'In jachtseizoen ben ik twee tot drie keer per week met geweer op stap' Philadelphia wil graag verjongen VVV's hopen op bijdrage provincie regiocoördinator Klein woonzorgcentrum Poortvliet in de maak Tholen is niet langer goedkoopste gemeente Bestrijding bruine rat niet intensiever Donderdag 2 april 1998 EENDRACHÏBODE, DE THOOLSE COURANT 3 De woningbouwstichting Beter Wonen gaat samen met de gemeente een plan ontwikkelen voor een klein woon zorgcentrum in Poortvliet. Daarvoor heeft de stichting de opengevallen plek aan de Molenstraat op het oog. Ontmoetingsruimte Groot ongemak Mocht de gemeente Tholen er tot voor kort nog prat op gaan de goedkoopste in Zeeland te zijn qua woonlasten, dan is dat inmiddels wel verdwenen. De woonlasten van een modaal gezin (vader, moeder en twee kinderen) in een eigen huis van 2 ton bedragen momenteel 933 gul den per jaar. Zes andere Zeeuwse gemeenten komen (veel) lager uit. Dat blijkt uit een rapport van de directie welzijn, economie en bestuur van de provincie. Kostendekkend Meeste leden oudervereniging verstandelijk gehandicapten in Scherpenisse Vossemeerder W.A. Gaakeer stopt na 47 jaar in bestuur jagersvereniging Toen hij nog maar vier jaar oud was, nam zijn opa hem al mee op de jacht. En nog altijd is jagen de grootste hobby van W.A. Gaakeer. De tachtigjarige Vossemeerder zet na 47 jaar een streep onder zijn bestuurlijke werk voor de jagersvereniging. Maar het door hem opgerichte Zeeuwse jachthoornkorps, dat volgend jaar het zilveren jubileum viert, blijft 'omeWim' trouw. Beschoten Rondweg Poortvliet afgesloten voor langzaam verkeer De oudervereniging Philadelphia afdeling Tholen en Sint-Philipsland gaat dit jaar een ledenwerfactie op touw zetten. Het bestuur wil graag jongere leden aantrekken omdat het huidige aantal leden en donateurs vergrijst. Dat zei voorzitter J. Leune tijdens de jaarvergadering van de vereniging in het Holland Huis te Scherpenisse. De afdeling hoeft het niet alleen te organiseren. Uit het stimuleringsfonds van de landelijke vereniging is een medewerker aangesteld die de vereniging zal adviseren over de opzet van de ledenwerfactie. Het bestuur is op zoek naar iemand die de streek wil vertegenwoordigen bij de voorbereidingen van de campagne. Rommelmarkt Natuurgebieden Jachthoornkorps Contributieverhoging levert elf mille op Blakende welstand Bewoners Rozeboom 6 weken weg voor renovatie De ruimte is er voor. Na de sloop van het voormalige pand van Dor- milux (Bouman-Potter) aan de Mo lenstraat in Poortvliet ligt er een flink terrein braak. Het bestem mingsplan is nog niet helemaal rond, want er zijn wat problemen met omliggende bedrijven (De Groen transport en Elenbaas). „Maar de gemeente heeft toch maar gezegd dat we een plan moesten gaan ontwikkelen", zegt directeur J. Kloet van Beter Wonen. „De ge meente staat positief tegenover het idee en het past ook in het beleid voor ouderenvoorzieningen. Zo kunnen mensen misschien toch wat langer zelfstandig in hun eigen dorp blijven wonen dan bij een standaard bejaardenhuis." Het mini-woonzorgcomplex zal waarschijnlijk gaan bestaan uit een aantal aanpasbaar gebouwde huur woningen (allemaal op de begane grond) met een overdekt gangen stelsel en een gezamenlijke ontmoe tingsruimte. „Het zal geen volwas sen woonzorgcomplex worden, want dat is toch wat te duur. Maar we willen wel de SVRZ en de thuis zorg erbij betrekken, want er moet toch een bepaald niveau aan zorg voorzieningen komen", zegt Kloet. Hij kan nog niet zeggen of de ge meente zal meebetalen aan het plan. „We moeten nog een onderzoek doen naar de financiële haalbaar heid. Het is natuurlijk wel wenselijk dat de gemeente bijdraagt, maar daarover is nog niet gesproken", al dus de directeur die ook nog geen streefdatum heeft om te beginnen. „Als het onderzoek naar de haal baarheid is