Varkensmester gaat toch stallen bouwen Thoolse brug en Roosevelt op video 'Uit op Tholen kan genre niet opvangen' 'Het gaat crescendo; de basis voor de stijgende lijn is er' Eben-Haëzerschool heeft lokaal erbij Voorzitter en penningmeester 25 jaar, dirigent 10 jaar bij OVM Donderdag 29 januari 1998 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Aan de Bitterhoekseweg bij Poortvliet De advocaat van varkensmester M.A.J.M. Welvaarts uit Boxtel heeft de gemeente laten weten dat zijn cliënt spoorslags wil gaan bouwen aan de Bitterhoekseweg bij Poortvliet. Dat deelde de burgemeester maandag mee in de gemeenteraad. Welvaarts heeft in december te horen gekregen dat het de bedoeling is, de hem al in maart 1995 verleende bouwvergunning voor twee stallen in te trekken. Misverstanden Stank Scherpenisse Polygoonbeelden Zeeland 1924-1950 Kleine fracties vóór beheerscommissies Het doek is gevallen voor de beheerscommissies van de dorpshuizen en gemeenschapscentra in Tholen, Poort vliet, Scherpenisse, Stavenisse, Sint-Annaland, Oud- Vossemeer en Anna Jacobapolder. Een raadsmeerderheid van SGP, CDA en PvdA ging maandag akkoord met de ze bezuinigingsmaatregel, die volgens wethouder J. Ver- sluys 25.000 gulden oplevert. Om het wegvallen van een aantal activiteiten te compenseren, krijgt Uit op Tholen 9000 gulden subsidie extra. Verarming Spreiding Oude film op tv Geslaagd Twaalf esta's bij scouting Aquarellen in bieb Bijna zes procent auto's rijdt te hard Met een leugentje om bestwil werd tien jaar geleden de nieuwe dirigent aangetrokken, met een leugentje om bestwil werd dezelfde dirigent zaterdag naar de Vossen kuil gelokt. Maar ook voor anderen was het avondje uit van de Oud-Vossemeerse muziekvereniging OVM een verrassing. OVM sluit dirigent René Hendrickx uit Putte in de armen en Hendrickx wil zelf ook nog wel tien jaar blijven. Voorzitter Bram Hommel bleek 25 jaar bestuurs lid te zijn, even lang als tubaspeler en penningmeester Leo Hartman. Perplex Leerlingenorkest Varkens Nee had de gemeente in een brief gevraagd om de vergun ning in te trekken, omdat de Bra bander nog altijd niet aan het bou wen is. SGP, CDA en RPF/GPV betuigden hun steun aan de handel wijze van burgemeester en wethou ders. De overige fracties meenden dat het college sneller en alerter had moeten handelen. „Stel u krachtiger op in plaats van afwachtend", zei mevrouw W.A.M. Roelvink (AOV), die niet aangaf hoe dat dan moest. PvdA'er M.A.J. van der Linde vond dat eerder opgetreden had moeten en kunnen worden. Hij vond een bouwvergunning voor een varkens stal heel wat anders dan voor een schuurtje. „De varkenshouders heb ben in feite ingebroken in het Thoolse ruimtelijke beleid. Formeel kan Welvaarts dan wel in zijn recht staan, maar dat verliest hij na 2,5 jaar." Het gemeentebestuur zou alle middelen moeten aangrijpen om ge creëerde ongewenste situaties te beëindigen en hoeft met de varkens houders geen compassie te hebben, aldus Van der Linde. J. van den Donker (D66) vond dat b. en w. zorgvuldig moeten handelen en dat betekent in zijn ogen ook dat men, met het oog op de inwoners, alert moet zijn op de mogelijkheden. VVD'er R. Ravensteijn noemde het een gemiste kans voor het gemeen tebestuur dat men zich door Varkens Nee op de vingers had laten tikken. Een heel ander geluid klonk van SGP-zijde. „De aandacht voor dit onderwerp is begrijpelijk, maar het college heeft het hoofd koel gehou den. We steunen uw zorgvuldige werkwijze en uw voornemen om de vergunning in te trekken", aldus K.A. Heijboer, die tot de conclusie kwam dat het college misschien een paar weken eerder had kunnen re ageren dan het nu heeft gedaan. W.C. van Kempen (CDA) had geen onzorgvuldig handelen geconsta teerd en P. van Belzen (RPF/GPV) wilde niet van een gemiste kans spreken. Beiden