Schelde College mag niet uitbreiden, maar wel de noodlokalen vervangen UITVERKOOP Geen boothuizen bij Gorishoek Zeehond ontbijt bij Gorishoek KOOPZONDAG AL 53 JAAR DÉ THOOLSE COURANT >1^ K-3 ^isebibiiot^ •4''ODELBÜSS' Rabobank kan niet wachten op nieuwbouw AOV ontevreden over onderhoud van de straten Nieuwe kavels in Welgelegen ZONDAG 14 DECEMBER Donderdag 11 december 1997 54e-taargan«J)o. 4 BIB Geen nieuwe partij voor gemeenteraad Basisscholen Tholen en Stavenisse moeten lege lokalen delen De gemeente wil wel meewerken aan vervanging van de noodlokalen van het Schelde College in Sint-Maartens dijk door permanente huisvesting, maar niet aan de ge vraagde uitbreiding van lokalen. Dit laatste omdat de ca paciteit nog niet volledig benut zou zijn. In het bestuurlijk overleg heeft de school bezwaar gemaakt, omdat uitbreiding van het lokaal mechanische techniek verband houdt met de invoering van het voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs (vmb) per 1 augustus vol gendjaar. Slechte staat Calvijncollege KORTINGEN TOT Medegebruik lokalen In strijd met beleid Oosterschelde PvdA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde wilde in de commissie ruimtelijke ordening meer weten over het ambitieuze plan van Ecoparks bouw- en project ontwikkeling b.v. uit Noordwelle. Dat bedrijf heeft bij Gorishoek een plan gemaakt voor een enorm vakantie park met 225 huizen. Behalve de vakantiewoningen zouden er volgens projectontwikkelaar G.J. Straijer boothuizen, een jachthaven, restaurant, fitnesscentrum, winkels, speelweiden en zelfs een overdekt zwembad moeten komen. Overdekt zwembad Gewijzigde verschij ningsdata Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De Rabobank Tholen kan niet wachten op de verwezenlijking van de nieuwbouwplannen en heeft an dere maatregelen genomen. In St. Maartensdijk is de woning van de familie Van Gorsel aangekocht, die tussen rijwielhandel Van Houdt en slagerij Óp den Brouw ligt. Dit los se pand zal als magazijnruimte voor de bank gaan dienen. De al eerder aangekochte woning tussen de bank en drogisterij Ponse, die tot nu toe als opslagruimte fungeerde, zal bij het kantoor worden getrokken. En verder gaan er een aantal medewer kers van het hoofdkantoor in St. Maartensdijk naar het bijkantoor aan de Brugstraat in Tholen, waar een zee van ruimte aanwezig is. „Het personeel moet op een goede manier kunnen werken", zegt voor zitter J.L. van Gorsel. „Daarom hebben we deze reorganisatie opge zet, want voordat er een nieuw hoofdkantoor is, zijn we wel drie jaar verder. We hebben wel een aan tal aanbiedingen gehad, maar er zit toch geen schot in." De bankvoor- zitter wil niet de gemeente als schuldige aanwijzen voor de grote vertraging, hoewel b. en w. om planologische redenen een paar bouwplaatsen hebben afgewezen, zoals de bocht bij Scherpenisse. Bij de Thoolse gemeenteraadsver kiezingen op 4 maart 1998 zal de keuze beperkt blijven tot de zittende zeven partijen. Op 8-december sloot de registratie voor aanduiding van politieke groeperingen en niemand maakte van die mogelijkheid ge bruik. De partijen die bij de vorige verkiezingen kandidatenlijsten had den ingediend, hoefden zich niet te laten registreren. Overigens is er nog wel een mogelijkheid voor nieuwe groeperingen, want de kan didaatstelling is pas 20 januari. Bui ten de zeven partijen kunnen zich dan alsnog mensen aanmelden, maar die moeten dan met een lijst uitkomen, zonder aanduiding, een zogenaamde blanco lijst. Het AOV heeft schriftelijke vragen gesteld aan b. en w. van Tholen over het stratenonderhoud. „In een aantal straten die er over het geheel geno men goed bijliggen, zitten soms en kele lelijke, diepe verzakkingen", schrijft raadslid mevr. W.A.M. Roel- vink aan het college. „Sommige putten zijn met één en andere met meerdere kruiwagens zand op te vullen en daarna te herbe- straten. Dat