Clubgebouw en schietbanen verrijzen op industrieterrein Mogelijk windmolenparken in Annavosdijk- en Willempolder Politiechef: „Aanloop naar de jaarwisseling verloopt rustig 99 W-'i Oester- en Philipsdam ongeschikt AL 53 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Periode vuurwerk afsteken beperkt tot oudejaarsdag Toespraken in het teken van nieuwjaar Dinsdag 30 december 1997 54e jaargang no. 7 Maandagochtend lag er aan de Pluimpotweg op het industrieterrein van Sint-Maartensdijk alleen nog maar een betonnen fundering, maar tegen de middag stond er een heus gebouw: de nieuwe schiet accommodatie van schiet vereniging Prinses Juliana uit Scherpenisse. Een voorziening met acht ba nen in wording. Na jaren van onzekerheid is er weer toekomst voor de 45 leden van de club. Schietvereniging Prinses Juliana uit Scherpenisse naar smalstad Voeten in aarde Deze week In de Annavosdijkpolder tussen St. Annaland en Stave nisse en in de Willempolder bij Anna Jacobapolder kun nen parken komen van 20 of meer windturbines of van 20 meer meer megawatt. Dat staat in- de voorontwerp- streekplanuitwerking windenergie van gedeputeerde sta ten van Zeeland. Bij toetsing van de terreinen vindt de provincie de Annavosdijkpolder veel meer geschikt voor windmolens dan de Willempolder, die ten opzichte van de elf overige vestigingsplaatsen in Zeeland laag scoort. Broedende vogels Annavosdijkpolder Concentratie van minimaal 20 turbines bij Sint-Annaland en Anna Jacobapolder St. Philipsland minder geschikt Twee campings Anna Jacobapolder Vrede op aarde is de boodschap die de mensheid met kerst wordt meegegeven. Nu ligt dat blijkbaar niet al tijd even gemakkelijk. Het feestelijke karakter van kerstmis en ook van de jaarwisseling wordt hier en daar verstoord door dissonante geluiden. Van het vroegtijdig geknal van vuurwerk tot aan vandalisme. De politie heeft er werk aan, maar dit jaar lijkt het alle maal rustiger te verlopen. Weinig klappen Straf Eeridrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 27,- per halfjaar, 49,35 per jaar, per post 66,45 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Via de lokale omroep houden bur gemeester H.A. van der Munnik en Sloth-voorzitter E.E.A. Kooijman een nieuwjaarstoespraak, donder dag 1 januari om 12 uur. Behalve via de ether is de lokale radio via de kabelfrequentie 94.5 MHz te belui steren. Vanaf 6 januari gaat Sloth ie dere dinsdagmiddag tussen vijf en zes uur aandacht schenken aan de gemeenteraadsverkiezingen op woensdag 4 maart 1998. Van elk van de zeven partijen zijn steeds de eerste vier kandidaten uitgenodigd voor de radio-uitzending. De Oesterdam/Markiezaatskade, alsmede de Philipsdam en Grevelin- gendam zijn afgevallen als geschik te plaatsen voor windenergieparken. Op de Oesterdam is te weinig ruim te. Het is niet mogelijk de windtur bines in het water naast de dam te plaatsen (ecologische ontwikkeling richtinggevend, dan wel vaarwater). Wanneer turbines op de (oostelijke) kade zouden worden geplaatst, wordt het walradarsysteem voor de scheepvaart beïnvloed. Dit geldt overigens ook voor een groot deel van de Oesterdam. Op de Philips- en Grevelingendam is er eveneens te weinig ruimte voor grootschalige windenergie. Evenmin bestaat de mogelijkheid om uit te wijken naar de aangrenzende slikken, schorren of water wegens de aanwezige na tuurwaarden. Expositie Veilig Verkeer. VVN af deling Tholen houdt vanaf maandag een expositie in de bibliotheek in Tholen. Onderwerpen zijn onder meer: de Tholenseweg, verkeersou- ders, tietsenkeuringen, broemcursus en ook landelijke campagnes. Met een kraan werden de-geprefa briceerde onderdelen op hun plaats gezet. Buiten- en binnenwanden en plafond. Ze pasten allemaal. Zo'n vijftien leden van de schietvereni ging helpen bij het opbouwen van de accommodatie. Het gebouw is twaalf bij twaalf meter en bestaat helemaal uit elementen van hout. In het gebouw is over de breedte een betonnen kelder