Leenpoel neemt Mullié-wagens over 1 1 1 1 Kleinverbruikers betalen niet meer door Verstraten „Het zou jammer zijn als zo'n dorp een cafetaria zou moeten missen" Jarige Rabobank Sint-Annaland geeft taart aan Schutse en Annewas De Nieuwsbode stopt op Schouwen-Duiveland vanHoute Meer dan een douche alleen? Later viering van 100 jaar landelijke Raiffeisen-Boerenleenbank Akzo in zee met uitzendkrachten Stavenisse gaat met nieuwe eigenaren Van den Berg verder Donderdag 16 april 1998 Zes Thoolse medewerkers naar Kamperland De uit Poortvliet afkomstige Mullié-afdeling van Nord- land uit Bergen op Zoom is overgenomen door land- bouwmechanisatiebedrijf Leenpoel uit Kamperland. De zes Thoolse werknemers zijn meegegaan. Zij blijven kipwagens en dumpers maken. Landbouwmechanisatie In de vut OOI wordt breder onder vlag OOT Hartweek ZOA ONS uitgangspunt... uw PERFECTE slaap 01M13641 of 0113-221116 Middenstand over ondernemen in 21ste eeuw De Rabobank Sint-Anna- land/Poortvliet bestaat 85 jaar. Op zich een gewoon lustrum, maar de bank wilde dat niet alleen bin nenshuis vieren. Donder dag werden er bij zorgcen trum De Schutse en ge zinsvervangend tehuis De Annewas in Sint-Anna- land daarom twee grote taarten bezorgd. Slechte jaren Hydro-massage Heteluchtbad Turksbad Muziek op nog geen 2m: Dan nu naar Imabo voor professioneel advies' imabo Imabo maakt, het waar Minder dividend Deltan voor gemeente Het moeras waarin Delta Nutsbedrijven is terecht geko men met de deelneming in de milieubedrijven Verstraten en Verbrugge heeft geen gevolgen voor de kleinverbrui kers. Tot en met het jaar 2000 blijven de tariefafspraken gelden, aldus b. en w. van Tholen op vragen van de SGP- raadsfractie. Alleen kunnen lagere bedrijfsresultaten ge volgen hebben voor het dividend dat de gemeente van Delta ontvangt. De Zierikzeesche Nieuwsbode, het vier keer per week verschijnende nieuwsblad op Schouwen-Duiveland, ver dwijnt. Op koninginnedag verschijnt de laatste Nieuws bode. Tegelijk wordt begonnen met twee bladzijden Schouws nieuws in dagblad de PZC dat de Zierikzee sche Nieuwsbode opkocht. Gemeente koopt omslag en pagina's van zakenblad Dinsdag zijn de deuren van cafetaria Stavenisse aan de Voorstraat in Stavenisse opnieuw opengegaan voor het publiek. De nieuwe uitbater is de familie Van den Berg. De wat verlopen zaak werd grondig vernieuwd en nu kunnen de Stavenissenaren er weer voor een (afhaal) maaltijd terecht. Markt aanwezig Toevloed V EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De personeelslecten verhuizen daar door opnieuw en zijn inmiddels aan hun vierde baas toe. Ze begonnen bij D. Mullié, vervolgens bij Nieu- wenhuyse en na diens faillissement bij Nordland. Tot dan toe steeds in Poortvliet, totdat Nordland vorig jaar september besloot om de vesti ging aan de Paasdijkweg af te stoten en alles in Bergen op Zoom te con centreren. De zes man gaan nu da gelijks via de Philipsdam naar Kamperland op Noord-Beveland. Nordland wilde de Mullié-poot bij nader inzien kwijt om zich volledig op apparatenbouw en constructie werk te concentreren. „En ons land- bouwmechanisatiebedrijf, dat dealer was voor Mullié, was op zoek naar extra activiteiten om meer continuïteit te krijgen gezien de si tuatie in de landbouw", zegt de uit Oud-Vossemeer afkomstige Pcrry van Westen, die de verkoop doet bij Leenpoel. Hij is blij met de uitbrei ding. Vooral voor dc dumpers van 16, 20 en 24 ton voor de landbouw en het grondverzet verwacht Van Westen een willige markt gezien de enorme bouwactiviteiten, zoals vlakbij de Westerschelde Oeverver binding en grote woningbouwpro jecten in de Randstad. Mullié opereerde