Rode Kruis moet noodzaak bewijzen Kostenstijging Delta bedreigt molenpark Politiek prijst betrekken inwoners bij toekomst van Ons Dorpshuis Jongste leerlingen boren eerste gat nieuwbouw Schelde college Saamhorigheid en verkeersveiligheid op straatspeeldag Nog altijd huiverig voor windmolens Heien halve dag uitgesteld door water in de bouwput Bloeddonoren in het zonnetje Kaarten voor Freek de Jonge pas 31 augustus Donderdag 4 juni 1998 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Prins Maurits en Marilène steunen Mappa Mondo Het Rode Kruis moet dit jaar aantonen dat het tehuis Mappa Mondo - voor de opvang van ernstig zieke kinde ren in Wezep - noodzakelijk is. Dan pas zal de rijksover heid voor een langdurige bekostiging zorg dragen. Zo lang dat niet gebeurt, blijft Mappa Mondo afhankelijk van de steun van particulieren, bedrijven en fondsen. Een van de laatste financiële bijdragen kwam zaterdag. Na de inzegening van het huwelijk tussen prins Maurits en Marilène van den Broek schonk het echtpaar de op brengst van de 'collecte' in de kerk van Apeldoorn aan Mappa Mondo. Tien miljoen Aanmoedigingsprijs Zeeuwind vraagt raadscommissie om spoed In een brief aan de commissie gemeentelijke ontwikke ling vraagt de vereniging Zeeuwind om een besluit over- haar plan voor de bouw van drie windmolens aan de Ge- maalweg bij Sint-Maartensdijk eerder te nemen dan pas wanneer het nieuwe bestemmingsplan buitengebied er ligt. Zeeuwind wijst daarbij op een mogelijke drastische kostenverhoging van de kant van Delta Nutsbedrijven. Nog geen standpunt gemeente over voorziening Anna Jacobapolder Vol lof is de commissie algemeen bestuur en welzijn over de aanpak van het gemeentebestuur ten aanzien van Ons Dorpshuis in Anna Jacobapolder. De inwoners wor den er bij betrokken nog voor de politiek een standpunt heeft ingenomen of een besluit genomen. „Het is voor het eerst, vind ik, dat er op de juiste manier met inspraak wordt omgegaan. Mijn complimenten", zei D66'er J. van den Donker die al jaren hamert op meer betrokken heid van en openheid naar de burgers. Scoop Kledingfabriek Scooters Ruim 90 auto 's in kwartier op Molendijk Dat de kinderen een middag vrij en ongestoord op straat kunnen spelen is natuurlijk de hoofdzaak. Maar er zitten nog andere kanten aan de nationale straatspeeldag die woensdag in Sint-Maartensdijk wordt gehouden. Het co mité Molendijk-Kinderdijk wil de onveilige verkeerssi tuatie in de straat nog eens extra onder de aandacht bren gen. En in de Bloemenlaan hoopt men door mee te doen meer saamhorigheid te kweken. Auto's tellen Tholen wil geen grootschalige parken Het gemeentebestuur van Tholen staat niet te trappelen om de bouw van windturbines in het buitengebied toe te staan. Dat blijkt uit de reactie op de streekplanuitwer king windenergie die de provincie heeft gepresenteerd. Zo stemt men in met het in principe afwijzen van alleen staande windmolens en van projectjes met minder dan vijf turbines. En men handhaaft het eerdere standpunt dat grootschalige parken - de provincie heeft de Anna- vosdijkpolder tussen Stavenisse en Sint-Annaland op het oog - in beginsel niet toelaatbaar zijn. Ashoogte tot 70 meter BMvi m mm <*&mmmmm» m TT*" -«■«.. rnS'mammmam Dat wist gastspreker mevr. E.D. Dekker van het Rode Kruis don derdag op de algemene ledenverga dering van de afdeling Tholen in het Rode Kruisgebouw in Sint- Maartensdijk nog niet. Zij werft fondsen voor het gezinsvervangend tehuis voor kinderen in de termina le levensfase en voor het vakantie hotel Valkenberg in Rheden dat in 1993 door brand werd