Kinderen voortaan bij schoolarts GGD in huis Sint-Maartensdijk Kornaat en Velthuis houden zich staande tegen Van der Wal Politiechef Krombeen verlaat bureau Tholen Vrouw overlijdt na frontale botsing op Poortvlietsedijk Schutse moet dertig huizen zelf betalen Kerstconcert muziekschool Ik zit hier een uur voor niks, het is een achteruitgang Donderdag 18 december 1997 54e jaargang no. 5. „Ik zit hier een uur voor niks. Het is echt een achteruit gang." Mevr. A. Verwijs uit Tholen zit met haar zoon Harmen in het kleine keukentje van het servicepunt voor de schoolarts van de GGD-Zeeland in Sint-Maartens dijk. Ze heeft zes kinderen, de oudste twee konden nog gewoon op school (de Eben Haëzer) naar de schoolarts maar nu moet ze er voor naar Sint-Maartensdijk. Een be zuinigingsmaatregel van de GGD waar scholen en ou ders niet gelukkig mee zijn. Kwaliteitsverbetering voor toekomst nodig De echtgenoot van het zittende PvdA-raadslid mevr. E. van der Wal-Vermeulen uit St. Maartensdijk heeft een te- vergeefse poging gedaan om haar hoger op de kandida tenlijst te krijgen. Zijn voorstel om de als derde naar vo ren geschoven A.P. Kornaat uit Anna Jacobapolder lager te plaatsen ten gunste van zijn vrouw, kreeg net geen meerderheid. Een tweede poging om de splinternieuwe kandidaat mevr. M. Velthuis uit Tholen te laten ruilen met de op de vijfde (rest)zetel staande mevr. Van der Wal leed eveneens schipbreuk. Daarmee werd de door het be stuur in gang gezette kwaliteitsverbetering en vernieu wing via een krappe meerderheid van de leden bekrach tigd. Enquête Bij een frontale botsing op de Poortvlietsedijk tussen Poortvliet en Scherpenisse is donderdagavond de 30- jarige mevr. M.S. Jansen uit Sint-Maartensdijk om het leven gekomen. De 48- jarige A. van P. uit Oud- Vossemeer is met verwon dingen in het ziekenhuis opgenomen. In verband met het ongeval heeft de politie van Tholen de 38- jarige C.B. uit Sint-Maar tensdijk aangehouden en gehoord. Hij zal onder meer dood door schuld ten laste worden gelegd. Het ongeval is dit jaar het vijf de op Tholen met dodelij ke afloop. Bezuiniging Kernenspreiding Even slikken Deze week Kerstnummer dinsdagmiddag Omleiden Tholen krijgt in 1998 projectleider De politie Tholen zal het in het nieuwe jaar zonder lei dinggevende moeten stellen. J.M. Krombeen, inte rimchef, gaat per 1 januari terug naar het onderdeel waar hij oorspronkelijk vandaan kwam, beleidsontwik keling en kwaliteitszorg op het regiobureau in Middel burg. Volgend jaar komt er een projectleider om te be zien wat de toekomst voor de Thoolse werkeenheid moet worden. Dronken man uit Sint-Maartensdijk beschuldigd van dood door schuld Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG SintAnnaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Moet de gemeente de bouw van dertig aanleunwoningen bij De Schutse in Sint-Annaland subsi diëren of niet? Diverse gesprekken met het bestuur van het zorgcen trum en met vertegenwoordigers van bouwer LHBB en twee keer raadplegen van de commissie wel zijn heeft het gemeentebestuur niet van de noodzaak kunnen overtui gen. Maandagmiddag heeft de ge meenteraad het laatste woord. Dat ook de politiek verdeeld is over deze zaak, bleek een maand geleden in de commissie. SGP, RPF/GPV en AOV zijn voorstan der van het verlenen van een bij drage; CDA, D66 en PvdA zijn te gen en de WD moet nog een standpunt bepalen. Burgemeester en wethouders hebben het tot nu toe gevoerde beleid ten aanzien van woonzorgcentra als uitgangs punt genomen. Bij de Elenahof heeft de gemeente niet meebetaald aan de specifieke zorgvoorzienin gen en bij Maartenshof is eenma lig aan de stichtingskosten bijge dragen omdat dit centrum in de plaats kwam van het verdwenen verzorgingshuis. De