Bij 27 graden met trui aan boerenkool met worst eten Vogelvreugd heeft lekker lopende motor en een goede chauffeur Thoolse vereniging organiseert het Zeeuws kampioenschap Veel hardrijders op risicovolle Groenewegeweg Donderdag 11 december 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Drie maanden lang op Aruba. Constant lekker weer, air conditioning in het appartement, een azuurblauwe zee en zilverwitte stranden. Wie droomt daar niet even bij weg? Voor de 24-jarige Sonja van Oeveren uit Oud-Vossemeer en haar 22-jarige vriendin Esther van de Graaff uit Burgh Haamstede werd het werkelijkheid. De twee stu denten verpleegkunde liepen twaalf weken stage op het zonovergoten eiland. Vossemeerse Sonja van Oeveren en haar vriendin lopen stage op Aruba Leguanensoep Jarig Met mes bedreigd Virus i Het is druk bij vogelver eniging Vogelvreugd. De gemeentelijk opererende vereniging gaat namelijk van 18 tot en met 20 de cember de districtsten toonstelling (ofwel het Zeeuws kampioenschap) organiseren in Meulvliet te Tholen. Een klus die voor de tweede keer in de ge schiedenis van Vogel vreugd door deze bijna 44-jarige vereniging wordt geklaard. Het recordaantal vogels van vorig jaar (meer dan 1500) werd niet geëvenaard, maar met 1444 inschrijvingen is Vo gelvreugd bepaald niet on tevreden. Veel inzendingen Hoge pieten Stimulans Strenge regels Aan- en uitknopje Cylinders Onderhoud van provinciale wegen is kruimelwerk V V Sonja van Oeveren (rechts) en haar vriendin Esther van de Graaff tussen de stageherinneringen. In de Oud-Vossemeerse woning liggen stapels met foto's uitge spreid over de tafel. Foto's van zonnige stranden, exotische café- tjes en een ziekenhuis. Op en naast een tafeltje staan souvenirs uit Aruba: schelpen (zelf opgeraapt op het strand), een kistje van hout snijwerk en een forse (lege) fles rum. Sonja van Oeveren en Esther van de Graaff zijn nog geen week thuis en halen nu al volop herinne ringen op. De twee vriendinnen zitten in het laatste jaar van hun opleidig hbo verpleegkunde in Vlissingen. Ze kozen samen als stageplaats het enige ziekenhuis van het 190 vierkante meter grote Aruba. „De contacten van de school met het ziekenhuis waren er al en de ervaringen van andere studenten waren heel positief", vertelt Sonja. „We schrevèn samen een brief en we mochten meteen komen. We wilden bewust met z'n tweeën, want dan heb je nog wat aanspraak en je kunt ervaringen delen. En waarom Aruba? Nou ja, ze spreken er Nederlands en het is er altijd mooi weer." Toch viel de eerste kennismaking met Aruba wat tegen bij de dames. Na een vliegreis van negen uren landden ze op het vliegveld van Aruba. „Toen we daarvandaan naar ons appartement reden, zagen we dat het beeld van een mooi, rustig en welvarend Aruba niet klopt. Het was er toch wel heel warm en de armoede die we zagen was schrijnend. Het waren net get- towijken. Geen mooie witte stran den in die wijken. De gemiddelde Arubaan leeft heel eenvoudig", zegt Sonja. Haar vriendin vult aan: „Dat is gedeeltelijk ook wel een gevolg van hun levensstijl. Het is er altijd mooi weer. Een Arubaan leeft voor een groot deel buiten. Het huis is niet zo belangrijk." De twee grootste steden op het ei land in de Caribische Zee zijn Oranjestad en St.Nicolaas. „Er is een heel verschil tussen die twee. Oranjestad is een toeristisch cen trum. St.Nicolaas is veel armoedi ger. Het is de industriestad van het eiland", vertelt Esther. „Ons zie kenhuis lag ongeveer zeven kilo meter buiten Oranjestad." De