Gelukkige Jacob Mol met brede steun weer tot gezworene gekozen Geld milieufonds schone zeedijken Bezuiniging kost banen bij politie Bouw gemeentewerkplaats is begonnen Milieuvergunningen over twee weken Thuiszorgers volgen cursus Roefeldag in juni in Tholen Vertegenwoordiger ongebouwd weer in d.b. waterschap Dorpentocht verwacht zeker 1100 lopers EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 2 april 1998 G.s. voorstander agrarisch advies bouwaanvragen „Ik ben zeer blij met de brede steun!" Opgelucht neemt de 50-jarige Jacob Mol de felicitaties in ont vangst van zijn mede hoofdingelanden van het waterschap Zeeuwse Ei landen. Met 33 van de van de 35 stemmen werd de landbouwer uit St.-Maar- tensdijk vrijdagavond op nieuw tot lid van het dage lijks bestuur (gezworene) gekozen. Machtsstrijd Brede steun Zesde gezworene Raad van State Belediging 13 Natuurmaand in juni op Tholen Vrijuit spreken in Sint-Annaland Ook bijdrage voor bestrijding fruitmot Tekort van 12,8 miljoen voorzien in 2001 De Zeeuwse politie zal flink moeten bezuinigen om uit de financiële problemen komen. Dat blijkt uit het be leidsplan voor dit jaar. Tot aan het jaar 2001 worden er tekorten verwacht van in totaal 12,8 miljoen gulden. De oorzaken hiervan zijn volgens de politie de hogere per soneelskosten binnen het Zeeuwse korps, de reisafstan den binnen de provincie en de recreatieproblematiek. Uitgaven bevroren Klaverblad tegen het verdwijnen van intercity Het gemeentebestuur van Tholen moet vóór 17 april een besluit nemen over de door een aantal varkens houders ingediende aan vragen om een milieuver gunning. Dat heeft de Raad van State bepaald. De gemeente had de aan vragen laten liggen omdat eerst de provincie een be slissing moest nemen of de aanvragers ook een milieu effectrapport (mer) moes ten opstellen. „Dit moet voor de gemeente een les zijn dat je niet zomaar op de provincie kunt bou wen", meent mr. J. van Groningen, die de varkens houders vertegenwoordigt. Milieudienst De stichting Mens, milieu en werk te Scherpenisse kan van de provincie 5000 gulden subsidie tegemoet zien uit het milieufonds. Het is een van de 32 geho noreerde aanvragen, waar voor Middelburg totaal 585.240 gulden beschik baar stelt. Er zijn 19 ver zoeken afgewezen, waar onder dat voor een elektriciteitsleiding naar de Speelmansplaten. Aggregaat V Mogelijk piketdienst milieuklachten Anders dan het AOV zijn gedeputeer de staten voorstander van het instellen van een adviescommissie agrarische bouwaanvragen. Provincie zowel als rijk en gemeenten onderkennen de noodzaak voor specifiek agrarische deskundigheid op dit terrein. De ver eniging van Zeeuwse gemeenten heeft het voortouw genomen om te komen tot een dergelijke commissie, die volgens g.s. maatwerk kan leveren voor individuele gevallen. Het Thool se AOV-statenlid L.J. van Doorn had in vragen aan het college de onpartij digheid van een dergelijke commissie discutabel genoemd. Waar de georganiseerde landbouw LTO ten aanzien van intensieve vee houderij de ontwikkelingsmogelijk heden voor bestaande bedrijven als uitgangspunt neemt, is in het provin ciale beleid de beperkte milieuruimte bepalend. G.s. antwoorden het AOV dat ze het beleid zoals verwoord in het streekplan zullen uitvoeren. Dat betekent: geen nieuwvestiging, maar slechts een neventak tot duizend vier kante meter. Overigens is het provin ciaal bestuur met de LTO van mening dat de beperkte milieuruimte met na me voor bestaande bedrijven gebruikt moet worden. Het definitieve vesti gingsbeleid voor intensieve veehou derij wordt binnenkort aan de staten commissie ruimtelijke ordening voorgelegd. Vrijdag kregen 21 medewerkers van Oosterschelde Thuiszorg het diplo ma thuishulp A. Ze deden mee aan een landelijk examen. Met deze op