24-uurs tocht rond de Oosterschelde Thoolse Rode Kruis oefent in Jenaplanschool Poortvliet Hardrock en lolly's op het Yossemeerse Borstrockfestival Taaipraatje: Hoed UW NIEUWSBLAD VAN HET EILAND THOLEN EN ST. PHILIPSLAND Delta investeert in warmtekrachtcentrale Dick Visser bij de M.E. Excursies Dintelse Gorzen Akzo Nobel adopteert het Juvenaat voor scheikunde Commissie voor agrarisch advies Nieuwe Muziek Middelburg Waterschap trekt klacht in Fietspontje bij Benedensas DE THOOLSE COURANT Donderdag 14 mei 1998 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 In het kader van de derde Zeeland Natuurmaand wordt 29 mei voor het eerst een 24-uurs wandeling rond de Oosterschelde gehouden. Vierentwintig uur lopen langs slikken en schorren, karrevelden en inlagen, met het zilte klotsen van het Oosterscheldewater als achtergrondmu ziek. Pak even uw zakboekje De eerste keer dat het Bor- strock-festival in Nieuw- Vossemeer werd gehou den, zal René Smout uit Oud-Vössemeer niet licht vergeten. „We hadden een podium in elkaar geknut seld èn zelf de entreekaart jes en consumptiebonne tjes gemaakt. „Laat er een vijfenzeventig bezoekers komen, dachten we. Het werd iets drukker, er kwam vijfhonderd man opdagen en de consumptiebonnen waren binnen de kortste tijd op." Lolly's Delta Nutsbedrijven investeert voor een bedrag van 23 miljoen gulden in de bouw van een aardgasgestookte warmtekrachtcentrale bij de Kruiningse producent van aardappelproducten Lamb Weston Meijer. Behalve voor een aanzienlijke energiebesparing, moet de installatie zorgen voor een vermindering van de typische patatlucht rond de fabriek. De afstand van de tocht bedraagt 53 kilometer, maar deelnemers kunnen er ook voor kiezen één of meer van de in totaal zeven etappes te lopen. Onderweg worden de wandelaars onthaald op een openluchtconcert op Neeltje Jans, een nachtelijke diapresentatie op de boerderij Land- en Zeezicht en ze worden ontvangen in de eeuwenoude Plom pe Toren. De tocht gaat om 19 uur van start op drie verschillende plaatsen; de Kei hoogte op Noord-Beveland, de Bos- wachterij Westerschouwen en de Schelphoek (beide op Schouwen- Duiveland). Tholen zal in verband met de af te leggen afstand niet worden aange daan. De route loopt rond het ge deelte van de Oosterschelde dat bin nen de Zéelandbrug en de stormvloedkering ligt. Voor dege nen die de tocht niet in één keer ge heel willen uitlopen, bestaat er van af één uur 's nachts de mogelijkheid te overnachten op de boot Christi- aan B, die de haven van Burghsluis en de Keihoogte op Noord-Beve land zal aandoen. Men dient zelf voor slaapspullen te zorgen. Het is ook mogelijk om de tocht uit te lopen zonder deel te nemen aan de activiteiten die op het program ma staan. In dat geval ontvangt men een stempelkaart en start men op ei gen gelegenheid op een van de drie eerdergenoemde plaatsen. De deelname aan de tocht is gratis, maar wandelaars zullen zelf voor proviand moeten zorgen. De excur sie is een initiatief van het Bureau voor Toerisme Zeeland in Middel burg, waar ook informatie verkrijg baar is over vertrektijden, route en startpunten. THOLEN t/m 23 mei Expositie schilderijen en tekeningen Ludmila Kalmaeva, Stoofstr. 6, do t/m za 10-16 u. 15 en 16 mei Alvantho expo 100 jaar Rabobank, Meulvliet, vr 13-21 u. en za 10-17 u. 19 mei Anbo fietstocht. 