Goesse op zoek naar haar Thoolse voorouders via het gemeentearchief Dinsdag 30 december 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Hoe komt men ertoe om genealogisch on derzoek als hobby te kiezen? Misschien wel door de spreuk die ik in een boek las: 'Nes- cio qua natale solum dulcedine cunctos du- cit'. Ofwel: Er is iets dat ons allen hecht aan onze geboorte grond. Ik wil beginnen met de oudst bekende stamvader. door mevr. J.M. Gunter-Knulst Dit is een gedeelte uit een genealogisch onderzoek waaraan nog steeds ge werkt wordt, zowel in de diepte als in de breedte. Zijn er personen die mevr. Gunter-Knulst hierover nog nadere gegevens kunnen verstrekken, dan graag uw reactie. Tele foon 0113-221421. 5. Johannes Knuist is 1760 geboren en deed belijdenis 25 maart 1785 te Sint-Maartens dijk. Hij huwde 11 april 1786 Pieternella Klippel die op 5 juli 1761 gedoopt werd te Poort vliet. Zij was een dochter van Jacobus Klippel en Elizabeth van Goetem. Zij kregen zover bekend acht kinderen, waar onder Cornelis (volgt 6). Jo hannes Knuist was arbeider. Een dochtertje Johanna over leed op 6 maart 1809, oud 7 jaar en 2 maanden. Enkele maanden later, op 14 mei, sterft ook de vader en is Pie ternella weduwe geworden. Zij blijft dit 35 jaar en overlijdt op 12 februari 1844. nelisse, geboren 21 juli 1942 in Tholen als dochter van Ja cob Cornelisse en Adriana Cornelia Baai. Zij kregen vier dochters en een zoon Andries Jacob Knuist (generatie 11), geboren 21 november 1981 te Sint Maartensdijk. Hij volgt de vwo-opleiding aan het Calvijn- college in Goes. 10b. Jan Knuist geboren 20 januari 1940, is vertegenwoor diger. Hij huwde 14 februari 1962 te Tholen Jacoba Emma Donken, geboren 2 augustus 1942 te Tholen. Zij is een dochter van Huibrecht Jacob Donken en Johanna Geertrui- da Meerman. Hun werden vijf kinderen geboren te Tholen. Hun zoon Huibrecht Jacob Knuist (generatie 11) is regis teraccountant en huwde Len ny van den Berge. Uit dit hu welijk zijn vier kinderen geboren, waaronder Jan An dries Knuist (generatie 12), ge boren 18 december 1993 te Tholen. 10c. Cornelis Johannes Knuist. De derde zoon van Adriaan werd geboren 20 fe bruari 1941. Hij is bloemteelt begeleider en huwde 30 au gustus 1966 te Tholen Pieternella Donken, geboren 6 april 1946 te Tholen als doch ter van Huibrecht Jacob Don ken en Johanna Geertruida Meerman. Zij kregen zeven kinderen, waaronder zoon drs. Andries Knuist (generatie 11), geboren 26 augustus 1970 en leraar van beroep. Deze huw de 1 oktober 1992 te Goes Co- ra Marina Heikoop, dochter van Gijsbertus Heikoop en Cornelia Bastiaantje Molenaar. Met hun oudste zoon Cornelis Johannes Knuist (generatie 12) gaat deze tak van de stam boom weer verder. Zo gingen we in vogelvlucht vier eeuwen door waarin het ene geslacht kwam en het an dere ging. En het woord van de prediker uit het oude Boek be paalde onze gedachten bij: 'Al les heeft een bestemden tijd, en alle voornemen onder de hemel heeft zijn tijd; er is een tijd om geboren te worden en een tijd om te sterven; een tijd om lief te hebben en een tijd om te haten; een tijd van oor log en een tijd van vrede; wat voordeel heeft hij, die werkt van hetgeen hij bearbeidt? Ik heb bemerkt, dat er