'Ik houd mijn hart vast over hoe we dat allemaal moeten betalen' PvdA is trots op het welzij nsprogramma Tijdelijke kantoren ambtenaren Vierde wethouder kost half miljoen Voorbereid zijn op voorkeurstemmen Gemeente werf van zorgenkindje naar troetelkindje in smalstad Kroon op het werkvan wethouder J. van der Jagt PvdA-wethouder Moerland bezorgd over beleidsprogramma Heel veel wensen verwezenlijkt Felle discussie op PvdA-vergadering in Sint-Maartensdijk Inwijding PvdA Donderdag 9 april 1998 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 'Wie zal dat betalen, wie heeft zoveel geld. Wie heeft zoveel ping, ping, ping. Wie heeft zoveel geld!.' Dat deuntje spookte maandagavond door het hoofd van Pv dA-wethouder I.C. Moerland, toen hij zich op de le denvergadering moest verantwoorden voor het resul taat van de college-onderhandelingen. Er ligt een akkoord van SGP, PvdA, CDA en VVD over vier wet houders en een beleidsprogramma voor de komende vier jaar. WVG en GGD Premieregeling VVD gemeentehuis ingeslikt „De 21 punten in het wel- zijnsprogramma voor de komende vier jaar zijn bij na letterlijk uit ons eigen verkiezingsprogramma overgenomen. Daar ben ik best trots op", zei wethou der I.C. Moerland maan dagavond tijdens de leden vergadering van de PvdA Tholen in café Smerdiek. Huishoudelijk reglement Alsnog openbaar De vierde wethouder kost de gemeente Tholen op termijn een half miljoen gulden. Dat zei L. Blom uit Sint-Annaland maan dagavond tijdens een ver gadering van de Partij van de Arbeid in Sint- Maar tensdijk. Daar werd terug geblikt op de onderhande lingen over het nieuwe college van burgemeester en wethouders. PvdA zoekt nieuwe secretaris en penningmeester KaaiMmat 4. Sle*n bergen. (c N17) r><> .14;', Wethouder J. van der Jagt van openbare werken gaf dins dagmiddag het officiële startsein voor de bouw van de nieuwe gemeentewerkplaats. Dat gebeurde met het ont hullen van het -zogenaamde projectbord bij de bouw plaats aan de Nijverheidsweg op het industrieterrein in Sint-Maartensdijk. De nieuwbouw kost 5,3 miljoen en is in mei volgend jaar klaar. Getwijfeld Geen triomf, maar niet laf SGP niet-democratisch VVD onzekere factor Gedwongen keuze Hydrauliekslangen Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. „Ik houd echter mijn hart vast hoe we dat allemaal moeten betalen. Dan moet ik zuchten", bekende Moerland en hij kan het weten, want hij is tot 14 april nog wethouder van financiën. Zijn VVD-opvolger R. Ravensteijn krijgt de taak om de eindjes aan el kaar te knopen. „We gaan in financiële zin zware tij den tegemoet", zei Moerland in café Smerdiek tegen dertien leden. „Lang is de gemeente Tholen heel goedkoop geweest. Een gemeente van onze om vang met slechts één woonkern heeft het veel gemakkelijker, maar wij moeten 9 dorpshuizen en 21 voetbal velden onderhouden. Gezien ons be leid voor de kleine kernen willen we die voorzieningen op peil houden." Moerland voorzag problemen met de financiering van de Wet Voorzie ningen Gehandicapten (WVG). „Dat gaat fout lopen, want er is een open eind. De reserve van 2 miljoen gulden is zo op en dan moet je uit de algemene middelen gaan putten of een bijdrage vragen van de men sen met een dikke portemonnee. Ook zullen we schrikken van de bij drage aan de GGD, die fors omhoog moet. We betalen nu 14 gulden per inwoner, maar het gemiddelde is 27 gulden! Dat betekent een flinke stij ging en om klachten over de school arts op te lossen, zal er ook meer geld moeten komen." R.R van der Wal zei, dat de ge meente dan meer de zwaarste lasten op de sterkste schouders moest leg gen. Tevens pleitte hij ervoor om re kening te houden met fiscale voor delen die bedrijven hebben. „Maar dan belast je ook winkels die nu al zwaar zitten", zei Moerland. „Je kunt dat moeilijk regelen en als