20 mei Lezing prof. Velema uit Apel doorn over orgaandonatie, Grote Kerk 19.30 u. 23 mei Orgelconcert Jan Mulder, Grote Kerk 20 u. 2 juni Vooijaarsreis Anbo. OUD-VOSSEMEER 23 mei Internat, visconcours 't Schar retje, Westerschelde 12-15 u. SINT-ANNALAND 16 mei Actiedag Ethiopië, Het Tref punt en Ring, 10-17 u. 16 mei Zangavond m.m.v. VZOS, Young Voices en kinderkoor, N.H. kerk 19.30 u. 23 mei Visdag Smash, 8 u. haven. 25 t/m 28 mei Avondwandelvier daagse. STAVENISSE t/m 15 mei Wandeldriedaagse. 16 mei Concert Euterpe, Stove 20 u. 25 mei Meedenkavond groenvoor ziening, Stove 20 u. SINT-MAARTENSDIJK 27 mei Meedenkavond groenvoor ziening, Haestinge 20 u. 28 mei Alg. ledenverg. Rode Kruis, R. Barnenstr. 20 u. 30 mei optreden Surrender in Haes tinge, 20-2 u. SCHERPENISSE 17 mei Toertocht M.T.C. Tholen. Vertrek veiling Veerdijkseweg. 23 mei braderie, 11-21 u. 23 mei Rommelmarkt Philadelphia, Ons Huis 13.30-17 u. POORTVLIET 14 en 15 mei Musical o.b.s. De Ee- vliet, 't Ouwe Raed'uus 19 u. 19 mei Informatieavond verkeers- veiligheidsplan, 't Ouwe Raed'uus 19.30 u. SINT-PHILIPSLAND 16 mei Rommelmarkt werkgr. Dorp, Anna Jacobapolder. 22 mei excursie met gids Slikken van De Heen, informatiepaneel pa rallelweg Philipsdam, 10 u. BERGEN OP ZOOM t/m 25 okt. Expositie schilderijen Jo zef van Ruyssevelt, Markiezen-hof. 15 en 16 mei Musical Grease, De Maagd 20.15 u. 19 mei Klassiek familiedrama John Gabriël Borkman, De Maagd 20.15 u. 22 en 23 mei Cabaret Waardenberg en De Jong, De Maagd 20.15 u. 28 en 29 mei Muziektheater Het groot niet te vermijden. De Maagd 20.15 u. +film+++film+++film+++film+ ROXY 1: Titanic - do, ma en di 19.30 u., vr 20.30 u., za 14 en 20.30 u., zo 14 en 19.30 u. ROXY 2: Pippi Langkous - vr 18.30 u., za en zo 14 en 16 u. Scream 2 - do, ma en di 20 u., vr. en za 18.45 en 21.30 u., zo 18.15 en 20.30 u. CINEM'ACTUEEL 1: Mercury Ri sing - do 20 u., vr 21.30 u„ za 18.45 en21.45u., zo 16.15, 18.45 en 21.30 u. Mousehunt - vr 18.45 u., za 14 u., zo 14 en 16.15 u. CINEM'ACTUEEL 2: U.S. Mars hals - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., zaen zo 14, 18.45 en 21.30 u. CINEM'ACTUEEL 3: Titanic - vr, za, ma en di 20 u., zo 19 u. Flubber (Ned. gespr.) - za en zo 14 u. Verrassingsvoorpremière; do 20 u. Cinema Paradiso: The Boxer - ma en di 20.30 u. Radio Sloth is te beluisteren op FM 106,5 MHz en via de kabel op 94,5 MHz. Omroep Zeeland radio op 101,9 MHz (ether) en via de kabel op 87,6 MHz. Omroep Zeeland te levisie is te zien op 182,25 MHz (kabel) of 735,25 MHz kanaal 54 (ether). Politieman Dick Visser, die nog in Sint-Annaland en in Sint-Philips- land heeft gewerkt, is benoemd tot plaatsvervangend commandant van de Mobiele Eenheid (M.E.) in Zee land. Van 1976 tot 1981 maakte hij al deel uit van het Zeeuwse ME-pe- leton. Dat waren tropenjaren met de acties van Zuid-Molukkers in As sen, demonstraties bij de kerncen trale in Borsele en de inhuldiging van koningin Beatrix. Visser krijgt aan het PIOV een opleiding voor peletonscommandant. Eind mei eerst drie weken theorie en eind ok tober volgt dan nog een vierweekse praktijkopleiding. Johan Kasse is benoemd tot com mandant van de ME Zeeland als op volger van Johan Bodrij. De provincie zal niet deelnemen in een nog op te richten stichting advi sering buitengebied. Gedeputeerde staten willen niet dat de provincie medeverantwoordelijk is voor per soneel en financiën van de stichting, maar vinden het wel wenselijk een ambtenaar als adviseur eraan toe te voegen. De stichting zal een agrari sche adviescommissie instellen en ook daarin zal