'Kinderen opleiden tot fatsoenlijke mensen die overal op de wereld terecht kunnen CNV-Tholen fel gekant tegen opheffen bushaltes Plaatselijk nieuws Geen internet Meer geld voor onderhoud aan de schoolgebouwen Donderdag 11 december 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Ieder jaar schrijft hij het in de schoolkrant: 'Wat je wordt, is niet belangrijk, wel wie je wordt.' Het is de lijf spreuk van meester C.G. van den Hoek van de openbare basisschool De Schalm in Stavenisse. Aan gewichtigdoe nerij heeft hij een broertje dood. Het doel van het onder wijs is volgens hem kinderen kennis en vaardigheden aan te leren waarmee ze als 'fatsoenlijke mensen overal op de wereld terecht kunnen.' Als straatmaker of als in genieur, dat maakt voor hem niet uit. Menselijk contact Tour de France Rampgebied Op de brommer Kees van den Hoek van De Schalm zwaait na 38 jaar af als onderwijzer Brieven Niemand in Stavenisse Aanfluiting Botsing vrachtauto Zwartepieten op skeelers Pacht ontbonden Sint op Eevliet Neppakjes Biljarten Kerstmiddag Inbraak woning Oliebollenactie Aparte actie slaat aan Bodemonderzoek Duivenshow Eindejaarsconcert Sint bij Tum-Tum Pieten verstopt Van hogerhand opgelegd Hogere bijdrage Met een officiële receptie op vrij dag 19 december in De Stove neemt hij afscheid van het Thoolse onderwijs. Hij maakt op 61-jarige leeftijd gebruik van de mogelijk heid tot flexibele pensionering. „Ik ben altijd fel op netheid geweest en fatsoen. Kinderen moeten leren wat voor elkaar over te hebben." Van den Hoek is een groot voor stander van het openbaar onder wijs. Het was zijn ideaal om een school te leiden waar alle geledin gen van de maatschappij terecht konden. Dat ideaal leek hij in Sta venisse te kunnen verwezenlijken, maar de komst van de reformatori sche school Rehoboth in het dorp maakte aan dat streven een eind. „Daar heb ik het heel moeilijk mee gehad. Ik ben er zelfs een tijdje voor thuis geweest." Van den Hoek ziet niet om in wrok. Integendeel. Hij is de onderwijs man in hart en nieren gebleven vanaf zijn aanstelling in 1959 in Scherpenisse. De man ook van de bijlessen in Frans en hoofdreke- nen. De meester die zich liever hoofd noemt dan locatiedirecteur en een hekel heeft aan vergaderen. „Vroeger had je één keer per jaar een vergadering met het personeel en de oudercommissie en één ou deravond. Nu zijn er ongeveer 65 vergaderingen per jaar: wekelijks met het personeel, 7 of 8 keer met de ouderraad en 5 keer met de me dezeggenschapsraad, één keer in de maand stafvergadering van de directeuren en dan nog eens regel matig overleg over zorgverbre ding." Van den Hoek deed wel mee aan het directeurenoverleg, maar noemde het zelf altijd maar hoof- denkring. „Eerst was je hoofd der school, toen schoolleider, daarna directeur en nu met de boven schoolse directeur noemen ze me locatiedirecteur. Maar dat vind ik een hele grote naam voor zo'n klein schooltje met 84 leerlingen." Met de komst van de bovenschool se directeur is het werk voor Van den Hoek er niet minder om ge worden, stelt hij. „Dat was wel de bedoeling. Vooral voor de hoofden van de kleine scholen. Maar we krijgen nog van alles op ons bordje hoor. Zo moet er een schoolgids uitkomen. Wij hebben de gegevens al klaar, maar het is verschoven naar 1999. Het schoolwerkplan moet vervangen worden door een schoolplan. En het leren surfen op internet via ISDN wordt ook aan ons overgelaten. Ik krijg over alles en nog wat een fax," lacht hij. Van den Hoek vindt de bovenschoolse directeur een hele prettige collega, maar ziet zijn werk buiten