afgerond en als het plan er ligt, kan er wat ons betreft met een worden begonnen. Maar dat zal ook van de gemeente en van het be stemmingsplan afhangen." De plan nen voor de bejaardenwoningen moeten dit jaar gereed komen. Intussen is de stichting Beter Wo nen nog meer aan het bouwen. Aan de Willem van Beierenstraat in Oud-Vossemeer is begonnen met de bouw van zes bejaardenwoningen. De werkzaamheden worden uitge voerd door bouwbedrijf De Rooy uit Sprundel die in november de huizen op zal leveren. Daarnaast wordt deze maand ook begonnen met de verbouwing van woonzorg centrum De Rozeboom in Sint-Phi- lipsland. Ook dat gebeurt door een aannemer van buiten de re£io, NBM Amstelland woningbouw zuid. „De werken zijn openbaar aanbesteed en deze aannemers kwa men er als laagste uit. Er waren wel Thoolse inschrijvers, maar die zijn dus buiten de boot gevallen", zegt directeur Kloet, die geen bedragen kan noemen. De Rozeboom wordt ingrijpend ge renoveerd. Van de 24 appartemen ten waaruit het oude deel van het woonzorgcentrum bestaat, worden er zestien aanpasbaar gemaakt. Dat wil zeggen dat er zoveel mogelijk gelijkvloers wordt gemaakt. De drempels gaan weg en de deuren worden breder. Acht woningen krij gen alleen groot onderhoud. De re novatie stuitte aanvankelijk op nog al wat bezwaren bij de bewoners. „Ze hadden van tevoren aangegeven dat het voor hen niet zonodig hoef de", vertelt Kloet. „Maar bouwkun dig was het complex in een dermate staat dat er iets moest gebeuren. We hebben, eerst in samenwerking met de SVRZ en later op eigen initiatief bekeken wat de mogelijkheden wa ren. Nieuwbouw of renovatie. Uit eindelijk bleek dat niet alles vervan gen of aangepast hoefde te worden en mede vanwege het financiële as pect is gekozen voor renovatie." Hoewel het werk in fasen wordt uit gevoerd, is het toch onvermijdelijk dat de bewoners tijdelijk hun huis moeten verlaten. „Het is voor hen een groot ongemak", zegt Kloet. „We hebben echter alles met de be woners goed doorgesproken en er zijn lege appartementen en een wo ning naast De Rozeboom vrij om de mensen op te vangen. Ze blijven dus in de buurt. Sommigen hebben aangegeven dat ze wel bij elkaar zullen logeren." Gemiddeld moeten de bewoners erop rekenen dat ze zes weken uit hun woning moeten. Be halve de woningen wordt de entree aangepast en er komt een nieuwe (brancard)lift. Het totale karwei zal ongeveer een jaar gaan duren. Begraven en eigen huis voordelig, afval en riool niet Bij een aantal belastingen doet Tholen het nog steeds goed. Zo is het begraafrecht met 162 gulden op één na het laagste van heel Zee land. Ter vergelijking: in Axel be taalt men 1450 gulden. Daarmee is het begraafrecht in Tholen voor de helft kostendekkend. Verder is ook de onroerende zaakbelasting erg laag. Met 9,90 gulden per 5000 gulden waarde, betaalt iemand met een eigen huis van twee ton aan onroerende zaakbelasting 396 gul den per jaar. Alleen Oostburg zakt daar nog onder. Maar niet alles is goedkoop in Tholen. Voor het rioolrecht betaalt men per woonhuis 204,50 en dat is het op één na hoogste tarief van Zeeland. Met dat bedrag is het ri oolrecht overigens nog maar voor 60 procent kostendekkend. Axel, Borsele, Goes en Noord-Beveland hebben geen rioolrecht. Zij verre kenen dat in de onroerend zaakbe lasting. Ook de afvalstoffenheffing is erg hoog in Tholen. Met 432 gul den, zitten alleen Goes en Honte- nisse (beiden 444 gulden) hoger. Opnieuw heeft Oostburg hier met 283 gulden het laagste tarief. De afvalstoffenheffing is in Tholen wel helemaal kostendekkend. Verder behoort de gemeente Tho len tot de middenmoot wat betreft een uittreksel uit het persoonsre gister (tientje; in Axel 6 gulden) en de huwelijksvoltrekkingen (270 gulden op vrijdag; in Noord-Beve land 79,25). Erg duur zijn weer het rijbewijs (50 gulden; in Axel 31 gulden) en