Aanzien Molenhoek niet volgens plan Blinden dicht en stro aan de deurkruk 't Zêêuwse mael is 'n hoeje keus Stenen gans Sport voor 55-plussers Kersbergen trok zich terug wegens de eed Vier partijen bereiken akkoord over beleid Gehandicapten maken voor de tiende keer een bootreis Competitie voor smurfen Cent subsidie welzijn doven Kokkelstropers uit België op Tholen gepakt Begraafplaatsen, begraven, rouwen en rouwverwerking in St.-Philipsland Jachtopzichters van Tholen pakken stroper Donderdag 19 maart 1998 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Twee mille schade na planten boom Als dit laatste jaar de Eendrachtbode in de bus viel, was ik benieuwd of er weer iets van onze eet- en streekge- woonten in stond. Want als Thoolse in hart en nieren - en als liefhebster van de goede keuken - sprak deze rubriek mij zeer aan. Ik wil dus bij deze de samenstelster, me vrouw Jacqueline Heijboer, nog graag een compliment geven voor het originele idee. Krentebröod mit kreukels Tazelaar mag geen erf scheiding houwen M.P.L. Tazelaar uit Tholen maakt bij de gemeente be zwaar tegen de weigering van het college om hem toe stemming te verlenen voor het plaatsen van een erfaf- scheiding aan de Watermolen 5 in Tholen. Hij diende daarvoor in april vorig jaar een verzoek voor in, wetende dat er voor deze wijk, Molenhoek, een zoge naamde beeldkwaliteitskaart is vastgesteld. De wijk in Het reglement Door J. Kempeneers Na een sterfgeval gin gen de gezinsleden en de naaste familie in de rouw. Voor ouders en kinderen, maar ook voor een broer of een zus werd drie jaar rouwkleding gedra gen. Later werd dat twee jaar. Voor groot ouders volstond men met één jaar en zes weken. Zo kon het ge beuren dat bepaalde mensen vijf tot tien jaar lang in rouwkle ding rondliepen. Een terugblik Naar nu pas duidelijk is geworden, heeft SGP-lijsttrek- ker A. Kersbergen zich als wethouders-kandidaat terug getrokken wegens problemen over de eed. De vier onderhandelaars van de politieke partijen die op Tholen nog aan het wethoudersoverleg meedoen, hebben gisterenmiddag een akkoord bereikt over het beleidspro gramma voor de komende vier jaar. Het klokluiden De nieuwe begraafplaats Stemmen van lezers De Thoolse politie heeft dinsdag twee stropers aangehouden, die op de slikken bij Bruinisse zo'n hon derd kilo kokkels hadden verza meld. De man en de vrouw uit Bel gië waren na een tip van een voorbijganger door de politie en de Algemene Inspectie Dienst gezocht, maar ze gingen er vandoor. Aan de hand van het kenteken van hun auto werden ze op Tholen aangehouden. De politie maakte proces-verbaal op, nam de kokkels in beslag en zet te die weer terug op de slikken. De door de Belgen gebruikte plastic tonnen, zeefjes en harkjes werden eveneens in beslag genomen. Parti culieren mogen voor eigen gebruik per persoon tien kilo kokkels rapen. Alleen met de hand, dus niet met harkjes. In België wordt echter zo'n vijftien gulden per kilo betaald, zo dat de stropers er wel een ritje naar Bru voor over hadden. Zonwering gemeentehuis. De fir ma Van Houte uit Sint-Maartensdijk mag voor 33.703 gulden licht/zon wering aanbrengen in het gemeen tehuis. Er waren twee ondernemin gen die offerte mochten uitbrengen, waarvan Van Houte dus de laagste had. De investering is nodig nu de uitbreiding van het gemeentehuis nog wel even op zich laat wachten. Bij het planten van een boom aan de Postweg in Tholen is een kabel van PTT telecom beschadigd. De telefoonmaatschappij heeft het wa terschap Zeeuwse Eilanden aan sprakelijk gesteld voor betaling van de schade van ƒ1998,52, ver meerder met de wettelijke rente. „Waar gehakt wordt, daar vallen spaanders", zegt een woordvoerder van het waterschap. Hij noemt het echter tamelijk ongebruikelijk, dat er op