Waterschap verkoopt nog 41,5 ha gronden Tien Thoolse ploegen naar regionale finale gymnastiek Blinden dicht en stro aan de deurkruk Broemcursus is succesvol V= "MEULVLIET" THOLEN Ruime scores in Meulvliet Koersballen voor ouderen Begraafplaatsenbegravenrouwen en rouwverwerking in St.-Philipsland SHF driemaal eerste plaats op clubteamcompetitie in Meulvliet Donderdag 1998 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Nu al 15 op lijst voor volgend jaar De jaarlijkse Broemcursus voor oudere automobilisten die dinsdagmiddag in Sint-Annaland werd gehouden, is een groot succes geworden. Het maximumaantal deelne mers (24) was aanwezig. Binnenkort gaat hogere prijs gelden Het waterschap Zeeuwse Eilanden is van plan op het ei land Tholen nog 41,5 hectare gronden te verkopen. Eer der werd al 11.08.28 ha. verkocht. Speculatiebeding Uw lichtadviseur heeft de ideeën in huis!!! Ruime keuze: kijk bij uw verlichtingsspecialist VERMAL Niet meer te koop Drie eerste en twee tweede plaatsen voor SHF uit Scher- penisse, een eerste plaats en twee tweede plaatsen voor Olympia uit Tholen, een eerste en vier derde plaatsen voor WIK uit Sint-Annaland en een tweede plaats voor Spido uit Oud-Vossemeer. Een greep uit de resultaten van de Thoolse deelnemers tijdens de tweede voorronde van de clubteamcompetitie die zaterdag in Meulvliet in Tholen werd gehouden. Selecteren Uitslagen: Door J. Kempeneers Een betrekkelijk gering aantal graven op vak 1 van de begraafplaats aan de Oostdijk wordt goed bijgehouden of werd gerestaureerd. Het graf van de Christe lijk Afgescheiden predi kant Pieter van Dijke valt in dit deel op. Rond de grote platte zerk staat een ijzeren hek. In de vergetelheid Het opgehoogde deel „We zouden er graag meer van dienst willen zijn. maar er zijn maar acht rij-instructeurs die elk drie cur sisten kunnen helpen", zegt be stuurslid J. van Oudenaarde van de afdeling Tholen van Veilig Verkeer Nederland. Deze organisatie zet de Broemcursus jaarlijks op, samen met de gemeente Tholen en Welzijn voor Ouderen die voor de financiën zorgen. „We zouden zo'n cursus als VVN graag twee keer per jaar doen, maar het budget is daar niet groot genoeg voor. En het is niet zo ge makkelijk om bijvoorbeeld meer rij-instructeurs te krijgen, want niet iedere instructeur mag deze cursus zomaar geven", vertelt Van Ouden aarde. „Je moet daar een speciaal certificaat voor hebben." In De Wellevaete werkten de oude ren drie onderdelen af. Ten eerste was daar natuurlijk de 1,5 uur du rende rit met de rij-instructeur. Daarbij werden de foutjes die er in de loop der jaren ingeslopen zijn, eruit gelicht. De meesten deden het echter heel behoorlijk. „Degenen die echt onzeker zijn of niet zo goed kunnen rijden, komen jammer ge noeg niet", zegt Van Oudenaarde. Verder konden de mensen hun ver- keerskennis testen en ook de ogen werden aan een kritische blik on derworpen door VVN. „Je ziet bij die oudere mensen vaak een bril. En hoe gaat dat? Die zijn niet goed koop en je gaat niet zo gemakkelijk even naar de oogarts of opticien. Toch is het goed om dat om de twee jaar te doen. Want je ogen gaan on gemerkt toch achteruit." Volgens Van Oudenaarde is er veel animo voor de cursus. „We hebben nu al weer 15 mensen op de lijst staan voor volgend jaar. En hier op het platteland is zo'n cursus zeker no dig. In de stad is voldoende open baar vervoer, maar hier moet je mensen zo lang mogelijk mobiel zien te houden."Na al die testen konden de deelnemers aan de Broemcursus de spieren nog even losgooien met 'Meer bewegen voor