de provincie met een adviseur deelnemen. De andere partners - de vereniging van Zeeuw se gemeenten en lto-raad Zeeland - krijgen elk een lid in de commissie. VGZ en provincie sluiten vervol gens een convenant waarin wordt geregeld, in welke gevallen ge meenten bij de commissie een agra risch deskundigenadvies inwinnen (agrarisch technische zaken van bouwaanvragen). De gemeenten verwerken dat advies dan in hun be stemmingsplannen buitengebied. De provincie stelt voor de commis sie eenmalig 25.000 gulden be schikbaar. G.s. vinden dat de com missie in ieder geval moet adviseren over neventakken intensieve vee houderij, maar niet over bijvoor beeld tijdelijke woongelegenheid voor rustende boeren omdat Zee land die mogelijkheid planologisch niet toestaat. Op het festival Nieuwe Muziek in de Middelburgse Kloveniersdoelen staan dit jaar de positie van de vrouw in de muziek en composities van vrouwelijke componisten cen traal. Het muzikale evenement wordt verspreid over vier weekein den in juni en juli. Behalve uitvoe ringen van werken van vrouwelijke componisten en concerten van vrouwelijke musici staan er lezin gen en discussies op het program ma. Het jaarlijks terugkerende festi val is een initiatief van de stichting Nieuwe Muziek Zeeland. De orga nisatie heeft opdrachten verstrekt aan de componisten Mayke Nas, Lorre Lynn Trytten, Jin Hi Kim, Barbara Monk-Feldman en 'Sonia Bo voor het schrijven van werken voor trio of duo. Óp 19 juni zullen de musici Mifune Tsuji, Frances- Marie Uitti en Tatiana Koleva de werken voor het eerst ten gehore brengen, in aanwezigheid van de componisten. De activiteiten rond het festival hebben plaats van donderdag 18 tot en met zondag 2i juni, vrijdag 26 en zaterdag 27 juni, woensdag 1 ju li, vrijdag 3 en zaterdag 4 juli en vrijdag 10 en zaterdag 11 juli. De vereniging Natuurmonumenten houdt 16 mei een zeven uur durende excursie door de Dintelse Gorzen. De tocht staat onder begeleiding van de beheerders van het gebied, die de deel nemers mee zullen nemen naar de mooiste plekjes. De Dintelse Gorzen liggen langs het Krammer Volkerak. In de loop der eeu wen heeft het zeewater er diepe geulen uitgesleten. Sinds het sluiten van de Philipsdam in 1987 is echter geen spra ke meer van eb en vloed, waardoor de kreken nu gevuld zijn met zoet water. De Dintelse Gorzen kennen een grote rijkdom aan vogels en er grazen groe pen paarden en koeien, die vrij rond kunnen lopen in het gebied. De excursie gaat van start om tien uur 's ochtends bij het sluisje in Benedcn- sas. aan de monding van de Steenberg- se Vliet, tussen Dinteloord en Steen bergen. Het is de bedoeling dat er de komende tijd elke maand een of twee van derge lijke excursies worden gehouden. De excursiefolder "Dintelse Gorzen' is gratis verkrijgbaar bij de VVV's in de omgeving. Belangstellenden kunnen contact opnemen met opzichter Lia Vlietland van Natuurmonumenten: 0167-502.970 of 06-54.295.291 Behandeling van 'gewondenin de Jenaplanschool te Poortvliet door Rode-Kruismedewerkers L. Plandsoen en mevr. Kaashoek. Het Thoolse Rode Kruis oefende donderdagavond in de School met de Bijbel, de Jenaplan school, te Poortvliet de opvang en verzorging van mensen die bij een calamiteit betrokken wa ren. In dit geval ging het om een scheepsongeluk, waarvan zo'n dertig opvarenden opgevangen moesten worden. Leden van het Sint-Philipslandse Rode Kruis fungeerden als 'slachtoffer'. Met een vrachtwagen van het