Krappe meerderheid raad tegen subsidie aanleunwoningen Schutse Raad vestigt hoop op beleid provincie voor windmolens Proefrit levert boete op van 1325 gulden Jeugdwerk viert kerst met een musical De eerste schaatstocht deze winter Kersbergen in ziekenhuis Vijftien keer zonder kaartje in de trein Kerstzang op zes plaatsen in vele variaties Wethouder VersluysZonder bijdrage is project niet in gevaar Politie te water vat spookrijder in de kraag Dinsdag 23 december 1997 54e jaargang no. 6 3 *26') f\- Met 9 tegen 8 stemmen heeft de gemeenteraad besloten geen geld beschikbaar te stellen voor aanvullende voor zieningen bij een complex aanleunwoningen voor oude ren in Sint-Annaland. De landelijke hervormde bouw- stichting voor bejaarden (LHBB) gaat de dertig woningen bouwen bij het zorgcentrum De Schutse. Voor subsidiëring - en dus tegen het voorstel van b. en w. - stemden de fracties van SGP (uitgezonderd de wethou der), VVD, RPF/GPV, en AOV. De raadsleden J. de Ja ger (CDA) en A. Kersbergen (SGP) waren maandag middag afwezig. Nieuw beleid Huursubsidie Verzoek Zeeuwind in voorjaar weer aan bod Zodra duidelijk is wat de provincie wil ten aanzien van de plaatsing van windmolens, wil de Thoolse gemeente raad in de commissie ruimtelijke ordening opnieuw pra ten over de aanvraag van Zeeuwind. De vereniging wil, samen met landbouwer G.J. Hoek, drie molens plaatsen aan de Gemaalweg bij Sint-Maartensdijk. Zolang niet bekend is hoe het Thoolse beleid in het buitengebied eruit gaat zien, wil het gemeentebestuur aan de aanvraag niet meewerken. Wat meer vaart zou de raad welgevallig zijn, maar apart beleid ontwikkelen - wat de burgemees ter maandagmiddag als enige, maar door hem niet ge wenste mogelijkheid aandroeg - ging haar te ver. Raad onduidelijk Programma's Deze week Oudejaarsnummer op dinsdagmiddag Vossemeerse eigenaar draait op voor gevolgen Een proefrit van een kandidaat-koper uit Amsterdam leverde auto-eigenaar A.A.W. uit Oud-Vossemeer een boete op van 1325 gulden. Dit omdat tijdens deze rit op de Broekseweg de toegestane maximum snelheid van 80 km met niet minder dan 78 km per uur werd overschreden. Niet mis Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het lijkt er niet op dat we een witte kerst zullen krijgen, maar koning winter heeft toch al wel wat plaag stootjes uitgedeeld. Vooral van woensdag op donderdag toen het aardig vroor. Daaruit kwam meteen de eerste 'schaatstocht' van deze winter voort. Omdat er een onder wijzer van de Koningin Juliana- school te Sint-Philipsland ziek was, hadden de leerlingen een ochtendje vrij. Al was dat maar een korte tijd, toch maakten verscheidene scholie ren al van de gelegenheid gebruik om de laag ijs op de Tramput te be proeven. Er werden vele baantjes gereden, want wie weet hoe lang het nog duurt voordat het weer kan. Raadslid A. Kersbergen uit Oud- Vossemeer is vrijdag met hartklach ten opgenomen in ziekenhuis Lie- vensberg te Bergen op Zoom. Maandag had hij de afdeling inten sive care al weer mogen verlaten, deelde burgemeester H.A. van der Munnik mee tijdens de raadsverga dering. Voor verder onderzoek blijft Kersbergen echter nog in het zie kenhuis. De 47-jarige Oud-Vosse- meerder, werkzaam bij Akzo Resins in Bergen op Zoom, is lijsttrekker voor de SGP bij de komende ge meenteraadsverkiezingen op 4 maait 1998. Tevens is hij bestuurder van de Gereformeerde Gemeente in Nederland in zijn woonplaats. De 54-jarige T.P.W. uit Tholen maakt er een sport van om zonder kaartje met de trein te reizen. Vrijdagmiddag moest hij voor het kantongerecht ver schijnen omdat hij tenminste vijftien keer door conducteurs van de Neder landse Spoorwegen was betrapt zon der kaartje. Dat gebeurde in februari vorig jaar en februari en maart van dit jaar. Kantonrechter mr. H. Bruin ver oordeelde hem bij verstek tot vijftien keer een boete van 120 gulden, dus totaal 1800 gulden, gelijk aan de eis van officier van justitie mr. G.C.C. Lewin. Vanavond, dinsdag, is er kerstzang