het paspoort (110 gul den; in Hontenisse en Hulst 85 gul den). Ook wat betreft de hondenbe lasting is Tholen met 82 gulden zeker niet de goedkoopste, maar ook niet de duurste (Vlissingen 109 gulden en Oostburg 52 gul den). Oostburg heeft qua gemeentelijke belastingen het gunstigste klimaat van Zeeland. Maar in tegenstelling tot de goedkope tarieven van Zeeuwse Eilanden (88 gulden in- gezetenenomslag en 99 gulden per vervuilingseenheid) is het water schap Het Vrije van Sluis erg duur (respectievelijk 193 en 135 gul den). Het vernieuwde deel van Ons Huis wordt vanavond officieel in gebruik genomen. Jachttrofeeën en de tekening die hij bij zijn afscheid van de jagersvereniging kreegsieren Gaakeers woonkamer. In de woonkamer van Gaakeer her innert veel aan de jacht. Een met een eend beschilderd bord, een op gezette vos, de tanden van een wild zwijn en nog wat jachttrofeeën en geschilderde jachttaferelen aan de muur. In een boekenkast staan titels als 'De jacht in Nederland' 'Bio toopverbetering ten behoeve van de wildstand' en 'Vogels van Europa'. Ook prijkt een ingekleurde tekening aan de wand waarop Gaakeer te zien is terwijl hij de jachthoorn blaast. „Dat kreeg ik vorige week cadeau op de jaarvergadering van de KNVJ. Prachtig." Zowel KNVJ- voorzitter W.D. van Doorn als voor zitter A.A. van Nieuwenhuijzen van de wildbeheereenheid spraken het scheidende bestuurslid toe. Overi gens wordt de vacature niet opge vuld, maar nemen de overige be stuursleden de taken over. Als jongen van een jaar of vier nam Gaakeers opa hem al aan de hand mee op de jacht. Zo leerde de Tho- lenaar de natuur waarderen. En nog geniet hij dagelijks van het leven in de Van Haaftenpolder, waar hij te gen de zeedijk woont. Vanuit zijn kamerraam kijkt hij het natuurge bied Stinkgat in. „Wat zou het saai zijn zonder vogels", zegt de Vosse meerder, die weet te vertellen dat elk jaar in de nacht van 10 op 11 maart de kluten naar het gebied ko men. Hij zorgt dan ook voor de ge vleugelde dieren. „Tegenwoordig hebben ze vrijwilligers nodig om in akkerbouwgebieden de nesten te beschermen, maar wij deden dat in de jaren zestig zelf al. Ploegde je het land en kwam je een nest tegen, dan stopte je om er de eitjes uit te halen en dan legde je ze later weer terug." Wandelen Gaakeer en zijn vrouw met de hond door de dreef in de polder, dan blijven op 30 meter afstand de rotganzen gewoon zitten. „Maar we praten en roepen ook naar de vogels." Vroeger kwamen praktisch alle soorten in het Stink gat voor. tot kemphanen toe. „Maar in 1953 ging het gebied naar Staats bosbeheer en toen mocht er niets meer. Nu zitten er alleen nog wat eenden", stelt Gaakeer vast. In 1944 werd Gaakeer lid van de KNVJ. „Ik kreeg lidnummer 129, dat nam ik over van mijn opa Buijs." Zeven jaar later werd hij be stuurslid van de Thoolse jagersver eniging. Had je in die tijd permissie van de boer, dan mocht je jagen. Te genwoordig ligt dat anders. Een jachthouder moet minimaal 40 hec tare aaneengesloten jachtveld heb ben en jachtexamen hebben gedaan. Dat laatste is wel nuttig vindt Gaak eer: „Na de oorlog kreeg je veel sta- tusjagers, die van de landbouw niets wisten. Maar als jager heb je met het grondgebruik en dergelijke te maken." Zelf heeft de Vossemeerder al sinds 1952 een jachtgebied ten zuidoosten van Tholen, waar hij destijds boerde op het Stenen Kruis. Hij jaagde ook veel met burgemees ter Van Doorn van Poortvliet. Her innert zich dat hij via deze ook eens een jacht op de Veluwe meemaakte, op de wilde zwijnen. „Ze vertelden me dat er jagers waren die al acht jaar meegingen en nog nooit een zwijn hadden geschoten. Maar ik legde er een van 113 kilo neer." Twintig jaar lang was Gaakeer ook onbezoldigd jachtopzichter. „Op het schor vlakbij de boerderij was een meeuwenkolonie en ik werd ge vraagd erop te letten dat daar geen stropers kwamen. 