gemaakt vanwaar- uit de schutters hun wapens kunnen richten op de schietschijf in de bui zen die buiten het gebouw liggen en bestaan uit gebruikte betonnen duikers (2200 kilo per stuk). Ondanks dat er nog veel werk ver zet moet worden, loopt secretaris L. Bijnagte van de schietvereniging er met een tevreden glimlach bij. „Ik hoop dat acht banen voldoende zijn. Ik denk dat er wel nieuwe le den bij zullen komen. Nu schieten we in de winter samen met de leden van Poortvliet in de hal van Meijer aan de Veerdijkseweg in Scherpe nisse. Straks zal daar een andere oplossing voor gevonden moeten worden." Zo ver is het echter nog niet. Over de dag waarop de schietbaan in ge bruik genomen zal worden, doet Bijnagte geen uitspraak. „Hoe meer leden komen helpen, hoe eer der we klaar zijn. Het moet eerst helemaal klaar zijn voordat w» be ginnen met schieten, want anders blijven er dingen liggen." En dat Leden van de schietvereniging druk in de weer met het dak van de schietaccommodatie aan de Pluimpotweg. De betonnen buizen zijn de schietbanen die worden afgedekt met aarde. geeft aan hoe de vereniging de zaak aanpakt. Met veel zelfwerkzaam heid. Om de kosten van de nieuw bouw zo laag mogelijk te houden. Met de aankoop van de grond en de bouwmaterialen is 80.000 tot 90.000 gulden gemoeid. In het centrale deel van het gebouw komen naast de hal, met toiletten voor heren en dames, een keuken, een bar, een schrijfhoek en een wa penkamer. De wapenkamer wordt extra beveiligd. Geweren, karabij nen en pistolen worden bovendien nog eens in een verankerde stalen kast opgeborgen. Er mag geen m .i nitie in bewaard worden. De kelder waar de schutters aan kunnen leg gen voor een schot, blijft goed zichtbaar door de ramen die de hele breedte van de scheidingswand be slaan. De kelder is ruim een meter diep. De schietschijven hangen op een vaste hoogte. Niet iedereen is even groot en kan op dezelfde hoogte schieten. Daarom komen er houten vlonders om het verschil in lengte op te kunnen heffen. Er ko men ook stellages waarop de schut ter kan liggen. De eerste twee meter van de buizen moet volgens voorschriften van het ministerie van defensie bekleed worden met hout. En tussen de ba nen moesten van het ministerie'te gels komen. De openingen tussen de buizen worden afgedekt met be ton of stalen platen. Dan moet er ongeveer tien centimeter grond overheen. De hoop aarde verspert nu de ingang van het gebouw aan de Pluimpotweg. Het gebouw krijgt twee nooduitgangen, aan de oost en aan de westkant. De houten wanden worden buitenom bekleed met zogenaamde damwandprofiel- platen zoals de belendende gebou wen van Cemilas en Van Houte. In april kon de schietvereniging de grond voor de accommodatie kopen van M. van Houte die naast en ach ter het nieuwe onderkomen van de schutters is gevestigd. „De grond was door de gemeente bestemd voor de nieuwe centrale schietac commodatie. Toen dat niet door ging heeft Van Houte de grond ge kocht en wij konden de helft weer van hem kopen. Anders was het nooit gelukt, want dan was het fi nancieel niet haalbaar geweest." Bouw- en milieuvergunning zijn door de gemeente verleend. Ook het bestemmingsplan is voor de schietvereniging gewijzigd. Volgens Bijnagte heeft het heel wat voeten in de aarde gehad voordat de vereniging een financier kon vinden voor het clubgebouw met de schietbanen. „De grote banken op Tholen gaven niet thuis. Ze vonden dat er te veel risico's aan zaten. Eerst kwam een van de banken met het voorstel om ieder lid borg te la ten staan voor 2000 gulden. Vlak voor de ledenvergadering waarin het bestuur dat voorstel zou presen teren, werd het ingetrokken. We zijn toen naar een kleinere bank ge gaan en door persoonlijke inzet van een medewerker is het gelukt. Als dat niet was gebeurd, was het hele project gestrand." De leden van Prinses Juliana schie ten met geweer en karabijn op de twaalf-meterbaan. Op tien meter wordt met het pistool geschoten. Die afstand gebruikt