leiding wil Oosterschelde Thuiszorg de kwaliteit van het werk verbeteren en het professionele karakter van de huishoudelijke zorg verhogen. Er is in de opleiding veel aandacht ge weest voor het werken met richtlij nen. En er werd ingegaan op de vraag hoe de zelfstandigheid van de klanten zoveel mogelijk behouden kan worden en hoe problemen vroegtijdig kunnen worden gesigna leerd. Daarnaast keek men naar de ondersteuning voor mensen uit de naaste omgeving die bij de zorg van een klant van Oosterschelde Thuis zorg betrokken zijn. Mensen met het diploma thuishulp A vormen een grote groep binnen Oosterschel de Thuiszorg. Ze bieden vooral huishoudelijke zorg aan ouderen, langdurig zieken en gehandicapten. Voor de cursus is geen speciale vooropleiding nodig. De geslaagden volgden vijftien weken lang de op leiding die drie uur theorie en prak tijkopdrachten per week besloeg. Een bijzondere verkiezing omdat er in verband met bezwaren vanuit Zuid-Beveland tegen de verkie zingsprocedure niet tot beëdiging overgegaan kon worden. Het oude dagelijks bestuur, onder wie G.L.D. Gaakeer uit Oud-Vosse- meer, blijft nog aan, totdat de Raad van State uitspraak heeft ge daan over de bezwaren. Om vertra ging te voorkomen, werd echter besloten om tijdens een informele vergadering toch de vijf gezwore nen te kiezen. „Informeel is wel niet de mooiste manier, maar we hebben een zo breed mogelijke af spiegeling van de algemene verga dering in het dagelijks bestuur ge kregen. En de onzekerheid is eindelijk voorbij, want zowel voor als na de verkiezingen van 4 maart is het een spannende periode ge weest", aldus een opgeluchte Mol. In het nieuwe bestuur zou hij graag de taak gebieden hebben. „Dat heeft nauw betrekking tot de landbouw en daar voel ik me het meest toe aangetrokken." Had hij tot nu toe alleen Tholen/St.-Phi- lipsland als gebiedsgezworene, in de nieuwe situatie heeft hij heel Zeeland boven de Westerschelde onder zijn hoede. Volgens Mol moeten de gebiedscommissies blijven bestaan. „Daardoor kunnen de inwoners direct contact met het waterschap hebben." De gezwore ne pleit ervoor dat niet hij, maar een hoofdingeland uit het gebied voorzitter van de gebiedscommis- sie wordt. Nu zijn taak in het waterschap zwaarder wordt, zal de landbou wer uit St.-Maartensdijk meer af stand nemen van zijn eigen bedrijf. De bedoeling is dat zijn zoon Her- bert het werk op de boerderij gaat overnemen. Toen Mol vrijdagmiddag op weg ging naar Goes, kon het nog alle kanten op. Er waren twee zekerhe den: Tholen moest een gezworene leveren en ook uit de categorie on gebouwd (grondeigenaren en pachters) diende een db-lid te ko men. Maar het was een hele machtsstrijd, wie de vijf zetels zou bezetten. Landbouw-onderhande- laar C.J. Dieleman uit Wissenker- ke, zelf hoofdingeland, gaf de voorkeur aan L.J. Klompe uit Dreischor en benaderde M.A. van Beek uit St.-Annaland (categorie bedrijfsgebouwd) voor de Thoolse db-zetel. Die zei echter nee omdat de Schouwse recreatie-onderne mer A. Ruijtenberg de kandidaat van bedrijfsgebouwd was. Voor de informele vergadering vrijdag avond begon, was er nog overleg van de landbouw en de SGP. Mol weerde zich daar duchtig. Na de tientallen verschillende mo dellen en de vele onzekerheden kwam het in de algemene vergade ring nog als een verrassing, dat de stemming van de vijf gezworenen zo eensgezind verliep. Daaraan lag een motie van SGP-kandidaat J. Hoekman uit 's-Gravenpolder ten grondslag, waarin werd uitgespro ken, dat er bij de verkiezing van het db sprake moest zijn van 'een brede maatschappelijke samenstel ling.' De motie, mede ondertekend door de kandidaat-gezworenen drs. A.W. van de Hoef, Ruijten berg, Mol en mevr. mr. S.M. Ver- muë-van 't Westeinde, alsmede J. Legemate, sprak zich ook uit