ouderen'. Aan het einde van de dag reikte wethouder verkeerszaken J. van der Jagt, als een van zijn laatste officiële taken, de certificaten uit aan de deelnemers. „Dit betekent overigens niet dat men nooit meer aan de Broemcursus mee moet doen", zegt Van Oudenaarde. „Men zou toch moeten proberen om eens in de drie jaar terug te komen", al dus een tevreden Van Oudenaarde van VVN. Een en ander vloeit voort uit de no titie stille reserves, die de algemene vergadering in maart 1996 heeft aangenomen. Hieruit kwam naar voren, dat er twee categorieën gron den verkocht zullen worden. Totaal 223 ha in het gehele waterschapsge- bied boven de Westerschelde in de categorie A. Dat zijn gronden die niet meer benodigd zijn voor de taakuitoefening van het waterschap. En in de categorie B totaal 177 ha. Hier gaat het om gronden, gelegen in de nabijheid van zeeweringen en waarvan verkoop van geval tot ge val nader bezien moet worden. Wegens de ligging van gronden in ruilverkavelingsplannen, in gebie den die zijn aangewezen in het ka der van het plan Tureluur en om re den dat gronden binnen vijf jaar pachtvrij komen en dan voor de vrije waarde verkocht kunnen wor den, is van de categorie A-gronden een totale oppervlakte van 103.44.13 ha. aan de pachters aan geboden. Tot nu toe is 62.86.58 ha verkocht voor 1.452.320 gulden. De 11.08.28 ha die op Tholen is verkocht, betrof vijf percelen: in Stavenisse 47 aren aan C.A. Moer land aan de Zandweg, 29.90 ren aan J. Neele aan de Veerweg en 3.01.90 ha aan L.C.J. Potappel aan de Scheldseweg. Dit ging om karrevel- den, pal achter de zeewering. Dat gold ook voor de 3.38.75 ha van B.M. Verbogt aan de Ceres weg in Tholen. Midden in de polder werd 3.90.73 h"a door het waterschap ver kocht aan gebr. Nieuwenhuis uit Scherpen isse. Van een aantal pachters is bekend, dat zij de gekochte grond directe voor de vrije waarde hebben door verkocht. Het in de pachtwet opge nomen anti-speculatiebeding dat de ex-pachter verplicht de winst bij doorverkoop gedurende een periode van tien jaar na de verkoop aan de verkoper - het waterschap - af te dragen, werd ondanks een ambtelijk advies, door het dagelijks bestuur niet toegepast. Wel vroeg het be stuur zich af, of doorgegaan moet worden met verkoop tegen de mid- denprijs. Uit direct (korte termijn) rendementsoogpunt beschouwd, is het verkopen van gronden voor de middenprijs voor het waterschap in de meeste gevallen gunstiger dan verpachten. De mening dat het wa terschap het beheren van - niet voor de taakuitoefening benodigde - gronden niet meer als vanzelfspre kend beschouwd, wordt inmiddels breed gedragen. Volgens het water schap moet daarbij echter niet ver geten worden, dat met name pacht vrij e gronden van grote betekenis kunnen zijn bij de inbreng in ruil verkavelingen en/of bij de aanwen- Fa. Verjaal en Zn. 'De verlichtingsspeciaalzaak' Molendijk 3-4 4695 BB St. Maartensdijk Telefoon 0166-662315 Advertentie I.M. ding als compensatiegronden. Daar door kunnen werken ten behoeve van de taakuitoefening worden uit gevoerd, zonder aankoop van gron den of betaling van schadevergoe dingen. Gelet op het inmiddels bereikte doel - dekking van de eenmalige fusie- kosten van het waterschap - behoeft niet langer gestreefd te worden naar het zo snel mogelijk te gelde maken van de stille reserves. Verkoop vond plaats tegen de middenprijs, die voortvloeide uit het taxatierapport waarin de verpachte en vrije waarde waren opgenomen. De middenprijs lag op circa 70% van de vrije waar de. Het verdient volgens het water schap