in Scherpenisse en St. Philipsland. In het verenigingsgebouw van de Gereformeerde Gemeente te Scher penisse zingen het gemengd koor de Lofstem o.l.v. J.C. v.d. Slikke en het jeugdkoor De jonge lofstem o.l.v. mevr. J. Deurloo-Jansen. Medewer king verlenen verder de organisten C.G. v.d. Slikke en T. Jansen en ds. E. Venema, die een meditatie houdt. In dorpshuis de Wimpel te St. Phi lipsland is er vanavond eveneens om half acht kerstzang m.m.v. VZOS en het jeugdkoor Van knop tot bloem. Organisten zijn Kees Lemsom en Eveliene de Jonge.Monique de Rooy speelt trompet, Marjolein Kleppe dwarsfluit. Ds. D.J. van Ec- keveld verleent ook zijn medewer king. Woensdag kan men terecht in St. Annaland en Stavenisse. In de Ned.Herv.Kerk te St. Annaland wordt morgen om half acht een kerstzangavond gehouden. Mede werking verlenen het christelijk ge mengd zangkoor VZOS o.l.v. Rinus van Gorsel, het jongerenkoor The young voices o.l.v. Mario Riedijk en het kinderkoor Soli Deo Gloria o.l.v. Heieen Troost. Het thema is: het licht schijnt in de duisternis. Verder werken mee: pastoraal medewerker J. Prins, alsmede de organisten Leen Heijboer en Marianne Droogers. In Stavenisse is er eveneens woens dagavond kerstzang in de N.H. Kerk. Om half acht treden op: het kinder- en jeugdkoor Gabriëlla o.l.v. Helène Potappel, het christelijk ge mengd koor Laudate Dominum o.l.v. Iz. Riedijk, de organisten Mar- jo Knuist en Piet Priem en dwars- fluitiste Carola van Dommele. Ou derling A. Zwerus verzorgt de opening en de sluiting. In de Gereformeerde Kerk van Anna Jacobapolder is er donderdag, eerste kerstdag, om vijf uur kerstzang m.m.v. de vocalgroep Rejoice o.l.v. M. Riedijk en organiste mevr. J. de Jager. De kerstzangdienst wordt ge leid door M. Jansen. In de Rehobothkerk in Tholen is er vrijdag, tweede kerstdag, een zang middag om half drie. Medewerking verlenen het jeugdkoor Sjaloom en het jongerenkoor o.J.v. Willy Eg- genbeen, mannenkoor Rehoboth o.l.v. Rijk Rijkse, het gemengd koor Crescendo o.l.v. Paul Heijboer en organist Kees Zwaai. Het zorgcentrum De Schutse in Sint-Annaland moet de aanleunwoningen zonder gemeentelijke subsidie gaan bouwen. „Hoewel dat nooit is uitgesproken, willen we als raad in elke woonkern een complex voor ouderen zonder WBO-indicatie (verwijzing bejaar denoord - red.)", zei K.A. Heijboer (SGP). Zo'n voorziening bouwt ook de LHBB. Door daaraan niet bij te dragen, laat de gemeente volgens hem één woonkern liggen. En wel een met zo'n omvang, dat je die in de ogen van de SGP niet kunt pas seren. RPF/GPV en AOV hadden zo hun bedenkingen bij het tijdstip wanneer in Vossemeer of Poortvliet een woonzorgcomplex zal verrijzen. „De toekomst, is dat één, vijf of tien jaar? Uitstel kan wel afstel zijn.' Speel daarom op het project in Sint- Annaland in", zei mevrouw W.A.M. Roelvink. „Het project is niet in gevaar zonder gemeentelijke bijdrage. Het is ook al aanbesteed", zei wethouder J. Versluys. Het argument dat ook zonder geld van de gemeente de huizen er komen, was voor D66 een van de redenen om het voorstel van b. en w. te steunen. Het college voert simpelweg het bestaande be leid uit, was de boodschap van de wethouder. De raad heeft enkele ja ren geleden nadrukkelijk gesteld dat geld op dit terrein eerst gebruikt moet worden om voorzieningen te creëren in plaatsen waar nog niets is. En in Sint-Annaland staat al een zorgcentrum, dat er in de toekomst nog een verpleeghuisafdeling bij krijgt, aldus b. en w. De afwijzing voor Sint-Annaland betekent niet, dat ook in de 'witte vlekken' Poort vliet en Oud-Vossemeer een gemen- telijke bijdrage voor ouderenhuis vesting achterwege blijft, zei Versluys. Die toezegging was voor D66 voldoende om b. en w. te steu nen. „Wartt zonder bijdrage van de gemeente zal zo'n voorziening in de toekomst niet meer te realiseren zijn, terwijl de vraag ernaar juist toeneemt", zei J. van den Donker. Prioriteit geven aan voorzieningen in Poortvliet en Oud-Vossemeer was ook wat