voor een bepaalde volgorde. De motie werd met 33 tegen 2 stemmen (Klompe en De Kok) aangenomen. Zo kwam eerst de gezworene uit de categorie ingezetenen van Wal cheren aan bod: natuur- en milieu man Van de Hoef (43), directeur van het Zeeuws Biologisch Muse um, die 30 stemmen kreeg. Vijf waren er blanco. Als tweede kwam de 48-jarige Hoekman, directeur zorginstelling, bankbestuurder en commissaris van een woningcor poratie, aan de beurt. Hij ontving het hoogste aantal stemmen: 34; 1 was er blanco. Vervolgens werd Mol voorgesteld als kandidaat uit de categorie on gebouwd van het district Tholen. M. Sinke uit Oostdijk schoof Mol naar voren en hij kreeg na Hoek man de meest brede steun: 33 stemmen; 1 blanco. Aangezien Mol de enige hoofdingeland uit zijn categorie was, mocht hij zelf niet meestemmen. De vierde ge zworene die herkozen werd was Ruijtenberg van bedrijfsgebouwd, die 30 stemmen kreeg; 4 waren er blanco. Tenslotte werd gestemd over de enige nieuweling in het db: de 42-jarige mr. Vermuë-van 't Westeinde, docente recht en de caan, uit Heinkenszand, van de ca tegorie gebouwd. Zij ontving 32 stemmen; 3 waren er blanco. Zoals de gemeente Tholen uit poli tieke motieven een vierde wethou der kreeg, zo werd er ter verzach ting van pijn bij de Walcherse landbouw nog een motie aangeno men om gedeputeerde staten te verzoeken een zesde gezworene te mogen benoemen. Ruijtenberg diende daarop een amendement in om het zesde db-lid te kiezen op basis van belang, betaling, zeggen schap, maar dit werd met 29 tegen 6 stemmen verworpen. Van de vier Thoolse hoofdingelanden stemde alleen Van Beek voor. De motie Wattel om de zesde gezworene bij g.s. aan te vragen, werd met 27 te gen 8 stemmen aangenomen. Mol en Van Beek stemden als uitvloei sel van het compromis in het voor overleg voor, hoewel beiden o.a. in de waterschapskrant zich voor zo laag mogelijke kosten uitspraken. J.M. AarnoiKlse uit Oud-Vosse- meer en J.L. Noom uit Scherpenis- se stemden gezien de hogere kos ten echter tegen. Als de zesde gezworene door g.s. wordt toege staan, is de verwachting dat die uit de categorie ingezetenen van het district Walcheren komt. Dijkgraaf W.A. Gosselaar verwacht dat de Raad van State eind mei uit spraak zal doen over de bezwaren, die 9 april worden behandeld. Johan Smits uit Goes, lid van de Socialisti sche Partij, diende bij de Raad van State een klacht in wegens een on rechtmatige overheidsdaad van het waterschap. Op het stembureau zou zijn oproepingskaart eigenaar onge bouwd zijn ingenomen omdat die nog op zijn oude adres was geadres seerd. Smits heeft daardoor niet ge stemd voor ongebouwd of gebouwd. Hij verwijt ook de gemeente Goes onbehoorlijk bestuur omdat die nieu we huizen niet tijdig in haar admini stratie heeft opgenomen, waardoor het waterschap de kadastrale gege vens niet tijdig ontving. Smits pleit bij de Raad van State voor herstem ming in Zuid-Beveland bij de aan staande Tweede Kamerverkiezingen. M. Weststrate uit Krabbendijke te kende vervolgens ook protest aan bij de Raad van State omdat hij het zeer ondemocratisch en kiezersbedrog noemde, wanneer naar aanleiding van de klacht van Smits, alleen vijf Bevelandse hoofdingelanden niet beëdigd zouden worden, zoals het waterschap eerst wilde. Gesprekken van de dijkgraaf met zo wel Smits als Weststrate haalden niets uit. Omdat Smits in een uitzen ding van omroep Zeeland t.v. het wa terschap volgens Gosselaar in een kwaad daglicht stelde, besloot hij als dijkgraaf een klacht wegens beledi ging in te dienen bij de justitie. De hoofdingelanden Van Haperen en Roodenburg vonden dat teveel eer voor deze zaak. Daarentegen zegde de St.