Ambulancedienst Tholen gaat samen met Goeree-Overflakkee Sluiting Haestinge voor overdekt bad 'Ik dacht dat mijn hengel brak, die ging zo erg heen en weer' zie achterpagina in deze krant Muller (VQ> Vierde wet houder kost Tholen 3 ton Varkens Nee in Den Haag KEUKEN GIIDE TtXUT Roodroze snotdolf verrast Johnny en Mark Bentschap Knook Donderdag 2 april 1998 54e jaargang no. 20 Bedrijf met 20 arbeidsplaatsen naar Welgelegen Groeiend aantal bloeddonors neemt de drukte voor lief Wettelijke aanrijtijd van kwartier ook vanaf Philipsdam gewaarborgd De ambulancediensten van Tholen en Goeree-Overnak- kee fuseren nog dit jaar. Daartoe hebben beide besturen vorige week een intentieverklaring ondertekend. De Thoolse ambulance blijft overdag in Sint-Maartensdijk gestationeerd, maar zal 's wonds en 's nachts op de Phi lipsdam paraat staan. De medewerkers gaan mee over naar de nieuwe dienst, die mogelijk de naam Delta Noord krijgt. Met een 'verantwoorde gemeentelijke bijdrage' willen PvdA, CDA en VVD een overdekt zwembad in het toe komstige bungalowpark 't Wulpdal bij Gorishoek onder steunen. Daarbij zal de eventuele sluiting van het open lucht zwembad Haestinge in St. Maartensdijk betrokken worden. Dat blijkt uit het collegeprogramma 1998-2002 waarover de vier partijen die een wethouder gaan leve ren, overeenstemming hebben bereikt. Kleedkamers Emergo Groter gemeentehuis f Deze week Brede steun voor gezworene Mol Extra belastingverhogingen nieuw college Botrecord „Ik dacht dat mijn hengel brak. Die ging zo heen en weer." De 9-jarige Johnny Bentschap Knook uit Stave nisse is er zaterdagmiddag nog steeds van onder de in druk. Voor zich op de keukentafel ligt zijn vangst van de avond ervoor. De vis is groot en rond, dik, knobbe lig en stekelig. Hij is rood, roze en paars met zwarte stippen. Hij heeft scherpe tandjes en een zuignap aan de buik. Zuigbuiken Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 27,- per halfjaar, 49,35 per jaar, per post 66,45 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De vierde wethouder kost de ge meente Tholen 72.000 gulden per jaar, dus voor de volledige raadspe riode van vier jaar bijna 3 ton. Dat zegt chef financiën F. Keur op basis van een salaris voor een 100% wet houder van 120.000 gulden. Dit is inclusief onkostenvergoeding en in clusief de werkgeverslasten voor de gemeente. In plaats van de drie hui dige wethouders met een 100% taak heeft de coalitie van SGP, PvdA, CDA en VVD gekozen voor vier wethouders met een totale tijdsbe steding van 3,6 baan dus 0,6 meer dan nu. K.A. Heijboer en I.C. Moerland van SGP en PvdA krijgen als vertegenwoordigers van de grote partijen (elk 5 zetels) 100% salaris, W.C. van Kempen en R. Raven- steijn van CDA en VVD (ieder 3 ze tels) doen het voor 80%. De kosten van de vierde wethouder vallen nog hoger uit omdat die te zijner tijd ook eventueel wachtgeld en zeker pensioen zal ontvangen. Een bedrijf met voorlopig twintig arbeidsplaatsen heeft plannen om zich op het industrieterrein Welge legen bij Tholen te vestigen. „Het is nogal van importantie", zegt wet houder J. Versluys, die spreekt over een 'initiatief dat heel leuk lijkt'. De eerder aangekondigde plannen van een frisdrankenfirma die zich met veertig arbeidsplaatsen op Wel gelegen wil vestigen, kan de ver trekkende wethouder van economi sche zaken niet meer voor zijn afscheid met succes bekronen. Dat duurt langer dan het er eerst uitzag. Het was me donderdag het avondje wel bij Meulvliet. Bloedafname van het Rode Kruis, een bijeenkomst voor echtparen van de EO en een discussiegroep van de Rabobank. Elk parkeerhoekje was gevuld en de Zoekweg raakte verstopt. De politie werd door bezoekers gebeld die op de Molenvlietsedijk vast kwamen te zitten. Sommige kandidaat-donors gingen onverrichter zake terug om dat er geen parkeerplaats te vinden was. „Het was een gigantisch pro bleem", zegt C.A. de Neeff, coördi nator bloedzaken van het Thoolse Rode Kruis. „We zijn de politie dankbaar dat die soepel is opgetre den tegen foutparkeerders. Geluk kig hebben ook 629 donors de druk te