusie en de opheffing van het centraal bureau van tuin bouwveilingen, stonden we dat niet toe. Je had er de tijd voor om dat al lemaal af te werken." Brooijmans herinnerde aan eerdere zware perioden bij de veiling, zoals exploitatietekorten van 49 mille en de reorganisatie met personeelsin krimping omdat de vut van vier me dewerkers de vereniging anders fu nest zou kunnen zijn. In juni 1994 werd de veilplicht voor uien afge schaft. Geprobeerd werd met klein- verpakking van aardappelen de winter te overbruggen. Het drogen van bloemzaden gaf een extra di mensie aan de veiling. Droogbloe men was een nieuw en mooi pro ject, maar dat was geen lang leven beschoven. Op 7 juni 1990 brandde de veiling uit. „Dat was de zwarste dag in je veilingloopbaan, maar als bestuur hadden we respect voor je doortastend optreden. Met verzeke ringsgeld kregen we een schitteren de veiling, die 14 juni 1991 feeste lijk geopend werd. Het werken in de nieuwbouw was een verade ming. De verhuur van de hallen in de winter bleek financieel een leuke toevoeging aan de exploitatie. In 1992 werd het kantoor vernieuwd en kwam er een verdieping op, waar in 1993 een bestuurskamer werd ge maakt. En de kroon op uw werk was de overkapping, waardoor er droog geladen en gelost kon wor den. U wilde altijd dat er een ge zond bedrijf stond. Als bestuur kij ken we met waardering terug op uw leiding. Zowel van de bestuurs- als de ledenvergaderingen. Doortas tend, vasthoudend en rustig trad u altijd op", aldus Brooijmans, die als veilingcadeau een fiets overhandig de. Secretaris J.P. van Dijke van de kerkvoogdij van de Hervormde Ge meente bracht als mede-indiener van de aanvraag voor de koninklij ke onderscheiding ook zijn felicita ties over. „We vonden het beter dat het initiatief bij de veiling lag, maar we zijn zeer erkentelijk dat het ge lukt is. De onderscheiding is je van harte gegund. Na het draaginsigne bij je zilveren jubileum als kerk voogd is dit de tweede onderschei ding binnen een maand. Dat is vrij uniek, waardoor het gevaar nog groter is, dat je als mens teveel eer zou krijgen. Maar de dankbaarheid dat je dit allemaal hebt kunnen doen, staat voorop." Van Dijke stel de vast, dat er onder de leiding van Wessels veel tot stand gekomen was. „Dikwijls nam je het initiatief: voor het orgel, voor vernieuwing van het verenigingsgebouw, de tuin en de gebouwen. Je deed ook vele kleine dingen, waar heel veel tijd in ging zitten. Je dacht altijd mee en jouw leiding hebben we zeer ge waardeerd", aldus Van Dijke. Met een andere pet op, bedankte hij Wessels ook namens de zaadbedrij- ven voor zijn inzet. „Mede doordat je zelf vele jaren zaadteler en - agent was, droeg je bij aan een goe de drogerij, waardoor de zaadteelt op Tholen zich zo kon uitbreiden." Voorzitter J. Versluys van de vei ling Scherpenisse vond dat zijn col lega de koninklijke onderscheiding verdiend had. „We lopen samen al een tijdje mee in de veilingbesturen en hebben vele uren met elkaar ge sproken. Over fust, hout of plastic. Over de continuïteit van de kleine kist. Het is een goed beleid geble ken en we hebben ook een beetje geluk gehad. We hebben ons ook afgevraagd, of milieubewuste teelt wel betaald wordt, maar voor de vroege aardappelteelt op zich is er een toekomst op Tholen. Zelfs hele grote organisaties kijken naar de Thoolse primeurs, die voor een om zet van 7 tot 8 miljoen gulden per jaar zorgen. We hebben twee ge zonde veilingen en de samenwer kingsvorm is goed voor beide ver enigingen. Overigens is het verwonderingswaardig, dat er in een tijd van schaalvergroting nog twee zulke veilingen kunnen be staan. Voor ons gebied is het een goede voorziening. Sint-Annaland overbrugt de stille periode met bloemzaden en verhuur, Scherpe nisse doet dat met koelhuisbeheer en weegbrugactiviteiten. Overigens is de samenwerking niet helemaal zonder meningsverschillen verlo pen. Elke veiling had eigen stand punten, maar met het wijd en zijd bekende Alvantho trokken we har monieus op", aldus Versluys, die Wessels bedankte voor de samen werking en hem nog een attentie overhandigde. Namens de handel sprak M. Bijl uit Poortvliet de vertrekkende voorzitter toe. Hij noemde de koninklijke on derscheiding een hele mooie bekro ning voor de maatschappelijke activi teiten van Wessels bij veiling en kerk. „Als handelaren waren de formele contacten met de voorzitter spaar zaam. Hij is immers bezig met be leidsmatige zaken, die door directie en medewerkers worden uitgevoerd. Informeel hebben we wel heel wat praatjes gemaakt. U hebt er mede voor gezorgd, dat de veiling zelfstan dig en gezond bleef. De handel juicht dat toe. Maar we moeten ook een ant woord geven op de fusies van super markten en meer bemiddeling tussen telers en handel toestaan, buiten de veilingklok om. Daar kunnen we niet omheen, anders mist u de boot. Uw beleid was echter: de klant is ko ning", aldus Bijl, die Wessels een welverdiende rust, in goede gezond heid toewenste en hem een cadeau overhandigde. L. Bijnagte voegde daar namens de studieclub bloemzaden een bloem- bakje aan toe. In zijn dankwoord zei Wessels blij te zijn met zijn onderscheiding. „De an dere bestuursleden komt die mede toe." De vertrekkende voorzitter keek met enorm veel plezier terug op een hele goede tijd bij de veiling. Hij be dankte in het bijzonder de directeur voor de samenwerking en zijn vrouw, die 20 jaar bestuurswerk bij de vei ling mede mogelijk maakte. Tijdens de receptie werd de Sint-Annalandse veilingvoorzitter nog door velen gefe- «tnMnuii 4, Sli'r»il>rr<rcr». (c 1O7) .>6 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1998 | | pagina 7