niets be ters voor hen is dan zich te ver blijden en goed te doen in zijn leven, ja ook, dat ieder mens ete en drinke en het goede ge niete van al zijnen arbeid; dit is een gave Gods. Ik weet, dat al wat God doet dat zal in eeu wigheid zijn en er is niet toe te doen noch er is niet af te doen, en God doet dat opdat men vreeze voor zijn aangezicht'. Oost-Vest A 358, nu nummer 9, het huisje van Adriaan Knuist en Maria Hendrina v.d. Hoek (generatie 8), met leilinden ervoor als zonnescherm. Ook tegenwoordig is het weer 'in' om lei linden te planten. Marinus Stephelse. Het huwe lijk vindt plaats te Sint-Maar tensdijk en Dancker Jansen, vader van de bruidegom, be willigt in het huwelijk van zijn zoon. De moeder van de bruid, Janneken Jacobs, be willigt in het huwelijk van haar dochter. Het paar gaat wonen aan de Oost-Veste. Uit dit hu welijk werden acht kinderen gedoopt. Jacomyntje is waar schijnlijk in 1645 overleden, want Jan Danckerse Knuist ondertrouwt 26 januari 1646 met Neelken Stoffels te Sint Maartensdijk. Uit dit huwelijk zijn geen kinderen geboren. In 1649, op 17 maart, huwt hij voor de derde maal te Sint- Maartensdijk. Ditmaal is de bruid Jacobmijnken Molanus, geboren ongeveer 1616 te Sint-Annaland. Zij was wedu we van Jacob Cabboord en een dochter van Johannes Molanus en Neelken Klaes. Als Jan Danckertse Knuist in 1654 'sieck' te beddde ligt, word een testament gemaakt. Zijn dochter Maria Jan Danc- kersen Knuist uit zijn eerste huwelijk krijgt dan twee 'silve- re lepels daer haer moeders zaliger naem staet rontom ge schreven .Ook het vruchtge- bruick van het huys daer sy lieden testateuren inne woonen ende van de schuren die sij hebben staen op de Oost-Veste. Als mede van se- kere vier gemete hondert en sestich roeden saijlant in Sint- Meertenshouck'. Van deze dochter Maria vin- machtich sulx opentlijck bleeck. Welcke verclaerde aen- gemerct te hebben de broos- heyt van s' menschen leven datter niet sekerder en was dan de doot ende onsekerder dan de ure van dien, oversulx te rade geworden te sijn, de ongestadicheid der selver te voorcomen door het maken van dit haere jegenwoordich testament, in opsichte van de tijdelijke goederen haer bij Godt Almachtich op dese we- relt goedertierenlijck verleent welcke sij testatrice heeft g(e)ordineert, in vougen ende manieren hiernae'r volgende. Eerstelijck ende al voren hare ziele wanneer die uyt haren sterffelyck lichame sal ge- scheyden sijn bevelende in de genadige handen Gods ende hare doode lichaem den schoot der aerden. Comende nu ter voorschreven dispositie soo legateert sij testatrice eer stelijck aen den armen deser stede de somma van 10 schel lingen en 6 grote dinaren eens omme naer haer overlijden aen denselve uytgereyckt te werden. Ende annopende wij ders alle haer testatrices ande re goederen roerende ende onroerende hoedanich die oock souden mogen wesen, off waer deselve gelegen sijn, sulx sij die metter doot ont- ruymen ende naerlaten sal. Daertoe heeft sij testatrice ge- nomin(eert) ende tot hare ee- nige ende universele erffgena- men gesteld metten vollen tytule van istiiutie hare testa- 2b. Danckerd Danckersen Knuist. Hij is circa 1630 in Steenbergen geboren. Steen bergen was in die tijd