voor lief genomen, maar voor volgend jaar hebben we toch alvast maar goede afspraken gemaakt. Door communicatiefouten waren er nu zalen in Meulvliet dubbel ge boekt, zodat we niet in de grote zaal konden, waar de donors na het bloed geven koffie drinken. De mensen zaten nu veel te krap, want ook de nabij gelegen kleine zaal was bezet. Dat moet voortaan be ter." Het Rode Kruis enquêteerde de donors donderdag net over de orga nisatie van de bloedafname-avon- den, waaronder de wachttijd, e.d. Door de drukte moest er langer dan normaal gewacht worden. Van de 629 bezoekers mochten 609 mensen daadwerkelijk bloed afstaan; 20 werden er bij de controle afgekeurd. Er waren 30 nieuwe donors bij. Ok tober vorig jaar trok de donoravond in Haestinge 564 deelnemers, zodat er in Meulvliet een groei was van 65 donors. Voor het eerst had het Rode Kruis een beroep gedaan op een sponsor. „De organisatie van zo'n avond kost met zaalhuur, kof fie, e.d. drie- vierduizend gulden. Daarvan krijgen we nog niet de helft binnen van het bloed, een rijksdaalder per zak. Dankzij de be reidheid van Bouman-Potter om ons te steunen, kunnen we de kosten be perkt houden. We hopen dat don derdag 1 oktober bij de volgende bloedafname in Haestinge een an der bedrijf de bloedafname wil steu nen", aldus De Neeff. Zo'n twintig Tholenaren demon streerden dinsdag met actievoerders uit het hele land op het Binnenhof in Den Haag, om hun steun te betui gen aan de herstructureringswet varkenshouderij van minister Van Aartsen. Een metershoog opblaas- varken op het plein symboliseerde de bio-industrie. De Eerste Kamer behandelt het wetsvoorstel volgen de week. CDA-senator G. Braks (zijn fractie is tegen) nam een peti tie in ontvangst. i I Thools ambulancevoorzitter J.D. de Korte (rechts) en zijn Flakkeese collega C. Noorthoek bezegelen de overeenkomst met een handdruk geflankeerd door medebestuurders. Tweede van rechts secretaris L. den Braber van de Thoolse stichting. Voorzitter J.D. de Korte spreekt van 'de beste optie' voor de toekomst van de Thoolse ambulancedienst. Al een tijdje kampt men met het probleem om voldoende verpleegkundig per soneel beschikbaar te hebben. „De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat je je als bestuur op een gegeven moment moet afvragen of het nog wel verant woord is om zo verder te gaan." In het najaar had De Korte nog de in tentie om in West-Brabant naar op lossingen te zoeken; Tholen is im mers aangesloten bij de centrale post ambulancevervoer van het streekge- west. Maar in februari werd de Thoolse stichting door Flakkee be naderd, die ook met een aantal knel punten zit. Volgens De Korte is in de plannen de wettelijke aanrijtijd van 15 minuten gewaarborgd voor alle woonkernen in de gemeente Tholen. „Ook voor Stavenisse, dat heb ik zelf uitgepro beerd." Het laatste wordt bevestigd door medewerkers van de Flakkeese dienst, die een rijtijdenonderzoek uitgevoerd hebben. De opzet is dat de Thoolse ambulance overdag tus sen acht en zes uur in Sint-Maartens dijk staat. De rest van de tijd - 98 uren in de week - staat de auto in de buurt van de Krammersluizen, waar een nieuwe ambulancepost gereali seerd zou moeten worden. Daar staat 24 uur per dag ook één van de drie auto's van Flakkee, de twee andere staan in Stellendam. Op die manier is een 24-uurs parate dienst moge lijk, wat nu op Tholen niet het geval is. Laat de aanrijtijd gewaarborgd zijn, niet te ontkennen valt dat 's avonds en 's nachts de afstand die een ambu lance naar Tholen moet overbrug gen, groter wordt. Alleen voor Sint- Philipsland en Anna Jacobapolder gaat dat niet op. ZIE VERDER PAGINA 11 De komst van een overdekt zwem bad hangt voor een deel samen met de vacature voor badmeester in De Spetter in Tholen. Een opvolger voor de vertrokken badmeester J. Jansen uit Tholen, die vrijdag met pensioen ging, is er nog niet. Dit ondanks het feit dat de gemeente toch ruimschoots de tijd heeft gehad ernaar te zoeken. „We hebben in derdaad nog geen vervanger", zegt chef sportzaken P. van der Vlies. „We zoeken nog naar een oplos sing, maar die