da mes zagen toch wel dat er behoorlijke verschillen zijn met Nederland. „Hier is alles netjes geregeld. Iedereen heeft hier bij voorbeeld een vuilnisbak, maar daar staan overal olievaten waar men zijn vuil in gooit", zegt Son ja. „En ook de infrastructuur is niet best. Stoeptegels zijn er niet, net zo min als fietspaden. De we gen zijn slecht verhard (behalve in de toeristische centra) en houden soms gewoon op. Het geld was op, of men had geen zin meer. De re den interesseert de Arubaan ook niet zo." Het ziekenhuis waar Sonja en Es ther stage liepen, is modern uitge rust, maar toch wat achterlopend naar Nederlandse maatstaven. „De motivatie is vooral niet bijster groot. Dat heeft deels te maken met het lage inkomen, maar ook met de instelling van de mensen. Hetzelfde zie je bij winkels waar je gerust een kwartier kunt wach ten omdat de caissière in gesprek is", zegt Esther die haar tijd volle dig in het algemene ziekenhuis doorbracht, waarvan één week op de intensive care. Sonja is meer geïnteresseerd in psychiatrie en mocht de helft van haar tijd stage lopen op de PAAZ-afdeling (psy chiatrie) van het ziekenhuis. De rest werkte ze ook in de algemene zorg. „Op zich heb je dezelfde ziektebeelden op Aruba. Alleen de artsen hebben het veel meer voor het zeggen. Elke arts heeft zo z'n eigen ideeën. Soms wordt iemand die met een liesbreuk binnenkomt, een dag na zijn operatie met drains voor bloedopvang en al naar huis gestuurd. Een andere arts kan ie mand weer wat langer laten blij ven. Dat hangt helemaal van de persoon af", zegt Sonja. „In Ne derland lig je bij een liesbreuk toch wel vier dagen in het zieken huis. En het gekke is, dat er maar heel weinig mensen op Aruba te rugkomen omdat het mis is ge gaan. En toch zijn de Arubanen als ze ziek zijn, ook écht ziek. Ze ko men het ziekenhuis in, laten zich verzorgen en nemen het ervan. En soms komen de familieleden eten brengen. Dan willen ze niet van de ziekenhuismaaltijden eten. Ze eten dan bijvoorbeeld leguanensoep (een soort hagedis) omdat daaraan geneeskrachtige eigenschappen worden toegeschreven. Wij hebben zelf niet de kans gehad om ervan te proeven. Het moet ongeveer als kippensoep smaken. Maar omdat de bevolking de soep als genees krachtig beschouwt, dreigde er geen leguaan meer over te blijven op het eiland. En nu is het dier be schermd. Dus men kan heel moei lijk aan leguanensoep komen." Met het exotische eten viel het so wieso wel mee, volgens de twee studenten. „We hebben vrij nor male dingen gegeten. De mensen eten daar ook niet zo bijzonder. Natuurlijk wel veel rijst, vis en meel- en maïsgerechten, maar ze hebben er ook aardappelen en ver der is het ook gewoon groente en vlees", zegt Esther. Sonja vond zelf de 'panbati' (een soort pan nenkoek die voornamelijk bij vis gegeten wordt) wel lekker. „We hebben overigens niet echt vaak in typisch Arubaanse restaurants ge geten. De sfeer en de muziek zijn daar toch heel anders en we voel den ons er niet zo op ons gemak", vertelt Sonja, die overigens haar 24e verjaardag op Aruba vierde. „Dat was heel gezellig. Je hebt er in die tijd toch wel heel wat vrien den gemaakt en wehebben mijn verjaardag samen gevierd in The Paddock, een eetcafé dat door een Nederlander gedreven werd. Je zag trouwens heel veel Nederlanders op Aruba", zegt de Oud-Vosse meerse. „Dat café werd ook onze stamkroeg." Voor uitgaan was er dan ook volop gelegenheid. Vier dagen moesten de twee vriendinnen in het zieken huis werken en de vijfde dag kre gen ze