overwe gend rooms-katholiek. De zoons van Dancker Jansse hingen de protestantse gods dienst aan. Wellicht was dat de reden dat zij naar Sint- Maartensdijk kwamen. Of was het de werkgelegenheid die hen naar de smalstad trok? Deze Dancker Danckersen Knuist ondertrouwde 2 janu ari 1653 te Sint-Maartensdijk Maria Jans(en). Zij was in Middelburg geboren. Het echtpaar ging wonen aan de westzijde van de Markt. Danc- kert was van beroep 'cuyper', hij maakte dus houten tonnen en vaten. In die tijd was bier de volksdrank. Ook Sint-Maar tensdijk kende een brouwerij. Waarschijnlijk werden door hem ook de vaatjes voor roomboter gemaakt. Zover is na te gaan werden uit dit hu welijk acht kinderen geboren, waaronder Jan Danckertsen Knuist (volgt 3). Op 6 januari 1671 verschijnt Danckaert Danckertse Cnulst, weduw naar van Maria Jans, voor de weeskamer. Hij belooft dat hij de drie nog in leven zijnde kin deren 'sal onderhouden, soo in eten ende drincken kleen ende reen sieck ende gesont te laten lesen ende schrijven ende een styl ofte handwerck daer toe de selfen bequame sullen sijn'. Dancaert huwde voor de twee- Zij is 2 februari 1642 te Stave- nisse gedoopt en een dochter van Aelbrecht Leunissen en Catelijne Jans. Leunken was weduwe van Marinus Davidse Bal of Bol. Uit dit huwelijk word een zoon Aelbrecht Knuist geboren, die 25 novem ber 1674 het teken en zegel van de heilige doop ontving. 3. Jan Danckerse Knuist. Hij werd gedoopt 17 septem ber 1662 te Sint-Maartens dijk. Jan Danckerse Knuist huwde 9 oktober 1688 te Sint Maartensdijk Maria Andries- sen. Zij werd gedoopt 31 juli 1661 te Tholen, als dochter van Andries Engelse en Jaco- mina Michiels. Vermoedelijk kregen zij vijf kinderen. Jan ondertrouwde voor de twee de maal 8 september 1703 te Poortvliet met Maatje Jacob- se Cijs, jongedochter van Scherpenisse. Zij was een dochter van Jacob Jacobse Cijs en van Martynken Ja cobs. Van Jan Danckertse en Maat je Jacobse Cijs worden vijf kinderen in de doopboeken van de Maartenskerk terug gevonden, waaronder ene Adriaen (volgt 4). Waarschijn lijk was ook Jan kuiper van beroep, want in een oude re kening van de Maartenskerk lezen we 'Betaelt aan Jan Danckertse Knuist over koop van een nieuwe roomtonne en kuipen door den gehele yare 1711 bij notitie ter som- me van 0-13-6'. 6. Cornelis Knuist gedoopt 14 oktober 1798 te Sint-Maar tensdijk. Hij huwde 20 decem ber 1822 Maatje Kwaak, gebo ren 30 september 1804. Zij was een dochter van Adriaan Kwaak en Cornelia Goedege- buure. Ook Cornelis was ar beider en het was hard wer ken om de kost te verdienen voor de dertien kinderen, waaronder als vijfde kind een jongetje Cornelis (volgt 7) werd geboren. Vader Cornelis overleed op 29 maart 1853. Zijn vrouw Maatje overleefde hem dertig jaren en verwissel de het tijdelijke met het eeuwi ge op 30 oktober 1883. Om streeks 1880 vertrokken ver schillende families Knuist naar Rotterdam. De meesten om een beter bestaan op te bou wen. 7. Cornelis Knuist. Geboren op 19 november 1832, huwde hij 19 juni 1855 te Sint-Maar tensdijk. De bruid was Johan na Lena van Oost, geboren 17 februari 1834 in hetzelfde dorp. Haar vader was Adriaan van Oost en haar moeder Maatje van Houdt, arbeidslie den. Het was een