zal de verkeersveiligheid en het uitstellen van groot onderhoud bevorderen." Het AOV-raadslid wil dat de putten geïnventariseerd wor den, waarna er direct op aansluitend actie wordt ondernomen. Mevr. Roelvink noemt verder nog de Langeweg in Scherpenisse, waar Delta Nutsbedrijven recent graaf werkzaamheden verrichtte voor een extra waterleiding. In plaats van in de berm, is er in de straat gegraven. Het AOV-raadslid wil dat net anders om en gezien de stand van de tech niek, pleit ze voor boren in plaats van graven. „Het graven in de straat heeft veel onnodige verkeershinder veroorzaakt, terwijl de sleuf bijzon der slecht is afgewerkt met alle ge volgen voor het wegdek. Wie gaat dat betalen en wanneer wordt het in goede staat gebracht? Deze proble men komen veelvuldig voor in de gemeente." Mevr. Roelvink vraagt aan b. en w. om actie te ondernemen, zodat graafwerk voor leidingen e.d. zoveel mogelijk gecombineerd wordt. Bovendien wil ze dat diege nen die toestemming hebben gekre gen om te graven, de straten in origi nele staat terugbrengen. „Eventuele nazorg dient nauwlettend gecontro leerd te worden, zodat de gemeente niet opdraait voor de kosten van een algehele bestrating", aldus mevr. Roelvink, die een gedetailleerd ant woord van b. en w. verwacht omdat het stratenonderhoud prioriteit geniet bij het AOV. De noodlokalen van het Schelde College met op de achtergrond de woning van J. de Korte aan de Parallelweg (het witte huis). Sinds dit jaar is de gemeente ver antwoordelijk voor de huisvesting in het onderwijs. Schoolbesturen moeten hun wensen dan ook bij het gemeentebestuur kenbaar ma ken. Uiteindelijk beslist de ge meenteraad wat wel en wat niet gehonoreerd wordt. Het Schelde College heeft het plan om de noodlokalen niet alleen te vervan gen, maar de nieuwbouw ook nog eens 253 vierkante meter groter te maken. Totaal zou 646 vierkante meter gebouwd gaan worden, wat een investering vergt van ruim 1,04 miljoen gulden. Daarnaast wil de school het lokaal mechani sche techniek met 92,25 vierkante meter vergroten. In verband met de invoering van het vmb moet dit een combi-lokaal worden waar theorie en praktijk tezamen onder wezen kunnen worden. Deze uit breiding vergt 68.500 gulden. In hun voorstel aan de welzijns- commissie schrijven burgemeester en wethouders dat het leerlingental van het Schelde College in de smalstad op 1 oktober 263 be droeg. Weliswaar hoort daar 3567 vierkante meter aan vloeropper vlak lokalen bij en heeft de school maar 3446 vierkante meter ter be schikking, maar desondanks is de conclusie van de gemeente dat men niet voor uitbreiding in aan merking komt. Er is namelijk - in de verordening voorzieningen huisvesting onderwijs - nog zoiets als toetsingscapaciteit: de aanwe zige capaciteit verhoogd met tien procent. Die ligt op 3791 vierkante meter. Pas als er voor meer leerlin gen onderdak nodig is dan de met tien procent verhoogde capaciteit van het gebouw, komt de school voor uitbreiding in aanmerking. In het bestuurlijk overleg is door het Schelde College bezwaar gemaakt tegen het niet afzonderlijk beoor delen van de gevraagde uitbreiding van het lokaal mechanische tech niek, want die is nodig om aan het nieuwe onderwijssysteem te vol doen. Maar volgens b. en w. zou zo'n beoordeling niet tot een ander resultaat hebben geleid: 'Het Schelde College beschikt thans over voldoende brutovloeropper- vlakte. Van uitbreiding kan derhal ve geen sprake zijn'. Over het vervangen van de noodlo kalen door nieuwbouw bestaat bij de gemeente geen twijfel: die is nodig gezien de slechte staat waar in de praktisch afgeschreven ge bouwen (ze dateren uit 1980 en 1984) verkeren. De nieuwbouw zou echter beperkt moeten blijven tot de bestaande 393 vierkante me ter, waarvoor 694.500 gulden be schikbaar moet komen. Door de vervanging toe te staan, vervalt voor volgend jaar de