is er in elk geval vóór het zwemseizoen begint." Dan zal men op moeten schieten want de voorverkoop van abonnementen is al begonnen en op 30 april gaat het zwembad open. „Voorlopig neemt het badpersoneel onder coördinatie van badmeester Stoutjesdijk uit Sint-Maartensdijk de leiding van De Spetter waar", zegt Van der Vlies. Bovendien lijkt het nog niet zeker of er wel werkelijk naar een opvolger voor Jansen wordt ge zocht. „Het is nog niet zeker of er een nieuwe zelfstandige badmeester in De Spetter komt. Ik kan daar nu verder nog niets over zeggen", al dus Van der Vlies die daarmee zin speelt op de komst van een overdekt zwembad bij Gorishoek. Naar ver luidt zal het badpersoneel ongeveer een jaar de leiding in De Spetter moeten gaan waarnemen. Ook op een ander terrein wordt ken nelijk rekening gehouden met de sluiting van het zwembad in St.- Maartensdijk. Korfbalvereniging Emergo kreeg namelijk na zo'n 14 maanden van de gemeente te horen, dat het verzoek voor een eigen kleedaccommodatie niet wordt in gewilligd. Emergo vindt, dat het hu ren van de kleedkamers in Haestin ge niet zo lekker loopt. De gemeente had jaren geleden toege zegd, dat Emergo de twee buiten kleedkamers kon gebruiken, maar die worden door het zwembad be nut en de korfballers worden dan naar binnen verwezen. Er is door Ermergo al veel over gesproken en geschreven met het stichtingsbe stuur van Haestinge, maar een be vredigende oplossing leverde dat niet op. En na 14 maanden kreeg Emergo ook van de gemeente nul op rekest. In Haestinge is voldoende capaciteit om in de kleedkamerbe hoefte van Emergo te voorzien, al dus de gemeente. Er wordt dus kennelijk rekening ge houden met het nu wel doorgaan van de plannen voor een overdekt zwembad. De PvdA ziet een over dekt bad wel zitten en zou ook graag de steun van de SGP hebben. Onderhandelaar K.A. Heijboer noemde dat tijdens het wethouders- overleg 'afhankelijk van de exploi tatie'. In elk geval verklaarde de SGP zich tegen grootschalige recre atieprojecten en tegen gebruik op zondag. De geplande uitbreiding van het ge meentehuis dient volgens SGP, PvdA, CDA en VVD gerealiseerd te woren. Daarbij dient gestreefd te worden naar het onderbrengen van het centrum voor werk en inkomen in het gemeentehuis. Daarmee zou den 15 mensen extra in het gemeen tehuis komen en het arbeidsbureau in St.-Maartensdijk leeg komen te staan. Meldde mevr. Frigge vorige week in de raadsvergadering nog ferm dat de VVD op geen enkele manier zal meewerken aan uitbrei ding van het gemeentehuis, als er geen extern onderzoek naar de noodzaak komt, onderhandelaar Ra- vensteijn is een stap verder gegaan. ZIE VERDER PAGINA 5 Als slagvaardigheid erdoor toeneemt, levert vierde wethouder geld op Portefeuille ruimtelijke ordening van burgemeester naar W. van Kempen In jachtseizoen is scheidende KNJV-bestuurder W.A. Gaak- keer twee tot drie keer per week met geweer op stap OVM en Euterpe zetten trouwe muzikanten in het zonnetje Motorduivel ziet droom op Broekseweg vervliegen Badmeester, dominee en piraat na 23 jaar zwemonderwijs afgezwaaid Philadelphia wil ledenbestand graag verjongen Vertrekkende wethouders Versluys en Van der Jagt blikken terug Slap SPS geeft WHS kans om op té krabbelen Jubileumwedstrijd Oosterscheldevissers met 310 deelnemers VEEL KOKS BEDERVEN DE BREI Dit nummer bestaat uit 22 pagina's J.L.C. Mol uit Sint-Maartensdijk wordt ook in het nieuwe, afgeslank te. waterschapsbestuur gezworene. Vrijdag kreeg hij brede steun: 33 van de 35 stemmen. De bestuurders zijn echter nog niet beëdigd in af wachting van een uitspraak van de Raad van State over tegen de ver kiezingen ingediende bezwaren. De vergadering besloot in meerderheid om gedeputeerde staten te verzoe ken een zesde db-lid te benoemen. Denemarken, Noorwegen en Noord-Duitsland leeft - wordt niet of nauwelijks gegeten, er is weinig animo voor het geleiachtige vlees. In Duitsland wordt de kuit met pe kel en smaakstoffen behandeld en voor een deel zwart gekleurd tot 'kaviaar.' Johnny en Mark uit groep 6 en 3 van De Schalm in Stavenisse gaan vaak