ge meente mag je ook geen inkomens politiek voeren." Fractievoorzitter M.A.J. van der Linde wees erop, dat de gemeentelijke dienstverlening in principe echter kostendekkend moet zijn. Van der Wal vroeg zich af, of de premieregeling voor nieuwe bedrij ven dan wel moet doorgaan. „Je kunt niet bewijzen of het doelmatig is of niet, maar op zich hebben we er als gemeente veel geld voor over wanneer mensen met een uitkering een baan vinden", zei Moerland. Het nieuwe raadslid A.P. Komaat zei dat er een onderzoek mogelijk is, hoeveel mensen van Tholen er een werkkring vinden bij de nieuwe bedrijven. Van der Wal en L. Blom zetten vraagtekens bij de zinsnede over Sloth in het beleidsprogramma: ,De lokale omroep dient in stand gehou den te worden.' Van der Wal vroeg zich af, of je Sloth moet blijven sub sidiëren als de waardering minimaal is. En moet je dan ook de opcenten wel invoeren. Wethouder Moerland zei, dat de lokale omroep best een functie heeft, maar de financiering - subsidie en opcenten - is nog in stu die, nadat er onlangs een enquete naar de luisterdichtheid plaatsvond. Blom zag meer in tientjesleden en reclame om een breder draagvlak te krijgen in plaats van grotere afhan- keljkheid van gemeentelijke subsi die en/of opcenten. Van der Wal vroeg zich verder af, of het financieel beleid in het alge meen wel zo veilig zal zijn omdat de VVD nooit belastingverhogingen wilde. „In het verleden is er inder daad een zwalkend beleid geweest, maar nu is er voor alle punten van het beleidsprogramma altijd een meerderheid in de raad", zei Kor- naat. Volgens Moerland had de VVD nog meer toegegeven. „Ook de eis voor een groot extern onder zoek naar de uitbreiding van het ge meentehuis is ingeslikt, evenals een kerntakendiscussie. De zaak is nu meer in het midden gehouden. Ook bij de mogelijke huisvesting van het Centrum voor Werk en Inkomen, wat 10-15 mensen met zich mee brengt, vangt de VVD bot in de ge meenteraad, want er is een meerder heid voor. De uitbreiding van het gemeentehuis is al in de commissie bestuurlijke aangelegenheden ge weest en daar was een meerderheid voor." „Heel veel van onze wensen, kunnen we verwezenlijken." Het nieuwe lid L. Blom wilde weten wat de winst- en de pijnpunten waren. Die laatste wa ren er volgens Moerland niet, maar Blom viel er over, dat de PvdA ermee akkoord was gegaan, dat in het be leidsprogramma de zin was opgeno men: ,De laatste school in een kern kan ook een bijzondere school zijn.' Moerland erkende, dat die er op het laatste moment nog in gekomen was, op initiatief van de confessionele par- tijen. Komaat, zelf inwoner van een woonkern waar een bijzondere school de laatste is, vond het niet zo'n heet hangijzer. „De bevolking bepaalt dat immers zelf." Ook Moerland merkte op, dat de ouders zelf kiezen. „Dat kun je als overheid niet sturen, maar ons streven is, dat de laatste school een openbare school is." Blom bracht nog de procedure in dis cussie. Hij wees op het huishoudelijk reglement van de PvdA, waarbij de ledenvergadering door de onderhan delaar bij de collegevorming nooit voor een voldongen feit mag worden geplaatst. „We hebben mandaat ge kregen' om te onderhandelen", liet Moerland weten. „Zowel de oude als de nieuwe fractieleden, alsmede het bestuur zijn erbij betrokken. Er zijn 4 tot 5 vergaderingen aan de vijf A4tjes gewijd én gedurende vier weken is er steeds teruggekoppeld. We hadden de vrijheid." Komaat vulde aan, dat het maximale emit gehaald was. „Er waren immers vier partijen aan de onderhandelings tafel en onder het beleidsprogramma moest zo gauw mogelijk een handte kening worden gezet. Dit is het resul taat van heel moeizame onderhande lingen. Het was ook de eerste keer dat er over een beleidsprogramma werd gesproken en mag je dan alsjeblieft steken laten vallen", zei