sinds 1957 in Poortvliet. De kipwagens van 10, 12, 14 en 16 ton hebben een lande lijke reputatie opgebouwd. In een reclamefilm van Aviko patates-frites is zo'n gele wagen met het rode lo go regelmatig op de televisie te zien. Leenpoel, een uit 1847 date rend familiebedrijf, heeft handels naam, personeel, machines en on derdelen overgenomen. Het Kamperlandse bedrijf is dealer van New Holland tractoren en oogstma- chines. Perry van Westen streeft in heel Nederland naar een Mullié-net- werk van 10 tot 15 dealers. De eer ste bij Leenpoel vervaardigde Mul- lié-dumper wordt binnenkort opgeleverd. De zes Thoolse personeelsleden komen uit St. Annaland (3) en uit Poortvliet, Scherpenisse en Oud- Vossemeer elk 1. De jongste is 19 jaar, de oudste is de 59-jarige voor man W.J. Voshol. Hij werkt al 44 jaar aan de Mullié-wagens, die te veel naar zijn zin van eigenaar wis selden. „Al die veranderingen de laatste jaren, dat gaat niet in je kou- we kleren zitten", zegt Voshol. „Het is ook een hard gelag om iets wat je opgebouwd hebt, zo afgebro ken te zien worden. We zijn echter opgelucht dat we bij Leenpoel aan de slag kunnen. Bij Nordland, die meer in de apparatenbouw en de zware constructies zit, pasten de Mullié-wagens niet zo erg. Bij Leenpoel hebben we het ook beter naar ons zin dan bij Nordland en dat is al heel wat waard. Alleen is het een uur rijden naar Kamper land. maar ik hoop dit jaar 60 te worden en dan ga ik in de vut", al dus Voshol. Het Overleg Orgaan Industrie Tho- len (OOI) wil de naam veranderen in Ondernemers Overleg Tholen (OOT) om meer ondernemers bij de club te betrekken. Het vijftig leden tellende OOI kwam vier keer per jaar bij elkaar, waarbij een spreker informatie gaf over een bepaald on derwerp. En dan was er ook altijd het onderling contact, o.a op de tra ditionele nieuwjaarsbijeenkomst. Naast industriële bedrijven, wil het bestuur het lidmaatschap verruimen voor ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf. Vandaar de naams verandering. Bovendien wordt de gelegenheid aangegrepen om de vereniging in te schrijven bij de Ka mer van Koophandel, waarvoor no taris mr. J. Schot een akte heeft ge maakt. OOI-secretaris G.J. Harmsen denkt niet, dat de middenstandsverenigin gen in de wielen worden gereden door de ruimere openstelling van het OOT. „De detailhandel en recre atie zijn uitgezonderd. Die hebben hun eigen verenigingen. Wij denken meer aan advocaten- en accoun tantskantoren, de deurwaarder, e.d." Volgende week is het de nationale hartweek. Dan wordt de jaarlijkse collecte gehouden voor de Neder landse hartstichting. Met de op brengst wordt onderzoek, patiënten zorg, preventie en voorlichting over hart- en vaatziekten (doodsoorzaak nummer één in ons land) gesteund. In Tholen heeft de collecte voor de hulporganisatie ZOA ƒ2462,- opge bracht. ZOA geeft hulp aan vluchte lingen overal ter wereld. Gevers en collectanten hartelijk bedankt i n t e r i ekt r verzorging Markt 23, St.-Maartensdijk Advertentie I.M. Airco? ga niet over één nacht Schakel nü de ZVU in voor een airconditioning die bij uw bedrijf past. Deskundigheid in advies, installatie en onderhoud. Bel voor een koele offerte: Zeeuwse Verwarmings Unie B.V. Advertentie I.M De Middenstandsfederatie Eiland Tholen mobiliseert maandag 27 april in Meulvliet alle ondernemers van Tholen en St. Philipsland onder het motto ondernemen in de 21ste eeuw op het platteland.' De landelijk voor zitter van MKB Nederland, drs. H. de Boer en de Zeeuwse gedeputeerde voor ruimtelijke ordening J.G. van Zwieten zijn de sprekers op deze avond. Dhr. D.N. Meulblok zal zijn Thoolse collega's informeren over de federatie van ondernemers op Schou- wen-Duiveland. De bijeenkomst wordt geleid door directeur G.J. Harmsen van de Rabobank Tholen. 