de lijn waar de bomen ge plant werden, kabels in de grond zitten. „Het waterschap is echter verantwoordelijk, dus moeten we betalen." Verstandelijk gehandicapten, hun naaste familie en begeleiders uit heel Zeeland maken zaterdag voor de tiende keer een vaartocht over de Westerschelde. Onder hen is ook weer een afvaardiging van Phi ladelphia Tholen en St. Philips- land. De provinciale stoomboot diensten in Zeeland stellen belangeloos het nieuwste schip de prins Johan Friso beschikbaar. De uit tien leden bestaande beman ning, van kapitein tot matroos, doet als vrijwilliger mee. De organisatie is in handen van de federatie van ouderverenigingen in Zeeland. De loodsencoöperatie verzorgt gratis de .begeleiding van de tocht. Aan boord wordt muziek gemaakt door de 'Dikkuh nekkuh bent' van de koninklijke harmonie Ons Genoe gen uit Vlissingen, Axelerando uit Axel en dans- en amusementsor kest Roulette uit Oost-Souburg. Verder werd zanger Jacco Ricardo uit Oostburg aan het programma mee. Om 12.55 uur wordt er inge scheept in Vlissingen en nadat in Breskens de Zeeuws-Vlaamse deelnemers aan boord zijn geko men, begint om 13.40 uur de vaar tocht, die tot vier uur duurt. Wil diegene die mijn stenen gans uit de tuin heeft meegenomen, deze graag weer terugbezorgen. Bedenk wel, dat sommige dingen voor een ander emotionele waarde hebben. Deze gans kost 32,50. Had het maar gezegd. Dan had je er een gekregen, als je er geen kunt kopen! Mevr. S.W. Tichem-Zachariasse Burg. v.d. Hoevenstraat 11 Tholen. Zeg ma heweun praete. In dat wil 'k noe hraeg 's even doe over al die herechten. 't Behon mil peren mi ribben, op verscheie plekken oak wè utspot henoemd. In 'over de schuttelwas 'n uutdrukkieng die a 'k op Sutalland höoren Vroeher was 7 nie zo heliefd vanwege de 'witte sause'. Maar nu wordt het weer regelmatig gegeten. In wie kent 'r Pie nie a ze mit 'r aekmusse kussentjes anbiedt. Of je suuker eit of 'n ander kwaeltje, ie deréén proeft 'r van. Een van de nostalgische gebeurte nissen op ons eiland was natuurlijk 'de slacht', 's Ogges vroeg kwam ugWcrèniugWertniugWerèntugWerèn Reacties van lezers op de rubriek zijn welkom bij de dialectgroep Tholen, tel. 0166-602226 De rubriek 'Werèntug' van de dia lectgroep Tholen ligt mij ook na aan het hart. Want net zo belangrijk als lekker eten en drinken is het communiceren met elkaar. Moei lijk woord, vinden jullie niet? de slagter mit z'n laddertje op de karre. 't Masker bie 'm om 't vérre- ke te schieten. In dan behon 't féést. A je heluk 'ad, kreeg je de snuite of toch zeker 'n stikje zwéér- te. In 's aeves woste, iets wat a je anders alléén ma sondagsogges kreeg. We gaan nu weer naar de paasda gen toe en wat is er dan lekkerder dan 'krentebröod mit kreukels'. Je mö wè wete da te kreukels dan op z'n maeherst bin. Ma dae emmen nóóit wat van hewete. Na de Pasen stonden zeekraal en lamsoor op het menu. Iedereen die een 'aere- pelschellertje' had, ging 'snieje'. Wat een traktatie! Nu is er een vergunning nodig. Met de Vossemeerse kermis wer den 's zondags de eerste nieuwe aardappelen gegeten. Gewoonte getrouw met zoute vis en peetjes, de 'buttersause' niet te vergeten. Toen kwam Nel Bijl met haar heerlijke zelfgemaakte advocaat, een traktatie die op geen enkele verjaardag mag ontbreken. En de serie werd afgesloten met de stokvis. A je sondagsogges in de winter uut kérreke kwam, rook éêl Toole nae stokvis. Want dat was 'n echt sondagsmael. Ik he- note van 't stikje in de krante over de Schutse, waer a te ménsen nog wé 's op deze lekkernij hetrak- teerd ööre. Wat ak wé misten, was "t zakje waer d te riest in hekookt wier bie de stokvis. Want dat haf de smaeke d'r an. Dat doet 't trou- wes nog altied. Ik stelde me voor dat ze in de Schutse voor al die bewoners wel een