gingen ervanuit dat de vergunning wordt ingetrokken. „Hier dient u strikt de door de ge meenteraad aangenomen motie toe te passen ten aanzien van handha ving", aldus Van Belzen. De burgemeester greep de gelegen heid aan om uitvoerig te antwoor den, want volgens hem heersen er de nodige misverstanden en die lei den er toe dat politici en anderen re gelmatig richting de bevolking hun gevoelens uitspreken over de traag heid van handelen van de gemeente. Van der Munnik wees erop dat de gemeente een bouwvergunning kan intrekken als na 26 weken niet met de bouw is begonnen. „Het is dus geen verplichting." Ten aanzien van Welvaarts is wel nader met een ambtenaar bekeken of de juiste rechtgrond wordt gebruikt. De Bra bantse varkensmester heeft inmid dels een wijzigingsvergunning inge diend, maar die wijkt zo van de oorspronkelijke af dat de gemeente deze als een nieuwe aanvraag aan merkt. „Onze conclusie was dat van de oude vergunning geen sprake meer was en dat de nieuwe aan vraag wórdt aangehouden in ver band met de voorbereiding van een nieuw bestemmingsplan." De advo caat van Welvaarts heeft nu laten weten dat de nieuwe aanvraag als niet gedaan beschouwd moet wor den. De burgemeester vervolgde dat voor iedere burger de rechtsbe scherming vastligt in de algemene wet bestuursrecht. "U krijgt mij niet zover dat ik dezelfde wettekst verschillend toepas. Bovendien is het verre van het college om te be sluiten op gevoelens." Hij legde uit dat de intrekking van een vergun ning voorafgegaan dient te worden door het sturen van een kennisge ving van dat voornemen aan de be trokkene. Deze kan er een zienswij ze over kenbaar maken en vervolgens ook nog bezwaar ma ken. In beide gevallen moet een hoorzitting worden gehouden. „Die procedure loopt nu, op 23 december is de kennisgeving aan Welvaarts verstuurd." Tevoren is nog bij de ondernemer geïnformeerd naar zijn plannen. Hij liet toen weten eerst de procedure af te willen wachten die bij de Raad van State loopt tegen zijn milieuvergunning voor dezelf de stallen. „Het gemeentebestuur heeft zorgvuldigheid in acht geno men, want voor je de zaak voor de rechter brengt moet je de kosten en kansen afwegen." Varkens Nee blijft het oneens met de handelwijze van de gemeente, schreef de stich ting inmiddels aan b. en w. En Wel vaarts wil nu toch snel gaan bou wen. „Op grond van de oude vergunning." Van der Munnik noemde dat bizar. De vergunning geldt nog voor een verouderd stalty- pe. Overigens kan Welvaarts de stallen pas daadwerkelijk in gebruik nemen als de milieuvergunning ook onherroepelijk is geworden. „Gaat Welvaarts nu inderdaad bouwen, dan moeten we bezien of het nog wel zin heeft om de procedure te vervolgen", aldus de burgemeester, die onderstreepte dat dit soort pro cedures altijd meerdere jaren in be slag neemt. Mevrouw L. Rijstenbil uit Scherpe nisse heeft in een brief aan de ge meente geklaagd over stankoverlast veroorzaakt door varkensstallen. Aan de Noormansweg vlakbij het dorp staan stallen van A. van Ge- nugten, die in een hoorzitting al eens toezegde om wat aan de stank te willen doen. „Is er al opnieuw contact met Van Genugten geweest om te vragen wat hij met die eerde re toezegging heeft gedaan?" wilde mevrouw Roelvink weten in de ge meenteraad. VVD en D66 kwamen met dezelfde vraag. „Om de stank aan te pakken zijn we afhankelijk van de goedwillendheid van de on dernemer, want gergeld is er alleen iets via stankcirkels", aldus Van den Donker. Wethouder Van der Jagt waren geen nadere ontwikkelingen bekend. De burgemeester vulde aan dat onderzocht zal worden of me vrouw Rijstenbil terecht heeft ge klaagd, waarna zij antwoord krijgt op haar brief. De zware, hoekige overspanning van de brug over de Eendracht bij Tholen is het eerste beeld op een bijzondere videoband. 