's Morgens was eerst De Schutse aan de beurt. Baliemedewerker Hans Ketting, die ook de spreek uren in het bejaardencentrum ver zorgt, wachtte samen met directeur J. Wesdorp van De Schutse en met enkele bewoners op de bakker. Die arriveerde met een enorme taart waarop 85 kaarsjes waren gesto ken. In het midden was van marse pein het embleem van de bank ge maakt met daaronder de letters 85-100 Rabobank. Het eerste getal slaat op de leeftijd van de bank in Sint-Annaland, maar het tweede is de ouderdom van Rabobank Neder land. De taart in De Schutse moest in 100 stukjes verdeeld worden om zowel personeel als bewoners mee te laten genieten, maar het gebak was groot genoeg, 's Middag reikte Ketting in De Annewas ook nog een taart uit aan bewoners en bege leiders. Ook daar werd de lekkernij wel gewaardeerd. Waarom koos de Rabobank voor deze twee instellin gen. „We wilden het lustrum samen met anderen vieren. En De Anne was en De Schutse zijn in Sint-An naland de twee zorgcentra. Dus de keuze was niet zo moeilijk", legt Ketting uit. Gezien de landelijke viering van het 100-jarig bestaan van de Rabo bank wilde het bestuur de 85-ste verjaardag niet in een zwaar kader zetten, aldus voorzitter J. de Boer. „We hebben het zeer bescheiden gehouden, maar wel op passende wijze onze sociale bewogenheid en lokale betrokkenheid kenbaar ge maakt. Zowel op onze algemene le denvergadering als met activiteiten in mei en oktober komen zullen we uitgebreid aandacht schenken aan het eeuwfeest van de Rabobank in ons land." Op negen april 1913 werd de Coö peratieve Boerenleenbank opge richt in Sint-Annaland door school hoofd J.W. Slager, gemeente secretaris J. Polderman, landbou wer B. Kodde, landbouwer M.J. Heijboer, landbouwer en commis sionair C. Bergers en commissio nair A. Goedegebuure Azn. jr. Zij vormden samen ook het eerste be stuur, behalve Goedegebuure die kassier werd.Slager was de eerste voorzitter. Het doel van de bank was het 'bevorderen van het land bouwbedrijf'. Tijdens de eerste al gemene vergadering tekenden 34 Zeelandhaven 7 Bergen op Zoom Telefoon: 0164 271500 Fax: 0164 259669 Openingstijden showroom: ma: 13.00-17.30 dt-do: 8.30-17.30 vr: 8.30-21.00 za: 9.30-17.00 Volgens de SGP is er sprake van een miljoenenverlies voor Delta door deelname in Verstraten en Verbrugge. Volgens b. en w. blijkt uit een notitie van Delta voor de aandeelhouders, dat de verliezen niet kloppen. „De directie van Del ta had een rendement van 10% op de deelnemingen, maar in 1997 komt dat uit op 3 tot 4%. Dat per centage zou ook bij de bank ver kregen zijn. De financiële positie van Delta is dus niet aangetast." Het college erkent wel, dat Verstra ten investeringen heeft gedaan ten behoeve van het aangekochte Rot terdamse industriële schoonmaak bedrijf Dapemo, zonder vooraf de juiste procedure te volgen. Delta was van die besluiten niet op de hoogte. Voor de tarieven heeft een en ander geen gevolgen, aldus b. en w. Delta heeft eerder de garantie afgegeven, dat kleinverbruikers vanaf 1996 tot en met 2000 niet meer zullen stijgen dan de prijsin dex voor de gezinsconsumptie. Dit afgezien van de doorberekening van de stijging door heffingen en belastingen. Behalve in Verstraten heeft Delta deelnemingen in Enertel (telecom municatie) en Elsta (warmtekracht centrale Terneuzen). Verder is er een garantie van 100 miljoen gul den afgegeven voor de bouw van een afvalverbrandingsinstallatie te Moerdijk. Delta heeft de gemeente Tholen verzekerd, dat ook als die garantie voor het volle