De uitgifte van bouwgrond aan banden gelegd Commissie zonder morren opgeheven Drie raadsfracties bezorgd over plan Bergse industrie Rabolientje en Tilanuspenning bij zilveren EHBO Stavenisse Het is Gods bewarende hand" sterilon Subsidie voor twee molens Boek over 50 jaar Chr. Geref. Kerk in Oud-Vossemeer 99 Donderdag 11 december 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 'Projectontwikkelaars snoepen werk weg' Als grote projectontwikkelaars op Tholen grond voor woningbouw kopen, dan heeft de gemeente minder in vloed op wat er gebouwd wordt. Dat zei wethouder J. Versluys maandagavond in de commissie voor het be drijfsleven naar aanleiding van een vraag van JJ.P.A. Boulogne die het CNV vertegenwoordigt. Alleen J. Boulogne van CNV tegen Een grote meerderheid van de commissie voor het be drijfsleven ging maandagavond zonder morren akkoord met het opheffen van de commissie. Op 16 maart is de laatste bijeenkomst van het adviesorgaan dat bestaat uit vertegenwoordigers van de gemeenteraad, middenstand, bedrijfsleven, landbouw, campinghouders en vakbewe ging. Alleen JJ.P.A. Boulogne van het CNV-Tholen was tegen het opdoeken van de commissie. Genoeg kanalen Van der Linde: geen hoge pet op van overleg RPF/GPV, PvdA en D66 hebben in de commissie ruim telijke ordening hun zorgen geuit over de communicatie met buurgemeente Bergen op Zoom. Die wil in de Au- vergnepolder, aan de Brabantse kant van het Schelde- Rijnkanaal, het akkerbouwgebied veranderen in een groot industrieterrein. Opvallend aspect Alleen arbeidsintensief Poortvliet Verbaasd keken de vijftig EHBO'ers in De Stove naar het groepje mensen dat onverwachts hun her- halingsles onderbrak. Al na een half uur liet dokter Veldman het er bij. Maar daar was dan ook een spe ciale reden voor, zei voor zitter mevr. L. Guequièrre van de EHBO-vereniging Stavenisse. De afdeling bestond namelijk 25 jaar en er was één persoon ook al vanaf het prille begin lid. Een totaal verraste me vr. A. Eerland-de Ruiter werd woensdagavond in het zonnetje gezet en kreeg als klap op de vuurpijl de Dr. Tilanus-penning opge speld. Voor de jubilerende vereniging was er een nieuwe instructiepop, die meteen de naam Rabolien- tje kreeg als verwijzing naar de sponsor Rabobank Tholen. Voorbeeld Zonder sponsoring Jeugd-EHBO Uw getrouwheid is van ge slacht tot geslacht. Deze ti tel, ontleend aan Psalm 119 vers 90, draagt het boek dat is verschenen ter gelegenheid van het 50-ja- rig bestaan van de Christe lijke Gereformeerde Kerk in Oud-Vossemeer. Het eerste exemplaar is don derdagavond door ouder ling M.A. van Gorsel over handigd aan ds. M.C. Tanis uit Sliedrecht. De predikant schreef een Ten geleide in het 155 bladzij den tellende boekje, dat aan elk lid en dooplid van de iets meer dan honderd leden tellende gemeente wordt geschonken. Met ere herhaald Kruisgemeente Scheuring ONTSMET IN ELKE Si KONINKLIJKE HO Vereniging is ontstaan op initiatief van Veilig Verkeer Nederland De vakbondsman wilde weten hoe het met de uitgifte van kavels zal gaan nu er door de provincie en het rijk veel minder gebouwd mag wor den in de kleine woonkernen op Tholen. En wat de rol van de pro jectontwikkelaars is die zich steeds meer roeren op de Thoolse woning markt. Volgens de wethouder is Tholen re delijk bedeeld geworden met wo ningen; in Tholen-stad mogen er 50 per jaar gebouwd worden, daarbui ten 59. Hij gaf toe, dat er voor de andere dorpen niet veel overbleef, minder dan tien. „Met die 59 kan wel wat geschoven worden door hier en daar wat meer en hier en daar wat minder te bouwen." Vol gens Versluys is de belangstelling wisselend: in Scherpenisse bestaat een