situatie in Sint-Annaland is daarmee niet te vergelijken, vinden b. en w. Hen is gebleken dat het in dit geval gaat om een complex woningen met aanvullende voorzieningen. Uit het overleg bleek dat een bijdrage van de gemeente niet van invloed zou zijn op de huurprijs van de huizen, maar later schreef de LHBB dat dat voor twaalf van de dertig wo ningen wél het geval zou zijn. Voor b. en w. was dat geen aanlei ding om het eerdere standpunt - geen bijdrage - te herzien. SGP, RPF/GPV en AOV bleken bereid 150.000 gulden beschikbaar te stellen. De Zeeuwse Muziekschool organi seert zaterdagmiddag een uitvoe ring die helemaal in het teken staat van de naderende kerst. Het kin derkoor van de school brengt, on der leiding van Janny Dieleman, kerstliederen uit verschillende lan den ten gehore. Bekende, maar ook onbekende. Daarnaast zullen diverse instrumentale bijdragen te beluisteren zijn, zowel solistisch als in diverse samenspelvormen. Speciale aandacht gaat uit naar het in oktober gevormde heterogene ensemble, dat onder leiding van Jolanda van 't Veer voor het eerst in het openbaar te beluisteren zal zijn. De kerstuitvoering wordt ge houden in de Gasthuiskapel in Tholen. Ze is gratis te bezoeken en begint om vier uur. Krombeen kwam op 15 augustus 1995 als interimchef naar Tholen. Hij volgde daarmee M. Verkerke uit Tholen op die na jaren de lei ding over de groep te hebben ge had, als voorlichter werd overge plaatst naar Goes. Daarna ging de inspecteur nog andere werkzaam heden binnen de politie verrichten en momenteel zit hij een half jaar als regiovoorlichter op het hoofd bureau in Middelburg zolang H. Kramer in Den Haag een functie heeft. Krombeens contract voor Tholen was aanvankelijk voor een jaar bedoeld, maar werd verlengd tot 31 december van dit jaar. Naast de leiding van de basiseen heid heeft Krombeen ook diverse projecten opgezet in het Thoolse land zoals de mobiele planton (wachtmeester), telefonisch aan gifte doen en het houden van een enquête onder de bevolking over de klantvriendelijkheid van de po litie (kwaliteitsthermometer). Het afgelopen jaar fungeerde Krom been ook als projectleider voor de groepen Tholen en Reimerswaal om te komen tot nauwere samen werking tussen deze twee politie- eenheden. Na zijn vertrek nemen de bri gadiers de operationele zaken voor hun rekening. Het overleg met be stuurders en korpsleiding en justi tie wordt voor Tholen waargeno- Verwijs: „Mijn man zou er een snip perdag voor moeten nemen om ons hier te brengen en te halen, maar dat doe je niet zo gauw. Ik ben met de gene meegereden die voor mij is en ik rijd mee terug met degene die na mij is." Voor de andere drie jongere kinderen moest ze een oppas zoe ken. „Samen hebben we tussen de middag bij een ander moeten eten. Ik ben om kwart over elf vanochtend van huis weggegaan en ben om kwart over drie vanmiddag weer thuis." Ze is vier uur weg voor één uur onderzoek. En dat is wel wat veel, vindt ze. Het relaas van mevrouw Verwijs staat niet op zichzelf. Er zijn meer moeders die klagen over het veran- men door inspecteur J. Saaman van Reimerswaal. Opnieuw wordt de Thoolse politie geplaagd met extra werk. De een heid veranderde van een zelfstan dig korps rijkspolitie tot een sterk onderbezet bureau van de regiopo litie. De werkdruk is er hoog en nu komt daar nog een stukje werk bij. Na het vertrek van Krombeen, zal er niet direct een nieuwe chef wor den benoemd. De brigadiers van de werkeenheid zullen het werk moeten verdelen. Ergens in de eerste helft van 1998 wordt er een projectleider benoemt die moet gaan bezien wat de toe komst voor Tholen zal worden. „Er wordt binnen de politie in heel Zeeland momenteel gedacht over het verder samengaan van onder delen. Ook basiseenheden