yik] (v^> Staatssecretaris Van Dok op bezoek Zeeuwse exportstarters Twee schoolhoofden door schorsing twee weken zonder loon Afscheid van twee fijne wethouders Vroege spinazie dankzij zacht weer AL 53 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Snuffel- en rommelmarkt in Meulvliet Donderdag 9 apriI1998 Schooldammers Sint- Annaland naar Nederlands kampioenschap Raad bepaalt tijdsbesteding van wethouders Opnamen Tholen voor tv-reeks over havenstadjes De Waal, Prince en Magnum uit Tholen actief op buitenlandse markt Kleinere bedrijven die nieuwe markten in het buitenland willen aanboren, kunnen rekenen op extra steun van het ministerie van economische zaken. Ondernemers maken nu al gebruik van een programma voor starters op bui tenlandse markten (PSB) maar om het bedrijven te ver gemakkelijken overweegt staatssecretaris A. van Dok van Weele ook een deel van de kosten te vergoeden voor het huren van een plaats op een beurs in een potentieel exportland. Dat zei ze dinsdagochtend aan het eind van het gesprek met Zeeuwse ondernemers in de kantine van banketfabriek De Waal in Tholen. Wirwar Bokkenpootjes Bril St.-Annaland, Plekkenpol St.-Philipsland De hoofden van twee openbare basisscholen zijn door b. en w. van Tholen voor veertien dagen geschorst. G.T. Bril van De Casembrootschool uit St.-Annaland en J. Plekkenpol van de Luijster uit St.-Philipsland mogen vanaf,maandag 20 april twee weken niet op school ko men en ontvangen die periode ook geen salaris. De leer lingen krijgen die veertien dagen een vervanger voor de klas. Afspraken niet nagekomen Niet toelaatbaar Deze week Versluys en Van der Jagt zeer verwend met cadeaus en lovende woorden Onuitwisbaar stempel Niet provocerend ■N _t 1 ^SEWLlofc Vier leerlingen van de School met de Bijbel uit St. Annaland zijn za terdag doorgedrongen tot de finale van het Nederlands kampioenschap schooldammen. In Rotterdam ble ven Jeroen Oosdijk, Harm West dorp, Armando Lindhout en Arjan Heijboer ongeslagen. Aan de halve finale deden acht viertallen mee, maar één ploeg kwam er niet opda gen. Tegen de overige zes scholen werd overtuigend gewonnen. De derde wedstrijd was de zwaarste en ook de meest cruciale. De Wegwij zer uit Hoogblokland werd met 5-3 door de St. Annalanders naar de tweede plaats verwezen. Begeleider Ad Oosdijk was zeer tevreden. „Als je hoort dat de Wegwijzer sponsors heeft en een echte trainer, dan is on ze prestatie des te leuker. Drie van onze dammers zijn weliswaar lid van de Thoolse damclub de Een dracht, maar voor de rest oefenen ze alleen op school. Toch hebben ze al les gewonnen. Vanaf het begin liep het gemakkelijk." De finale is 9 mei in Hoogblokland. Er doen dan zes tien scholen mee. De nieuwe Thoolse gemeenteraad wordt dinsdagmiddag om twee uur geïnstalleerd. Na het afleggen van de eed of de belofte moet de raad formeel een beslissing nemen hoe veel wethouders er in de zittingspe riode 1998-2002 komen. Vervol gens dient de gemeenteraad ook te besluiten, wat de tijdsbesteding snorm van elke wethouder is. Vol gens het akkoord draait dat uit op 100% voor zowel K.A. Heijboer en I.C. Moerland omdat SGP en PvdA .elk 5 zetels hebben en 80% voor W.C. van Kempen en R. Ravenste- ijn, aangezien CDA en VVD ieder 3 zetels hebben. Op de CDA-leden- vergadering is echter verzet gerezen tegen die verdeling. Ook Heijboer en Moerland zouden solidair moe ten zijn en hun salaris met de ande ren delen. De VVD legt zich neer bij 80%, zodat een CDA-amende- ment weinig kans maakt. Pagina 13: Vierde wethouder kost half miljoen Omroep Zeeland televisie heeft dinsdag in het stadje Tholen opna men gemaakt voor een nieuwe serie 'Havenzicht'. Zeer waarschijnlijk worden de beelden dinsdagavond uitgezonden, aansluitend aan de nieuwsuitzending. Vanaf de sleepboot TH 2, met ha venmeester Frans Zoeteweij aan het roer, werden beelden gemaakt van het stadje en de haven. Vervolgens vertelde VVV-gids Henk Elenbaas over wat naar zijn