vrij om verslagen te maken. „Maar die deden we 's morgens en dan gingen we 's middags al op stap", lacht Sonja. In het ziekenhuis gingen de twee dames ieder een beetje hun eigen weg. Sonja liep zes weken stage op de psychiatrische afdeling (PAAZ). „Dat was eigenlijk niet de bedoe ling, maar toen ik erachter kwam dat ze zo'n afdeling hadden, wilde ik daar ook graag werken. Mijn in teresse gaat namelijk uit naar de psychiatrie. Ik heb ook al een sta ge bij Vrederust achter de rug en daar heb ik ook vakantiewerk ge daan", zegt Sonja. „De PAAZ is in Aruba echter niet zo bij de tijd als hier. Het hangt er een beetje bij. Zo van: „Werk jij bij die gekken? Durf je dat?" Maar ik vind het ge woon interessant werk om mensen bij hun problemen te helpen. Om erachter te komen wat de oorzaken zijn. En dan zie je wellicht wat minder mensen genezen naar huis toe gaan dan in een gewone afde ling van het ziekenhuis, maar je weet wel dat je patiënten toch kunt helpen en begeleiden." Dat niet alles op een psychiatri sche afdeling goed gaat, weet Son ja inmiddels ook uit ervaring. „Toen we op een dag zaten te eten in de eetzaal, samen met de patiën ten, bedreigde één van hen me met een broodmes. Hij was psycho tisch en heel achterdochtig", zegt Sonja. „En dan moet je gewoon rustig blijven. Ik heb gezegd dat hij dat broodmes maar beter even weg kon leggen. Over zulke situ aties krijg je al lessen op school. Je weet dat het ieder moment voor kan komen en je bent er ook wel op berekend. Het is ook zo dat op Aruba al het bestek voor en na de maaltijd geteld werd. Er waren maar vijftien broodmessen en als die niet allemaal terugkwamen, moest de afdeling ontruimd wor den om het mes boven water te ha len. Ze waren daar best strikt in. Ook andere scherpe voorwerpen en ook sigaretten en aanstekers mochten de patiënten niet hebben. Een jaartje geleden is de hele afde ling afgebrand, het gevolg van een patiënt die een aansteker had. Nu mogen ze twee keer per dag één voor één een sigaret komen halen die het personeel dan aansteekt." Esthers belangstelling gaat meer uit naar het werk in het algemene ziekenhuis. „Ik vind de intensive care en de EHBO-afdeling wel in teressant. Dat is wel een drukke baan, maar dat maakt het ook leuk. Je krijgt spoedgevallen en je moet snel en toch precies werken", zegt Esther die aangeeft dat wat dat be treft de populaire televisieserie ER er niet zover naast zit. „Al tijdens het binnenkomen van een gewonde worden de belangrijkste feiten op gesomd. Als verpleger moet je dan goed opletten. Je bent verantwoor delijk voor het klaarmaken en eventueel toedienen van de medi catie die een arts opgeeft. En ook het toespreken en het geruststellen van de patiënten hoort erbij. Het lijkt me een heel afwisselende baan. En je kunt tijdens de oplei ding aantekeningen halen om in aanmerking te komen voor een baan op de EHBO of intensive ca re. Dus ik denk erover om zo'n aantekening ook te gaan halen." Ook Esther heeft een aantal voor vallen die haar het meest bijgeble ven zijn. „Ik mocht een reanimatie meemaken, maar ook een beval ling. Dat was heel mooi om bij te zijn." Het beeld van de simpele ver pleegster die alleen een bordje eten aanreikt, de dagelijkse was beurten voor haar rekening neemt en af en toe een spuit geeft, is vol gens de twee vriendinnen absoluut verkeerd. „Je hebt een behoorlijke verantwoordelijkheid. Jij bent de gene die voor een groot deel de pa tiëntenbegeleiding doet. Je moet de mensen vertellen wat ze nu ei genlijk