'Zeeland in het Polygoonjournaal 1924-1950' geeft een selectie te zien van filmbeelden uit het tweede kwart van deze eeuw. Een drietal onderwerpen heeft be trekking op Tholen. De opening van de brug in 1928 bete kende een mijlpaal, want het eiland kreeg er een vaste verbinding door met de rest van Nederland. De tram die voorheen op de Brabantse oever stopte, reed voortaan door naar de Eendrachtsweg in het stadje. Op de film is de brug in aanbouw te zien, de officiële opening met burgemeester Van der Hoeven en de pont met de veerlieden. Het stadje komt komt nog een twee de keer in beeld, want koningin Julia na en prins Bernhard begonnen er in 1950 hun tweedaagse bezoek aan Zeeland. Het ziet zwart van de men sen op de Wal. waar de heer Joppe en enkele oude dames in klederdracht duidelijk in beeld komen. Het ver volg van de reis naar Sint-Annaland en de inscheping daar op de Piet Hein zijn eveneens te zien. Aan dit bezoek, waarmee de 53 minuten du rende film besluit, wordt veel aan dacht besteed en diverse Zeeuwse plaatsen komen in beeld. Datzelfde jaar kwam de weduwe van de Amerikaanse president F.D. Roos evelt naar Oud-Vossemeer en ook daarvan zijn beelden op de video band te zien. Het gezelschap lopend door de straten, poserend met vijftig Zeeuwse naamgenoten voor het ge meentehuis, de ontvangst door het gemeentebestuur, een bezoekje aan Huize Rosevelt en het vertrek met de pont. Koninklijke bezoeken uit 1924 (Mid delburg) en 1930 (Zeeuws-Vlaande- ren), de onthulling van het Emma- monument in de Zeeuwse hoofdstad (1937) ontbreken niet, evenals grote branden in Middelburg (1929) en Vlissingen 1924). De viering van het 1100-jarig bestaan van Zierikzee in 1949, ringsteken in Amemuiden, in gebruikname van lokaalspoorwegen en van het vliegveld Haamstede, alles is op celluloid vastgelegd voor het bioscoopjournaal. Een bezoek van Franse oesterkwekers aan Yerseke, schaatswedstrijden in Wolphaarts- dijk, een centrale hengstenkeuring in Goes eveneens. Ruime aandacht is er ook voor de Tweede Wereldoorlog en met name de wederopbouw: het bombardement van Middelburg, ver woestingen in Zeeuws-Vlaanderen, viering van de bevrijding, een nieuwe kerk in Oostburg, het schip Willem Ruys dat bij De Schelde van stapel loopt en het bezoek van prinses Julia na met de Britse premier Attlee aan Vlissingen en Westkapelle. Bij de beelden van na de oorlog is het com mentaar te beluisteren, de oudere beelden gaan vergezeld van achter grondmuziek. 'Zeeland in het Polygoonjournaal 1924-1950' is uitgebracht door het Nederlands Filmarchief in een serie over de provincies van Nederland. Het Filmarchief wil het audiovisuele erfgoed toegankelijk maken voor een breed publiek en zoekt daarom in het hele land in archieven naar interes sant en bruikbaar beeldmateriaal. Het wordt gerestaureerd en een selectie op video overgezet. De band is voor ƒ29,95 te koop in de erkende boek handel. Naast de provincies zijn ook series uitgebracht over scheepvaart, steden, rivieren en zeeën en de Delta werken. „Toen we in oktober de begroting hebben goedgekeurd, hebben we hiermee in feite al ingestemd. Want de bezuiniging was erin opgeno men", stelde J. de Jager (CDA) vast. Precies dat verweet G.J. Tim mermans uit Oud-Vossemeer na mens de beheerscommissies de po litieke partijen al eerder tijdens een vergadering van de commissie wel zijn. De Jager vond dat de beheers commissies voldaan hebben aan de opdracht om het gebruik van de dorpshuizen te promoten en daar mee overbodig zijn geworden. „De beheerder en niet de beheerscom missie was meestal de schakel tus sen het dorpshuis en de bevolking", motiveerde PvdA'er E.M. van der Wal-Vermeulen de steun van haar fractie voor dit voorstel. De raadsminderheid die tegen op heffing stemde, had daarvoor meer dere