'Maar dan moet ik wel officieel kunnen optreden', zei ik en zo werd ik opzichter." La ter kwam er een kolonie visdiefjes bij. „Die hebben een meeuwenkolo nie nodig, ze leven aan de rand daarvan." Anekdotes over dat werk kan de Vossemeerder blijven vertel len. Hij roemt de samenwerking met de rijkspolitie in die tijd: „Ik hoefde maar te bellen en ze kwa men." Nieuwe politiemensen gin gen een paar nachten met hem mee de polder in. Even veilig was het werk niet altijd, want bij een achter volging is de Vossemeerder weieens beschoten. „Maar het was mis", zegt hij laconiek. „En uiteindelijk Bij de gemeente zijn niet meer klach ten dan anders binnen gekomen over de bruine rat. Dat antwoorden burge meester en wethouders op vragen van het AOV. Volgens de ouderenpartij zou het aantal bruine ratten flink zijn toegenomen en zou de gemeente tot bestrijding moeten overgaan. De gemeente houdt geen tellingen, maar reageert ten aanzien van ratten op klachten van inwoners. In de pe riode oktober-februari kreeg de ge meente 44 meldingen, tegen 49 in de zelfde periode van 1996/1997 en 41 in de periode maart-september vorig jaar. Mocht er dus een toename van het aantal ratten zijn, dan komt dat niet tot uitdrukking in de klachten bij de gemeente, schrijven b. en w. De be strijding langs openbare wegen en op terreinen zal dan ook niet geïntensi veerd worden. Door op die plekken rattengif te leg gen, zou bovendien het risico toene men op ongelukken met huisdieren en mogelijk kinderen. De provincie gaat de rondweg Poortvliet afsluiten voor langzaam verkeer. Nu de rondweg gereed is, krijgen de rotondes de status van verkeersplein waarbij bestuurders op de rotonde voorrang hebben op voertuigen die van de aansluitings wegen komen. Het één kilometer lange stuk tussen de twee rotondes wordt verboden terrein voor lang zaam verkeer zoals fietsers, brom fietsers, ruiters, wagens en tracto ren. De (brom)fietsers kunnen over het vrijliggende fietspad en volgens gedeputeerde staten is er voor het overige langzaam verkeer voldoen de mogelijkheid om langs Poort vliet te komen. Er komt ook een in- haalverbod op de rondweg. Dit wordt aangegeven door middel van een dubbele doorgetrokken streep op de middenas van de weg met daartussen overrijdbare obstakels. Gebruik grond. De provincie geeft aan J.M. van Dijke te Oud-Vosse- meer - om niet - een stukje grond van 6,9 are in gebruik. In feite ge bruikt Van Dijke het al twee jaar. Het aantal leden en donateurs be draagt 482. Uit de opsomming van de voorzitter blijkt dat de meeste le den in Scherpenisse wonen: 160 „We gaan van hoog naar laag," zei Leune want in Tholen telt Phi ladelphia nog niet de helft van het aantal in Scherpenisse: 69. Poort vliet telt er 80 en toen het getal van 36 in Sint-Maartensdijk volgde, schrok de zaal ervan. Sint-Annaland bleef met 37 dicht in de buurt van de smalstad, Stavenisse 36, Oud- Vossemeer 27 en Sint-Philipsland 28. Daarbuiten 9. „Iedereen kan het zijne ervan denken," zei Leune, „vandaar dat we elk jaar onze jaar vergadering in Scherpenisse hou den." Leune betreurt het dat de invloed van Philadelphia op het gezinsver vangend tehuis de Annewas in Sint- Annaland is verminderd nu het is samengegaan met het Gors. Was het deze verandering die het bestuur vo rig jaar voor een groot deel in be slag nam, er staan nog meer veran deringen op stapel. Zo krijgt de nationale collecte voor het geeste lijk gehandicapte kind een andere opzet. Nu mag de afdeling 45 pro cent van de opbrengst voor de eigen vereniging gebruiken, maar in de toekomst worden de gelden anders verdeeld. Alle verenigingen op dit terrein zullen een beleidsplan plus een begroting voor een bepaald pro ject moeten indienen. Een regionale commissie gaat dan bekijken welk project voor de collecte in aanmer king