aanbeveling te (gaan) verko pen tegen een hogere waarde, dan wel de grond te behouden en aan te wenden als compensatiegrond, waardoor aankoop van naar verhou ding veel duurdere grond kan wor den vermeden. Bij het aanhouden van een hogere waarde, wordt ge dacht aan 80% van de vrije waarde. Dit nieuwe middenprijspercentage is afgeleid van de door de dienst der Domeinen aangehouden percentage van 60% van de vrije waarde voor verkoop van gronden in verpachte staat. Domeinen gaat niet uit van de door de grondkamers aangehouden waarden in verpachte staat en het daarvan (steeds veranderende) te herleiden percentage van de vrije waarde. De grondkamers hanteren daarbij de opbrengsten van de afge lopen drie jaar. Dit herleide percen tage bedroeg in de jaren 1996 en 1997 40-45% van de vrije waarde. Op dit percentage is de tot nu toe aangehouden middenprijs van 70% tot 72,5% gebaseerd. Het waterschap wil nu de pachters die in 1996 een bod hebben ontvan gen nog één keer de mogelijkheid bieden, de gepachte gronden te ko pen voor de oude middenprijs. Deze mogelijkheid eindigt op een door de algemene vergadering in april of mei te bepalen datum. Daarna geldt 80% van de vrije waarde en het an ti-speculatiebeding. Verpachte percelen gelegen in (ont- werp)plangebieden, waar binnen de gronden voor andere dan land bouwkundige doeleinden worden aangewend - recreatie, natuur, uit breiding woonkernen - worden niet meer te koop aangeboden aan de pachters. Onder deze laatste groep, waaronder ook de zogenaamde warme gronden worden geschaard, zal gestreefd worden naar een situ atie waarbij de gronden niet meer zijn verpacht voor de wettelijke duur maar - zolang dat de plannen nog niet concreet zijn - verpacht worden voor een korte duur. Afhan kelijk van de ontwikkeling van de plannen steeds voor twee of drie jaar. Bij realisering van de plannen kun nen de voor de korte duur verpachte percelen voor de vrije waarde wor den verkocht en de (nog) voor de wettelijke duur verpachte percelen onder bezwaar van pacht worden verkocht. De pachter van gronden die andere dan landbouwkundige bestemming hebben, heeft geen voorkeursrecht tot koop. Speelkalender Eegedima. Tennis vereniging Eegedima uit Tholen heeft de speelkalender voor het ko mende seizoen opgesteld. Deze maand start de laddercompetitie die tot juni duurt. Het Eendracht- toernooi wordt van 6 t/m 12 juli gespeeld en op 29 en 30 augustus is er het 35-plus mixed invitatie- toernooi. Tot slot worden de club kampioenschappen van Eegedima gehouden van 12 tot en met 20 sep tember. Bittere Thee door Corine Naran- ji. Maandagavond 6 april om 20.15 uur zal de auteur van Bittere Thee, Corine Naranji, haar boek bespre ken in de bibliotheek te Halsteren. Tien ploegen van drie Thoolse gym nastiekverenigingen behaalden tij dens de voorrondes regio Zuidwest Nederland voldoende punten om op 16 mei uit te komen in de finale in Heinkenszand. Aan de wedstrijden deden 11 gym nastiekverenigingen mee, in totaal zo'n 350 deelnemers die op vier on derdelen uitkwamen: sprong, brug, balk en mat. Steeds in groepjes van zes, in verschillende leeftijdscate gorieën en op verschillende ni- veau's: D, E en F (het eenvoudigste niveau). Naast de Thoolse vereni gingen deden clubs uit Halsteren, Oudenbosch, Oud-Gastel, Roosen daal en Prinsenbeek mee. Dit keer was de organisatie in handen van SHF uit Scherpenisse dat zelf met 26 meisjes en dames aantrad. Leidster R. Goedegebuure van SHF is opgetogen over de behaalde re sultaten van haar vereniging. „Het is boven verwachting. De resultaten