bedrag zou worden aangesproken, de afspra ken ten aanzien van de kleinver bruikers nog worden nagekomen. B. en w. houden de Thoolse SGP- fractie voor, dat de toenemende li beralisering die binnenkort voor elektriciteit wordt gerealiseerd. Delta noodzaakt tot het onderne men van nieuwe commerciële acti viteiten waaraan bepaalde risico's zijn verbonden. De elektriciteits wet zal waarschijnlijk binnenkort door de Eerste Kamer worden aan genomen, de gassector en de wa tersector zullen naar verwachting op termijn volgen. De al jaren verliesgevende Nieuws bode werd nog op de been gehouden door een huis-aan-huis blad (Het Ex tra Nieuwsblad) en een recreatie krant (De Badkrant), maar de direc tie ziet door teruglopende abonnementen- en advertentie-in komsten geen perspectief meer voor de toekomst. Het huis-aan-huis blad zal worden voortgezet door de PZC (onderdeel van Wegener Arcade), die de uitgaverechten en de 26 perso neelsleden (journalisten, advertentie verkopers, administratiemensen, zet ters en drukker) zal overnemen. Een deel blijft vanuit Zierikzee werken, de rest moet naar Vlissingen. Voor zes boventalligen wordt werk ge zocht bij Wegener-vestigingen in Axel, Rotterdam of Den Haag. Na twee eeuwen - de Zierikzeesche Courant begon in 1797 - komt er binnenkort een einde aan een zelf standig nieuwsblad voor Schouwen- Duiveland. De oplage was gedaald tot beneden de 5000, maar door de vele samenlezers en de rijke historie was de Nieuwsbode een begrip op Schouwen-Duiveland. Vandaar ook de kop 'Zwarte dag voor de regio' die op de voorpagina van de Nieuws bode stond, toen het nieuws van het verdwijnen bekend was geworden. Kantoor Olaz. Vrjdag 15 mei wor den in Nieuwdorp het nieuwe kan toor en het afvaloverslagstation van het openbaar lichaam afvalstoffen- verwijdering Zeeland (Olaz) geo pend. Het overslagstation verwerkt per jaar 40.000 ton brandbaar afval. In de composteringsinstallatie wordt per jaar 45.000 ton gft-afval ver werkt tot compost. Loco-burgemeester G. van de Velde noemde het wegvallen van het nieuwsblad 'ontzettend triest.' „Weer een stuk identiteit van Schouwen- Duiveland weg." Mede door het be leid van de gemeente, die per 1 janu ari de volle pagina gemeentenieuws bij de Zierikzeese uitgeverij weg haalde. daalden de advertentie-in komsten echter en daarmee perspec tieven voor het zelfstandig voortbestaan van de uitgeverij met 26 arbeidsplaatsen. Abonnees van de Zierikzeesche Nieuwsbode krijgen voor de duur van het abonnement gratis de PZC bezorgd en degenen die dit blad al krijgen, ontvangen hun abonne mentsgeld terug. Door deze overna me is de Eendrachtbode het enige nog zelfstandige nieuwsblad van Zeeland geworden. De gemeente Tholen koopt voor 4000 gulden de omslag en vier pa gina's van het blad Zeeland Busi ness, dat naar ondernemers en be stuurders in Zeeland wordt gestuurd. Op die pagina's wordt uit gebreid aandacht besteed aan de ge meente Tholen, met name wat het aantrekken van bedrijven bedrijft. Het blad verschijnt eind april. De gemeente Tholen doet dit voor de derde keer. Eerder kwamen er .Tho len specials' uit in 1992 en 1995. De gemeente krijgt zelf extra exempla ren om die naar relaties te sturen. Cees en Jenny van den Berg zijn de nieuwe eigenaren van de cafe taria. Van den Berg heeft zelf een handelsonderneming in kleding. „Die blijft ook bestaan naast de cafetaria. Die zal dan ook hoofd zakelijk door mijn vrouw gerund worden", zegt Van den Berg. Zijn echtgenote werkte tot voor kort enkele dagen per week in de slage rij van de Meermarkt, maar stapt nu dus over op een meer dan full time baan. „Het is iets waar we al langer over dachten. We