mankeren als de dokter een Latijnse term heeft genoemd die ze niet begrijpen. Ook het bijhou den van de medicatie, het regelen van onderzoeken en het bewaken van het verpleegsysteem hoort er bij", zegt Esther. „Overigens was de voorlichting, nazorg en begelei ding op Aruba niet zo erg goed. Ze hebben er ook een dringend tekort aan B-verpleegkundigen. En voor opleidingen moet men naar Neder land, want die kun je op Aruba niet volgen. Maar het ziekenhuis heeft wel een eigen opleiding en er zijn ook uitwisselingsprojecten met Nederlandse studenten. De taal was voor de twee dames niet zo'n probleem. „De mensen leren er op school allemaal Neder lands, dus ze horen het te kunnen. Maar ook met Engels kon jé wel een eind komen. Veel mensen spreken Papiamento, een mengel moesje van allerlei talen met ook wat eigen woorden", vertelt Sonja. „In het ziekenhuis sprak men altijd Nederlands." De twee vriendin nen hebben de tijd van hun leven gehad op het Caribische eiland. Over het weer hadden ze zeker niet te klagen. „Het is er gemid deld 33 graden. En toen we aan kwamen zeiden ze nog: Aan het einde van het jaar koelt het wel wat af naar 27 graden, dan wordt het koud. Daar hebben we toen om gelachen, maar het was nog waar ook. De laatste avonden zijn we 's avonds met een lange broek en een trui aan uitgegaan. Blijkbaar is de wind dan toch wat kouder. We hebben zelfs met 27 graden boe renkool met worst gegeten", ver telt de Oud-Vossemeerse lachend. Haar vriendin vult aan: „Maar wel elke dag nog lekker naar het strand. Dat hoef je nu hier in Ne derland niet meer te doen." Oran jestad is de toeristenplaats bij uit stek en vele welgestelde Nederlanders leggen er ook met hun jacht aan, of verblijven in een luxe huis of appartement. Zo lie pen de twee Zeeuwse vriendinnen ook nog de zanger Hans de Booij (u weet nog wel: van de hit 'Anna bel') tegen het lijf. „Ik sta nog sa men met hem op de foto, maar het was geen prettig figuur in de om gang", zegt Sonja met een afkeu rend gezicht. Voor Aruba zijn geen inentingen nodig (alhoewel Sonja voor de ze kerheid toch een hepatitus B-injec tie haalde), toch zijn de vriendin nen door een virus aangetast. Het Aruba-virus heeft hen stevig in de greep. „Het was echt fantastisch. Halverwege had ik iets van: Ik wil naar huis. Maar toen we vorige week op het vliegveld stonden, heb ik echt staan janken", zegt Sonja. „Ik ben zeker van plan om nog een keer terug te gaan. Als ik afgestudeerd ben, ga ik er mis schien wel een jaar werken. Maar sowieso ga ik er naartoe op vakan tie. In die grote, lege rumfles ga ik daarvoor sparen." Ook Esther wil zeker nog eens terug naar het ei land. „Maar ik weet niet of ik er zou gaan werken. Dat hangt nog van een aantal andere factoren af." De twee Zeeuwsen denken in elk geval wel dat de huidige opleiding hun laatste is. „Misschien dat ik nog psychologie ga studeren, naast mijn werk. Maar ik moet nog maar zien of dat kan, zeker als ik nog terug wil naar Aruba", besluit Sonja. Het Vogelvreugd-bestuur. Staand v.l.n.r.: I. de Graaf, A.P. Goedegebuure, K.A. Bicker en J. van Zetten. Zittend v.l.n.r.: W. Zoetemeijer, M.C. Goedegebuure en A. Bazen. - Bij een snelheidscontrole heeft de politie zaterdag 83 hardrijders be trapt. Dat was iets meer dan 12% van de 680 passerende voertuigen. De ra darwagen stond op drie plaatsen waar 80 km/u gereden mag worden. Op elk daarvan overschreed de grootste snelheidsduivel die toegestane rij snelheid met meer dan 30%. Eerst werd gecontroleerd in de