Komaat. Mevr. Van der Wal concludeerde, dat de PvdA bij.de onderhandelingen een grotere slag om de arm had moeten houden gezien de benodigde goed keuring van de ledenvergadering. „Onze democratie ligt op een hoger niveau dan bij de andere partijen", merkte voorzitter Van Akkeren op. Hij zei kromme tenen' te hebben ge kregen, toen Moerland hem vertelde dat het beleidsprogramma pas na 14 april openbaar zou mogen worden. „De andere partijen wilden niet dat wij het in de ledenvergadering bespra ken. Waar zijn we mee bezig, vroeg ik me af. Je moet zo'n programma toch niet in de achterkamertjes houden." Moerland zei, dat het beleidspro gramma op voorstel van fractievoor zitter Van der Linde na overleg met de onderhandelaars van SGP, CDA en VVD donderdagmiddag alsnog open baar gemaakt is. In de binnentuin van het gemeentehuis worden de noodkantoren geplaatst, zeventien ambtenaren vinden er tijdelijk onderdak. Fort Bouw uit Raamsdonksveer heeft woensdag en donderdag in de tuin van het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk noodkantoren ge plaatst. Met vrachtwagens werden in totaal 24 delen aangevoerd via de Korte Vest. Op het parkeerter rein achter de woningen aan de Korte Vest en de ds. de Bresstraat werden de verplaatsbare kantoor eenheden van de wagen getild en met een hoogwerker over het dak van het archief in de binnentuin gehesen. Buurtbewoners waren per brief gevraagd hun auto's el ders te parkeren. De tijdelijke huisvesting bestaat uit een begane grond en een verdie ping en telt 11 kamers. Boven en beneden komt een spreekkamer. Aan de achterzijde is een brand trap aangebracht. De kantoren zijn te bereiken via de expositieruimte waar een gat in de muur is gemaakt. Via een sluis kan men de noodvoorziening bereiken. Op dit ogenblik is men bezig met het aanbrengen van kabels en het plaatsen van verwarmingstoestel len. In de laatste week van april verhuizen zeventien ambtenaren uit het gemeentehuis naar de nood kantoren totdat de uitbreiding van het gemeentehuis een feit is. Met de aanleg van de tijdelijke huisvesting is een bedrag van 3,5 ton gemoeid. Blom, al 23 jaar in de PvdA actief in zijn vorige gemeente Alblasser- dam, had scherpe kritiek op de gang van zaken. Onderhandelaar I.C. Moerland werd er 'pissig' van en daagde het nieuwe lid uit om ook programmatisch dc PvdA- wensen en het resultaat goed te vergelijken. Blom rekende voor, dat de wet houder gedurende de hele zittings periode vier keer 80 dus 320.000 gulden kost, maar volgens hem moet je daar ook de wachtgeldre geling in de toekomst bijrekenen en dan kwam Blom aan een half miljoen gulden. Niemand sprak Bij de voorbereiding van de volgende verkiezingen moeten we beter stilstaan bij voorkeurstemmen. De kiezer kan de kandidatenlijst die door de leden is vastgesteld, namelijk wijzigen. Dat is 4 maart wel dui delijk geworden, zo bracht voorzitter J. van Akkeren maandagavond naar voren tijdens de ledenvergadering van de PvdA. Wal met bloemen en zoenen voor het sportief opvatten van haar nederlaag. De leden van het verkiezingscampag neteam, Inge v.d. Kooij, An Dekkers en Marty den Haan werden met bloe men en wijn bedankt. Ook de vertrek kende raadsleden Adam den Haan, Bert Vermaas en Ellen van der Wal werden met een fles wijn bedankt om de waardering van de partij te laten blijken. De voorzitter kondigde aan, dat ge zocht wordt naar een nieuwe secreta ris en ook een nieuwe penningmees ter. Marty den Haan mag het secretariaat niet meer doen nu hij tot raadslid gekozen is en penningmees ter Peter Hengstmengel stopt in ver band met een studie. „We zullen ge richt zoeken en tevens nog proberen om het bestuur te versterken", zei de „Dat we 555 stemmen meer hadden dan de vorige raadsverkiezingen stemde ons-vrolijk en uitgelaten", zei Van Akkeren. „Maar