wachtlijst, maar voor Vroonste de in Sint-Annaland en voor Stads- zicht in Tholen zijn nog geen in schrijvingen. Volgens Versluys moet het college zich nog beraden over de wijze waarop de grond uitgegeven zal worden. „Economische gebonden heid zal een rol gaan spelen." De wethouder benadrukte het belang van nieuwbouw in de kleine woon kernen: „Toen er in Stavenisse geen woningen werden gebouwd voor particulieren en huurders betekende dat wel dat de basisschool in een bepaald jaar geen nieuwe kinderen kreeg." Boulogne stelde dat de grote pro jectontwikkelaars het werk bij de kleine aannemers 'wegsnoepen.' Wat de macht van de projectontwik kelaars betreft zei Versluys: „We kunnen ook bij projectontwikke laars zaken opleggen, zoals voor keurslijsten van wie wel en wie niet in aanmerking komt voor een wo ning. Maar ik geef toe, dat we min der in de pap te brokkelen hebben." Het college vindt dat de sectoren in de commissie hun belangen beter kunnen behartigen door rechtst reeks naar b. en w. te stappen. Dat is volgens wethouder J. Versluys al ja ren de praktijk: de recreatie-onder- nemers, de landbouwvertegenwoor- digers maar ook de middenstanders staan regelmatig op de stoep bij het college om voor hun belangen op te komen. „Als die punten dan in de commissie ook nog eens behandeld worden, doen we zaken dubbel". Maar volgens Boulogne is het geen goede zaak om de zaken alleen op die manier te regelen. Hij hield een pleidooi de commissie te handhaven waarin voorstellen op een democra tische manier behandeld worden. Hij vergeleek de werkwijze van de commissie met de economische concentratiegroep van de provincie waarvan onder meer de vakbewe ging, werkgevers en landbouwers deel uitmaken. Versluys stelde echter dat de vak bonden ook welkom zijn om hun belangen te komen behartigen. Hij richtte zich daarbij ook naar J. van Akkeren van de FNV-Tholen. Maar volgens Boulogne wordt de discus sie dan gemist. De wethouder merk te op, niet zo onder de indruk te zijn van de discussies in de commissie bedrijfsleven en sport (die ook op geheven wordt). J.P. Moerland van het Overleg Or gaan Industrie Tholen (OOI) kon zich helemaal vinden in het voor stel. „Er zijn genoeg kanalen om onze belangen te behartigen." Het opheffen van de commissie was geen agendapunt, maar werd tijdens de rondvraag door C.G. Visser (middenstandsfederatie) aan de or de gesteld. Hij vroeg alleen om na dere uitleg. De sector landbouw was maandag overigens niet vertegen woordigd in de commissie. G. Hoek en L. de Oude waren verhinderd en werden ook niet vertegenwoordigd door een vervanger. Ook het raads lid M. Dijke ontbrak. Ook hij werd niet vervangen. Naast het opheffen van de commissie voor het bedrijfs leven en de commissie sport, is het de bedoeling dat er in april drie nieuwe commissies komen die de zes raadsfracties vervangen: midde len, algemeen bestuur en welzijn en gemeentelijke ontwikkeling. De provinciale planologische com missie (PPC) is onlangs akkoord gegaan met de ontwerp-beleidsvisie bedrijventerreinen Tholen. Men verbond daaraan wel de voorwaar de, dat de Tljoolse bestuurders bij het ontwikkelen van de bedrijven terreinen hun plannen afstemmen met buurman Bergen op Zoom. In de ontwerp-beleidsvisie, waarmee woensdag door de commissie ruim telijke ordening werd ingestemd, wordt het bedrijventerrein Welgele gen bij Tholen gezien als een ge bied met een regionale functie. De andere bedrijventerrein op het ei land hebben een lokale functie. De verplichting van de provincie noemde PvdA-raadslid M.A.J. van der Linde ,een opvallend aspect.' „De kans bestaat, dat Bergen op Zoom ons als klein broertje gaat be