verplichting voor de gemeente om een huurver- goeding te betalen. Die besparing van 62.504 gulden wordt voor de vervangende nieuwbouw gebruikt. Advertentie I.M. Ook het Calvijncollege in Tholen heeft om een uitbreiding gevraagd, en wel met 1300 vierkante meter. Het voorstel gaat echter niet ver der dan 322 vierkante meter - vak lokaal scheikunde en vaklokaal techniek - waarvan de kosten op 740.600 gulden geraamd worden. De school telde op 1 oktober 304 leerlingen. Daarvoor is de ruimte behoefte 2507 vierkante meter, terwijl de school over 2185 vier kante meter beschikt en de toet singscapaciteit 2404 vierkante me ter is. Eigenlijk is er in 1998 geen geld voor de uitbreiding, maar de school heeft dringend verzocht de ze toch te realiseren. Daarop is de begroting doorgespit en heeft de gemeente het geld gevonden. De onderhoudspost voor scholen en gymzalen is daartoe met ruim 24.000 gulden verlaagd en de sub sidie voor het Halt-bureau blijkt dik acht mille te hoog te zijn inge schat. Bovendien is onderhoud aan de centrale verwarming en de ban ken in de gymzaal te Stavenisse opgeschoven naar 1999, waardoor 7000 gulden beschikbaar komt. In 1999 zal voor de uitbreiding van de school nog ruim 32.000 gulden gevonden moeten worden binnen het onderwijs. Naast de uitbrei ding wil de gemeente volgend jaar ook de benodigde leer- en hulp middelen en het meubilair voor beide lokalen - alsmede voor een door de school zelf in het gebouw gerealiseerd extra theorielokaal - beschikbaar stellen. Kosten 138.209 gulden. Bovendien krijgt de school de gevraagde huurver- goeding van 10.120 gulden voor de noodlokalen. Voor beide middelbare scholen is er gekeken naar beschikbare ruim te in de buurt. Weliswaar is die aanwezig in basisscholen, maar ze is niet toereikend om het ruimte probleem op te lossen. Bovendien is afgesproken dat van medege bruik van ruimte bij het basison derwijs door het voortgezet onder wijs moet worden afgezien als het maar om een aantal lokalen gaat. Van de basisscholen hebben er twee verzoeken voor uitbreiding ingediend. Het gemeentebestuur wil die slechts gedeeltelijk hono reren. De Eben-Haëzerschool in Tholen is een van de snelst groei ende basisscholen in de gemeente en vraagt een tiende lokaal alsme de een noodlokaal als elfde. Op grond van de verwachtingen zou het, aldus b. en w„ van visie getui gen om geen noodlokaal maar twee permanente lokalen te reali seren. Maar de gemeente moet re kening houden met eventuele leeg stand binnen twee kilometer van de school. En die blijkt er dan te zijn bij de openbare basisschool Ter Tolne, waar twee lokalen per manent en één tijdelijk leeg staan. B. en w. willen dit medegebruik toestaan en 5000 gulden uittrekken voor bouwkundige aanpassingen. Daarnaast zal het bestuur van de Eben-Haëzerschool voor het ge bruik een vergoeding moeten beta len aan het bestuur van Ter Tolne (dat is het gemeentebestuur). De school vraagt ook om vergoeding van het onderwijsleerpakket en het meubilair voor de elfde groep. Voor het pakket wordt 10.032 gul den tpegekend, maar voor vergoe ding van het meubilair wordt ae norm dit jaar nog niet gehaald. Wél krijgt de school 8971 gulden voor het plaatsen van een hek werk. Dit om het vandalisme tegen te gaan waarvan de Thoolse school in toenemende mate te lijden heeft. Op een negende lokaal heeft de Rehobothschool in Stavenisse, op grond van de leerlingenprognose, nog geen recht. Wél op een tijde lijk onderkomen, maar dat kan volgens b. en w. gevonden worden in de openbare basisschool De Schalm waar twee lokalen perma nent leeg staan (een daarvan is vast in gebruik bij de peuterspeelzaal). Voor bouwkundige aanpassingen in verband met dit medegebruik wordt 5000 gulden beschikbaar gesteld. In het bestuurlijk overleg heeft de Rehobothschool bezwaar gemaakt tegen dit medegebruik, omdat het een inbreuk zou maken op de iden