zijn voor ons heel goed. De aller kleinsten zijn tweede geworden, de pupillen van 9 en 10 jaar, de jeugd van 11 en 12 én de senioren gaan door naar de finale. Daar hebben we vantevoren toch flink aan getwij feld." Behalve WIK uit Sint-Annaland kwamen SHF. Olympia, Spido en Excelsior uit Poortvliet uit in de zo genaamde F-lijn. WIK presteerde goed op D- en E-niveau waarin de gymnasten zelf kunnen bepalen welke oefening ze uitvoeren. On danks het feit dat de club niet bij elk onderdeel zegevierde stelde de ver eniging menig finaleplaatsje veilig op basis van het aantal punten dat in de eerste voorronde was behaald, half februari thuis in de Wellevaete in Sint-Annaland. Publieke belangstelling was er vooral 's morgens toen de jongste deelnemers hun oefeningen uitvoer den. Het programma liep 's mor gens een kwartiertje uit, maar kon aan het eind van de dag binnen de tijd worden afgesloten omdat met een uur 'uitloop' gerekend was. De verenigingen zorgen zelf voor juryleden. Voor de twee banen met vier onderdelen zijn zestien mensen nodig. Ze worden geacht streng toe te zien en vooraf kennis te nemen van de oefenstof. Bij de indeling in niveaus bestaat de kans dat gymnas ten van de vereniging uit de boot vallen als ze niet kunnen voldoen aan de eisen die gesteld worden aan deelname aan de clubteamcompeti tie. Maar volgens Goedegebuure kan dat door de verenigingen wor den opgevangen door zelf een club wedstrijd voor deze categorie te houden. „Er wordt verschillend over gedacht. Er zijn verenigingen die dit niet leuk vinden. In deze op zet zijn bijvoorbeeld de leeftijden anders ingedeeld. Voorheen mocht iemand die elf was ook bij een groep 16-jarigen meedoen. Dat mag niet meer. Als er te weinig zijn van een bepaalde leeftijd kun je geen groep samenstellen." Het betekent dat de vereniging zelf ook meer moet selecteren om de gymnasten op een hoger niveau te brengen. „Daar moet je in de voor bereiding rekening mee houden. In het begin schrik je er even van. Maar we proberen er aan te vol doen," zegt de leidster van de ver eniging die 150 leden telt en sinds twee jaar ook in Sint-Maartensdijk oefent. De vrijwilligers van de EHBO had den weinig te doen. Eén meisje kwam echter zodanig te vallen dat ze niet meer mee kon doen aan de rest van het programma. Voor de jonge deelnemers is de mat volgens Goedegebuure het gemak kelijkst. „De meeste oefeningen op de mat leren de kinderen op school al. Dat kun je gewoon merken." Het was voor SHF al weer een aantal ja ren geleden dat ze de organisatie van een wedstrijd op zich had geno men. „Het kost wel veel voorberei ding en het bestuur is met drie men sen eigenlijk te klein op dit ogenblik. Daar hopen we in de jaar vergadering wat aan te kunnen doen." F instap (6 en 7 jaar): 2 SHF 115.50 p; 3 WIK 114.58 p; 4 Olym pia 82.85. F pupillen (8 en 9 jaar): 1 SHF 120.05 p (naar finale); Olympia II 117.75 p; 3 WIK 113.80 p (naar fi nale); 5 Spido 101.30 p; 6 Olympia 86.45 p. F alle leeftijden: 2 Spido 116.45 p (naar finale); 3 Excelsior I 113.05 p; 6 Excelsior II 102.45 p. F jeugd (10 t/m 12 jaar): SHF 123.95 p (naar finale); Olympia III 116.65 p; 5 WIK 11.90 p; 6 Olym pia II 103.85 p; 7 Excelsior 95.85 p; 8 Olympia I 87.35 p. F junioren (13 t/m 15 jaar): 1 Olympia II 132.90 p (naar finale); 2 SHF 118.80 p; 3 Olympia I 112.00 p; 4 Excelsior 106.05 p. F senioren (16 jaar en ouder): 1 SHF 128.80 p; 2 Olympia 114.95 p (beiden naar finale). D junioren: 1 WIK 85.85 p (naar fi nale). D senioren: 1 WIK 87.30 (naar fi nale) E pupillen: 3 WIK 87.85 (naar fi