zijn daarbij betrokken", zegt voorlich ter M. Verkerke. „Het is nog niet bekend wat er gaat gebeuren met Tholen, maar het ligt wel in de be doeling om de samenwerking met het bureau Kruiningen (Reimers waal) sterker te maken. Van een fusie is nog geen sprake. Maar een samenwerking kan betekenen dat je dingen efficiënter doet en dat kan wat verlichting brengen in de werkdruk." Over extra personeel of geld van de overheid voor het noodlijdende Zeeuwse korps is nog niets be kend. „Dat vormt onderwerp van overleg en daar kan ik niets over zeggen", meldt Verkerke. deren van de plaats voor het onder dek voor hun 5-jarige kinderen door de GGD-Zeeland. Tot voor kort ge beurde dat op de school van het kind of in ieder geval in de eigen woon kern. Nu worden alle kinderen uit de gemeente Tholen met hun moeder of vader in de Wilhelminastraat in de smalstad verwacht. Ook uit Sint- Philipsland, met beperkte of om slachtige verbinding via openbaar vervoer naar Sint-Maartensdijk. Zo als de meeste ouders hecht mevrouw Verwijs aan het onderzoek van haar kinderen door de schoolarts. „Dat is op zich heel belangrijk. Dat laat je niet zomaar schieten." Om erachter te komen wie voor haar en wie na haar was, heeft ze de De tragische gebeurtenis vond rond twintig voor zes plaats op het rechte stuk van de Poortvlietsedijk tussen de Noordhoekseweg en de Langeweg ter hoogte van de boom gaard van L. Hoek. De 38-jarige C.B. uit Sint-Maartensdijk reed in zijn personenauto in de richting van Scherpenisse en raakte ver moedelijk met zijn autospiegel de auto van Van P. uit Oud-Vossemeer die uit de tegenovergestelde rich ting kwam. Van P. kwam door deze aanrijding op de andere weghelft terecht en botste frontaal tegen de auto van Jansen. De aanrijding werd de jonge vrouw fataal. De dienstdoende dokter A. de Looze uit Oud-Vossemeer kon even na zessen niets anders dan de dood vaststellen. De bestuurder uit Oud-Vossemeer kon door het am bulancepersoneel uit zijn auto wor den gehaald en werd met verwon dingen met de ziekenwagen naar Lievensberg in Bergen op Zoom gebracht. De politie van Tholen had twee meldingen van ongevallen binnen gekregen. De eerste betrof het on- GGD in Goes gebeld. „Dat is me netjes verteld en toen heb ik met hen contact opgenomen. Het waren moeders uit de klas van mijn zoon. Dus dat was gemakkelijk, maar waarom houden ze het niet in Tho len? Dat is een grote kern met zo veel scholen. Ik heb nog niemand gehoord die positief is. En iedereen vraagt of je in het centrum thuiszorg moet zijn." In de uitnodigingsbrief van de GGD staat vermeld waar het servicepunt is gevestigd: jongerenwoning, Wil helminastraat 9. Op de achterkant is een plattegrond van Sint-Maartens dijk afgedrukt waarop de naam van de straat is omcirkeld. Toch hebben ouders moeite de woning te vinden. De ingang van de woning in de jon- gerenflat zit aan de achterkant. Be zoekers die via de Wilhelminastraat komen, worden met een 'ingang achterom' naar de andere kant van de woning geleid. De maatregel om het onderzoek van de schoolarts op één punt onder te brengen, is het gevolg van een be zuinigingsmaatregel. De zeventien gemeenten die de GGD besturen, legden de dienst een bezuiniging geval op de Poortvlietsedijk. Het andere ongeluk, korte tijd daarna, in de Frank van Borselestraat in Sint-Maartensdijk. In beide geval len bleek dezelfde man erbij be- van 307.000 gulden op (waarvan 6,5 ton op de jeugdgezondheidszorg) mét behoud van de kwaliteit van de zorg. Dat kon volgens de GGD al leen worden bereikt door doelmati ger te gaan werken. Hoofd L. Jansen van de jeugdge zondheidszorg van de GGD: „Met de gemeenten is in 1995 afgespro ken dat er 10 procent bezuinigd zou worden. Het basispakket voor de jeugd moest