oud kussens loop nodig hadden om de rijst méé te koken. Ma nae al dat kostelukke eten in die prakken mö 'k noe daerom 's 'n paer weekjes haen montejakke! (mevr. Marina Tichem). Die bepaalt onder meer wat bewo ners wel en niet mogen plaatsen tus sen hun tuinen en is bedoeld om de wijk groen te houden en zo min mo gelijk te ontsieren met lange en- ho ge schuttingen. Tazelaar kreeg in juli het bericht dat het college niet wilde meewerken aan zijn plan. Een beslissing die Ta zelaar verbaast. Zijn plan zou ge toetst zijn aan het beeldkwaliteits- plan en daarmee niet in overeen stemming zijn. „Ben ik de enige die zich aan dat plan moet houden?," vraagt de briefschrijver zich af. Ta zelaar heeft immers vastgesteld dat er meer zaken zijn (gerealiseerd) die niet passen binnen de normen die het college stelt aan de beeld kwaliteit van de wijk. Hij nodigt de raadsleden uit om sa- Tholen werkt mee aan een onder zoek van de Zeeuwse sportraad in het kader van het project 55+ in beweging. In oktober wil de orga nisatie in verschillende regio's campagne voeren om Zeeuwse ou deren bewust te maken van het be lang van sporten en bewegen. En om hen kennis te laten maken met activiteiten op dat terrein. Het on derzoek wordt nog dit jaar gehou den. De resultaten zullen, in samen spraak met de gemeente, leiden tot een op maat gesneden aanbod van sport- en bewegingsactiviteiten. Op dit moment zijn er al diverse sportactiviteiten voor ouderen: meer bewegen voor ouderen, turn- groepen voor 50-plussers, koersbal en volksdansen. men met hem -met de beeldkwali- teitskaart in de hand- de wijk in te gaan. Volgens Tazelaar zullen de raadsle den dan zien dat een aantal .zaken opvallen: geen blauw-grijze dak pannen aan de Rosmolen, geen handhaving van de laanbeplanting aan het Hertenkamp/Gemaalweg, vijf in plaats van vier woningen aan de Gemaalweg, niet één oprit per twee woningen aan de Gemaalweg maar elke woning één, bebouwing aan de Gemaalweg ruim binnen de drie meter vanaf de erfgrens, par keerplaatsen aan pleinzijde Rosma len, lichtmasten die de voorgeschre ven hoogte van maximaal vier meter overschrijden. „Welk argument is nu nog van toe passing om mij een vergunning te weigeren," zo vraagt Tazelaar. zich af. Maandag buigt de gemeenteraad zich over de kwestie. Drie Thoolse voetbalclubs hebben een onderlinge competitie opgezet voorde smurfen, voetballertjes jonger dan zes jaar. Het gaat om SC Stave- nisse, SPS en Tholense Boys. De wedstrijdjes zijn bedoeld om de kin deren kennis te laten maken met het voetballen in wedstrijdverband, de spelregels en de tegenstanders. Het plezier staat voorop en de scheids rechter - door de thuisclub geregeld - moet vooral een 'lerende' taak vervul len. Aan het einde van elke wedstrijd worden, net als bij de F-pupillen, strafschoppen genomen. Het speel schema, opgesteld door jeugdcoördi- nator Johan Smits van Stavenisse, ziet er als volgt uit: 21 mrt. Thol.Boys- SPS, 4 apr. SPS-Stavenisse, 18 apr. Stavenisse-Thol.Boys, 25 apr. SPS- Thol.Boys, 2 mei Stavenisse-SPS en 5 mei Thol.Boys-Stavenisse. gadering van 1 april 1871 deelde de burgemeester aan de raad mee dat een ijzeren hek voor de toegang en de af sluiting al besteld was. Schip per Marinus Faasse leverde de schelpen om het toegangspad en de paden op de begraaf plaats beloopbaar te maken. Hij had hiervoor ingeschreven en mocht ze afleveren op de haven voor een gulden per ku bieke meter. Met de president van het kerkbestuur, Jacobus Stols, werd overeenstemming bereikt om de lijkbaar, de tou wen en de balken dienende tot het begraven, over te nemen voor 10 gulden. Er werd een nieuw doodskleed aange schaft voor een prijs van vijf gulden per el. Op 27 juni 1871 deelde de burgemeester mee dat de begraafplaats rond de kerk