er was ook een moeilijk moment: de teleurstelling voor ons zittende en herkiesbare raadslid Ellen van der Wal. Zij werd met voorkeurstemmen gepasseerd door Marty den Haan, bij wie er juist vreugde was. Gezien zijn zesde plaats hadden we ook vertrouwen in hem en hij is ook een hele goede secretaris. Wat dat betreft, is het jammer dat Marty gekozen is, want hij deed het voortreffelijk. Ellen van der Wal heeft zeer collegiaal en loyaal, alsmede ook op volwassen wijze gereageerd op het feit dat ze niet herkozen werd. We hadden dit niet verwacht, maar met het nieuwe systeem van voorkeur stemmen kan dit meer gebeuren." De voorzitter bedankte mevr. Van der voorzitter. Eerst acclamitiseren, vervolgens in tegreren en dan pas reageren. Luuk Blom uit Alblasserdam, die onlangs inwoner werd van St.-Annaland, somde zelf de gedragslijn voor nieu we inwoners op. Op de ledenverga dering van de PvdA-afdeling Tholen had hij maandagavond het hoogste woord. Hij kon zijn mond niet hou den, zo vertelde hij, want zijn weini ge haren waren recht overeind gaan staan, toen hij via de Eendrachtbode kennis nam van de college-onder- handelingen. Blom gaf de fractie flink van katoen en wees het bestuur op de partijregels. Voorzitter Jac. van Akkeren had hem nog wel spe ciaal welkom geheten als een ver sterking voor de afdeling, maar on dertussen. „Als fractieleden moet je je ook knijpen voor zo'n vergade ring", zei raadslid Chiel van der Linde, nadat de wethoudersonder handelingen met beleidsprogramma unaniem waren goedgekeurd. „Het was een hele pittige, maar leuke dis cussie", vond de fractievoorzitter. Blom bleef een man van de regels, want hij vertelde dat het in de rugby- sport gebruikelijk is dat nieuwelin gen een rondje geven. En zo trac- teerde hij de dertien leden maandagavond aan de bar in café Smerdiek. Blom was ingewijd. Advertentie I.M. Wethouder J. van der Jagt heeft nog eenmaal de touwtjes in handen bij een officiële handeling voordat hij afscheid neemt. Hij onthult het projectbord op het terrein van de nieuwe gemeentewerkplaats aan de Nijverheidsweg in Sint-Maartensdijk. Op het bord staan onder meer de na men van de opdrachtgever en aan nemers. Het onthullen van het bord ging niet zonder moeite. Maar de daad voelde als een kroon op zijn werk als wethouder, zo zei Van der Jagt trots. Het voltallige college, al le 43 personeelsleden van de buiten dienst, aannemers en uitvoerders waren daarbij aanwezig. Op het terrein komt een hoofdge bouw en een aantal bijgebouwen. In het hoofdgebouw bij de ingang komt een kantoor van de beheerder en een kantoor van de beheerder van de milieustraat, plus een verga derruimte. Er komen kleed-, was- en toiletruimten in en op de verdie ping een kantine voor zestig perso nen met een keuken. Daarnaast de werkplaatsen voor bouwkunde en de algemene dienst (met magazijn), garage en autowasplaats plus op slagruimten voor onder meer be strijdingsmiddelen. In het gebouw tegenover het hoofd gebouw komen de busjes te staan. De vuilniswagen en de vrachtauto blijven buiten. Verder komt er een dichte en een open overkapping voor klein gereedschap, een opslag ruimte voor de gladheidsbestrijding (zand en zout). Achter de milieu straat komt een gedeelte voor de op slag van sloop- en beplantingsmate riaal. Bij de ingang is een parkeerruimte voorzien, met een fietsenstalling. Het hoofdgebouw krijgt voor een deel een gemetselde muur, het ove rige zal voornamelijk uit damwand- profiel bestaan en grijs van kleur worden. Van de Jagt stelde dat de gemeente werkplaats jarenlang een onderge schoven kindje is geweest. Voor de herindeling in 1971 en direct daarna was er geen centrale voorziening. Het personeel van de buitendienst, machines en materialen waren op 12 verschillende plaatsen onderge bracht. „Het laat zich raden