verwoest. In het tehuis worden kinderen met kanker, leukemie, aangeboren af wijkingen en aids opgevangen die thuis niet langer kunnen worden verzorgd of langdurig in een zie kenhuis verbleven. In Mappa Mon do is plaats voor 4 kinderen die er tot hun dood verblijven en voor 4 kinderen die tijdelijk worden opge vangen. omdat de ouders zelf ziek zijn of om de zorg van de ouders even (twaalf dagen per maand) over te nemen. Volgens Dekker zijn kinderen met een terminale ziekte die maanden of jaren in een ziekenhuis verblijven een van de zwakste groepen in de Nederlandse samenleving. Het huis bestaat uit twee geschakelde woningen met twee wooneenheden, ieder voor vier kinderen. Er is voor Wezep gekozen omdat er gebruik gemaakt kan worden van voorzieningen in Huize IJssel- vliedt, een van de vakantiehotels van het Rode Kruis. De dagelijkse zorg is in handen van vrijwilligers en verpleegkundigen die bijgestaan worden door een orthopedagoog. De kinderen leven zoveel mogelijk als andere niet zieke kinderen en gaan elke dag naar school. Wat de kinderen mankeren is alleen bij de leiding bekend. Dekker: „Deze kinderen horen niet in een ziekenhuis thuis. Voor deze kinderen is geen opvang. Kinderen die geestelijk goed zijn, zaten thuis. Ouders raakten vaak overbe last. De meeste kinderen komen uit één-oudergezinnen. Er zijn huwe lijken die stranden omdat ze de zorg voor zo'n kind niet langer aankunnen." Volgens Dekker is het geen gemak kelijke taak om deze kinderen op te vangen. Een Rode-Kruisvrijwilli- ger moet eerst ervaring hebben op gedaan bij de opvang van vakantie gasten voordat hij in aanmerking kan komen voor Mappa Mondo. „Het grote probleem is dat je je als vrijwilliger gaat hechten aan de kinderen die er drie tot drieëneen halve maand verblijven. We zijn nu zeventien maanden open, en er is nog maar één kind overleden. De kinderen blijven langer leven dan we dachten. Het is een huis waar de dood boven zweeft, maar het huis zelf is vol leven." Mappa Mondo voorziet in een be hoefte, want er bestaat al een wachtlijst voor het tehuis. „We ho pen binnenkort een tweede huis te openen, in het westen van het land." Jaarlijks zouden er dertig kinderen voor permanente opvang in Mappa Mondo in aanmerking komen. De zorgverzekeraars steunen het pro ject niet. „Die zeggen dat de kinde ren niet in het ziekenhuis liggen: ga maar naar de AWBZ. Die ver wijst naar de thuiszorg. Maar die kan dat niet aan, want er zijn kin- deren bij met een infuus die voort durend begeleiding nodig hebben. Het ministerie van welzijn, volks gezondheid en sport doet het ook niet. We moeten eerst het nut maar eens bewijzen. Eind dit jaar ver schijnt er een rapport. Dan wordt het open blijven of sluiten." De exploitatie van Mappa Mondo (Italiaans voor wereldkaart) vergt tien miljoen gulden per jaar en geldt alleen voor de opvang van kinderen van 0 tot 16 jaar. Het Ro de Kruis staat borg tot eind 1999. Mevr. Dekker deed levendig ver slag van haar ervaringen bij het Rode Kruis. Ze schetste de ge schiedenis van de vakantieprojec ten, die in 1948 begonnen met de opvang van oorlogsslachtoffers en gevolgd werden door de eerste boottochten in Overijssel. In 1953 werd besloten een eigen schip te bouwen: de J. Henry Dunant, die voor driekwart bekostigd werd uit het nationaal rampenfonds. VERVOLG VAN VOORPAGINA Kosten nog wel eens afhaken nadat ze een of twee keer zijn geweest. De spelden voor 20 keer bloed geven noemde Kosten een aanmoedigings prijs. Bij de uitreiking bleken er verkeer de onderscheidingen uitgezocht te zijn. Degene die een druppel van