definitief gesloten was. De bouw van een lijkenhuisje op de nieuwe begraafplaats moest nog drie jaar wachten. Het kwam er in 1874. Frans Geense bouwde het voor 268 gulden. Na herhaaldelijk aandringen van hogerhand was de ge meente er dus in geslaagd de nieuwe begraafplaats op een geschikte plaats aan te leggen. Er moest echter nodig een nieuwe begraafverordening komen. Het bestaande regle ment op het begraven van lij ken dateerde uit 1839 en was aan herziening toe. In de ver gadering van 25 maart 1871 stelde de burgemeester aan de raad voor om uit concept verordeningen voor de be graafplaatsen in de gemeen ten Vlissingen en Oud-Vossemeer een regle ment voor de begraafplaats op Sint-Philipsland te ontwer pen. Dit reglement zal zeker gereed gekomen zijn, maar evenals een groot gedeelte van de correspondentie uit de periode 1870-1900 is het niet in het archief terug te vinden. Ter illustratie kijken we daar om even terug in het regle ment van begraven van voor 1871 en de tarieven die men berekende toen de doden nog rond de kerk werden begra ven. Men kende twee soorten graven: a. Openbare graven voor per sonen welker nabestaanden al of niet onvermogend waren Voor mannen betekende dit, dat ze met een zwarte pet op en een zwart of donker over hemd aan naar het land of naar hun werk gingen. Het blauwe jasje, of kiel zoals men het ook wel noemde, werd verwisseld voor een grijze. Zelfs de rode zakdoek werd omgeruild voor een zwarte met witte druppels. De meeste mannen gingen op zondag al in het donker gekleed. Maar als teken van rouw droegen ze dan een zwarte, doffe rozet van crêpe aan de zijkant van hun pet. Sommigen droegen een zilveren horlogeketting, maar in plaats daarvan werd dan wel een zwart koordje aan het uurwerk bevestigd. Vrou wen die gekleed gingen in kle derdracht, droegen - als ze in uitgaansdracht waren - een lange witte muts die was afge zet met kant. Wanneer ze in de rouw waren, droegen ze een rouwmuts. Deze was zonder kant. Ook de sieraden werden aangepast en waren minder opvallend. Soms werden in de rouwperiode de gouden krul len weggelaten. Rond de hals hadden ze doffe zwarte kralen of gitten met een zilveren slot. De zilveren of gouden steek spelden werden verwisseld voor zwarte of zilveren met een zwart rozet. Ook de oor sieraden, zo men die al droeg, werden aangepast. Op werk dagen kon men de vrouwen herkennen aan de rouwschort, die zwart of donkergrijs ge streept was, dus afweek van de gewone schort. Vrouwen die niet in klederdracht waren, droegen zwarte kleding. Wan neer het financieel niet haal baar was om rouwkleding aan te schaffen, werden de kleren ook wel in een verfbad ge stopt. Geverfde kleding was meestal te herkennen aan de vale kleur. Kinderen werden soms al van af dat ze baby of kleuter waren in rouwkleding gestopt. Ba by's hadden soms witte rouw kleedjes aan en meisjes van vier jaar liepen in een zwart rouwjurkje rond. Schoolkinde ren die een van hun ouders of een broertje of zusje hadden verloren, gingen in het donker gekleed naar school. Soms kan men deze kinderen op ou de schoolfoto's herkennnen aan de kleding. Kinderen droe gen ook wel een zwarte rouw band om hun arm; of er was op het bovengedeelte van de mouw van hun jas een op punten geknipt zwart lapje diagonaal aangebracht. Dit laatste werd soms ook door ouderen gedaan. Het dragen van rouwkleding was een van zelfsprekendheid en men voel de het als een plicht uit eer bied voor de overledene. Tevens moeten we het zien als een traditie waar slechts in ho ge uitzondering van werd af geweken. De zorgelijke en ar moedige omstandigheden waarin de arbeidersgezinnen verkeerden waren soms zoda nig, dat hulp van familie en zo als reeds gezegd, van de dia conie, onontbeerlijk was. Voor het bovenstaande had ik