titeit (gereformeerde grondslag) van de school. B. en w. wijzen dit bezwaar af omdat alle/schoolbe sturen hebben ingestemd met de verordening waarin dit medege bruik is geregeld. Evenals de Eben-Haëzerschool krijgt de Re hobothschool wél het onderwijs leerpakket voor de negende groep vergoed, maar nog niet het meubi lair. De vergoeding bedraagt 16.926 gulden. ZIE VERDER PAGINA 3 Van der Linde zei het prima te vin den,dat het plan gerealiseerd wordt, maar boothuizen en een jachthaven zijn bij Gorishoek vol gens hem geen haalbare kaart. „Het is ook in strijd met de door de raad aangenomen nota recreatieve ver kenningen. Is het overdekte zwem bad niet de worst die ons wordt voorgehouden?", aldus de PvdA- fractievoorzitter. Burgemeester Van der Munnik ant woordde, dat het plan Wi|lpdal - waarvan de grond in eigendom is van het Vossemeerse bouwbedrijf Uijtdewilligen - de mogelijkheid biedt voor grootschalige recreatie. Hij gaf Van der Linde toe, dat boot huizen niet in beeld zijn. „Over de buitendijkse plannen hebben we di rect gezegd, dat daar op basis van de nota recreatieve verkenningen geen raadsmeerderheid voor te vin den zal zijn. Bovendien is het in strijd met het beleidsplan voor de Oosterschelde." De PvdA-fractievoorzitter infor meerde of de plannen nog doorgaan wanneer de projectontwikkelaar af moet zien van boothuizen. De bur gemeester zei dat niet te weten. „Dat is ook een zaak van de pro jectontwikkelaar. Als iemand zo'n plan wil verwezenlijken, moet hij zich aan de randvoorwaarden hou den." Burgemeester Van der Munnik bleef woensdagavond zeer nuchter onder de voor Thoolse begrippen ingrijpende plannen. Een en ander mogelijk ingegeven door het feit, dat er al dertien jaar mogelijkheden voor het Wulpdal aangedragen zijn. Bijna evenzovele projectontwikke laars hebben zich daarvoor op het gemeentehuis gemeld, maar tot op heden is er nog steeds niet ge bouwd. In de laatste raadsvergadering vroe gen D66-raadslid J. van den Don ker en RPF/GPV-raadslid P. van Belzen ook al opheldering over de plannen bij Gorishoek, maar zij kregen van b. en w. alleen te horen, dat er nog steeds over gesproken wordt. De burgemeester en wethou der Versluys hebben in oktober een bezoek gebracht aan een recreatie park in Heinkenszand, dat eveneens door Ecoparks is ontwikkeld. Aan gezien het college niet enthousiast reageerde op wensen van de pro jectontwikkelaar, was de laatste te leurgesteld over de houding van de gemeente. Ecoparks wil dat de ge meente deelneemt in de exploitatie van een overdekt zwembad. Voorts zou de gemeente moeten toestaan, dat de bouw van de andere elk- weer-voorzieningen in fasen zou gebeuren. En ook gemeentelijke toestemming voor een jachthaven en boothuizen bij Gorishoek be hoorde tot de wensen van Eco parks. Wethouder Versluys ziet de boot huizen en afmeerplaatsen, een idee dat in de nota recreatieve verken ningen voor Gorishoek is gelan ceerd, duidelijk los staan van het bungalowpark. „Dat zijn twee apar te zaken. Er is een meerderheid in de gemeenteraad voor kwalitatieve verbetering van Gorishoek met een bungalowpark en eik-weer-voorzie ningen, maar geen meerderheid voor een waterfront." Volgens Ver sluys blijft de gemeente met Stray- er van Ecoparks in gesprek. „Wij wachten totdat hij een regeling met de grondeigenaar heeft getroffen. Dan pas kunnen we verder gaan met de behandeling van zijn andere vragen. Over deelname van de ge meente aan het overdekte zwembad hebben we nog geen standpunt be paald", aldus wethouder Versluys. Strayer heeft binnenkort weer con tact met de gemeente. „Misschien heb ik wel teveel gevraagd", zegt hij. „Naast de boothuizen speelt echter nog een heel aantal andere factoren. Daarover willen we nog met de gemeente praten", aldus de projectontwikkelaar. De laatste twee uitgaven van de Eendrachtbode in 1997 verschijnen niet op donder