Broekse- weg tussen Oud-Vossemeer en Sint- Annaland, waar in iets meer dan twee uur 310 voertuigen passeerden. Daar van reden er 43 (13,9%) te hard. De hoogst gemeten snelheid was 108 km/u. Op de Oud-Vossemeersedijk werd zelfs 116 km/u gemeten, maar het aantal bestuurders dat te hard reed lag aanzienlijk lager: 16 van de 198 (8,1%) die er in ruim een uur passeerden. Op verzoek werd ook ge controleerd op de Bram Groenewe geweg tussen Poortvliet en Sint-An- naland. Dik een uur stond de radarwagen hier en toen passeerden 172 bestuurders. Van hen reden er 24 (14%) te hard, met 111 km/u als uit schieter. De hoge snelheid op 80-km wegen wordt vaak aangevoerd als oorzaak van ongelukken. De provincie heeft voor een aantal van die wegen in de provincie de ongevalscijfers over de jaren 1994 t/m 1996 in kaart ge bracht. Voor Tholen is gekeken naar de Bram Groenewegeweg, de provin ciale weg vanaf de Thoolse brug tot Stavenisse (N286), de Krabben- kreekweg (N656) en de provinciale weg van de brug bij Oud-Vossemeer tot aan Sint-Annaland (N658). Dan blijkt op de Bram Groenewegeweg het ongevalsrisico het grootst met 1,177 slachtofferongevallen per mil joen voertuigkilometer en 0,85 slachtoffcrongevallen per kilometer per jaar. Voor de N286 zijn die cijfers 0,426 en 0,77, voor de N656 0,525 en 0,50 en voor de N658 0,356 en 0,30. In de periode die onder de loep is ge nomen viel op de Bram Groenewege weg één dode in het verkeer en raak ten 16 mensen gewond waarvan er acht naar het ziekenhuis werden ge bracht. Het verkeer op de N286 eiste drie doden en 58 gewonden (14 naar ziekenhuis), op de N656 één dode en 26 gewonden 13 naar ziekenhuis) en op de N658 vier gewonden die alle maal naar het ziekenhuis zijn ver voerd. Subsidie Grindweg. De provincie heeft een deel van de subsidie voor de renovatie van de Grindweg in Tholen op de rekening van de ge meente gestort. Het gaat om 56.700 gulden. In totaal is er 189.000 gul den aan gezogenaamde GDU-gel- den toegezegd onder meer voor de aanleg van de omstreden rotonde op de kruising met de Ten Ankerweg en Oud-Vossemeersepoort. Woord en Daad. De reformatori sche hulpactie Woord en Daad heeft het adoptiegeld voor kinderen ver hoogd met vijf gulden per maand per kind. Woord en Daad wordt ook door diverse Thoolse burgers en or ganisaties gesteund. Het is zaterdagmiddag en het be stuur van Vogelvreugd is samenge komen in zijn vergaderruimte aan de Minneputtestraat. De voorbe reidingen voor de districtstentoon stelling houden de bestuursleden druk bezig. De penningmeester en de secretaris zijn bezig met het stencillen van de advertenties voor de catalogus, want het Zeeuws kampioenschap wordt door veel bedrijven gesteund. „Het is een enorme klus om zoiets te organise ren", zegt voorzitter K.A. Bicker. „We zijn er al een jaar mee bezig. Het is ook niet iets dat je zomaar kunt doen. Je moet bij het hoofd bestuur een aanvraag indienen voor het organiseren van de dis trictstentoonstelling en dan moet je maar afwachten of je ook wordt uitgekozen. Voor ons is het de tweede keer dat we de tentoonstel ling mogen organiseren. In 1985 gebeurde dat voor het eerst." Ringencommissaris I. de Graaf (al 20 jaar bestuurslid) weet dat niet alle 28 verenigingen in Zeeland meedingen naar de eer om het Zeeuws kampioenschap in huis te halen. „Sommige verenigingen durven het niet aan. Het kost een enorme hoeveelheid tijd, geld en energie. Bovendien moet je er ook een geschikte ruimte voor heb ben", zegt De Graaf. „Wij hadden het geluk