mening het mooiste, het lelijkste en het meest opvallende plekje is van het haven stadje. En bij welke plek hij een speciale herinnering heeft. Elen baas werd gefilmd aan de haven, in de stadhuistuin en bij de Grote Kerk. De serie gaat 21 afleveringen tellen, waarvan die over Tholen de eerste is. Later komt ook Stavenisse nog aan bod. Voor die uitzending wordt met oud-schipper Rien Boomsluiter gesproken. Directeur J.C. de Waal legt aan staatssecretaris A. van Dok-van Weelè (met zwarte riem over schouder) van economische zaken uit hoe de koekjes in Tholen worden geproduceerd. -J Verder wil ze onderzoeken of het mogelijk is een bilaterale overeen komst te sluiten met een van de be langrijkste afzetmarkten, het Duitse NoordRijn-Westfalen. Banketfa briek De Waal richt zijn pijlen op Frankrijk, Prince Kunstofbouw probeert de markt in Tjechië en Po len en Magnum Holland ziet kan sen in Oostenrijk. Gebruikmakend van het PSB of via andere kanalen, zo bleek bij het uitwisselen van de ervaringen van vijf Zeeuwse onder nemers met de staatssecretaris, ver tegenwoordigers van economische zaken, de economische voorlich tingsdienst en de kamer van koop handel Zeeland. Via de SPB krijgen bedrijven een deel van de kosten voor advisering, onderzoek en het bezoekprogram- ma vergoed. Uitvoering gebeurt door de Nederlandse kamers van koophandel en een aantal bran cheorganisaties. Vorig jaar was 1.700.000 gulden beschikbaar. Ge bruik maken van de SPB betekent dat een ondernemer niet alleen kos ten maar ook tijd bespaart. De rege ling loopt dit jaar af, maar het mi nisterie wil er vast beleid van maken. Van belang is dat er behulp zame instanties in het buitenland zijn die de juiste kanalen kunnen aanboren om het product te intro duceren. Omdat een groot aantal van 25 Zeeuwse bedrijven gebruik maakt van deze regeling die in 1996 werd ingevoerd, wilde Van Dok weten hoe een en ander in de praktijk uitvalt. Er waren positieve maar ook negatieve geluiden. Daar had exportconsulent E. Faber van de Zeeuwse kamer van koophandel rekening mee gehouden in de keuze van de ondernemers die rond de koffietafel met koekjes van de gast heer De Waal waren geschoven. Voor Magnum Holland uit Tholen die verwarmingssystemen impor teert en exporteert pakte de rege ling heel goed uit, zo zei directeur G. Cleophas. Magnum zet haar pro ducten af in de Benelux maar be treedt dit jaar de Oostenrijkse markt na een succevolle oriëntatie missie van een week. De Oosten rijks-Nederlandse handelskamer in troduceerde Magnum in de doe-het-zelfbranche. Ook de tegel branche wil de ondernemer bewer ken waardoor de afzet verder kan groeien. Het bedrijf gaat er warm- tefolie van polyester afzetten voor vloerverwarming. Cleophas ver wacht een omzet van 4 miljoen. Magnum is sinds 1992 actief op dit terrein. Cleophas voelt zich 'pret tig' op Tholen en heeft goede part ners, waaronder de Betho. De SPB was voor Magnum een uit komst. „Bij een bezoek aan inter nationale krijg je een wirwar van adressen, nu is de screening al hier gebeurd." J. Brandes van Hyperformacel uit Yerseke had negatieve ervaringc.i. Het bedrijf verkoopt natuurlijke voedingssupplementen voor men selijke en dierlijke voedingsmidde len. Gesprekken in Duitsland leken hoopvol maar de respons was uit eindelijk minimaal. Onjuiste infor matie over het product bleek de missie de das om te hebben gedaan. Eén jaar lang was de poging om het product bij de Oosterburen aan de man te brengen een verliespost voor Brandes die het niet nog eens wil proberen als er geen zekerheid van slagen is. H.A. Prince van Prince Kunststof- bouw richt zich op Oost-Europa met kunstof fittingen voor gas- en waterleidingen. Omdat volgens Prince de West-Europese markt dicht zit richt hij zich op het voor malige oostblok om zijn dure spuit- machines optimaal te kunnen be nutten. Via de kamer van koophandel maakte Prince gebruik van de PSB en legde de eerste con tacten in Tjechië via het