motieven. „De binding met de bevolking valt weg. Bovendien zijn de commissies een vorm van vrij willigerswerk en een steun voor de beheerders. Gaat de gemeente dat overnemen, dan zal dat kostenver hogend werken", meende R. Ra vensteijn (VVD). Ook D66'er J. van den Donker noemde de steun aan de beheerder en de afstand tot de ge bruiker die groter wordt. „We blij ven tegen opheffing van de commis sies", zei mevrouw W.A.M. Roelvink (AOV). „Meet ze een an dere taak aan en houd ze in stand", zei P. van Belzen (RPF/GPV). Wethouder J. Versluys legde uit dat bij het maken van de begroting voor 1998 gekeken is naar oud beleid dat geschrapt kon worden, alvorens de belastingbetaler met een verhoging te confronteren. Toen zijn de be heerscommissies in beeld gekomen. „Tegen opheffing zullen best argu menten zijn, maar dat moet je afwe gen." Hij zei dat de beheerders een heleboel zaken best kunnen opvan gen, ze deden dat in het verleden ook al wel. Even is er door b. en w. nog gekeken naar privatisering van de dorpshuizen, maar daarvan is af gezien. Ook vanuit de raad steunde niemand dat. „Dan zullen we nu de begroting moeten uitvoeren", aldus de wethouder. Het afschaffen van zeven beheers commissies, levert een besparing op op de vergaderkosten en de presen tiegelden (ruim acht tientjes per lid per vergadering), alsmede op sala riskosten want elke vergadering werd door een ambtenaar als secre taris bijgewoond. Daarnaast is de vergoeding afgeschaft die elke be heerscommissie kreeg - 2350 gul den - om culturele activiteiten te or ganiseren. Ook de beherende stichtingen van Haestinge en De Wimpel raken hun bijdrage hier voor kwijt. Een paar duizend gulden hiervan is overgeheveld naar beel dende kunst, in verband met de ten toonstelling die jaarlijks in de Gast huiskapel wordt ingericht. En Uit op Tholen krijgt negen mille extra om de wegvallende culturele activi teiten op te vangen. Met dat laatste was de SGP overigens niet akkoord. CDA en PvdA stelden dat de cultu rele activiteiten die de beheerscom missies ontplooiden, deels via Uit op Tholen kunnen gaan lopen. Mevr. Van der Wal wilde zelfs de garantie dat de evenementen in de toekomst gehandhaafd blijven. Dat lijkt wat veel gevraagd als men weet, dat de beheerscommissie van De Stove bijvoorbeeld de intocht van sinterklaas mede organiseert. In Oud-Vossemeer en Poortvliet zijn jaarlijks hobbytentoonstellingen. „Wat de beheerscommissies organi seren is mijns inziens van een ander gehalte dan wat Uit op Tholen doet. De activiteiten lopen namelijk uit een van een kinderfeest tot een foto tentoonstelling", merkte Van Bel zen op. Volgens hem kan Uit op Tholen dit genre niet opvangen en is het teveel gevraagd om dat van de beheerders te verlangen, die je dan een dubbele pet aanmeet. Raven steijn wees eveneens op het verschil in activiteiten. En Van den Donker zei dat Uit op Tholen soms iets doet samen met een beheerscommissie (Zo komt op 20 februari Willem Vermandere in De Stove in Stave nisse). Door het wegvallen van de financiën daarvoor worden de mo gelijkheden geringer. „Een verar ming", stelde hij vast. Versluys zei nog dat met Uit op Tholen gepraat wordt over het meer spreiden van de voorstellingen over de verschillende dorpshuizen. „We zullen dat nog eens benadrukken." Van de twaalf voorstellingen in 1997/1998 vinden er zowel in Meulvliet als De Vossenkuil vier plaats, en in De Stove, het Holland Huis en Haestinge elk één. Raven steijn was tevreden over de toezeg ging van de spreiding, want zijn fractie kijkt kritisch naar de subsi die voor Uit op Tholen. „Wil de VVD Uit op Tholen ook gaan kor ten?" vroeg De Jager. „Er wordt maar weinig gebruik van gemaakt, en als ik dan zie door wie, heb ik moeite met de subsidie", lichtte Ra vensteijn toe. Onlangs zei scheide nd voorzitter