graag de begraafverordening van 1871 willen raadplegen. Het is bekend dat toen nieuwe regels zijn opgesteld. Maar dit document, de voorschriften voor het begraven op deze be graafplaats, is niet bewaard gebleven. Wel zijn er begraaf- regels van voor die tijd .be kend, maar daarover straks meer. De doden werden toen nog begraven op het kerkhof rond de Hervormde kerk. Op last van de geneeskundige in spectie van de provincie mocht daar vanaf 1871 niet meer begraven worden. Er was bij het gemeentebestuur al eerder aangedrongen op passende maatregelen, omdat de begraafplaats in de kern van het dorp niet voldeed aan de voorschriften van de wet en een gevaar was voor de volksgezondheid. Geldgebrek was de reden waarom het ge meentebestuur het steeds vooruit probeerde te schuiven. Uiteindelijk hadden de be stuurders geen keuze meer en in de vergadering van de ge meenteraad van 12 november 1870 legde burgemeester F.W.S. van Staedel de raad drie terreinen voor - gelegen aan de Oostdijk - die in aan merking kwamen. Twee daar van waren gelegen in de Hen- riëttepolder, toebehorende aan de weduwe C. Geense en aan de heer J. Stols. Het derde lag in de Oudepolder, toebe horende aan W.C. van Nieu- wenhuijzen. Rekening hou dende met de ligging en de hoogte van het terrein, 'zodat de kisten niet in het water kwamen te staan', werd geko zen voor het stuk grond van de heer Stols in de Henriëtte- polder. Deze was bereid het terrein, groot 39 are, aan de gemeente te verkopen voor 1300 gulden. De raad vond dit te veel en nadat hiervoor nog enkele vergaderingen waren belegd wisten ze Stols, die zelf ook in de gemeenteraad zit ting had, te bewegen de prijs met 250 gulden te verlagen. Raadslid Abraham Mol, land bouwer op de Hoge Bomen, zegde toe de gemeente voor de aanleg van de begraaf plaats 1000 gulden te willen lenen tegen een door de raad vast te stellen jaarlijkse aflos sing en een rente van 4% per jaar. Dit welwillende aanbod werd door de vroede vaderen zeer op prijs gesteld. De totale kosten voor de begraafplaats Een typisch Zeeuws maal vormen ook de 'essentjesgekookte varkenshersens, hier midden op tafel naast lever en worst in de darm. Maatje Ligtendag-den Haan werd in 1918 weduwe. Ze draagt naast rouwkleding ook de rouwmuts zonder kant. Zoon Jan draagt een rouwband om zijn arm. werden geraamd op 2000 gul den. Bij de provincie werd met het oog op de ongelukkige toestand van de gemeentekas een subsidie gevraagd van 1000 gulden, maar dit werd af gewezen. De raad besloot om jaarlijks 200 gulden op de nieuwe begraafplaats af te los sen. Om aan deze verplichting te kunnen voldoen werden op centen geheven op de grond belasting in de Anna Jacoba- polder en de Henriëttepolder. De begraafplaats werd inge zaaid met gras. Om hiervan wat inkomsten te verkrijgen, werd het jaarlijks verpacht voor de winning van hooi of gras. Frans Geense maakte voor de ontsluiting van de begraaf plaats een nieuwe brug voor 111 gulden. Deze kwam in het midden van de begraafplaats aan de Oostdijk en voor de be reikbaarheid werd. een opril vanaf de dijk naar de brug ge maakt. Zowel in de breedte als in de lengte werd in het mid den van de begraafplaats een pad aangelegd, zodat de be graafplaats in vier gelijke vak ken verdeeld werd. In de ver- „Hij had graag gezien, dat mensen die de eed niet afleggen, niet ge steund worden door de SGP-frac- tie", zegt voorzitter J.W. Duvekot van de gemeentelijke kiesvereni ging. Volgens hem is dat de enige re den waarom Kersbergen afhaakte. Duvekot geeft aan. dat er over dit onderwerp in SGP-kring in het land verschillend gedacht wordt. Het feit dat Kersbergen als enige in de frac tie tot de Gereformeerde Gemeente in Nederland behoort (de anderen zijn van de Gereformeerde Gemeen te, de Oud