het les geven er niet door verminderen. Dat de computer zijn intrede in het onderwijs heeft gedaan, vindt Van den Hoek logisch, maar zelf staat hij wat argwanend tegenover het nieuwe medium. „Het is niet mijn sterkste punt," erkent hij. „Als school mocht je een leerkracht een cursus laten volgen voor algemeen computerleider. Dat heb ik niet ge daan en daar heb ik spijt van want ik ben nu niet goed gemotiveerd." De Schalm beschikt over één com puter. Elke week komt een moeder de leerlingen wegwijs maken op het apparaat, maar dat is volgens Van den Hoek te weinig. „Het mi nisterie belooft tien computers op tien kinderen maar het is financieel slecht geregeld. Het komt niet van de grond." De onderwijzer vindt ook dat de computer het directe menselijke contact in de weg staat. Ook al is via het apparaat een verbinding tot stand te brengen met mensen uit al le hoeken van de wereld. „Ik ben een contactmens. Alles is tegen woordig papier. Het salaris bij voorbeeld wordt via de bank gere geld. Toen ik in Scherpenisse stond en ook nog wel hier in Stavenisse, kreeg je een berichtje van het ge meentehuis dat het loonzakje ge reed lag. Dat ging je dan halen. Dan had je contact met die mensen op het gemeentehuis. Daar hecht ik veel waarde aan. Dat is een andere manier van omgaan dan met een computer. Die kan geen leerkracht vervangen. Daar moet je mee op passen. Als een computer zegt dat een vierkante meter gelijk is aan 100 vierkante decimeter, dan is dat mooi, maar dat moet je dan wel zelf eerst weten. Je moet je door een computer niet te gauw opzij la ten zetten." Van den Hoek hecht dan ook nog steeds veel waarde aan hoofdreke- nen. Hij gaf er bijles in, in groep zeven en acht, een half uur voordat de school begon. Ook in Franse les. „Er is een periode geweest dat ik vier ochtenden bijles gaf in reke nen, hoofdrekenen, ontleden en Frans. Maar dat werd te druk. Ik ben zowat de enige in Nederland die nog Frans geeft. De kinderen leren het verschil tussen mannelij ke- en vrouwelijke lidwoorden, werkwoordsvervoegingen, woord jes en telwoorden tot twintig. Dat het werkt, kun je merken aan de eerste rapportcijfers van mijn leer lingen op de middelbare school. Dan halen ze een 8 of een 9." On danks alle vernieuwingen in de on derwijsmethodes gebruikte Van den Hoek er eeri boekje uit 1933 voor. Meester C.G. van den Hoek staat het liefst zelf voor de klas en gaf tot voor kort nog bijles Frans. Als sportliefhebber hield Van den Hoek de Tour de France bij. Niet alleen voor zichzelf, maar ook voor de kinderen. „In groep drie en vier hebben ze moeite met de klok: in een uur zitten zestig minuten en geen honderd. Elke dag liet ik de kinderen uitrekenen hoe veel minuten de eerste tien renners in de Tour erbij had den gekregen. Op die manier leerden ze met dat andere stel sel optellen en aftrekken. Dat vonden ze altijd leuk." De uit Sint-Maartensdijk afkomsti ge Van den Hoek bezocht na de HBS in Bergen op Zoom de Rijks kweekschool in Middelburg. En vond na het behalen van zijn diplo ma meteen werk op de openbare school in Scherpenisse na een tip van zijn vriendin Adri Riedijk die op de grasdrogerij werkte. Op 28 september 1959 begon Van den Hoek zijn loopbaan nadat hoofdon derwijzer Verstijnen was vertrok ken. „Ik moest eigenlijk nog in dienst, maar omdat Scherpenisse in die tijd nog tot het zogenaamde rampgebied behoorde (vanwege de watersnoodramp-red.), kreeg ik drie jaar uitstel." De jonge onder wijzer kreeg de gecombineerde klas 3 en 4 met 44 kinderen onder zijn hoede. Een groot verschil met nu. De combinatieklas