Holland Trade Centre. Prince wil ook in Po len vaste grond onder de voeten krijgen. Ook dat kan via de kamer van koophandel en de Nederlands- Poolse handelskamer. „Maar eigen lijk moetje met deze landen bilate rale overeenkomsten afsluiten." Dat zou volgens Prince meer zoden aan de dijk zetten. Op de vraag van Van Dok of Prince niet overweegt om een joint-venture op te richten, antwoordde de directeur dat hij eerst wil kijken of er voldoende af zet gerealiseerd kan worden. Directeur J.C. de Waal van de ge lijknamige banketfabriek ziet mo gelijkheden om koekjes op de Fran se markt te brengen. De Waal gebruikte de SPB om contacten te kunnen leggen. „Het is belangrijk om iemand te hebben die dat werk kan doen. Net als hier is in Frank rijk alles geregeld. Wij wilden het via bestaande organisaties doen en dat is heel eenvoudig gelopen." In twee dagen kon De Waal bij 14 mensen langs om ze warm te ma ken voor de bokkenpootjes (éclai- rettes), de zanddeegschelpjes (sablé fondants) en de ouderwetse Hol landse koekjes (biscuit traditionel- les hollandais). De Thoolse produc ten worden wat kleiner maar ook wat luxer verpakt voor de nieuwe markt die zich voorlopig toch voor al in het noorden van het land (bo ven Parijs) aandient. Het banket wordt in heel het land in winkels en supermarkten gepromoot. „Net als in Nederland duurt dat lang. Het echte succes moet nog komen." De Waal verwacht eind dit jaar meer zekerheid te hebben. Nu gaan er twee vrachtwagens per maand naar Frankrijk. De staatssecretaris en de rest van het gezelschap werd door De Waal rondgeleid door de fabriek. In een vrij hoog tempo want de tijd van mevr. Van Dok was beperkt. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 27,- per halfjaar, 49,35 per jaar, per post 66,45 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinptie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Voorzitter Tanja van Uden van de medezeggenschapsraad van De Casembrootschool spreekt over ,een drastische maatregel.' „We hebben de mededeling van de ge meente als een schok ontvangen. In eerste instantie was er een beet je ongeloof, maar als m.r. weten we te weinig achtergronden om ons in deze zaak te mengen. Er is al een tijdje onmin tussen dhr. Bril en de gemeente en nu hij volgens de gemeente met publiciteit over de schreef is gegaan, moeten we de schorsing maar accepteren. Het enige dat we als m.r. kunnen eisen, is een goede vervanger." Volgens mevr. van Uden was er één oyder die actie wilde voeren ten gunste van dhr. Bril, maar dat wees hij zelf af. „Anders gaat het nog meer uit de hand lopen en het veroor zaakt toch al een hoop onrust on der leerkrachten, ouders en leerlin gen van groep 8. We moeten het niet laten escaleren", zegt de voor zitter van de St.-Annalandse m.r. Haar St.-Philipslandse collega Frans Quist zégt aan de ene kant begrip te hebben voor de schorsing van dhr. Plekkenpol. „Hij is fout geweest en daarvoor heeft hij het college van b. en w. ook excuses aangeboden. We betreuren het ech ter, dat het over de rug van de school gaat. De kinderen worden er de dupe van, want die krijgen een nieuw gezicht voor de klas. Jan Plekkenpol heeft een persoon lijk conflict met de gemeente. Het is goed dat hij daarvoor gestraft wordt, want hij heeft regels ge schonden, maar ze pakken hem wel dubbel. Hij mag veertien da gen niet op school komen en hij ontvangt geen salaris. Wij zullen onze opvattingen kenbaar maken bij de gemeente", aldus voorzitter Quist van de St.