nale). E jeugd: 6 WIK 56.55 p. E alle leeftijden: 3 WIK 74.80 p. In de Meulvlietcompetitie vielen de rui me scores zondag weer als vanouds. Zo pakte in de A-poule l'Esperance de zege op Noordpoort met 10-0. Nog beter deed Hof Boys het dat met 3-15 van Sporting Maroc won. In de B-poule tenslotte, spande Pinocchio de kroon door Bravi Boys met 0-14 te verslaan. De uitslagen in poule A waren: l'Esperance-Noord- poort 10-0, Sporting Maroc-Hof Boys 3- 15, Hof van Holland-Smit Boys 1-3. In de B-poule waren de uitslagen: Destina- Standaard Tholen 6-4, The Pub-Calellas 2-3, Bravi Boys-Pinocchio 0-14.Pi- nocchio is daarmee kampioen geworden in de B-poule. Kaai (dat vrij was) moet nog eenmaal winnen om in poule A de ti tel te behalen. Ook in de bedrijvencompetitie werd er flink gescoord. Dinsdagavond werd er een wedstrijd in de handicapcup ge speeld. GEP 3 uit poule C trad in het strijdperk tegen B-pouler Bugatti's. In de handicapcup tellen dan de punten van de lagere ploeg dubbel. Het werd uiteinde lijk 18-0 voor GEP dat dus ook zonder de dubbeltelling ruimschoots had gewon- Uitslagen van de wedstrijden van: Meulvliet: I mevr. L. van Bale en mevr. T. Goode 49 p; 2 mevr. C. v.d. Ree 45 p; 3 J. Vroegop en B. Melching 22 p; 4 mevr. D. Lindenberg en mevr. G. Melching 19 p: 5 F. Leemreijze en mevr. T. Soomers 12 p. Tholen-stad: 1 mevr. R. Nagtegaal en M. v.d. Houten 30 p; 2 N. Moerkerken en L. Soomers 17 p; 3 mevr. F. Schellingeren J. Geuze 16 p; 4 mevr. C. Wilsing en mevr. R. Burrows 12 p; 5 mevr. J. Moerkerken en D. Schellinger 10 p. Sint-Maartensdijk: 1 A. Goode en C. van Gorsel 35 p; 2 G. Verwijs en W. Bijl 23 p: 3 C. van Mierlo en M. Dane 22 p; 4 L. Ver schoor en A. van Splunter 20 p; 5 C. Free en L. v.d. Klooster 19 p; 5 C. van Splunter en M. Bijl 19 p: 7 N. van Driel en A.« Leemreijze 16 p. Oud-Vossemeer: 1 mevr. C. van Mierlo 35 p; 2 mevr. C. Lindhout en W. Lindhout 24 p; 3 mevr. D. van Dijke-de Wilde en mevr. N.Viveen 23 p; 4 mevr. M. Timmer mans en mevr. H. Hermans 17 p; 5 mevr. L. van Poortvliet en mevr. L. Verschoor 14 p; 6 mevr. M. v.d. Zande en mevr. G. van Dijke-Polderman 12 p. Sportgala in teken jeugd. Het 9e Zeeuwse sportgala dat vrijdag 24 april in sporthal Meulvliet in Tho len wordt gehouden, heeft als thema 'jeugd in beweging'. Er zijn demon straties van onder meer rope skip ping, sumo-worstelen, tumbling en jazzdance. Pak even uw zakboekje THOLEN 2 apr. Informatiebijeenkomst La Le- che League over borstvoeding, Gar- nalenstraat 68, 20.15 u. 4 apr. Samenzangavond in Ned. Herv. kerk, 20 u. 7 apr. Spel middag Anbo, zaal Schuttershof, 14 u. 15 apr. Mevr. Houtman-Proost spreekt voor NCVB over haar erva ringen in de Tweede Wereldoorlog, Visnet 19.30 u. OUD-VOSSEMEER 4 apr. Jaarvergadering ANIB, Vos- senkuil, 14 u. SINT-ANNALAND 9 apr. Plattelandsvrouwen maken paasdecoraties, Wellevaete, 19.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 3 apr. Uitreiking Thoolse sportprij- zen, gemeentehuis. 18 apr. Rommelmarkt Maartenshof. SCHERPENISSE 3 en 4 apr. Fietsen- en autoshow, veiling, vr 18-21 u. en za 9.30-18 u. 8 apr. Plattelandsvrouwen maken paasmanden. 18 apr. Zeeuwse avond met Ambras en dialectgroep Tholen, Holland Huis 20.15 u. POORTVLIET 6 apr. Plattelandsvrouwen, hooikip- pen maken, 't Ouwe Raed'uus, 20 u. 8 apr. Kindermiddag georganiseerd door de beheerscommissie, 't Ouwe Raed'uus. 18 apr. Ophalen spullen rommel markt en fancyfair De Eevliet. SINT-PHILIPSLAND 22 apr. Plattelandsvrouwen krijgen lezing over koningshuis door mevr. Boxhoorn, De Wimpel, 20 u. BERGEN OP ZOOM t/m 31 mei Expositie schilderijen Jozef van Ruyssevelt, Markiezen- 'hof. 3 apr. Familie-dansvoorstelling Ollie B. Bommel Tom Poes in 'De Trul- lenhoedster'. De Maagd, 19 u. 4 apr. Cabaretvoorstelling Seth Gaai- kema. De Maagd, 20.15 u. 5 apr. Bijeenkomst vogel ver. 