M.D. Geuze van Uit op Tholen in deze krant dat de keu ze voor een accommodatie vaak af hangt van de aanwezige faciliteiten. VERVOLG VAN VOORPAGINA En het CDA was na discussie in de fractie tot de conclusie gekomen dat de aanvankelijke keuze voor het Centrum thuiszorg het belang van de cliënt diende, maar dat het weieens juist andersom zou kun nen zijn. Ook deze fractie wees op de autonomie van de stichting om te beslissen. Haaks daarop stond de mening van de VVD, die de keuze juist niet aan de stichting wilde laten. „Het gaat hier om ge meenschapsgeld. Destijds is dui delijk een keuze gemaakt voor het Centrum thuiszorg als één-loket- functie. Bovendien is dat met het openbaar vervoer goed bereik baar." „Ik denk dat er een andere reden is voor de keuze voor Maartenshof, maar die zal wel ergens tussen de regels staan", zei Van den Donker nog. Hij verwees daarmee in feite naar een argument dat in de hele discussie niet was genoemd, maar wat de wethouder in de commissie welzijn wél had aangedragen. Na melijk dat bij de bouw van Maar tenshof rekening is gehouden met ruimten voor het onderbrengen van overheidsdiensten. Tot nu toe zitten die er echter niet in. Scherpenisse VERVOLG VAN PAGINA 2 Omroep Zeeland zendt vrijdag avond in het programma Terugkieke een door Willem Cornelisse ge maakte film uit. Daarop zijn de fes tiviteiten te zien naar aanleiding van de geboorte van prinses Beatrix op 31 januari 1938. Een medewerker was dinsdag in Tholen om onder meer met Marina Tichem en Kees Schot te kijken of er bekenden te zien zijn. De oude beelden worden om vijf voor half zeven vertoond en die avond elk uur herhaald. In de faculteit hoger economisch onderwijs van de Hogeschool Zee land is Dion Melse geslaagd aan de economisch-linguïstische afdeling. De Heenetrechtgroep is zaterdag uitgebreid met twaalf nieuwe leden van het gehele eiland. In aanwezig heid van ouders, grootouders, broertjes en zusjes legden de esta's de belofte af om zich als een waar- digji^var^coutin^in^^^ette^ Kees Aarnoudse leidde de ceremo nie, waarbij de esta's werden voor zien van een gele halsdoek, groene pet en merktekens op de groene blouse. In het gebouw van de Hee netrechtgroep op de voormalige oesterputten was het een drukte van belang. Iedereen kreeg limonade, koffie of thee met een plak cake. In die opperbeste stemming maakte Edith le Due van de gelegenheid ge bruik om de ouders te strikken voor een schoonmaakbeurt van de twee gebouwen. Riet Sieling exposeert van 2 febru ari tot 2 maart aquarellen in de openbare bibliotheek. Een aantal Teleac-cursussen tekenen en schil deren is voor haar de uitdaging ge worden om zelf te gaan experimen teren met penseel, water en verf. Nu wil Riet Sieling iets laten zien van de resultaten, waarmee ze aantoont hoe je in diverse stijlen de natuur - zoals zij die ervaart - in kleuren en geuren zichtbaar kunt maken. Tij dens zomercursussen zag ze beken de aquarellisten aan het werk; daar naast volgt de Thoolse lessen bij Leon Vermunt en Joop Mijsbergen. Het kenmerkende van aquareltech niek is de transparantie van de verf. De politie heeft zaterdag op Tholen een grote snelheidscontrole gehou den. Er passeerden 1034 automobi listen, waarvan er 61 te hard reden. Dat is 5,9%. Op de Poortvlietsedijk werden drie bestuurders bekeurd, op de Bram Groenewegeweg elf en op de Oud-Vossemeersedijk 22. Op deze 80-km wegen waren de hoog ste gemeten snelheden respectieve lijk 98, 107 en 105 km/u. Ook op de Oesterdam stond de radarwagen en daar gingen 25 van de 335 passe rende bestuurders in de fout. De grootste snelheidsduivel kwam voorbij met 134 km/u, terwijl maxi maal 100 is toegestaan. De jubilarissen van OVM met voorzitter Bram Hommel (links) en echtgenote Jenny, penningmeester Leo Hartmann en zijn vrouw Nel en dirigent