veertig zou ontvangen, kreeg een onderscheiding voor zestig keer bloed geven. Dat leidde tot grote hi lariteit onder de aanwezigen. Het bestuur kon het ter plekke corrige ren. Kleine kleurverschillen hadden de juiste keuze bemoeilijkt. Kosten feliciteerde ook de andere, afwezi ge, donoren. P. van Haaften-Tichem uit Scherpenisse, G.C. van de Repe- van Popering uit Sint-Annaland en L.J. van Oeveren uit Sint-Maartens dijk gaven veertig keer bloed, N.G. Potappel-van de Graaf uit Scherpe nisse, M.J. Lindhout-van Oeveren en IJ. van der Reest uit Stavenisse, M.D.J. Geene en T. de Graaf-Schot uit Tholen en M.P. Scherpenisse uit Sint-Annaland werden onderschei den voor twintig keer bloed afstaan. De boekhoudkundige verwerking is veranderd. Dat heeft te maken met de automatisering van de rekening nummers zodat er een beter inzicht ontstaat van de kosten. De nieuwe opzet is het gevolg van het streven van het landelijke Rode Kruis naar eenheid in de boekhouding van alle afdelingen en districten. Namens het district zette A. Kosten de bloeddonoren in het zonnetje. Er waren drie Tholenaren die 40 keer bloed hebben gegeven en zes die 20 keer bloed af hebben gestaan. „Het is bijna en gewoonte geworden om dit te doen, maar ik doe dat met veel plezier. Bloed geven is het mooiste wat een mens doen kan. Met bloed kun je zoveel andere mensen een plezier doen." Kosten was ook blij dat hij jonge gezichten in de zaal zag, maar een daarvan bleek geen donor. Jongeren willen volgens Zeeuwind wil de windturbines sa men met landbouwer G.J. Hoek re aliseren. Een meerderheid van de commissie ruimtelijke ordening stond, zo schrijft de vereniging aan de nieuwe commissie, juli vorig jaar positief tegenover het plan. En vond dat b. en w. binnen een jaar duide lijkheid zouden moeten verschaffen over de planologische mogelijkhe den. Nu die periode bijna is verstre ken zonder dat een uitspraak is ge daan, neemt de vereniging de pen ter hand. In haar brief vraagt Zeeuwind de commissie 'met klem' om de eerde re uitspraak gestand te doen als ze op 15 juni het beleid ten aanzien van windenergie bespreekt. Ze stelt dat, voor zover bekend, b. en w. kleinschalige windenergieprojecten willen toestaan als die passen bin nen het beleid dat nog geformuleerd moet worden. En wijst er tegelijker tijd op dat gedeputeerde Van Zwie- ten geen probleem heeft met de Ge- maalweg, mits de gemeente ermee instemt. Zeeuwind reageert op een recente brief waarin de gemeente kenbaar'maakt dat een besluit over het project wordt uitgesteld totdat de herziening van het bestemmings plan buitengebied wordt vastge steld. Zeeuwind wil dat de commis sie daarop vooruitloopt. Een handelwijze die b. en w. in hun voorstel aan de commissie juist ont raden om geen rechtsongelijkheid te creëren. De vereniging noemt een spoedige besluitvorming voor haar van be lang, omdat de offerte van Delta met betrekking tot de netinpassing van de turbines beperkt geldig is en inmiddels bekend is dat de kosten flink zullen stijgen. Daarnaast wordt gewezen op het bijzondere van een samenwerkingsverband met een landbouwbedrijf, wat men zo gauw mogelijk wil oprichten. Dat biedt zowel voor windenergie als land bouw perspectieven en in het Thoolse geval is het een kans om er varing op te doen met een dergelijke samenwerking. Zeeuwind stelt vast dat de mogelijkheden voor klein schalige windmolenparken op Tho len gering zijn, wat een reden kan zijn om aan haar project medewer king te verlenen. j In februari 1987 metselden de toenmalige gedeputeerde mevr. E. Maris-Koster en burgemeester T.A. Vogel een