van groep 7 en 8 op De Schalm telt maar vijf tien kinderen. Om op school te worden aangenomen, moest het ge meentebestuur positief beschikken. „In die tijd ging je de gemeente raadsleden af om te vragen of ze op je wilden stemmen. Zo ben ik on der anderen bij wethouder Van der Jagt geweest (de vader van de hui dige wethouder), bij wethouder Kleppe en bij burgemeester Bou- wense. Er waren toen veel te wei nig onderwijzers." Zijn aanvangsa- laris bedroeg 248 gulden per maand. Na zijn huwelijk in 1960 verhuisde Van den Hoek van de smalstad naar Scherpenisse en ging tegenover de school wonen in de nieuw gebouw de Laban Deurloostraat. „Ik kwam vol idealen van de kweekschool. Ik wou les gaan geven volgens de nieuwste methodes. In werkweken zouden we met groepjes uit de klas aan projectonderwijs gaan doen. Dat zou je met zes collega's kun nen verwezenlijken, maar ik kwam tussen twee wat oudere dames te recht: juffrouw Van der Velde en juffrouw Van der Slikke. We kon den het goed met elkaar vinden, maar van vernieuwing is toen niet zo heel veel terecht gekomen." De school, de verdieping boven de Groen van Prinstererschool telde toen ongeveer 100 leerlingen waar van er opmerkelijk genoeg twaalf uit Sint-Maartensdijk kwamen van wege de slechte naam die de open bare school daar in die tijd had. Van den Hoek zat niet stil. „Ik wil de twee lager onderwijs-aktes ha len. Dan zou ik net zo veel kunnen verdienen als iemand die hoofd was. Op mijn dertigste ging ik 's avonds met de brommer naar het NS-station in Bergen op Zoom en via de trein naar Middelburg om lessen te volgen voor de akte Duits. hoofd Rentjes vertrok. Ik had er wel oor naar, maar wilde het alleen als ik het jaar daarop hoofd mocht worden. De reden waarom ik dat zo graag wou was omdat de school een openbare was. Dat was mijn ideaal. Stavenisse was het enige dorp in Zeeland met één school die nog openbaar was. In andere ge meenten waren er twee, een open bare en een christelijke of eentje van een andere signatuur. De solli citatie die ik toen had lopen in Sluiskil heb ik er voor stopgezet." Van den Hoek vertelt het met veel enthousiasme. „Hier had ik de kans om methodes te veranderen. En dan dezelfde avond weer terug naar huis. Dat was wel veel." Hij solliciteerde in die tijd naar een be trekking in Berkel Rodenrijs bij Rotterdam en in Aalst in de Betu we. „Vroeger moest je dan een proefles komen geven en ze kwa men ook op school kijken hoe je het deed. Aalst was een klein schooltje. Ik stond bovenaan de lijst, maar ik was ook benoemd in Berkel-Rodenrijs." Bij de kennismaking kreeg Van den Hoek (die toen al twee kinderen had) te horen dat er binnen een half jaar een woning voor zijn gezin be schikbaar was, maar toen hij bij burgemeester en wethouders kwam, bleek dat anderhalf jaar lan ger zou duren. „Ik heb toen de pro cedure stopgezet. In Stavenisse kwam een plaats vrij omdat het Ik kreeg veel medewerking van de gemeente Stavenisse. Alle geledin gen uit het dorp kwamen bij mij op school. Dat is het mooie van het openbaar onderwijs, alle richtingen waren er vertegenwoordigd. De kinderen gingen allemaal met el kaar om." Op 1 december 1965 begon Van den Hoek in Stavenisse. De school telde gemiddeld 150 leerlingen, met een uitschieter naar 160 leer lingen. In 1974 werd het oude schoolgebouw met drie lokalen op de begane grond en twee op de ver dieping naast de kerk, verruild voor een splinternieuw complex aan de Schoolstraat, naast het gym nastieklokaal. „Het was open en licht en vlakbij het gymlokaal. Er waren wanden tussen de lokalen die