schouwen en verder gewoon haar gang gaat. Ik heb er geen hoge pet van op", aldus een kritische Van der Linde, die ook nog waarschuwde voor de milieu-gevolgen van indus trie in de Auvergnepolder. Hij was ook van mening, dat Tholen het aanbod van de provincie om te be middelen, niet mag afslaan. Van Belzen vroeg zich af, of er sprake zal zijn van echt overleg of van elkaar op de hoogte houden. „In welke fase zitten we nu eigenlijk?" Burgemeester Van der Munnik meende, dat de vragenstellers onno dig bezorgd waren. „Men verwacht overleg van ons, maar niet over de ze beleidsvisie. Indien er knelpun ten komen, wat ik niet verwacht, zullen we zeker in overleg treden met de provincie", zegde de burge meester toe. Van den Donker wees op het hoge werkloosheidspercentage, zoals in de nota wordt aangegeven voor de ze regio. Daarom wilde hij graag criteria voor het acquisitiebeleid vastleggen. „We kunnen niet onbe perkt bedrijven blijven aantrekken. Ga dus gericht op zoek naar ar beidsintensieve ondernemingen", aldus het D66-raadslid, dat de schaarse industriegrond niet wilde opofferen voor bedrijven/kermisex ploitanten die alleen maar grote loodsen plaatsen en nauwelijks per soneel hebben. De burgemeester hield Van den Donker voor, dat deze commissie niet de juiste was om over die materie van gedachten te wisselen. CDA-raadslid W.C. van Kempen in formeerde naar de plannen voor het bedrijventerrein Poortvliet. De bur gemeester kon er niet meer over zeggen, dan dat er volop onderzoek naar gedaan wordt. Tussen april en oktober volgend jaar zal er meer over bekepd zijn, zei Van der Mun nik. „Het gaat mij erom, dat het niet onder in een la blijft liggen", aldus Van Kempen. De op de publieke tri bune aanwezige directeur A. Bou- man van Woonboulevard Poortvliet werd daar niet veel wijzer van. Alle 65 actieve leden van de ver eniging waren tevoren door het be stuur gebeld met de vraag om naar de lesavond te komen. De reden werd niet onthuld, maar zo'n vijf tig EHBO'ers gaven aan het ver zoek gehoor. Terwijl zij in de grote zaal naar de uitleg van huisarts Veldman luisterden, vingen be stuursleden elders in De Stove een aantal genodigden op. Toen zij de zaal binnen stapten, sloot de voor af geïnformeerde dokter zijn les af en gaf het woord aan de voorzitter. Zij noemde het voor een klein dorp als Stavenisse een hele pres tatie om met een EHBO-vereni ging zo'n hoog niveau te bereiken als waarop de jubilerende afdeling draait. Tijdens wedstrijden kwam Stavenisse altijd goed voor de dag en in de afgelopen kwart eeuw zijn 119 EHBO'ers opgeleid voor het eenheidsdiploma met verbandleer. Een deel van hen is tevens in het bezit van het diploma hartreanima- tie. Mevrouw Guequièrre haalde vervolgens mevrouw A. Eerland naar voren, omdat zij als enige al vanaf de oprichting lid is van de vereniging. Ze is erg actief en al 24 jaar bestuurslid. De voorzitter bedankte haar, maar ook het thuis front voor de steun. De jubilaris, die door de hulde totaal werd ver rast, kreeg een rieten wasmand vol cadeaus en bloemen aangeboden. Na de pauze kwam daar nog iets bij, want hoofdbestuurslid A. Koole speldde mevr. Eerland de Dr. Tilanus draagpenning op. „Ik weet dat jullie een actieve vereni ging zijn, want op wedstrijden ont moet ik jullie altijd", aldus Koole, die de zilveren vereniging de feli citaties overbracht van het hoofd bestuur. Vervolgens somde hij de verdiensten op van de jubilaris: 25 jaar lid en 24 jaar bestuurslid, waarvan de laatste zestien jaar penningmeesteresse. „Dat bete kent ontzettend veel werk. Boven dien bezoekt u alle oefenavonden en hebt u 27 keer aan wedstrijden meegedaan. Daardoor