gedenksteen in de gevel van het gerenoveerde dorpshuis van Anna Jacobapolder. Het dorpshuis in de kleinste Thoolse woonkern staat op de rol voor een grondige opknapbeurt. In de meerja renraming van de gemeente voor 2001 is daarvoor drie ton opgeno men. Die investering leidt ertoe dat tevoren nadrukkelijk moet worden stilgestaan bij het al dan niet handha ven van het gebouw. Een rol spelen voor de gemeente onder meer de lage bezettingsgraad en daardoor lage huuropbrengst, alsmede de hoge ex ploitatiekosten. Met de beheerscom missie is vorig jaar nog gesproken en die zag eigenlijk geen mogelijkheden om het gebruik van het gebouw op te krikken. Wel wees deze op het ge bruik voor begrafenissen en door de ouderen. Het gebouw is aan de grote kant; een deel efvan is in gebruik ge weest als kleuterschool en ook het re formatorisch vormingsinstituut heeft er gebruik van gemaakt. In het ge sprek met de commissie zijn als alter natieven genoemd het slopen van het 'kleuterschoolgedeelte' of het zoeken van een huurder daarvoor. Het gemeentebestuur heeft nog geen standpunt ingenomen, maar wil eerst samen met de inwoners van Anna Ja cobapolder nagaan of er een oplos sing gevonden kan worden. Behalve D66 prezen ook PvdA, CDA en RPF/GPV deze werkwijze. „Zo'n dorpshuis speelt een grote rol. Het is een fijne manier en de inwoners mo gen alle mogelijke initiatieven aan dragen", zei P. van Belzen (RPF/GPV) Voor de SGP is het dui delijk dat er wat moet gebeuren, ge zien het veel te grote gebouw en de hoge kosten. Maar M. Dijke begreep niet waarom de organisatie Scoop er bij betrokken wordt: „Het gaat toch om een onafhankelijk oordeel van de inwoners." Wethouder I.C. Moerland legde uit dat Scoop (Zeeuws instituut voor zorg, welzijn en cultuur) juist voor de objectiviteit is aangetrokken. De organisatie regelt inspraakavon den in het najaar en zal ook nog een aantal interviews afnemen. Scoop doet dit kosteloos, aldus Moerland. M A. van Beek (CDA) wilde weten of ook de raadsleden de inspraak avonden kunnen bijwonen. De wet houder reageerde terughoudend: „Als ze maar niet gaan meediscussië- ren." Waarop Van den Donker re ageerde dat raadsleden op hoorzittin gen per definitie alleen maar luisteren. Moerland wil in ieder geval dat de inwoners onbevangen hun ideeën en meningen kunnen uiten. Het is niet de eerste keer dat Ons Dorpshuis ter discussie staat. In 1971 hield een eventuele sluiting van het gebouw ook al de gemoederen bezig. Toen vertrok de kleuterschool uit het pand omdat ze met de lagere school werd samengevoegd. Het toenmalige gemeentebestuur zag mogelijkheden het dorpshuis te verkopen aan een kledingfabriek die er een dependance in wilde vestigen, maar het stich tingsbestuur zag daar - gesteund door de bevolking - weinig in. Via een en quête sprak 91 procent van de Anna Jacobianen zich uit voor het handha ven van het gebouw als dorpshuis. Overigens werd het gebouw op dat moment ook al minder gebruikt dan in de beginjaren. Maar in 1970 was Ons Dorpshuis toch nog op 138 da gen bezet. De toenmalige stichtings voorzitter G.J. de Jager kreeg het van het gemeentebestuur gedaan dat dit het tekort bleef subsidiëren. Elf jaar geleden stak de gemeente nog een kwart miljoen in een grondige restau ratie van het gebouw. Uit diverse pot ten wist men 142.000 gulden subsi die voor het karwei los te krijgen. Corina Lindhout en Wilmer Kousemaker boorden de eerste van de 26 palen voor de nieuwe lokalen van het Schelde college. De 12-jarigen Wilmer Kousemaker uit Tholen en Corina Lindhout uit Sint-Maartensdijk boorden donderdag het