overeind blijven. Met minder uren kon dat alleen door effi ciënter te werken." De schoolarts verricht het zogenaamde preventief gezondheidsonderzoek voor alle 5- jarigen nu in het servicepunt. Daar naast worden de kinderen van 7 1/2 jaar op school onderzocht op lengte, gewicht, gehoor en gezicht. Ook de logopediste (voor spraak en taal) blijft op school komen, terwijl on derzoeken op indicatie (op verzoek van de ouders) en de controles van de jeugdarts weer op het servicepunt plaatsvinden. ZIE VERDER PAGINA 9 trokken te zijn. Na de aanrijding op de Poortvlietsedijk reed B. in de smalstad tegen een auto en een paaltje en veroorzaakte lichte scha de. De politie nam de man mee Voorzitter J. van Akkeren had sa men met de bestuursleden I. v.d. Kooij en R. van Nijnatten een ont- werp-kandidatenlijst samengesteld, waarop de zittende raadsleden mevr. Van der Wal en H.J. Vermaas uit Stavenisse naar respectievelijk de vijfde en achtste plaats waren verwezen. Na lijsttrekker en wet houder I.C. Moerland uit Scherpe nisse en fractievoorzitter M.A.J. van der Linde uit Tholen, die una niem met applaus op nummer 1 en 2 werden gezet, waren twee nieu we kandidaten naar voren gescho ven: het voormalige St. Philips- landse PVAB-raadslid Kornaat en jeugd- en jongerenwerkster Ma rianne Velthuis, die geen lid was van de PvdA, maar door de com missie werd aangezocht wegens haar kwaliteiten en instemde. Vermaas, die zich uit onvrede over zijn lage klassering op een onver kiesbare plaats had teruggetrokken, zei maandagavond in café Smer- diek de ontwerp-lijst niet te zullen steunen. „Heeft de commissie zich wel gerealiseerd, waar men mee bezig is door zittende raadsleden op de 5de en 8ste plaats te zetten? Is de laatste plaats onverkiesbaar, de vijfde was in 1994 een restzetel, dus ook een plaats tussen wal en schip. Daarnaast is één van de grootste kernen (St. Annaland) met deze lijst niet vertegenwoordigd in de raad", aldus Vermaas. Ook R.P. van der Wal hamerde op de kernenspreiding. Hij herinnerde eraan, dat bij een vorige kandidaat stelling A. den Haan uit St. Maar tensdijk hoger op de lijst moest ko men dan zijn vrouw omdat er persé een vertegenwoordiger uit de smal stad nodig was. „Zoveel jaar na de herindeling moet de kernensprei ding van minder belang worden, al zal het misschien altijd een rol blij ven spelen", zei voorzitter Van Ak keren. "Acht jaar geleden was het ook in naar het bureau voor een blaastest. Daaruit bleek dat hij 2.5 promille alcohol in zijn bloed had. wat over eenkomt met dertien glazen alco hol. B. zou in Poortvliet verschil- discussie, maar de PvdA-fractie staat voor alle kernen. Het gaat in de eerste plaats ook om een goede, sterke fractie. Het zou wel optima ler zijn als er uit iedere woonkern een raadslid in de PvdA-fractie zat. Dan waren we van dit probleem verlost. Overigens hoop ik, dat het de laatste keer is, dat we bij de kandidaatstelling een discussie over kernenspreiding hebben ge had", zei Van Akkeren. Hij kreeg hierbij steun van J. Kloet uit St. Maartensdijk. „We moeten een keer af van die kernensprei ding. Kennis is belangrijker! Als er nu iemand in de ontwerp-lijst wil gaan schuiven, moet dat gedegen en met argumenten gebeuren, maar ik steun de commissie", zei Kloet. De PvdA is de enige politieke par tij op Tholen, die de kandidaten lijst in het openbaar vaststelt. In een openhartige sfeer werden de knelpunten besproken. Voorzitter Van Akkeren had zich uitvoerig voorbereid, want via de tam-tam was hij er al van op de hoogte ge steld, dat de ontwerp-lijst niet door iedereen met gejuich was ontvan gen. „Voor sommigen was het even slikken, maar de plaats is inmid dels geaccepteerd. Voor een enke ling was de teleurstelling te groot, Wij vinden het