tijd van gro te armoede, ook de huisves ting was niet best. Als we de weelde van heden ten dage bezien en we kijken terug naar dat gezin met vijftien kinde ren, dat woonde in een van de schamele huisjes gebouwd in de Kleine Kaai, dan kunnen we ons bijna niet indenken hoe men op het idee kwam om een voormalige spuikom vol te bouwen en te bestemmen voor huisvesting van gezin- Het bruidspaar Knulst-Heijboer (generatie 9) in 1938 in de tuin Achter 't Bos. 1. Dancker Jansen. Hij werd vermoedelijk omstreeks het jaar 1580 geboren en was woonachtig in Steenbergen. In het streekarchief te Zeven bergen zijn verschillende stuk ken te vinden die gaan over de rekening en verantwoording die hij als binnenburgemees- ter af moet leggen. Een van de stukken gaat over pachtzaken van Daniel Noirot, rentmees ter van de jonkvrouwen Catha- rina en Margriete van Nassau Conroy. Ook is er een archief stuk, gedateerd 4 april 1598, waaruit blijkt dat mr. Jasper van Kinschot, raad van de prins van Oranje, Cornelis Ymans van Zuylant, schout, de buitenburgemeester en de schepenen de rekening over het jaar 1597/98 sluiten van de binnenburgemeester Danckert Janssen. Verder komen we een stuk tegen van 6 februari 1599 waarin vermeld wordt dat Marinus Marinissen, ar- menmeester, verklaart van de burgemeester Danckert Jans sen de som van 31 gulden ont vangen te hebben, wegens de oorten der rantsoenen van de stadsverpachtingen vanaf april 1597 tot maart 1599. 2a. Jan Danckerse. Op 'Kersdach' 25 december 1606 werd van Danckert Janssen het vermoedelijk vierde kind Jan Danckerse gedoopt in Steenbergen. Als doopgetui gen traden op Willem Franz, Maxmillian Stevens, joffrou Schouters en Clara Potters van Bergen op Zoom. Wie de moeder van deze Jan Danc kerse is, weten we niet. Als 27 mei 1629 te Sint-Maartensdijk een kind gedoopt word van Marinus Stephelsen en Jaco- mijnken Haese, is Danckert Janssen van Steenbergen doopgetuige. Spoedig daarna, op 29 december 1629, trouwt zijn zoon Jan - die zich inmid dels Jan Danckerse Knuist (volgt 3) noemt - met Jaco- mynken Haese, weduwe van Andries Knuist en Lena Adriana Heijboer en hun nageslacht in 1995. Vier eeuwen familie Knuist nen. Om nog maar te zwijgen over de sanitaire voorzienin gen. Geen wonder dat daar de meeste stefrgevallen voor kwamen bij het uitbreken van besmettelijke ziekten, zoals de cholera of tyfus. Van al die kin deren bleven drie jongens, waaronder Adrianus (volgt 8), en een meisje in leven. Ver driet en ellende is ook dit ge zin niet bespaard gebleven. De vader overleed op 15 februari 1893. De moeder op 3 februari 1917. 8. Adrianus Knuist. Deze oudste zoon van Cornelis, zag het levenslicht op 25 februari 1857. Hij huwde 24 mei 1888 te Sint-Maartensdijk Maria Hendrina van den Hoek, gebo ren 16 september 1863 te Sint- Maartensdijk. Zij was een dochter van Adriaan van den Hoek en Maatje Wesdorp. Adriaan liet in 1890 een huisje bouwen aan de Oost-Vest. Hij leende daarvoor geld bij de boer waar hij werkte. Op de Oost-Vest A358 werden tien kinderen geboren, waarvan twee jong overleden. Het jongste kind werd Andries ge noemd (volgt 9). Adriaan Knuist overleed op 11 novem ber 1921, zijn vrouw op 24 de cember 1955. 