'De Gekleurde Edelzanger', wijkhuis i 'De Kastanje', Kastanjelaan 164. 5 apr. Cantate-dienst in Gertrudis-1 kerk, 16 u., m.m.v. Hortus Musicus Religiosus. 7 apr. Theaterconcert Astrid Seriese, De Maagd, 20.15 u. 9 apr. Theaterconcert Benny Ney-« man, De Maagd. 11 t/m 19 apr. Vootjaarskermis. 14 apr. Musical 'Larry' met o.a. Syl via de Leur en Jet van der Mey, De- Maagd. 17 apr. Theaterconcert Mrs. Einstein, De Maagd. 18 apr. Opera Faust'De Maagd. 18 en 19 apr. Nationaal museum weekend, Markiezenhof, 11-17 u. (19/4 ook antiquarische boeken markt v.a. 10 u.), 19 apr. Vogelbeurs 9.30-12 u., wijk huis 'De Kastanje', Kastanjelaan 164. +film+++film+++film+++film+ ROXY 1: Titanic - do en ma t/m wo 19.30 u., vr 17.30 en 21.15 u., za' 14, 17.30 en 21.15 u., zo 14 en 19.30 u. Anastasia - za en zo 16.15 u., wo 14 u. ROXY 2:Scream 2 - do en ma t/m wo 20 u., vr. 21.30 u., za 18.45 en 21.30 u„ zo 18.00 en 20.30 u. Flub-I ber (Ned. gespr.) - vr 18.45 u., za.' zo en wo 14 u. CINEM'ACTUEEL 1: The man in the iron mask - vr 18.45 en 21.30 u.,I za en zo 14, 18.45 en 21.30 u., di 20| u., wo 14 en 20 u. Flubber (Ned.; gespr.) - za en wo 14 u., zo 14 en 16.30 u. CINEM'ACTUEEL 2: Titanic - do, vr en ma t/m wo 20 u„ za en zo 14 en 20 u. Anastasia (Ned. gespr.) - za en zo 16.15 u., wo 14 u. CINEM'ACTUEEL 3: Sphere - do, ma en wo 20 u., vr t/m zo 18.45 en 21.30 u. Verrassings- voorpremière: do 20 u. Cinema Paradiso: The Full Monty - ma en di 20.30 u. Radio Sloth is te beluisteren op FM 106,5 MHz en via de kabel op 94,5 MHz. Omroep Zeeland radio op 101,9 MHz (ether) en via de kabel op 87,6 MHz. Omroep Zeeland televisie is te zien op 182,25 MHz (kabel) of 735,25 MHz kanaal 54 (ether). De graven van de Hervormde predikanten ds. J.W. Ver schoor en ds. P.C. van Doorn en dat van de Oud Gerefor meerde predikant ds. L. Boone zijn eenvoudiger. Een groot deel van de liggende stenen is in verval, terwijl de tekst moeilijk en in sommige gevallen helemaal niet meer leesbaar is. Als je op dit deel van de begraafplaats loopt en je ziet de vervallen en verzak te zerken, dan denk je in eer ste instantie aan slecht be heer. Meer dan een eeuw lang bedekken ze de graven en wanneer dat tot je door dringt, hebben zelfs de ge scheurde en verzakte zerken op een begraafplaats histori sche waarde. Het begraafre- gister van 1920 tot 1953 van dit gedeelte is met de Ramp van 1953 verloren gegaan. Aan de hand van de grafmo numenten en het overlijdens- register zóu het mogelijk zijn een reconstrutie van het be- graafregister van na 1920 te maken. Bovendien is een summiere plattegrond van dit gedeelte aanwezig, waarop namen van de begravenen van na 1920 ingetekend zijn. Omstreeks 1946 werd het be graven in dit vak gestaakt. La ter werd er nog wel eens een kind begraven. Het is mij na melijk bekend dat dat in janu ari 1952 is gebeurd met een kind van hoofdonderwijzer A. Boone. Verkoos men de tweede klas se of vak 2, dan betaalde men aanmerkelijk minder graf rechten. Men begon te begra ven op het nooroostelijke vak. Lena Hogerwerf, wedu we van Willem de Waal, uit Anna Jacobapolder werd op 5 juni 1871 als eerste op dit vak begraven. Ze was 63 jaar. Abraham Westbroek was de laatste volwassene die 20 ju ni 1906 op dit gedeelte ter aarde werd besteld. Op de vijfde