vissen. Net als hun vader die graag op de Noordzee op kabel jauw vist en op de Oosterschelde aan de zuidkant van Tholen op tong. De familie Bentschap Knook liet de vis zien bij P. de Koek van de hengelsportwinkel in Bergen op Zoom die bijzondere vangsten bij houdt en lid is van de Nederlandse recordcommissie. Volgens De Koek is het inderdaad een bijzon dere vangst. „De vis is hier alge meen, maar wordt heel weinig ge vangen. Elk jaar een of twee keer, maar vorig jaar heb ik er geen en kele genoteerd. Het was een mooie rode en best een forse, maar ze kunnen een halve meter lang wor den." Het record snotdolf dat bij De Koek genoteerd staat, is van 14 april 1990. -De vis woog 2540 gram en was 44 centimeter lang. Voorlopig staat Johnny wel als jongste vanger te boek. Zaterdag kreeg De Koek ook een hengelaar uit Hoogerheide op be zoek die op de Oosteschelde een schol had gevangen van 61 centi meter, drie centimeter onder het Nederlands record van 64 centime ter. Opvallend. Maar opvallender noemt De Koek het feit dat het re cord voor een bot van 57 centime ter nog steeds niet is verbroken. Dat is al sinds 1973 ongewijzigd. „Terwijl dat de vis is die hier het meeste wordt gevangen. Zeker nu in deze periode." Johnny (links) en Mark Bentschap Knook uit Stavenisse met de exotisch ogende snotdolf (cyclopterus lumpus) uit de Oosterschelde. 250 B0YAG OCCASIONS Advertentie I.M. Johnny kreeg het dier niet op het droge en stuurde zijn broertje Mark (7) naar huis om zijn ouders te waarschuwen. Als een haas fiet ste Mark naar de woning aan de Stoofdijk. Omdat zijn vader niet thuis was, werd de buurman inge schakeld en reden ze met de auto naar de vissteiger voor gehandi capten aan 'het veer' waar Johnny nog steeds in gevecht was met de onbekende vis in het Oosterschel- dewater. Hij had zelfs zijn fiets, die vlak bij stond, tegen zijn hen gel gezet om ervoor te zorgen dat hij de vis en zijn hengelattributen niet kwijt zou raken. „Ik had de draad een beetje losgelaten, toen ging hij rondjes zwemmen." Het was de laatste keer dat Johnny op haalde. Het liep tegen zes uur en de jongens wilden naar huis. „Ik dacht dat ik vast zat. Het ging zo zwaar. Ik heb zo'n vis nog nooit van mijn leven gezien," vertelt Johnny opgetogen. Buurman Wim Eerkens kreeg het dier wel op de kant. Omdat hij het haakje niet los kreeg, sneed hij de draad af en konden ze de vis eens goed van dichtbij bekijken. Het bleek een snotdolf te zijn die heel weinig wordt gevangen en die tij dens de wintermaanden naar de Oosterschelde komt om zich in het voorjaar voort te planten. Hij houdt niet van pieren of wormen maar voedt zich met ribkwalletjes, vlokreeftjes en grondel. En vergis te zich kennelijk in het 'nepzager- tje' waarmee Johnny zijn geluk be proefde bij afgaand water. Met een gebruikte hengel en een eenvoudig molentje. Langs de dijk liggen ter hoogte van de steiger stenen en die vormen een geschikte plaats voor een snotdolf om zijn eieren af te zetten. De dieren verzamelen zich paarsgewijs in het ondiepe water en zetten 200.000 geelrode eieren af." De jongen blijven een tijdje in de Oosterschelde rondzwemmen. Het exemplaar dat Johnny aan de haak sloeg was een mannetje, woog anderhalve kilo en was 34 centimeter lang. De snotdolf be hoort tot de familie van de zuig buiken. De vissen beschikken over een zuigschijf aan de buik, zijn schubloos en hebben ook geen zwemblaas of zwelblaas (die met lucht gevuld kan worden waardoor ze even zwaar kunnen worden als het omringende water zodat ze op verschillende niveau's kunnen zweven). De snotdolf die voor de kust van Uid&iiAbeJitotV/rprttfr In de Service Bouwmarkt vindt u alles voor de vakman en de doe-het-zelver. KEUKENGILDE MULLER biedt u een schitterende collectie keukens, zeer scherpe prijzen en ouderwets vakmanschap. Mullers Doe Het Zelfmarkt bv Nijverheidsweg 4, 4695 RC SINT-MAARTENSDIJK Tel. 0166-662472 Fax. 0166-663941 OPENINGSTIJDEN: Maandag tot en met donderdag 8.00-18.00 uur. Vrijdag 8.00-20.00 uur. Zaterdag 8.00-17.00 uur. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1998 | | pagina 1