René Hendrickx met zijn echtgenote Brigitte. Al tijdens de wekelijkse repetitie in het muzieklokaal Odeon, zaterdag van vier tot zes, werd dirigent Hen drickx verrast door het bestuur en de muzikanten. Vijf minuten voor het eind kwam het bestuur het lokaal binnen, terwijl de fanfare Lang zal hij leven inzette. Een verbaasde Hendrickx kreeg de felicitaties en een speldje met het cijfer tien op zijn rever. Maar daarmee was de kous nog niet af. Hij zou samen met zijn vrouw uit eten gaan vanwege het zilveren trouwfeest van zijn schoonouders. Het werd een maal tijd in de Vossenkuil met de muzi kanten, de tamboers en de majoret tes. Tien jaar geleden zocht OVM een jonge veelbelovende dirigent die moest passen in de Zeeuwse menta liteit, die aandacht moest hebben voor de fanfare maar ook voor de tamboers en de majorettes, en die betaalbaar was, zo memoreerde voorzitter Bram Hommel. Bij een telefonische kennismaking vertelde Hommel dat de fanfare tweede afde ling speelde, terwijl het derde was en dat OVM meer dan honderd le den telde terwijl er maar dertig mu zikanten waren. De 'leugentjes om bestwil' misten hun doel niet: Hen drickx toonde belangstelling. De toen 21-jarige derdejaars- conserva toriumstudent in Tilburg hapte toe. Volgens Hommel klikte het meteen tussen Hendrickx en het bestuur. En hij bracht kwaliteit, een eigenschap waarop het bestuur had gehoopt. „Na het eerste jaar waren de ervarin gen met hem fantastisch. Hij streef de wel naar meer leden, maar in zo'n klein dorp als Oud-Vossemeer is dat niet gemakkelijk." Wel werd er via de tamboers en de majorettes getracht jonge leden door te laten stromen naar de fanfare. Dat lukte volgens Hommel aardig, maar de vereniging kreeg er ook enkele ou dere leden bij. De progressie van OVM uitte zich op een concours in 1991 in Middel burg toen OVM 308 punten haalde en mee mocht doen aan de landelij ke finale in de derde afdeling. In 1996 bereikte OVM de tweede afde ling. „Het doel dat je voor ogen stond, heb je bereikt. Wij hopen op nog eens tien tot vijftien jaar. We be seffen ons terdege dat we een ge kwalificeerde beroepskracht in ons midden hebben." Hendrickx is be roepsmuzikant en speelt saxofoon in de Koninklijke Marinierskapel. Met een luid applaus bedankte de zaal de dirigent, die in het gezelschap was van zijn vrouw, ouders en schoonou ders. Als cadeau ontving de dirigent een video-camera. Muzikant en knutselaar Piet van Meel overhan digde hem een oorkonde en een in gelijst gedicht. Hendrickx stond per plex. Hij diste wat herinneringen op en vertelde dat hij na het telefoontje in de kerstvakantie van Hommel ruim tien jaar geleden, verbaasd had ge staan van het grote aantal muzikan ten bij OVM. „Ik was toch redelijk bekend bij verenigingen in het Berg se, maar ik had daar nog nooit horen vertellen dat er op Oud-Vossemeer zoveel muzikanten waren." Hendrickx ging het vanaf januari proberen. Hij kreeg de partituren thuisgestuurd en drie weken later vond het eerste concert al plaats. Dat OVM in de derde afdeling uitkwam, deerde Hendrickx niet. „Wat telde was de goede werkmentaliteit. Wat dat betreft heb ik het niet beter kun nen treffen. Het was mijn eerste ech te vereniging, daarvoor had ik alleen leerlingenclubjes gehad." Tijdens de uitvoering merkte hij dat zijn aan pak succesvol was. „Toen wist ik al dat ik wilde blijven." Eind jaren tachtig, begin jaren ne gentig was het een moeilijk periode, zo vertelde hij. Om diverse redenen stapten enkele muzikanten op, de groep werd kleiner. Maar dat kwam volgens hem snel weer goed. Hendrickx houdt van 'goed afge werkte muziek,' muziek die op een 'mooie homogene manier' wordt ge bracht. „Het klankbeeld en de or- kestkleur zijn het belangrijkste." Hendrickx bedankte op zijn beurt de vereniging. Hij roemde de repetities, de