Zeeuwse Rode Kruis waren bed den en andere hulpmiddelen aangevoerd. De verwondingen van de opva renden bleven beperkt tot hier en daar een schrammetje, zodat er slechts weinig verbandmidde len aan te pas kwamen. Hoofd zaak was de opvang. De 'slacht offers' bleken vaak in paniek en reageerden verward, op zoek naar familie of kennissen. De Rode Kruishelpers hadden soms de grootste moeite om mensen op hun gemak te stellen, zodat er vaak twee per 'slachoffer' no dig waren. Een aantal mensen van het provinciale Rode Kruis fungeerde als jurylid om de werkzaamheden van circa 25 le den van de Thoolse Rode- Kruiscolonne goed te kunnen beoordelen. Het waterschap Zeeuwse Eilanden trekt de klacht wegens smaad tegen de heer Smits te Goes in. Deze had zich naar aanleiding van het verloop van de waterschapsverkiezingen vol gens dijkgraaf Gosselaar grievend uit gelaten over het waterschap en zijn functionarissen. Uit gesprekken met de officier van justitie is naar voren gekomen, dat het onzeker is of een nog te starten straf rechtelijk onderzoek ook daadwerke lijk zal leiden tot vervolging. Mede werking aan het onderzoek zou bovendien nogal wat lijd en inspan ning vergen. Het waterschap ziet zich gesterkt door een uitspraak van de Raad van State, waarin Smits in het ongelijk is gesteld. Zijn klacht betrof de volgens hem niet volgens de regels verlopen waterschapsverkiezingen in maart. Akzo Nobel Resins uit Bergen op Zoom en gymnasium Juvenaat van het Heilig Hart hebben tot een sa menwerkingsverband besloten op het gebied van de scheikunde. In eerste instantie is het doel, leerlin gen voor het vak te interesseren. In een later stadium komen ook andere vakken aan de orde. Het project houdt in, dat Akzo het Ju venaat voor een langere periode adopteert. Voorbeelden van de sa menwerking zijn; practica, stages, rondleidingen en literatuuronder zoek in de bibliotheek. Door de intensieve contacten kunnen alle activiteiten goed worden afge stemd op het niveau van de leer lingen, zo verwachten het bedrijf en de school. Het initiatief van de ze samenwerking ging oorspron kelijk uit van de vereniging van de Nederlandse chemische industrie met als doel, het scheikunde-on- derwijs een nieuwe impuls te ge ven. Akzo is wereldwijd leveran cier van kunstharsen voor de verf- en drukinktindustrie. Het juvenaat is een categoriaal gymnasium met 400 leerlingen. Maandag vindt de eerste rondleiding plaats van vier leerlingen van het Juvenaat door de productie-afdeling van Akzo. Drie leerlingen nemen een kijkje in het laboratorium en mogen daar viscositeits-metingen uitvoeren. Steun aan Israël. De stichting 'Steun aan Israël' organiseert zater dag onder de Graanbeurs op de Dam in Middelburg een tweede hands-boekenmarkt, vanaf 10 uur. Het Zeeuwse bureau voor toerisme wil het aantal recreatieve fietspontjes verder uitbreiden. Vorig jaar telde het project 'Fiets een rondje met een pon tje' veertien veerverbindingen. Nu slaat men de vleugels ook buiten de provincie uit en is de gemeenten Steenbergen en Oude Tonge gevraagd mee te werken aan een pontveer tus sen Benedensas (bij De Heen) en Ou de Tonge. De bedoeling is dat het mo torschip Eendracht in juli, augustus en de eerste week van september de veerdienst onderhoudt. De kosten worden geraamd op 21.550 gulden. Beide gemeenten zouden voor 5400 gulden garant moeten staan. Het bu reau voor toerisme Zeeland wijdt een speciale uitgave - in het Nederlands en het Duits - aan