heel makkelijk weggehaald konden worden. Het idee was toen dat je als leerkracht gemakkelijk naar de andere groep zou moeten kunnen. Een meer open school, maar daar is nooit iets van geko men." Toen Van den Hoek in Stavenisse begon, waren er vier leerkrachten: mevrouw Rentjes, mevr. C. Stout- jesdijk-Engelvaart en mevr. Gaak- eer-Sakko. Dat er pogingen werden gedaan een christelijke school in Stavenisse op te richten, was Van den Hoek bekend. „Het heeft altijd gespeeld. Elk jaar als er een kerk vergadering was, wilde men een christelijke school stichten. Er moesten meen ik, 75 handtekenin gen voor komen, maar dat lukte steeds niet. Uiteindelijk is het een afscheidingsgroep van de kerk in Oud-Vossemeer geweest die hier de plannen steunde om een refor matorische school te beginnen. En dat kon alleen maar als de school een regiofunctie zou krijgen. In de oudercommissie van mijn school zaten zelfs vertegenwoordigers uit die groepering. Eén van hen is se cretaris van het bestuur geworden. In 1980 was de oprichting een feit. Het heeft zeer gedaan. Mijn ideaal was weg. Datgene waarvoor je ge komen was, was verdwenen. In het begin had ik er moeite mee, maar het is nooit een strijd geworden. Het is wel de moeilijkste periode geweest uit mijn loopbaan. Al de kinderen uit het dorp had je gehad. Als die trouwden, kreeg je hun kin deren weer op school en dat ge beurde niet meer." De invoering van de basisschool in 1985 bracht weer de nodige veran deringen. Het kleuteronderwijs moest meer deel gaan uitmaken van het lager onderwijs. Waar het kon, werden kleuterscholen bij de lagere scholen ondergebracht. Maar van die basisschoolgedachte is volgens Van den Hoek niet veel meer over. „De gedachte was, dat de kleuters ook wat eerder moesten gaan leren. Van spelen overgaan op leren, doen ze pas in groep drie. Dat leren is namelijk iets heel an ders. Daar moeten ze voor gaan zit ten. En dat blijft zo. Ik ben altijd tegen die gedachte geweest. Als je Als taaloefening liet Van den Hoek de kinderen brieven schrijven. Niet zomaar maar naar leerlingen van een school in het Zeeuwse-Vlaamse Hoek, waar zijn collega en studievriend hoofd was. „Ze moesten twee of drie brieven schrijven. Daar zijn vriend schappen uit gegroeid. Som migen gingen een week bij el kaar op vakantie. Het was een andere manier om met taal be zig te wezen en ervaring met schrijven op te doen." nuchter bent, wist je dat het niet zou werken. Laat die kinderen toch lekker spelen, ze hebben nog tijd genoeg in hun leven. Het is natuur lijk wel prettig dat de kleuters al op dezelfde school zitten. De over gang is veel soepeler." Was het vroeger voor een onder wijzer de gewoonste zaak om in de gemeente waar de school stond, te komen wonen, nu is die verplich ting er niet meer. Van zijn zes col lega-leerkrachten (een deel partti mers) op De Schalm woont niemand in Stavenisse. „Voor een school is dat niet goed. Ik vind het jammer. Als ik straks van school ben en er gaat alarm, dan komen de mensen toch nog naar mij, vrees ik."- Van den Hoek werd bij zijn aan stelling in het dorp automatisch voorzitter van de afdeling Veilig Verkeer Nederland omdat zijn voorganger dat ook was. Hij zou het 25 jaar lang blijven. „Die so ciale functies hoorden er gewoon bij, ook al was je niet overal even sterk in geïnteresseerd." Van den Hoek richtte zelf de gymnastiek vereniging Kwiek op, kwam in het bestuur van de EHBO en de afde ling Stavenisse van het Groene Kruis. „Toen de gymzaal er was gekomen, hebben we ook nog een volleybal- en een tafeltennisclub gehad." Van den Hoek