komt. „Men gaat daar dus aan morrelen maar we moeten niet in onze luie stoel blijven zitten, maar alert blijven. En ons actief inzetten voor de gehandicapte medemens." De voorzitter en de secretaris M. Moerland keken tevreden terug op de verbouw van Ons Huis, het club gebouw aan de Langeweg in Scher penisse. Het houten gedeelte werd afgebroken en vervangen door een nieuw stenen gebouw op een funde ring. Ook de riolering en de verwar mingsinstallatie werden vernieuwd. Moerland bedankt» de vrijwilligers en de bedrijven die er hun mede werking aan verleenden. De ingrij pende verbouwing was mogelijk door een anonieme gift van 53.400 gulden. Wegens de nieuwbouw kon er in november geen boekenmarkt worden gehouden. Dit jaar zal dat wel gebeuren. Op 23 mei, de zater dag na Pinksteren, wordt in Ons Huis de jaarlijkse rommelmarkt ge houden. De vereniging sloot 1997 af met een batig saldo van 1695,34 gulden op een totale exploitatie van 15.107,59 gulden. Ondanks het afnemend le dental waren de opbrengsten van contributies en donaties vorig jaar 150 gulden hoger dan in 1996. Het vermogen van Philadelphia be draagt 23.679,68 gulden en steeg daarmee met 1795 gulden ten op zichte van 1996. In het bestuur waren S. Polderman en J. Snoep aftredend en herkies baar. Beiden werden bij acclamatie herkozen. Het zangkoor VZOS uit Sint-Philipsland onder leiding van J. Wesdorp trad zoals gewoonlijk voor en na de pauze op en tijdens de pauze werd een verloting (er moes ten 800 enveloppen worden ver kocht) en verkoping gehouden voor de activiteiten van de vereniging. hebben we de mannen toch in de kraag gevat en de wapens in beslag genomen." Een ander verhaal is een urenlange achtervolging van twee Belgen in een speedboot. De man nen werden ingerekend, hun gewe ren en boot in beslag genomen. „Maar bij het politiebureau was geen plaats en toen heeft de boot drie maanden lang bij mij in de schuur gestaan tot de eigenaar hem terug kreeg. Toen hij hem kwam ha len - hij had de boot helemaal zelf gebouwd - bracht hij een auto vol bloemen voor ons mee." Zaten er stropers in het Stinkgat, dan kwa men de vogels waarschuwen, zegt Gaakeer. Wat de jacht betreft vindt Gaakeer die op waterwild en op konijnen het mooist. Wat het is kan hij niet pre cies onder woorden brengen: „Je moet als jager met de natuur ver bonden zijn, meeleven." Een jager moet zijn kleding aanpassen en zijn hoofd en gezicht bedekken, want anders zien de dieren hem zo. Het gezichtsvermogen van een kraai bij voorbeeld is veertig keer beter dan dat van een mens. De negatieve ge luiden ten aanzien van de jacht kan Gaakeer niet waarderen. „Mensen uit de stad willen de bewoners van het platteland voorschrijven hoe ze moeten leven", zegt hij. „Maar als er niet meer gejaagd wordt, zal er op termijn ook geen wild meer zijn. Je krijgt ziekten en dergelijke. En Onze Lieve Heer heeft de mens op dracht gegeven om de dieren te ver zorgen." Het overal realiseren van natuurgebieden beziet hij met de nodige scepsis: „Ze kunnen de vo gels nog niet eens wijsmaken waar ze moeten landen", zeg Gaakeer doelend op de fourageergebieden voor rotganzen. Hij vertelt dat hij jaren gewend is geweest om met zijn hond elke morgen door de pol der naar het Stinkgat te lopen. Tot dat hij een telefoontje kreeg van de boswachter, die was opgebeld. „De kluten in het gebied zouden versto- ringsgevoelig zijn. Ik ben er toen maar mee gestopt, maar ik ken de kluten hier beter dan wie ook." Het zoveel mogelijk beperken van schade aan akkerbouwgewassen is een belangrijke taak van de jagers. „Een jachthouder is daarvoor ver antwoordelijk. Doet hij niets, dan kan hij aansprakelijk gesteld wor den." De nieuwe flora- en faunawet laat de jacht op nog slechts vijf soorten toe, terwijl er dat nu nog 28 zijn. Daarop zinspelend zegt Gaak eer dat de schade aan gewassen