dat we van de gemeente en de beheerscommissie medewer king kregen zodat we Meulvliet in Tholen een hele week af konden huren. De sporthal gebruiken we de hele week en ook de grote zaal hebben we het grootste deel van de week in gebruik." Het gebruik van een grote ruimte als de sporthal is niet overbodig. „We hebben 1444 ingeschreven vogels. Die zouden op zich wel in de grote zaal van Meulvliet pas sen, maar dan moet je echt heel ri goureus gaan stapelen en dan heb ben de bezoekers maar heel kleine paadjes over om door te lopen. Dat is niet mooi voor zo'n tentoonstel ling", zegt De Graaf. „Het wordt nu een heel fraai kampioenschap. We hebben er echt heel veel werk 9. aan gehad. Er zijn ook veel stands met bedrijven die iets met het hou den van vogels te maken hebben. Verder wordt er een tuin aangelegd van 54 vierkante meter." Voor de tentoonstelling hebben 177 lief hebbers (van verenigingen die aan gesloten zijn bij de bond NBVV) hun mooiste vogels ingezonden. Onder hen zijn 39 leden van Vo gelvreugd. Ingeschreven zijn 506 kleurkanaries, 122 postuurkana ries, 56 Europese vogels, 22 bas taarden, 371 tropen, 92 grasparkie ten, 123 agaporniden, 133 grote parkieten en 19 duiven en kwar tels. Verder komen er ook showvo gels die men zelden op tentoon stellingen ziet zoals toekans, roze kaketoes, ara's en witkuifkaketoes. Al kost het dan een berg werk, Vo gelvreugd is trots op de districts tentoonstelling die het ene jaar in Zeeuws-Vlaanderen en het andere in de rest van Zeeland georgani seerd wordt. De Thoolse club is bepaald niet de kleinste in Zee land. Met 110 leden (waarvan tien jeugdleden) is Vogelvreugd qua grootte de vierde. Het bestuur van de vereniging bestaat momenteel uit: voorzitter K. Bicker uit Tho len, secretaris A.P. Goedegebuure k uit Sint-Annaland, penningmeester W. Zoetemeijer uit Tholen, vice- voorzitter M.C. Goedegebuure en tweede secretaris A. Bazen (beiden uit Sint-Annaland) en tweede pen ningmeester J. van Zetten en rin gencommissaris I. de Graaf uit Tholen. Vogelvreugd heeft leden in alle plaatsen van de gemeente en zelfs daarbuiten, zoals in Bra bant en op Schouwen-Duiveland bijvoorbeeld. Het is een eer voor de vereniging om het kampioen schap te mogen organiseren. „En we zijn ook de enige die geopend wordt door een commissaris van de koningin", zegt voorzitter Bic ker niet zonder trots en doelend op W.T. van Gelder die donderdag 18 december de tentoonstelling opent. „Bovendien komt ook de voorzitter van het landelijke be stuur van de NBVV, dhr. Van Stie- nen, naar Tholen. In elke provincie van het land wordt tegelijk de dis trictstentoonstelling gehouden en toch komt hij naar Zeeland. Dat is natuurlijk heel leuk." De vogelsport is op Tholen en Sint-Philipsland niet onbekend. In verenigingsverband doen er zo'n 150 Tholenaren aan deze hobby. In kooien of volières worden de ri meest uiteenlopende soorten vo gels gehouden. Een groot bestand deel wordt gevormd door de kana ries. Sommigen worden op kleur gekweekt (rood-isabel bijvoor beeld) en andere op vorm zoals ka naries met petjes of zelfs met ge krulde veren. Verder zijn de parkieten en papegaai-achtigen erg in trek. Kleurig zijn vaak de tropi sche vogels zoals de kleine gould- amadine met zijn verenkleed van paars, geel, groen, rood, wit en zwart. Het is voor de actieve leden van Vogelvreugd (waaronder ook nog één van de oprichters: J.J. den Engelsman Azn. uit Sint-Anna land) een intensieve hobby. Waar om begint iemand aan het kweken en verzorgen van