ook de jeugd van 12 tot 16 jaar met de luchtbuks. E. van den Broek uit Sint-Maartensdijk had altijd al de droom om uitgezonden te worden voor de vrede Binnenvaartschippers Stavenisse en Sint-Philipsland onderzoeken fusie Op zoek naar vier eeuwen geschiedenis van de familie Knuist J. Potappel uit Stavenisse offert zijn vakantie op voor aidspatiënten Animo kersttoernooi jeugd voetbal stijgt Vogelvrienden hebben veel te huldigen op jubileumreceptie Trainer Vosmeer gesteund door het eerste team Noad '67 juicht te vroeg voor de periodetitel Een terugblik op het afgelopen jaar en het leven 100, 75, 50 en 25 jaar geleden HET LEVEN WORDT GEMETEN NAAR DE DADEN, NIET NAAR DE DAGEN Dit nummer bestaat uit 28 pagina's In de Thoolse gemeenteraad werd gawatt. De invloed van windparken op broedende vogels en de verstoren de werking op hoogwatervluchtplaat- sen, alsmede de landschappelijke ef fecten spelen een rol bij de keuze. Van de 12 plaatsen die in heel Zee land uitgekozen zijn, liggen er 2 in de gemeente Tholen. Alleen bij zwaar wegende argumenten kan hiervan worden afgeweken. Bij de invulling moeten volgens g.s. gestreefd wor den naar een maximale invulling om zoveel mogelijk duurzame energie uit het beschikbare grondoppervlak te krijgen. In de milieu-effecten-rap- onlangs gesproken over plannen van G.J. Hoek uit St. Maartensdijk en A.C. Geluk uit Oud-Vossemeer om in samenwerking met Zeeuwind en Wind+ drie windmolens te plaatsen, maar g.s. blijken dat volgens de nota als te kleinschalig van de hand te wij zen. „Parken kleiner dan 5 windturbi nes worden in principe niet toege staan omdat door een dergelijke verspreide opstelling het Zeeuwse landschap te zeer negatief wordt beïnvloed. Een park dat uit minder dan 5 windmolens bestaat is alleen mogelijk indien er voor die plaats specifieke redenen zijn om dat wel toe te staan. De argumentatie hier voor zal duidelijk uit de beleidsvisie windenergie naar voren moeten ko men", aldus g.s. Het voorontwerp streekplanuitwerking windenergie geeft wel aan, dat de belangenafwe ging voor kleinschalige projecten (minimaal 5 en maximaal 10 turbi nes) in principe op gemeentelijk ni veau plaatsvindt. Afzonderlijke turbi nes en parken kleiner dan 5 turbines worden in principe niet toegestaan. En parken groter dan 10 windturbi nes kunnen, in principe, niet worden gerealiseerd buiten de zogenaamde mer-plaatsen. Hieronder vallen de Anna Vosdijkpolder en de Willem polder, waarvoor een milieu-effec tenrapportage (mer) nodig is. Het is aan de gemeente om op basis van een plaatselijk onderzoek een beleidsvi sie op te stellen voor kleinschalige windenergieprojecten. Aspecten als geluid, natuur, belemmeringen, bo- demgebruik en haalbaarheid zullen daarbij betrokken moeten worden. De provincie Zeeland heeft al in 1991 de bestuurovereenkomst wind energie ondertekend met het rijk. Voor het jaar 2000 moet planologi sche ruimte worden geboden voor 250 megawatt windenergie in Zee land. De turbines hebben echter na drukkelijk effect op de omgeving. Het meest herkenbare is het geluid en de verticale verschijningsvorm. Om de effecten te beperken, kiest de pro vincie voor concentratie van 20 of meer turbines of van 20 of meer me- om in maart een informatie-avond te beleggen. Ook wordt er met de ge meente Tholen bestuurlijk overleg gepleegd. Daarbij zal de provincie het draagvlak aftasten en de bestuur lijke en praktische haalbaarheid be palen. Ook het waterschap mag zijn zienswijze geven. De ontwerp streek planuitwerking windenergie ligt acht weken ter inzage. Met betrekking tot de mer moeten openbare zittingen worden gehouden en ook statencom missies zullen g.s. adviseren. De Annavosdijkpolder op het eiland Tholen is een toetsingsplaats. De ge meente Tholen deed zelf al in 1984 onderzoek naar de mogelijkheid van plaatsing van windturbines binnen de gemeentegrenzen. Dit leidde tot het aanduiden van enkele potentiële plaatsen voor windenergie. De Anna vosdijkpolder