eerste paalgat voor de nieuwbouw van het Scheldeeollege in Sint-Maartensdijk. De nieuw bouw vervangt de noodlokalen en kost, inclusief inventaris, zonwering en de herbouw van de fietsenstalling, negen ton. De handeling moest een halve dag worden uitgesteld omdat 's morgens de bouwput nog vol water stond van de hevige regenval van de dag ervoor. Verlaat Systeembouw uit Uden bouwt het nieuwe onderkomen voor de leer lingen van vbo/mavo met lokalen voor creatief tekenen, Nederlands, na tuurkunde/scheikunde/biologie, ge- zondheidskunde en textiele werkvor men. Wilmer en Corina mochten het eerste boorgat maken van 21,75 meter diep. Moeilijk was het niet, zei Cori na. „We moesten alleen maar een hendeltje vasthouden." Samen waren ze de heimachine opge klommen, onder het toeziend oog van alle leerlingen en leerkrachten van de school, achter de laatste nieuwbouw uit 1992 die ook door Verlaat is gere aliseerd. Beide gebouwen zullen via een gang met elkaar worden verbon den. Op een beeldschermpje konden W?5 mcr en Corina zien hoe diep de boor de vettige klei indrong. Bij het boor gat ontstond een berg modder en veen. Het gat wordt opgevuld met be ton, dat door een rubberen slang om hoog wordt gepompt en onder druk d(X)r de holle boor de grond in wordt gespoten. Na ongeveer tien minuten was het karwei geklaard en kon het tweetal de veiligheidshelmen afzet ten. De brugklassers waren even heel klein vergeleken bij de 25 meter hoge mast die ze vanuit de cabine hadden bediend. Volgens uitvoerder N. van de Bcx>m van Verlaat wordt er behoorlijk diep geboord. „Er is een extra stuk van drie meter op de vaste mast gezet. Dat komt niet zo vaak voor." De heistel ling is van Jacbo uit Nijmegen. Pas toen het water voldoende was ge zakt, kon de plechtigheid beginnen. Omdat in een deel van de bouwput nog water stond, werden extra dragli neschotten in de put gelegd om de 63 ton wegende heistelling met boormast naar de gewenste plaats te kunnen la ten rijden. In totaal zijn 26 zogenaam de boorpalen in de grond gevormd. De klus zou in één dag geklaard zijn. Maar doordat pas 's middags kon worden begonnen, moesten de heiers de volgende dag terugkomen om het werk af te maken. Dat levert twee da gen stagnatie op. De nieuwbouw moet half juli opgeleverd worden. Na het boren mag er drie tot vier dagen niet in de put worden gewerkt om de beton uit te laten harden. Daarna vindt een akoestisch onderzoek plaats om te kijken of er tijdens het storten van de beton scheuren in de palen zijn ontstaan. Is dat het geval, dan moet er in de buurt van de ondeugdelijke paal opnieuw geboord worden. Op de fundering van ijzeren balken komt een prefabvloer met een ce- mentdek. De wanden bestaan uit houtskeletdelen tegen stalen spanten, ook het dak krijgt stalen balken. Is dat eenmaal klaar dan moet het gebouw van 25 bij 24 meter in één week 'wa ter- en glasdicht' worden gemaakt. De bouw kost 735.340 gulden. Daarna vindt de afwerking nog plaats en moet de inventaris worden ge plaatst. In september moeten de leer lingen er het nieuwe schooljaar kun nen beginnen. De noodlokalen zijn in drie weken leeggehaald, ontmanteld en via een uitgang aan de Parallelweg afgevoerd. Hiervoor moest de fietsen stalling worden afgebroken. De fiet sen staan nu op het schoolplein. Voor de brommers en glimmende scooters is er nu naast de ingang een plaatsje gecreëerd. De onderdelen van de noodlokalen zijn opgeslagen bij Den Engelsman in Sint-Annaland, de in ventaris in de bouwloods bij het Schelde college. De noodlokalen zul len in Bleiswijk opnieuw gebruikt worden als