-Annalandse hoofdingeland Van Beek, die de desbetreffende tv- uitzending had gezien, steun toe aan de dijkgraaf. Volgens Gosselaar was de eer en goede naam van het water schap aangetast. „Het waterschap is zwart gemaakt, terwijl we op 4 maart 171 stembureaus hadden. We moe ten ons niet zomaar in de hoek laten zetten of in een kwaad daglicht laten stellen. Het waterschap rommelt niet zomaar wat aan." Gosselaar zei de klacht als dijkgraaf - een zelfstandig bestuursorgaan binnen de water schapswet - te hebben ingediend. Inmiddels is er nog een derde be zwaar bij de Raad van State geko men, namelijk van L.H. van der Kal len uit Bergen op Zoom tegen de verkiezing van de categorie bedrijfs gebouwd. Hij vindt de verkiezing van hoofdingelanden van die catego rie door de Kamer van Koophandel niet democratisch. De Bergenaar sig naleert elementen die de schijn heb ben van opzettelijke manipulatie. De tiende zevendorpentocht wordt zater dag 11 juli gehouden vanuit Oud-Vosse- mcer. Organisator is de wandelsportclub Vosmeer, die in Koos Bosters een nieu we voorzitter heeft. Vorig jaar werden 1093 deelnemers gehaald en de ver wachting is, dat bij het tweede lustrum de 1100 worden gepasseerd. De meeste lopers kwamen in 1997 uit Zuid-Hol land, 357, gevolgd door 302 uit Zeeland, 272 uit Noord-Brabant en 98 uit België. De eerste zevendorpentocht in 1989 tel de 268 deelnemers. Dat dit evenement zo goed aanslaat, is volgens burgemees ter H.A. van der Munnik te danken aan de voortreffelijke organisatie, uitsteken de verzorging, het schitterende parcours en het gunstige tijdstip, vlak voor de be kende Vierdaagse van Nijmegen. De burgemeester spreekt uit ervaring, want behalve drie blessure-jaren, heeft hij zelf zes keer de 50 km. uitgelopen. In 7,5 tot 8 uur genoot hij van de rust. ruimte, het landschap, lucht en water en maakte daarbij alle weertypen mee. Op 11 juli zal hij zeker weer één van de 1100 wan delaars zijn. Juni is de Zeeland Natuurmaand. In de hele provincie worden er ac tiviteiten georganiseerd in de na tuur. Tholen doet hier maar mager tjes aan mee, maar toch zijn er 2 tochten die men mee kan maken. Op de zaterdagen 6 en 13 juni worden er nattelaarzentochten ge houden op de schorren bij Sint- Annaland. Tijdens deze twee uur durende tochten kunnen de deelne mers, onder leiding van een gids, kennismaken met de typische schorrenvegetatie en met de kust- vogels die in dit gebied voorko men. De excursie voert dwars door diepe, modderige kreken. Dus een verrekijker en laarzen zijn onont beerlijke zaken. Op 6 juni begint de tocht om kwart voor acht 's morgens vanaf het einde van de Sluispolderdijk en op diezelfde plaats start men op 13 juni om elf uur. Opgeven kan bij de VVV. MPC (moderne praktijkopleidingen communicatie) organiseert een cur sus 'vrijuit spreken' in Sint-Anna- land. In deze cursus wordt aandacht besteed aan het versterken van het zelfvertrouwen, helder formuleren, voor jezelf opkomen, kritiek geven zonder anderen te kwetsen en actief aan gesprekken deelnemen. De cur sus beslaat vijf avonden van 2,5 uur en begint op 28 april. Voor meer in formatie tel. 078-6127119. Het voorbereidende werk voor de bouw van de gemeentewerkplaats is al begonnen. Met bulldozers wordt er zand voor de ondergrond aangevoerd. Nadat het Zeeuwse politiekorps al onder curatele was gesteld door de minister van binnenlandse zaken, moest de bezem erdoor. Dat bete kent feitelijk na de grote reorgani satie waarbij de regiopolitie ont stond, nog een herstructurering binnen het korps. Het grootste pro bleem dat op het budget van de po litie drukt, is het feit dat er in Zee land relatief veel agenten zijn die in een hoge salarisschaal vallen. Dat maakt de organisatie als het ware topzwaar en daar moet wat aan gedaan worden. Zo-maar een aantal mensen ontslaan, zoals bij saneringen in het bedrijfsleven wel eens gebeurt, is geen optie. Men