de voetgangers- /fietsveren: de almanak van de Zeeuwse pontjes 1998. Zaterdag 23 mei wordt in een wei land aan het Schelde-Rijnkanaal, langs de weg naar Nieuw-Vosse- meer, de negende editie van het Borstrockfestival gehouden. De or ganisatie van dit muzikale evene ment is al vanaf het begin in han den van René Smout uit Oud-Vossemeer, zijn vrouw Jo- landa en Azuera van Son. Het festi val richt zich hoofdzakelijk op de liefhebbers van de oerdegelijke hardrock, zoals die door Led Zep pelin, AC/DC en Saxon werd en wordt gespeeld. Het idee voor Borstrock ontstond tien jaar geleden. „Er was niks meer te beleven voor ons, we wil den weer eens wat doen", verklaart Smout. De eerste keer dat Borst rock werd gehouden, was er niet al leen gebrek aan consumptiebonnen. „Er was maar één toilet voor die vijfhonderd bezoekers en we had den veel te weinig plastic bekers voor het bier. We hebben toen om moeten roepen of de mensen hun bekers wilden bewaren." In de loop der jaren groeide het be zoekersaantal gestaag. Nu heeft het zich gestabiliseerd op ongeveer duizend mensen, zegt Smout. Het aantrekken van echt bekende bands kan de organisatie zich niet veroorloven. Maar de meeste bands willen maar al te graag komen spe len, zo is gebleken. De drie organisatoren zijn een groot deel van het jaar met hun ge dachten bij Borstrock. Zo besteden ze veel tijd aan het bezoeken van concerten, met als voornaamste doel het zoeken van bands voor hun Deformatie Shortino is één van de optredende bands op het Borstrockfestival. eigen festival. „De meeste bands die hier spelen, hebben we van te voren gezien. Voor de AC/DC-co- verband Dirty Deeds zijn we zelfs naar Denemarken gereisd." Coverbands maken altijd een be langrijk deel uit van de program mering, zegt Smout. Drie van de vijf bands spelen covers. We heb ben gemerkt dat die het meeste ge waardeerd worden. De mensen wil len toch het liefst iets herkenbaars horen." Volgens Smout is er vrijwel geen dag dat hij niet aan Borstrock denkt. „Een week na het festival gaat het alweer van: wat zullen we volgend jaar doen?" Azuera van Son denkt datje toch een beetje gek moet zijn om elk jaar weer zo'n festival te organiseren. „Maar het is een gewoon een kick als je ziet dat er weer duizend man is gekomen", vindt ze. Behalve door hardrockmuziek wordt Borstrock gekenmerkt door lolly's. Dit verschijnsel stak een aantal jaren terug de kop op, toen Jolanda Smout en Azuera van Son een voorraadje van dit snoepgoed mee hadden gebracht voor achter de kassa. Er bleek een grote vraag naar lolly's te bestaan onder de ver zamelde hardrockers. „Sindsdien is een tekort aan lolly's net zo ernstig De warmtekrachtcentrale gaat het aardappelverwerkende bedrijf stoom, warmte, warm water en elektriciteit leveren. De directeuren R Stoter van Delta Nutsbedrijven en M. McClure van Lamb Weston Meijer hebben de samenwerking in middels contractueel vastgelegd. Het voordeel van aardgasgestookte centrales is dat gelijktijdig warmte en elektriciteit wordt opgewekt. Daardoor kan het bedrijf een aan zienlijke besparing in de energie kosten tegemoet zien. Daarnaast zullen de bakdampen van de aard appelfabriek in een aparte ketel worden verbrand, waardoor de voor Kruiningen en omgeving zo ken merkende friteslucht aanmerkelijk af zal nemen. De plannen om gezamenlijk een warmtekrachtcentrale te bouwen, bestonden al sinds 1994. Een tijde lijk verbod op het bouwen van nieu we exemplaren van deze