die lang voor sv Smerdiek voetbalde en in januari de training weer hoopt te hervatten, was vijf jaar trainer van de senioren van voetbalvereniging Stavenise en de F-pupillen. Op school namen in de loop der ja ren de buitenschoolse activiteiten toe. De Schalm doet mee aan het jaarlijkse schoolvoetbal- en volley baltoernooi en aan het schooldam- men. Het schoolzwemmen is een deel van het onderwijsprogramma geworden. Pas na de oprichting van de reformatorische school is het schoolkamp ingevoerd. En drie keer per jaar verschijnt er een schoolkrant. Van den Hoek is een onderwijzer die zelf nog graag voor de klas staat. Officieel kan hij veel meer uren aan taken buiten het directe lesgeven besteden, maar dat wil hij niet. „Dan moeten collega's met drie groepen in één klas werken. Aan twee groepen heb je je handen al vol. Ik noem dit altijd maar een vorm van zorgverbreding (waarbij de zwakke leerlingen extra steun krijgen -red.) ook al is de inspectie en de wethouder het er niet altijd mee eens. Ook na schooltijd heb ik vaak nog lesgegeven aan kinderen die niet zo goed meekonden. Hel pen moet je en nog eens helpen. Ik heb ook altijd veel huiswerk gege ven. Dan heb je als kind meer in je mars. Ik heb ze altijd veel bagage mee willen geven." Ook zijn beide zonen zaten op De Schalm. Ze noemden hun vader meester. Hij liet ze niet in het gebouw als de an dere kinderen ook niet naar binnen mochten. „Misschien ben ik wel wat te streng geweest," peinst hij. Gemiddeld 60 tot 65 uren per week besteedde hij aan de school. Tegen de zomervakantie 80 tot 85 uren. „Dan gingen mijn vrouw en ik de kachels en de personeelskamer schoonmaken. Er zijn te weinig uren voor het schoonmaken voor het schoonmaakpersoneel. Van de twintig zijn we teruggegaan naar de negen. Dat is een aanfluiting." Van den Hoek wil na zijn afscheid afstand nemen van de school. Sa men met zijn vrouw had hij het plan bij Maartenshof in Sint-Maar tensdijk een huis te laten bouwen, maar dat gaat niet door. „We weten het nu nog niet, maar ik zal de kinderen missen. Ik houd van kinderen en ik zal ook al ande re mensen hier missen." In zijn vrije tijd krijgt hij meer tijd voor zijn hobby's: het kweken van fuch sia's en voetbal. Van den Hoek wil zich ook op de skeelers door het Thoolse landschap gaan begeven en meer tijd besteden aan zijn kleinkinderen in Emmen en Vene zuela. Scherpenisse De auto van een 51-jarige inwoner van Sint-Maartensdijk is donder dagochtend flink beschadigd bij een aanrijding met een vrachtauto. De vrachtwagen, bestuurd door een 50- jarige man uit Heerle, kwam vanaf de Engelaarsdijk de Poortvlietsedijk op en verleende geen voorrang aan de personenauto die op de voor- rangsweg reed. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij. Vol verwachting en reikhalzend stonden de kinderen van de Ooster- scheldeschool vrijdag voor het ge bouw op de komst van de sint te wachten. Eindelijk verschenen aan het begin van de straat twee zwar tepieten op skeelers. Eén van hen kon niet remmen, maar werd opge vangen door schoolleider H. Wit jes. Sinterklaas stond in een jeep uitbundig te zwaaien naar de wach tende kinderen. Nadat hij verwel komd was, zongen de kinderen nog enkele liedjes terwijl Gert-Jan Rijstenbil op zijn accordeon speel de. Daarna werden de twee zwarte pieten uitgenodigd om een wed strijd te houden op de op het schoolplein aangelegde skeeler- baan. Sint-Nicolaas nam de tijd op. Nadat de eerste piet de baan had afgelegd, bleek echter dat de sint vergeten was het knopje van de stopwatch in te drukken. Dus moest het nog eens