PvdA en CDA wilden. P. van Belzen (RPF/GPV) vond dat het gemeentebestuur een soort ad hoe beleid voerde in plaats van een structureel ouderenbeleid. En Heij boer zei dat bij de begrotingsbehan deling de partijen verkiezingsbelof ten deden om prioriteit te geven aan ouderenhuisvesting, maar dat ze het niet waarmaken nu de gelegenheid zich voordoet. Versluys reageerde met de opmerking dat hij geen en kele partij kent die heeft beloofd om het ouderenbeleid uit te breiden (meer geld ervoor uit te trekken - red.). Vandaar het voorstel zoals het er lag. „De commissie heeft het col lege tot twee keer toe uitgenodigd om met nieuw beleid te komen", zei Heijboer. Op dit moment heb ben b. en w. geen behoefte aan uit breiding van regelingen met een open eind, maar nieuw beleid wordt voor de toekomst allerminst uitge sloten, aldus de wethouder nadat Van den Donker dat laatste ook had opgemerkt. De VVD noemde als enige een be drag dat ze aan het project wilde be steden: 150.000 gulden. En de RPF/GPV noemde de redenen voor afwijzing 'niet objectief'. „De eer ste aanvraag voor subsidie werd af gewimpeld met het feit dat er een verzoek lag dat het totale tekort ge subsidieerd moest worden. Dat was pure suggestieve politiek." Ver sluys had moeite met die opmerkin gen. Hij wees erop dat de LHBB een tekort van 894.000 gulden had gepresenteerd en dat bestuurslid D. Coppoolse van De Schutse tijdens het spreekrecht in de commissie welzijn duidelijk had laten blijken een zo hoog mogelijke bijdrage te willen. Van Belzen was niet onder de indruk: „Het is toch gebruikelijk om bij subsidie-aanvragen het vol ledige tekort te noemen. En vereni gingen vragen toch ook niet om een bepaald bedrag." Mevrouw E.M. van der Wal-Ver- meulen (PvdA) zei dat haar partij weliswaar voorstander is van dit soort projecten, maar dat die onder het normale regiem van de volks huisvesting gebouwd kunnen wor den. Ook vond ze het niet nodig voor twaalf van de dertig woningen de huur te verlagen - een bijdrage van een ton zou leiden tot een maande lijkse verlaging van 31 gulden - om dat ze via huursubsidie voor iedereen betaalbaar zijn. Ook D66 wees op de huursubsidie. B. en w. hadden ge steld dat hun bijdrage zou leiden tot gen lagere huursubsidie voor de be woners zodat in feite het rijk gesub sidieerd zou worden door de ge meente. Het CDA wil dat niet, zei W.C. van Kempen. Heij-boer kwam met een berekening om te illustreren dat die meevaller voor het rijk wel meeviel, maar volgens Versluys klopte dit niet. Er gaat een precedentwerking uit van het geven van een bijdrage aan de LHBB, vond het CDA. „Bij de be handeling van de begroting voor 1998 is over dit project ook helemaal niet gesproken. Wel noemde de SGP toen de prioriteit voor Poortvliet en Oud-Vossemeer waar helemaal niets is." Van Kempen steunde vervolgens mevr. Van der Wal die zei dat het geld voor ouderenhuisvesting op dit moment beter elders dan in Sint-An naland ingezet kan worden. Van Bel zen vroeg vervolgens stemming. Pv dA, CDA en D66 steunden met de drie wethouders het collegevoorstel, zodat met één stem verschil een bij drage voor de huizen bij De Schutse van de baan was. Twee keer boog de commissie zich al over de aanvraag van Zeeuwind. De laatste keer kregen burgemees ter en wethouders het advies om binnen een jaar meer duidelijkheid te geven over het beleid ten aanzien van windenergie en daarmee uit sluitsel te geven wat er met de aan vraag van Zeeuwind gaat gebeuren. B. en w. willen de windenergie meenemen in de herziening van het bestemmingsplan en dan is een jaar tekort, kreeg de raad nu te horen. Dus zou een facet-herziening ten aanzien van dit onderdeel voorbe reid kunnen worden, maar dat kost tijd en geld. „U moet daar niet lichtvaardig over denken", aldus de burgemeester, die aangaf dat om er tijd voor te vinden het uitwerken van alle andere bestemmingsplan nen stilgelegd zou moeten worden. PvdA, VVD, D66, CDA en RPF/GPV meenden dat zodra dui delijk is wat de