bent u een voorbeeld voor velen, want vaak moeten we eraan trekken om men sen te vinden die aan wedstrijden meedoen." Samen met de voorzit ter zit mevr. Eerland al verschil lende jaren in de commissie die rampenoefeningen voor Tholen uitwerkt met het Rode Kruis, de ambulancedienst, brandweer en politie. Al met al reden genoeg om de onderscheiding toe te kennen, aldus Koole. En daarmee was de koek nog niet op, want vervolgens kreeg P. Grof- fen, voorzitter van de raad van toe zicht van de Rabobank Tholen, het woord. Hij vond het een hele pres tatie dat de vereniging een kwart eeuw lang zonder enige vorm van sponsoring kon bestaan. En daarbij nog prima presteerde, want elf keer werd men Thools kampioen en zeven keer de Zeeuwse titel in de wacht gesleept. Groffen, die vertelde zijn militaire dienst bij de geneeskundige dienst te hebben vervuld, zei dat de bank het jubi leum graag aangreep om een ver eniging met een dienstverlenend karakter te belonen. Een grote doos werd aangedragen en toen mevr. Eerland deze had uitgepakt, bleek er een nieuwe instructiepop in te zitten. Een welkom geschenk voor de EHBO-vereniging, want de oude was tot op de draad ver sleten. „Een overweldigende ma nier van sponsoring", vond voor zitter mevr. Guequièrre. Een dergelijke pop zou voor de vereni ging zelf een buitengewoon dure aanschaf zijn geweest. De pop werd meteen 'Rabolientje' ge doopt. Instructeur H. Dorst de monstreerde hoe de pop gebruikt gaat worden. Namens het bestuur kregen de heren Groffen en G. Vos van de bank, de heren Koole en Uijtdewillegen van het hoofd- en het districtsbestuur van de EHBO, dokter Veldman en oud-instructeur P. Averdieck een attentie. Daarna was men nog gezellig bijeen onder het genot van een hapje en een drankje. Het initiatief voor een EHBO-ver eniging in Stavenisse is in 1972 genomen door de afdeling van Vei lig Verkeer Nederlandv die toen werd gevormd door C.G. v.d. Hoek, J. v.d. Sanden, J. Vermaas en T. Struik. Zij zetten een cursus eerste hulp bij ongelukken op, waarvoor zich 29 deelnemers meldden. Het resulteerde erin, dat op 29 november een afdeling van de landelijke vereniging werd op gericht. De krant van een kwart eeuw geleden meldt dat het eerste bestuur werd gevormd door voor zitter J. v.d. Sanden, secretaris mej. T. Gaakeer en penningmees ter G. de Moed. Huisarts P. van der Eist verzorgde de cursus en bij het praktijkgedeelte assisteerden de dames Van Rossum en W. Neele. Verbandleer werd gegeven door Tj. Heijboer en P. Snoep uit Sint- Annaland. De afdeling deed mee aan wed strijden in de kring Tholen en won die tussen 1974 en 1985 elf keer. wat plaatsing betekende voor de districts wedstrijden. Deze won men zeven keer, zodat Stavenisse Zeeland mocht vertegenwoordigen op de nationale wedstrijd. Twee keer - in 1982 en 1984 - werd Sta venisse hier tweede en twee keer - 1985 en 1997 - derde. Ook bij ju bileumwedstrijden van andere ver enigingen was Stavenisse regelma tig van de partij en boekte daar goede resultaten. Na het vertrek van dokter Van der Eist in 1977 nam dokter E.H. Veld man de theorielessen over. Hij reikt ook altijd de diploma's uit en de prijzenkast met daarin de be kers die Stavenisse op wedstrijden won, hangt in zijn spreekkamer. Elf jaar lang was de al eerder ge noemde P. Snoep kaderinstructeur, daarna gedurende zes jaar P. Aver dieck uit Hoogerheide en sinds 1990 H. Dorst uit de eigen gelede ren. Hij wordt sinds vorig jaar bij gestaan door mevr. E. Helmons uit Fijnaart, omdat de groep cursisten voor één instructeur te groot werd. Er is een toenemende belangstel ling voor EHBO-cursussen omdat bedrijven (maar ook bijvoorbeeld