9. Andries Knuist werd ge boren op 1 juli 1907 te Sint- Maartensdijk. Hij was land bouwer van beroep. Op 21 april 1938 huwde hij, met Lena Adriana Heyboer. Zij was de jongste dochter van Adriaan Heyboer, beurtschipper, en van Jannetje de Viet. Zij kre gen drie jongens, waaronder een tweeling Adriaan (volgt 10a) en Jan (volgt 10b), en Cornelis Johannes (volgt 10c). Daarna twee dochters, Janne tje Maria en Maria Elisabeth. Lena Adriana Heyboer over leed 13 mei 1982 te Rotter dam. Andries Knuist overleed 10 september 1995 op de Oost-Vest te Sint-Maartens dijk. 10a. Adriaan Knuist gebo ren 20 januari 1940 te Sint- Maartensdijk is monteur van beroep. Hij huwde 5 maart 1964 te Tholen Elisabeth Cor- den we in het archief te Sint- Maartensdijk ook een testa ment (RAZE 5331 folio 27v). Deze testamenten zijn, door de stijl die werd gebruikt, het lezen waard. Ze werden als volgt opgesteld. 'In den name onses Heeren ende Zalichmakers Jesu Chris- ti AMEN. Compareerde voor schepenen ende my secretario der stat ende lande van St- Meertensdyck Naergenoumpt Maria Danckerssen Kunst Knuist) dochter geprocreert bij Jacobmijntgen Hase zaliger. Siekelijck naer den lichame te bedde liggende, edoch (bij) haar volkomen verstant wel trice halve suster ende broe der met namen Jacobmynt- gen ende Danckert Janssen Knuist geteelt bij den voor noemde haren vader ende Ja- cobmyntgen Molanus, syne jegenwoordige huysvrouwe'. In deze trant gaat het testa ment verder. Het is opgesteld 'ten huyse van haer vader (op de Oostveste) den 10 den ja- nuary 1653'. Jan Danckertsen was in 1666 ouderling te Sint-Maartens dijk. Hij overleed na 12 decem ber 1669. Omstreeks 1650 komt zijn (half)broer Danckerd Knuist (volgt 2b) ook naar de smalstad. de maal, op 4 januari 1671 te Stavenisse, Neelken Hu- brechts, gedoopt 7 januari 1627 te Stavenisse. Zij was vermoedelijk een dochter van Hubrecht Paulsen en Maeyc- ken Bastiaens. De lijst van lid maten van de kerk te Sint- Maartensdijk geeft aan dat 'Neelken Huybrechts, weduwe van Jan Jacobse Uyl, Huys- vrouw van Danckerd Knuist, cuyper' op 19 januari 1671 met attestatie uit Stavenisse kwam. Dit huwelijk heeft niet lang geduurd, want 30 augus tus 1673 trouwt Danckaert voor de derde keer. De bruid is ditmaal Leunken Aelbrechtse. 4. Adriaen Knuist, gedoopt 11 januarij 1711 te Sint-Maar tensdijk. Als getuigen worden genoemd Willem Willemse Robbedoe en Arjaentje Wil- lems Goedharte. Adriaen huwde 23 december 1738 met Anna Jacobse Douw, gedoopt 18 maart 1696 te Sint-Maar tensdijk. Zij was een dochter van Jacob Jacobse Douw en Dingetje Cornelisse den Otter, en weduwe van Adriaan Leen- derds Schipper. In het lidma tenboek van de kerk lezen we dat zij buiten het dorp wonen. Uit dit huwelijk zijn geen kin deren geboren. Na het overlij den van Anna hertrouwde Adriaan Knuist in 1758 met vermoedelijk Cornelia van Klinken. Zij was een dochter van Jacob van Klinken en Cor nelia Biesemans, afkomstig uit Stavenisse. Voor zover bekend kregen zij twee dochters, Cor nelia en Janna, een zoon Jo hannes (volgt 5) en een kind dat is begraven 13 maart 1763. Adriaan overlijdt 29 december 1777. Zijn vrouw Cornelia was eerder overleden op 28 april 1770.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 7