is niet als zodanig aan gemerkt. De provincie is niet op voorhand overtuigd van de onge- portage is gewerkt met witte en grijze turbines en ashoogtes van 50 en 70 meter. Bestaande huizen binnen de 40 dBA kunnen een zwaarwegende belemmering vormen voor verwe zenlijking van sommige windparken. Verschuiving van het park. minder turbines of zelfs het afbreken van wo ningen zijn daarvoor de oplossingen. De provincie heeft drie visies gehan teerd bij afweging van de twaalf ves tigingsplaatsen voor windenergiepar ken in Zeeland. In de gewogen visie krijgt de Annavosdijkpolder een 8 en de Willempolder een 12. Hoe hoger het getal hoe minder geschikt. In de milieuvriendelijke visie zijn de cij fers respectievelijk 7 en 12. Volgens de mensgerichte visie 5 en 8. Voor de criteria natuur en landschap scoort de Willempolder dermate lager, dat de provincie eraan denken om St. Phi lipsland maar buiten beschouwing te laten voor windenergie. Bij de raming van de energie-op brengst scoort de Willempolder met minimaal 28000 E/jr Mwh/jr en maximaal 38500 overigens hoger dan de Annavosdijkpolder met 26600 en 36600. Elk kilo Wattuur opgewek te windenergie bespaart 0.29 m3 aardgas en vermindert de uitstoot met 0,57 kg C02 en 0,02 zuurequivalent. De provincie bekijkt de mogelijkheid schiktheid van deze plaats. In overleg met de gemeente is ervoor gekozen de Annavosdijkpolder in het mer-on- derzoek te betrekken. Daarom wordt deze mogelijkheid verder als onder zoeksplaats behandeld. Behalve de Annavosdijkpolder is ook de Moggershilpolder bekeken, alle bei gelegen aan het Mastgat (Ooster- schelde). De oppervlakte is respectie velijk 263 en 42 ha. De Annavosdijkpolder is de oudste: al bedijkt in de 15e eeuw. De Moggers hilpolder is in de 17e eeuw bedijkt; de huidige polder is een herdijking van de oude polder, ontstaan in de 15e eeuw, die groter was en bij inun daties verloren ging. Op de grens van de Moggershilpolder en de Oud Kempenhogstedepolder heeft het nu verdwenen dorp Moggershil gelegen. In het westen van de Moggershilpol der bevinden zich sporen van middel eeuwse bewoning en resten van een middeleeuwse kerk. De hoogtelig ging is gemiddeld 1,1 m NAP, wat iets hoger is dan de omliggende pol ders. Op het eiland Tholen is het oorspron kelijke dijkenpatroon vrijwel geheel bewaard gebleven. De onderzoeks plaats en de omgeving behoren tot het landschapstype nieuwland. Het eiland is voor een groot deel omge ven door de hoge, kale Oosterschel- dedijken. De vele binnendijken ge ven het landschap een zekere mate van beslotenheid. Op de dijk tussen de Moggershil- en Annavosdijkpol der staan bomen. Ook de Anna Vos- dijk is aan weerszijden beplant met bomen. Het wegenpatroon in de pol ders is rationeel, evenals de verkave ling. De polders en hun omgeving zijn hoofdzakelijk in gebmik als ak kerland. Bij Nooitgedacht, de boer derij van Ame Geluk aan de Grote Nol, is een parkeervoorziening. In de Oud Kempenshofstedepolder zijn twee campings (Quaak en Irenehoe- ve) gelegen. De onderzoeksplaats heeft een tradi tionele hoogwatervluchtplaats-func- tie in combinatie met het buitendijkse foerageergebied voor de bonte strandloper, kievit, scholekster, steen loper en wulp. Er wordt regelmatig gefoerageerd door rotganzen. De pol ders liggen in de trekroute van de kleine zwaan tussen foerageergebie- den op Tholen en Schouwen-Duive- land. In de directe omgeving bevin den zich een traditioneel foerageergebied voor de eerder ge noemde soorten en een concentratie- en overwinteringsgebied van de wulp, goudplevier, scholekster en kievit. De onderzoeksplaats op St. Philips land, de kleinste van de Zeeuwse ei landen, omvat de Willempolder, Abraham Wissepolder, een deel van de Oude Polder en een gedeelte van de Anna Jacobapolder, gelegen langs de Krabbenkreek. De Willempolder heeft een gemiddelde hoogteligging van 1,5 m NAP. De polder is in de tweede helft van de 19e eeuw aange legd. De Abraham Wissepolder is de