over. Daarna vierden de sint (die het schoolmeu- bilair erg mooi vond) en zijn pieten het feest met de leerlingen van de groepen 1 t/m 4. De kinderen zon gen liedjes en er waren tekeningen voor de sint. Ook kregen de drie gasten een doosje met zelfgebak ken pepernoten. Na enig zoeken vonden de pieten de cadeautjes die ze meegebracht hadden. Als af scheid zongen de kinderen de 'pe- pernotensamba' en dansten met de zwartepieten. Na een bezoek aan de leerlingen van de groepen 5 t/m 8 vertrokken de sint en zijn knech ten weer. Poortvliet In verband met de aanleg van de rondweg heeft de provincie via de ruilverkaveling grond in gebruik ge kregen waarvan de pacht ontbonden moet worden. Dat geldt onder meer voor 14,95 are van J.M. van Bem- den, waarvoor deze van gedeputeer de staten een schadeloosstelling krijgt van 4784 gulden. De kinderen van basisschool De Ee vliet stonden vrijdag vol verwach ting bij het schoolhek. Met zijn al len zongen ze sinterklaas en de zwartepieten toe, die er aan kwa men. De goedheiligman bezocht al le groepen. Het werd een leuk feest, alle kinderen gingen met een ca deautje en een snoepzak naar huis. Sinterklaas en zijn zwartepieten brachten donderdag in de gymzaal een bezoek aan Excelsior. Ze had den hun gymschoenen aangetrok ken, want op gewone schoenen mag zelfs de sint de zaal niet betreden. De kinderen hadden een verrassing voor hem: ze hadden geleerd om neppakjes via een wiebelig parcours over te brengen. Dus mochten de pieten ziek zijn, dan kan de Excelsi- orjeugd als hulppiet fungeren. Ieder kind kreeg een cadeautje en een snoepzak. In de biljartcompetitie van Tolrust was C. Nagelkerke weer eens niet te stoppen. Hij maakte de hoogste se rie van 20 caramboles en had tevens het beste gemiddelde (2,91). De kortste partij was voor G. de Jonge met 23 beurten. J. Niemantsverdriet verloor zijn eerste partij in deze competitie, van M. Üijl. De uitsla gen: C. Nagelkerke-M. Uijl 12- 7,93; J. Niemantsverdriet-M. Uijl 5,88-12; G. de Jonge-A. Schot 12- 8,89; A. Schot-Chr. Bal 12-7,83; G. de Jonge-M. Uijl 12-7,24. De traditionele kerstrolladewed- strijd van de club liet de volgende uitslag zien: 1 P. van Roosendaal, 2 mevr. T. Demming, 3 A. Burgers, 4 J. Niemantsverdriet, 5 A. Demming, 6 M. Uijl, 7 G. de Jonge, 8 C. Na gelkerke, 9 W. Bijl, 10 A. Schot, 11 Chr. Bal en 12 L. Bijl. Sint- Phillpsland De commissie ouderenbeleid orga niseert woensdag de jaarlijkse kerstmiddag. Ds. Van Eckeveld zal deze middag een meditatie houden en verder wordt het programma af gewisseld met samen- en koorzang en declamaties. De bijeenkomst in De Wimpel begint om twee uur. Be langstellenden moeten zich uiterlijk vandaag aanmelden bij mevr. Ver wijs (tel. 572345) of mevr. Quist (tel. 572390). Ook voor het regelen van vervoer kan met deze dames contact opgenomen worden. In een woning aan de Oostdijk is donderdag ingebroken. De bewo ners missen een geldbedrag. Zangvereniging VZOS houdt zater dag een oliebollenactie. De lekker nij, bekend van de braderie, worden vanaf half tien huis-aan-huis ver kocht in het dorp en in Anna Jaco- bapolder. Ook in de hal van De Wimpel zijn de oliebollen verkrijg baar. De drie zwartepieten die woensdag middag bij elk huis een banketstaaf van de middenstandsvereniging af leverden, kregen positieve reacties. Veel mensen vonden deze actie leu ker dan de gebruikelijke winkelac tie, omdat nu iedereen een 'prijsje' kreeg. De pieten werden op Hun tocht vergezeld van een grote schare kinderen, die onder hun leiding spontaan sinterklaasliedjes aanhie ven. Zo trok men al zingend