Gereformeerde Gemeen te en de N.H. Kerk) doet volgens de voorzitter niet ter zake. „Het is een persoonlijke opvatting van Kersber gen. De één voelt dat veel zwaarder aan dan de ander." Het probleem van de eed speelde voorheen niet omdat ook PvdA-wet- houder P. van Schetsen de eed afleg de. Zijn opvolger I.C. Moerland doet dat niet. Voor de ledenvergade ring van 21 november, toen de kan didatenlijst definitief werd vastge steld, had Kersbergen een gesprek met de fractie waarin hij ten aanzien van de eed de gewetenskwestie stel de. Toen hij daarvoor geen steun kreeg, haakte hij af als kandidaat voor het college van b. en w. Vanaf die tijd bracht het leveren van een wethouder een spanningsveld met zich mee in de Thoolse SGP. ,9 „In concept is het klaar", zegt woordvoerder K.A. Heijboer. „Ie dereen bespreekt het nu met de ach terban en volgende week praten we weer verder." In het stuk staan de onderwerpen die in de nieuWe raadsperiode aan bod moeten ko men. De inhoud wil Heijboer nog niet bekend maken. Hij, Moerland van de PvdA, Ravensteijn van de VVD en Van Kempen van het CDA, hadden gisterenmiddag nog geen twee uur nodig om het eens te wor den. „De sfeer is uitermate goed", zegt de SGP-wethouderskandidaat opgewekt. Komen er nu drie of vier wethouders? „Daar worden geen mededelingen over gëdaan", zegt de voorzitter van het overleg. Hij wil bevestigen, noch ontkennen of bij het volgend overleg over de de finitieve vaststelling van het be leidsprogramma de twee kleine fracties (RPF/GPV en D66) weer uitgenodigd worden. „Dat bespre ken we telefonisch nog, maar we hebben geen agenda en er is geen verder traject uitgestippeld. We be kijken het allemaal stap voor stap." Heijboer hoopt dat de vier er in de loop van volgende week wel uitko men. Het Thoolse gemeentebestuur is als nog bereid de stichting Welzijn do ven Zeeland te subsidiëren. Eerder werd een bijdrage - gevraagd in de kosten van het exploiteren van een eigen ruimte - door de gemeenteraad geweigerd omdat er geen Thoolse belang zou zijn. Een bezwaar tegen die beslissing wilde de commissie bestuurlijke aangelegenheden onge grond verklaren. Maar burgemeester en wethouders denken er nu anders over en wil voor 1998 een cent per inwoner bijdragen. De stichting heeft aangevoerd dat een eigen ruimte het bestuur de gelegenheid biedt om initiatieven te ontplooien, recreatieve activiteiten te organise ren en gebaren- en computercursus sen voor doven te geven. De activi teiten kunnen ook voor doven uit Tholen bijdragen aan het doorbre ken van hun isolement. De inrich ting van de ruimte wordt betaald door het Juliana welzijnfonds en het revalidatiefonds. Of ook na dit jaar gesubsidieerd wordt, wil het ge meentebestuur laten afhangen van het daadwerkelijke gebruik dat Tho- lenaren maken van de voorziening. De Thoolse jachtopzichters heb ben vorig jaar één stroper aange houden. Bij Tholen was deze sa men met nog iemand aan het lichtbakken, maar er werd niets geschoten. Een vuurbuks is in be slag genomen. Dat melden de jachtopzichters in het verslag van hun werkzaamheden. Ze handel den ook vier aanrijdingen af tus sen personenauto's en reeën. De jachtopzichters zijn tevens aangesloten bij de wildbeheereen heid Tholen en Sint-Philipsland, die 81 leden en 34 deelnemers telt. Het wildbeheerplan van de vereniging is onlangs goedge keurd door de toetsingscommis sie, zodat het erkenningscertifi caat is ontvangen. Het bestuur is geïntegreerd met dat van de ja gersvereniging KNJV, die morgen (vrijdag) de jaarvergadering houdt. Deze vereniging heeft in het kader van de p.r. een begin ge maakt met het bezoeken van onder andere scholen om daar voorlich ting te geven over de jacht. om de kosten van de begrafe nis te voldoen. b. Graven voor personen of kinderen