provincie in het streekplan wil, ook de gemeente een lijn kan uitzetten. Dat moet hal verwege volgend jaar mogelijk zijn. „Het jaar dat we in juli hebben geadviseerd, is voor mijn fractie 'the limit'", zei W.C. van Kempen (CDA). Van het AOV mag de plaat sing van de drie windmolens nu al planologisch geregeld worden. De SGP steunde b. en w., hoewel K.A. HeijJjoer ook wel wat zag in de ge dachten van de vijf fracties. Uit het feit dat de meerderheid eer der beleid wilde dan pas in het nieuwe bestemmingsplan, trok Van der Munnik de conclusie dat er een facet-herziening gewenst werd. „Planologisch moet er weliswaar zorgvuldig gehandeld worden, maar moet dat altijd gepaard gaan met dikke, kostbare rapporten. Handel slagvaardig", zei M.A.J. van der Linde (PvdA). Hij herin nerde eraan hoe het allereerste voorstel van b. en w. was om een landschapsplan te laten maken. „Anticipeer daarop." Hij kreeg bij val van alle fracties, maar Heijboer maakte duidelijk dat zijn fractie niet wil dat binnen een jaar afzon derlijk beleid voor wind-energie in het buitengebied wordt ontwikkeld. „Wij willen geen facet-herzie ning." En dat wilde eigenlijk nie mand. „Dan wordt de aanvraag van Zeeuwind pas over drie of vier jaar in behandeling genomen", zei Van Kempen. „Ik vrees dat het dan een doodgeboren kindje wordt", re ageerde mevr. W.A.M. Roelvink. De hele discussie werd gevoerd omdat Zeeuwind de gemeente een brief had geschreven. Maar de aan vraag om planologische medewer king is inmiddels door b. en w. af gewezen en daarover kan de vereniging niet bij de gemeenteraad in beroep, legde de burgemeester uit. Omdat over een soortgelijk ver zoek van A.C. Geluk uit Oud-Vos semeer niemand iets had gezegd, concludeerde Van der Munnik dat de raad zelf ook niet erg duidelijk is. PvdA, VVD en D66 reageerden vervolgens dat ze beide zaken wil den koppelen. „Dat kan helemaal niet, want u hebt zojuist al een be sluit genomen", aldus de burge meester. Geluk had gevraagd zijn verzoek te betrekken bij de herzie ning van het bestemmingsplan en dat was ook het voorstel van b. en w. waarop geen enkele fractie re ageerde. Op de publieke tribune hoorde Hoek de hele discussie aan. Hij was blij dat de raad het verzoek in ieder geval niet afwees. Alle argumenten die het college tot nu toe aanvoerde om niet mee te werken, zijn vol gens hem door Zeeuwind en hem zelf weerlegd. „Er is een land schapsplan gemaakt, naar de vogels gekeken, en het plan is zelfs door de gedeputeerde bekeken. Ook lig gen de kabels er al", zegt de Smur- diekenaar. Hem wordt maar niet duidelijk wat de reden van het ge meentebestuur is om geen mede werking te verlenen. Temeer daar de vier grote landelijke partijen in hun verkiezingsprogramma's mi lieumaatregelen zoals schone ener gie hebben opgenomen. „Het blijft nu afwachten." Van dertien Thoolse en St. Phi- lipslandse hoofdingelanden is de helft weer beschikbaar bij waterschapsverkiezingen Wim Mosselman draagt de voorzittershamer van St. Annalandse ijsclub over aan Han Moerland Varkens Nee tegen extra stal onder de rook van Scherpenisse Loonbedrijven Hage uit Poortvliet en Wielaard uit St. Maartensdijk bundelen de krachten Zorgen bij nieuwe burgers over verkeer en hondenpoep Kopast traditioneel kerstgerecht uit de Oud-Vossemeerse keuken Tholenaren bieden hulp aan arme regio in Roemenië Tafeltennis wordt al bijna 20 jaar gedomineerd door trio Ridderhof, Snoep en Van 't Hof Tholense Boys bekert verder; Smerdiek en Vosmeer moeten naar andere trainer uitkijken EN ALLEN DIE HET HOORDEN, NAMEN HET TER HARTE Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Ook de laatste uitgave van de Eendrachtbode in 1997 verschijnt niet op donderdagochtend, maar op dinsdagmiddag. Het oudejaarsnummer komt uit op dinsdagmiddag 30 december. Wij verzoeken u berichten en advertenties voor die uitgaven tijdig aan te leveren. Illegaal kamperen. De 38-jarige B.D. uit België is door de Thoolse kantonrechter tot 255 gulden boete veroordeeld. De