door de straten. Voor Anna Jacobapolder en de woningen in het buitengebied werden witte hulppieten ingescha keld. Om 9 uur 's avonds was ieder een voorzien. Waar niemand thuis was, werd de banketstaaf aan de deurknop gehangen. De provincie heeft nu de werkelijke eigenaar gevonden van een perceel grond aan de Rijksweg/Zuidweg waar verhoogde concentraties zink, cadmium, lood, chroom en koper zijn aangetroffen. Het perceel blijkt van M. Goense uit Steenbergen te zijn en hem is gevraagd een nader onderzoek te laten doen naar het voorkomen van zware metalen in de bovengrond. De vervuiling is ge constateerd na een verkennend on derzoek dat twee jaar geleden in op dracht van J. Nell is uitgevoerd. Aanvankelijk vroeg de provincie L. Boudeling om het onderzoek, maar deze was abusievelijk voor de eige naar aangezien. Postduivenvereniging De Vredes duif organiseert de jaarlijkse dui venshow op 19 en 20 decemer in De Druiventros. Vrijdagavond van 7 tot 9 uur en zaterdag van half vier tot acht uur kan het publiek er terecht. Muziekvereniging Concordia brengt op vrijdag 19 december een eindejaarsconcert. De muziek onder leiding van Walter Siol en de drum band geleid door Hans Orgers zul len op deze avond vele bekende werken ten gehore brengen. Het concert, dat om half acht begint in dorpshuis De Wimpel, is gratis toe gankelijk. Onder luid gezang van de peuters kwamen sinterklaas en zijn knech ten vrijdag peuterspeelzaal Tum- Tum binnen, waar de kinderen in spanning zaten te wachten. De zwartepieten begonnen meteen met het uitdelen van pepernoten en an dere lekkernijen. Dit was voor som mige peuters teveel van het goede, zodat de jufs enkele huilende kinde ren op schoot moesten nemen. Het was weer snel over toen enkelen bij de sint mochten zitten en hem wat mochten vragen of vertellen. Afge wisseld met aangeleerde liedjes die werden gezongen was het een leuke en gezellige ochtend. Voor de sint naar De Luyster vertrok kregen alle peuters een cadeautje. De pieten moesten de zak met geschenken eerst nog zoeken omdat ze vergeten waren waar ze deze hadden gelaten. Eenmaal terecht kon het uitdelen en uitpakken beginnen. Ieder kind kreeg een houten legpuzzel. Na het afscheidslied beloofde de sint dat hij volgend jaar terug zou komen. Twee zwartepieten kwamen vrijdag op een brommer het lokaal binnen gereden waar de groepen 1 t/m 4 van De Luyster op sinterklaas zaten te wachten. Ze hadden de cadeau tjes en de staf bij zich. Om een grapje met de sint uit te halen, ver stopten de pieten zich. Met behulp van de kinderen vond de goedhei ligman, die even later arriveerde, zijn knechten toch. Hierna kon het programma beginnen. Vele kleuters deden kunstjes en zongen liedjes voor de sint. De kinderen van de groepen 5 t/m 8 hadden voor elkaar surprises en ge dichten gemaakt. Ook bij hen kwam de sint kort op bezoek en hij bracht een klassecadeau mee dat in de smaak viel. Ook de leerlingen van de bovenbouw traden op voor sin terklaas en zijn pieten. Het CNV-Tholen betreurt het dat er minder bushaltes komen op Tholen. In de commissie voor het bedrijfsleven uitte J.J.P.A. Bou logne uit Sint-Annaland maan dagavond kritiek op het voorne men van de BBA om het aantal haltes per woonkern terug te brengen tot één. Alleen in Tholen- stad zouden er twee gehandhaafd blijven. Volgens Boulogne wordt voorbijgegaan aan de landelijke doelstelling om het gebruik van de auto te verminderen. Stemmen van lezers Naar aanleiding van het bericht 'Tholen pagina op het internet' in de Eendrachtbode van 4 december het volgende: Ik wil de gemeente