minder zou kunnen zijn. Ze wordt via de wildschadecommissie ver goed uit het jachtfonds en dat kost veel geld. Zelf bejaagt de Vosse meerder met J. Verhoef uit Sint-An naland de konijnen die in de zeedij ken zitten. „We hebben er nu ook nog veertig uitgehaald", wijst hij op het belang. „Achter die dijken lig gen wel dorpen, dus is veiligheid belangrijk." Gaakeer jaagt veel met Verhoef, of met andere kennissen. „Als het jachtseizoen open is, ben ik twee tot drie dagen in de week met het geweer op stap." Ook de hond Sonja gaat mee. Met een ver gunning van de wildbeheereenheid kan hij overal optreden waar wild- schade tegengegaan moet worden. Hij en zijn vrouw worden door ie dereen als 'ome Wim' en 'tante Ma rie' aangesproken. Uit de begintijd herinnert Gaakeer zich nog de jagersavonden, die hij samen met L. de Rijke organiseer de. „De bioscoopzaal en het café van Steketee in Sint-Maartensdijk boden plaats aan 275 mensen en dat zat afgeladen vol. Het was altijd heel gezellig, maar nu krijg je de mensen niet meer van huis." De Thoolse jagersvereniging werd in 1973 een afdeling van de KNVJ en Gaakeer bleef bestuurder. Zijn func tie was consul voor oost-Tholen. „Eigenlijk manusje van alles. Mijn werk was vooral om te proberen moeilijkheden tussen jachthouders op te lossen. Er zijn toen tussen par tijen afspraken tot stand gekomen, die nu nog altijd gelden." De jacht wet kende de Vossemeerder op zijn duimpje en die kennis kwam in het bestuur ook nogal eens van pas. Bij een jager hoort een jachthond. Het africhten van deze dieren was iets waarbij Gaakeer eveneens be trokken was. Van 1953 tot 1972 was hij zelfs secretaris/penningmeester van de Zeeuwse jachthondencom missie. Deze commissie organiseert proeven voor de honden en bij die wedstrijden is de Vossemeerder of ficieel geweer'. Dat houdt in dat hij de schoten lost waarop de dieren moeten reageren. Voor zijn werk op dit terrein kreeg hij het afgelopen najaar de gouden speld van de jachthondencommissie. In het klei- duivenschieten is Gaakeer eveneens actief geweest. "Daar heb ik diver se eerste prijzen gewonnen. En zo wel brons, zilver als goud behaald." Het jachthoornkorps zou Gaakeer niet graag missen. Hij richtte het in 1974 zelf op. nadat hij zo'n groep op de Veluwe in actie had gezien. De acht mannen en vier vrouwen vormen een hechte club, die elke veertien dagen repeteren bij Gaa keer in de huiskamer. Ko van Driel uit Oud-Vossemeer is de instructeur. Zo'n 25 keer per jaar treedt de groep op. Bij jachtgebeurtenissen in de provincie, maar ook in West-Bra bant en België worden ze gevraagd. Ook mevrouw Gaakeer gaat dan mee; zij hijst en strijkt altijd de vlag als dat bij een optreden aan de orde is. „De leeftijden liggen behoorlijk uit elkaar, maar het botert prima on derling, we voelen elkaar goed aan", zegt Gaakeer. Het jachthoorn- blazen is een vast onderdeel gewor den van zijn beleving van de jacht. Hij heeft het ook al op scholen ge demonstreerd, wanneer jachtop zichter J. van Vossen uit Sint-Anna land daar een praatje hield. De fitte Vossemeerder wandelt elke morgen drie kilometer met zijn hond Sonja door de Van Haaften polder. „Door de dreef en dan langs de buitenkant van de zeedijk terug. Want water kun je niet missen", zegt jager en natuurliefhebber W.A. Gaakeer. Een regiocoördinator die toeristische producten gaat ontwikkelen. Een dergelijke functionaris, gesubsidieerd door de provincie, gaat mogelijk voor Tholen, Sint-Philipsland en Zuid-Beveland aan de slag. Directeur A. Schuurbiers van het toeristisch bureau Zuid-Beveland/Thoien heeft dat begrepen uit een gesprek met recreatiegedeputeerde Van Zwieten, maar hield maandag op de jaarvergadering van de Streek-VVV Eiland Tholen een slag om de arm. Het is nog afwachten of de financie ring voor zo'n coördinator - ook voor de andere