jongste polder van de onderzoeks plaats (1935). Deze polder heeft een hoogteligging van gemiddeld 1,0 m NAP De Oude Polder stamt uit 1645 en heeft een hoogteligging van ge middeld 0,8 m NAP. Het eiland be hoort tot het landschapstype nieuw- landgebied. De polders zijn een open akkerlandgebied. Er is weinig be groeiing, alleen bij de Bruintjeskreek zijn wat bomen en struikgewas. De plaats is een belangrijk opvanggebied en traditioneel foerageergebied voor de rotgans. Daarnaast worden over dit gebied trekbewegingen waarge nomen van steltlopers van de Bruin tjeskreek naar de Krabbenkreek en vica versa, o.a. de Zwarte Ruiter. De Bruintjeskreek is een kerngebied van de ecologische hoofdstructuur. De buitendijkse slikken zijn een belang rijk foerageergebied en hoogwater- vluchtplaats. Incidenteel worden ge bieden binnendijks als hoogwater- vluchtplaats gebruikt. Een gemeentelijke bloembak aan de Ping in Sint-Annaland werd het afgelopen weekeinde het mikpunt van vandalisme. Dat de kerstdagen feestelijk zijn, is voor velen wel duidelijk. Hetzij op religieuze gronden, hetzij ge woon voor de gezelligheid wordt er alom feest gevierd. De vroeg in tredende duisternis wordt verjaagd met lampjes, glimmende kerstbal len en rond oudejaarsdag met champagneglazen en fraai vuur werk. Men eet wat extra's, of juist niet, maar toch voert de gemoede lijke sfeer de boventoon. Het glaasje wijn bij het eten slaat ech ter zo nu en dan wel eens om in een paar glaasjes of zelfs flesjes. En dan komen zo nu en dan de slechtere kanten van de mens naar voren. Ook met de kerstdagen worden er zaken vernield en is er overlast. Bloembakken, zoals aan de Ring in Sint-Annaland, zijn met name rond oud- en nieuw gewilde objecten van vernielirtg. Maar ook vuilniscontainers worden door vuurwerkfanaten misbruikt. Toch gaat het dit jaar op Tholen vrij goed; althans dat vindt de po litie. J. Saaman (chef van de poli tie Reimerswaal) die na het vertrek van J.M. Krombeen interimchef van de werkeenheid Tholen is, vindt het rustig. „We hebben tot nu toe nog geen incidenten gehad. De kerstdagen zijn rustig verlopen en ik hoor nog maar weinig klap pen. dus het valt wel mee. Het komt nu eigenlijk pas op gang en dat is vrij laat", zegt Saaman. De bepalingen voor het afsteken van vuurwerk zijn dit jaar aange scherpt. Er mag alleen nog ge knald worden op oudejaarsdag van tien uur 's morgens tot twee uur 's nachts. Voorheen mocht dat ook nog op nieuwjaarsdag, maar die dag is erafgehaald om de overlast te beperken. De politie zal tijdens de surveillances controleren op het vroegtijdig (of juist na de jaarwis seling) afsteken van vuurwerk. „Vooraf controleren we de ver kooppunten en verder zal er na tuurlijk gereageerd worden op klachten van burgers. Maar die hebben we tot nu toe vrijwel niet gehad", zegt Saaman. Die surveillance is er overigens gewoon. Ook in de oudejaars nacht. Eén van de nadelen van het vak. Saaman is niet ongerust in de werking van de Thoolse politie die hij sindskort onder zijn hoede heeft. „De chef is weg, niet het personeel. Het zijn uitstekende mensen, dus het zal best lukken. Bovendien kan het personeel best zonder chef, maar andersom niet. En als de nood aan de man komt, kunnen er zelfs politiemensen uit Walcheren komen. Dus dat is geen probleem", aldus Saaman. Op zich een lovenswaardig ver trouwen in de Thoolse politie macht, hoewel ruim 14.000 hecta re eiland wel veel is voor één surveillancewagen. Een aantal in woners bereidt zich op de jaarwis seling voor door ondermeer de vuilnis- en bloemenbakken maar binnen te halen. De controles van de politie ten spijt wordt er immers nog altijd het nodige uitgehaald. In 1998 zal de oogst aan jeugdige vuurwerkovertreders weer worden overgedragen aan het Halt-bureau dat een passende werkstraf verzint. Hardnekkige delinquenten en ille gale knallers boven de achttien krijgen gewoon een proces-ver- baal.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1