scholen) op grond van de arbo-wet verplicht zijn een gediplomeerd ie mand aanwezig te hebben, vertelt secretaris T. de Rijke. Stavenisse organiseert elke twee jaar een ba siscursus en daarnaast elke winter een avond voor verbandleer en zes herhalingslessen. Het nieuwe cur susboekje van het Oranje Kruis voorziet een verandering, want de hartreanimatie wordt bij het een heidsdiploma betrokken, aldus De Rijke. Hij benadrukt het belang van de herhalingslessen: „Er ver andert geregeld iets, bijvoorbeeld in de technieken. En je staat er versteld van hoe snel je dingen verleerd bent. Daarom is oefenen en herhalen heel belangrijk." Ook de wedstrijden zijn in de loop der jaren veranderd. Vroeger moesten alle ploegen hetzelfde on geval behandelen. Tegenwoordig zijn diverse boxen ingericht in de vorm van een circuit dat afgewerkt moet worden. Het is veel meer een vaardigheidsproef geworden en er komen ook meer aspecten aan de orde, zegt De Rijke. Naast theorie bijvoorbeeld verbanden leggen en beademen. „Voor het publiek is het overigens minder leuk gewor den." De nieuwe opzet maakt wel, dat meer mensen nodig zijn die slachtoffer willen spelen. Stave nisse heeft er zelf één, mevr. S. Vermaas. EHBO'ers van de ver eniging zijn regelmatig aanwezig bij evenementen, zoals de plaatse lijke fietsdriedaagse. Ook in ande re dorpen springen ze bij. Daar naast verzorgt de vereniging al diverse jaren de opleiding jeugd- EHBO A op de basisscholen. Mee doen aan oefeningen hoort er ook bij. Daarbij wordt in toenemende mate samengewerkt met het Rode Kruis en andere hulpdiensten.' „Dat gaat steeds beter", zegt De Rijke. De jubilerende EHBO-vereniging in Stavenisse heeft de steun van ongeveer 200 donateurs. Het be stuur bestaat naast de dames Guequièrre en Eerland en de heer De Rijke uit mevr. M. Hout en H. Dorst. De provincie betaalt aan de ge meente een bijdrage in de onder houdskosten van twee molens. Voor de korenmolen in Stavenisse ontvangt Tholen 750 gulden en voor molen De Nijverheid in Sint- Maartensdijk 648 gulden. Het be treft de afrekening over 1996. Middelburg draagt voor molens die in bedrijf zijn geweest 15% van ten hoogste 5000 gulden bij. Die regeling is op beide genoemde molens van toepassing. Voor Sta venisse krijgt de gemeente de maximale subsidie; voor De Nij verheid lagen de onderhoudskos ten lager en wordt 15% betaald van 4317 gulden. Eén doel van het boekje is, om de komende generaties de historie van de gemeente mee te geven, zei ou derling Van Gorsel in zijn toespraak. Daarnaast is het een stuk waardering naar de gemeente toe, omdat de ker kenraad daarop in die halve eeuw nooit tevergeefs een beroep deed wanneer er geld nodig was om de kerk te verbouwen, een verenigings gebouw te realiseren of een pastorie aan te kopen. „Misschien zijn er on der u die zeggen: Was dit nu nodig? Wat is het nut? We zijn toch maar een kleine gemeente?", aldus Van Gorsel, die vervolgde: „Ja, we zijn een kleine gemeente, maar we heb ben Gods grote daden mogen bemer ken. Zondag aan zondag is hier de afgelopen 50 jaar het Woord verkon digd. Er is een geslacht weggevallen, maar er is een nieuw geslacht bijge komen." Van Gorsel legde de achtergrond uit van de titel die het door de kerken raad samengestelde boek draagt. Hij herinnerde aan het institueren van de Christelijke Gereformeerde Kerk in 1946 en de scheuring tien jaar later, die dwars door families ging. De kerkenraad werd daarna jarenlang gevormd door ouderling IJ. van Gorsel en de diakenen Th. Aarnoud- se en J. Duine, die inmiddels alledrie overleden zijn. In de huidige kerken raad keren diezelfde drie achterna men terug (ouderling M.A. van