dat er toen geen sprake kon zijn van een efficiënte werkwijze." In 1977 werd door de gemeente de groenvoerdrogerij aan de Langeweg in Scherpenisse aangekocht, twee jaren later was de drogerij ver bouwd tot een 'voor die tijd alles zins aanvaardbare gemeentewerk plaats." Er werden nadien steeds verbeterin gen aangebracht maar volgens de wethouder werd steeds duidelijker dat de werkplaats nooit aan ver wachtingen zou kunnen voldoen. Milieu-eisen speelden daar een be langrijke rol in. „De gemeentewerk plaats bleef een zorgenkindje." Stapels rapporten zijn er over ver schenen. Over verbeteringen en over nieuwbouw op de bestaande plek aan de Langeweg. Plannen die de dienst zelf vorm gaf. Toch werd ook daar aan getwijfeld. Strengere milieuwetgeving en veranderende inzichten deden dit plan verlaten. In oktober 1990 stelde Van der Jagt (in een besloten vergadering van de commisie openbare werken) zelf al vast dat nieuwbouw de beste oplos sing zou zijn. „Het door mij aan vankelijk genoemde zorgenkindje blijkt uiteindenlijk toch een troetel kindje te worden." De Grontmij maakte het ontwerp voor een nieuwe vestiging aan de Nijverheidsweg naast de milieu straat van Olaz. Van der Jagt felici teerde de gemeente Tholen met de nieuwbouw, maar vooral het perso neel van de buitendienst. „Jongens, dit wordt jullie nieuwe onderko men. Jullie hebben het verdiend." Aannemer Van Bergen Henegou wen uit Tholen bouwt de gemeente- werf zoals de werkplaats werd ge noemd voor 2.285.000 gulden, aannemingsbedrijf gebr. Moerland uit Sint-Annaland verzorgt het grondwerk, riolerig en de bestrating voor 766.000 gulden, terwijl instal latiebedrijf Deurloo uit Noordgou- we de installatietechniek voor zijn rekening neemt: 430.230 gulden. dat maandagavond in café Smer diek tegen. „Je kunt voor dat be drag twee politiemensen in volle dige dienst op het eiland Tholen aantrekken", zei Blom. „De socia le minima staan onder druk, even als de ouderen en de welzijnssec tor. Kun je het dan wel maken om met vier wethouders te gaan wer ken, terwijl veel andere en grotere gemeenten het met drie doen. Dat is toch raar: 4 wethouders in een gemeente van 23.000 inwoners." R.P. van der Wal vond, dat je de kosten van de vierde wethouder - hij noemde drie ton - bij de SGP en het CDA moet zoeken. „Het is een zwaktebod, waarmee ik ook schoorvoetend akkoord ga, maar zonder de PvdA in het college zouden de minima nog ernstiger in de problemen komen." Fractieleider M.A.J. van der Linde erkende dat het onderhandelings resultaat niet de goedkoopste op lossing was. „Het was ook onze eerste keus niet, maar het is wel politieke realiteit. Wij wilden het sociaal beleid en het openbaar le ven handhaven en dan kwamen we op deze oplossing uit. Van den Donker mag dat ernstig bekritise ren, maar hij voert een toneelstuk je op. Hij sprak over de triomf van de lafheid. Het is geen triomf, vier wethouders, maar het is evenmin laf", zei Van der Linde. Wethouder Moerland gaf als voor beeld, dat in het beleidsprogram ma is opgenomen, dat het kwijt scheldingspercentage voor de minima de komende vier jaar naar 100% wordt opgetrokken. „Dat kost veel geld, maar juist om dit soort zaken te verwezenlijken, zit de PvdA in het college!" Moer land legde uit, dat het CDA niet zonder PvdA en ook niet zonder SGP in het college wilde. „Wij hebben nog overwogen om uit de onderhandelingen te stappen, maar dat kun je niet maken. Overigens afgezien van mijn eigen positie, maar rekening houdend met de 25% winst en de 3000 stemmen. En 80% van ons verkiezingspro gramma is in het beleidsprogram ma voor de komende vier jaar ver werkt en dat is toch niet slecht", zei Moerland. Blom vroeg zich af, of andere col legesamenstellingen wel goed on derzocht waren, zoals bijvoorbeeld PvdA, CDA, VVD en D66. „Hoe kan de