juist vragen om niet het voorbeeld van dhr. W.R. Zwikker te volgen! WWW is Hebreeuws voor 666 en een digit is een getal. Val alstublieft niet in het world wi de web waarvoor de bijbel ons zo nadrukkelijk waarschuwt! Men wil internet al op scholen, bij gemeen ten, enzovoort, enzovoort. Men zegt wel dat die opmars niet te stui ten is, maar dat zal de toekomst moeten uitwijzen. Een getal is slechts een symbooltje (plaatsvervangend teken) van de werkelijkheid. En het aanduiden van de werkelijkheid op deze wijze is maar zeer betrekkelijk en tijde lijk. Denk eens aan geld, beursno teringen, rapportcijfers, data, enzo voort, enzovoort. Vlieg niet in het world wide web. Internet is in het net! J. Polderman Regentessestraat 28 Tholen. Het stoorde de vakbondsman voor al dat de halte bij het zorgcentrum De Schutse in Sint-Annaland niet terugkomt. „Je zou toch zeker in de buurt van De Schutse en de be graafplaats een halte moeten hand haven. Er is gesproken over de aanleg van busbanen en andere maatregelen, maar dat zijn dus lo ze kreten gebleken. Als de BBA zo hard gaat rijden zoals nu, dan kun nen we niet eens meer instappen." Volgens wethouder J. Versluys valt er niet veel aan te doen. Hij vond de maatregelen drastisch, maar wees erop dat de gemeente en de BBA overeen gekomen zijn bussen met een 'zeer zwakke bezetting' toch te laten rijden. Bovendien is de maatregel volgens Versluys 'van hogerhand opgelegd.' Bou logne vond het 'triest'. Zijn collega J. van Akkeren van de FNV-Tholen informeerde naar het gebruik van de bus in het woon werkverkeer op Tholen en pleitte ervoor bushaltes bij bedrijfsterrei nen te handhaven. „Het gebruik wordt door de overheid gestimu leerd." Maar Versluys had niet de indruk dat op Tholen veel werknemers gebruik maken van de bus om op hun werk te komen. „De meeste mensen maken gebruik van de ei gen auto. We hebben een halte dichtbij het industrieterrein Slab- becoorn in Tholen. Maar dat heeft niet veel soelaas gebracht. We be treuren dat met u." VERVOLG VAN VOORPAGINA derhoudswerk dat b. en w. volgend jaar willen uitvoeren: vervangen bovenlichtkozijnen, houten pui en renoveren dakvlak Ter Tolne, ren overen dakvlak De Veste/Burcht, vervangen boeiboorden De Regen boog, renoveren dak De Luyster, renoveren dakvlak De Eevliet en vervangen acht hemelwaterafvoe- ren gymzaal Poortvliet. Het bestuurlijk overleg - vertegen woordigers van alle schoolbestu ren - vindt dat er te weinig geld beschikbaar is voor onderhoud aan de schoolgebouwen. Van de 21 ingediende verzoeken voor 1998 worden er daardoor slechts acht gehonoreerd. Er wordt 299.087 gulden voor uitgetrokken, terwijl de totale lijst 593.321 gul den zou vergen. In de gemeentebe groting voor volgend jaar is 312.300 gulden opgenomen voor onderhoudswerk (eigenlijk 336.650 gulden, maar dik 24.000 gulden is overgeheveld naar de uit breiding van het Calvijncollege) waarvan dus 13.213 gulden over blijft. Van dit geld wil het gemeentebe stuur de afrastering voor de Eben- Haëzerschool betalen. De rest kan dienen om eventuele schade door vandalisme te vergoeden. Het on- Het bestuurlijk overleg is met het onderhoudsbudget voor volgend jaar akkoord gegaan op voorwaar de dat er in de toekomst bij de ge meenteraad op een hogere bijdrage wordt aangedrongen als uit een op te stellen meerjarenraming blijkt dat dit nodig is. B. en w. willen dit aan de orde stellen bij het behan delen van de begroting voor 1999. Het huisvestingsvoorstel wordt vanavond besproken in de wel- zijnscommissie. I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 3