zoekt het meer in een natuurlijk verloop of het verschuiven van posten. Toch komt het erop neer dat er banen moeten verdwijnen. Formeel zijn er binnen de politie Zeeland 817,17 volledige banen. Dat moet uiteindelijk in 2001 te ruggebracht worden tot 772,6. Er verdwijnen dus 45 banen. Dit jaar wordt het aantal fulltime arbeids plaatsen teruggebracht met der tien, in 1999 met eenzelfde getal. De stichting Het Klaverblad Zee land heeft in een brief aan minister Jorritsma van verkeer en waters taat geprotesteerd tegen het voor nemen van de minister om de in- tercitytrein van Vlissingen naar Roosendaal op te heffen. Het Kla verblad is een Samenwerkingsver band van gebruikersorganisaties van zorg- en dienstverlening. In de brief komt de stichting op voor de belangen van met name ouderen en gehandicapten. „Vele reacties vanuit verschillende doelgroepen worden door ons gesignaleerd en die reacties zijn veelal zeer zorge lijk en negatief. Zeker nu het kabi net plannen heeft om het interre gionaal vervoer voor gehandicapten te verbeteren en hiervoor ook geld beschikbaar te stellen", schrijft Het Klaverblad. „U komt nu echter met plannen om de reismogelijkheden met het openbaar vervoer van en naar de De rest moet in 2000 en 2001 ge schrapt worden. Het wegvallen van arbeidsplaatsen heeft dit jaar nog geen direct financieel effect omdat de politie al met minder mensen werkt dan officieel zou mogen. Daarom wordt de helft van de vermindering voor 1999 ook nog dit jaar uitgevoerd. De gemid delde salariskosten van een volle dige baan bij de politie bedragen 75.000 gulden. Uiteindelijk levert dat een besparing van 3,3 miljoen op- Verder gaat de politie bezuinigen op materieel. Als gevolg van der tien arbeidsplaatsen minder in dit jaar, dalen ook de kosten voor ma terialen met 182.000 gulden. Ver der worden de overige investerin gen (ook die van huisvesting) bevroren op het niveau van 1997. De kosten voor informatie (com putersystemen en communicatie) lopen dit jaar wel op met een half miljoen gulden. Uiteindelijk zal de politie aan bezuinigingen in het jaar 2001 ruim 2,1 miljoen op heb ben gebracht. Overigens consta teert de politie dat zonder extra bijdrage van het rijk er dit jaar geen sluitende begroting kan wor den gepresenteerd. Randstad te bemoeilijken." De moeilijkheden zitten hem volgens de stichting vooral in de langere reistijden en het extra overstappen. Langere reistijden kunnen voor ouderen en gehandicapten, maar ook voor sommige zieken leiden tot problemen in de persoonlijke verzorging. Daarnaast is er voor mensen in een rolstoel, volgens Het Klaverblad, in 99% van de treinstellen en op de meeste sta tions geen mogelijkheid om van het toilet gebruik te maken. Ook het extra overstappen geeft proble men omdat de treinen niet alle maal even goed toegankelijk zijn. Voor mensen met een handicap of diegenen die slecht ter been zijn, is overstappen vermoeiend en werkt het vaak vertragend waardoor de mogelijkheid bestaat de aanslui ting te missen. Tenslotte merkt Het Klaverblad op dat de reismogelijk heden verminderen, mede doordat gehandicapten op diverse Zeeuwse stations nu al moeilijk een kaartje kunnen kopen. Het Klaverblad wil graag dat de minister haar ideeën voor opheffing van de intercitylijn bijstelt. Wethouder J. van der Jagt mag dinsdagmiddag nog net voor zijn definitieve afscheid de eerste handeling verrichten voor de bouw van de nieuwe gemeente werkplaats aan de Nijverheids- Van Groningen stapte voor zeven aanvragers naar de Raad van State. Omdat de gemeente óók een be sluit moet nemen over de aanvraag van RC. Fase te Sint-Annaland - die in tegenstelling tot de andere zes, volgens gedeputeerde staten, wél mer-plichtig is - concludeert de jurist dat de mer-plicht die de weg in