Belg werd bij Scherpenisse gepakt toen hij er met zijn camper illegaal kampeerde. Op 19 juli werd de auto op het rech te stuk van de Broekseweg gefoto- grageerd. „Ik kon er zelfs niets aan doen, want de Amsterdammer zat aan het stuur en ik kijk niet steeds op de teller", vertelde de 30-jarige Vossemeerder. De Opel Kadett GSI wilde wel, maar de Amsterdammer was de 158 km kennelijk nog niet snel genoeg, want hij kocht de auto niet. Er waren totaal vier gegadig den en W. raakte de wagen alsnog voor 9000 gulden kwijt. Wanneer hij de justitie het adres van de Am sterdammer had kunnen geven, dan was de boete hem bespaard geble ven, maar nu wist hij alleen de naam. „Als u niet precies kunt aangeven wie het geweest is, dan bent u straf baar", zei de officier van justitie mr. G.C.C. Lewin, die niet alleen 1325 gulden boete eiste, maar ook nog eens zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Hij vond 78 km te hard, niet mis. Bovendien telde de officier een veroordeling uit 1993 mee, waarbij driehonderd gul den boete was opgelegd. Het was hem - en ook de Vossemeerder - echter niet bekend om welke over treding het toen ging. Omdat het niet zeker was dat- het toen ook om een snelheidsovertreding ging, liet kantonrechter mr. H. Bruin de ont zegging van de rijbevoegdheid val len. „Ik laat het bij de boete van 1325 gulden, maar komt u weer voor hard rijden bij ons, dan wordt er aan uw rijbewijs gepeuterd", al dus de kantonrechter. W. kreeg de mogelijkheid om zijn boete in vijf termijnen te betalen. De politie vatte vannacht een spookrijder in de kraag bij Sint-Phi lipsland. Het waren echter niet zo maar dienders, maar medewerkers van de waterpolitie. Deze kwamen omstreeks één uur op de Rijksweg te Sint-Philipsland een spookrijder tegen. De achtervolging werd inge zet en de agenten zetten de bestuur der aan de kant. Omdat ze een dranklucht roken, riepen ze de hulp in van hun collega's die normaal de orde op het land handhaven. Deze hielden de spookrijder na een blaas- test aan. Op het politiebureau in Tholen bleek de man 565 pg/1 (bijna 1,3 promille) te blazen. Dat staat gelijk aan de consumptie van zo'n zeven glazen alcohol. Tegen de man werd een proces-verbaal opgemaakt en daarna werd hij thuisgebracht. Hij kreeg namelijk een rijverbod van zes uren en zal zich op 3 maart voor de politierechter moeten ver antwoorden voor zijn daden. Meer doden in verkeer. Het aantal mensen dat omkomt bij een ver keersongeval in Zeeland stijgt weer. In 1996 was er nog een daling tot 41 dodelijke slachtoffers te zien, maar dit jaar (tot en met november) wa ren dat er al weer 44. Voor de helft betrof het eenzijdige ongevallen. Het koortje van het christelijk jeugdwerk Tholen stond bij de kerstmusical voorin de zaal in plaats van op het podium. Met Kerstmis voor de deur waren er de afgelopen week overal bij eenkomsten. Scholen, zang- en vrouwenverenigingen, zondags scholen en kerkelijke jeugdclubs, allemaal besteedden ze aandacht aan het naderende kerstfeest. De stichting christelijk jeugdwerk Tholen (SCJT) deed dat vrijdag avond in Meulvliet met de kerst musical 'Het kerstbrood'. Eerst kwamen alle kinderen met een lichtje in hun handen de donkere volle zaal binnen. Na een wel komstwoord was er samenzang en nadat de spelers waren voorge steld, ging de musical van start. B(j bakker De Bruin meldde zich een mevrouw die een kerstbrood wilde dat haar het 'echte kerstge voel' zou bezorgen. Het recept daarvoor moest de bakker zien te vinden. Het kwam er uiteindelijk op neer dat niet de ingrediënten voor een brood - dus eten - het kerstfeest speciaal maken, maar de liefde voor de ander. Met sa menzang en een gedicht werd be sloten. Woensdagavond vieren de twee oudste clubs van de SCJT hun eigen kerstfeest met een maaltijd en, als het weer het toe laat, een speurtocht. Na deze acti viteiten wordt gezamenlijk de kerstnachtdienst in de Gerefor meerde kerk bezocht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1