Zeeuwse regio's - rond komt, daarover vindt ook in Den Haag nog overleg plaats. H. Zwikker temperde een mogelijk enthousias me: „Het probleem is vaak dat voor zo'n functionaris een aflopende sub sidie wordt gegeven." Na een aantal jaren moet de betreffende organisatie vervolgens zelf het geld zien te vin den. Ook kan het zijn dat zo'n coör dinator op basis van projecten aan het werk gaat. Schuurbiers onderschreef de terughoudende opstelling van Zwikker. Met het toeristisch bureau Zeeland - die zich ook bezig houdt met projecten - heeft hij besproken dat beide organisaties elkaar moeten versterken en niet beconcurreren. Schuurbiers, die tijdelijk is aange steld voor twee dagen per week, ver telde de aanwezigen een en ander over de totstandkoming van het toe ristisch bureau. Het is ontstaan op initiatief van Zuid-Bevelandse onder nemers, die naast de VVV een orga nisatie wilden voor promotie en pro ductontwikkeling. Tholen en vier Zuid-Bevelandse gemeenten hebben zich erbij aangesloten. De bedoeling is over twee jaar een volledige inte gratie te hebben bereikt van de be trokken VVV's. De winst, aldus Schuurbiers, zit vooral aan de kant van de klant. Organisatorisch moet er nog veel besloten worden, daarnaast gaat men de recreatieve mogelijkhe den van het gebied in kaart brengen en een gezonde financiële basis ont wikkelen. „We moeten af zien te ko men van de afhankelijkheid van ons inkomen." Gemeenten geven nu een bepaald vast bedrag of een bijdrage per inwoner, die jaarlijks wordt vast gesteld. Er gaan al stemmen op over bijvoorbeeld heffen van een toeslag via de kamer van koophandel, of een beroep doen op de toeristenbelasting. De samenwerking krijgt inmiddels stapsgewijze gestalte. Zo zal vanaf dit jaar bij iedere VVV in de regio hetzelfde pakket geboden worden. En er is een brochure samengesteld waarin het totale gebied wordt gepre senteerd: 'Zuid-Beveland Tholen. Ontdek de andere kant van Zeeland'. Voor het dagelijks bestuur van het toeristisch bureau is voorzitter A.A. Meloen van de Thoolse VVV ge vraagd als penningmeester. K.B.M. Saris uit Poortvliet wordt aangezocht voor een in te stellen werkgroep. Volgens Meloen is de Thoolse VVV in blakende welstand op weg naar een regionale VVV. De vorig jaar ge wijzigde contributie-structuur heeft geleid tot een flinke groei van het in komen, ondanks een behoorlijk le denverlies. Van de 170 bedankten er 30, of werden geroyeerd omdat ze in gebreke bleven ten aanzien van de contributie. De aanpassing zorgde in 1997 voor 11.718 gulden extra in komsten aan contributie en nog eens 2935 gulden meer aan donaties. Was de ledenbijdrage voorheen 80 gul den, nu geldt dat alleen nog voor par ticulieren en kleine bedrijven. Bedrij ven die affiniteit hebben met de recreatie betalen 135 gulden voor het lidmaatschap en wanneer ze een gro te affiniteit hebben 250 gulden. De aanpassing betekende veel werk voor het VVV-bestuur. Het jaarverslag vermeldt dat zelfs tot eind vorig jaar leden over de streep getrokken zijn om te betalen. Zij die dat nalieten of slechts een gedeelte betaalden, zijn geroyeerd. Een tweetal activiteiten heeft de VVV beëindigd: de verkoop van staatsloten, omdat het minimum van 500 loten niet gehaald werd; en het theaterbespreekbureau, waarvan de opbrengst niet opwoog tegen de kos ten. De verkoop voor grote concerten ging naar de PTT. Sloot de rekening over 1995 nog met een tekort van bij na 11,5 mille, over 19% was er een batig saldo van ruim 8600 gulden. De begroting voor 1998 beloopt ruim 88.000 gulden en sluit met een tekort van 2300 gulden. Bij acclamatie wer den mevr. A. Bal-de Jong uit Tholen en C. Smits uit Sint-Annaland in het bestuur gekozen. Zij nemen de plaat sen in van mevr. A.S.M. Saris-Coole- gem en P.K.M. Stouten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1998 | | pagina 3