goede harmonie en het meeleven met elkaar bij droevige zaken zoals het overlijden van een van de muzi kanten bij een vliegtuigongeluk en van de secretaris. De dirigent zei nog wel tien jaar bij te willen teke nen. Hij wil met de fanfare naar de eerste afdeling en is optimistisch over de toekomst met het leerlingen orkest dat elke donderdagavond oe fent: „Het gaat crescendo, de basis voor de stijgende lijn is er." Penningmeester Leo Hartman ver raste voorzitter Bram Hommel. Die bleek een dag voor de huldiging van de dirigent een kwart eeuw be stuurslid te zijn. Hommel die al tien jaar in Steenbergen woont, kreeg een autoradio met cd-speler voor de liedjes in dialect van de Vossemeer- se carnavalsvereniging. De 47-jari- ge, die in het uitvaartwezen werkt, moet regelmatig verstek laten gaan op bestuursvergaderingen. De af stand tussen Steenbergen en Oud- Vossemeer speelt hem ook parten, maar zijn hart ligt in het dorp, zo zei hij. Het besturen is in de loop der jaren veranderd. „Kwam er vroeger veel op de voorzitter en de secretaris neer, nu hebben we alle taken ver deeld." Als zich een nieuwe kandi daat meldt 'waar de meerderheid van de leden achterstaat' dan wil Hommel de functie graag overdra gen. Met twee nieuwe bestuursle den, Ad Verhees en Mark Droogers, denkt hij dat het binnen enkele jaren mogelijk is een nieuwe voorzitter uit eigen gelederen te vinden. Hij be dankte, ook namens zijn vrouw Jen ny, de leden voor het geschenk. Ook van Piet van Meel kreeg hij een oor konde en een gedicht. Mevrouw M. Quist-Rijstenbil sprak Hartman toe die in februari 1973 ge vraagd werd bestuurslid te worden. Hij was al enige tijd lid van OVM en sloeg de grote trom. „Je hebt heel veel betekend voor de vereniging. En bent als penningmeester niet weg te denken. We staan er financieel niet onverdienstelijk voor. Als we geld bij je komen vragen, trek je al tijd een zuinig gezicht en schud je met je hoofd. Je boekhouding is al tijd pico bello." Mevrouw Quist ty peerde de 50-jarige als de drijvende kracht achter de boerenkapel Oem- ommenoe. Hij kreeg een zonnewij zer voor in de tuin en een oorkonde van Van Meel. Na de toespraken nam de boerenka pel de teugels in handen en speelde vrolijke muziek temidden van de le den en genodigden. De leerlingen van basisschool Eben-Haëzer zijn blij met het nieuwe lokaal. Het nieuwe lokaal van de Eben- Haëzerschool in Tholen is deze maand al in gebruik genomen, maar de verbouwing krijgt nog een officieel tintje. Op 13 februari verricht onderwijswethouder J. Versluys samen met de leerlingen een openingshandeling. Met 292 leerlingen is de school de grootste basisschool in de gemeente; het aantal leerlingen is de laatste ja ren gestaag toegenomen. Een bouwcommissie werkte met archi tect Fierloos uit Goes aan een plan en daarin zijn alle doelstellingen gerealiseerd. Er is een leslokaal bijgebouwd, een handvaardig heidsruimte geschapen, de ge meenschapsruimte is vergroot en er zijn 'nevenruimtes' gecreëerd voor het personeel van de school. Het aantal vierkante meters gang in het gebouw is teruggebracht. De bouw is uitgevoerd door aan nemingsbedrijf F. Bogert, en tal van vrijwilligers hebben een handje toegestoken om door zelf werkzaamheid de kosten te druk ken. Voor 1998 heeft de school bij de gemeente opnieuw een uitbreiding van het aantal lokalen gevraagd, namelijk voor een permanent tiende lokaal en een tijdelijk elfde lokaal. De noodzaak is volgens het gemeentebestuur inderdaad aan wezig, maar in het programma huisvestingsvoorzieningen dat door de gemeenteraad is goedge keurd, is aangegeven dat de Eben- Haëzerschool niet mag bouwen. In plaats daarvan moet de school leegstaande lokalen van Ter Tolne benutten. •y.-.f-ViN

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1998 | | pagina 3