dagochtend, maar op dinsdag middag. Het kerstnummer komt op dinsdagmiddag 23 december en het oudej aarsnummer ver schijnt op dinsdagmiddag 30 december 1997. Wij verzoeken u berichten en advertenties voor die uitgaven tijdig aan te leveren. Schoolhoofd C.G. van den Hoek uit Stavenisse stopt na 38 jaar. Vossemeerse verpleegster Sonja van Oeveren eet bij 27 graden met trui aan boerenkool met worst op Aruba Mevr. Eerland-de Ruiter krijgt Tilanuspenning bij zilveren EHBO Stavenisse Chr. Gereformeerde Kerk presen teert boek over vijftig jaar kerkge schiedenis in Oud-Vossemeer Vogel vreugd heeft lekker lopende motor en een goede chauffeur voor organisatie van Zeeuwse kampioenschappen Samenwerking VW's van Tholen en Beveland kost 12.900 gulden Scheidsrechters staken wedstrijden Noad en Vosmeer na ongeregeldheden BEPROEVINGEN LEREN ONS WAT WE WAARD ZIJN. Dit nummer bestaat uit 22 pagina's De gemeente Tholen heeft de laatste zeven hectare grond aangekocht voor het nieuwe industrieterrein Welgele gen in Tholen. Met de verkaveling van dit stuk kan een begin gemaakt worden, zei wethouder J. Versluys maandagavond in de commissie voor het bedrijfsleven. Dat is nodig omdat de kavels aan de Ondememersweg vol zijn. Het terrein is in totaal 18 ha groot. De verkaveling is vooral be doeld voor kleine bedrijven. Op de 6,1 ha die in de loop der jaren is ver kocht, blijken zich 25 bedrijven te hebben gevestigd. Per bedrijf een ge ringe oppervlakte, concludeerde Ver sluys over de nieuwkomers op Wel gelegen. Op dit ogenblik is er belangstelling voor 3,8 ha bedrijfs- grond. In januari zal de gemeente raad de visie beleidsterreinen Tholen vaststellen, zo deelde de wethouder mee. Het bedrijventerrein Poortvliet neemt een aparte plaats in. De grote bestaande bedrijven hebben ruimte gebrek (Budelpack en Bouman-Pot- ter). Er wordt een onderzoek inge steld naar de mogelijkheden voor de bestaande en de te verplaatsen bedrij ven uit de dorpskern (transportbedrijf de Groen). De studie is nodig om de zaak met de provincie te kunnen be spreken, zei Versluys. „We hopen dat we op het bedrijventerrein in Poort vliet een hele tijd uit de voeten kun nen." Problemen met de provincie verwacht hij niet omdat het om be drijven gaat die van oorsprong uit de woonkern zijn gekomen. VAN 13.00 UUR TOT 17.00 UUR mmü Advertentie I.M. De zeehond nam na zijn ontbijt zelfs nog even de tijd om de fotograaf te bestuderen voor hij weer onderdook. Een bijzonderheid was er vrij dagmorgen te zien bij Gorishoek. In het water vlakbij de botenhel- ling zwom namelijk een zeehond rond. Op zich is een zeehond al niet meer zo gewoon in de Neder landse wateren, maar in de Oos terschelde bij Tholen ziet men de ze dieren bepaald niet vaak. De zeehond zwom vrijdag op z'n ge makje rond en leek iets bij zich te hebben. Het bleek bij nadere be studering een forse kabeljauw te zijn. Onder water duikend en zo nu en dan boven komend om lucht te happen, verorberde de zeehond zijn maaltje. Publiek voor de schouwspel was er maar weinig. Vanwege de gure wind hadden slechts weinigen iets aan de zeedijk te zoeken. De zeehond had overigens niet in het minst erg in de kou. Wie wel aan de dijk stond, was K. Heijboer, medewer ker van het waterschap Zeeuwse Eilanden. „Ik heb het dier in de afgelopen veertien dagen al diver se keren gezien. Hij is meestal niet lang te zien, maar vandaag at hij een vis op en dan blijven ze een beetje op één plek", vertelt Heij boer. Je kon goed zien hoe hij die kabeljauw aan stukken scheur de." Nadat de zeehond zijn maal tje had verorberd, dook hij nog een paar keer op om wat nieuws gierig rond te kijken en vervol gens definitief in de golven te ver dwijnen. Vorig jaar zijn er bij Gorishoek ook al zeehonden gesignaleerd. Enkele jaren geleden zijn er zee honden uitgezet in de Ooster schelde.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1