installa ties, in verband met een overcapaciteit bij de producenten hiervan, zorgde voor uitstel. De huidige energie opwekkende in stallaties staan binnen de muren van de fabriek. De ruimte die vrij komt, zal Lamb Weston Meijer gebruiken voor uitbreiding. Tien procent van de bouwkosten van de nieuwe centrale komt voor rekening van het ministerie van eco nomische zaken. Eerder schaften de bedrijven ELSTA in Terneuzen en Cerestar in Sas van Gent een verge lijkbare installatie aan. als een tekort aan bier", zegt Jo landa Smout. Op het programma staan dit jaar String Riot met onder meer covers van Led Zeppelin, AC/DC en Queen, de onlangs heropgerichte Nederlandse hardrocktrots Ven- geandfc. Most Wanted, met num mers van Radiohead, Lenny Kra- vitz, The Who en zelfs Sepultura, de band Shortino rond de vroegere zanger van de Amerikaanse band Quiet Riot, Paul Shortino en als laatste de Heavy 70's waarin ex-le den van Sleeze Beez spelen. Borstrock begint om 16.00 uur. Wie zijn of haar tent meebrengt, kan gratis op het festivalterrein blijven overnachten. Vroeger had dit hoofddeksel, in te genstelling tot de veel meer gedragen pet, het kenmerk van 'gekleeed zijn' bij bezoeken buitenshuis. Naar de vorm sprak men van de hoge hoed, de driekante hoed of de steek, de bol hoed - ook wel Garibaldi-hoed ge naamd - en naar de stof van de stro hoed en de vilten hoed. De Garibaldi ontleende die naam aan de Italiaanse vrijheidsstrijder Garibaldi (1807- 1882). De geestelijken droegen een hoed met een lage bol en brede ran den. De ministers droegen een steek(hoed). De bekendste driekante hoed in de geschiedenis is die van Na poleon Bonaparte. De hoge hoed, ge dragen bij officiële gelegenheden als bruiloft en begrafenis, noemde men ook cilinderhoed. En deze kreeg als bijnaam 'kachelpijp' of'hoge zijden'. De gewoonte iemand uit beleefdheid te groeten door de hoed af te nemen (te lichten), bracht de zegswijze mee 'de hoed voor iemand of iets afne men' in de figuurlijke betekenis van; eerbied hebben voor een bijzondere, meestal niet verwachte, prestatie, vaak onder moeilijke omstandighe den. Die beleefdheid kwam tevens tot uitdrukking in de spreekwoordelijke zegswijze 'een hoed meer in het jaar onderhoudt veel vriendschap'. Dat betekende; vaak groeten van meerde ren werpt vruchten af en legt geen windeieren. Beleefdheid is nooit weg. Om daarmee de spot te drijven en te grote onderdanigheid tegen te gaan, zei men soms 'maar met de pet op je test kom je er ook best'. Daartegen over stond weer 'met de hoed in de hand', om eerbied en onderdanigheid aan te geven. Vandaar de oude wijs heid 'met de hoed in de hand komt men door het ganse land'Als je eer biedig bent, red je het wel. Een hou ding die inmiddels door de verander de tijden toch wel enigszins is achterhaald. Doch ook oudtijds waren er al mensen die niet zo vlot waren met groeten. Zij droegen 'een loden hoed', om aan te duiden dat het afne men ervan zwaar was. De hoed was onderwerp in tal van bij zondere uitdrukkingen. Zo bestond vroeger de gewoonte in kerken een stil gebed te houden met de hoed voor het gezicht. Dat noemde men 'in de hoed kijken'. Lijnrecht tegenover de ze gewoonte stond 'met de hoed op drie haren' (of op een haartje). Dat werd gezegd van personen die er par mantig en verwaand bij liepen. In sommige streken kende men datirvoor de uitdrukking 'met de hoed op half zeven' (ook op half elf). Daarentegen duidde men er haveloos