Sint-Maartensdijk. Het omvangrijke karwei wordt voor 2.285.000 gulden uitgevoerd door de Thoolse aannemer Van Bergen Henegouwen. Gebr. Moerland uit Sint-Annaland provincie vanaf 1000 varkenseen heden oplegde, van de baan is. Hij geeft toe dat hij deze procedures met dat oogmerk heeft aangespan nen. „Dit is een debacle voor de provincie en met het streekplan wordt dat hetzelfde. De provincie kan het zichzelf verwijten, want ze gebruikt dit instrument op een ma nier zoals het niet bedoeld is." Als de beperking in het streekplan - in tensieve veehouderij alleen een ne ventak bij bestaande bedrijven tot maximaal 1000 vierkante meter - inderdaad onderuit wordt gehaald, zal dat de gemeente Tholen even eens in de problemen brengen, al dus Van Groningen. Met de maat regelen beoogde de provincie de varkensinvasie een halt toe te roe pen. „Wanneer een overheid zich als actievoerder opstelt, leidt dat tot niets", concludeert de jurist. Hoewel een dagblad meldde dat Van Groningen nu bij Tholen - en andere gemeenten in Zeeland - schadeclaims zal neerleggen, ont doet voor 766.000 gulden het straatwerk. Deurloo uit Noord- gouwe verzorgt voor 430.230 gulden het installatiewerk. De Grontniij heeft het ontwerp ge maakt. I)e nieuwbouw vervangt kent hij dat. „Dan moet er aan toonbare schade zijn en dat is niet het geval. Men schrijft dit zonder mij te hebben geraadpleegd." Van vertraging bij de bouw van de var kensstallen kan ook geen sprake zijn, want de bouwvergunningen worden niet verleend zolang een voorbereidingsbesluit van kracht is in verband met de herziening van het bestemmingsplan, stelt ook wethouder J. van der Jagt. Hij zegt dat de gemeente nu zo snel moge lijk de zeven betreffende aanvra gen zal afhandelen. Het betreft Britt b.v. in Tholen, M.A.M. Ve raart te Oud-Vossemeer, A. Straathof te Sint-Maartensdijk. P.C. Fase te Sint-Annaland, Van Balkom b.v. en M.A. Lindhoud te Poortvliet en J.A. Smits in Anna Jacobapolder. Maar de door de Raad van State genoemde datum van 17 april verbaasd de wethou der enigszins. „De definitieve mi lieuvergunningen kunnen er dan niet liggen, want we zijn als ge- de gemeentewerkplaats aan de Langeweg in Scherpenisse, waar de twee basisscholen De Groen van Prinstererschool en de Oos- terscheldeschool een nieuw on derkomen zullen krijgen. meente gebonden aan wettelijke termijnen met betrekking tot de in spraak." De milieu-afdeling van de ge meente heeft er een 'halve ambte naar' bijgekregen, meldt Van der Jagt nog. Er bestond namelijk voor de milieutaak een samenwerking tussen Tholen en de Bevelandse gemeenten, maar de coördinator daarvan is vertrokken. De taak is door de gemeente Goes overgeno men, de regiocontroleur van deze dienst wordt door de gemeenten Tholen en Reimerswaal overgeno men. Die samenwerking in het Zeeuwse zou een toetreding tot de milieudienst van het streekgewest westelijk Noord-Brabant bemoei lijken. Tholen maakt nu tijdelijk gebruik van mankracht van deze dienst en de burgemeester van Steenbergen heeft al een balletje opgegooid om meer samen op te trekken ten aanzien van de proble matiek rondom de intensieve vee houderij. Van der Jagt meldt nog dat een pi ketdienst voor milieuklachten er mogelijk toch komt. „Er zit iets aan te komen, maar dat wordt een zaak voor het nieuwe college. En dan moet de raad er nog geld voor uittrekken." Mens, milieu en werk - waarvan PJ. Huijsse uit Scherpenisse de initia tiefnemer is - is vorig jaar begonnen met een project om zwerfvuil te verzamelen langs de zeedijken van de Ooster- en de Westerschelde. Landurig werklozen wordt daarmee een kans geboden om werkgewen- ning en -ervaring op te doen. De stichting werkte onlangs ook mee aan de natuur-schoonmaakdag van de KNVJ. Bij de provincie was 25.000 gulden gevraagd, maar