-Philipslandse m.r. De ouders van de Luijster worden deze week ingelicht over de schor sing. Achtergrond van de schorsing is, dat de twee schoolhoofden het nog steeds niet kunnen verwerken, dat destijds een federatie van openba re basisscholen in de gemeente Tholen werd gevormd met een bo venschoolse directeur van buiten, dhr. Hellemons uit Bergen op Zoom. De plaatselijke directeuren raakten een flink deel van hun ad ministratieve en organisatorische taken kwijt en gingen meer voor de klas staan. Hun uiteindelijke onderwijstaak werd belangrijker. Ze vreesden echter voor beperking van hun financiële perspectieven in de toekomst, schakelden de on derwijsbond in en stapten naar de rechter. Die moet nog steeds uit spraak doen in het geschil, maar ondertussen zijn Bril en Plekken pol volgens Versluys ,schadend be zig' ten aanzien van het openbaar onderwijs. Hijzelf en Hellemons zouden ook persoonlijk onheus be jegend zijn door de twee school hoofden. De druppel die de emmer deed overlopen was echter een uitzen ding van omroep Zeeland radio en televisie. „Er waren nauwgezette afspraken gemaakt dat ze niet .meer de publiciteit zouden zoeken en die zijn ze niet nagekomen." Wat Bril en Plekkenpol in die uit zendingen hebben gezegd, wil Ver sluys niet zeggen. „We willen het niet erger maken dan het is. Bei den zijn gehoord door mij en de burgemeester, waarna ze verweer hebben gevoerd. Vorige week dins dag hebben b. en w. de beslissing genomen dat de twee geschorst worden. Ik zit hier ook niet op te wachten in de nadagen van mijn wethouderschap, maar het ging om feiten die niet toelaatbaar zijn. Ik neem het niemand kwalijk dat hij zijn recht zoekt, maar je moet niet beschadigend optreden ten aanzien van het openbaar onderwijs." Wet houder Versluys vindt dat de ge meente met vervangers een goede oplossing voor de leerlingen aan reikt. „Met ziekte wordt er immers ook waargenomen, dus in dit geval ook." Auto tegen boom. Op de Haven weg te Sint-Annaland is gisteren een Bergse met haar auto tegen een boom gereden. Ze bleef ongedeerd. L& E dreigt gemeente met rechter om bouw huizen Muijepolder af te dwingen Felle discussie PvdA-leden over kosten vierde Thoolse wethouder Wethouder Moerland bezorgd over financiering beleidsprogramma Volksdansgroep Zeeuwse Reie toe aan vierde lustrum Nieuwe gemeentewerf kroon op werk wethouder Van der Jagt Hardwerkende Wisse verruilt Veste voor Ark Scheldecollege maakt riant kippenhok voor kinderboerderij Renate Geuze sportvrouw, SPS sportploeg van 1997 Zeven sportvissers naar finale Nederlands kampioenschap BETER EEN WIJZE VIJAND DAN EEN DOMME VRIEND Dit nummer bestaat uit 28 pagina's In Meulvliet in Tholen wordt za terdag een snuffel- en rommel markt gehouden. Voor de organisa tie tekent de stichting Thoolse evenementen promotie. Tussen tien en vier uur is een veelzijdig aanbod te vinden in het gemeen schapscentrum, Het overgrote deel van de standhouders zijn particu lieren die hun zolders, garages en kelders opgeruimd hebben. Daar naast zijn er mensen die regelma tig op rommelmarkten staan. Zij bieden onder meer antiek, schilde rijen, grammofoonplaten en kle ding. Tenslotte tonen ook een aan tal hobbyisten de producten van hun liefhebberij. Er zal voor elk wat wils zijn op de snuffel- en rommelmarkt. Voor de vierde, maar nu echt de laatste keer is gisterenmiddag afscheid genomen van de wethouders J. van der Jagt en J. Versluys. Burgemees ter H.A. van der Munnik zwaaide zijn zeer aimabele en fijne collega's in Haestinge te St.-Maartensdijk uit. Voor Van der Jagt had hij een klokje en een zaklantaarn meegebracht, voor de nieuwe residentie van Versluys een antieke barometer. Na informele afscheidsbijeenkom sten van het college en de gemeente raad en de laatste raadsvergadering op 23 maart was het gisterenmiddag de echte, officiële finale. Voor Vers luys, sinds september 1978 wethou der namens het CDA en Van der Jagt, sinds mei 1990 wethouder na mens de SGP, staan de vervangers al klaar. Dinsdagmiddag worden ze be noemd. De burgemeester herinnerde eraan, hoe Van der Jagt gezien zijn beroep als technisch hoofdambtenaar bij provinciale waterstaat in beginsel bekwaam en geschikt was voor het wethouderschap. Daarentegen moest Versluys in de wachtkamer omdat de SGP hem in 1974 wegens zijn totale onbekendheid met het raadswerk, laat staan met het functioneren van het college van b. en w„ niet geschikt vond om tot het dagelijks bestuur door te dringen. Het kwam uiteinde lijk nog goed. In vijf raadsperiodes drukte Versluys een .onuitwisbaar stempel' op de ge meente Tholen. De burgemeester schreef dat toe aan zijn groot verant woordelijkheidsgevoel, deskundig heid en ervaring.