die aan 'de kinder ziekten' waren overleden. (Dit laatste zal waarschijnlijk ook wel betrekking hebben gehad op besmettelijke ziekten die voorkwamen, zoals pokken en cholera). Het graf moest een diepte hebben van één el en twee palmen (1,20 meter). De te begraven personen wer den in drie klassen verdeeld. Kinderen tot en met 3 jaar, personen van 3 tot 18 jaar en personen boven de 18 jaar. Wilde men een grafsteen of gedenkteken op het graf plaat sen dan moest, ongeacht de leeftijd, 10 gulden worden be taald aan het Kerkfonds. Als grafrecht moest men voor een kind tot en met drie jaar 30 cent betalen. Voor de jon geren tot 18 jaar was dat 45 cent en werd er iemand ouder dan 18 jaar begraven, dan moest 60 cent aan het Kerk fonds worden afgedragen. Men mocht begraven op iede re werkdag van elf tot twee uur. Buiten deze uren werd het begraven sterk ontmoedigd. Er moest dan 10 gulden extra aan het Kerkfonds worden be taald. Voor de doodgraver was men voor een kind 50 cent, voor een jongere 75 cent en voor iemand boven de 18 jaar 1 gulden verschuldigd. Bij vrie zend weer als de grafmaker de bijl moest gebruiken om de grond op te hakken moest het dubbele worden betaald. De burgemeester beoordeelde dan de noodzaak. Wanneer de dode te laat was aangegeven, moest men zowel aan de kerk als aan de doodgraver 1 gul den extra betalen. Het gebruik van de grote lijkbaar kostte 90 cent, de kleine 45 cent. Werd de dode begraven in een eiken kist, dan werd het bedrag ver dubbeld. De inkomsten van de baar vloeiden in het Kerk fonds. Voor het gebruik van het doodskleed betaalde men 50 cent en moest worden be taald aan het Armenfonds. Over het luiden van de klok stond het volgende in het re glement: 'Bij het ter aardebe- stellen van lijken zal de klok, indien men zulks verkiest ten tien en elf uren, gedurende een half uur, en gedurende de begrafenis, tot dat dezelve is afgelopen worden geluid, mits daarvoor wordt voldaan het regt en loon in het tarief vast gesteld'. Men moest per keer 75 cent aan de kerk en 30 cent aan de doodgraver betalen. Voor het luiden van de klok moest dus per keer 1,05 wor den betaald. In een staat met het jaarlijks rendement van de begraafplaats uit 1839 wordt vermeld dat 'de klok veeltijds maar eenmaal geluid wordt'. Het tarief was dus zodanig dat één keer luiden voor de arbei dersklasse eigenlijk nog te duur was. Niet alleen het le ven, wonen en werken van de arbeiders werd gekenmerkt door een armoedig bestaan, maar ook op de dag van be graven werd duidelijk dat het om iemand uit een arbeiders gezin ging. Wanneer er ie mand van een rijke familie werd begraven, zullen de klok ken vrijwel zeker driemaal hun galmend gezang over het dorp hebben verspreid. Na de ingebruikname van de begraafplaats aan de Oostdijk in 1871 kon men, zoals al eer der genoemd, voor het begra ven een keuze maken uit vak 1 en vak 2. Wanneer men door het oorspronkelijke, monu mentale hek aan de Oostdijk binnen kwam, lag vak 1 gelijk aan de rechterkant, het zuid westelijke vak. Op dit vak werd begraven door families van de meer gegoede stand. De fami liegraven van de families Dorst, Van Dijke, Geelhoed, Geense, Mol, Van Nieuwen- huijzen, Stols en andere kan men er vinden. Verder de gra ven van boeren, predikanten en ambachtslieden. Op dit ge deelte zijn een ruim aantal grafkelders: Lijdia del Campo, genaamd Camp werd op dit vak als eerste begraven op 7 juli 1871. Ze was 3 maanden oud. Het was een dochtertje van Jan Willem del Campo, ge naamd Camp en Lijdia Smith. Ze woonden op de boerderij Willemsburg in Anna Jacoba- polder. Tot 1920 zijn er op dit vak, inbegrepen de kinderen en levenloos geborenen, 136 mensen begraven. WORDT VERVOLGD

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1998 | | pagina 11