PvdA nu in zee gaan met een niet-democratische partij als de SGP? Velen met mij vragen zich dat af. Je moet als PvdA van heel goede huize komen om dat te kunnen verdedigen." Het aanstaande raadslid A.P. Kor- naat kwam Moerland te hulp. „Pv dA en SGP zitten op Tholen al sinds jaar en dag samen in een col lege. De SGP is de grootste en SGP, CDA en RPF/GPV vormen samen 10 zetels en hadden ook hun stempel op het dagelijks be stuur kunnen drukken. Het was ook mogelijk om met de oude col- lege-samenstelling door te gaan, maar er is nu overeenstemming met vier partijen. Echt, het kon niet anders. Er was geen andere combinatie te vormen", aldus Kor- naat. „Dus als de centrum-democraten op Tholen de grootste zouden zijn, zou je daarmee ook samen een col lege vormen?", merkte Blom op, maar dat ging Van der Linde veel te ver. „Dat is met spek schie ten!", zei de fractievoorzitter. „Een kwart van de bevolking kiest voor de SGP en die partij zit ook in de Tweede Kamer. Het zijn mijn buren en ik voel me niet bezwaard. Je kunt alleen met de SGP een aantal beleidspunten niet realise ren", aldus Van der Linde. Volgens onderhandelaar Moerland was het ,vier weken ploeteren.' „Toen het aantal wethouders aan bod kwam, ging het fout. Er kon geen keuze gemaakt worden wie er van de vier moest afvallen. Als Pv dA hadden we tot nu toe in de raad altijd de VVD nodig bij voorstel len waar de SGP principieel tegen was. In de nieuwe situatie zitten ze zelf in het college." Voorzitter J. van Akkeren wees er op, dat vier jaar geleden het kli maat in de Thoolse gemeenteraad drastisch veranderd is. „D66 en het AOV kwamen erbij en de VVD kwam met twee nieuwe mensen die het college het zo lastig moge lijk wilden maken. Daarmee werd de VVD een onzekere factor. Je kon er niet meer op rekenen. De VVD werd een echte oppositie partij. Dat leidde er bijvoorbeeld toe, dat de reconstructie van de Ten Ankerweg werd uitgesteld en de herziening van die plannen kostte extra geld. Hetzelfde gold voor het bestemmingsplan buiten gebied. Uitstel leidt vaak tot kos tenverhogingen en met de VVD in het college heb je die situaties niet." Ook Moerland herhaalde, dat de vierde wethouder snellere besluitvorming in het college kan opleveren. „Het zou fantastisch zijn als de vierde wethouder zich zelf terugverdient", merkte Blom cynisch op. Hij stak echter ook zijn vinger omhoog, toen de voorzitter vroeg wie er akkoord ging met het be leidsprogramma en de vier wet houders. Onderhandelaar Moer land werd unaniem ondersteund. „Met pijn in mijn hart", voegde Van der Wal er wel aan toe. „Het is zonde dat het zoveel geld moet kosten, maar het is een gedwon gen keuze. Jammer dat we niet zonder de SGP kunnen. Wat het beleidsprogramma betreft, vind ik het een knap resultaat." Blom sloot zich bij de woorden van Van der Wal aan. Het vertrekkende raadslid mevr. Van der Wal gaf Moerland een compliment omdat een groot deel van het verkiezingsprogramma in het beleidsprogramma is opgeno men. J. op den Brouw bleef toch ongelukkig met de vierde wethou der. Moerland had daarvoor een eenvoudige oplossing. „Zorg dat we over vier jaar nog sterker uit de'bus komen, dan kunnen we kie zen met wie we samen het college vormen." Voorzitter Van Akkeren conclu deerde, dat de besluitvorming bij het vormen van een nieuw college .ontzettend zwaar' was geweest. „Ik zie het als een stap naar verde re volwassenheid van de Thoolse politiek. De kiezers hebben wel degelijk invloed gehad en het is aan de nieuwe fractie om gestalte te geven aan het programma. Geen schuldvraag stellen dus, maar vier jaar met elkaar aan de slag. Ik heb er vertrouwen in", besloot de Thoolse PvdA-voorzitter. Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. f

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1998 | | pagina 13