zeiden te gen elkaar: Als de frietzaak ooit nog eens te koop komt, dan is dat wel iets voor ons. Dat moet als enige onderneming in zijn soort in het dorp kunnen renderen. Boven dien is het niet leuk dat zo'n dorp een cafetaria zou moeten missen", vertelt Van den Berg. Het echtpaar woont sinds drie jaar in Stavenis se. Eerst aan de Stoofdijk, maar met de overname van cafetaria Stavenisse (van de familie Scher penisse) gaat het echtpaar, samen met dochter en zoon, boven de zaak wonen. „Het woonhuis en de cafetaria zijn allebei flink ver bouwd", vertelt Van den Berg. „Eind januari zijn we begonnen en we streefden ernaar om met Pasen klaar te zijn. En dat is gelukt, zij het maar net. Het was wel even doorhalen. In de cafetaria zijn er nieuwe wanden en plafonds aange bracht met geluidsisolatie. Verder hebben we er een keuken aange bouwd. We willen namelijk ook een kleine kaart gaan voeren. Aan gezien er hier in het dorp niet echt een plek is waar je ook een beetje uitgebreider kunt eten. leek ons dat wel goed." Het hele pand aan de Voorstraat heeft een facelift ondergaan. Alles is netjes opgeknapt, aangepast, ge verfd en opgepoetst. Zaterdag werd er een receptie gehouden voor genodigden en dinsdag gin gen de deuren, zonder ceremonie, open voor het publiek. Van den Berg denkt dat de markt voor een cafetaria zeker aanwezig is in Sta venisse. „Men gaat per slot van re kening voor een frietje en dergelij ke niet naar Sint-Maartensdijk rijden. Een aangezien we de enige cafetaria in het dorp zijn, moet het best goed kunnen lopen. En dat is voorheen ook altijd zo geweest, dus het risico was vrij laag. Bo vendien zijn er ook nog behoorlijk wat vakantiegangers in de zomer. Vandaar ook die keuken en de kleine kaart. Maar een zaak als de ze is niet seizoensgebonden. En er komen ook best heel wat mensen .om zomaar wat te drinken en te praten. Daarvoor is dan ook de bar vernieuwd." Voorlopig helpt een kennis van camping Irenehoeve, waar ook een soort cafetaria is, mevr. Van den Berg bij het inwer ken. Daarna gaat ze geheel op ei gen kracht verder. Directeur J. Wesdorp (rechts achteraan) nam samen met bewoners en personeelsleden van De Schutse de taart in ontvangst van Hans Ketting (links). personen het ledenregister. Tegelijk met de start werd ook besloten om toe te treden als lid van de Coöpe ratieve Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht. In die tijd werd er 1,5 uur per week kantoor gehouden in de woning van de kassier. In de crisisjaren (1929 en beginja ren '30) ging het slecht met de eco nomie. De beurs in New York stort te in en wereldwijd begonnen jaren van achteruitgang. 1931 en 1932 waren slechte boerenjaren. Het ver trouwen van het publiek in dc ban ken was geschonden en in '31 gin gen er dan ook vele failliet. De Boerenlleenbank in Sint-Annaland echter niet. Uit een aparte pot 'ka pitaal voor bijzondere doeleinden' kon men grotendeels de crisisver- liezen afschrijven. Na 1937 kwa men de gelden weer terug en nu ook vanuit andere dan de land- bouwhoek. Na de crisis volgde een tweede, deze keer van heel andere aard. De Tweede Wereldoorlog brak uit. De vlammen laaiden hoog op, maar bij de Sint-Annalandse bank ging alles nog gewoon verder. Voor de boeren volgde zelfs nog gunstige jaren omdat er veel voorschotten werden afgelost. De toevloed van spaargeld werd groter, maar hel geven van een behoorlijke rente bracht grote problemen met zich mee. De Rabobank Sint-Annaland kwam in moeilijkheden toen in ja nuari 1944 Tholen door de Duit sers onder water werd gezet. De bank vond onderdak bij zusterbank in Bergen op Zoom. De bank kwam ongeschonden door de oor