schoollokalen. Het is al weer enkele jaren geleden dat in Tholen-stad werd meegedaan aan de nationale straatspeeldag. Nu wordt dat in de smalstad opgepakt. Enerzijds door het jeugd- en jonge renwerk, anderzijds door bewoners van de Molendijk. „We zijn bena derd door het Vrouwennetwerk met de vraag om in elke woonkern de straatspeeldag te organiseren", ver telt coördinator Wil Berkelaar van het jeugd- en jongerenwerk. „Maar dat is voor ons niet te realiseren. Ik heb toen de animo gepeild bij de di verse organisaties waarmee we contact hebben en alleen in Sint- Maartensdijk was er belangstel ling." Het verzoek van het Vrou wennetwerk vloeide voort uit de vorig jaar gehouden enquête, waar uit als één van de items naar voren kwam de aandacht voor veiligheid van kinderen. De jeugdsoos uit de smalstad koos een deel van de Bloemenlaan, de Tulpstraat en de Rozestraat om de straatspeeldag te houden. Uit die wijk kkomt 50% van de soosbezoekers. De straat zal volledig afgezet worden. Maar wat de verdere activiteiten zullen zijn, wordt nog bekeken. „Eenvoudige spelletjes", zegt Mark Schippers van de jeugdsoos. De straatspeel dag zou ertoe moeten leiden dat er meer saamhorigheid in de - door leegstand geplaagde - wijk ontstaat. Drie weken geleden zijn huis-aan- huis formulieren verspreid voor aanmelding van zowel kinderen, als ouders om te helpen. Eén was er vorige week ingeleverd. „Dat zegt al iets over de saamhorigheid. Maar we rekenen erop dat het goed komt", aldus mevr. Berkelaar. Aan vullend zijn formulieren verspreid via de basisscholen, want de straat speeldag is bedoeld voor kinderen tot 12 jaar. Een leidster van de peuterspeelzaal kaartte bij het jeugd- en jongeren werk de deelname aan de straat speeldag door de Molendijk aan. Daartoe is het comité Molendijk- Kinderdijk gevormd, dat bestaat uit de dames Wilrie Panis, Carin v.d. Kleijn, Anja van Damme en Ria Verwijmeren. Het comité wil de onveiligheid van de Molendijk on der de aandacht brengen, een straat waar veel kinderen wonen en spe len. De middag wordt dan ook geo pend door iemand van Veilig Ver keer. „Enkele jaren geleden zijn we ook bezig geweest naar de gemeen te toe, maar zonder resultaat. Wij vinden dat de Sportlaan de toe gangsweg naar het dorp moet zijn en niet de Molendijk", legt Anja van Damme uit. Het comité heeft de kinderen auto's laten tellen. Op een maandagmorgen van kwart voor twaalf tot twaalf uur passeer den er 35, op een woensdagmiddag tussen kwart voor vijf en vijf uur 92. Geprobeerd wordt om ook nog snelheidsmetinhen te doen. „We zouden graag eenrichtingsverkeer of andere maatregelen in onze straat zien." Maar het spelen staat woensdag middag voorop. „Het leuke is dat de organisatie geen geld mag kos ten. Dat betekent een uitdaging om het simpel te houden en dat is leuk", vertelt mevr. Van Damme. Er worden een twintigtal spelletjes uitgezet, zoals hinkelen, knikkeren, blikjesvoetbal. Ouderwetse straat spelletjes, maar ook spelletjes die betrekking hebben op het verkeer. Een wedstrijdelement zit er niet in. „Er zal een grote berg zand op de dijk gestort worden, we houden een puzzeltocht en er wordt een pick nickplaats ingericht", aldus mevr. Van Damme. Ambulancedienst, po litie en brandweer zijn uitgenodigd om wat van hun werk te komen ver tellen en te laten zien. De Molen dijk zal woensdag van 10 uur tot half zes voor het verkeer afgesloten zijn; de huisartsenpraktijk blijft be reikbaar. Ook het comité heeft for mulieren verspreid. Niet alleen op de Molendijk, maar ook in de Mo lenstraat, Oost- en Zuidsingel, Pa rallelweg, Radda