Gor sel, scriba D.F. Duine, diaken D.A. Aarnoudse). „Hierin mogen we de hand van de Heere zien die Zijn werk in stand houdt." Van Gorsel zei dat het ontzettend donker wordt in de wereld en dat de kerk steeds meer in een hoek wordt gedrukt. „Wij weten niet hoe het zal gaan, wat zal onze kinderen te wach ten staan?" Hij wees op de toene mende kerkverlating, maar zei dat de - Ouderling M.A. van Gorsel (rechts) overhandigt het eerste exemplaar van het jubileumboek aan ds. M.C. Tanis. Op de achtergrond scriba D.F. Duine. kerk nog altijd een boodschap heeft. „God in de hemel leeft. Laten we dat onze kinderen voorhouden en hen vertellen dat ze altijd met de Heere mogen spreken. En komt het ooit zo ver dat ouders niet meer met hun kinderen over God kunnen spreken, laat dan de ouders met God over hun kinderen spreken", hield Van Gorsel de aanwezigen - waaronder veel jon geren - voor. „Ruim 50 jaar christe lijk gereformeerd. Hebben wij dat verdiend? Nee, het is Gods bewaren de en sparende hand." Ook ds. Tanis noemde het 'groot en rijk' dat er van het ene geslacht naar het andere geslacht kerk mag zijn. „En dat Hij de prediking laat door gaan. En de leesdiensten geeft die we vandaag niet mogen onderschat ten. De oude generatie heeft de ze gen van de Heere mogen ontvan gen." De predikant wees erop hoe al die 50 jaren niet alleen de prediking, maar ook het pastoraat en catechisa ties mochten doorgaan en dat de jon geren betrokken zijn bij het Woord en de belijdenis van de kerken. Ds. Tanis noemde het erg dat kerken moeten sluiten omdat er geen kerk- gangers meer zijn. "Het is goedheid van de Heere dat de kerken nog be staan. Dat is ook bij u het geval. U bent klein in getal, maar u bent er nog." De predikant zei dat het oog van de Heere niet de massa zoekt, maar dat Zijn Woord zich in de eer ste plaats op de enkeling richt. Ook ging hij nader in op Psalm 119 „die in vele opzichten een loflied ge noemd kan worden op het Woord van de Heere." Het woord getrouw heid in deze psalm, een woord dat te rugkeert in de titel van het gedenk boek, is volgens ds. Tanis verwant aan de waarheid, zoals bedoeld in Exodus 34. Ds. Tanis riep in herinne ring het drietal dat jarenlang de ker kenraad vormde. Hun foto's sieren de voorkant van het boek. „Ik heb ze allen goed gekend. We mogen hen niet vergeten, zij worden met ere herhaald. Ieder heeft op zijn wijze en naar eigen inzicht de gemeente ge leid", aldus de predikant, die in 1954 voor het eerst in de gemeente preek te. De bijeenkomst in de kerk aan de Molenstraat werd geopend met het zingen van Psalm 119 vers 45 en 65. Uit dezelfde Psalm las ds. Tanis de verzen 89 t/m 96 en na zijn meditatie en gebed werd Psalm 72 vers 3 en 9 gezongen. De bijeenkomst werd af gesloten met het staande zingen van Psalm 68 vers 10 en 17. 'Uw getrouwheid is van geslacht tot geslacht' beperkt zich niet tot dê his torie van de Christelijke Gerefor meerde Kerk in de afgelopen halve eeuw. Het begint met een hoofdstuk over de afscheiding in 1835 en daar na, toen een groep inwoners uit de Hervormde Kerk trad en zich rond ds. H.J. Budding schaarde. In 1850 werd een Kruisgemeente gesticht, die een pakhuis bouwde (voor een kerk kreeg men geen vergunning) aan de Molenstraat op de plaats van het huidige verenigingsgebouw De Voorhof. In 1871 werd een kerk be trokken op de plaats waar de huidige Gereformeerde kerk staat. Sinds 1858 was men geen Kruisgemeente meer, in 1863 werd de gemeente Christelijk Gereformeerd en in 1892 Gereformeerd. Dit laatste was het gevolg van een vereniging tussen de Chr. Geref. en de Nederduits Geref. Kerk. Een groep die het met deze vereniging niet eens