log. De wederopbouw en met na me de geldzuivering leverde voor de bank een enorme extra lading werk op en de ontwikkelingen gin gen razendsnel. Het invoeren van geblokkeerde, girale en vrije reke ningen, de registratie van effecten, het in omloop brengen van nieuw geld en de grote hoeveelheid pa pierwerk die dit met zich mee bracht, zorgden voor grote drukte bij de bank. De twintig peter lan- ge gang in het toenmalige pand aan de Voorstraat diende als wachtkamer en was doorlopend vol. En dat terwijl alle kaszaken en administratie op nog geen tien vierkante nieter werd uitgevoerd. In 1947 werd daarom een nieuw pand gekocht aan de Dorpsweg. In 1952 ging de veiling alle veiling- gelden via de bank uitbetalen. Daardoor nam het aantal rekening houders enorm toe. In 1956'werd officieel het boekhoudbureau van de bank opgericht. Er kwam een steeds grotere vraag naar krediet, veroorzaakt door de grote investeringen van land- en tuinbouw, industrie en woning bouw. De ontwikkelingen tijdens de wederopbouw gingen zo hard dat landelijk de Nederlandse Bank een kredietbeperking invoerde. Maar de Rabobank in Sint-Anna land kon dankzij de ruime liquidi teit en de toevloed van gelden, steeds aan alle aanvragen voldoen. In 1966 verhuisde de Rabobank Sint-Annaland opnieuw. Deze keer naar een nieuwbouwpand aan de Raiffeisenstraat waar de bank mo menteel nog steeds ondergebracht is, zij het na enkele verbouwingen. Het samengaan van organisaties komt steeds meer voor. De Rabo- banken van Poortvliet en Sint-An naland besluiten eveneens tot een fusie. Die komt er dan ook op 1 oktober 1983. De afdeling verze keringen werd in 1996 onderge bracht in het kantoor te Poortvliet. De Rabobank Sint-Annaland/ Poortvliet telt momenteel 683 le den en heeft een balanstotaal van 172 miljoen. Ter vergelijking: 25 jaar geleden was dat nog 7,7 mil joen. In 1996 werd een netto winst van 415.000 gulden behaald. Er werken op de twee kantoren in to taal 24 personeelsleden waarvan zes in deeltijd. De Sint-Annalandse bank is overi gens niet de oudste Rabobank op het eiland. Die in Tholen werd op 12 mei 1908 opgericht. In Sint- Maartensdijk begon de Rabo daar entegen een jaar later dan in Sint- Annaland, namelijk 24 maart 1914. Akzo Nobel Resins, de wereldwijze leverancier van kunstharsen voor verven en drukinkten, uit Bergen op Zoom heeft vrijdagmiddag een overeenkomst gesloten met uitzend bureau Start voor de inzet van tijde lijke medewerkers. Tholenaar P. Geuze, productiechef bij Akzo te kende samen met personeelschef F. Bus en C. Theunisse van Start de overeenkomst. Er wordt begonnen met vijf medewerkers die een Va- Pro-A-opleiding hebben gevolgd. Ze krijgen een langdurig contract bij Start en de afspraak is, dat ze minimaal acht maanden per jaar bij Akzo werken. De Bergse onderne ming, die werk biedt aan zo'n 400 mensen, wil hiermee op een flexibe le manier gebruikmaken van inge werkte medewerkers om pieken in de productie op te vangen. Akzo verwacht in de komende jaren een behoorlijke volumestijging en met een zogenaamd .flexteam' is het mogelijk een arbeidsreserve op te bouwen. „Voor de kwalitatief goed opgeleide medewerHers is het mo gelijk een opstap naar een vaste baan", aldus een verklaring van Ak zo. Werving, opleiding en training zijn of zullen door Start worden verzorgd, in samenwerking met Ak zo. Advertentie I.M. Nadat de laatste puntjes nog op de i zijn gezet, kan het echtpaar Van den Berg beginnen in hun nieuwe cafetaria Stavenisse. Cees en Jenny (hier met hun zoon en dochter) zijn dan ook heel blij met hun eigen zaak. m m «H

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1998 | | pagina 7