vogels? „Tja, waarom? Het mooiste is gewoon het zelf kweken. Nieuw leven dat je ziet ontstaan van het ei tot aan een volwassen vogel. Het is een uitdaging om eraan te beginnen en steeds mooiere vogels te krijgen. En de tentoonstellingen zijn na tuurlijk ook een stimulans", zegt secretaris A.P. Goedegebuure. „En iedereen heeft ook zijn voorkeur voor een bepaalde soort vogels", vult W. Zoetemeijer aan. „Die brengen ook elk hun eigen proble men mee. Zo kun je parkieten en papegaai-achtigen niet in een fraai aangeplante volière zetten, want I die vreten het groen binnen een korte tijd op. Met tropen heb je daar geen last van." Zoetemeijer (al 18 jaar penning meester) kweekt zelf Lori's van de Blauwe Bergen (een papegaaien soort). „Het wordt steeds moeilij ker om aan tropische vogels te ko men", zegt hij. Voorzitter Bicker voegt daaraan toe: „De regelge ving voor de import is enorm aan gescherpt. En ook de export is drastisch verminderd. Een land als Nigeria heeft zijn grenzen volledig gesloten voor de uitvoer van vo gels. En ik denk dat het ook een goede zaak is dat er scherper gelet wordt op de handel in vogels. Als je soms ziet hoe die handelaren met de dieren omgaan, is dat ge woon verschrikkelijk. Je stopt toch geen dertig vogels in een kooi in de hoop dat er dan vijftien levend aankomen op Schiphol? Doe er dan meteen vijftien in, dan komen ze wellicht allemaal heel aan", al dus Bicker. Ook in Nederland zelf zijn de regels heel streng. Vogel kwekers moeten van al hun vogels gegevens bijhouden en als ze de dieren vervoeren naar bijvoorbeeld een tentoonstelling, moeten ze daar een vergunning voor hebben. Voor zeldzame of bedreigde dier soorten is de wetgeving nog veel strenger. „Het betekent wel extra werk voor ons, maar het is toch een goede zaak. Al zullen de vo gels wel steeds duurder worden", meent Bicker. De vogelliefhebbers beginnen niet aan hun hobby om er veel geld mee te verdienen. In tegenstelling tot de duivensport waar voor een goede duif tienduizenden guldens geboden kan worden, gaat er in de vogelverenigingen niet zoveel om. „Je betaalt alleen veel geld als de vogel zeldzaam is. Maar of die nu iets beter in zijn veren zit of iets mooier van kleur is, dat maakt niet zo gek veel uit", zegt Zoetemeijer. A.P. Goedegebuure vindt: „Dat neemt niet weg dat er vogels zijn waarvoor je een heel aardig bedrag moet neertellen. En het is finan cieel natuurlijk erger als je een lori verliest, dan wanneer er een zebra- vink dood gaat. Maar je gaat je toch best hechten aan een vogel. Zeker als je hem al langer hebt. Kijk, een kwart van je kweek gaat hetzelfde jaar nog weg. Die ver koop je, want alleen de beste vo gels blijven. Maar als er dan een goede vogel dood gaat, is dat heel jammer." De belangrijkste vijanden van vo gels zijn volgens de bestuursleden van Vogelvreugd tocht en kou. „Als een vogel een hele tijd warm heeft gestaan en er komt tocht op of je neemt hem mee naar buiten, dan krijgt zo'n beestje natuurlijk een flinke klap. De luchtwegen zijn heel gevoelig. De meeste vo gels sterven ook aan een aandoe ning aan de luchtwegen", vertelt secretaris Goedegebuure. „Je hebt ook wel ziektes zoals bloedluis", vult Bicker aan. „Dan wordt een vogel gewoon leeggezogen en ver zwakt totdat hij doodgaat.En bij parkieten komt nogal eens de hap- ziekte voor, ook een aandoening van de luchtwegen." Met deze om standigheden wordt in de volières al rekening gehouden. De buiten- volières worden verwarmd en goed geventileerd. Maar ook voor de