rij bleef men echter nog jarenlang doorgaan met het begraven van kinderen. Aan de overzijde van het pad, het noordwestelijke vak, werd het begraven op vak 2 voortgezet. Lijntje Cornelia van Nieuwenhuizen werd hier 2 juli 1906 als eerste begra ven, terwijl op 27 november 1924 met het begraven van Pieter Westbroek ook dit ge deelte vol was. Dit gedeelte is niet opgehoogd en nog onge rept. Er zijn nog een aantal gedenktekens terug te vin den, hoewel ze soms in slech te staat verkeren. Men bleef daarna op dit deel op de bui- tenrij langs de Oostdijk jonge kinderen en levenloos gebo ren kinderen begraven. Mo gelijk tot 1962. De kindersterf te was toen echter al sterk af genomen. Meerdere arbeidersgezinnen leefden in zeer armoedige omstandigheden en waren bij een sterfgeval niet in staat de begrafenis- en andere kosten te betalen. De gestorvene werd dan begraven door de diaconie. Zoals gezegd, voor deze mensen was op de be graafplaats een apart vak ge reserveerd, vak 3 of zoals het doorgaans werd genoemd, het 'vak van den armen'. De personen die hier werden be graven, werden niet inge schreven in het begraafregis- ter. Aan de hand van het overlijdensregister (burgerlij ke stand) is echter na te gaan wie op dit deel zijn begraven. De eerste die er werd begra ven was Bertha Kempeneers, een dochtertje van Gillis Kempeneers en Jacoba Pleu- ne. Ze was drie maanden oud en werd enkele dagen na 18 mei 1871 als eerste op de be graafplaats aan de Oostdijk ter aarde besteld. Niet opge tekend, maar: De ouders ver telden het hunne kinderen, zodat het bewaard bleef voor het navolgende geslacht (naar Psalm 78). In 1905 en 1906 werd de helft van de overledenen nog op vak 3 be graven. Rond 1915 waren het er nog slechts enkele. Moge-I lijk is het zogenaamde ar- menvak kort na 1920 vol ge weest en is men begonnen de minder draagkrachtigen op vak 2 te begraven. Wanneer het nodig was, droeg de dia conie dan nog wel bij in de kosten. Het drie-klassenstel- sel bleef gehandhaafd. De begraafplaats is nog onge rept, zij het dat het noordoos telijke en het zuidoostelijke deel kort na 1920 zijn opge hoogd, zodat er opnieuw be graven kon worden. Op 19 ja nuari 1925 werd Adriana Steenpoorte als eerste op de uiterste noordoosthoek van dit opgehoogde vak begraven. Dit deel was in december 1947 met het begraven van Jan van Duuren, op enkele koopgraven na, vol. Bij mijn weten werd op dat gedeelte maar enkele keren gebruik gemaakt van een koopgraf. Als laatste werd hierop Adriana van den Berg- Verwijs begin november 1976 naast haar man begraven. Ook het echtpaar Lauwrens Kem peneers en Sara Elisabeth Wa- gemaker is hier in 1947/1948 naast elkaar begraven. Het be- graafregister tot 4 april 1930 van dit gedeelte is aanwezig. Het overige, tot en met januari 1953, is met de Ramp verloren gegaan. Een aantal gedenkte kens op dit noordoostelijke deel raakt sterk in verval. Ge zien het feit dat er nog familie van is, zou dit niet nodig zijnl Mogelijk weten de nabestaan den niet dat het gedenkteken in slechte of vervallen staat- verkeert. WORDT VERVOLGD Voor de uitvoering mogen de deelnemers even 'inturnenzoals hier de meisjes van SHF. Op de halk vlnr: Arienne Poot, Kimherley Verwijmeren en Aheer Barghout. Tussen hen in leidster J. Suurland en Marike van Bloppoel, rechts Sara Panis en leidster Sharon op den Brouw. Op deze plek begon men in 1871 op de nieuwe begraafplaats met begraven. De gedenktekens dateren uit die tijd en zijn vaak moeilijk te lezen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1998 | | pagina 15