was, begon aparte samenkomsten te beleggen. Zij hielden die jarenlang in panden in de Achterstraat en vanaf 1910 weer in het eerder genoemde ge bouw in de Molenstraat. Dit was ook het jaar dat men zich aansloot bij ds. L. Boone die toen in Sint-Philipsland stond. Geleidelijk aan ging men meer voe len voor de prediking van ds. W. Baaij uit Tholen en op den duur sloot men zich aan bij diens Vrije Gerefor meerde Gemeente. Toen de predi kant in 1945 overging naar de Chris telijke Gereformeerde Kerken, volgde de gemeente hem. De in schrijving dateert van 24 maart 1946. De kerkenraad bestond op dat moment uit Adr. Aarnoudse Azn„ A. Aarnoudse Bzn. en B. Aarnoudse. Nog datzelfde jaar vertrok ds. Baaij en kwam ds. H. van Leeuwen naar Tholen. In zijn periode ging men de psalmberijming uit 1773 zingen in plaats van de berijming van Datheen. Het boekje vermeldt vrij gedetail leerd alle verbouwingen en uitbrei dingen aan het kerkgebouw, functie wisselingen en dergelijke. Maar ook de onenigheid over het verhuren van een woning. En de scheuring in 1956, voortkomend uit de moeite die een deel van de kerkenraad en de ge meente kreeg met het kerkverband. Er gingen regelmatig predikanten voor van de Oud-Gereformeerde Ge meente. In een emotionele vergade ring op 11 mei 1956 wilden van de 20 aanwezige leden er 13 Chr. Geref. blijven en 3 uittreden, 3 stemden blanco en één verliet de zaal voor de stemming. Diaken J. Duine, het eni ge overgebleven kerkenraadslid, leg de zijn functie neer. Uiteindelijk ble ven er van de 56 belijdende en 43 doopleden respectievelijk 36 en 33 over. De scheuring liep dwars door families heen. Over het eigendoms recht van het kerkgebouw is nog ja ren getwist. 'Heden ten dage is de verwijdering, die er toen ontstaan is, nog duidelijk merkbaar', staat in het boek te lezen. Eind 1957 nam ds. J. van Doom een beroep naar Tholen aan. De gemeen te van Oud-Vossemeer droeg een vijfde deel van de kosten van deze predikant, die in 1963 vertrok. Pas in 1988 kwam er een opvolger in de persoon van ds. A.G. Boogaard, voor wie de voormalige burgemeesters woning in de Coentjesweg als pasto rie werd aangekocht. Hij vertrok in 1996. De oprichting van vrouwenvereni ging 'Wees een zegen' in 1986, van jeugdvereniging Het Kompas in 1990, de samenwerking met Tholen bij het uitgeven van een kerkbode, de totstandkoming van De Voorhof en de in het dorp gehouden particuliere synode van het Zuiden komen in het boek aan de orde. Evenals levensbe schrijvingen van de ambtsdragers J. Duine (1893-1987), IJ. van Gorsel (1920-1989) en Th. Aarnoudse (1924-1996). Er wordt uitvoerig in gegaan op het werk van de kerken raad en in het boek zijn preken opge nomen van de predikanten Baaij, Van Leeuwen, Van Doom en Boog aard. Het werkje, dat bij de scriba verkrijgbaar is, sluit af met een toe komstverwachting. De teneur is dat het gezag van de bijbel alsmaar meer onder druk komt te staan, zelfs in de eigen kring worden vraagtekens ge zet bij normen en waarden. 'Dit is ons inziens veel en veel gevaarlijker dan wanneer de wereld ons openlijk aanvalt en bestrijdt' Er blijft desondanks toekomst voor de kerk, maar bij het samen optrek ken van kerken worden vraagtekens geplaatst. Wat de eigen kerkgemeen te betreft, is de constatering dat wei nig groei te verwachten valt. Het kerkbezoek is goed en daarom wil men de drie diensten op zondag handhaven. De kerkenraad is be ducht voor vernieuwingen, meldt het jubileumboek. N KL IJK? ïVOOR COMPLETE W0NÉ ERENIGINGl Mevr. A. Eerland-de Ruiter kreeg de Tilanuspenning uit handen van EHBO-hoofdbestuurslid A. Koole.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 5