uitzien aan door 'met de haren door de hoed lopen'Voor mensen die niet helemaal normaal of gek waren, ge bruikte men de zegswijze 'het schort hem onder de hoed', of nog sterker 'met de hersens op de hoed lopen'. Bekend is de uitdrukking 'onder een hoedje te vangen zijn'. Ook nu nog wordt daarmee iemand bedoeld die erg gedwee en tam is. Waarschijnlijk afgeleid van het vangen van vogels. Een vermoeid neergestreken vogel was een gemakkelijke prooi. Daarvan is weer afkomstig 'alles onder één hoed vangen', in de betekenis van: al les samenvatten. Tegenwoordig ge heel verouderd en vervangen door al les onder één noemer brengen. Het verkleinwoord hoedje komt even eens voor in het veel gebezigde 'zich een hoedje lachen'. Erg moeten la chen, vaak zelfs over een onbenullig voorval. Zo kende men eveneens de zegswijze 'onder één hoedje spelen'. Dat betekende gemene zaak maken, het samen eens zijn; vooral over on eerlijke praktijken. Ook nu nog veel voorkomend in het taalgebruik. De zegswijze is afkomstig van de mani pulaties met een hoed door een goo chelaar. Een grappige gewoonte op boedelvei lingen en verkopingen was 'onder de hoed verkopen'. Daarbij werd een brandende kaars onder een hoed ge zet. Zolang de kaars brandde mocht men bieden, ging de kaars uit dan was de laatste bieder de koper. De kardi naalshoed kreeg de naam 'de rode hoed'. Daarbij hoort de uitdrukking 'tot de rode hoed geraken', in de bete kenis van kardinaal worden. Oudtijds kende men vooral in de boe renstand de gewoonte bij een huwe lijk te bemiddelen. De vrijer stuurde een 'maaksman' (bemiddelaar)er op uit om alvast poolshoogte te nemen wat de bruid kon inbrengen en om te vertellen wat hijzelf, die naar haar hand dong, waard was. Als de onder handelingen slaagden kreeg zo'n 'voorvrijer' een nieuwe hoed. De be middeling kon soms ook mislukken. Daarvoor zei men in Groningen 'als het hoeden regent, valt er op mijn hoofd nog niet één'. Tegenover zo een nieuwe hoed stond 'zich een vuile hoed op het hoofd zetten'. Dat bete kende zich dwaas aanstellen en te schande maken. Bij uitbreiding ont stond hierbij het wat onkiese 'in zijn hoed kakken en die op het hoofd zet ten'. Het toppunt van dwaasheid en schande. Met een 'dorhoed' ging een aparte ge woonte gepaard. In Noord-Holland werd ontrouw in de liefde voorheen door de buren gestraft. Op het huis van de ontrouwe minnaar plaatste men een pop of een hoepel van stro, die 'dor' of 'dorhoed' werd genoemd. Van de talrijke samenstellingen noe men we alleen de blauw- en purper- hoed, gedragen door de waagdragers in de vemen. Een veem was een gilde waarin een groep personen voor geza menlijke rekening bepaalde werk zaamheden verrichtte, vandaar de na men Blauwhoeden- en Purperhoedenveem. (Nadruk verbo den). Wilt u op de hoogte blijven van wat er gebeurt in uw woon- en/of werkgebied, neem dan een abonnement op de Eendrachtbode, dè Thoolse Courant. Dan krijgt u elke donderdag volop informatie over Tholen en St. Philipsland. per halfjaar incasso 27,- per jaar incasso 49,35 (een jaarabonnement is dus ƒ4,65 goedkoper) postabonnement incasso Neem nu een abonnement, dan krijgt u de Eendrachtbode EEN MAAND GRATIS. 66,45£ Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Zend deze bon in een open enveloppe naar Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland. U kunt ook bellen: 0166-657007 b.g.g. 653474. V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1998 | | pagina 11