Barnen-, Juliana- en Wilhelminastraat. Ouders om te helpen zijn ook hier nog welkom. Voor de straatspeeldag stelt de stichting Kinderen voorrang mate rialen beschikbaar, zoals ballonnen, zonnekleppen en een spelenboek. Burgemeester en wethouders heb ben zich van meet af aan terughou dend opgesteld ten aanzien van het toelaten van windmolens. Op dit moment zijn er drie door Zeeuwind gerealiseerd bij Stavenisse. Aanvra gen voor Anna Jacobapolder en Sint-Maartensdijk zijn in de ijskast gezet omdat eerst beleid moet wor den geformuleerd in het nieuwe be stemmingsplan. Ondertussen heeft de provincie bekeken waar in Zee land grootschalige windmolenpar ken mogelijk zijn en daarvoor een streekplanuitwerking voorbereid. Behalve de Annavosdijkpolder is het gebied Willem- en Abraham Wissepolder op Sint-Philipsland uit de bus gekomen, maar het is van de twaalf onderzochte plaatsen de minst geschikte. De Oesterdam viel al eerder als mogelijkheid af. In een discussiestuk voor de com missie gemeentelijke ontwikkeling zetten burgemeester en wethouders de zaken nog eens op een rij: het provinciale beleid en de gemeente lijke nota windenergie uit 1993. En dan treden essentiële verschillen aan het licht. B. en w. kunnen in stemmen met het provinciale stand punt ten aanzien van een enkele windmolen of parkjes van minder dan vijf turbines bij agrarische be bouwing. Dit standpunt zal bij de uitwerking van het bestemmings plan worden meegenomen. In de vijf jaar oude nota (die geen betrek king heeft op Sint-Philipsland) was sprake van een ashoogte van 25 tot 30 meter, maar dat noemt het colle ge nu verouderd. Er zal uitgegaan moeten worden van 50 tot 70 meter en dat sluit aan bij het streekplan. Voor kleine projecten - 5 tot 10 windmolens - wil de provincie het ontwikkelen van beleid aan de ge meenten overlaten. Tholen kan zich daarin vinden. Maar dat geldt niet voor grootschalige projecten van 20 turbines of meer. Daarvoor biedt het kleinschalige Thoolse polderland schap geen ruimte, vindt het ge meentebestuur, terwijl ook mi lieuwaarden in het geding kunnen zijn. Ten aanzien van de Annavos dijkpolder stellen b. en w. dat slechts een klein deel van dat ge bied in de windenergienota is aan gemerkt als gebied waar plaatsing van windturbines - op kleine schaal - toegestaan kan worden. Daaraan wil men vasthouden, ook al omdat uit de door de provincie uitgevoerde milieu-effectrapportage blijkt dat er haken en ogen aan de genoemde plaats zitten. Over de aanvragen die er liggen willen b. en w. pas beslissen als dui delijk is wat er ten aanzien van windenergie in het nieuwe bestem mingsplan buitengebied voor beleid komt. Momenteel is die duidelijk heid er nog niet, de herziening van het plan verkeert nog in een oriënta tiefase. De VVV en folderservicepost Die- leman hebben al veel telefoontjes gekregen van menserf die kaarten wilden hebben voor de voorstelling van Freek de Jonge op 24 oktober in Oud-Vossemeer. Maar zij belden te vergeefs. „Pas vanaf 31 augustus komen kaarten beschikbaar", zegt voorzitter Eef de Jonge van Uit op Tholen. Donateurs van de stichting gaan namelijk voor. Zij kunnen een abonnement nemen op minimaal drie voorstellingen en hebben dan recht op twee kaarten per voorstel ling. Deze aanvragen worden op volgorde van binnenkomst afge werkt. Blijven er nog kaarten over, dan gaan die vanaf 31 augustus in de losse verkoop. Het aantal plaat sen in de Vossenkuil is beperkt. „Freek de Jonge wil perse in een kleine zaal optreden", vertelt me vrouw De Jonge.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1998 | | pagina 3