„Algemeen, lokaal en regionaal, werd je zeer gewaar deerd en bewonderd. Als u sprak, deed u dat met gezag, niet heersend, maar als de man die weet waar het over gaat en waar het naar toe moet. We nemen ook afscheid van een fijne collega, die vooreerst node gemist zal worden." De burgemeester som de de specifieke taken van Versluys nog op: het succesvolle bedrijfsac- quisitiebeleid, het ingewikkelde lo kale departement van onderwijs en het intensief bespeelde welzijnsveld. „Het meest heb je zeer langdurige periodes van droog en mooi weer meegemaakt, met op zijn tijd een malse regenbui. De stormachtige momenten waren zeer schaars", zei Van der Munnik. die de uit Noord- West-Brabant afkomstige wethouder ,een heel goede Zeeuw onder en met de Zeeuwen' noemde. Van der Jagt had als geboren Scher- penissenaar die specifieke kennis van de Thoolse bevolking van huis uit. De burgemeester had hem voor het eerst als fractievoorzitter meege maakt. „Op waardige wijze verkon digde u de standpunten. De soms sterk van de andere fracties afwij kende opvattingen van de SGP wer den op kalme en rustige, niet provo cerende en daarmee voor andere par tijen op te aanvaarden wijze uitgesproken. Je kon steeds door één deur met elkaar." Het wethoudersambt viel volgens de burgemeester bij Van der Jagt ook goed. „Het werd u zeer dierbaar, ten eerste omdat Tholen er goed bij ligt. U heeft uw achtergrondkennis en er varing mogen inzetten en ook ruim schoots mogen oogsten. Met kritiek omgaan is een aparte kunst, maar u koos steeds de weg van het beargu menteren. Besturen met gevoel en met verstand blijft immer een ener verende zaak. Ten tweede is dit ambt u dierbaar geworden omdat het je in staat stelde om je blik te verruimen, o.a. als lid van het dagelijks bestuur van de Vereniging van Zeeuwse Ge meenten en als lid van het algemeen bestuur van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten." ZIE VERDER PAGINA I I Arend Knops bij het bed voorjaarsspinazie in zijn tuin. Begin apri al voorjaarsspinazie snijden van de koude grond. Arend Knops uit Sint-Annaland heeft het nog nooit eerder meege maakt, maar zondag aten hij en zijn vrouw de verse groente met stokvis. „De natuur is gewoon van slag, want normaal zaai je ze in de eerste helft van maart en dan eet je eind april, begin mei spinazie." Maar dit jaar maakte de van Flakkee afkomstige tuinder - 'als jongen werkte ik al bij mijn vader in de tuinderij' - gebruik van het zachte weer in februari. De veer tiende zaaide hij niet alleen spina zie, maar ook radijs en hij plantte uien. „De radijs begint ook al te knollen en zo lang als mijn uien staan, zie je ze nog nergens." De Sint-Annalander vindt het een prachtig gezicht, het bed groene bladgroente in zijn tuin vlak naast de woning aan de Oude Zeedijk. Een tweede bed spinazie komt ook al boven. In zijn 51-jarige tuinder sloopbaan heeft hij dit niet eerder meegemaakt, vertelt Knops. „Nie mand wil me geloven, en ze komen allemaal kijken als ik het ze ver tel." De groente is gewoon in de koude grond - met daarin een klein beetje kunstmest gefreesd - gezaaid en heeft niet onder plastic gestaan. „Ik heb hier wel plat glas gehad, maar dat is een paar jaar geleden kapot gewaaid." De Sint- Annalander kweekt allerlei soor ten groenten in zijn tuin. Verder heeft hij zo'n 300 bomen en strui ken rond zijn huis staan. Ook daaraan heeft hij gemerkt dat de natuur dit jaar anders reageert: „Normaal staat de groei in de win termaanden stil, maar dit keer niet. Ik heb vier soorten groenblij- vende struiken en die zijn gewoon doorgegroeid", vertelt Knops.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1998 | | pagina 1