kweek zijn er dingen waarop men moet letten. „Als je de natuur zijn gang laat gaan, zullen vogels pas gaan broeden als het voorjaar is. Het moet namelijk minimaal 14 uren per dag licht zijn. In de vrije natuur heeft de vogel dan genoeg tijd om eten te verzamelen voor de jongen. Als kwekers kun je dat tijdstip vervroegen door met kunstlicht te werken. Hoe vroeger je kweekt, des te eerder zijn de vo gels op kleur. Het scheelt natuur lijk nogal of je op een tentoonstel ling in september een vogel van zes maanden of van negen maan den hebt zitten", vertelt Bicker. „Het is van kweker tot kweker yer- schillend. Iedereen heeft zijn voor keur. En hoeveel nestjes wil je kweken uit een koppel? Dat speelt ook mee. Meestal zijn het er twee per jaar. En drie is echt het maxi mum, soms zelfs te veel. Dat wil overigens niet zeggen dat ze het daarna niet nog een keer doen. Er zit nu eenmaal geen aan- en uit knopje op." ■i De kweek van de diverse vogels is niet eenvoudig. Een papegaai legt maar één of twee eieren, terwijl een zebravink er meerdere legt. En het gaat er uiteindelijk om de juis te eigenschappen van een bepaalde vogel te laten overerven naar de nieuwe generatie. Zo komt men uiteindelijk tot een maximaal re sultaat. En daarmee worden de prijzen in de wacht gesleept op de tentoonstellingen. Punten, daar gaat het om. Een topvogel krijgt er 93, maar met 92 en zelfs 91 hoeft men ook al niet ontevreden te zijn. De keurmeesters hebben er een dagtaak aan. Kleur, postuur, hou ding en conditie van de vogels zijn belangrijk. „Het kan dus wel eens zo lopen dat je twee vogels in brengt waarvan je er één zelf als favoriet ziet. Maar als die vogel op de dag van de keuring net iets min der goed zit dan de andere, kan de mindere toch met meer punten gaan strijken", vertelt Bicker. De organisatie van de districtsten toonstelling is in de laatste fase. „Het is allemaal heel goed gegaan. En dat komt omdat we een goed samenwerkend bestuur hebben. Dat is belangrijk, anders kun je wel inpakken. Net als bij een auto, moeten alle cylinders meewerken, anders hebben de anderen het zwaarder en dan loopt het niet lek ker. Bovendien hebben we een goede chauffeur", grapt Zoeteme ijer wijzend naar de voorzitter. Commissaris van de koningin W.T. van Gelder opent donderdagavond 18 december om half acht de ex positie waarop ter afwisseling ook nog schilderijen te zien zijn van Jopie Meerman uit Tholen en van Wilma Hartog en Isa Leemreijze uit Sint-Annaland. De tentoonstel ling is gratis te bezoeken en is op vrijdag 19 december van tien tot tien uur geopend en de volgende dag van tien tot zes uur. Aannemingsbedrijf JMB uit Etten- Leur gaat volgend jaar voor 202.000 gulden, exclusief btw, het onderhoud van de provinciale we gen in noord-Zeeland uitvoeren. Het gaat om tegelfietspaden en klin kerbestratingen. „Voor het hele ge bied Tholen/St.Philipsland en Schouwen-Duiveland gaat het in feite maar om kruimelwerk", zegt dhr. Houmes van de provincie. „Er komt immers steeds meer asfalt." Bij de aanbesteding was Hoondert uit 's-Heerenhoek tweede met 209.450 gulden. Bolier uit Sint- Maartensdijk derde met 227 mille, Moerland uit Sint-Annaland vierde met 260.400 gulden, Rijnberg uit Goes vijfde met 327.800 gulden en Geva uit Tiel was de hoogste in schrijver met 352.000 gulden. Klucht. Het A.M. de Jong-toneel uit Nieuw-Vossemeer voert op 30 en 31 januari in t Wagenhuis te Nieuw-Vossemeer de klucht 'Hotel Jachtlust' op. I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 9