echt jammer dat Bert Vermaas zich heeft terugge trokken. Daar zijn we niet gelukkig mee, maar we horen het in onze partij te respecteren." Van Akkeren verzekerde de leden echter, dat van het bestuur verwacht mag worden, dat er een goede afweging is ge maakt voor het samenstellen van de ontwerp-kandidatenlijst. „Of de mensen geschikt zijn, dat was het werk van ons bestuur, maar als er knelpunten zijn, horen we dat wel. Laat vanavond mensen echter niet beschadigd naar huis gaan", on derstreepte de voorzitter. ZIE VERDER PAGINA 5 lende café's hebben bezocht en is dronken in zijn auto gestapt, on danks pogingen van omstanders dit niet te doen. Tegen* de 38-jarige wordt proces-verbaal opgemaakt Zeeuwse ME oefent de groeps vorming op Tholen Mevr. J. Polderman uit Tho len waarschuwt tegen internet Mevr. W.A.M. Roelvink van het AOV gaat voor de volle vier jaar als raadslid J. Nelisse uit Sint-Maartens dijk haalt een record van 220.000 kilo oud papier op Diamanten echtpaar Van Ast mist Smurdiek, maar is in Ten Anker heel tevreden Vrouwen van Tholen vinden openbaar vervoer en opvang jongeren een probleem Bomen Ten Ankerweg Tholen vallen ten offer aan recon structie Directeur F. Bordui neemt af scheid van Thoolse bejaarden zorg WHS maakt zich na 3-1 over winning op voor een eind sprint Veel duiven op tentoonstelling De Reisduif OP DE WEIDE DER HOOP GRAZEN VELE DWAZEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's De laatste twee uitgaven van de Eendrachtbode in 1997 verschijnen niet op donder dagochtend, maar op dinsdag middag. Het kerstnummer komt op dinsdagmiddag 23 december en het oudejaarsnummer ver schijnt op dinsdagmiddag 30 december. Wij verzoeken u berichten en advertenties voor die uitgaven tijdig aan te leveren. voor doorrijden na aanrijding, rij den onder invloed en dood door schuld. De brandweer van Sint-Maartens dijk kreeg om 11 minuten voor zes de melding dat er een ongeval had plaatsgevonden waarbij een be stuurder bekneld was geraakt. On derweg kreeg de brandweer het be richt dat er ook gevaar voor brand zou zijn. J. de Feyter, officier van dienst van de brandweer: „Er was veel vloeistof aan het weglekken uit de motoren die in elkaar ge drukt waren. Daar kwam veel hitte bij vrij. Men was bang dat de boel in brand zou vliegen. Daarom is ook de blusgroep uit Sint-Anna land uitgerukt omdat Sint-Maar tensdijk als hulpverleningsvoertuig eerst wordt ingezet om een slacht offer uit een auto te bevrijden. Dat bleek niet nodig te zijn. Het ambu lancepersoneel kon de gewonde zelf uit de auto halen, het andere slachtoffer was overleden." De brandweerwagen uit Sint-An naland die om zes voor zes uit de kazerne was vertrokken, keerde dan ook halverwege om. Op het moment van het ongeval was het druk op de Poortvlietsedijk. De brandweer verleende de politie as sistentie bij het omleiden van het verkeer via de Engelaarsdijk en de smalle Noordhoekseweg. Toen daar problemen dreigden te ont staan - doordat er in beide richtin gen gebruik van de weg werd ge maakt - werd het verkeer al in Poortvliet via de Kruytenburgse- weg omgeleid via Schoondorpe en de Scherpenissepolder. De omlei ding werd pas na half negen opge heven. Het bureau technische on derzoeken van de politie onderzoekt de juiste toedracht van het ongeval. Onderdelen van de au to's lagen her en der. De plaats van het ongeval was afgezet met een lint, ook het fietspad waar de poli tie een kapje van een autospiegel vond. De auto's werden door ber gingsbedrijf Faasen uit Steenber gen weggesleept. Joost Geluk middenzit met zijn moeder en broertje Johan bij schoolarts dra. M. C. W. Wijnen. Beide auto 's waren total loss. Rechts de auto van het slachtoffer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1