men krijgt een stimuleringsbijdrage van 5000 gulden. Eenzelfde bedrag krijgt de land bouworganisatie GLTO. om voor lichting te verzorgen over windmo lenparken bij agrariërs. Nog meer aanvragen met betrekking tot een duurzame landbouw worden geho noreerd. Zo krijgen de afdelingen Oost-Zuid-Beveland/Tholen en Quarlespolder van de Nederlandse fruittelersorganisatie 79.025 gulden (gevraagd was bijna 6,3 ton over een periode van drie jaar). Zij zoe ken naar milieuvriendelijke manie ren om de fruitmot in appels en pe ren te bestrijden. Daardoor wordt het gebruik van chemische bestrij dingsmiddelen in oost-Beveland en Tholen van 0,78 kilo per hectare ge reduceerd tot nul. In dit gebied doen 21 fruittelers (230 hectare) mee aan een project, waarin twee nieuwe be- strijdingstechnieken toegepast wor den: feromoonverwarring en een vi ruspreparaat. Bij feromoonverwar ring wordt voorkomen dat er paring en ei-afzet plaatsvindt. Het virus Ook dit jaar wordt weer de Roefel dag georganiseerd in de gemeente Tholen. Op woensdag 17 juni en zaterdag 20 juni kunnen kinderen een kijkje nemen in de werk- en ontspanningswereld van de volwas senen. Van bakkers tot juweliers, banken en autobedrijven en ook maakt dat de rups na vijf tot tien da gen sterft. Gedeputeerde staten vin den het terugdringen van chemische middelen van belang, ook al omdat de fruitteelt in Zeeland een belang rijke sector is met 2500 ha appels en 1700 ha peren. Een meerjarige bij drage - zoals gevraagd - wil men niet geven omdat dit een claim zou leggen op het fonds voor de komen de jaren. Evenals vorig jaar krijgt DLV ak kerbouw Zuid-West 20.000 gulden voor het project optimalisering geïntegreerde akkerbouw. Er doen 20 agrariërs aan mee, ook op Tho len. Zij moeten inzicht krijgen in de milieubelasting van hun bedrijven en die terug zien te dringen. Dit ge beurt via teeltmaatregelen (bemes ting). En maximaal 25.000 gulden gaat naar het mestbureau voor een project om varkensdrijfmest op het eigen bedrijf te bewerken waardoor de hoeveelheid stikstof vermindert. V.o.f. De Speelmansplaten had 55.000 gulden gevraagd voor de aan leg van een stroomvoorziening, ter vervanging van een dieselaggregaat, naar het dagrecreatieterrein aan de Oesterdam. Het aggregaat was maar voorlopig, omdat eventueel windmo lens geplaatst zouden worden. Maar dat valt op korte termijn niet te ver wachten. G.s. wijzen de aanvraag af omdat een stroomvoorziening niet valt binnen de criteria van het mi lieufonds. Ook de stichting regionale bestrijding varkensinvasie krijgt geen bijdrage. Deze instelling - aan vankelijk opgezet om de 'roze inva sie' te weren - wil haar kennis ge bruiken om de inplaatsing van vee in Zeeland te laten plaatsvinden op een voor bodem en lucht verantwoorde manier. Maar g.s. vinden dat de al door haar gesubsidieerde medewer ker duurzame landbouw van de Zeeuwse milieufederatie dit tot zijn terrein kan rekenen. Van het totaal uit het milieufonds toegezegde geld gaat 190.050 gulden naar duurzame landbouw, 65.855 gulden naar milieubesparende initia tieven, 307.585 gulden naar natuur- en milieu-educatie en 21.750 gulden naar overige aanvragen. verenigingen laten zich voor de kinderen van hun beste kant zien. De Roefeldag is bedoeld voor kin deren van zes tot twaalf jaar en wordt in Tholen georganiseerd de stichting jeugd- en jongerenwerk. De deelnemende kinderen verblij ven ongeveer drie kwartier in een bedrijf en doen op de Roefeldag drie adressen aan. Men kan zich nog als deelnemend bedrijf opge ven bij jeugd- en jongerenwerk in Sint-Maartensdijk. De vier Thoolse hoofdingelanden van het waterschap Zeeuwse Eilanden: v.l.n.r. M.A. van Beek, J.L. Noom, J.L.C. Mol en J.M. Aarnoudse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1998 | | pagina 13